Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Υπάρχουν φήμες για ένα ΧZ compact από Sony αλλά αν δεν θέλεις να περιμένεις μέχρι να επιβεβαιωθούν(αν επιβεβαιωθούν ποτέ), τότε το X Compact είναι το αυτό που σου προτείνω κυρίως για τα 3GB Ram που σου δίνει. Επίσης έχει και τον SD650 ο οποίος από τι έχω διαβάσει έχει αφήσει ευχαριστημένους τους χρήστες μετά από την πατατιά της Sony με τον 810 σε compact συσκευή (z5c) με αποτέλεσμα να καίγεται το χέρι σου μετά από λίγη ώρα. Βέβαια χάνεις την αδιαβροχοποίηση ενώ τα άλλα δύο έχουν. Κρίνεις και επιλέγεις. Πάντως το A3 2017 μόνο η ομορφιά του μου αρέσει, τα χαρακτηριστικά του είναι η κλασσική υπερκοστολόγηση της Sammy Edited by MarcDS
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εγώ προτείνω να ζυγίσεις τις ανάγκες σου.

Το z5c είναι πλέον ακριβό και έχει έναν "κακό" επεξεργαστή οπότε το αφήνουμε.

Μεταξύ των άλλων 2 το sammy προσφέρει καλή μπαταρία,αδιαβροχοποίηση,είναι πιο όμορφο.

Το sony έχει καλύτερο επεξεργαστή και ram οπότε μακροπρόθεσμα είναι καλύτερη αγορά.

Είδα όπως είπε και ο φίλος από πάνω πως θα βγει xzc [snapdragon 835/64 GB/4 GB RAM και ΙP68] αλλά σίγουρα θα είναι πολύ πιο ακριβό από τα άλλα 2.

 

Προσωπικά θα πήγαινα στο sony xc αυτήν τη στιγμή.

 

Αν πας στις 5 ίντσες υπάρχουν άπειρες επιλογές.

Link to comment
Share on other sites

Απ όλα αυτά το xiaomi θα επέλεγα και εγώ. Δεύτερο θα έβαζα το xa και τρίτο το j7 εκτός αν η Samsung έφτιαξε την υποστήριξη της στα πιο φθηνά κινητά της
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, μετα απο 3 χρονια κατοχος iphone 5s και αρκετα ευχαριστημενος χωρισ παραπονο ηρθε η ωρα να αλλαξω κινητο . Σκεφτομαι να παρω το iphone 7 32gb στο σκρουτζ τ βρηκα με 632ευρω , το θεμα ειναι οτι δεν το εχω επεξεργαστει καθολου το κινητο για να ξερω αν αξιζει να το παρω και απ οτι βλεπω στις πωλησεις δν πρεπει να πηγε τοσο καλα.. μηπως υπαρχει καποιος που να ξερει να μου πει αν αξιζει να το παρω?

αν εχει παρουσιασει καποιο προβλημα ? ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

Το 7 plus έχει καλύτερο vfm...είναι 16% πιο ακριβό αλλά έχεις παραπάνω ram, μπαταρία, οθόνη+ανάλυση οθόνης.

Δεν θα σε πήγαινα απ τα 100 στα 200...αλλά αφού θα δώσεις 600+ κινητό, για μένα αξίζει η διαφορά. Και σαν μεταπωλητική αξία τα 3Gb RAM + 2900 παταρία θα μετράνε.

Όλες οι γενικεύσεις είναι λάθος,όπως και αυτή εδώ :X
Link to comment
Share on other sites

Πάρε το 7αρι με τιμολόγιο σε κάποιον ελεύθερο επαγγελματία γνωστό σου ή κάποια εταιρεία που τυχόν συνεργάζεσαι. Έτσι θα το δικαιολογήσουν ως έξοδο εκείνοι και εσυ θα γλυτώσεις τον ΦΠΑ, θα το πάρεις δλδ στα 509€.

 

Αν δεν σε ενδιαφέρουν οι μεγάλες οθόνες, ΜΗΝ πάρεις το Plus. Είναι πολύ μεγάλο και βαρύ και περισσότερο θα σε κουράσει παρά θα σε βολέψει. Σου το λέω σαν πρώην κάτοχος 6s Plus. Το διάβασμα σου θα το κανεις ξεκούραστα σε σοβαρά μεγέθη οθόνης, ταμπλετ/pc και όχι σε 4-5-6 ίντσες.

 

Όσον αφορά τις πωλήσεις, το 7αρι πάει τραινο, που διάβασες ότι δεν πουλάει;

Link to comment
Share on other sites

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πάρε το 7αρι με τιμολόγιο σε κάποιον ελεύθερο επαγγελματία γνωστό σου ή κάποια εταιρεία που τυχόν συνεργάζεσαι. Έτσι θα το δικαιολογήσουν ως έξοδο εκείνοι και εσυ θα γλυτώσεις τον ΦΠΑ, θα το πάρεις δλδ στα 509€.

 

Αν δεν σε ενδιαφέρουν οι μεγάλες οθόνες, ΜΗΝ πάρεις το Plus. Είναι πολύ μεγάλο και βαρύ και περισσότερο θα σε κουράσει παρά θα σε βολέψει. Σου το λέω σαν πρώην κάτοχος 6s Plus. Το διάβασμα σου θα το κανεις ξεκούραστα σε σοβαρά μεγέθη οθόνης, ταμπλετ/pc και όχι σε 4-5-6 ίντσες.

 

Όσον αφορά τις πωλήσεις, το 7αρι πάει τραινο, που διάβασες ότι δεν πουλάει;

 

φιλε το plus δν το σκετομαι λογο της μεγαλης οθονης... για τις πωλησεις δν ξερω καπου τ ειχα ακουσει ..ισως στην αρχη.. αλλα δεν ξερω ειπα νμζω δεν ειμαι σιγουρος.. για να λες παει τραινο αρα καλο ειναι αυτο!!

 

Οσον αφορα για το τιμολογιο που ειπες στο σκρουτζ οι εταιριες το κανουν ολες οι πρεπει να βρω καποια εταιρια να τ δεχετε? επειδη δν γνωριζω και πολλα απ αυτα ακομα μικρος ειμαι :P

Link to comment
Share on other sites

7 plus με κλειστα ματαια.καταρχην πας σε μεγαλη οθονη τα λεει ολα!και αναλυση
I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

Πάρε το 7αρι με τιμολόγιο σε κάποιον ελεύθερο επαγγελματία γνωστό σου ή κάποια εταιρεία που τυχόν συνεργάζεσαι. Έτσι θα το δικαιολογήσουν ως έξοδο εκείνοι και εσυ θα γλυτώσεις τον ΦΠΑ, θα το πάρεις δλδ στα 509€.

 

Να σαι καλά για την ιδέα :P

 

Όσον αφορά το ποστ, εφόσον μπορείς να δώσεις τα 600, πιστεύω αξίζει να κάνεις την υπέρβαση και να πάρεις το Plus

Link to comment
Share on other sites

Το sony έχει καλύτερο design αλλά σε μπαταρία κλπ είναι καλύτερα τα αλλα. (Πιστεύω) Οπότε ανάμεσα στο J7 και στο 3s λέω το J7 γιατί έχει χαμηλότερο sar και μου αρέσουν πιο πολύ τα buttons του. Στο xiaomi επείσης δεν μου αρέσει το λειτουργικό του android του. Οπότε λέω να καταλήξω για J7
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ανώτερο σε όλα το Honor, δεν το συζητάω. Οθόνη, επεξεργαστική ισχύ και υλικά κατασκευής με fingerprint sensor που λείπει από το J5. Σε αυτονομία και κάμερα δεν ξέρω τι συμβαίνει. Ενώ το J5 έχει πολύ μεγάλη αυτονομία και βγάζει ικανοποιητικές (για τα λεφτά του) φωτογραφίες, δεν ξέρω τι παίζει με το Honor γιατί δεν το έχω δουλέψει.

 

Δύο σημεία άξια αναφοράς. Πρώτον, η Huawei έχει αναγγείλει 18μηνες ή 24μηνες (δεν θυμάμαι τι από τα δύο ακριβώς) αναβαθμίσεις για τις Honor συσκευές. Η Σαμυ αντίστοιχα, από εκεί που δεν το περιμέναμε έδωσε στο J5 2015 Android MM. Με την ίδια λογική, επειδή και το J5 2016 είναι εξίσου δημοφιλές μπορεί να δώσει Nougat, αλλά μέχρι εκεί. Ωστόσο, τα παραπάνω αποτελούν προσωπική άποψη. Δεύτερον, το J5 έχει αρκετά χαμηλότερο SAR αν αυτό είναι κάτι που σε ενδιαφέρει

 

Συνολικά, για μένα αξίζει περισσότερο το Honor 7. Από εκεί και πέρα, υπάρχει και το P9 lite που δεν είναι πολύ πιο ακριβό από το Honor και ενώ στα χαρτιά είναι ίδια, πρακτικά το P9 lite ειναι λίγο καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, μετα απο 3 χρονια κατοχος iphone 5s και αρκετα ευχαριστημενος χωρισ παραπονο ηρθε η ωρα να αλλαξω κινητο . Σκεφτομαι να παρω το iphone 7 32gb στο σκρουτζ τ βρηκα με 632ευρω , το θεμα ειναι οτι δεν το εχω επεξεργαστει καθολου το κινητο για να ξερω αν αξιζει να το παρω και απ οτι βλεπω στις πωλησεις δν πρεπει να πηγε τοσο καλα.. μηπως υπαρχει καποιος που να ξερει να μου πει αν αξιζει να το παρω?

αν εχει παρουσιασει καποιο προβλημα ? ευχαριστω!!

 

Μια χαρά πωλήσεις έκανε το 7

Σε σχέση με το 5s έχει παρά πολλές διάφορες και θα σε καλύψει άνετα

Επίσης αυτά που λέγονται για την μεταπωλητική αξία να σου πω ότι πιο εύκολα θα δώσεις το μικρό παρά το 7plus

 

Το 7 απευθύνεται σε μεγαλύτερο εύρος ηλικιών και θα το πουλήσεις πιο γρήγορα.

 

Ανάλυση οθόνης δεν θα καταλάβεις απολύτως καμία διαφορά.

Τα 3gb ram είναι για λόγους της κάμερας που έχει παραπάνω δυνατότητες στο 7plus

Παρόλα αυτά το μικρό με 2gb ram δεν έχει απολύτως κανένα πρόβλημα. Εδώ το 6αρι που έχει 1gb ram δουλεύει αρκετά καλά

 

Γενικά θα έλεγα αν θέλεις να πάρεις iPhone να βρεις ένα iPhone 6s με επεξεργαστή tsmc καμία 400€ και είσαι εντάξει

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Το 3s είναι 5ιντσο, το J7 5.5.

Το 3s είναι πιο φθηνό, αλλά δεν έχει 800ρα μπάντα.

Και τα 2 τα πάνε πολύ καλά σε μπαταρία (το ένα το έχει ο γιος μου και το άλλο η γυναίκα μου! Και οι δύο τα χαίρονται).

Για το Sony δεν έχω άποψη.

Edited by Baniko
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι αναμεσα απο τις δυο αυτες συσκευες.

Θελω να παρω το Huawei γιατι ειναι μικροτερη συσκευη στο χερι,εχει 3 gb ram σε σχεση με τα 2gb του Motorola αλλα δεν εχει accelerometer που απο οτι ακουσα αν δεν παιζεις pokemon δεν σου χρειαζεται.

Συγκριτικα το Huawei θα ειναι καλυτερο ; Απλα δεν θελω να την "πατησω" διαλεγοντας το Huawei κυριως λογο 3gb ram και μικροτερου μεγεθους που το προτιμω.

Ειναι καλη αποφαση για το Huawei ?

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σας !! το μονο π μενει ειναι να επιλεξω το καταστημα τωρα , ξερει κανεις αν το καταστημα phonegallery ειναι αξιοπιστο? στο σκρουτζ εχει πολυ καλες κριτικες απ οτ βλεπω !!
Link to comment
Share on other sites

ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΑΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ROOT ΜΕ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ROM GIA G530H ? ΓΙΑ ΚΕΡΔΙΣΩ ΠΑΡΑΠΝΩ ΧΩΡΟ ΣΤΗΝ ΣΥΣΚΕΥΗ ΚΑΙ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ Η ΜΠΑΤΑΡΙΑ

 

 

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα κεφαλαία και να γράφεις με πεζούς χαρακτήρες, διότι είναι σαν να φωνάζεις, αλλά απαγορεύονται και από τους Ο.Π.Χ..

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ για τον γιο μου το θελω

 

----- προσθήκη μηνύματος 46 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και εγώ για τον γιο μου το θελω

 

Επείσης τι ενοεις ότι το 3,s δεν έχει 800αρα μπάντα?

Link to comment
Share on other sites

To xiaomi 3s δεν έχει. Εγώ το είχα πάρει από την Κίνα. Ίσως να υπάρχει και International edition, η οποία θα έχει 800ρα μπάντα. Δεν το έχω παρακολουθήσει. Ψαξτο. Αν υπάρχει τέτοιεια έκδοση, τότε αξίζει και πλέων είναι θέμα μεγέθους οθόνης και τηλεφώνου. Τι θα τον βολεύει καλύτερα.
Link to comment
Share on other sites

Μη σε αγχώνουν πάντως, οι 5.5 ίντσες είναι μια χαρά και φεύγουν αέρα στις πωλήσεις. Οι περισσότερες συσκευές σήμερα εκεί τριγύρω είναι. Το plus έχει αρκετά θετικά, και πιο ακριβό βέβαια.

 

Τώρα αν είναι μεγάλο για σενα πάσο, αλλά είναι οι αρχές μόνο, μετά συνηθίζεται. Προσωπικά θεωρώ τις 4.7 ίντσες λίγες, εκτός αν έχεις μικρό χέρι. Ευχαριστιέσαι τις εφαρμογές πεισσότερο σε μεγαλύτερη οθόνη.

Όλες οι γενικεύσεις είναι λάθος,όπως και αυτή εδώ :X
Link to comment
Share on other sites

Μετά το Oneplus One από το οποίο έμεινα υπέρευχαριστημένος είπα να το αντικαταστήσω. το budget είναι περίπου στα 350€ ίσως και λίγο παραπάνω. Έχετε να μου προτείνετε κάτι. κοιτάω το HONOR 8 αλλά ήθελα να δω αν υπάρχει κάποια καλύτερη επιλογή σε αυτά τα λεφτά.
SAMSUNG GALAXY S II
Link to comment
Share on other sites

Να σας προλαβω πριν αρχισετε ξερω οτι τα κινητα ειναι αλλης κατηγοριας το καθενα. Με ενδιαφερει το φτηνο αν μου κρατησουν και τα δυο το ιδιο. βασικα θα ειναι το πρωτο μου android phone. Θελω ενα τηλ που θα με κρατησει 2-3 χρονια πριν ξανααλλαξω. Το xiaomi θα κρατησει τοσο ή να παω στο αλλο που ειναι πιο future proof? Τι γιναιτε αν παθουν κατι απο πλευρας σερβις?
Link to comment
Share on other sites

Την ίδια απορία έχω και εγώ. Μεταξύ το των δύο εγώ ειμαι πιο κοντά στο opt3 αν και εχει σχεδόν διπλάσια τιμή λόγω καλύτερης εξυπηρέτησης από όλα όσα έχω διαβάσει.
Link to comment
Share on other sites

Θα εμπιστευόσασταν αυτό το site?

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επείσης δεν δέχονται αντικαταβολή και δεν δίνω καρτα

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙΙ)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...