Jump to content

Asus ZenFone 3 Zoom


ταξιδιωτης22
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα και Καλο Μήνα! Δε μου την έχει εμφανίσει ακόμα. Ούτε πατώντας απο system updates. Αναβάθμιση σε 8.1???

 

: WW_V80.30.76.64 for WW SKU only*

Improvement Items:

1. Update google Security patch

2. Improve Bluetooth,camera performance

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 237
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

: WW_V80.30.76.64 for WW SKU only*

Improvement Items:

1. Update google Security patch

2. Improve Bluetooth,camera performance

 

Μόλις το είδα και εγώ στο website τους. Θα την κάνω. Έτσι πειραματικά :)

Btw, έχεις βάλει εσύ gcam? Αρκεί μόνο να την κατεβάσω σε APK, όπως λένε παραπάνω τα παιδιά; Γιατί απ ότι είδα σε κάποια φόρουμ του εξωρςρικου, θέλει και κάποιες άλλες ρυθμίσεις για να μπει σε κάποια κινητά.

Επίσης άσχετο, θεωρώ ότι η μπαταρία μου δεν κράτει πολυ και έβαλα Accubattery και βλέπω ότι το health είναι 4506 mah!!!

Battery version: C11P1612-O-03-001-10.30.0.28

* ανακάλυψα επίσης ότι στο κινητό που μου είχαν αλλάξει παρόλο που στο κουτί έχει αυτόν τον κωδικό μπαραριας, το κινητό είχε άλλη μπαταρία !!! Άλλη έκδοση από αυτή που έγραφε. Και αυτό το ανακάλυψα τυχαία όταν το είχα βγάλει φωτο για να φανεί η καμμένη περιοχή.

Link to comment
Share on other sites

Οι ρυθμισεις στη gcam ειναι συναρτησει των προτιμήσεών σου. Δεν υπάρχουν τέλειες ρυθμίσεις. Ρίξε μια ματια στον οδηγό μου να πάρεις μια ιδέα. Οτι απορία έχεις το πιθανότερο ειναι να απαντίεται ηδη στον οδηγό ;) http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=462218. Κατα τα άλλα η συσκευη έχει ηδη ενεργό api2, οποτε ειναι απλή εγκατάσταση.

 

Όσον αφορά το update, επειδη την έχω στρώσει αρκετά καλά την στοκ κάμερα, προσωπικά φοβάμαι να κάνω το update :p

Link to comment
Share on other sites

Οι ρυθμισεις στη gcam ειναι συναρτησει των προτιμήσεών σου. Δεν υπάρχουν τέλειες ρυθμίσεις. Ρίξε μια ματια στον οδηγό μου να πάρεις μια ιδέα. Οτι απορία έχεις το πιθανότερο ειναι να απαντίεται ηδη στον οδηγό ;) http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=462218. Κατα τα άλλα η συσκευη έχει ηδη ενεργό api2, οποτε ειναι απλή εγκατάσταση.

 

Όσον αφορά το update, επειδη την έχω στρώσει αρκετά καλά την στοκ κάμερα, προσωπικά φοβάμαι να κάνω το update :p

 

Καλησπέρα Antretng και ευχαριστώ για την απάντηση!

Όταν έλεγα για ρυθμίσεις, εννοούσα το api2. Οπότε απ' ότι λες, στο Asus Zoom S είναι ήδη ενεργοποιημένο και εγώ απλως πρεπει να κάνω εγκατάσταση το apk, σωστα;

Ποια έκδοση gcam προτείνεις γι αυτο το κινητο, μιας και φαντάζομαι τα έχεις δοκιμάσει όλα;

Ποια εκδοση Android έχεις στο Zoom S?

Link to comment
Share on other sites

: WW_V80.30.76.64 for WW SKU only*

 

Improvement Items:

 

1. Update google Security patch

 

2. Improve Bluetooth,camera performance

Καλημέρα!

Έκανα μόλις το update.

Στo built-in camera app, βλέπω ότι όταν πατάς για εστίαση, εστιάζει πιο γρήγορα. Κατα τ' άλλα δε βλέπω κάποια άλλη διαφορά - ούτε κάτι να κολλάει, οπότε καλο φαίνεται το Update :)

(Έκανα και ενα wipe cache partition μετα το update)

 

Sent from my ASUS_Z01HD using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επίσης αυτό πού παρατήρησα σε σχέση με την ενημέρωση είναι ότι ανοίγει πιο γρήγορα την εφαρμογή της κάμερας.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Όταν είναι σχεδόν άδεια η μπαταρία, γύρω στο 15-20% έχετε προσέξει ότι θέλει 2 Κ πλέον ώρες για να φορτίσει; Είναι φυσιολογικό; κ επίσης το ότι κάνει γρήγορη φόρτιση φαίνεται κάπου με κάποιο σηματακι εννοώ..;

Link to comment
Share on other sites

Για 5000mah μπαταρία είναι φυσιολογικό το να θελει 2+ ώρες για να φορτίσει πλήρως.

 

Για την gcam που ρώτησε ο φίλος παραπανω, προτιμώ την τελευταία 5.3 του tolyan.

Link to comment
Share on other sites

Ειδα στο νετ αναφορες να λενε οτι ναι μεν ο ηχος ειναι απ τους καλυτερους αλλα οσο αφορα την ενταση απ τα ακουστηκα δεν ειναι τοσο υψηλη.

 

Αυτο ειχε να κανει με παλαιοτερες ενημερωσεις η ακομα και τωρα η ενταση απ τα ακουστικα παραμενει χαμηλη?

 

Μπορει καποιος που χρησημοποιει ακουστικα να επιβεβαιωσει οσο αφορα την ενταση του ηχου?

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορα τον ηχο και το προβλημα στα ακουστικα με το poweramp υπαρχει τελικα λυση και η ενταση γινεται πολυ δυνατη και ο ηχος καθαριζει αρκει να βαλετε αυτα στις ρυθμισεις

http://i65.tinypic.com/zwcc4h.jpg

 

 

Το μπερδεμα γινεται με εφαρμογες που εχουν δικο τους equalizer γιατι το τηλεφωνο εχει το δικο του

Δοκιμασε αυτο και ειναι μια χαρα η ηχος στο poweramp

Link to comment
Share on other sites

Tλικα τι αξίζει;

Να το φέρεις από ΚΙΝΑ(ΧΩΡΙΣ Β20?, ΣΩΣΤΑ?) Ή ΑΠΟ ΕΛΛΑΔΑ ΜΕ +50€???

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Το μπερδεμα γινεται με εφαρμογες που εχουν δικο τους equalizer γιατι το τηλεφωνο εχει το δικο του

Δοκιμασε αυτο και ειναι μια χαρα η ηχος στο poweramp

Πολυ καλα.:up:

Link to comment
Share on other sites

Υποψήφια να το αγοράσω κι εγώ, με τα 199€ από το Public. Για την φωτογραφική κυρίως το θέλω. Πήγα και το είδα στο Public στο Mall. Με τις (δεν ξέρω ποιες) ρυθμίσεις που είχε η κάμερα εκεί, στην δικιά του οθόνη δεν με εντυπωσίασαν καθόλου οι φωτογραφίες, του zenfone 4 και του Xiaomi Mi A2 ήταν καλύτερες. Αλλά δέχομαι ότι είναι θέμα ρυθμίσεων και app. Με την app FV-5 πώς συνεργάζεται;

Επίσης, η οθόνη μού φάνηκε όχι αρκετά φωτεινή σε σύγκριση πάλι με το zenfone 4 πχ. Έχω άδικο;

Και τέλος, αν δεν βάλω τζαμάκι στην οθόνη, θα γρατζουνιστεί; Γιατί θέλετε οπωσδήποτε να έχει τζαμάκι; Αφού αν πέσει θα σπάσει έτσι κι αλλιώς από αυτά που διαβάζω.

Περισσότερο απ' όλα με χαλάει που το μόνο χρώμα που έχει το public είναι αυτό το βαρετό μαύρο.

Και με ανησυχεί και αυτό που λέτε ότι βγαίνουν πολλά ελαττωματικά από το public...

 

(Η άλλη μου επιλογή στα χρήματα αυτά είναι το Xiaomi Mi A2, που είναι πιο όμορφο, έχει android one και είναι χαρωπό τυρκουάζ.)

Link to comment
Share on other sites

Υποψήφια να το αγοράσω κι εγώ, με τα 199€ από το Public. Για την φωτογραφική κυρίως το θέλω. Πήγα και το είδα στο Public στο Mall. Με τις (δεν ξέρω ποιες) ρυθμίσεις που είχε η κάμερα εκεί, στην δικιά του οθόνη δεν με εντυπωσίασαν καθόλου οι φωτογραφίες, του zenfone 4 και του Xiaomi Mi A2 ήταν καλύτερες. Αλλά δέχομαι ότι είναι θέμα ρυθμίσεων και app. Με την app FV-5 πώς συνεργάζεται;

Επίσης, η οθόνη μού φάνηκε όχι αρκετά φωτεινή σε σύγκριση πάλι με το zenfone 4 πχ. Έχω άδικο;

Και τέλος, αν δεν βάλω τζαμάκι στην οθόνη, θα γρατζουνιστεί; Γιατί θέλετε οπωσδήποτε να έχει τζαμάκι; Αφού αν πέσει θα σπάσει έτσι κι αλλιώς από αυτά που διαβάζω.

Περισσότερο απ' όλα με χαλάει που το μόνο χρώμα που έχει το public είναι αυτό το βαρετό μαύρο.

Και με ανησυχεί και αυτό που λέτε ότι βγαίνουν πολλά ελαττωματικά από το public...

 

(Η άλλη μου επιλογή στα χρήματα αυτά είναι το Xiaomi Mi A2, που είναι πιο όμορφο, έχει android one και είναι χαρωπό τυρκουάζ.)

 

Το mi a2 πρέπει να τραβάει καλύτερες ημερήσιες φωτογραφίες. Όμως τη νύχτα είναι καλύτερο το zenfone. Αν τράβηξες με τις default ρυθμίσεις και όχι αυτές που προτείνω τότε δεν είναι αντιπροσωπευτικο. Έχει πολύ καλή κάμερα για τα χρήματα αλλά με κακό στήσιμο. Ειδικά το βίντεο είναι εντυπωσιακά καλό.

 

Όσον αφορά την οθόνη, δεν γνωρίζω το zenfone 4 όμως σε σύγκριση πχ με mi a2 είναι πολύ ανώτερη. Σε αυτά τα χρήματα δεν έχω δει καλύτερη οθόνη.

 

Γνώμη μου, αν δεν σε νοιάζει τόσο η οθόνη, η αυτονομία (είναι τέρας του asus) και οι νυχτερινές πάρε mi a2 που είναι σου αρέσει εμφανισιακά, ειναι πιο future proof (δυνατότερος soc και updates) και με καλύτερες ημερήσιες. Αλλιώς πας zenfone

Link to comment
Share on other sites

Υποψήφια να το αγοράσω κι εγώ, με τα 199€ από το Public. Για την φωτογραφική κυρίως το θέλω. Πήγα και το είδα στο Public στο Mall. Με τις (δεν ξέρω ποιες) ρυθμίσεις που είχε η κάμερα εκεί, στην δικιά του οθόνη δεν με εντυπωσίασαν καθόλου οι φωτογραφίες, του zenfone 4 και του Xiaomi Mi A2 ήταν καλύτερες. Αλλά δέχομαι ότι είναι θέμα ρυθμίσεων και app. Με την app FV-5 πώς συνεργάζεται;

 

Επίσης, η οθόνη μού φάνηκε όχι αρκετά φωτεινή σε σύγκριση πάλι με το zenfone 4 πχ. Έχω άδικο;

 

Και τέλος, αν δεν βάλω τζαμάκι στην οθόνη, θα γρατζουνιστεί; Γιατί θέλετε οπωσδήποτε να έχει τζαμάκι; Αφού αν πέσει θα σπάσει έτσι κι αλλιώς από αυτά που διαβάζω.

 

Περισσότερο απ' όλα με χαλάει που το μόνο χρώμα που έχει το public είναι αυτό το βαρετό μαύρο.

 

Και με ανησυχεί και αυτό που λέτε ότι βγαίνουν πολλά ελαττωματικά από το public...

 

 

 

(Η άλλη μου επιλογή στα χρήματα αυτά είναι το Xiaomi Mi A2, που είναι πιο όμορφο, έχει android one και είναι χαρωπό τυρκουάζ.)

Η οθόνη του, έχει ωραία χρώματα, είναι φωτεινή - ίσως όχι τόσο φωτεινή εξω με πολύ ήλιο - και είναι amoled, τέλεια μαύρα.

Το πάνελ της οθόνης απο την άλλη έχει βγάλει πολλά προβλήματα γι αυτο και τα πρώτα batches που είχαν φτιαχτεί τα αντικατέστησαν με άλλα panel απο τον 07/2017 και μετά.

Επιβεβαιώνω ότι στα public Πρέπει να έχουν επιστρέψει πολλά απ ότι έχω μάθει, λόγω προβληματικής οθόνης, το πρόβλημα που είχα και εγώ με την καμμένη περιοχή.

Θα το ξανα αγόραζα; Μάλλον ναι, αλλα με manufactured date 01/2018.

Είναι πολύ γρήγορο. Η οθόνη παρα πολυ καλή. Η κάμερα επίσης πολύ καλη, ευκρινής και με καλές νυχτερινές λήψεις.

Για την αυτονομία δεν ξέρω τι να πω, εμένα δε μου φαίνεται τερας, Παρά την 5000 mah μπαταρια. Ίσως να είναι προβληματική η δική μου.

 

Γι αυτά τα χρήματα, είναι σουπερ το κινητό. Αρκεί να μην είναι προβληματικο!!!

Ρώτησε τους αν έχουν κάποιο στην αποθήκη με mfd 01/2018.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το mi a2 πρέπει να τραβάει καλύτερες ημερήσιες φωτογραφίες. Όμως τη νύχτα είναι καλύτερο το zenfone. Αν τράβηξες με τις default ρυθμίσεις και όχι αυτές που προτείνω τότε δεν είναι αντιπροσωπευτικο. Έχει πολύ καλή κάμερα για τα χρήματα αλλά με κακό στήσιμο. Ειδικά το βίντεο είναι εντυπωσιακά καλό.

 

 

 

Όσον αφορά την οθόνη, δεν γνωρίζω το zenfone 4 όμως σε σύγκριση πχ με mi a2 είναι πολύ ανώτερη. Σε αυτά τα χρήματα δεν έχω δει καλύτερη οθόνη.

 

 

 

Γνώμη μου, αν δεν σε νοιάζει τόσο η οθόνη, η αυτονομία (είναι τέρας του asus) και οι νυχτερινές πάρε mi a2 που είναι σου αρέσει εμφανισιακά, ειναι πιο future proof (δυνατότερος soc και updates) και με καλύτερες ημερήσιες. Αλλιώς πας zenfone

Αντρέα καλησπέρα. Ποιο κωδικό μπαταρίας έχεις; Για κοίτα μέσα απο τις ρυθμίσεις και γράψε μου σε παρακαλώ. Έχω γράψει σε πιο πάνω post τον δικό μου. Edited by kalakrasa
Link to comment
Share on other sites

Αντρέα καλησπέρα. Ποιο κωδικό μπαταρίας έχεις; Για κοίτα μέσα απο τις ρυθμίσεις και γράψε μου σε παρακαλώ. Έχω γράψει σε πιο πάνω post τον δικό μου.

 

Την ίδια έχουμε.

 

Κατά τα άλλα η αυτονομία του σε μένα ειναι εντυπωσιακή και έχω δουλέψει κινητά όπως mi max 2, redmi note 5, pocophone κλπ που φημίζονται για την αυτονομία τους.

 

Πόσες μέρες το άφησες να στρώσει;

Link to comment
Share on other sites

Κ εγω σε αυτο το δίλλημα ειμαι να το παρω παρόλο τα προβληματακια που έχουν ακουστεί στις συσκευές του public η να περιμενω κανενα Redmi 7/7pro
Link to comment
Share on other sites

Κ εγω σε αυτο το δίλλημα ειμαι να το παρω παρόλο τα προβληματακια που έχουν ακουστεί στις συσκευές του public η να περιμενω κανενα Redmi 7/7pro

 

Βέβαια όλα όσα βγήκαν ελαττωματικά τα άλλαξε το public. Προφανώς τους έχουν ξεμείνει οι πρώτες φουρνιές αλλά από τη στιγμή που έχει καλό after sale service δεν θα φοβόμουν.

Link to comment
Share on other sites

Αν και το Asus το γουστάρω με χίλια θα προτιμούσα το redmi note 7 pro, αν και ακόμα θα αργήσει να βγει σε global.

 

Στάλθηκε από το PRO 6 Plus (flyme 7.2.0.0A) μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Μετά απο εισήγηση του φίλου κ δοκιμή της google camera, εχω να πω ότι είναι ανώτερη απο την μαμά εφαρμογή στο τελικό αποτέλεσμα.
Link to comment
Share on other sites

Την ίδια έχουμε.

 

Κατά τα άλλα η αυτονομία του σε μένα ειναι εντυπωσιακή και έχω δουλέψει κινητά όπως mi max 2, redmi note 5, pocophone κλπ που φημίζονται για την αυτονομία τους.

 

Πόσες μέρες το άφησες να στρώσει;

 

Καλημέρα Αντρέα, τωρα ειδα το μηνυμα.

Δεν ξέρω, κάτι δε μου πάει καλά. Ας πουμε 100% φορτισμένο. Πέφτω να κοιμηθω. μετα απο 7-8 ωρες αναμονης, με κλειστο ιντερνετ wifi και το μονο που ειχα 1-2 αναπαντητες και το ξυπνητηρι, ειχε πεσει στο 95%.

 

Τι εννοεις να στρώσει? δλδ?

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα σε κάποιους που έπεφτε η μπαταρία τη νύχτα κατά πολύ όμως, ότι δοκίμασαν το ρυθμίσεις μπαταρία βέλτιστοποίηση 3 τελείες επαναφορά.

Επίσης άλλος έλεγε για calibration να το αφήσεις να ξεφορτισει ως το 0 και μετά να το φορτίσεις κλειστο μέχρι το 100 και το αφήσεις αλλά 5 λεπτά.

Μετά το ανάβεις και βγάζεις το καλώδιο μόλις δεις το λογότυπο Asus και δεν το λειτουργείς για 5 λεπτά

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Αντρέα, τωρα ειδα το μηνυμα.

Δεν ξέρω, κάτι δε μου πάει καλά. Ας πουμε 100% φορτισμένο. Πέφτω να κοιμηθω. μετα απο 7-8 ωρες αναμονης, με κλειστο ιντερνετ wifi και το μονο που ειχα 1-2 αναπαντητες και το ξυπνητηρι, ειχε πεσει στο 95%.

 

Τι εννοεις να στρώσει? δλδ?

 

Εννοώ να δουλευτει καμία βδομάδα για να στρώσει το λογισμικό.

 

Ερωτηση, αυτό στο κάνει σε οποιαδήποτε ποσοστό; Δηλαδή αν είσαι στο 50% και το αφήσεις το βράδυ θα σου πέσει κατά 5%? Εγώ πάντως όσο το αφήνω το βρίσκω ή άντε να χω χάσει 1%. Εκτός αν έχεις πολύ κακο σημα.

 

Δοκίμασε και αυτό που λέει ο adi για επαναφορά.

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι αφού κάνεις όλα τα update μέχρι το τελευταίο, να κάνεις ένα factory reset να κάτσει σωστά η Ρομ.

 

Στάλθηκε από το PRO 6 Plus (flyme 7.2.0.0Α) μου μέσω Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...