Jump to content

myphone POLL: Χρησιμοποιείτε θήκες στα κινητά σας τηλέφωνα;


Homer_GR
 Κοινοποίηση

Χρησιμοποιείτε θήκες στα κινητά σας τηλέφωνα;  

953 members have voted

  1. 1. Χρησιμοποιείτε θήκες στα κινητά σας τηλέφωνα;

    • Όχι, δε χρησιμοποιώ θήκες. Μου αρέσει το τηλέφωνο «γυμνό»
      168
    • Όχι, χρησιμοποιώ μόνο θήκες «πουγκί» για την μεταφορά του
      36
    • Χρησιμοποιώ κάποιο skin (εξωτερικά αυτοκόλλητα) αλλά όχι θήκη
      18
    • Ναι, χρησιμοποιώ θήκη από σκληρό πλαστικό ή δέρμα
      199
    • Ναι, χρησιμοποιώ θήκη σιλικόνης
      339
    • Ναι, χρησιμοποιώ θήκη τύπου «bumper»
      58
    • Ναι, χρησιμοποιώ θήκη τύπου «πορτοφόλι»
      94
    • Ναι, χρησιμοποιώ θήκες αδιαβροχοποίησης ή αυξημένης προστασίας από πτώσεις & κραδασμούς
      41


Recommended Posts

Δεν χρησιμοποιουσα θηκες αλλα τωρα εξαιτιας της δουλειας εχω στο κινητο θηκη πορτοφολι.

Προστατευει το κινητο και δεν φοβαμαι μηπως το κανω χαλια ειδικα την οθονη.

Αν γινοταν διαφορετικα δεν θα ειχα θηκη ή θα εβαζα διαφανη σιλικονης για τυχον ατυχημα.

Εννοειται οτι εχω βαλει tempered glass για παν ενδεχομενο;)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 152
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πρωτα κοιταω για θηκες που μου κανουν και μετα παιρνω το κινητό. Αν δεν εχει καλες διαθεσιμες, παιρνω αλλη συσκευη
Link to comment
Share on other sites

Πότε δεν ήμουν φαν της θήκης και πότε δεν τις χρησιμοποιουσα μιας και είμαι πολύ προσεκτικός.

Το τελευταίο μου κινητό ομως μου έπεσε από σχετικά μικρό ύψος και έσπασε.

Από τότε θήκη και μάλιστα επώνυμη γιατί λεφτά δεν υπάρχουν.

Link to comment
Share on other sites

Παλιοτερα εβαζα θηκες, συνηθως τυπου wallet ή S View. Πλεον δε μου αρεσει που δινουν εξτρα ογκο και το εχω γυμνο. Ξερω πως παιζει να το μετανιωσω αλλα σε γενικες γραμμες δεν κακομεταχειριζομαι τις συσκευες μου.

Βεβαια εχω μια δερματινη τυπου wallet καθαρα για μεταφορα (αφου βολευει και σαν πορτοφολι) αλλα μεχρι εκει.

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

2 θηκες εχω αγορασει μεχρι τωρα (μια για το νοκια 8210 και την RINGKE FUSION για το nexus 4) και τις εχω χρησιμοποιησει απο 10 μερες. Μετα ... συρταρι!!!:lol:
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ πάντα θήκη και μάλιστα κάποια που να προστατεύει όσο πιο καλά γίνεται τελευταία χρησιμοποιώ σχετικά ακριβή επώνυμη που είναι συνδυασμός θήκης σιλικόνης και bumper. H εργοστασιακή μορφή σίγουρα αλλιώνεται αλλά μερικές θήκες είναι αρκετά εντυπωσιακές και όμορφες οπότε προέχει η ασφάλεια της συσκευής και η άνεση η δική μου που σημαίνει να μην φοβάμαι να το ακουμπήσω στο τραπέζι κάπου στο αυτοκίνητο κλπ για να μην γδαρθεί. Για να μην μιλήσω για την πιθανότητα πτώσης...Τέλος είναι και η μεταπώληση. Edited by FJ_12
Link to comment
Share on other sites

Γράφει αυτά, ενώ έχει Samsung. Στις πόσες ώρες χαράχτηκε το πίσω καπάκι;...

 

Επίσης, το smartphone που έχω τώρα, είχε 150€. Επιτρέπεται να βάζω θήκη; Ή να το σπάσω και θα μου δώσεις τα 150;... "Λεφτά υπάρχουν"..... :rolleyes:

 

Βασικά

1. Το galaxy s3 είναι το προηγούμενο κινητό μου (το έχω αφήσει ως αβαταρ επειδή το συνηθισα, κάποια στιγμή θα το αλλάξω). Τώρα είμαι με xiaomi redmi note 3 pro (Οπότε στην ίδια κατηγορία κινητών ανήκουμε). Το s3 το είχα 3,5 χρόνια και τώρα το έχει ο αδερφός μου, δεν έχει μπει ποτέ σε θήκη, ζελατίνα, ή tempered glass, και δουλεύει "άριστα" (αν μπορεί να πει κανείς κάτι τέτοιο για ένα τόσο παλιό κινητό). Ναι, το πλαίσιο γύρω γύρω είναι τέρμα γρατζουνισμενο όπως και το πίσω καπάκι. Αλλά το είχα πάντα για βασική συσκευή και δεν είχα σκοπό να το πουλήσω. Γρατζουνισμενο στην οθόνη είναι ελάχιστα και με ανοιχτη την οθόνη και να θέλεις δεν βλέπεις σημάδι.

Εκτος αυτού, δεν καταλαβαίνω τι σημασία έχει ότι πρόκειται για Samsung συσκευή. Μου φαίνεται αρκετά γενικό όταν τα Samsung τώρα είναι από τα πιο στηβαρα κινητά (κιας έχουν γυαλί μπροστά πίσω)

 

Και 2. Είπα πως και ο ίδιος βάζω θήκες στις συσκευές μου, απλά όχι πάντα. Όταν είπα "καλύτερα σπαστο και φτιάξτο πάλι" αναφερόμουν στο γεγονός ότι δεν έχει νόημα να πάρει κάποιος θήκη 100 ευρώ για να προστατεύσει την συσκευή του.

Είχα έναν φίλο με iPhone 6 Plus και αφού το έσπασε μια φορά και το έφτιαξε πάλι, πήγε και πήρε την πιο εξτριμ θήκη που βρήκε (υποσχοταν αδιαβροχοποιηση και διάφορα τέτοια) και την πλήρωσε 95 ευρώ. Και κατάφερε ακόμα και με αυτή να το ξανασπασει..

Απροσεκτος μεν, αλλά ότι και να πάρεις αν είναι να το σπάσεις θα το σπάσεις. Οι θήκες δεν προσφέρουν την απόλυτη εγγύηση.

 

Οπότε για να ξαναμπώ στο θέμα, δεν είπα να μην βάλεις θήκη. Να βάλεις, και καλά θα κάνεις για να προστατεύσεις το κινητό σου. Αυτό που λέω είναι η θήκη να μην κάνει όσο το μισό της συσκευής.

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Edited by NickName98
Link to comment
Share on other sites

Στα iPhone και Samsung που έχω δεν βάζω ποτέ θήκη γιατί είναι κατασκευασμένα από ανθεκτικά υλικά. Στα Huawei P8 και P9 τους έχω θήκη μαζί με μια στρώση αφρολέξ.
Βεζούβιος
Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι όταν παίρνουμε την νέα συσκευή ισχύει το "καινούργιο είναι το κόσκινο, ψηλά είναι κρεμασμένο". Από εποχή των resistive οθονών των WinMo της παλιάς καλής HTC έπαιζε σούπερ ντούπερ θήκη με ζελατίνα μπροστά κλπ κλπ. Η συσκευή θυμάμαι και πάλι κατέληγε στα σκουπίδια, λόγο παλαιότητας και λιγότερο λόγω φθοράς. Σήμερα με τα γυάλινα, έχω κόψει θήκες, πουγκιά, ζελατίνες και τζαμάκια. Τα βαμμένα πλαστικά θεωρώ ότι έχουν αναβαθμιστεί σε σχέση με το παρελθόν. Ευχαριστιέμαι τη συσκευή και αν έχει φθορά, είναι η αφορμή μου για να αναβαθμίσω ;)
Philips Savvy->Panasonic GD93->Ericsson T20e->Motorola T2288 Talkabout->Mitsubishi M342i->Nokia N70->LG KS20->HTC P3470 Pharos->Samsung B7610 OMNIA PRO->Samsung i9000 Galaxy S->Samsung i9100 Galaxy SII->NOKIA LUMIA 930>LG G6+HUAWEI WATCH 2 LTE>Xiaomi Mi 9
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έχω σε θήκη τύπου πορτοφόλι εάν χρειαστεί να το δώσεις είναι σαν καινούργιο σε περίπτωση που το κρατήσω πάνω από χρόνο η θήκη φεύγει .

iPHONE 14 Pro Max 512GB   S24ULTRA 512GB

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα αγοράζονται η θήκη και το temperaid glass και μετά το κινητό

"Η επανάσταση δεν είναι ένα φρούτο που θα πέσει όταν είναι ώριμο. Πρέπει να κουνήσουμε το δέντρο για να το κάνουμε να πέσει."

Ernesto "Che" Guevara

Link to comment
Share on other sites

Πάντα έβαζα και βάζω μόνο κάποια πολύ λεπτή θήκη σιλικόνης τύπου nillkin nature για να σώσει καμιά γρατσουνιά ( αν τύχει ).

Λεφτά δεν υπάρχουν αν γίνει η ζημιά αλλά μιας και διαλέγω συσκευές και με βάση την εμφάνιση δεν μπορώ να μην βλέπω την συσκευή μου ολόκληρη., αλλιώς έπερνα caterpillar και είχα γκουμούτσα με τα όλα της.

Link to comment
Share on other sites

Πάντα σε θήκη και tempered glass,α πο την πρώτη στιγμή που θα πάρω μία.συσκευη με προτίμηση στις θήκες spigen....και ιδικά την tough armour.
Link to comment
Share on other sites

Όταν σπας τα δύο τελευταία σου κινητά επειδή είσαι ανίκανος να χειριστείς τα δάχτυλά σου σαν άνθρωπος, τότε ναι, πας σε θήκη. Όταν μετά σου πέφτει το κινητό στον δρόμο, το πατάει μηχανάκι και παραμένει άθικτο, τότε συνειδητοποιείς ότι δεν πρόκειται να αφήσεις ποτέ ένα κινητό χωρίς θήκη. Και ναι, το λυπάμαι το κινητό που το βλέπω χοντρό και άσχημο, αλλά η τσέπη πονάει πιο πολύ από την αισθητική μου.

 

Με καλυψε απολυτα ο προλαλήσας. Και προσθετω, παντα super rugged θηκη ΚΑΙ τζαμακι προστασιας. Το πατησε τζιπακι το note 3 και δεν επαθε τιποτα. Και οταν θα ερθει η ωρα της μεταπωλησης, το κινητο στην κυριολεξια ειναι σαν καινουριο.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά

1. Το galaxy s3 είναι το προηγούμενο κινητό μου (το έχω αφήσει ως αβαταρ επειδή το συνηθισα, κάποια στιγμή θα το αλλάξω). Τώρα είμαι με xiaomi redmi note 3 pro (Οπότε στην ίδια κατηγορία κινητών ανήκουμε). Το s3 το είχα 3,5 χρόνια και τώρα το έχει ο αδερφός μου, δεν έχει μπει ποτέ σε θήκη, ζελατίνα, ή tempered glass, και δουλεύει "άριστα" (αν μπορεί να πει κανείς κάτι τέτοιο για ένα τόσο παλιό κινητό). Ναι, το πλαίσιο γύρω γύρω είναι τέρμα γρατζουνισμενο όπως και το πίσω καπάκι. Αλλά το είχα πάντα για βασική συσκευή και δεν είχα σκοπό να το πουλήσω. Γρατζουνισμενο στην οθόνη είναι ελάχιστα και με ανοιχτη την οθόνη και να θέλεις δεν βλέπεις σημάδι.

Εκτος αυτού, δεν καταλαβαίνω τι σημασία έχει ότι πρόκειται για Samsung συσκευή. Μου φαίνεται αρκετά γενικό όταν τα Samsung τώρα είναι από τα πιο στηβαρα κινητά (κιας έχουν γυαλί μπροστά πίσω)

 

Και 2. Είπα πως και ο ίδιος βάζω θήκες στις συσκευές μου, απλά όχι πάντα. Όταν είπα "καλύτερα σπαστο και φτιάξτο πάλι" αναφερόμουν στο γεγονός ότι δεν έχει νόημα να πάρει κάποιος θήκη 100 ευρώ για να προστατεύσει την συσκευή του.

Είχα έναν φίλο με iPhone 6 Plus και αφού το έσπασε μια φορά και το έφτιαξε πάλι, πήγε και πήρε την πιο εξτριμ θήκη που βρήκε (υποσχοταν αδιαβροχοποιηση και διάφορα τέτοια) και την πλήρωσε 95 ευρώ. Και κατάφερε ακόμα και με αυτή να το ξανασπασει..

Απροσεκτος μεν, αλλά ότι και να πάρεις αν είναι να το σπάσεις θα το σπάσεις. Οι θήκες δεν προσφέρουν την απόλυτη εγγύηση.

 

Οπότε για να ξαναμπώ στο θέμα, δεν είπα να μην βάλεις θήκη. Να βάλεις, και καλά θα κάνεις για να προστατεύσεις το κινητό σου. Αυτό που λέω είναι η θήκη να μην κάνει όσο το μισό της συσκευής.

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

 

1. Στα λόγια μου έρχεσαι. Το τέρμα γρατσουνισμένο πλαίσιο σου αρέσει; Όπως και η γρατσουνισμένη οθόνη; Προσωπικά, δεν ξέρω τι θα έκανα. Δε μου αρέσουν οι γρατσουνιές, ειδικά στην οθόνη. Κάθε κινητό που είχα/έχω, σαν καινούριο το είχα/έχω. Και το χαιρόμουν/χαίρομαι. Έχει, ότι το πλαστικό που χρησιμοποιεί είναι ό,τι χειρότερο κυκλοφορεί. Το κοιτάς και γρατσουνιέται. Είχα 2 Samsung, το ένα στη 1 εβδομάδα χωρίς θήκη είχε γίνει άθλιο και το άλλο ξεφλούδισε το πλαίσιο. Τα smartphone της Samsung με "premium" υλικά, δεν υφίστανται για εμένα, όχι με αυτές τις τιμές..

 

2. Επειδή το συνεχίζεις και με λάθος τρόπο. Δηλαδή, εσένα μόνο συσκευές των 800€ "αξίζουν" να μπουν σε θήκη; Είναι αυτό σκεπτικό; Και να στο γυρίσω. Αν μια συσκευή τιμολογείται στα 800€, οφείλει να μην παθαίνει τίποτα. Όχι να στραβώνει, καίγεται, γρατσουνιέται.

 

Καλά, το iPhone 6 (και το 7 φαντάζομαι) δε φημίζεται για τη στιβαρότητά του. Αλλά και ο φίλος σου, δε βλέπω να λυπάται και πολύ τα λεφτά του.

 

Τέλος, μου θυμίζεις κάτι που έγινε πριν μερικές μέρες με συγγενή. Έχει μικρό αυτοκίνητο και έπρεπε να ανανεώσει την ασφάλεια. Είπε τη μάρκα στον ασφαλιστή και όταν ήρθε με τα ασφάλιστρα ο υπάλληλος, του λέει (ο υπάλληλος): Τι δεν είναι το χ μοντέλο (το ακριβό της εταιρείας); Τι το ασφαλίζεις; :rolleyes: Ακριβώς το ίδιο σκεπτικό.....

 

Επειδή για 'σένα "δεν αξίζει", γιατί απ' ό,τι φαίνεται έχεις λεφτά (γιατί πήρες xiaomi δεν ξέρω....), να παίρνεις θήκη για κινητό των 150€, αφού προτιμάς να τα σπας και να αλλάζεις οθόνη (αν 10€ και 80€ είναι το ίδιο, πάσο...), δε σημαίνει ότι θα κάνουν κι άλλοι το ίδιο...

 

P.S.: 5€ για tempered glass και 10€ για ηλ θήκη, είναι καλά, για 150€ smartphone;

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

παντα σε θηκη , αν γινετε και σε τυπου "book" , οχι τοσο για πεσιματα αλλα κυριως λογω δουλειας τα χερια μου ειναι συνεχως λερωμενα
Link to comment
Share on other sites

σε όλες της συσκευές μου βάζω σχεδόν πάντα σιλικόνης ultra slim και δεν δίνει όγκο και νιώθεις κάποια έστω μικρή ασφάλεια
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Tempered glasses και θήκη σιλικόνης ultra hybrid crystal clear slim και το κινητό όσο πιο κοντά στο να είναι naked. Δυστυχώς απαραίτητα καθώς τα ατυχήματα παραμονεύουν.

 

Παρομοίως. Ετσι προστατεύω το κινητό από πεσίματα και γρατζουνιές αλλά παράλληλα κρατάω το αρχικό του look χωρίς να κρύβεται το παραμικρό.

Link to comment
Share on other sites

1. Στα λόγια μου έρχεσαι.

2. Επειδή το συνεχίζεις και με λάθος τρόπο. Δηλαδή, εσένα μόνο συσκευές των 800€ "αξίζουν" να μπουν σε θήκη;

 

1. Μπορείς να πεις πως είναι γούστα αλλά προτιμώ γρατζουνισμενο κινητό μετά από ένα χρόνο πάρα ένα άσχημο τούβλο από την πρώτη μέρα (κιας μην είναι τούβλο, η αίσθηση της σιλικόνης δεν συγκρίνεται με το αλουμίνιο ή το γυαλί που έχει το κινητό, ούτε στο χέρι, ούτε στο μάτι, που και διάφανη να είναι η θήκη, λίγο πολύ φαίνεται). Δέχομαι την άποψή σου όμως.

 

2. Μα δεν λέω να μην παίρνεις θήκη αν έχεις φθηνό κινητό :p λέω να μην παίρνεις ΠΑΝΆΚΡΙΒΗ θήκη οποιασδήποτε κατηγορίας κινητό και να έχεις. Από την αρχή αυτό λέω και δεν ξέρω γιατί δεν είναι κατανοητό. Μιλάω για 100 ευρώ ΘΉΚΗ όχι 100 ευρώ ΚΙΝΗΤΌ. Δεν διαφωνώ με το να βάζεις το κινητό σε θήκη.

18 χρόνων φοιτητής είμαι, καθόλου δεν έχω λεφτά για πέταμα και γιαυτό πήρα xiaomi. Απλά το προσέχω και δεν το βάζω σε θήκη (σε αυτό έβαλα tempered όμως, όπως ξαναπα).. Χτύπα ξύλο, δεν έχει πάθει τίποτα ακόμα.

 

Και ναι, κιας ειρωνευεσαι θα σου απαντήσω, μιας και σε ενδιαφέρει η γνώμη μου, καλά είναι τα 15 ευρώ για να προστατεύσεις 150 ευρώ κινητό.

Συγκεκριμένα, 15 ευρώ είναι εντάξει για οποιασδήποτε αξίας είναι το κινητό.. Όπως λέω ξανά και ξανά..

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Edited by NickName98
Link to comment
Share on other sites

παντα βαζω ενα tempered glass κ μια οριτζιναλ θηκη κ προσπαθω να το προσεχω οσο μπορω!

 

Sent from my SM-N910F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Tempered Glass και θηκη τυπου armor και δεν μασαει τιποτα,τις προαλλες εσκυψα στο μπαλκονι του 2ου οροφου και μου εφυγε μεσα από το πουκαμισο και ουτε καν το Tempered Glass δεν εσπασε(λογο τεραστιου χειλος της θηκης armor!)!
Link to comment
Share on other sites

Το κινητό πάντα με bumper και κατόπιν σε ωραιότατο χειροποίητο υφασμάτινο πουγκάκι με τσεπούλες. Αν μπείτε στο etsy θα βρείτε εκατομμύρια
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...