Jump to content

Asus ZenFone 3 Zoom


ταξιδιωτης22
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 237
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το κουτί και στις δύο περιπτώσεις ήταν σφραγισμένο.

Επίσης Μόλις ανακάλυψα ότι στο handsfree το ένα ακουστικό δε λειτουργεί.

 

Δύο στα δύο; :( Κανα τζόκερ σκέφτηκες να παιξεις :lol:

 

Πω ρε φίλε. Πάλι καλά που το πήρες από ελληνικό κατάστημα με doa. Δεν το σκεφτεσαι καθόλου. Το πας πίσω όπως ειναι. Εγω μαλίστα θα επαιρνα πιστωτικό και θα το παιρνα από άλλο υποκατάστημα μην τυχον έπεσες στη παρτίδα (αν μη τι άλλο να αλλάξει το γούρι :lol: )

 

----- προσθήκη μηνύματος 65 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μήπως του public είναι προβληματικες συσκευές από επιστροφές;; το κουτί όταν το πήρατε ήταν σφραγισμένο;

 

Και εγώ φίλε από Κίνα ψωνίζω και πότε δεν είχα πρόβλημα, άσε που γλυτώνεις και τόσα λεφτά.

 

Στάλθηκε από το PRO 6 Plus (flyme 7.1.5.0Α) μου μέσω Tapatalk

 

Καλα για 200 ευρω που το χει προσφορα αυτές τις μέρες μια χαρα ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Δύο στα δύο; :( Κανα τζόκερ σκέφτηκες να παιξεις :lol:

 

Πω ρε φίλε. Πάλι καλά που το πήρες από ελληνικό κατάστημα με doa. Δεν το σκεφτεσαι καθόλου. Το πας πίσω όπως ειναι. Εγω μαλίστα θα επαιρνα πιστωτικό και θα το παιρνα από άλλο υποκατάστημα μην τυχον έπεσες στη παρτίδα (αν μη τι άλλο να αλλάξει το γούρι :lol: )

 

Ασε... :ninja: :)

Το αστείο είναι ότι το είχα παραγγείλει χωρίς προπληρωμη για κατάστημα της επαρχίας, που εννοείται δεν ήταν άμεσα διαθέσιμο εκεί, οπότε επειδή αργούσε λέω ας το πάρω από το Mall που το είχε άμεσα διαθέσιμο. Και την επόμενη μέρα που το πήγα πίσω είχε έρθει και αυτό που είχα παραγγείλει και έτσι το πήρα αμέσως.

Δε μπορώ να καταλάβω τι είναι αυτό με την οθόνη με αυτό το μαυρο σημαδάκι που φαίνεται στη φωτο 2. Έχεις καμία ιδεα;

Αλλά επίσης είναι και αυτό με τα χρώματα που σε χαμηλη φωτεινότητα δεν είναι smooth η "υφη" και είναι σα σαγρε/ μπαλώματα. Μήπως έχεις καμία ιδέα και γι αυτο;

Σήμερα είναι κλειστό το service στα public, πήρα τηλ. Οπότε από Δευτέρα.

Link to comment
Share on other sites

Ασε... :ninja: :)

Το αστείο είναι ότι το είχα παραγγείλει χωρίς προπληρωμη για κατάστημα της επαρχίας, που εννοείται δεν ήταν άμεσα διαθέσιμο εκεί, οπότε επειδή αργούσε λέω ας το πάρω από το Mall που το είχε άμεσα διαθέσιμο. Και την επόμενη μέρα που το πήγα πίσω είχε έρθει και αυτό που είχα παραγγείλει και έτσι το πήρα αμέσως.

Δε μπορώ να καταλάβω τι είναι αυτό με την οθόνη με αυτό το μαυρο σημαδάκι που φαίνεται στη φωτο 2. Έχεις καμία ιδεα;

Αλλά επίσης είναι και αυτό με τα χρώματα που σε χαμηλη φωτεινότητα δεν είναι smooth η "υφη" και είναι σα σαγρε/ μπαλώματα. Μήπως έχεις καμία ιδέα και γι αυτο;

Σήμερα είναι κλειστό το service στα public, πήρα τηλ. Οπότε από Δευτέρα.

 

Καμμένο pixel μοιαζει. Στο κάνει και στα φωτεινά;

 

Για το σαγρε δεν καταλαβαίνω. Μήπως η προηγούμενη σου οθόνη ήταν 2k και βλέπεις τη διαφορά; Ή στο έχει μόνο το δεύτερο που πήρες και το πρώτο ήταν οκ;

Link to comment
Share on other sites

Καμμένο pixel μοιαζει. Στο κάνει και στα φωτεινά;

 

Για το σαγρε δεν καταλαβαίνω. Μήπως η προηγούμενη σου οθόνη ήταν 2k και βλέπεις τη διαφορά; Ή στο έχει μόνο το δεύτερο που πήρες και το πρώτο ήταν οκ;

Δε μου φαίνεται για πιξελ ακριβώς... φαίνεται μόνο όταν η φωτεινότητα είναι στο 30% περίπου.

Όχι δεν ήταν 2κ, και το δοκίμασα σε ένα Samsung με amoled a7 2017 που είναι και αυτό full hd και δεν ήταν έτσι.

Άνοιξε λίγο φωτεινότητα για να δεις τη φωτο.

https://imgur.com/a/Tv1jKDh

Η ποιότητα της φωτογραφίας που ανέβασα έπεσε, οπότε μη λάβεις υπόψιν σου το "πιξελιασμα". :)

Edited by kalakrasa
Link to comment
Share on other sites

Η πρώτη συσκευή που πηρα απο public πριν 9 μήνες MFD 7/2010 ηταν μια χαρά. Η δεύτερη που ηρθε 8/1 με MFD 10/2010 νεκρωσε 4 ωρες μετα την πρώτη ενεργοποίηση. Καναν άμεση αντικατάσταση. Ήλπιζα να μην ερθει , αλλα ηρθε της ιδιας σειράς MFD 10/2010... βέβαια ειναι η τρίτη μερα λειτουργίας ολα δουλεύουν ρολόι.... Προς το παρόν..... και εγω πιστεύω οτι βρήκαν κάπου φθηνά τηλέφωνα αυτοι κ τα εισαγαν... Ας ελπίσουμε να μην υπάρξουν αλλα προβλήματα....
Link to comment
Share on other sites

Η πρώτη συσκευή που πηρα απο public πριν 9 μήνες MFD 7/2010 ηταν μια χαρά. Η δεύτερη που ηρθε 8/1 με MFD 10/2010 νεκρωσε 4 ωρες μετα την πρώτη ενεργοποίηση. Καναν άμεση αντικατάσταση. Ήλπιζα να μην ερθει , αλλα ηρθε της ιδιας σειράς MFD 10/2010... βέβαια ειναι η τρίτη μερα λειτουργίας ολα δουλεύουν ρολόι.... Προς το παρόν..... και εγω πιστεύω οτι βρήκαν κάπου φθηνά τηλέφωνα αυτοι κ τα εισαγαν... Ας ελπίσουμε να μην υπάρξουν αλλα προβλήματα....

Μπερδεύτηκα λίγο με τα MFD. Εννοείς για το πρώτο 2017/ 10 ? Και για το άλλο 2017/ 7?

Μπορείς να ελέγξεις λίγο με το oled tools από το play αυτό που λέω με την οθόνη να μου πεις πως φαίνονται τα χρωματα, αν φαίνεται σαν άγρια η επιφάνεια του χρώματος?

Στην πρώτη επιλογή όπως μπαίνεις στην εφαρμογή burn in test, σε σκοτεινό δωμάτιο να είσαι και βάλε το πράσινο ή το άσπρο χρώμα και κάνε slide με το δάχτυλο σου να πάει η φωτεινότητα στο 27 - 33.

Link to comment
Share on other sites

Μπερδεύτηκα λίγο με τα MFD. Εννοείς για το πρώτο 2017/ 10 ? Και για το άλλο 2017/ 7?

Μπορείς να ελέγξεις λίγο με το oled tools από το play αυτό που λέω με την οθόνη να μου πεις πως φαίνονται τα χρωματα, αν φαίνεται σαν άγρια η επιφάνεια του χρώματος?

Στην πρώτη επιλογή όπως μπαίνεις στην εφαρμογή burn in test, σε σκοτεινό δωμάτιο να είσαι και βάλε το πράσινο ή το άσπρο χρώμα και κάνε slide με το δάχτυλο σου να πάει η φωτεινότητα στο 27 - 33.

 

ναι εννοώ 2017/7 η πρώτη και 2017/10 η δεύτερη. το έκανα το τεστ (και στο mate 10 pro διπλα διπλα τα είχα) επιβεβαιώνω την άγρια επιφάνεια ....σαγρέ... δεν το θεωρώ ελάττωμα αυτό :D η τουλάχιστον δε φαίνεται κάπου για να με ενοχλεί:lol: ...αχ αυτές οι οθόνες τους ..έμενα πάντως μου έκανε εντύπωση πόσο εύκολα έσπασε η οθόνη στο πρώτο που είχα.....και στο youtube που είδα αλλαγες οθόνης όλες το ίδιο σπασιμο.....

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχει αυτό το κατι σαν γραμμές..νερα θα τα ελεγα εγω....λοιπόν σήμερα πήγα να βαλω τζαμακι στην οθόνη κ στην εντονη ηλιοφάνεια που εκανε αντανάκλαση το φως με σβηστη οθονη φάνηκε κ σε μενα το σημαδακι που ανέβασες....η βουλιτσα η μικρη...το τσέκαρα κ στο πρωτο asus που ειχα παρει με την σπασμένη οθόνη κ εκείνο εχει τέτοια σημαδακια....κατασκευαστικο λάθος ή η τεχνολογία της οθόνης που δεν επηρεάζει κάπου....
Link to comment
Share on other sites

Ναι έχει αυτό το κατι σαν γραμμές..νερα θα τα ελεγα εγω....λοιπόν σήμερα πήγα να βαλω τζαμακι στην οθόνη κ στην εντονη ηλιοφάνεια που εκανε αντανάκλαση το φως με σβηστη οθονη φάνηκε κ σε μενα το σημαδακι που ανέβασες....η βουλιτσα η μικρη...το τσέκαρα κ στο πρωτο asus που ειχα παρει με την σπασμένη οθόνη κ εκείνο εχει τέτοια σημαδακια....κατασκευαστικο λάθος ή η τεχνολογία της οθόνης που δεν επηρεάζει κάπου....

 

Ναι, αυτό καταλαβαίνω και εγώ, ότι δεν επηρεάζει κάπου. Απλώς ξέρεις σε ένα καινούριο πράγμα κακώς υπάρχει αυτό. Θα πάω αύριο από το service να το δει και το παιδί εκεί. Να ρωτήσω τι μπορεί να γίνει και με τα ακουστικά που δε δουλεύει το ένα.

 

Έβαλες Android 8? Εγώ τα έκανα όλα τα update. Γρήγορο είναι εννοείται. Με την μπαταρία δεν ξέρω αν είναι φουλ οκ. Και είχα παρατηρήσει και ότι η κάμερα εστίαζε πολυ πιο γρήγορα- σχεδόν αμέσως -με Android 7 πριν τα updates.

Τι έχεις παρατηρήσει γενικά μιας και το είχες και πριν.

Τζαμακι από που πήρες;

Edited by kalakrasa
Link to comment
Share on other sites

Ναι, αυτό καταλαβαίνω και εγώ, ότι δεν επηρεάζει κάπου. Απλώς ξέρεις σε ένα καινούριο πράγμα κακώς υπάρχει αυτό. Θα πάω αύριο από το service να το δει και το παιδί εκεί. Να ρωτήσω τι μπορεί να γίνει και με τα ακουστικά που δε δουλεύει το ένα.

 

Έβαλες Android 8? Εγώ τα έκανα όλα τα update. Γρήγορο είναι εννοείται. Με την μπαταρία δεν ξέρω αν είναι φουλ οκ. Και είχα παρατηρήσει και ότι η κάμερα εστίαζε πολυ πιο γρήγορα- σχεδόν αμέσως -με Android 7 πριν τα updates.

Τι έχεις παρατηρήσει γενικά μιας και το είχες και πριν.

Τζαμακι από που πήρες;

τωρα δοκίμασα κ τα δικα μου ακουστικά οκ λειτουργούν κανονικά....με την τελευταία 8 λυθηκαν ολα τα προβλήματα με την κάμερα δεν μου εχει ξανα κολλήσει...τζαμακι πήρα απο ενα κινέζικο με 2 ευρώ δεν εφαρμόζει καλα αλλα δεν ...με χαλάει...γενικά εγώ ειμαι παρα πολύ ευχάριστημενος με το κινητό γιαυτο το ξανα πήρα...κ θα το ξαναεπαιρνα ακομα κ αν δεν εσπαγε το προηγούμενο...τετοια τηλεφωνα δεν ξαναβγαινουν σε τετοια τιμή κιόλας...

Link to comment
Share on other sites

Η θήκη που περιλαμβάνεται στη συσκευασία κάνει δουλειά; Επίσης, αν μπορεί κάποιος να στείλει σε pm αξιόπιστο link με την τελευταία έκδοση της gcam, θα ήμουν υπόχρεος
Μερικές φορές καλύτερα να μιλάς, παρά να τα μασάς ;)
Link to comment
Share on other sites

τελικά η κάμερα όσο αφορά την φωτογραφία αξίζει;

Είχα ενα lumia 950 το οποίο στο συγκεκριμένο τομέα με κάλυπτε πλήρως αλλά είχε ένα ατύχημα ή να περιμένω για xiaomi 7 pro .

Link to comment
Share on other sites

τελικά η κάμερα όσο αφορά την φωτογραφία αξίζει;

Είχα ενα lumia 950 το οποίο στο συγκεκριμένο τομέα με κάλυπτε πλήρως αλλά είχε ένα ατύχημα ή να περιμένω για xiaomi 7 pro .

 

Κοίτα, άμα περάσεις τις ρυθμίσεις που προτείνω είναι πολύ καλή. Το θέμα είναι ότι το lumia 950, αν θυμάμαι καλά, έχει εξαιρετικό dynamic range. Τέτοιο εύρος δεν έχει. Μιλάω πάντα για στοκ κάμερα, διαφορετικα με την gcam γίνονται θαύματα.

 

Γενικά το 950 έχει μια κάμερα που ακόμα και σημερα ξεφτυλιζει πολλές φετινές ναυαρχιδες οπότε όπου και αν πας σε αυτά τα λεφτά σίγουρα θα έχεις εκπτώσεις. Βέβαια με σιγουριά σου λέω ότι σε αυτά τα χρήματα δεν παίζει καλύτερη κάμερα. Και αυτό στο λέει άνθρωπος που συνεχώς αλλάζει και τεσταρει συσκευές.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, άμα περάσεις τις ρυθμίσεις που προτείνω είναι πολύ καλή. Το θέμα είναι ότι το lumia 950, αν θυμάμαι καλά, έχει εξαιρετικό dynamic range. Τέτοιο εύρος δεν έχει. Μιλάω πάντα για στοκ κάμερα, διαφορετικα με την gcam γίνονται θαύματα.

 

Γενικά το 950 έχει μια κάμερα που ακόμα και σημερα ξεφτυλιζει πολλές φετινές ναυαρχιδες οπότε όπου και αν πας σε αυτά τα λεφτά σίγουρα θα έχεις εκπτώσεις. Βέβαια με σιγουριά σου λέω ότι σε αυτά τα χρήματα δεν παίζει καλύτερη κάμερα. Και αυτό στο λέει άνθρωπος που συνεχώς αλλάζει και τεσταρει συσκευές.

 

μια που το ανεφερες αδερφε, gcam παιρνει κανονικα και λειτουργει κομπλε ??

Είμαι τεχνολογικά καμένος. Παρακαλώ δείξτε κατανόηση !! :cry:
Link to comment
Share on other sites

μια που το ανεφερες αδερφε, gcam παιρνει κανονικα και λειτουργει κομπλε ??

 

Τη μέρα δουλεύει τέλεια. Το βραδυ θέλει λιγο προσοχή να εστιάσει (πχ μπορει να χρειαστεί ταπ) αναλόγως και ποσο καλά φωτισμένο ειναι το θέμα σου. Ενδεικτικά στο τέλος βάζω κανα 2 συγκριτικά stock vs gcam (πρώτα stock). Η στοκ γίνεται αρκετά καλή αν αλλάξεις τις μαμα ρυθμισεις σχετικά με contrast, saturation, noise reduction κλπ (τις εχω βάλει κανα 2 σελίδες πίσω ώστε όποιος θέλει να τις δοκιμάσει)

 

Παρεμπιπτόντως η αυτονομία ειναι επική. Είμαι στα μέσα της τρίτης μέρας με 9 ώρες sot και έχω ακόμα 15% μπαταρία (δείτε εδώ https://imgur.com/jPf3OCd ). Αν ηθελα παιζει να μου την εβγαζε και την υπολοιπη μέρα αλλά αρκετά το ξεζούμισα :lol:

 

32949915368_5c94b698e5_z.jpgP_20190120_221141_vHDR_Auto by Andreas L., on Flickr

 

31884242607_019ac5ac28_z.jpggcam hdr+ by Andreas L., on Flickr

 

32935695298_558569da37_z.jpgP_20190120_035233_vHDR_Auto by Andreas L., on Flickr

 

31869915167_12d956f4a7_z.jpggcam hdr+ by Andreas L., on Flickr

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πάρτε και ημερήσιες με τη σειρα stock wide και gcam wide. Στο τέλος μπόνους και μια stock tele

 

46013561105_e127a7f482_z.jpgP_20190130_111641_vHDR_Auto by Andreas L., on Flickr

 

46203031814_cc57b6c286_z.jpggcam by Andreas L., on Flickr

 

46013563885_d96bdb4129_z.jpgP_20190130_122651_vHDR_Auto by Andreas L., on Flickr

 

33052409668_917f4ddf13_z.jpggcam by Andreas L., on Flickr

 

46927858181_73d402f7be_z.jpgP_20190130_122654_vHDR_Auto by Andreas L., on Flickr

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

ποια έκδοση της gcam περνάμε και απο πού αν μπορεί κάποιος να μου πεί ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Κατά το σετάρισμα,κάπου μου εμφάνισε για δήλωση της συσκευής στην Asus και το προσπέρασα.

Χρειάζεται να γίνει δήλωση?

Link to comment
Share on other sites

ποια έκδοση της gcam περνάμε και απο πού αν μπορεί κάποιος να μου πεί ευχαριστώ

Μπορείς να βάλεις την

Google Camera 5.3.015 ή την

Google Camera 6.1.021

https://f.celsoazevedo.com/file/gcamera/MGC_6.1.021_MI8_V1d_fu24-01g.apk

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κατά το σετάρισμα,κάπου μου εμφάνισε για δήλωση της συσκευής στην Asus και το προσπέρασα.

Χρειάζεται να γίνει δήλωση?

Κάνε το. Για υποστήριξη νομίζω χρησιμεύει και για να πάρεις τα δωρεάν gb στο Drive

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις την

Google Camera 5.3.015 ή την

Google Camera 6.1.021

https://f.celsoazevedo.com/file/gcamera/MGC_6.1.021_MI8_V1d_fu24-01g.apk

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κάνε το. Για υποστήριξη νομίζω χρησιμεύει και για να πάρεις τα δωρεάν gb στο Drive

 

Εγω το πηρα το δωρεαν data χωρις να κανω προφιλ asus.

Link to comment
Share on other sites

Κάνε το. Για υποστήριξη νομίζω χρησιμεύει και για να πάρεις τα δωρεάν gb στο Drive

Τώρα όμως δεν μπορώ να το βρω...που βρίσκεται?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κ καλό μήνα. 31.1.19 βγήκε καινούργια αναβάθμιση την εκανε κανείς ? εντυπώσεις?

 

Καλησπέρα και Καλο Μήνα! Δε μου την έχει εμφανίσει ακόμα. Ούτε πατώντας απο system updates. Αναβάθμιση σε 8.1???

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...