Jump to content

Lenovo K6 Note


GiannisMetal
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ανοίγω το θέμα για να συζητήσουμε για το Lenovo K6 Note.

 

Announced:2016, September

Status: Released 2016, December

Body: Dimensions 151 x 76 x 8.4 mm (5.94 x 2.99 x 0.33 in)

Weight: 169 g

SIM: Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) [ΕΙΝΑΙ HYBRID.]

Display Type: IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors

Size: 5.5 inches (~72.7% screen-to-body ratio)

Resolution:1080 x 1920 pixels (~401 ppi pixel density)

OS: Android OS, v6.0 (Marshmallow)

Chipset: Qualcomm MSM8937 Snapdragon 430

CPU: Octa-core 1.4 GHz Cortex-A53

GPU: Adreno 505

Memory Card slot: microSD, up to 256 GB [ΕΙΝΑΙ HYBRID.]

Internal: 32 GB, 3/4 GB RAM

Camera: Primary 16 MP, phase detection autofocus, dual-LED (dual tone) flash, check quality

Features: Geo-tagging, touch focus, face detection, HDR, panorama

Video: 1080p@30fps

Secondary: 8 MP

Sound: Alert types: Vibration; MP3, WAV ringtones

Loudspeaker: Yes

3.5mm jack: Yes

- Dolby Atmos audio enhancement

- Active noise cancellation with dedicated mic

Comms:WLAN Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot

Bluetooth: v4.2, A2DP, LE

GPS: Yes, with A-GPS

Radio: FM radio

USB: microUSB v2.0

Features: Sensors Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass

Battery: Non-removable Li-Po 4000 mAh battery

Stand-by: Up to 600 h (2G) / Up to 600 h (3G)

Talk time: Up to 46 h (2G) / Up to 31 h (3G)

Colors: Silver, Gold, Dark Grey

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 145
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έχω εδώ και περίπου 2 εβδομάδες την γκρι έκδοση με 3/32 GB.

Πέρα από κάποιες αρρυθμίες στον αισθητήρα αποτυπωμάτων (πράγμα για το οποίο βασικά έφταιγα εγώ με τον τρόπο που τοποθετούσα το δάχτυλο), δεν έχω θέμα.

Θα βόλευε πολύ να έχει quick charge. Η πλήρης φόρτιση μπορεί να πάρει και πάνω από 2 ώρες. Πάντως η διάρκεια της μπαταρίας είναι καλή. Μπορεί να κρατήσει και μιάμιση μέρα με 10 ώρες χρήση οθόνης και facebook, wifi, 4G, youtube, live video streaming, χάρτες-gps, αναπαραγωγή μουσικής/βίντεο, browsing, chat και συνεχές sync e-mail.

 

Πολύ καλή εντύπωση μου προκαλεί επίσης η οθόνη και το ηχείο. Οι εφαρμογές ανοίγουν τάχιστα και δεν έχω κανένα θέμα στο multitasking. Θετικό ότι μπορείς να κλειδώσεις ξεχωριστά εφαρμογές με το δακτυλικό αποτύπωμα και με κωδικό.

 

Μια ερώτηση για όσους το έχουν: Πώς ακριβώς λειτουργεί το dolby atmos; Παρατήρησα ότι έχοντάς το απενεργοποιημένο και χρησιμοποιώντας ακουστικά, στην αναπαραγωγή βίντεο και ειδικά ταινιών, έχει κάτι σαν speech recognition, πράγμα που κάνει τον ήχο να μην ακούγεται, παρά μόνο τις φωνές και όποιον ήχο ακούγεται ταυτόχρονα με αυτές. Αυτό ενισχύεται όταν έχω την ένταση χαμηλά. Ενεργοποιώντας το atmos και πηγαίνοντας στις ρυθμίσεις κάθε mode (ταινία, μουσική κτλ) και απενεργοποιώντας τις επιμέρους αναγνωρίσεις φωνής κτλ, κάπως έστρωσε.

Edited by GiannisMetal
Ορθογραφία
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου καλησπέρα. Το έχω παραγγείλει για τον πατέρα μου και κατά πάσα πιθανότητα το παίρνω αύριο. Θέλω να σε ρωτήσω αν είσαι ικανοποιημένος από την κάμερα και γενικά πως το βλέπεις από θέμα ταχύτητας με αρκετές εφαρμογές περασμένες.

Θα φύγει από το xiaomi redmi note 3 το οκταπύρηνο και λέω να του πάρω το lenovo.

Η γνώμη σου είναι άκρως σημαντική!!

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου καλησπέρα. Το έχω παραγγείλει για τον πατέρα μου και κατά πάσα πιθανότητα το παίρνω αύριο. Θέλω να σε ρωτήσω αν είσαι ικανοποιημένος από την κάμερα και γενικά πως το βλέπεις από θέμα ταχύτητας με αρκετές εφαρμογές περασμένες.

Θα φύγει από το xiaomi redmi note 3 το οκταπύρηνο και λέω να του πάρω το lenovo.

Η γνώμη σου είναι άκρως σημαντική!!

Ευχαριστώ

 

Από την έρευνα αγοράς που είχα κάνει, θα έπαιρνα αυτό ή το Vibe P1 Pro. Σε δεύτερη προτεραιότητα έβαλα κάποιο της Xiaomi με παρόμοια χαρακτηριστικά και σε τρίτη το Moto G4 Plus.

Η κάμερα βγάζει ικανοποιητικές φωτό με επάρκεια φωτός. Ειδικά ενεργοποιώντας το mode "καλλιτεχνικό HDR" είναι πολύ καλές. Σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού μπορώ να πω ότι είναι μέτριες. Αν έχεις φετίχ με τις τέλειες φωτό από κινητό, δεν κάνει αυτό το κινητό αλλά δεν νομίζω να υπάρχει κάποιο mid-range που να βγάζει τρομερά καλύτερες φωτό. Το βίντεο από την άλλη είναι μια χαρά, αλλά όχι καλύτερο από του Moto G4 Plus. Ειδικά αν δεις συγκριτικά βιντεάκια στο youtube, η διαφορά είναι χαώδης στο πόσο smooth είναι, πόσο καλύτερα αποδίδει τα χρώματα το Moto G4 Plus.

Πάντως αν θέλει ο ενδιαφερόμενος απλά καλές φωτό και καλό βίντεο για casual χρήση (όπως εγώ), μια χαρά είναι.

Εκεί που κερδίζει πόντους το κινητό είναι στα media: Η οθόνη αποδίδει άψογα τα χρώματα σε βίντεο και φωτό/εικόνες. Παίζει άνετα και βίντεο HEVC/x265 πράγμα που μου έλειπε από το προηγούμενο κινητό μου (LG Optimus L9 II).

Επίσης το ηχείο του μου φαίνεται εντυπωσιακό για κινητό. Κλήσεις σε μεγάφωνο, ραδιόφωνο, μουσική, ήχος από βίντεο με ικανοποίησαν πολύ περισσότερο απ'όσο περίμενα.

 

Για το άλλο σου ερώτημα, έχω περάσει περίπου 30 εφαρμογές. Facebook, WhatsApp, Messenger, Line, Twitter, Instagram, MX player και άλλα.

Για αρκετές έχω ενεργοποιήσει ένα mode που δεν επιτρέπει να κάνουν auto-start. Επίσης όταν δεν τρέχουν στο παρασκήνιο και εφόσον πατήσω το κλείδωμα, σταματούν να εκτελούνται. Από αυτές εξαιρούνται τα gmail, outlook, whatsapp και τέτοιου τύπου εφαρμογές. Αυτό βοηθάει στο να είναι καθαρή η RAM και να μην σπαταλιέται η μπαταρία.

Με αυτά τα δεδομένα λοιπόν: Το κινητό έχει σύνολο 2.8 GB RAM (έτσι λέει στις ρυθμίσεις). Η μέση χρήση μνήμης είναι 1.8 και ελεύθερο έχω 1 GB ή με χαλαρή χρήση 1.1 με 1.2 GB.

Σε βαρύ φόρτωμα, μου μένουν πάνω από 500 MB ελεύθερα.

Με λίγα λόγια, ΠΟΤΈ μέχρι στιγμής δεν έχω παρατηρήσει κόλλημα στο multitasking και επίσης ποτέ δεν έχει αργήσει εφαρμογή να ανοίξει.

 

Αν το multitasking είναι προτεραιότητα για τον χρήστη, θα του φανεί το καλύτερο κινητό, εκτιμώ.

 

Συγγνώμη για το σεντόνι αλλά προσπάθησα να είμαι όσο πιο αναλυτικός μπορώ για να καλύψω εσένα και όποιον άλλον ενδιαφέρεται για μια γνώμη από χρήστη του κινητού. Αν έχεις και άλλες απορίες, εδώ είμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Καλά κάνεις καθώς είναι πολύ κατατοπιστικό το ποστ που έγραψες.

Έχει notification light για τις ειδοποιήσεις ;

Επίσης πιάνει μπάντες 4G γενικά ; Cosmote για παράδειγμα που χρησιμοποιεί ο πατέρας μου καλύπτει το κινητό ;

 

Στάλθηκε από το Lenovo TB3-710F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ειναι οκ ο επεξεργαστής του σε σχεση με του νοτε 3 προ?

Επισης απο που το πηρες και ποσο?

 

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλά κάνεις καθώς είναι πολύ κατατοπιστικό το ποστ που έγραψες.

Έχει notification light για τις ειδοποιήσεις ;

Επίσης πιάνει μπάντες 4G γενικά ; Cosmote για παράδειγμα που χρησιμοποιεί ο πατέρας μου καλύπτει το κινητό ;

 

Στάλθηκε από το Lenovo TB3-710F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ναι έχει λευκό notification light. Όταν φορτίζει φωτίζει σταθερά και όταν έρχεται ειδοποίηση αναβοσβήνει σταθερά, πάλι λευκό. Δυστυχώς δεν υπάρχει ποικιλία χρωμάτων (εκτός αν υπάρχει και δεν το έχω βρει, πράγμα που δεν νομίζω μιας και το έχω σκαλίσει αρκετά).

4G πιάνει τέλεια. Μιλάμε πάντα για κινητό από ελληνικό κατάστημα με international ROM, με κινέζικη δεν ξέρω. Ειδικά για cosmote που χρησιμοποιώ εγώ, είναι άψογο. Πατάς ενεργοποίηση δεδομένων και απλά έχεις πρόσβαση κατευθείαν. Όπως στο γράφω, κατευθείαν.

Τα ίδια και με το GPS που όμοιό του δεν έχω ξαναδεί. Απίστευτα γρήγορο και ακριβές. Δοκίμασα και μια SIM vodafone και λειτουργεί επίσης καλά.

Προσοχή (σε περίπτωση που δεν τα ξέρεις, εγώ δεν τα ήξερα και μου τα επιβεβαίωσαν σε καταστήματα vodafone, cosmote και Γερμανός): Το κινητό παίρνει nano sim μόνο. Γενικά αν έχει πολύ παλιά SIM (10+ χρόνων) έχει θέμα με το 4G. Οπότε με μια νέα nano sim λύνεις το θέμα. Επίσης με ένα απλό sms ενεργοποιείται η πρόσβαση στο 4G δίκτυο τόσο σε vodafone όσο και σε cosmote, δεν είναι προενεργοποιημένα.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ. Από ελληνικό κατάστημα θα το αγοράσω απλά έχει νομίζω micro sim από το redmi note 3 οπότε πρέπει να πάρω καινούργια πάλι η να την κόψει.

 

Στάλθηκε από το Lenovo TB3-710F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ειναι οκ ο επεξεργαστής του σε σχεση με του νοτε 3 προ?

Επισης απο που το πηρες και ποσο?

 

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

 

Note 3 Pro εννοείς το Xiaomi φαντάζομαι. Δεν το έχω χρησιμοποιήσει. Πάντως το Xiaomi έχει snapdragon 650 και το Lenovo snapdragon 430. Με μια αναζήτηση στο google βλέπω ότι γενικά ο 650 είναι καλύτερος αλλά λένε ότι είναι και σχετικό αυτό το "καλύτερο" σε κάθε μια περίπτωση.

 

Το πήρα από την ελληνική αντιπροσωπεία της Lenovo στα 299 ευρώ. Πριν 10 μέρες έπεσε στα 279, πριν 4-5 μέρες έπεσε στα 249, προχτές ανέβηκε 279 και τώρα βλέπω έχει πάλι 249! Οπότε αν έχετε ψηθεί, πάρτε το άμεσα γιατί μπορεί να το ξανανεβάσουν για κάποιο περίεργο λόγο.

Link to comment
Share on other sites

Το έχω δύο εβδομάδες. Το πήρα από public στα 209 ευρώ εκμεταλλευόμενος το δώρο που είχε. Μέχρι τώρα πολύ ευχαριστημένος συνολικά, έχει παρατηρήσει όμως κανείς καθυστέρηση στον ήχο σε σχέση με την εικόνα στο YouTube?

 

Sent from my Lenovo K53a48 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το έχω δύο εβδομάδες. Το πήρα από public στα 209 ευρώ εκμεταλλευόμενος το δώρο που είχε. Μέχρι τώρα πολύ ευχαριστημένος συνολικά, έχει παρατηρήσει όμως κανείς καθυστέρηση στον ήχο σε σχέση με την εικόνα στο YouTube?

 

Sent from my Lenovo K53a48 using Tapatalk

 

Δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο. Το κάνει σε όλα τα βίντεο;

Μπορεί να είναι χαζό αυτό που θα πω, αλλά μήπως έτυχε κάποια συγκεκριμένα βίντεο που είδες να έχουν λάθος συγχρονισμό, από το δημιουργό τους; Επίσης είναι ενημερωμένη η εφαρμογή του Youtube; Δοκίμασες να δεις αν έχει το ίδιο φαινόμενο το βίντεο μπαίνοντας με browser;

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο. Το κάνει σε όλα τα βίντεο;

Μπορεί να είναι χαζό αυτό που θα πω, αλλά μήπως έτυχε κάποια συγκεκριμένα βίντεο που είδες να έχουν λάθος συγχρονισμό, από το δημιουργό τους; Επίσης είναι ενημερωμένη η εφαρμογή του Youtube; Δοκίμασες να δεις αν έχει το ίδιο φαινόμενο το βίντεο μπαίνοντας με browser;

Είναι πολύ μικρή η απόκλιση και το παρατηρώ κυρίως σε βίντεο με γρήγορο παίξιμο κιθάρας όπου βγάζει μάτι η διαφορετική θέση των δαχτύλων με τον ήχο.

 

Sent from my MotoE2(4G-LTE) using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έρχεται με android 6.0 και θα πάρει update σε 7 ?

 

6.0.1 και λένε ότι θα πάρει σίγουρα 7. Αλλά διάβασα ότι γενικώς η Lenovo καθυστερεί αρκετά να βγάλει τις νέες εκδόσεις. Οπότε -προσωπική εκτίμηση- στην καλύτερη περίπτωση στο δεύτερο τρίμηνο του 2017. Στη χειρότερη καλοκαίρι.

Edited by GiannisMetal
Link to comment
Share on other sites

Το κινητό τα σπάει ... Πρώτες εντυπώσεις άψογες !! Να τονίσω επίσης ότι έχει πολύ καλή συνδεσιμότητα με τον υπολογιστή κάτι που να περισσότερα κινέζικα δεν έχουν.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κ από εμένα, νέος στο φόρουμ κ κάτοχος της συγκεκριμένης συσκευής σε χρυσό χρωμα εδώ κ 3 μέρες.. όλα καλά άψογο κινητό, ταχύτατο κ πολλά άλλα +.. το θεμα μου έχει να κάνει με την φορτιση. Το βάζω να φορτιστεί το πρώτο βράδυ κ το πρωί μου δείχνει 64% θα τραβηξα την πρίζα είπα στον ύπνο μου, σήμερα το πρωί τα ίδια. Να σημειωσω βέβαια πως χρησιμοποιώ τον φορτιστή από το huawei p8 lite που είχα.. υπάρχει περίπτωση να φταίει αυτό;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων κ συγγνώμη για την "έκθεση"

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε και τον αυθεντικό και αν στο παρουσιάζει και εκεί το πρόβλημα πήγαινε το πίσω. Η αλήθεια είναι πάντως πως λόγω της έλλειψης ταχείας φόρτισης και μεγάλης μπαταρίας, αργεί να φορτίσει. Καλό αυτό από μια πλευρά.
Link to comment
Share on other sites

Το GPS είναι ακαριαίο! Τουλάχιστον εγώ, δεν έχω ξαναδεί τέτοια ταχύτητα στον εντοπισμό θέσης σε άλλο κινητό.
Link to comment
Share on other sites

Όλα οκ με την φόρτιση! Τελικά έφταιγε ο φορτιστής. Μετα απο 10+ μέρες χρήσης είμαι ενθουσιασμένος! Κάνει τα πάντα ταχύτατα!Gps δεδομένα κτλ.

Το μόνο μου θέμα ήταν χθες όταν κάποια στιγμή έκλεισε όσο το είχα στην τσέπη κ δεν ανοιγε! Μετα απο αρκετές προσπάθειες άνοιξε κ όλα καλά! Σε τέτοια περίπτωση τι μπορώ να κάνω; Εφόσον ή μπαταρία είναι ενσωματωμένη κ δεν μπορώ να κάνω το κλασικό δλδ να βγάλω μπαταρία ... Εκτός βέβαια από το συνηθισμένο - το κρατάμε γερά με το δεξί χέρι κ το χτυπάμε δυνατά στην αριστερή παλαμη- :p

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Βρήκε κανείς επώνημη θήκη σιλικόνης και tempered glass;

Δεν βλέπω κάτι στο eBay.

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Βρήκε κανείς επώνημη θήκη σιλικόνης και tempered glass;

Δεν βλέπω κάτι στο eBay.

 

Οι φτηνές θήκες σιλικόνης των 1-2 ευρώ από Κίνα είναι μια χαρά, τουλάχιστον αυτή που αγόρασα εγώ, μια διαφανή.

Τώρα για το γυαλί, τα universal κάνουν μια χαρά δουλειά.

Με μόνη εξαίρεση ότι είτε πάρεις γυαλί universal είτε εξειδικευμένο για αυτή τη συσκευή, θα παρατηρήσεις κακή εφαρμογή στο περιθώριο, επειδή τα άκρα της οθόνης είναι ελαφρώς curved και δεν έχει προβλεφθεί ακόμα, μάλλον, γυαλί που να έχει τέλεια εφαρμογή. Δεν είναι μεγάλο πρόβλημα πάντως, ίσα ίσα φαίνεται μόνο όταν είναι σβηστή η οθόνη και μόνο γύρω γύρω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Οι φτηνές θήκες σιλικόνης των 1-2 ευρώ από Κίνα είναι μια χαρά, τουλάχιστον αυτή που αγόρασα εγώ, μια διαφανή.

Τώρα για το γυαλί, τα universal κάνουν μια χαρά δουλειά.

Με μόνη εξαίρεση ότι είτε πάρεις γυαλί universal είτε εξειδικευμένο για αυτή τη συσκευή, θα παρατηρήσεις κακή εφαρμογή στο περιθώριο, επειδή τα άκρα της οθόνης είναι ελαφρώς curved και δεν έχει προβλεφθεί ακόμα, μάλλον, γυαλί που να έχει τέλεια εφαρμογή. Δεν είναι μεγάλο πρόβλημα πάντως, ίσα ίσα φαίνεται μόνο όταν είναι σβηστή η οθόνη και μόνο γύρω γύρω.

 

Update: Έχω δοκιμάσει ήδη 2 γυαλιά και δυστυχώς η κακή εφαρμογή στα άκρα προκαλεί αχρήστευση. Σιγά σιγά μπαίνει σκόνη και σε 10-15 μέρες ξεκολλάει όλο και περισσότερο. Μέχρι να καταλάβουν οι εταιρίες ότι πρέπει να στενέψουν 1 χιλιοστό πχ γύρω γύρω το τζάμι, καλύτερα να στραφούμε σε κλασικές πλαστικές προστασίες. Αυτή που δίνει η Lenovo στο κουτί, κάνει καλή εφαρμογή, γιατί έχουν προνοήσει για το curved της οθόνης και είναι πιο στενή, με αποτέλεσμα την καλύτερη εφαρμογή. Οπότε αν βρούμε μια ποιοτική ζελατίνη, είμαστε οκ.

Link to comment
Share on other sites

Update: Έχω δοκιμάσει ήδη 2 γυαλιά και δυστυχώς η κακή εφαρμογή στα άκρα προκαλεί αχρήστευση. Σιγά σιγά μπαίνει σκόνη και σε 10-15 μέρες ξεκολλάει όλο και περισσότερο. Μέχρι να καταλάβουν οι εταιρίες ότι πρέπει να στενέψουν 1 χιλιοστό πχ γύρω γύρω το τζάμι, καλύτερα να στραφούμε σε κλασικές πλαστικές προστασίες. Αυτή που δίνει η Lenovo στο κουτί, κάνει καλή εφαρμογή, γιατί έχουν προνοήσει για το curved της οθόνης και είναι πιο στενή, με αποτέλεσμα την καλύτερη εφαρμογή. Οπότε αν βρούμε μια ποιοτική ζελατίνη, είμαστε οκ.

 

Καλησπέρα παιδιά. Δοκιμάστε να πάρετε αυτό το tempered glass. Εγώ που είχα πάρει για δικιά μου συσκευή, της ίδιας μάρκας tempered glass (GXE αλλά το premium, γιατί αν δείτε έχει και τα απλά tempered glass της ίδιας μάρκας GXE όπου τα δύο έχουν όσο ένα premium) είχε τέλεια εφαρμογή, αλλά δεν ήταν curved η οθόνη (vibe k910). Αν πήρατε τα πολύ απλά και φτηνά tempered glass, ίσως γι' αυτό δεν έχουν και καλή εφαρμογή. Ακόμα και οι "κινεζιές" έχουν πολύ αξιόπιστες μάρκες. Επίσης αυτήν που εμπιστεύομαι πολύ είναι η nillkin, αλλά ακόμα απ' ότι είδα δεν έβγαλε tempered glass για το συγκεκριμένο μοντέλο.

Edited by fasteagle
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...