Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χαιρετώ.... Είμαι στην αναζήτηση καινούργιου κντ μετα που τα έπαιξε η motherboard του s note 4 και η αντιπροσωπεία ενώ είναι στην εγγύηση θέλει 400 για επιδιορθωση . Έχω μέχρι 500 διαθέσιμα και αποφάσισα να πάρω κινέζο. Εκτός από το one plus t3 τι άλλο υπάρχει με τα συγκεκριμένα λεφτά τόσο ποιοτικό ή καλύτερο στην αγορά? Γενικά ζοριζω τα τηλ με πολλά παιχνίδια...Ευχαριστώ..
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Την ίδια απορία έχω και εγώ. Μεταξύ το των δύο εγώ ειμαι πιο κοντά στο opt3 αν και εχει σχεδόν διπλάσια τιμή λόγω καλύτερης εξυπηρέτησης από όλα όσα έχω διαβάσει.

 

3X εχει. Δεν εχω ακουσει για την υποστήριξη γενικα...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια! Ενδιαφερομαι να αγορασω ενα Mid-range τηλεφωνο το επομενο διαστημα και ειμαι μεταξυ του Lenovo Moto G5 και του Xiaomi Redmi 4 ή 4 Prime. Με ενδιαφερει να εχει 1. οθονη max 5" 2. android 7.0 nougat 3.πολυ καλη μπαταρια, δυο μερες με κανονικη χρηση (εννοειται fast charge) 4. κατω απο 200 ευρω

Αν καποιος μου προτεινει κατι αλλο απο κινεζικο να ειναι Huawei ή ZTE και οχι αλλη μαρκα. Ευχαριστω εκ των προτερων!!!

Xiaomi Mi 9 Lite 6gb/128gb

Link to comment
Share on other sites

Eχω εδω και 1 μηνα το xiaomi 4 prime. Mπαταρια εκπληκτικη, δυσκολα να την εχει αλλο κινητο. Ταχυτητα σουπερ. Οθονη σουπερ.

Το μονο μειον η καμερα που ειναι μετριοτατη.

Θα μπορουσες να δεις και το p9lite το οποιο εχει παρομοιες δυνατοτητες με καλυτερη καμερα και χειροτερη μπαταρια

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη εξυπηρετηση εχει η 1+,επικοινωνεις μεσω chat μαζι τους,ερχονται το περνει η DHL το στελνει Πολωνια αν θυμαμαι καλα,και ολα αυτα σε πολυ μικρο διαστημα...Αποψη μου αφου εχεις σκοπο να κρατησεις την συσκευη τοσο καιρο τοτε το 3Τ ειναι μονοδρομος....
Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη εξυπηρετηση εχει η 1+,επικοινωνεις μεσω chat μαζι τους,ερχονται το περνει η DHL το στελνει Πολωνια αν θυμαμαι καλα,και ολα αυτα σε πολυ μικρο διαστημα...Αποψη μου αφου εχεις σκοπο να κρατησεις την συσκευη τοσο καιρο τοτε το 3Τ ειναι μονοδρομος....

 

προχωρησα την παραγγελια και οταν εφτασα στο check out μου εβγαλε για 2 χρονια εγγυηση +90 ευρω. Πρακτηκα αυτο σημαινει οτι παιρνω το galaxy s7 edge με τα ιδια λεφτα... Σε αυτα τα λεφτα δεν ειναι flagship killer πια... Και γιατι να μην παρω αν φτασω στα 500ε το galaxy? καλυτερο δεν ειναι ειδικα στις φωτο?

Edited by logo15
Link to comment
Share on other sites

Στο 24μηνο προσφέρει και αυτό:

 

Accidental damage coverage (drops, spills and cracks) from day one.

 

Τώρα ανάμεσα στα δύο πιο future proof είναι το opo. Το 4 note είναι και με mtk τριετία δύσκολα να βγάλει. Αλλά μέσα στη διετία έχεις πάρει 2 που λέει ο λόγος.

 

Αν το θέμα σου είναι το να κρατήσει πας στο redmi note. Μετά από δύο χρόνια πας και παίρνεις άλλο. Αν όμως θες κάμερα, nfc , και καλύτερο γενικά hw πας σε opo 3t. Το αν αυτά αξίζουν την διαφορά εσύ θα μας το πεις.

Link to comment
Share on other sites

προχωρησα την παραγγελια και οταν εφτασα στο check out μου εβγαλε για 2 χρονια εγγυηση +90 ευρω. Πρακτηκα αυτο σημαινει οτι παιρνω το galaxy s7 edge με τα ιδια λεφτα... Σε αυτα τα λεφτα δεν ειναι flagship killer πια... Και γιατι να μην παρω αν φτασω στα 500ε το galaxy? καλυτερο δεν ειναι ειδικα στις φωτο?

 

Αυτό που λες ειναι επιπλέον της διετούς εγγύησης που προσφέρουν. Πληρώνεις όπως και σε άλλες εταιρείες για να σε καλύψει από σπάσιμο οθόνης υγρασία κτλπ που δεν καλύπτει η διετής εγγύηση

Link to comment
Share on other sites

προχωρησα την παραγγελια και οταν εφτασα στο check out μου εβγαλε για 2 χρονια εγγυηση +90 ευρω. Πρακτηκα αυτο σημαινει οτι παιρνω το galaxy s7 edge με τα ιδια λεφτα... Σε αυτα τα λεφτα δεν ειναι flagship killer πια... Και γιατι να μην παρω αν φτασω στα 500ε το galaxy? καλυτερο δεν ειναι ειδικα στις φωτο?

 

Αυτο ειναι κατι που εσυ θα αποφασισεις....Βασικα ναι στο 439-479€ δσν ειναι ποια flagship killer,και δεν σου ανεφερα το S7 γιατι το θεμα σου ηταν για τις δυο συσκευες που εχεις αναφερει...Εγω ειχα το 1+3 και ξαναπηγα στο S7 αλλα λογο αδιαβροχοποησης κυριως...Φυσικα το 1+3Τ ειναι πολυ καλη συσκευη,με τεραστια υποστηριξη α9ο XDA για custom roms,αλλα αφου αναφερεις και το S7 χανει σε οθο η,καμερα,αδιαβροχοποιηση και πιστεψε με ο αλλος μεσος χρηστης δεν θα εντοπισει τις διαφορες στην ταχυτητα.....Και μπορω να σου πω οτι με την 7 το S7 ειναι ακομα καλυτερο σε πολλους τομεις απο πριν....

Εσυ πμηρωνεις εσυ αποφασιζεις,ριξε μια ματια και στο θεμα του 1+3Τ δες αποψεις απο κατοχους και αναλογα κα κανεις την κινηση σου...

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι κατι που εσυ θα αποφασισεις....Βασικα ναι στο 439-479€ δσν ειναι ποια flagship killer,και δεν σου ανεφερα το S7 γιατι το θεμα σου ηταν για τις δυο συσκευες που εχεις αναφερει...Εγω ειχα το 1+3 και ξαναπηγα στο S7 αλλα λογο αδιαβροχοποησης κυριως...Φυσικα το 1+3Τ ειναι πολυ καλη συσκευη,με τεραστια υποστηριξη α9ο XDA για custom roms,αλλα αφου αναφερεις και το S7 χανει σε οθο η,καμερα,αδιαβροχοποιηση και πιστεψε με ο αλλος μεσος χρηστης δεν θα εντοπισει τις διαφορες στην ταχυτητα.....Και μπορω να σου πω οτι με την 7 το S7 ειναι ακομα καλυτερο σε πολλους τομεις απο πριν....

Εσυ πμηρωνεις εσυ αποφασιζεις,ριξε μια ματια και στο θεμα του 1+3Τ δες αποψεις απο κατοχους και αναλογα κα κανεις την κινηση σου...

 

αχα... Αρα και με τα δυο παιρνω περιπου το ιδιο υλικο συν τα εξτρα (αδιαβροχοποιηση κτλπ) του 7. Για σερβις που παει το 7 στην Ελλαδα? Η μπαταρια του ποσο σου βγαζει με ελαφρια χρηση?

Link to comment
Share on other sites

Το S7 έχει πράγματι τα πλεονεκτήματα που αναφερει ο φίλος παραπάνω. Από κει και πέρα όμως το service πχ αμφιβάλω αν θα ναι πιο γρήγορο απότι στο 1+3T. Αν διαβάσεις την ταχύτητα εξυπηρέτησης θα εκπλαγείς.

Το oneplus έχει ένα πολύ μεγάλο πλεονέκτημα για καποιον που θέλει να το κρατήσει χρόνια, την τεράστια υποστήριξη σε roms κλπ. Το κινητό ανταγωνίζεται την υποστήριξη των nexus με μεγάλη απόσταση στο θέμα αυτό από τον αμέσως επόμενο. Αυτό, για μένα τουλάχιστον, είναι πολύ σημαντικό σε ό,τι αφορά αγορά συσκευής για χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Moνόδρομος νομίζω για την ώρα το OP3T... Φοβερό τηλέφωνο με μεγάλη υποστήριξη και future proof... Ένα από τα κορυφαία τηλέφωνα που μπορείς να αγοράσεις, οχι μόνο από Κίνα, γενικά... Στα λεφτά που λες και θα σου μείνουν κιόλας...
Link to comment
Share on other sites

Moνόδρομος νομίζω για την ώρα το OP3T... Φοβερό τηλέφωνο με μεγάλη υποστήριξη και future proof... Ένα από τα κορυφαία τηλέφωνα που μπορείς να αγοράσεις, οχι μόνο από Κίνα, γενικά... Στα λεφτά που λες και θα σου μείνουν κιόλας...

 

Ευχαριστώ φίλε για το χρονο. Με όλα όσα διάβασα εκει καταλήγω και εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Το coolpad f1 που έχω έκλεισε τα 2 1/2 χρόνια αλλά άρχισαν κάτι προβλήματα στο ακουστικό (την ώρα που μιλάω χαμηλώνει η ένταση) και μετά η μπαταρία πλέον κρατάει 1 ημέρα.. και σκέφτομαι για αλλαγή. Μέχρι τώρα είμαι σε redmi 3 ή meizu θέλω παρόμοια χαρακτηριστικά με το coolpad αλλά να μην ξεφύγω στην τιμή.. προτάσεις;

 

Στάλθηκε από το Coolpad 8297W μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by pittoula
Link to comment
Share on other sites

Για φωνή, παίζουν σχεδόν όλα τα καινούργια κινητά. Για data όμως , θέλει προσοχή γιατί ελάχιστα που πωλούνται στη Ελλάδα παίζουν και στην Αμερική (Υποθέτοντας ότι θέλεις το κινητό να παίζει και εδώ και στην Αμερική).

Τα δύο που ανέφερες , όντως παίζουν κανονικά data, τουλάχιστον σε AT&T και T-mobile που έχουν καρτοκινητή.

GH 198, GH 388, 8110, T39m,....., S7 Edge, P20 Pro, 1+ 8 Pro, 1+ 8T
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.ποιο απο τα δυο θα αγοραζατε και γιατι;ευχαριστω.

 

S6 μακραν,αν και παλιο.Πες ομως μεχρι ποσα διαθετεις γιατι υπαρχουν και αλλες επιλογες.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ, κορυφή και καλύτερο όλων στα χρήματα αυτά το OP3T.

Αν σε ενδιαφέρουν εναλλακτικές από Κίνα αποκλειστικά τότε μπορείς να δεις Meizu Pro 6 Plus, Xiaomi Mi Note 2.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και το vivo xplay 6,αλλά δεν ξέρω αν θα το βρεις...

 

Στάλθηκε από το Coolpad 8675-W00 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Redmi note 4x. Λιγο παραπάνω η τιμη αλλά αξίζει. Αλλιως redmi 4 prime

 

Στάλθηκε από το Coolpad 8675-W00 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Aν θες να παραμείνεις σε 5άρι, σου προτείνω από Κίνα το Redmi 4 Prime... Από τις καλύτερες επιλογές στα λεφτά που θες να δώσεις...
Link to comment
Share on other sites

http://m.gsmarena.com/alcatel_idol_3_(5_5)-7081.php καλημερα ριξε ματια στο αλκατελ idol 3 5,5 στα σκρουτζομαγαζα ξεκιναει απο 150 ευρω. Edited by spy14

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

To G5 είναι διαθέσιμο; Αν ναι, που και πόσο;

 

Το Redmi 4 Prime το έχω ένα δίμηνο και έχω να πω τα καλύτερα όσον αφορά μπαταρία, επιδόσεις-εμπειρία χρήσης και ποιότητα κατασκευής... Νougat θεωρώ σχεδόν δεδομένο πως θα πάρει, όπως δεδομένη είναι και η υποστήριξη τόσο από την κοινότητα όσο και από την Χiaomi... Η κάμερα δεν είναι κάτι φοβερό όπως ανέφερε ο φίλος πάνω...

 

Εναλλακτική το P9 Lite (με τα 3gb ram)... Aν περιμένεις το G5, κοίτα την έκδοση με τα 4gb ram... Γενικά ότι δεις, να έχει από 3gb και πάνω, ναι ακόμα και σε mid range για να είναι όσο το δυνατόν περισσότερο future proof... ;)

Edited by SpyrosR
Link to comment
Share on other sites

TO G5/G5 plus θα ειναι διαθεσιμο αρχες-μεσα Απριλιου στην Ελλαδα. Σκεφτομαι να το χτυπησω, εννοειται οτι μιλαω για την εκδοση 3gb ram. Το Xiaomi με χαλαει για ενα και μονο λογο, αν το παρεις απο Κινα δεν εχει επισημη υποστηριξη στην Ελλαδα, τουλαχιστον απο οσο γνωριζω. Αλλα ειναι πολυ καλη συσκευη value for money!!

Xiaomi Mi 9 Lite 6gb/128gb

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙΙ)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...