Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Note 4 (snapdragon) το ανώτερο από αυτά που αναφέρεις.

4Α δουλεύω περίπου 8 μήνες. Μέτρια μπαταρία,μέτρια προς κακή κάμερα και 2gb ram δεν επιτρέπουν πολύ multitasking.

To Note 4 από όσο έχω διαβάσει είναι πολύ αξιόλογο για τα χρήματα του

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αφ Ου ψάχνεις κινητό για 2 και τρία χρόνια γιατί δεν πας σε κάτι δυνατό από Κίνα και πιο ποιοτικό από τα σαπακια της xiaomi?

 

Στάλθηκε από το Find7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Αφ Ου ψάχνεις κινητό για 2 και τρία χρόνια γιατί δεν πας σε κάτι δυνατό από Κίνα και πιο ποιοτικό από τα σαπακια της xiaomi?

 

Στάλθηκε από το Find7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Τι θα μου πρότεινες να πάρω από Κίνα;

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους .

Θα ηθελα μερικες γνωμες σε ποιο απο τα 2 τηλεφωνα να καταληξω στην αγορα του .

1) Samsung s7 edge

2) lg g6

Αυτη την στιγμη ειμαι στο redmi note 2 και εχω μαλλον καταληξη η σε καποιο απο αυτα τα 2 .

Με ενδοιαφερει να βγαζει καλητερες φωτογραφιες ( πισω και selfie ) απο το υπαρχων οπως και γρηγοροτερο , με ανωτερη μπαταρια .

Ευχαριστω πολυ .

Link to comment
Share on other sites

Αφ Ου ψάχνεις κινητό για 2 και τρία χρόνια γιατί δεν πας σε κάτι δυνατό από Κίνα και πιο ποιοτικό από τα σαπακια της xiaomi?

 

Στάλθηκε από το Find7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Θέλω να ακούσω κι εγώ...

 

Sent from my C106 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ζηταω αξιολογη καμερα με manual λειτουργιεσ (οπωσ edge) νταξει οχι τοσο καλη. Αλλα σε αυτα τα χρηματα θελω την καλυτερη επιλογη..

Σε αλλη μαρκα???

 

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

P10 light μέχρι εκεί ομος μετά κατρακιλαμε για τα καλά κάτω
Link to comment
Share on other sites

Απο το rn2 βγάζουν και τα 2 πολύ καλύτερες φωτογραφίες. Όσον αφορά αυτά τα 2

1. το g6 υπερέχει στις ημερήσιες

2. το s7 υπερέχει στις νυχτερινές.

 

Όσον αφορά τη σέλφι, δεν έχω διαβάσει και τα καλύτερα λόγια για το g6. Βέβαια σίγουρα ειναι καλύτερη από rn2.

 

Σε ταχύτητα παίζει να είναι γρηγορότερο το g6 αν και πιστεύω όποιο και να πάρεις θα είσαι καλυμένος από ταχύτητα.

 

Σε αυτονομία είναι ανώτερο το s7 edge τόσο λόγω μεγαλύτερης μπαταρίας όσο και amoled οθόνης. Από την άλλη, όποιο και από τα 2 και να πάρεις θα χεις πολύ μεγαλύτερη αυτονομία από το rn2.

Link to comment
Share on other sites

Elite 3 pro..Έχω ανεβάσει κουπόνι στις προσφορές.κορυφαία ποιότητα,κορυφαίος ήχος.sd 820 ,4gb ddr4 ram 32 ufs 2.0 com μονο κακο ότι έχει μείνει σε 6.01 android και επίσημα δεν νομίζω να πάρει αλλη..Στο χρυσό για γυναίκα είναι πανέμορφο..και υπέροχη οθόνη

 

Στάλθηκε από το W2S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απόψεις.

Η αλήθεια είναι ότι και εγώ το 4Α είχα στο μυαλό μου αλλά και το alcatel καλή επιλογή φαντάζει. Θα αποφασίσω τις επόμενες μέρες, αν έχει κανείς κάποια άλλη πρόταση ας την πει!

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν το βιάζεσαι, το le pro 3 έχει 125 ευρώ απο banggood.

 

Το alcatel δεν θα το παιρνα λογω μικρής αυτονομίας (mediatek)

Link to comment
Share on other sites

Όπως λέει ο τίτλος ψάχνω για tablet για κορίτσι 7 ετών. Γύρω στα 100€. Mls kindo και estar από ότι διαβάζω είναι χάλια. Έχετε να προτείνετε κάποιο;
Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ τη παρέα.

 

Προερχόμενος απο LG G4 ήρθε ο καιρός να αλλάξω συσκευή.

 

Δε θέλω να δώσω πάνω απο 350-370€ οπότε εχει βρεί αυτές τις 2 επιλογές.

 

Με ενδιαφέρουν κυρίως αυτονομία μπαταρίας μιας και έχει καεί η γούνα μου απ' το G4.

 

Πολύ καλή πλοήγηση λόγω δουλειάς (είχα πάρει ενα oukitel κάποια στιγμή και το gps του ήταν χάλι μαύρο)

 

Και decent φωτογραφίες για να βγάζω τον 3 μηνών γιό μου :):D

 

Συγκλίνω πιο πολύ προς το mate 10 lite μιας και έχει λίγο μεγαλύτερη οθόνη αλλα δεν εχω δουλέψει ποτέ kirin μόνο snapdragon όπου εκεί κερδίζει το xiaomi. Εχω διαβάσει και τα δυο thread εδω στο φόρουμ των αντίστοιχων κινητών αλλα δεν έχουν και τόση κίνηση.

 

Εσείς πιο προτείνετε;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Edited by Manos_VXR
Link to comment
Share on other sites

Αν θέλετε , μπορείτε να ρίξετε μια ματιά εδώ : https://www.gearbest.com/tablet-pcs/pp_702215.html?wid=91 .

Κινητό : Xiaomi Redmi 5 Plus

Tablet: Chuwi Hi10 ( https://www.facebook.com/CHUWIGreece/ )

Ό,τι δεν χρειάζεται, δεν μπορεί και να υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Σε θεμα τιμης υπαρχει χασμα αλλα στο 95% του hardware το ΜΙ A1 ειναι μπροστα. Το Α5 ειναι καλο αλλα ειναι εκδοση του 2017 χωρις προοπτικη αναβαθμισης, μικροτερη μπαταρια και το UI της SSG οταν το MI A1 τρεχει pure Android. Σκεψεις, υπερ/κατα, προσδοκιες?
Link to comment
Share on other sites

Αν σε νοιάζει η amoled οθόνη, οι βιντεοκλήσεις ή το καλό βίντεο (σε χαμηλό φωτισμό το a1 ρίχνει καρέ) πας a5 2017. Για όλα τα άλλα (τιμή, ram, rom, τηλεφακός, bokeh, updates κλπ) πας mi a1. Υπόψιν το mi a1 έχει εγγύηση infoquest μόνο από τις μεγάλες αλυσίδες... στα σκρουτζομάγαζα έχει εγγύηση μονο καταστήματος.
Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς mi note 3, τότε με εξαίρεση την 800αρα μπάντα, την μικρότερη οθόνη και ότι δεν έχει εγγύηση αντιπροσωπείας, υπερτερεί σε όλα έναντι του mate 10 lite. Ακόμα και κάμερα ;).
Link to comment
Share on other sites

Γενικα η οθονη με ενδιαφερει αλλα δεν ειναι πρωταρχικης σημασιας. Το βρηκα σε ενα καταστημα κ το περιεργαστηκα αλλα δεν ειδα την οθονη να χει θεματα. Διαβασα επισης οτι εχει θεματα μπαταριας, υπαρχει καποιος που να το χει διαπιστωσει?
Link to comment
Share on other sites

Ναι συγγνώμη το διόρθωσα. Το Mi Note 3 εννοώ...

 

Η 800άρα μπάντα κυρίως την επαρχία δεν αφορά; Εγω μένω Ανατολικά Προάστια θεωρώ πως δεν θα έχω θέμα.

 

Τωρα το σέρβις ειναι πονεμένη ιστορία γενικότερα.

 

Αυτό που με απασχολεί περισσότερο είναι η εμπειρία χρήσης (οχι λαγκαρίσματα) σωστό gps και αξιοπρεπή αυτονομία μιας μέρας με φουλ βαριά χρήση (οχι παιχνίδια. πλοήγηση κλήσεις και 4G)

Link to comment
Share on other sites

Ο 660 ειναι πολύ δυνατός soc. Είναι σαν τον 820 απλά με ενα κλικ κατώτερη gpu. Οπότε σε συνδιασμό με την έξτρα ram ειναι πολύ δυνατό. Επιπλέον οι snapdragon τα πάνε εξαιρετικά σε gps αν και δεν εχω ακούσει κάτι αρνητικό και για τους kirin ούτε ειχα παράπονο ότον δούλευα τον kirin 955. Σε αυτονομία είναι και τα 2 εξαιρετικά. Γενικά και τα 2 θα σε καλυψουν απλά εχουν τις διαφορές που σου είπα.

 

Η 800αρα ειναι γενικα μια εξτρα μπάντα για 4g που καλύπτει τα blind spots των άλλων. Στην επαρχία χρησιμοποιείται περισσότερο από ότι Αθήνα/Θεσσαλονική και κάποιες εταιρείες την χρησιμοποιούν περισσότερο (πχ wind) από τις άλλες. Γενικά καλό ειναι να υπάρχει αλλα αν είσαι πχ Αθήνα δεν ειναι και το τέλος του κόσμου. Εγώ προσωπικά δεν έχω πρόβλημα σε Αθήνα και Ναύπλιο με vodafone αλλά σίγουρα με την 800αρα θα είχα σε ακόμα περισσότερα μέρη/γωνίες 4g (έχει τύχει να είμαι σε υπόγα και να χουν οι άλλοι 4g και γω όχι). Οπότε παίζει ρόλο την πόλη, το δίκτυο αλλά και το πόσο απομακρυσμένο/απομονωμένο είναι το μέρος.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Ποιο να χει θέματα με την μπαταρία; Το a1? Εμένα μου βγαζε όταν το είχα 7 ώρες sot (κάτω από 6 δεν είχα πέσει ποτε).
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τη γνώμη σας... Ψάχνω για νέα συσκευή και οι βασικές προδιαγραφές που με ενδιαφέρουν είναι η κάμερα να βγάζει καλές-καθαρές φωτογραφίες και η μπαταρία να έχει καλή αυτονομία (πάνω από ένα 24ωρο) σε χρήση με ανοιχτό 4G, πολύ λίγη ομιλία, και wifi browsing

Το budget είναι έως 350€ .

Σκέφτομαι για τα εξής:

1. Samsung S7 Edge

2. LG G6

3. Huawei Mate 10 Lite

 

Ποιο θα διαλέγατε και γιατί; Ή έχετε καλύτερη πρόταση με αυτό το budget;

Σημ. Σε κάποια από τα παραπάνω επειδή η λιανική τους είναι πάνω από το budget... βλέπω και την περίπτωση μεταχειρισμένου

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙΙ)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...