Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1) Το χρηματικο ποσο που διαθετουμε. Περίπου 200€

 

2) Το μεγεθος οθονης που προτιμουμε.

5,5"

 

3) Το θελουμε απο Ελλαδα ή και απο Κινα/Ευρωπη; Με 2ετη εγγυηση αντιπροσωπειας ή μας αρκει και η εγγυηση του καταστηματος;

 

Ελλαδα και Ευρώπη

 

4) Χρειαζομαστε 800αρα μπαντα ωστε να χουμε σε περισσοτερα μερη 4g; (επαρχια χωρις 800αρα εχεις σοβαρο θεμα).

 

Ναι στα 800 αλλά και τουλάχιστον 4g στην 1 κάρτα SIM και 3g στην άλλη

 

5) Το θελουμε dual? Χρειαζομαστε ραδιοφωνο, ir ή nfc?

 

Απαραιτητα dual sim και ραδιόφωνο

 

6) Χρειαζομαστε ελληνικο μενου; Αν ναι, πειραζει αν χρειαστει φλασαρισμα;

 

Ελληνικο μενου χωρίς φλασαρισμα, ready to work

 

7) Μας ενδιαφερει ο καλος ηχος ή/και η καλη οθονη; Αν ναι θελουμε amoled (και) stereo ή μας αρκει lcd (και) mono.

 

Καλη οθονη

 

8) Βαλτε σε σειρα προτεραιοτητας τα εξης: ταχυτητα, βαρυ gaming, καμερα, αυτονομια.

 

Ταχυτητα>αυτονομια>καμερα

 

9) Ποια ειναι η τωρινη σας συσκευη.

Huawei honor 3c China

 

 

Σε αυτο το σημειο θελω να προσθεσω κατι.Το χρηματικο ποσο δεν ξερω κατα ποσο ανταποκρινεται στις απαιτησεις μου.Ομως σε περιπτωση που μπορω να καλυφθω και με κινητο χαμηλοτερης αξιας θα ειναι κατι πολυ θετικο.Απλως λογω του γεγονοτος οτι τα κινητα τα κραταω για περιπου 2-2,5 χρονια θα ηθελα κατι το οποιο να ειναι οσο το δυνατον πιο futureproof.Τελος αν η συγκεκριμενη περιοδος δεν ενδεικνυται για αγορα smartphone και θα ηταν καλο να περιμενω,δεν υπαρχει προβλημα αρκει να το γνωριζω δεν θελω να κανω επιπολαιες κινησεις.Ευχαριστω πολυ

 

Sent from my H30-U10 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα, ενδιαφερομαι να αλλαξω κινητο και ειμαι αναμεσα στα παρακάτω XAOMI!:

Xiaomi Redmi Note 4X (MediaTek) (64GB)

Xiaomi Redmi Note 4 Exclusive (MediaTek) (4GB/64GB)

Xiaomi Redmi Note 4 (Snapdragon) (4GB/64GB)

ποια απο τα παραπάνω εχουν δυνατοτητα να τρέχουν το 4G της WIND την παντα και τα Mhz?

ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν θα επιλέξεις αυτό με τον snapdragon επεξεργαστή και θα κοιτάξεις να είναι η global version για να έχει και την 800άρα (Β20) μπάντα.
Link to comment
Share on other sites

s8+ or 7plus or sony xz remium?

οι φωτο οντως βγαινου παραμορφωμενες στο xz?

Edited by ernesto1983
I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θέλω τα φώτα σας!!! Λοιπόν θέλω ένα κινητό για την γυναίκα και το bugget είναι περίπου 150 ευρώ.

 

Το θέμα μου είναι ότι θέλω ένα κινητό με όσο το δυνατόν καλύτερη κάμερα.

 

Εγώ έχω το Letv X600 και η γυναίκα το Xiaomi hongmi 1s. Να πάω σε κάτι πάλι σίγουρο όπως Xiaomi ή να πάω σε κάποια άλλη εταιρία?

 

Επίσης η αγορά θα γίνει μάλλον από εξωτερικό για να πετύχω καλύτερη τιμή.

 

Αν μπορεί κάποιος να μου προτείνει κάποιο κάλο κινητό σε αυτά τα λεφτά με καλή κάμερα ή την γνώμη του σε κάποια άλλη επιλογή

Link to comment
Share on other sites

Δες και το Huawei honor 6a, αγορά από Ελλάδα με εγγύηση αντιπροσωπείας. Αν μπορείς να ανέβεις σε budget, το Huawei p9 lite 2017 και το Huawei nova είναι ίσως οι καλύτερες επιλογές στα χρήματα αυτά.

Απο εκεί και πέρα κοιτάς από Κίνα κάποιο xiaomi.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Θελω ενα κινητο γρηγορο, να μην κολλαει, 'να μην χαλαει επειδη το χρησιμοποιεις πολυ". τωρα εχω το xiaomi redmi note 3 pro. καλο ειναι αλλα δεν ηταν ολα αυτα που γραφατε εδω πως ηταν. Το αγορασα πριν εναν χρονο στις 05/11/2016 το παρελαβα απο gearbest [δεν ξερω αν παιζει ρολο]. Ειχα διαβασει πως η μπαταρια του με φουλ χρηση κρατουσε 2 μερες, και δεν κρατουσε ουτε μια. εχω την εκδοση 3GB/32GB. ειχε απο την πρωτη στιγμη θεμα με το μικροφωνο, οταν βγαζω βιντεο ή κανω ηχογραφηση σε μαγαζι με μουσικη.., ακούγεται σαν να εχει παρασιτα. πολυ χαλια ομως.

 

Λοιπον

1.) Μνήμη: ισχυει οτι ειναι καλυτερα οταν το κινητο δεν παιρνει καρτα μνημης; οταν δηλαδη εχει μονο την εσωτερικη;

2.) θελω δυνατα ηχεια, ξερω οτι δεν γραφει πουθενα για αυτο το χαρακτηριστικο αλλα αν ξερετε ποια ειναι τα καλυτερα... θα με βοηθουσατε.. :)

3.) καμερα: δεν ειναι πρωτευον, αλλα... ποιο κινητο ειναι καλο σε νυχτερινη ληψη;

γρηγορη εστιαση; οσον αφορα την μαρκα της καμερας.., τι πρεπει να προσεξω;

τι να προσεξω οσον αφορα.. megapixel, χαρακτηριστικα οθονης κλπ

4.) επεξεργαστης; ειναι καλύτερα 8 ή 4+4; snapdragon ή mediatek; [και γιατι]

τωρα εχω snapdragon 6core γραφει max1,8GHz.

5.) Μαρκες που δεν εχω χρησιμοποιησει, τι ξερετε σε γενικες γραμμες [ή και για συγκεκριμενα μοντελα αν ξερετε στα σιγουρα]

πιο γνωστες: htc, zte, huawei, alcatel, lenovo

πιο αγνωστες: meizu, ulefone, oukitel, leeco, blackview

 

5α.) Μαρκες: samsung: βλεπω οτι εχει ο περισσοτερος κοσμος και οτι χαλαει σχετικα γρηγορα η μπαταρια τους. Δηλαδη αν οχι μεσα στον πρωτο χρονο.., μετα απο λιγο θες καινουριο ή καινουρια μπαταρια. νομιζω οτι γενικα εχουν καλη καμερα..

Xiaomi: έχω τώρα.., αλλα γενικα τι ξερετε γι αυτην την μαρκα? το δικο μου δεν εχει σε ολα τα μενου/προγραμματα κλπ ελληνικα [δεν ειναι σοβαρο θεμα απλα το αναφερω]. το δικο μου ειναι σχετικα γρηγορο αλλα απο τα 3gb ram που λεει πως εχει οταν το ανοιγω εχει ελευθερα τα 1,8 το πολυ και ενω κλεινω συνεχεια ολες τις εφαρμογες και "αδειαζει" η ram, αν δεν κανω επανεκκινηση μεσα σε 3 μερες το πολυ.., αρχιζει και εχει ελευθερα το πολυ 1GB.

 

έχω πολλές εφαρμογές και το χρησιμοποιω σχεδον ολη μερα. δεν εχω υπολογιστη οποτε αποθηκευω πολλα πραγματα στο κινητο.

 

6.) μπαταρια: το δικο μου λεει πως εχει 4100mAh, δεν ξερω ακριβως πως "μετριεται" μια μπαταρια. οποτε μετραει το ποσα mAh εχει ενα κινητο ή πρεπει να προσεξω και κατι αλλο;

 

Τελος.. αν ειναι να προτεινετε καποιο κινητο. Απ αυτα που ξερω μεχρι τωρα χρειαζομαι ενα κινητο: με 5.5", 4GB ROM, τουλαχιστον 64GB ROM [αν δεν παιρνει sd]. τουλαχιστον 8core, με δυνατα ηχεια., αν γινεται καλη καμερα.., γρηγορη ανταποκριση, δυνατη μπαταρια [νομιζω αυτο που λενε αυτονομια :p)

και για αισθητηρες.. θα προτιμουσα να εχει.., fingerptint και gyroscope

 

Αυτα τα λιγα! Ευχαριστω εκ των προτερων.. για οποιον ασχοληθει εστω και με το να το διαβασει! :happy::rolleyes::D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Σκεφτομαι για αγορα κινητου Xiaomi με τα παρακατω χαρακτηριστικα

 

1) Το χρηματικο ποσο που διαθετουμε.

150 Ευρω

 

2) Το μεγεθος οθονης που προτιμουμε.

5" οθονη

 

3) Το θελουμε απο Ελλαδα ή και απο Κινα/Ευρωπη; Με 2ετη εγγυηση αντιπροσωπειας ή μας αρκει και η εγγυηση του καταστηματος;

Απο Ελλαδα με εγγυηση καταστηματος.

 

4) Χρειαζομαστε 800αρα μπαντα ωστε να χουμε σε περισσοτερα μερη 4g; (επαρχια χωρις 800αρα εχεις σοβαρο θεμα)

Οπωσδηποτε 800αρα μπαντα.

 

5) Το θελουμε dual? Χρειαζομαστε ραδιοφωνο, ir ή nfc?

Dual καλο θα ηταν αλλα δεν ειναι κρισιμο. Ραδιοφωνο προαιρετικό. ir ή nfc ? οχι.

 

6) Χρειαζομαστε ελληνικο μενου; Αν ναι, πειραζει αν χρειαστει φλασαρισμα;

Ελληνικο μενου καλο ειναι να υπαρχει, αλλα δεν ειναι κρισιμο. Δεν πειραζει να χρειαστει φλασαρισμα.

 

7) Μας ενδιαφερει ο καλος ηχος ή/και η καλη οθονη; Αν ναι θελουμε amoled (και) stereo ή μας αρκει lcd (και) mono.

Μας αρκει Lcd και mono.

 

8) Βαλτε σε σειρα προτεραιοτητας τα εξης: ταχυτητα, βαρυ gaming, καμερα, αυτονομια.

ταχυτητα, αυτονομια, καμερα, βαρυ, gaming.

 

9) Ποια ειναι η τωρινη σας συσκευη.

Ενα Samsung GT-S5611 Feature phone.

 

10) Χωρητικοτητα μνημης RAM.

3GB τουλαστον.

 

Ενας βασικος λογος που με κανει να ψαχνω τωρα για κινητο ειναι για χρηση του σαν Hot spot για ιντερνετ στο laptop.

Δεδομενου οτι δεν ψαχνω κατι ακριβο αλλα να κανω δουλεια μου, ομιλια και ιντερνετ βασικα , κοιταω για Xiaomi που απο το ψαξιμο που εκανα φαινονται ως VFM στην κατηγορια γυρω στα 150 ευρω.

 

Βασικα εχω καταληξει περιπου στο xiaomi redmi 4χ αλλα θελω να ακουσω αν ανταποκρινονται και αλλα xiaomi σε αυτα, πχ Xiaomi Redmi 4 Prime, xiaomi redmi 4 pro, η καποιο αλλο που μου διαφευγει.

Link to comment
Share on other sites

Ιδανικά μέχρι 250. Αν δω ότι δεν... Θα αναγκάστω να δώσω παραπάνω...

 

Δεν έχω θέμα με αγορά από εξωτερικο.., Κίνα κλπ.. αρκεί να έχει τουλάχιστον αγγλικό μενού γτ δεν ξέρω πολλά από αλλαγές σε λειτουργικό κλπ...

Edited by Xrictino0la
Link to comment
Share on other sites

Κανένα..... γιατί πολύ απλά όλοι οι κλώνοι ή τα look-like s7-s8 είναι για τα μπάζα ενώ με τα ίδια λεφτά παίρνεις καλύτερες συσκευές.
Link to comment
Share on other sites

Aν μπορείς να ανέβεις στα 200 (οκ ίσως ξεφεύγουμε πολύ, αλλά θεωρώ αξίζει να το αναφέρω), έχει σε προσφορά ο Γερμανός το Huawei Nova που πιστεύω είναι εξαιρετική συσκευή... Αλλιώς G5 όπως αναφέρθηκε... Χiaomi Redmi 4X πχ αξίζει για 179 και προσωπικά το βρίσκω και πανέμορφο, αλλά μάλλον υστερεί σε κάμερα, χαρακτηριστικό το οποίο απ' ότι καταλαβαίνω σε ενδιαφέρει...
Link to comment
Share on other sites

1) Το χρηματικο ποσο που διαθετουμε. ιδανικα μεχρι 250€ αν δεν βρω κατι που να με ικανοποιει, θα δωσω και παραπανω

2) Το μεγεθος οθονης που προτιμουμε. τουλαχιστον 5.5" βλεπετε το συνηθησα

3) Το θελουμε απο Ελλαδα ή και απο Κινα/Ευρωπη; Με 2ετη εγγυηση αντιπροσωπειας ή μας αρκει και η εγγυηση του καταστηματος; δεν εχω θεμα. η εγγυηση δεν μου εχει χρησιμευσει ιδιαιτερα.., αφου οταν χρειαστει να φτιαχτει κατι σου λενε πως για τον πιο απιθανο λογο οτι δεν ισχυει.

4) Χρειαζομαστε 800αρα μπαντα ωστε να χουμε σε περισσοτερα μερη 4g; (επαρχια χωρις 800αρα εχεις σοβαρο θεμα) καλο θα ηταν αλλα οχι πρωτευων.

5) Το θελουμε dual? Χρειαζομαστε ραδιοφωνο, ir ή nfc? dual οχι, ενα νουμερο εχω, μονο αν παιρνει sd στην θεση της 2ης sim (για σιγουρια) Ραδιοφωνο ναι, οχι πρωτευων, μιας και υπαρχουν και apps γι αυτο. NFC δεν το εχω χρησιμοποιησει καν, νομιζω ειναι για γρηγορα μεταφορα αρχειων κατι σαν καινουριο bluetooth?! (αν κανω λαθος διορθωστε με) αν ειναι αυτο τοτε δεν με απασχολει

6) Χρειαζομαστε ελληνικο μενου; Αν ναι, πειραζει αν χρειαστει φλασαρισμα; δεν με πειραζει, αν εχει καλως

7) Μας ενδιαφερει ο καλος ηχος ή/και η καλη οθονη; Αν ναι θελουμε amoled (και) stereo ή μας αρκει lcd (και) mono. καλο ηχο οπωσδηποτε. δεν ζω χωρις μουσικη.οποτε αν περιλαμβανει και δικα του ακουστικα ακομα καλυτερα. γτ τα φτηνα χαλανε με την μια. ε καλη οθονη νομιζω πως πλεον ειναι καπως αυτονοητο. τα περισσοτερα νομιζω εχουν καλη. τουλαχιστον αυτα που καλυπτουν τα υπολοιπα που θελω

8) Βαλτε σε σειρα προτεραιοτητας τα εξης: ταχυτητα, βαρυ gaming, καμερα, αυτονομια. ταχυτητα, αυτονομια, καμερα, βαρυ gaming

Να εχει καλη μπαταρια, εννοωντας να μην θελει φορτισμα δυο φορες την μερα. το χρησιμοποιω πολυ οποτε αν θελει συνεχεια φορτισμα.., θα παρω και power bank μαζι :P. για καμερα το δικο μου εχει 16ΜΡ/5MP καλουτσικη την μερα. χαλια στην νυχτερινη. αν μπορειτε ποια εχουν καλη νυχτερινη ληψη.., αν καποιο ταιριαζει με τα υπολοιπα χαρακτηριστικα γτ οχι?! RAM 4GB τουλαχιστον, νομιζω πως τα 3 που εχω τωρα δεν "μου φτανουν". και ROM τουλαχστον 32GB με προυποθεση να παιρνει και καρτα μνημης αλλιως 64GB

9) Ποια ειναι η τωρινη σας συσκευη. Xiaomi Redmi Note 3 Pro 3GB/32GB

 

11) το τωρινο μου κινητο μου βγηκε μια χαρα εκτος απο καποιες μικρες λεπτομερειες. ειναι γρηγορο, κολλαει σπανια [μετα απο 1 χρονο φουλ χρησης]. ζεσταινετε πολυ οταν φορτιζει και το χρησιμοποιω (ακομα και μετα απο 5 λεπτα). εχει θεμα με το μικροφωνο., αν κανω ηχογραφηση η βιντεο σε μερος με δυνατο ηχο.., ακουγεται χαλια με παρασιτα κλπ.

 

12.) σχετικα μ αυτα που ειπα ποια ειναι η γνωμη σας για το lenovo p2,

Link to comment
Share on other sites

Χρειαζεται ενα ατομο προτασεις για κινητο, και απο κάτω οι υπολοιποι του λενε να αυξησει το budget παρα την αναφορα για "ταβανι".

Αυτη η μαστιγα..

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Το Lumia πόσο παραπάνω να πιάσει... Αφού κανείς σχεδόν δεν θέλει Windows Phone πια...

 

Ισχύει, αλλά και πάλι το μαγαζί θα σου δώσει λιγότερο ποσό (περίπου όσο το ύψος του κέρδους που θέλει να έχει όταν θα το πουλήσει) σε σχέση με τον ιδιώτη. Απλά είναι πιο γρήγορη η διαδικασία. Οπότε βάλε και τον παράγοντα χρόνο μέσα. Τσέκαρε αγγελίες εδώ, στο ινσόμνια και την χρυσή ευκαιρία και πάρε και δυο-τρεις τιμές από καταστήματα και θα έχεις καλύτερη εικόνα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, ηρθε η ωρα για αλλαγη συσκευης μετα απο αρνητικη εμπειρια με σαμσουνγκ σ6.

 

1) Το χρηματικο ποσο που διαθετουμε. μεχρι 450

2) Το μεγεθος οθονης που προτιμουμε. μεχρι 5.2 ιντσες

3) Το θελουμε απο Ελλαδα ή και απο Κινα/Ευρωπη; Με 2ετη εγγυηση αντιπροσωπειας ή μας αρκει και η εγγυηση του καταστηματος; ελλαδα κατα προτιμηση, με εγγυηση 2 χρονων

4) Χρειαζομαστε 800αρα μπαντα ωστε να χουμε σε περισσοτερα μερη 4g; (επαρχια χωρις 800αρα εχεις σοβαρο θεμα) ναι

5) Το θελουμε dual? Χρειαζομαστε ραδιοφωνο, ir ή nfc? δε με ενδιαφερει

6) Χρειαζομαστε ελληνικο μενου; Αν ναι, πειραζει αν χρειαστει φλασαρισμα; δε με ενδιαφερει

7) Μας ενδιαφερει ο καλος ηχος ή/και η καλη οθονη; Αν ναι θελουμε amoled (και) stereo ή μας αρκει lcd (και) mono. μικρη προτεραιοτητα

8) Βαλτε σε σειρα προτεραιοτητας τα εξης: ταχυτητα, βαρυ gaming, καμερα, αυτονομια. καμερα, ταχυτητα, αυτονομια, δεν ασχολουμαι με gaming

9) Ποια ειναι η τωρινη σας συσκευη. σαμσουνγκ σ6

 

επιπλεον, δεν θα ηθελα καμμια προταση κινητου σαμσουνγκ ή σονυ.

θα ηθελα το κινητο να εχει παρα πολυ καλη καμερα, μιας και 99% θα παρει το ιδιο και η γυναικα.

ημουν πολυ κοντα στο huawei p10, αλλα διαβαζω αναμεικτα σχολια για την καμερα και τις επιδοσεις της, και εχω καποιες αμφιβολιες.

οποιες επιπλεον προτασεις καλοδεχουμενες.

ευχαριστω εκ των προτερων.

ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ SONY ΚΑΙ SAMSUNG.
Link to comment
Share on other sites

Ξεκάθαρα κανένα από τα 2... Όπως είπε και ο adversus είναι φθηνές απομιμήσεις κακής ποιότητας χωρίς αξιοπιστία... Ακόμα και με λίγα χρήματα πλέον μπορείς να πάρεις πολύ αξιοπρεπή συσκευή... Ανέφερε το budget σου να σου προτείνουν κάτι συγκεκριμένο και οι υπόλοιποι εδώ...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙΙ)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...