Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1) Το χρηματικο ποσο που διαθετουμε: 250-270 max

2) Το μεγεθος οθονης που προτιμουμε.:4,5+ inch

3) Το θελουμε απο Ελλαδα ή και απο Κινα/Ευρωπη; Με 2ετη εγγυηση αντιπροσωπειας ή μας αρκει και η εγγυηση του καταστηματος: Θα ηθελα να αποφυγω να στελνω το κινητο προς Κινα μερια για να φτιαχτει :P

4) Μας ενδιαφερει ο καλος ηχος ή/και η καλη οθονη; Να εχει καλη οθονη και καλο ηχο/ακουστικο ναι

5) Βαλτε σε σειρα προτεραιοτητας τα εξης: Μπαταρια / Καμερα / Χωρητικοτητα /

6) Ποια ειναι η τωρινη σας συσκευη: Motorola Moto G

Δεν ζηταω πολλα ενα απλο κινητο για απλη καθημερινη χρηση ουτε να το ρουταρω ουτε τπτ ουτε παιχνιδια παιζω απλα θελω να μην μου lagarei μετα απο 8 μηνες πχ.. μονo facebook viber μουσικη αυτα χρησιμοποιω. Απο προσωπικη αναζητηση ειμαι αναμεσα στο huwaei p10 LITE και Samsung A5 2016 με αυτα τα λεφτα... Εσεις τι θα μου προτεινατε? Ευχαριστω εκ των προτερων.

Edited by Thn7
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

καλησπερα στην παρεα!!μπορειτε να μου δσετε τα φωτα πιο απο τα δυο να επιλεξω?ειχα νεξους παλιοτερα,ποτε μου oneplus και μαρεσει να σχολουμαι με το να περναω καμια ρομ που και που...αυτα που με ενδιαφερουν ειναι μπαταρια κατα κυριο λογο, φωτογραφια οχι ομως τρελα(εχω το 7αρι μηλο τωρα ) και ρομς...
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα στην παρεα!!μπορειτε να μου δσετε τα φωτα πιο απο τα δυο να επιλεξω?ειχα νεξους παλιοτερα,ποτε μου oneplus και μαρεσει να σχολουμαι με το να περναω καμια ρομ που και που...αυτα που με ενδιαφερουν ειναι μπαταρια κατα κυριο λογο, φωτογραφια οχι ομως τρελα(εχω το 7αρι μηλο τωρα ) και ρομς...

 

Το Pixel αξιζει αλλα πολυ ακριβο για αυτα που προσφερει.Το OnePlus ειναι πιο κοντα στην φιλοσοφια των nexus.Η Google αποφασισε να κανει πουλαει συσκευες stock android αλλα τα specs να ειναι flagship,κοιτωντας στα ισα τα s8,g6,p10,mi6,htc u11 και την ναυαρχιδα της sony.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

νομίζω το p10 lite δείχνει ιδανική επιλογή.. αν δεν εχεις προβλημα με 5,5 ίντσες κοίτα και τα redmi note 4x / honor 6x
Link to comment
Share on other sites

Huawei nova αν προτιμάς μικρή συσκευή ή honor 6x / lenovo p2 αν προτιμάς μεγαλύτερη.

 

Nova και p2 έχουν ιδιο επεξεργαστη που είναι καλύτερος σε gpu (οκ σε αφήνει αδιάφορο αυτό) και κατανάλωση μπαταρίας από του honor 6x

 

Nova και honor 6x έχουν παρόμοιες κάμερες με τη διαφορά ότι το honor 6x έχει επιπλέον artificial bokeh.

 

p2 έχει μεγαλύτερη ram, μεγαλύτερη μπαταρία (ίσως η μεγαλύτερη αυτονομία που υπάρχει στην αγορά) και amoled οθόνη. Υστερεί σε κάμερα. Ειναι βέβαια στα 285 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι ότι εννοεί μεταχειρισμένο pixel. Εξαρτάται λοιπόν από κατάσταση και την εγγύηση που έχει απομείνει.
Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι ότι εννοεί μεταχειρισμένο pixel. Εξαρτάται λοιπόν από κατάσταση και την εγγύηση που έχει απομείνει.

 

Ναι μεταχειρισμένο σε κατάσταση Καινούργιου βρήκα ...

Link to comment
Share on other sites

Είμαι μεταξύ των τριών κινητων του τίτλου,ποιο είναι καλύτερο,θα πήγαινα στο lg,φοβάμαι τα bootloop,τελευταίο samsung είχα το s5,έχουν βελτιωθεί?τώρα έχω το nexus 6p.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Το καναλι μου για την εικονικη πραγματικοτητα.

https://www.youtube.com/channel/UCXvvcs2bdd7u7bCy7vsfK-Q?view_as=subscriber

Link to comment
Share on other sites

Μόνο s8+, τα άλλα δύο μπορεί να είναι και υποβάθμιση σε σχέση με το 6p

 

Sent from my VTR-L09 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ανάμεσα στα ίδα είμαι και εγώ. Ακριβως. Εχω τωρα το S6.

Eγω κλίνω προς το p10+...

Για s8 καλύτερη οθόνη , κάμερα καλύτερη αλλα οχι με τόση διαφορα οση η οθόνη.Αλλα φοβαμαι οτι μια φορα να σου πεσει τελος. Και αν εχεις και παιδι μωρο..συμβαινουν αυτα. Το s6 εχει πεσει απειρες και τίποτα.

G6 το πιο φτηνο, φοβαμαι και εγω τα θεματα της Lg.

 

p10+ και S8 ειμαι και εγω αναμεσα αλλα φοβαμαι το s8 και δεν αρεσει πουναι σαν τηλεκοντρολ.χαχα

Link to comment
Share on other sites

Ανάμεσα στα ίδα είμαι και εγώ. Ακριβως. Εχω τωρα το S6.

Eγω κλίνω προς το p10+...

Για s8 καλύτερη οθόνη , κάμερα καλύτερη αλλα οχι με τόση διαφορα οση η οθόνη.Αλλα φοβαμαι οτι μια φορα να σου πεσει τελος. Και αν εχεις και παιδι μωρο..συμβαινουν αυτα. Το s6 εχει πεσει απειρες και τίποτα.

G6 το πιο φτηνο, φοβαμαι και εγω τα θεματα της Lg.

 

p10+ και S8 ειμαι και εγω αναμεσα αλλα φοβαμαι το s8 και δεν αρεσει πουναι σαν τηλεκοντρολ.χαχα

 

Εξαιρετική περιγραφή. Να προσθέσω και την αυτονομία όπου το p10 plus κερδίζει χαλαρά. Επίσης, να προσθέσω και κάποιες λεπτομέρειες που μπορεί να είναι σημαντικές: το p10 plus είναι το μόνο από τα τρία που δεν είναι αδιάβροχο αλλά και το μόνο που έχει ir. Το g6 από την άλλη, είναι το μόνο που έχει fm. Με λίγα λόγια διαλέγετε ανάλογα με το τι είναι πιο σημαντικό για εσάς.

Link to comment
Share on other sites

ότι λέει ο τίτλος, με 800 άρα μπάντα φυσικά.

Τα λεφτά είναι περιορισμός μόνο αν υπάρχουν πάνω από μια επιλογές.

 

1) Το χρηματικο ποσο που διαθετουμε. 800

2) Το μεγεθος οθονης που προτιμουμε. τουλάχιστον 5,5

3) Το θελουμε απο Ελλαδα ή και απο Κινα/Ευρωπη; Με 2ετη εγγυηση αντιπροσωπειας ή μας αρκει και η εγγυηση του καταστηματος; αδιάφορο

4) Χρειαζομαστε 800αρα μπαντα ωστε να χουμε σε περισσοτερα μερη 4g; (επαρχια χωρις 800αρα εχεις σοβαρο θεμα) Φυσικά

5) Το θελουμε dual? Χρειαζομαστε ραδιοφωνο, ir ή nfc? IR οπωσδήποτε, dual είναι bonus

6) Χρειαζομαστε ελληνικο μενου; Αν ναι, πειραζει αν χρειαστει φλασαρισμα; αδιάφορο

7) Μας ενδιαφερει ο καλος ηχος ή/και η καλη οθονη; Αν ναι θελουμε amoled (και) stereo ή μας αρκει lcd (και) mono. δεν με ενδιαφέρει τίποτα.

8) Βαλτε σε σειρα προτεραιοτητας τα εξης: ταχυτητα, βαρυ gaming, καμερα, αυτονομια. ::: Κάμερα, αυτονομία και τίποτα άλλο

9) Ποια ειναι η τωρινη σας συσκευη. lg g5 dual και θέλω μεγαλύτερη οθόνη

Link to comment
Share on other sites

Ναι μεταχειρισμένο σε κατάσταση Καινούργιου βρήκα ...

 

Οπότε αποφάσισε βάση της εγγύησης δεδομένου ότι σίγουρα είναι μικρότερη από ένα καινούργιο op5

Link to comment
Share on other sites

Το έχω βάλει και στη κανονική κατηγορία

Το έβγαλε ξαφνικά, είναι εργοστασιακό δεν έχει πειραχτει, πως διορθώνετε;

 

Μπηκα στο recovery με power vol- σε ολα τα μενου αλλα τιποτα οταν ξανα ξεκιναει κανει το ελεγχο του Android is upgrading και παλι τα ιδια.

7d51dcc350a2b7592034fa9a594defcd.jpg

 

Στάλθηκε από το H30-U10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ψάχνω για κινητό βαριά στα 400€

Οθόνη >=5.5"

Καλη κάμερα με ois

Και τίμια μπαταρια

 

Εχω καταλήξει στο mi note 3 από gearbest, έχετε να μου προτείνετε κάποιο άλλο;

Link to comment
Share on other sites

ok το έχω υπόψιν μου. Κανένα άλλο δεν υπάρχει; Κάποιο που να υπάρχει ήδη στην αγορά; και αν είχε δοκιμαστεί και λίγο ακόμη καλύτερα.
Link to comment
Share on other sites

φυσικα και υπαρχουν και αλλες επιλογες και πολλες μαλιστα , απλως θετοντας τοσο ψηλα το χρηματικο ταβανι και μη βαζοντας περισσοτερα κριτηρια απαλλαγης μοντελων δεν το κανει ευκολο. huawei p9 plus , huawei p10 plus , huawei mate 9 και mate 9 pro , huawei honor 8 pro , xiaomi mi note 2 , xiaomi redmi note 4 και 4x , lg v10 , lg g4 ακομη και απο το οχι τοσο μακρινο 2014 lg g3 καλυπτει τα κριτηρια σου αν μπορεις να το βρεις καποιος να το πουλαει.τωρα το θεμα καμερας καλο ειναι να το ψαξεις ανα μοντελο ποσο καλη ειναι και αν καλυπτει τα στανταρ σου.reviews στο διαδικτυο , διαβασμα στα αντιστοιχα νηματα των κινητων στο φορουμ ,φιλους και συμφορουμιτες απο προσωπικη εμπειρια-κατοχη.παντως με επισημη τιμη 799 το huawei mate 10 pro θα ειναι μια αριστη επιλογη και θα σου μεινει και 1 ευρω για μια πορτοκαλαδα εψα :lol:
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙΙ)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...