Jump to content

[ΔΗΜΟΣΚΟΠΗΣΗ] PC vs Consoles


MsK
 Κοινοποίηση

PC ή Παιχνιδομηχανή;  

718 members have voted

  1. 1. PC ή Παιχνιδομηχανή;

    • Παιχνιδομηχανή (PS2, Xbox, GameCube κ.ο.κ.)
    • Υπολογιστής (PC, MAC, Linux...)
    • Και τα δύο...


Recommended Posts

konsola, telos...

sto pc multi mono meso net h lan (anousio) kai ena skasmo lefta gia strategy kai shooter

konsola kai pali konsola gia eukolia xrhshs (poios noiazete gia kartes, thirees, direct x, upercut z, vista kai alla agxotika) kostos kai klimatos stis monomaxies me filous.

 

mono kai mono gia ta games tou nintendo 64, oi konsoles nikane

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 506
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

PC for ever!!!!!!

φοβερα γραφικα (μην ξεχναμε πως τα παιχνιδια για τις παιχνιδιμηχανες στο pc φτιαχνονται:p) πολλα παιχνιδια,. οσο για την αναβαθμιση δεν χρειαζεται και καθε 6μηνο που λενε μερικοι. ενας core 2 duo 2,66ghz και μια 8800 gts 640mb και καθαρισες για 3+χρονια. ολα αυτα με 650 ευρω;)κοτσαρεις και το χειριστηριο του ps2 η xbox και εισαι αρχοντας.

οι παιχνιδομηχανες λενε για κανα pro και κανα metal slug.an και εχω και ps2 και πανω απο 60 παιχνιδια μονο pro παιζω.!!!!

Link to comment
Share on other sites

παιχνιδομηχανη βεβαια!τα pc δεν δημιοργηθηκαν για να μετατρεπονται σε παιχνιδομηχανες!ασε που για να φτασει ενα pc τις επιδοσεις px toy playstation 3 θα πρεπει καποιος να διαθεσει πανω απο 2100ε (και αν τις φτασει).επισης ενα pc σαν παιχνιδομηχανη εχει ημερομηνια ληξης σαν παιχνιδομηχανη σε μικρο χρονικο διαστημα.ενα pc γυρω στα 1200ε σε τρια χρονια δεν θα μπορει να τραβηξει τα καινουρια παιχνιδια,οποτε αντε να ξανασκασεις 1200ε για να παρεις ενα καινουριο.

οποτε δαγκωτο κονσολα;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

η οποία κονσόλα όμως...στα 3-4 χρόνια μετά την κυκλοφορία της θα έχει αρχίσει να μπαίνει στη φάση της αντικατάστασης από την επόμενη... με συνέπεια να αρχίσουν να μη βγαίνουν πια τόσα πολλά παιχνίδια κτλ. ενώ τo PC με μια ανβάθμιση μπορεί να ξαναγίνει καινούργιο...

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

το play 1 κρατησε για παραπανω απο 4 χρονια αν δεν κανω λαθος .το ιδιο και το 2,στο οποιο ακομη βγαινουν παιχνιδια.

Στην τελικη σκας 400ε η και 500ε και παιρνεις μια καινουργια κονσολα μετα απο 6 χρονια.το pc στα 3 χρονια ειναι για πεταμα(σαν παιχνιδομηχανη τουλαχιστον);)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

αν εχεις ενα συστημα με καλο επεξεργαστη μετα απο 4 χρονια θα χρειαστεις μονο καρτα γραφικων ν΄αλλαξεις και τιποτ΄αλλο. οποτε συμφερει και εχεις τα καλυτερα γραφικα;)
Link to comment
Share on other sites

μετα απο 4 χρονια δεν νομιζω να μπορεις να αγορασεις καινουργια καρτα γραφικων η οποια θα μπορει να ενσωματωθει στο παλιο σου motherboard;).οποτε θα χρειαστεις σιγουρα και καινουργιο motherboard στο οποιο δεν θα ταιριαζει ο παλιος σου επεξεργαστης και παει λεγοντας...
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

PC mono gia strategy k fps, alliws mono consola.

akrivos olh h alitheia me 9 lexeis...oso gia thn anavathmish sto pc me tis asymvatothtes kai thn taxythta pou trexoun oi exeilixeis sta high end part asto kalytera...

Link to comment
Share on other sites

Eυτυχως η δυστυχως οι εξελιξεις στα πισι ειναι ελαχιστες εδω και αρκετο καιρο, τουλαχιστον σαυτες τις κατηγοριες που ειχαμε συνηθισει να εξελισονται.
█║▌│█│║▌║││█║▌│║▌║© - BEST BEFORE [hopefully] : ███▓▒░░up deʞɔnɟ really░░▒▓███
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αν πρόκειται για gaming, προτιμώ χαλαρά κονσόλα. Χρησιμοποιώ πολλές ώρες την ημέρα υπολογιστή για τη δουλειά και τις σπουδές μου και δεν μπορώ να διακινδυνεύω να κατεβάζω κάθε τρεις και λίγο το patch v1.097987979 ή να παρακαλάω μη μου πετάξει καμιά αναβάθμιση το Παραθυριό και αρχίσει να κρασάρει το παιχνίδι. Εκτός αυτού δεν ξέρεις για που αγοράζεις παιχνίδι... Αν έχεις 30 παιχνίδια PS2 ξέρεις ότι θέλεις και μετά από χρόνια ένα PS2 ή PS3 ή PS2014, αν έχεις 20 παιχνίδια δεν ξέρεις ποιο θα παίζει σωστά και ποιο όχι και σε τι υπολογιστή. Τέλος πλέον μάλλον γέρασα και θέλω να παίζω αραχτός στον καναπέ μου στην 32άρα μου (γίνεται βέβαια και με υπολογιστή αλλά τρέχα γύρευε).

 

Επίσης....τελευταία για υπολογιστή βγαίνουν original παιχνίδια και όχι console ports μια φορά στους 3 μήνες....

 

Just my two cents...

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ απόλυτα...την ευχαρίστηση που πέρνεις παίζοντας το παιχνίδι σου στον καναπε δεν μπορεί να σου την προσφέρει κανένα pc.
αν τελικά η σοκολάτα είναι υποκατάστατο του sex τότε πρέπει να είμαι sexομανης...
Link to comment
Share on other sites

Για το gaming και μόνο σε σχετικά λογικές τιμές(σχετικά με το πόσο έχει μια κονσόλα και ένας καλός H/Y) δεν έχουν χαθεί ακόμα οι κονσόλες....Βλέπε ps3 που είναι φοβερή κονσόλα με καταπληκτικά γραφικά..Το θέμα τώρα είναι στην ποικιλία των παιχνιδιών...Κερδίζει με διαφορά ο Η/Υ...Μεγάλη γκάμα παιχνιδιών για όλα τα γούστα...Ας έβγαινε όμως και κανα καλό παιχνίδι καράτε στο PC (βλέπε Tekken)..Επίσης όταν γίνεται η σύγκριση αυτή από πολλούς έρχεται κατευθείαν στο μυαλό του καθένα το, ότι ο Η/Υ έχει 1002 παραπάνω λειτουργίες...Έτσι τον καθιστά αυτόματα ως καλύτερο απο μια κονσόλα επάξια βέβαια...Αλλά στο θέμα gaming μπορεί ακόμα να υπάρξει σύγκριση...Για να μν μακρυγορώ άλλο και συγνώμη αν σας κούρασα εγώ προτιμώ τον H/Y...

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο που διαθέσατε για να διαβάσετε αυτό το ποστ...

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ απόλυτα...την ευχαρίστηση που πέρνεις παίζοντας το παιχνίδι σου στον καναπε δεν μπορεί να σου την προσφέρει κανένα pc.

 

Υπάρχουν κάτι καρέκλες-πολυθρόνες που σου χαρίζουν την ίδια ευχαρίστηση!!!Στο λέω γιατί έχω μία...!

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ απόλυτα...την ευχαρίστηση που πέρνεις παίζοντας το παιχνίδι σου στον καναπε δεν μπορεί να σου την προσφέρει κανένα pc.

 

Με ένα ασύρματο χειριστήριο (π.χ. το Logitech Cordless Rumblepad II που έχω εγώ) και ένα ασύρματο ζευγάρι ακουστικά ή ήχο+εικόνα περασμένα ασύρματα (είναι εφικτό) προς home cinema/plasma tv/whatever, επιτυγχάνεις ακριβώς το ίδιο.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εγώ πάλι πιστεύω πως το pc ποτέ δεν θα το φτάσει καμία παιχνιδομηχανή... Αλλωστε το hardware των παιχνιδομηχανών πρακτικά έχει βγει πρώτα για το pc και μετά οι παιχνιδομηχανές το παίρνουν και το τοποθετούν στην κονσόλα... Επίσης το pc έχει πολύ περισσότερα games απο διάφορες και περισσότερες κατηγορίες... για παίξε strategy παιχνίδια στο x-box....:p:p:p:p

 

PC 4 EVER.......

Thermaltake armor junior black...asus P5KPL-VM... forton active PFC 650W... intel core duo 2.33Ghz... N-vidia E-vga 7900Gs...2GB Ram... audigy soundblaster...western digital 16mb cache 320 giga... asus double layer black...[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Η απάντηση είναι και τα δυο. Δοκιμάστε να παίξετε κάποιο παιχνίδι στρατηγικής σε κονσόλα (ναι και όμως υπάρχουν) και θα νοσταλγείσετε το πληκτρολόγιο και το ποντίκι. Από την άλλη με 280 ευρώ (xbox 360), μπορώ να παίξω COD 4 σε high definition, ενώ για να κάνω κάτι αντίστοιχο στο PC θέλω κοντά 2 χιλιάρικα.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Η απάντηση είναι και τα δυο. Δοκιμάστε να παίξετε κάποιο παιχνίδι στρατηγικής σε κονσόλα (ναι και όμως υπάρχουν) και θα νοσταλγείσετε το πληκτρολόγιο και το ποντίκι. Από την άλλη με 280 ευρώ (xbox 360), μπορώ να παίξω COD 4 σε high definition, ενώ για να κάνω κάτι αντίστοιχο στο PC θέλω κοντά 2 χιλιάρικα.

Ξεχνάς το κόστος μιας HD ΤV όμως. Όπως και το γεγονώς πως τα παχνίδια για κονσόλες είναι αρκετά ακριβότερα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
To μεγαλυτερο λιωσιμο το εχω φαι στις παιχνιδομηχανες!

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω πως το PC είναι μακράν καλυτερο γιατι δεν σου βάζει περιορισμούς στον τύπο παιχνιδιού που θέλεις να παίξεις.Για παράδειγμα πώς θα παίξει καποιος ενα strategy i ενα first person shoot??Νομίζω πως στο χειρισμό γενικά υπερέχει κατά πολύ από τις παιχνιδομηχανές.

(Βεβαια για να λεμε και την αλήθεια,οι περισσότεροι απο παιχνιδομηχανές ξεκινήσαμε.......)

Burn the rubber, not your soul...
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Εγώ πιστεύω πως το PC είναι μακράν καλυτερο γιατι δεν σου βάζει περιορισμούς στον τύπο παιχνιδιού που θέλεις να παίξεις.Για παράδειγμα πώς θα παίξει καποιος ενα strategy i ενα first person shoot??Νομίζω πως στο χειρισμό γενικά υπερέχει κατά πολύ από τις παιχνιδομηχανές.

(Βεβαια για να λεμε και την αλήθεια,οι περισσότεροι απο παιχνιδομηχανές ξεκινήσαμε.......)

 

Ενταξει,fps παιζεις και στο ps3.Αλλα strategy ειναι λιγο δυσκολο.......

 

Πολλα παιχνιδια ομως {οπως το ποδοσφαιρακι}θελεις χειριστηριο για να παιξεις,οχι οτι ειναι δυσκολο να παρεις αλλα.................................

 

Και το PS3 μπορει να μπαινει στο internet,εχουν σκληρο δισκο, γενικα μπορει να κανει πανω κατω οτι κανει και το pc ΑΛΛΑχρειαζεται τηλεοραση high definition{ειναι λιγο ακριβη οπως και να το κανουμε:(:(:(,αλλα ενας φιλος μου που εχει και εχω δει πως ειναι,ειναι σαν να εισαι σε σινεμα.............ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ Η ΑΡΧΗ:shifty::shifty::shifty:

Youtube΄s Channel:Kamilaririder

check out my bikepics account

http://64.19.142.11/p1.bikepics.com/pics/2010%5C12%5C15%5Cbikepics-2114379-200.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Προτιμω υπολογιστη διοτι ποτε δεν συνηθισα να παιζω με χειριστηριο. Παντως συμφερει η κονσολα γιατι δεν χρειαζεσαι τις συνεχεις αναβαθμισεις του υπολογιστη.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εγώ είχα υπολογιστή με ισχυρα χαρακτηριστικά...(καρτα-επεξεργαστή) αλλά έπαιζα ps2. Γιατί? γιατί δεν είχα κάτσει να ασχοληθώ με αυτόν τον τομέα στους υπολογιστές...

Όμως όταν έκατσα και ασχολήθηκα το ps2 το έχει φάει η σκόνη(που λέει ο λόγος), οι λόγοι:

πάρα πολυ καλήτερα γραφικά στο pc, τα fps παίζονται πολύ καλύτερα στο pc, τα strategy το ιδιο.

Τώρα θα μου πείτε και θα έχετε ο υπολογιστής χρειάζεται τισ αναβαθμήσεις του... οκ! δεκτο...

Αλλα όταν πας και σκας 70 ευρώ για το cod 4 στο ps3 και το τερματίζεις σε 3-4 ώρες δεν λυπάσαι τα λευτά σου την στιγμή που για το pc το παιρνεις τσαμπα απο το internet????

Οπότε εγώ λέω pc γιατί τα λευτά που δίνεις στις αναβαθμίσεις τα δίνεις στα παιχνίδια για τις παιχνιδομηχανές...γιατί για βάλτε τα λευτά που δώσατε για παιχνίδια στο ps2 & ps3 και τα λευτα που κάνει ένα pc...

 

Θα σας τα πω εγώ... λοιπόν:

pc (με δυνατότητα αναβάθμισης στο μέλλον) 1000-1100 ευρώ και για τα παιχνιδια δεν δίνεις τίποτα...(εκτός από να τα κατεβάζεις υπάρχει και αλλος τρόπος...)

ps3 (για να έχουμε τα ίδια γραφικά με τον παραπάνω pc) 450(ps3 με 40gb και όχι με 500 που θα έχει το pc) + 500 (μια από τις πιο φθηνές HD TV) + 120 ευρώ(ε να μην θες και κανένα δυο παιχνιδάκια από 60 ευρώ??) = 1100 ευρώ

Με τον υπολογιστή τελιώσαμε!!! και παίρνεις όποιο παιχνίδι θες τσάμπα!!

Με το ps3 όμως? τελιώσαμε? δεν νομίζω αν σκεφτείς ότι θες άλλα 60-70 ευρω για κάθε game...

Για πείτε μου... έχω κάποιο άδικο????????

Απο 1/9/2009 απαγορεύονται τα greeklish.
Link to comment
Share on other sites

Για πείτε μου... έχω κάποιο άδικο????????

 

Παίρνεις ένα 360 που είναι αυτή τη στιγμή καλύτερο (όχι σε χαρακτηριστικά αλλά σε χειροπιαστά πράγματα όπως γραφικά) από το ps3, το flash-άρης και παίζεις εκεί το gta 4 που για pc θα βγει το Νοέμβριο.

 

Έτσι με 200€ (που κάνει το arcade) παίζεις ότι καινούριο βγαίνει και δεν σε νοιάζουν οι απαιτήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...