Jump to content

Huawei Mate 9


Kos_77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ακομα και το play store μου βγαζει το Κινεζικο.

 

Εάν αλλάξεις την γλώσσα και καθαρίσεις cache του Play Store λογικά θα φτιάξει.

Ρίξε και μια ματιά εδώ σε περίπτωση που θέλεις να το κάνεις Ευρωπαϊκό (διάβασε καλά τα + και τα - πριν προχωρήσεις).

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να το πάρω και ήθελα να ρωτήσω η κάμερα του πως τα πάει; Ανταποκρίνεται καλά σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού;

Ναι είναι πολύ καλή μην την φοβάσαι. Δεν είναι τέλεια αλλά θα έλεγα είναι λίγο κάτω του πάρα πολύ καλή. Αν θέλεις στείλε μου mail σου να σου στείλω καμιά δύο να δεις. Αν ανεβάσω εδώ χάνει σε ανάλυση.

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να το πάρω και ήθελα να ρωτήσω η κάμερα του πως τα πάει; Ανταποκρίνεται καλά σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού;

 

Σε συνθηκες χαμηλου φωτισμου, φωτογραφιες ανευ φλας ειναι λες και εχεις αγορασει κινητο του 2014 περιπου, κατι σαν το Galaxy S5 αποδιδει φαντασου.

Πριν αγορασω το Mate 9 ειμουν κατοχος Galaxy ΝΟΤΕ 5, δεν υπαρχει καμια επαφη στις 2 καμερες σε φωτογραφιες με χαμηλο φωτισμο ανευ φλας.

 

Τωρα εαν κατσεις και πειραξεις τις ρυθμισεις της καμερας δεν ξερω κατα ποσο θα βελτιωθει η ποιοτητα, αλλα σε αυτην την διαδικασια προσωπικα δεν μπαινω, το τηλεφωνο το θελεις για να φωτογραφιζεις κατι στο ΜΠΑΜ-ΜΠΑΜ εκεινη τη στιγμη, δεν ειναι DSLR να κατσω να του ρυθμισω την καμερα λες και εχω παει για επαγγελματικη φωτογραφιση. Οφειλε η Huawei να του εβαζε μια καμερα με καλυτερη αποδοση σε Low Light συνθηκες η να βελτιωνε τον αλγοριθμο ληψης φωτος απο την δευτερη ασπρομαυρη καμερα για καλυτερη αποδοση.

Προσωπικα κατ εμε ειναι κιτρινη καρτα η καμερα του ΜΑΤΕ 9 σε χαμηλο φωτισμο ξεκαθαρα.

Σε κανονικες συνθηκες φωτισμου αριστη ποιοτητα κανενα παραπονο.

 

Οι δυο παρακατω φωτο χωρις καμια ρυθμιση στο ΜΑΤΕ 9 με τα παντα ολα στο AUTO.

Αναγραφω τι ISO επελεξε το κινητο στην καθε ληψη καθαρα και μονο για πληροφοριακους σκοπους.

Σημερα το βραδυ θα παραθεσω και συγγριση MATE 9 με Galaxy S7 Edge σε βραδυνες ληψης για να κατανοηθει η τεραστεια διαφορα σε Low Light συνθηκες μεταξυ των δυο κινητων.

 

ISO-2500

http://i68.tinypic.com/2mr6slx.jpg

 

ISO-1250

http://i67.tinypic.com/2alp9e.jpg

Edited by johnx2
HTC HD2 --> HTC ONE --> LG G2 --> SONY XPERIA L --> LG G2 --> Note 4 Snapdragon 805 --> SONY XPERIA M --> SAMSUNG NOTE 5 N920CD DUAL SIM BLACK 32GB --> NOKIA 220 --> SAMSUNG NOTE 5 N920CD DUAL SIM GOLD 32GB --> LG G5 32GB GOLD --> NOKIA 220 --> HUAWEI MATE 9 4/64GB MHA-L09 GRAY --> HUAWEI MATE 10 PRO 6/128GB BLA-L29 GRAY --> MATE 40 PRO 8/256GB NOH-NX9 BLACK
Link to comment
Share on other sites

Σε συνθηκες χαμηλου φωτισμου για φωτογραφιες ανευ φλας ειναι λες και εχεις αγορασει κινητο του 2014 περιπου σαν το Galaxy S5 αποδιδει.

Σε κανονικες συνθηκες φωτισμου αριστη ποιοτητα.

Όταν λέμε συνθήκες χαμηλού φωτισμού εννοούμε μέσα σε κλειστό χώρο με φώτα δωματίου και δεν συμφωνώ με την άποψη σου μόλις τράβηξα φώτο μέσα σε ντουλάπι με απορυπαντικα που έχουν και χρώμα για να δω πως είναι και είναι πάρα πολύ καλή.

Έτσι από περιέργεια πως μπορώ χωρίς να χαλάσει η ανάλυση να ανεβάσω εδώ μια φώτο για να δει ο φίλος που ρωτάει

 

Δεν είπε κανένας ότι έχει καλύτερη κάμερα από την κορυφαία του ς7. Αλλά έχει μια κάμερα που δεν θα σε προδώσει ποτέ όπως είχε το ΜΑΤΕ8.

Edited by araditsas
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Έτσι από περιέργεια πως μπορώ χωρίς να χαλάσει η ανάλυση να ανεβάσω εδώ μια φώτο για να δει ο φίλος που ρωτάει

 

Ανεβάζοντας την στο flickr

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή η κάμερα του mate, αλλά θα επρεπε να είναι καλύτερη για μια συσκευή 700 ευρώ. Έπισης εξαρτάται με ποια κάμερα την συγκρίνουμε...αν η σύγκριση αφορά το s7/edge ή το iPhone 7/plus χωρίς περιστροφές είναι χειρότερη. Σε σχέση με το προκάτοχο του (το mate 8) είναι πολύ μπροστά. Σε γενικες γραμμες θα την τοποθετουσα περίπου στα επίπεδα του op3t. Άλλου χάνει,άλλου κερδίζει .

Το μεγαλυτερο προβλημα με την κάμερα του mate 9 είναι το κάκιστο ois που γίνεται αντιληπτό σε low light καταστάσεις σε φωτογραφία και φυσικά στο video. Είδικα στο video περίμενα κάτι καλύτερο. Από την άλλη διαθέτει το καλύτερο μικρόφωνο από οποιοδήποτε κινητό έχει πέσει στα χέρια μου, με τον ήχο στις ληψεις video να είναι εξαιρετικός .

Edited by panosf
Link to comment
Share on other sites

Σε συνθηκες χαμηλου φωτισμου, φωτογραφιες ανευ φλας ειναι λες και εχεις αγορασει κινητο του 2014 περιπου, κατι σαν το Galaxy S5 αποδιδει φαντασου.

Πριν αγορασω το Mate 9 ειμουν κατοχος Galaxy ΝΟΤΕ 5, δεν υπαρχει καμια επαφη στις 2 καμερες σε φωτογραφιες με χαμηλο φωτισμο ανευ φλας.

 

Τωρα εαν κατσεις και πειραξεις τις ρυθμισεις της καμερας δεν ξερω κατα ποσο θα βελτιωθει η ποιοτητα, αλλα σε αυτην την διαδικασια προσωπικα δεν μπαινω, το τηλεφωνο το θελεις για να φωτογραφιζεις κατι στο ΜΠΑΜ-ΜΠΑΜ εκεινη τη στιγμη, δεν ειναι DSLR να κατσω να του ρυθμισω την καμερα λες και εχω παει για επαγγελματικη φωτογραφιση. Οφειλε η Huawei να του εβαζε μια καμερα με καλυτερη αποδοση σε Low Light συνθηκες η να βελτιωνε τον αλγοριθμο ληψης φωτος απο την δευτερη ασπρομαυρη καμερα για καλυτερη αποδοση.

Προσωπικα κατ εμε ειναι κιτρινη καρτα η καμερα του ΜΑΤΕ 9 σε χαμηλο φωτισμο ξεκαθαρα.

Σε κανονικες συνθηκες φωτισμου αριστη ποιοτητα κανενα παραπονο.

 

Οι δυο παρακατω φωτο χωρις καμια ρυθμιση στο ΜΑΤΕ 9 με τα παντα ολα στο AUTO.

Αναγραφω τι ISO επελεξε το κινητο στην καθε ληψη καθαρα και μονο για πληροφοριακους σκοπους.

Σημερα το βραδυ θα παραθεσω και συγγριση MATE 9 με Galaxy S7 Edge σε βραδυνες ληψης για να κατανοηθει η τεραστεια διαφορα σε Low Light συνθηκες μεταξυ των δυο κινητων.

 

ISO-2500

http://i68.tinypic.com/2mr6slx.jpg

 

ISO-1250

http://i67.tinypic.com/2alp9e.jpg

Εγώ δεν συμφωνώ μαζί σου.... Δεν θα σου πω πιο είναι καλύτερο και πιο χειρότερο απλά ότι το MATE 9 αποκλειστικά στο θέμα κάμερας είναι μέσα την πρώτη 6αδα των flagship συσκευών που κυκλοφόρησαν το 2016

Η απάντηση στην άποψη μου είναι στην σελίδα 14 ποστ 210 που το συγκρίνω με S7 edge και LG V20 και βάζω έτσι για να δούμε την βελτίωση και 1 του Mate 8...

Προσέξτε πως αποδίδει τον Άγιο Βασίλη το MATE 9 σε σχέση με το S7 edge...

Όλες οι φώτο είναι σε όλο ίδιες συνθήκες και σε τελείως αυτόματο και του Mate 9 στα 20megapixel

 

Οχι σίγουρα Όχι το MATE 9 δεν αποδίδει φωτογραφίες συσκευής έτους 2014 αλλά έτους 2016

Edited by tsiglas
Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

Μονο με ενα επιδαπεδιο φωτιστικο χωρου με λαμπα 40Watt.

Στις φωτο μπορει να φαινεται οτι ο χωρος ειναι φωτισμενος αλλα στην πραξη δεν ειναι, τα κινητα αντλουν φως.

 

MATE 9 αριστερα

S7 EDGE δεξια

Τα παντα ολα στο AUTO και τα δυο κινητα στα 12MP

 

vvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvv.jpg

 

11b0b6bcbd.jpg

 

rrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr.jpg

 

uuuuuuuuuuuuuuuuuuu.jpg

 

ddddddddddddddd.jpg

 

eeeeeeeeeeeeeeeeeeee.jpg

Edited by johnx2
HTC HD2 --> HTC ONE --> LG G2 --> SONY XPERIA L --> LG G2 --> Note 4 Snapdragon 805 --> SONY XPERIA M --> SAMSUNG NOTE 5 N920CD DUAL SIM BLACK 32GB --> NOKIA 220 --> SAMSUNG NOTE 5 N920CD DUAL SIM GOLD 32GB --> LG G5 32GB GOLD --> NOKIA 220 --> HUAWEI MATE 9 4/64GB MHA-L09 GRAY --> HUAWEI MATE 10 PRO 6/128GB BLA-L29 GRAY --> MATE 40 PRO 8/256GB NOH-NX9 BLACK
Link to comment
Share on other sites

Οπότε τα δικά σου συμπεράσματα πια είναι...? Ότι η Κάμερα του Mate 9 είναι στα επίπεδα συσκευής 2014?

Εμένα πάντως (χωρίς να έχω τις πρωτότυπες φώτο) μου φαίνονται πάρα πολύ κοντά με καλύτερες του Mate 9 στις κοντινές λήψης στα TV control μιας και αν βάλετε τέρμα την φωτεινότητα θα παρατηρήσετε ότι το S7 edge έχει υπέρ φωτίσει κάποια σημεία με αποτέλεσμα την αλλοίωση

Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

Στην κοντινη φωτο υπερτερει το ΜΑΤΕ 9 στην μακρiνη το S7 EDGE.
HTC HD2 --> HTC ONE --> LG G2 --> SONY XPERIA L --> LG G2 --> Note 4 Snapdragon 805 --> SONY XPERIA M --> SAMSUNG NOTE 5 N920CD DUAL SIM BLACK 32GB --> NOKIA 220 --> SAMSUNG NOTE 5 N920CD DUAL SIM GOLD 32GB --> LG G5 32GB GOLD --> NOKIA 220 --> HUAWEI MATE 9 4/64GB MHA-L09 GRAY --> HUAWEI MATE 10 PRO 6/128GB BLA-L29 GRAY --> MATE 40 PRO 8/256GB NOH-NX9 BLACK
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή η κάμερα του mate, αλλά θα επρεπε να είναι καλύτερη για μια συσκευή 700 ευρώ. Έπισης εξαρτάται με ποια κάμερα την συγκρίνουμε...αν η σύγκριση αφορά το s7/edge ή το iPhone 7/plus χωρίς περιστροφές είναι χειρότερη. Σε σχέση με το προκάτοχο του (το mate 8) είναι πολύ μπροστά. Σε γενικες γραμμες θα την τοποθετουσα περίπου στα επίπεδα του op3t. Άλλου χάνει,άλλου κερδίζει .

Το μεγαλυτερο προβλημα με την κάμερα του mate 9 είναι το κάκιστο ois που γίνεται αντιληπτό σε low light καταστάσεις σε φωτογραφία και φυσικά στο video. Είδικα στο video περίμενα κάτι καλύτερο. Από την άλλη διαθέτει το καλύτερο μικρόφωνο από οποιοδήποτε κινητό έχει πέσει στα χέρια μου, με τον ήχο στις ληψεις video να είναι εξαιρετικός .

Well said.

 

Σε χαμηλο φωτισμο η καμερα του 9 δεν συγκρινεται με edge βασικα και σε δευτερο λογο με iphone 7 plus.Σε συνθηκες με φως ημερας τα παει μια χαρα και πραγματι ειναι τα καλυτερα ηχεια που εχω δει σε συσκευη.

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Changelog της Β138:

1) Decreased power consumption

2) Improved 3rd party player control on lockscreen

3) Fixed touch sensitivity and slow gameplay issues

 

Ειδικά το Νο3 είναι πολύ σοβαρό. Το touch problem υφίσταται σε όλους εντός του UI του λειτουργικού, ενώ το slow gameplay issue το έχω παρατηρήσει και εγώ 4-5 φορές και ψαχνόμουν μήπως το τηλέφωνο έχει μπει σε ultra power save mode. Σχετικά με την κατανάλωση, με το νέο update θα πάρεις 1 ώρα επιπλέον οθόνη.

 

Αν σου φαίνονται ασήμαντα όλα αυτά , όταν έρθει ΟΤΑ το update μείνε όπως είσαι.

Ειδικά για το το Νο3 το update έπρεπε να εχει λυθεί το πολύ στον μήνα μέσα , από την ημερομηνία κυκλοφορίας του.

Δε φταίει οι Huawei. Περνάει έγκριση από τους providers αν δεν υπάρχει πρόβλημα. Aυτοί είναι οι αργοί της υπόθεσης.

Όποιος βιάζεται σκοντάφτει.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Well said.

Σε χαμηλο φωτισμο η καμερα του 9 δεν συγκρινεται με edge βασικα και σε δευτερο λογο με iphone 7 plus.Σε συνθηκες με φως ημερας τα παει μια χαρα και πραγματι ειναι τα καλυτερα ηχεια που εχω δει σε συσκευη.

Πέρα από τα πολύ καλά ηχεία , εγώ αναφέρθηκα στο εξαιρετικό μικρόφωνο της συσκευής. Ο ήχος που καταγράφεται στα video είναι πολύ ανώτερος και από το s7 edge και από το iphone 7.

Το πρόβλημα όμως όπως είπα και προηγουμένως λέγεται OIS. Η παραμικρή αστάθεια στο χέρι μπορεί να αλλοιώσει το αποτέλεσμα στην φωτογραφία...και όπως είναι λογικό όσο λιγότερο φωτισμό έχουμε τόσο πιο έντονο γίνεται το φαινόμενο. Το ίδιο φυσικά και στο βίντεο όπου η αδυναμία αυτή γίνεται περισσότερο αισθητή.

Από εκεί πέρα εκπληκτική για μένα η ασπρόμαυρη κάμερα καθώς και το αντίστοιχο portrait mode, το οποίο πολλές φορές τα καταφέρνει καλύτερα από το αντίστοιχο πολυδιαφημισμένο του iphone.

Σε γενικές γραμμές ανάμεικτα συναισθήματα με την κάμερα του mate 9. Θα μπορούσε να είναι φοβερή , αλλά οι κινέζοι το "χάσανε" στις λεπτομέρειες. Συνολικά δεν μπορεί να συγκριθεί ούτε με του s7, ούτε με του iphone 7, ούτε με του pixel.

 

----- προσθήκη μηνύματος 16 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δε φταίει οι Huawei. Περνάει έγκριση από τους providers αν δεν υπάρχει πρόβλημα. Aυτοί είναι οι αργοί της υπόθεσης.

Όποιος βιάζεται σκοντάφτει.

Αυτό δεν αφορά τις branded συσκευές; Για ποιο λόγο να χρειάζεται άδεια στην international /ευρωπαική έκδοση για να διορθώσει το touch issue?

Link to comment
Share on other sites

Πέρα από τα πολύ καλά ηχεία , εγώ αναφέρθηκα στο εξαιρετικό μικρόφωνο της συσκευής. Ο ήχος που καταγράφεται στα video είναι πολύ ανώτερος και από το s7 edge και από το iphone 7.

Το πρόβλημα όμως όπως είπα και προηγουμένως λέγεται OIS. Η παραμικρή αστάθεια στο χέρι μπορεί να αλλοιώσει το αποτέλεσμα στην φωτογραφία...και όπως είναι λογικό όσο λιγότερο φωτισμό έχουμε τόσο πιο έντονο γίνεται το φαινόμενο. Το ίδιο φυσικά και στο βίντεο όπου η αδυναμία αυτή γίνεται περισσότερο αισθητή.

Από εκεί πέρα εκπληκτική για μένα η ασπρόμαυρη κάμερα καθώς και το αντίστοιχο portrait mode, το οποίο πολλές φορές τα καταφέρνει καλύτερα από το αντίστοιχο πολυδιαφημισμένο του iphone.

Σε γενικές γραμμές ανάμεικτα συναισθήματα με την κάμερα του mate 9. Θα μπορούσε να είναι φοβερή , αλλά οι κινέζοι το "χάσανε" στις λεπτομέρειες. Συνολικά δεν μπορεί να συγκριθεί ούτε με του s7, ούτε με του iphone 7, ούτε με του pixel

 

Σωστά. Και πολύ καλό μικρόφωνο.Στη κάμερα να μην μου τα χάλαγε....

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν αφορά τις branded συσκευές; Για ποιο λόγο να χρειάζεται άδεια στην international /ευρωπαική έκδοση για να διορθώσει το touch issue?

 

Ναι εφόσον αλλάζει η baseband. :) Χωρίς να το δω μαντεύω ότι έχετε αλλαγμένη baseband στην επόμενη έκδοση.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

πηρα και εγω πρωτη φορα huawei και η απογοητευση μου ειναι μεγαλη απο την καμερα σε συνθηκες χαμηλου φωτισμου. εχω s7 edge και iphone 7 plus και νομιζω η διαφορα ειναι μεγαλη.

στο φωσ της ημερασ δε βλεπω διαφορα αλλα λογω και των 20mp η λεπτομερεια δειχνει καλυτερη αφου μπορεις να ανοιξεις περισσοτερο την εικονα. αυτο ομως που δε μπορω να βρω ειναι που ειναι το portrait mode οπως στο iphone 7. μπορει καποιος να με βοηθησει?

Link to comment
Share on other sites

πηρα και εγω πρωτη φορα huawei και η απογοητευση μου ειναι μεγαλη απο την καμερα σε συνθηκες χαμηλου φωτισμου. εχω s7 edge και iphone 7 plus και νομιζω η διαφορα ειναι μεγαλη.

στο φωσ της ημερασ δε βλεπω διαφορα αλλα λογω και των 20mp η λεπτομερεια δειχνει καλυτερη αφου μπορεις να ανοιξεις περισσοτερο την εικονα. αυτο ομως που δε μπορω να βρω ειναι που ειναι το portrait mode οπως στο iphone 7. μπορει καποιος να με βοηθησει?

 

Πάνω αριστερά, δίπλα από το κουμπί του flash (το σύμβολο είναι το διάφραγμα).

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους... Δυο ερωτήσεις... 1) Κάποιο καλό tempered glass που να υπάρχει Ελλάδα? 2) Μπορούμε να αλλάξουμε την ώρα στη γραμμή ειδοποιήσεων από δεξιά να πάει αριστερά?
Link to comment
Share on other sites

Στη νέα κινέζικη 165 βάλανε widget για να σβήνει την οθόνη :)

 

Το widget το βάλανε..... Την αναβάθμιση δεν μας δώσανε OTA ακόμα!!! Και δεν θέλω να ασχολούμαι με funkyHuawei κτλ.... Anyway θα περιμένουμε...

Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...