Jump to content

Asus ZenFone 3 Zoom


ταξιδιωτης22
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κι εγώ αυτό είχα.

Τότε εκανε 400 στην Ελλάδα και μόνο το public το είχε βάλει 250 για λίγο

 

Σε θυμάμαι στο topic του Meizu..Είναι αναβάθμιση δηλαδή γενικά σε σχέση με το Meizu παρόλο που έχουν ίδιο επεξεργαστή;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 237
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σε θυμάμαι στο topic του Meizu..Είναι αναβάθμιση δηλαδή γενικά σε σχέση με το Meizu παρόλο που έχουν ίδιο επεξεργαστή;

 

Καμία σχέση.

Νομίζεις ότι έχει διπλάσια ισχύ

Λειτουργικό άψογο.

0 κολληματα. Ακαριαία λειτουργία.

Απίστευτη οθόνη.

Μπαταρία τέρας.

Φώτο ακόμα και στο αυτόματο πολύ καλές.

Link to comment
Share on other sites

Καμία σχέση.

Νομίζεις ότι έχει διπλάσια ισχύ

Λειτουργικό άψογο.

0 κολληματα. Ακαριαία λειτουργία.

Απίστευτη οθόνη.

Μπαταρία τέρας.

Φώτο ακόμα και στο αυτόματο πολύ καλές.

 

Τέλεια,σε ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

Βάλε κανένα λινκ.

 

 

Στάλθηκε από το PRO 6 Plus (flyme 7.1.5.0Α) μου μέσω Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι η κάμερα και με gcam γίνεται ακόμα καλύτερη.

Το έβαλε και το public εδώ

https://www.public.gr/product/tilefonia/kinita-smartphones/asus-zenfone-zoom-s-64gb-mayro-dual-sim-smartphone/prod8687283pp/

Link to comment
Share on other sites

Να φανταστώ του pablic θα είναι το global με την 800αρα, μια χαρά τιμή τα αξίζει με το παραπάνω.

 

Στάλθηκε από το PRO 6 Plus (flyme 7.1.5.0Α) μου μέσω Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια. Μου ηρθε το κινητο πριν να ερθουν οι θηκες τζαμακια :lol: (να σημειωθει οτι τα πηρα απο ευρωπαικη αποθηκη ακριβως για να ερθουν νωριτερα αλλα τζιφος)

 

Στο σκρουτζ, περαν οτι τα χουν ακριβα δεν βρισκω καν καταστημα που να χει ετοιμοπαραδοτα. Μηπως εχετε καποιο καταστημα υποψιν που μπορει να χει ετοιμοπαραδοτα; Διαφορετικα να παιζει αραγε καμια universal θηκη καλα μεχρι να μου ερθουν οι παραγγελιες μου;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια. Μου ηρθε το κινητο πριν να ερθουν οι θηκες τζαμακια :lol: (να σημειωθει οτι τα πηρα απο ευρωπαικη αποθηκη ακριβως για να ερθουν νωριτερα αλλα τζιφος)

 

Στο σκρουτζ, περαν οτι τα χουν ακριβα δεν βρισκω καν καταστημα που να χει ετοιμοπαραδοτα. Μηπως εχετε καποιο καταστημα υποψιν που μπορει να χει ετοιμοπαραδοτα; Διαφορετικα να παιζει αραγε καμια universal θηκη καλα μεχρι να μου ερθουν οι παραγγελιες μου;

Φίλε Αντρέα πες μας 2 λόγια για τη συσκευή αν θες. Ειδικά για τη καμερα σε σύγκριση με κάποια άλλη που είχες στη κατοχή σου

 

Sent from my C106 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Αντρέα πες μας 2 λόγια για τη συσκευή αν θες. Ειδικά για τη καμερα σε σύγκριση με κάποια άλλη που είχες στη κατοχή σου

 

Sent from my C106 using Tapatalk

 

Νίκο δεν το χω βγάλει καν από το κουτί. Αν δεν του βάλω θήκη και τζαμακι δεν μπορώ. Με το που το δουλέψω λίγο θα σας γράψω τη γνώμη μου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια. Μου ηρθε το κινητο πριν να ερθουν οι θηκες τζαμακια :lol: (να σημειωθει οτι τα πηρα απο ευρωπαικη αποθηκη ακριβως για να ερθουν νωριτερα αλλα τζιφος)

 

Στο σκρουτζ, περαν οτι τα χουν ακριβα δεν βρισκω καν καταστημα που να χει ετοιμοπαραδοτα. Μηπως εχετε καποιο καταστημα υποψιν που μπορει να χει ετοιμοπαραδοτα; Διαφορετικα να παιζει αραγε καμια universal θηκη καλα μεχρι να μου ερθουν οι παραγγελιες μου;

 

Αρχικά καλορίζικο!

Μια τυπική διαφανή θήκη περιέχει μέσα το κουτί του τηλεφώνου όσο για το τζαμάκι κάνε ένα τηλέφωνο στο μοναδικό κατάστημα του Σκρουτζ γιατι δεν ενημερώνουν το στοκ τους άμεσα κ μπορεί να έχει απόθεμα απλά να μην το λέει τοχω πάθει με αυτό το μαγαζί για αυτό!!

Link to comment
Share on other sites

Πρόβλημα παιδιά.... Έπεσα το κινητό κατω απο 1 μετρο περίπου και έσπασε η οθόνη με θηκη Κ τζαμακι. Δυστυχώς οθόνη μόνο αντιπροσωπεία 125€.... Καμια ιδέα..???
Link to comment
Share on other sites

Επίσης παράγγειλα καινούργιο Asus απο public μετα το σπάσιμο της οθόνης... Στις 9/1 16.00 το βαζω να φορτίζει και να κάνει τις αναβαθμίσεις... 21.00 το τηλ μου αφησε χρονους.... Δεν φορτιζε δεν ανοιγε. Μπήκα σε recovery mode εβαλα το τελευταίο update...αναστήθηκε για 5 λεπτά κ μετα αντε γεια... 11/1 επιστροφή στο public και ζητώ αμεση αντικατάσταση γιατί το τηλέφωνο ηταν χαλασμένο....θα το στείλω στην asus και αυτοι θα μας πουνε κ κάτι τέτοιες χαζομαρες... 14/1 για καλη μου τυχη περνούν τηλ θα γινει άμεση αντικατάσταση μου λενε. Κ ξανα παραγγειλα αυτο. 8 μηνες υπερ ευχαριστημένος, να πω την αλήθεια αγορασα κ το mate 10 pro το οποίο ειναι καταπληκτικό αλλα η μπαταρία κ το ui του asus δεν παίζεται...
Link to comment
Share on other sites

Πρόβλημα παιδιά.... Έπεσα το κινητό κατω απο 1 μετρο περίπου και έσπασε η οθόνη με θηκη Κ τζαμακι. Δυστυχώς οθόνη μόνο αντιπροσωπεία 125€.... Καμια ιδέα..???
Ali κοίταξες;

Αλλιώς αν σου αρέσει το κινητό αγοράζεις καινούργιο 140€ έχει και κρατάς το παλιό για ανταλλακτικά ( μπαταρία, μητρική κλπ).

 

Στάλθηκε από το PRO 6 Plus (flyme 7.1.5.0A) μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά καλορίζικο!

Μια τυπική διαφανή θήκη περιέχει μέσα το κουτί του τηλεφώνου όσο για το τζαμάκι κάνε ένα τηλέφωνο στο μοναδικό κατάστημα του Σκρουτζ γιατι δεν ενημερώνουν το στοκ τους άμεσα κ μπορεί να έχει απόθεμα απλά να μην το λέει τοχω πάθει με αυτό το μαγαζί για αυτό!!

 

Εισαι σιγουρος οτι εχει θηκη; Γιατι τοσο σε μένα οσο και σε κατι unboxing που κοιταξα δεν είχε θηκη.

 

Θα παρω τηλεφωνο να δω μπας και παιζει καμια θηκη γιατι με χει πιασει λυσσα αυτη τη στιγμη :lol:

Κανα τζαμάκι αλλου κινητου που να ειναι συμβατο (σε τρυπες) με το δικο μας;

Link to comment
Share on other sites

Εισαι σιγουρος οτι εχει θηκη; Γιατι τοσο σε μένα οσο και σε κατι unboxing που κοιταξα δεν είχε θηκη.

 

Θα παρω τηλεφωνο να δω μπας και παιζει καμια θηκη γιατι με χει πιασει λυσσα αυτη τη στιγμη :lol:

Κανα τζαμάκι αλλου κινητου που να ειναι συμβατο (σε τρυπες) με το δικο μας;

 

Το δικό μου αγορασμένο από τα Public είχε διαφανή θήκη στο κουτί του τώρα τι να σου πω αν αυτό έχει αλλάξει δεν γνωρίζω

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο λιγο πειραματισμο μαλλον θα κρατησω αυτες τις ρυθμισεις στη κάμερα. Βεβαια δεν εχω προλαβει ακομα να τις δοκιμασω πολυ. Θα ξαναποσταρω οταν καταληξω. Στο μεταξυ θελω λιγο feedback (περισσοτερα τεσταρισματα)

 

https://imgur.com/a/Hwj7rtl

 

Δηλαδή πάτε ρυθμίσεις και βάζετε

Τιμη εκθεσης: -0.3 (ή -0.6)

Βελτιστοποίηση: Μη αυτόματο

Κορεσμός: -1.75

Αντίθεση: -3

Οξυτητα: -2

Μείωση θορυβου: -1.75

Τα υπόλοιπα default

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Αν τραβατε σε manual με ολες τις επιλογες στο αυτόματο (βάλτε απλα το ev - 0.3 και μετα το κραταει) βγαζει πολυ πιο φυσικές και ανωτερες φωτογραφίες. Μπορειτε μαλιστα να σείρεται την επιλογη στο μενου και να το κανετε πρωτο. Το αποτέλεσμα ειναι οποτε μπαινετε στη κάμερα να σας βαζει απευθειας εκει.

 

Ίσως βεβαια πρεπει να αλλαξετε λιγο στις ρυθμισεις του προηγουμενου μηνυματος την επιλογη κορεσμος και να το πάτε λιγο πιο πανω (-1.5 ή -1.25... βρειτε εσεις τι προτιματε). Να πω βεβαια οτι σε κοντρα ήλιο στο auto ίσως σώσει καλυτερα τα highlights. Δοκιμαστε λιγο και βλεπετε. Στη τελικη αν βλέπετε να καιγεται ο ουρανος το γυριζετε στο μενου.

 

Και για να δειτε πως τα παει η καμερα ακολουθει συγκριση stock, gcam και stock του lg v30 (με αυτη τη σειρα)

 

45865232955_1fbfc2be83_z.jpgStock camera (custom settings) by Andreas L., on Flickr

 

46727885762_0823e76fb3_z.jpgIMG_20190117_210715_1 by Andreas L., on Flickr

 

32468991328_3113b4b24b_z.jpg20181216_190519 by Andreas L., on Flickr

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Αν τραβατε σε manual με ολες τις επιλογες στο αυτόματο (βάλτε απλα το ev - 0.3 και μετα το κραταει) βγαζει πολυ πιο φυσικές και ανωτερες φωτογραφίες. Μπορειτε μαλιστα να σείρεται την επιλογη στο μενου και να το κανετε πρωτο. Το αποτέλεσμα ειναι οποτε μπαινετε στη κάμερα να σας βαζει απευθειας εκει.

 

Ίσως βεβαια πρεπει να αλλαξετε λιγο στις ρυθμισεις του προηγουμενου μηνυματος την επιλογη κορεσμος και να το πάτε λιγο πιο πανω (-1.5 ή -1.25... βρειτε εσεις τι προτιματε). Να πω βεβαια οτι σε κοντρα ήλιο στο auto ίσως σώσει καλυτερα τα highlights. Δοκιμαστε λιγο και βλεπετε. Στη τελικη αν βλέπετε να καιγεται ο ουρανος το γυριζετε στο μενου.

 

Και για να δειτε πως τα παει η καμερα ακολουθει συγκριση stock, gcam και stock του lg v30 (με αυτη τη σειρα)

 

45865232955_1fbfc2be83_z.jpgStock camera (custom settings) by Andreas L., on Flickr

 

46727885762_0823e76fb3_z.jpgIMG_20190117_210715_1 by Andreas L., on Flickr

 

32468991328_3113b4b24b_z.jpg20181216_190519 by Andreas L., on Flickr

Ρουταρες για να περάσεις gcam?

 

Sent from my C106 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Αγόρασα το Asus Zenfone Zoom S και εγώ από τα Public και μόλις το ενεργοποίησα δυστυχώς είχε πρόβλημα η οθόνη με έναν γκρι/μπλε κύκλο κάτω δεξιά. Την επόμενη μέρα πήγα και το παιδί στο σέρβις ήταν πολύ εξυπηρετικο και μου έκανε άμεση αντικατάσταση.

Δυστυχώς ερχόμενος σπίτι και παίζοντας λίγο με το κινητό παρατήρησα ότι στην οθόνη σε γκρι χρώμα φοντο μόνο, σε ένα σημείο της, έχει ένα μαύρο γκρι στίγμα (burn?).

Σκέφτομαι ότι οκ, δε φαίνεται σε άλλα χρώματα, Αλλά αν ανοίξει/μεγαλωσει ο κυκλος με τον καιρο;

Επίσης κατέβασα το oled tools από play store και στην πρώτη κατηγορία που επιλέγεις μονόχρωμο φόντο για να ελέγξεις για καμμένα πιξελ κλπ, όταν παίζω με τη φωτεινότητα, σε όλα τα φόντα, κοντά στο 30, η "επιφάνεια" του χρωματος ειναι σαν "σαγρε". Δε φαινεται δλδ ενα ενιαιο λειο χρωμα Αλλά σα να έχει μπαλώματα.

Φταίει η οθόνη μου/είναι προβληματική(παλι?)? Φταίει που είναι amoled? Φταίει το ppi?

Πείτε μου αν έχετε συναντήσει κάτι τέτοιο, ή δοκιμάστε 'το και εσεις. Και Τι μου προτείνετε;

 

Το κινητό είναι καταπληκτικό Αλλά έχω ξενερώσει με την οθόνη. 2 στα 2...

Παρεμπιπτόντως,

1. στο κινητό εκανα όλα τα απαραίτητα updates, wipe cache, wipe data και ξεκίνημα σα καινούρια συσκευή

2. Batch Number είναι 10/2017 manufact. Date.

 

Υ.γ. παραθέτω και δύο φωτογραφίες. Μια από το πρώτο κινητό που μου αντικατέστησαν και μία από το καινούριο. https://imgur.com/a/Co1zOt2

Edited by kalakrasa
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Αγόρασα το Asus Zenfone Zoom S και εγώ από τα Public και μόλις το ενεργοποίησα δυστυχώς είχε πρόβλημα η οθόνη με έναν γκρι/μπλε κύκλο κάτω δεξιά. Την επόμενη μέρα πήγα και το παιδί στο σέρβις ήταν πολύ εξυπηρετικο και μου έκανε άμεση αντικατάσταση.

Δυστυχώς ερχόμενος σπίτι και παίζοντας λίγο με το κινητό παρατήρησα ότι στην οθόνη σε γκρι χρώμα φοντο μόνο, σε ένα σημείο της, έχει ένα μαύρο γκρι στίγμα (burn?).

Σκέφτομαι ότι οκ, δε φαίνεται σε άλλα χρώματα, Αλλά αν ανοίξει/μεγαλωσει ο κυκλος με τον καιρο;

Επίσης κατέβασα το oled tools από play store και στην πρώτη κατηγορία που επιλέγεις μονόχρωμο φόντο για να ελέγξεις για καμμένα πιξελ κλπ, όταν παίζω με τη φωτεινότητα, σε όλα τα φόντα, κοντά στο 30, η "επιφάνεια" του χρωματος ειναι σαν "σαγρε". Δε φαινεται δλδ ενα ενιαιο λειο χρωμα Αλλά σα να έχει μπαλώματα.

Φταίει η οθόνη μου/είναι προβληματική(παλι?)? Φταίει που είναι amoled? Φταίει το ppi?

Πείτε μου αν έχετε συναντήσει κάτι τέτοιο, ή δοκιμάστε 'το και εσεις. Και Τι μου προτείνετε;

 

Το κινητό είναι καταπληκτικό Αλλά έχω ξενερώσει με την οθόνη. 2 στα 2...

Παρεμπιπτόντως,

1. στο κινητό εκανα όλα τα απαραίτητα updates, wipe cache, wipe data και ξεκίνημα σα καινούρια συσκευή

2. Batch Number είναι 10/2017 manufact. Date.

 

Υ.γ. παραθέτω και δύο φωτογραφίες. Μια από το πρώτο κινητό που μου αντικατέστησαν και μία από το καινούριο. https://imgur.com/a/Co1zOt2

Πήγαινε το αμέσως για αλλαγή.

Και μετά σου λένε μην παίρνεις από Κίνα.

Όσοι πήραμε από Κίνα κανένα πρόβλημα, οσοι πήραν από Ελλάδα όλο προβλήματα

Link to comment
Share on other sites

Μήπως του public είναι προβληματικες συσκευές από επιστροφές;; το κουτί όταν το πήρατε ήταν σφραγισμένο;

 

Και εγώ φίλε από Κίνα ψωνίζω και πότε δεν είχα πρόβλημα, άσε που γλυτώνεις και τόσα λεφτά.

 

Στάλθηκε από το PRO 6 Plus (flyme 7.1.5.0Α) μου μέσω Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως του public είναι προβληματικες συσκευές από επιστροφές;; το κουτί όταν το πήρατε ήταν σφραγισμένο;

 

Και εγώ φίλε από Κίνα ψωνίζω και πότε δεν είχα πρόβλημα, άσε που γλυτώνεις και τόσα λεφτά.

 

Στάλθηκε από το PRO 6 Plus (flyme 7.1.5.0Α) μου μέσω Tapatalk

 

Το κουτί και στις δύο περιπτώσεις ήταν σφραγισμένο.

Επίσης Μόλις ανακάλυψα ότι στο handsfree το ένα ακουστικό δε λειτουργεί.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...