Jump to content

Lenovo K6 Note


GiannisMetal
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πριν λίγο ήρθε ένα Update 84 Mb. Λέει διορθώνει bugs και βελτιώνει τη σταθερότητα. Το έχει βάλει κανείς;

Το έχω περάσει. Δεν έχει καμιά διαφορά το τηλέφωνο. Για την ιστορία.....το έχω απο τον Μάρτιο και δεν έχω κανένα πρόβλημα. Οπότε δεν είχω και κάτι που να χρειαζόταν να φτιαχτεί με αυτό το update.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 145
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εχω το κινητό εδώ και κάποιους μήνες και μπορώ να πω ότι είναι πολύ καλό για τα χρήματά του. Οθόνη με πολύ καλή ευκρίνεια (αν και λίγο ψυχρά τα χρώματα) καλή κατασκευή και η μπαταρία απλά ατελειώτη. Η κάμερα είναι παραπάνω από ΟΚ για φωτό την ημέρα αλλά όχι για το βράδυ. Επίσης του έβαλα τον Samsung Browser Beta με extension ενα adblock και είναι πολύ καλύτερο από οτι με τον chrome στο σερφαρισμα καθώς κόβει όλες τις διαφημίσεις από τα site.
Will go to heaven for the climate, to hell for the company...
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Μόλις εγκατέστησα το νέο update. Μια γρήγορη δοκιμή μου δίνει την εντύπωση ότι ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ίσως φτάσαμε στο σημείο το μικρόφωνο και το μικρόφωνο ακύρωσης θορύβου να λειτουργούν κανονικά.
Link to comment
Share on other sites

Μόλις εγκατέστησα το νέο update. Μια γρήγορη δοκιμή μου δίνει την εντύπωση ότι ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ίσως φτάσαμε στο σημείο το μικρόφωνο και το μικρόφωνο ακύρωσης θορύβου να λειτουργούν κανονικά.

 

Τί δοκιμή έκανες; Μπορείς να πεις για να το δοκιμάσω και εγώ;

Link to comment
Share on other sites

Τί δοκιμή έκανες; Μπορείς να πεις για να το δοκιμάσω και εγώ;

 

Η δοκιμή ήταν 1-2 κλήσεις...

Δεν είμαι σίγουρος για το κατά πόσο λύθηκε στο 100%.

Εδώ και μήνες έχω αντιμετωπίσει το θέμα με ένα κομμάτι σελοτέιπ στην τρύπα του ακυρωτικού μικροφώνου.

Τώρα, μετά την ενημέρωση, έχω βγάλει το σελοτέιπ και οι συνομιλητές μου δεν έχουν παραπονεθεί, τουλάχιστον μέχρι τώρα και όχι παραπάνω από 1 φορά.

Link to comment
Share on other sites

Η δοκιμή ήταν 1-2 κλήσεις...

Δεν είμαι σίγουρος για το κατά πόσο λύθηκε στο 100%.

Εδώ και μήνες έχω αντιμετωπίσει το θέμα με ένα κομμάτι σελοτέιπ στην τρύπα του ακυρωτικού μικροφώνου.

Τώρα, μετά την ενημέρωση, έχω βγάλει το σελοτέιπ και οι συνομιλητές μου δεν έχουν παραπονεθεί, τουλάχιστον μέχρι τώρα και όχι παραπάνω από 1 φορά.

 

Δυστυχώς μάλλον παραμένει το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα παιδιά και χρόνια πολλά

Εχω το εξής πρόβλημα....

Κάνω εγγραφή βίντεο με δυνατή μουσική και όταν το κάνω αναπαραγωγή ο ήχος μου κάνει κενά σαν να μπερδεύεται

Γνωρίζει κανείς τίποτα......

Αντιμετωπίζει κανείς το ίδιο προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά και χρόνια πολλά

Εχω το εξής πρόβλημα....

Κάνω εγγραφή βίντεο με δυνατή μουσική και όταν το κάνω αναπαραγωγή ο ήχος μου κάνει κενά σαν να μπερδεύεται

Γνωρίζει κανείς τίποτα......

Αντιμετωπίζει κανείς το ίδιο προβλημα?

Ναι.Ισχύει και σε μένα αυτό. Το μόνο αρνητικό που έχω βρει.

Link to comment
Share on other sites

Με την αλλαγή της εφαρμογής της Lenovo σε Lenovo Help εμφάνισε και επιλογή για το πλάνο αναβαθμίσεων των κινητών της σε εκδόσεις android. Επιβεβαιώνει ότι δεν υπάρχει σχέδιο για Oreo στο K6 Note, και η μόνη σειρά που θα πάρει Oreo είναι η σειρά K8.

Ας μη το κρύβουμε.

Διψάμε για ουρανό!

Link to comment
Share on other sites

Πωπω ρε παιδιά! με όλα αυτά που διάβασα εδώ μέσα...απογοητεύτηκα :blink:

Είδα χθες το κινητάκι στο e-shop και το ερωτεύτηκα (και η τιμή του είναι ερωτεύσιμη 145€). Διαβάζω στη χαρακτηριστικά του: σώμα από μέταλλο (προφανώς αλουμίνιο), κορυφαίο ήχο (διπλά dolby ηχεία), οκταπύρηνο επεξεργαστή, ξεκλείδωμα με δακτυλικό αποτύπωμα, ισχυρότατη μπαταρία (3.000 mA), κάμερα 13άρα μπροστά και 8MP πίσω... ζαλίστηκα γι' αυτά τα λεφτά! Βλέπω όμως πως έχει πολλά θεματάκια :cry:

Link to comment
Share on other sites

Αν και το εχω για 2ο μπορω να πω ότι είναι μια χαρά vfm. Έχω βάλει και nova με pixel icons και δεν βλέπω το χαλί launcher της Lenovo (το μόνο κινητό που το έχω κάνει αυτο). Σε αυτό το κινητό σε αυτα τα χρήματα δεν περιμένεις σουπερ κάμερα αλλά το κινητό δεν λες αργό, η κάμερα είναι αξιοπρεπέστατη για την ημέρα αλλά το βράδυ υποφέρει. Η μπαταρία σούπερ με 7ω sot. Η οθόνη πολύ ευκρινής αλλά υπολείπεται σε ποιότητα χρωμάτων (είναι κάπως ψυχρή, αλλά αυτά είναι και γούστα).
Will go to heaven for the climate, to hell for the company...
Link to comment
Share on other sites

Πωπω ρε παιδιά! με όλα αυτά που διάβασα εδώ μέσα...απογοητεύτηκα :blink:

Είδα χθες το κινητάκι στο e-shop και το ερωτεύτηκα (και η τιμή του είναι ερωτεύσιμη 145€). Διαβάζω στη χαρακτηριστικά του: σώμα από μέταλλο (προφανώς αλουμίνιο), κορυφαίο ήχο (διπλά dolby ηχεία), οκταπύρηνο επεξεργαστή, ξεκλείδωμα με δακτυλικό αποτύπωμα, ισχυρότατη μπαταρία (3.000 mA), κάμερα 13άρα μπροστά και 8MP πίσω... ζαλίστηκα γι' αυτά τα λεφτά! Βλέπω όμως πως έχει πολλά θεματάκια :cry:

 

Μια χαρά είναι το κινητό, ειδικά σε αυτά τα χρήματα. Η μπαταρία είναι 4.000 mAh. Ίσως να υπερβάλλουμε και λίγο μέσα σε όλα αυτά τα μηνύματα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ένα χρόνο μετά (και κάποιους μήνες), έχω να πω ότι το κινητό είναι άψογο, πέρα από το πρόβλημα με το μικρόφωνο ακύρωσης θορύβου. Μπαταρία ακόμα και τώρα αξιόπιστη και τέρας. Το χρησιμοποιώ μόνιμα με θήκες αλλά έχει απίστευτη αντοχή. Έχει πέσει μερικές φορές, πάντα με θήκη και δεν καταλαβαίνει τίποτα. Μια φορά μάλιστα μου έπεσε και από τα 2 μέτρα.

Πλέον το επόμενο κινητό μου θα το ψάξω με οδηγό αυτή την κινηταρα. Απλά θέλω ακόμα περισσότερη μπαταρία, pure Android Oreo, usb c και fast charge, 5.5 ή λιγότερες ιντσες, διπλή κάμερα, 4 ram, 64 rom...

Ακόμα δεν έχω βρει συσκευή με όλα αυτά μαζί οπότε μέχρι να βγει μένω με αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Ένα χρόνο μετά (και κάποιους μήνες), έχω να πω ότι το κινητό είναι άψογο, πέρα από το πρόβλημα με το μικρόφωνο ακύρωσης θορύβου. Μπαταρία ακόμα και τώρα αξιόπιστη και τέρας. Το χρησιμοποιώ μόνιμα με θήκες αλλά έχει απίστευτη αντοχή. Έχει πέσει μερικές φορές, πάντα με θήκη και δεν καταλαβαίνει τίποτα. Μια φορά μάλιστα μου έπεσε και από τα 2 μέτρα.

Πλέον το επόμενο κινητό μου θα το ψάξω με οδηγό αυτή την κινηταρα. Απλά θέλω ακόμα περισσότερη μπαταρία, pure Android Oreo, usb c και fast charge, 5.5 ή λιγότερες ιντσες, διπλή κάμερα, 4 ram, 64 rom...

Ακόμα δεν έχω βρει συσκευή με όλα αυτά μαζί οπότε μέχρι να βγει μένω με αυτό.

 

Θα συμφωνήσω με τον προλαλήσαντα.

 

Το κινητό είναι πολύ τίμιο για τα λεφτά του. Παρά τα όποια προβλήματα στην αρχή, νομίζω ότι με τις αναβαθμίσεις που έγιναν έχει στρώσει και η εμπειρία είναι εξαιρετική. Σίγουρα δεν είναι ναυαρχίδα, αλλά για την τιμή του προσφέρει όσα υπόσχεται. Επίσης, για τα όποια κολλήματα μπορεί να μου κάνει ανά διαστήματα, μια επανεκκίνηση τα στρώνει όλα (τουλάχιστον δεν τις κάνει αφ' εαυτού του...). Τώρα αν είναι κάτι θέμα hardware, εξαρτάται και πού θα σου σκάσει.

Σηκώνει τα πάντα αγόγγυστα και το κυριότερο είναι ότι η μπαταρία του μια χαρά κρατιέται και με φόρτιση μέρα παρά μέρα.

Συμφωνώ στο ότι άπαξ και περάσεις από αυτά τα specs του K6 Note, μετά θες Oreo, usb c, κ.ο.κ.

Ας μη το κρύβουμε.

Διψάμε για ουρανό!

Link to comment
Share on other sites

Το έχω και εγώ μισό+ περίπου χρόνο και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Η μπαταρία του όντως κρατά πολύ και θα έλεγα πως βάζει κάτω αρκετά ακριβότερα smartphones. Επειδή και εγώ είμαι λάτρης του pure android, το K6 Note είναι πολύ κοντά σε αυτό και προβληματίζομαι και εγώ για το πιο θα είναι το επόμενο smartphone μου μιας και τα pixel είναι αρκετά μακριά από το οικονομικό μου budget. Πριν πάρω αυτή τη συσκευή, είχα για δύο χρόνια περίπου «μετακομίσει» στο στρατόπεδο της Microsoft (Lumia 650XL, Lumia 950XL) γιατί είχα βαρεθεί αυτή την πολύμορφη παραμετροποίηση του android. Η Microsoft είχε υποσχεθεί πολλά τότε ειδικά με τα windows 10 mobile και είπα πως θα «άραζα» σε ένα σταθερό λειτουργικό που δεν θα προβλημάτιζε κάποιον που θα ήθελε να αλλάξει συσκευή στον τομέα του hardware.

Οι πιο κοντινές κατά τη γνώμη μου android συσκευές στο K6 Note είναι το Xiaomi Mi A1 και το Nokia6. Και οι δύο έχουν stock android που σημαίνει ότι θα παίρνουν πρώτες τις επερχόμενες αναβαθμίσεις της Google και δεν χρειάζονται μια μικρή περιουσία για να τις αποκτήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Το έχω και εγώ μισό+ περίπου χρόνο και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Η μπαταρία του όντως κρατά πολύ και θα έλεγα πως βάζει κάτω αρκετά ακριβότερα smartphones. Επειδή και εγώ είμαι λάτρης του pure android, το K6 Note είναι πολύ κοντά σε αυτό και προβληματίζομαι και εγώ για το πιο θα είναι το επόμενο smartphone μου μιας και τα pixel είναι αρκετά μακριά από το οικονομικό μου budget. Πριν πάρω αυτή τη συσκευή, είχα για δύο χρόνια περίπου «μετακομίσει» στο στρατόπεδο της Microsoft (Lumia 650XL, Lumia 950XL) γιατί είχα βαρεθεί αυτή την πολύμορφη παραμετροποίηση του android. Η Microsoft είχε υποσχεθεί πολλά τότε ειδικά με τα windows 10 mobile και είπα πως θα «άραζα» σε ένα σταθερό λειτουργικό που δεν θα προβλημάτιζε κάποιον που θα ήθελε να αλλάξει συσκευή στον τομέα του hardware.

Οι πιο κοντινές κατά τη γνώμη μου android συσκευές στο K6 Note είναι το Xiaomi Mi A1 και το Nokia6. Και οι δύο έχουν stock android που σημαίνει ότι θα παίρνουν πρώτες τις επερχόμενες αναβαθμίσεις της Google και δεν χρειάζονται μια μικρή περιουσία για να τις αποκτήσεις.

 

Πέφτει σταδιακά και η τιμή του Nokia 8 αλλά και του LG G6, μιλάμε βέβαια για πολύ υψηλότερο budget από τη σημερινή τιμή του K6 Note, το οποίο βέβαια εγώ το είχα πάρει 300 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα,δεν θα πω κάτι για το κινητό, έχει γίνε πλήρης περιγραφή από καιρό.Εχω ένα θέμα με τον ήχο, στην αρχή δεν ακουγόταν ήχος του youtube και facebook στα ακουστικά ,πλέον δεν εχω ήχο ούτε από το ηχείο της συσκευής.Εχει κάποιος παρόμοια εμπειρία ?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα,δεν θα πω κάτι για το κινητό, έχει γίνε πλήρης περιγραφή από καιρό.Εχω ένα θέμα με τον ήχο, στην αρχή δεν ακουγόταν ήχος του youtube και facebook στα ακουστικά ,πλέον δεν εχω ήχο ούτε από το ηχείο της συσκευής.Εχει κάποιος παρόμοια εμπειρία ?

 

Δοκίμασε να κάνεις επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων. Αν δεν φτιάξει, νομίζω θέλει service.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Γεια σας... Δε θυμάμαι πότε ήταν η προηγούμενη φορά που έβαλα ακουστικά στο τηλέφωνο. Πάει πάρα πολύ καιρός.

Σήμερα του έβαλα ακουστικά και δεν ακουγόταν καθόλου ήχος από την εφαρμογή μουσικής. Δοκίμασα και με άλλα ακουστικά και πάλι το ίδιο.

Έβαλα και ραδιόφωνο να δω αν φταιει το προγραμμα μουσικής και παρατήρησα ότι ενω είχε τα ακουστικά, ο ήχος του ραδιοφώνου ακουγόταν από το ηχείο του τηλεφώνου.

Είχε κανείς κάποιο παρόμοιο πρόβλημα με τα ακουστικά???

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...