Jump to content

Huawei Mate 9


Kos_77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας. Ο πατέρας μου έχει το Mate 8. Καλό κινητό εγώ του το διάλεξα. Εγώ έχω από το καλοκαίρι το V10. Μπορώ να το πουλήσω 300€ και σκέφτομαι να πάρω το Mate 9 από Γερμανία 670€. Θα κάνω καλή επιλογή; Εσείς που το έχετε αν σας δινόταν η ευκαιρία να περνάτε τώρα κινητό θα ξανά περνάτε το ίδιο;
Vw CC 1.8TSI K04.. :D
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γεια σας. Ο πατέρας μου έχει το Mate 8. Καλό κινητό εγώ του το διάλεξα. Εγώ έχω από το καλοκαίρι το V10. Μπορώ να το πουλήσω 300€ και σκέφτομαι να πάρω το Mate 9 από Γερμανία 670€. Θα κάνω καλή επιλογή; Εσείς που το έχετε αν σας δινόταν η ευκαιρία να περνάτε τώρα κινητό θα ξανά περνάτε το ίδιο;

 

Για μένα μετά το Note 7 duos είναι η αμέσως καλύτερη επιλογή και η αμέσως επόμενη το LG V20 DUAL SIM.... Θα το ξανά έπαιρνα άνετα.... Αλλά όχι ότι δεν είμαι σε αναμονή των νέων S8! :p

Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

Για μένα μετά το Note 7 duos είναι η αμέσως καλύτερη επιλογή και η αμέσως επόμενη το LG V20 DUAL SIM.... Θα το ξανά έπαιρνα άνετα.... Αλλά όχι ότι δεν είμαι σε αναμονή των νέων S8! :p

 

Το V20 έχει τρομερή κάμερα αλλά μία από τα ίδια με το V10. Κάπως καλύτερη δειχειριση μπαταρίας. Το Mate 9 σήμερα που το έβαλα δίπλα στο V10 με την μπροστά κάμερα και τέρμα φωτεινότητα και στα 2 μέσα στο εμπορικό στο Mate 9 έδειχνε πολύ πιο φωτεινά και ζωντανά χρώματα σαν το Galaxy s7 edge. Το S8 αν κάνει κανένα 800€-900€ είναι ακριβό αλλά με το τωρινό S7 edge που σκεφτόμουν να πάρω είδα το Mate 9 και μπήκα σε σκέψεις. Σε διαστάσεις είναι ακριβώς ίδιο με το V10... Κάθεται στο χέρι ενώ το Mate 8 είναι πιο φαρδι.

Vw CC 1.8TSI K04.. :D
Link to comment
Share on other sites

παιδια μπορει μηπως να ανεβασει κανεις 2-3 φωτογραφιες με manual μεσω FLickr ?

Μια μερα, μια ψιλοβραδυ και μια εσωτερικου χωρου?

Θα του ήμουν ευγνώμων

Link to comment
Share on other sites

παιδια μπορει μηπως να ανεβασει κανεις 2-3 φωτογραφιες με manual μεσω FLickr ?

Μια μερα, μια ψιλοβραδυ και μια εσωτερικου χωρου?

Θα του ήμουν ευγνώμων

 

Αν πας στις πίσω σελίδες θα βρεις αρκετές και από μένα και μάλιστα με συγκριτικά με S7 edge & LG V20...

Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

Έχοντας δοκιμάσει το τελευταίο χρονικό διάστημα G5, Iphone 7 plus, Mate 9 και s7 edge θεωρώ ότι για indoor φωτογράφηση το s7 edge είναι ανίκητο. Με το mate 9 μπορείς να πλησιάσεις το αποτέλεσμα του s7 edge, αλλά με αρκετή προσπάθεια, πιθανόν manual ρυθμίσεις και πολύ σταθερό χέρι καθώς το OIS δεν συγχωρεί λαθη. Επίσης ένα θεματάκι υπάρχει στο mate 9 όταν προσπαθείς να φωτογραφήσεις κινούμενα αντικείμενα.

Για εξωτερική φωτογράφηση μπορώ να πω ότι αρκετές φορές προτιμώ το mate 9 λόγω καλύτερου dynamic range.

Bokeh effect μιας και είναι της μόδας... ξεκάθαρα προτιμώ το Mate 9 καθώς το iphone 7 plus απαιτεί άριστες συνθήκες φωτισμού για να δουλέψει. Ακόμη και το αντίστοιχό εφέ του s7 edge (επιλεκτική εστίαση) είναι πολύ πιο λειτουργικό από το αντιστοιχο του 7 plus.

Video τα γνωστά....εξαιρετική καταγραφή ήχου από το mate, αλλά και πάλι απαιτείται σταθερό χέρι γιατί το OIS δεν κάνει την καλύτερη δυνατή δουλειά.

 

Overall, αν ήταν να επιλέξω τηλέφωνο με πρωταρχικό παράγοντα την κάμερα, αυτό θα ήταν το S7 edge. Ειδικά για point and shoot δεν υπάρχει κάτι καλύτερο. Κατά τα λοιπά το mate 9 παραμένει εξαιρετικό....αν μπορούσα να έχω ένα mate 9 με κάμερα s7 edge θα είχα σταματήσει τους πειραματισμούς και τις συνεχείς αλλαγές !!!

Edited by panosf
Link to comment
Share on other sites

Κατοχος του PD Mate 9, δεν ειμαι σιγουρος εαν πρεπει να γραφω εδω ή στο "αδερφο" νημα του Pro, αλλα φευ, ας κανω μια προσπαθεια.

Προσωπικα απογοητευτηκα απο την ελλειψη δυνατοτητας δημιουργιας φακελων στο App drawer, αλλα απο οσο διαβαζω, παλι καλα να λεμε που εχουμε και App drawer!

Επισης, ακρως ενοχλητικο (bug απο οσο μπορω να καταλαβω απο οσα εχω διαβασει στο ιντερνετ) το οτι δεν μπορεις να σβησεις το haptic feedback των hardware keys.

Κατα τα αλλα το κινητο ειναι αρκετα smooth και μαλλον πρεπει να του δωσω χρονο για να το μαθω και να το αγαπησω!

 

ΥΓ, longshot, αλλα θα το ρωτησω, στο HTC M9 η καμερα ειχε ενα function με το οποιο μπορουσες να τραβηξεις φωτογραφια ταυτοχρονα και με την εμπροσθια καθως και με την οπισθια καμερα. Ισως να ακουγεται χαζο, αλλα με τη φιλη μου την ειχαμε καταβρει με αυτο το mode. Γνωριζει καποιος εαν υπαρχει καποιο αντιστοιχο app εκει εξω;

Link to comment
Share on other sites

Κατοχος του PD Mate 9, δεν ειμαι σιγουρος εαν πρεπει να γραφω εδω ή στο "αδερφο" νημα του Pro, αλλα φευ, ας κανω μια προσπαθεια.

Προσωπικα απογοητευτηκα απο την ελλειψη δυνατοτητας δημιουργιας φακελων στο App drawer, αλλα απο οσο διαβαζω, παλι καλα να λεμε που εχουμε και App drawer!

Επισης, ακρως ενοχλητικο (bug απο οσο μπορω να καταλαβω απο οσα εχω διαβασει στο ιντερνετ) το οτι δεν μπορεις να σβησεις το haptic feedback των hardware keys.

Κατα τα αλλα το κινητο ειναι αρκετα smooth και μαλλον πρεπει να του δωσω χρονο για να το μαθω και να το αγαπησω!

 

ΥΓ, longshot, αλλα θα το ρωτησω, στο HTC M9 η καμερα ειχε ενα function με το οποιο μπορουσες να τραβηξεις φωτογραφια ταυτοχρονα και με την εμπροσθια καθως και με την οπισθια καμερα. Ισως να ακουγεται χαζο, αλλα με τη φιλη μου την ειχαμε καταβρει με αυτο το mode. Γνωριζει καποιος εαν υπαρχει καποιο αντιστοιχο app εκει εξω;

 

Μάλλον στο αδερφό νήμα του Pro να γράφεις, μιας και είναι "ίδια" τηλεφώνα.

Link to comment
Share on other sites

Εγινε, ευχαριστω πολυ. Θεωρησα πως οσο ιδια ειναι με το Pro, τοσο ειναι και με το απλο, εαν εξαιρεσουμε το μεγεθος της οθονης και το κεντρικο κουμπι.
Link to comment
Share on other sites

ΥΓ, longshot, αλλα θα το ρωτησω, στο HTC M9 η καμερα ειχε ενα function με το οποιο μπορουσες να τραβηξεις φωτογραφια ταυτοχρονα και με την εμπροσθια καθως και με την οπισθια καμερα. Ισως να ακουγεται χαζο, αλλα με τη φιλη μου την ειχαμε καταβρει με αυτο το mode. Γνωριζει καποιος εαν υπαρχει καποιο αντιστοιχο app εκει εξω;

 

Υπάρχει αντίστοιχο νήμα που είναι για προγράμματα φωτογραφιών και βίντεο ρώτα εκεί και σίγουρα κάποιος θα ξέρει να σου προτείνει την εφαρμογή που ζητάς.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει αντίστοιχο νήμα που είναι για προγράμματα φωτογραφιών και βίντεο ρώτα εκεί και σίγουρα κάποιος θα ξέρει να σου προτείνει την εφαρμογή που ζητάς.

 

Ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Το πήρα και εγώ δεν κρατήθηκα! Μπορείτε να με βοηθήσετε με την απενεργοποίηση του message preview; Βρήκα μια επιλογή απόκρυψη περιεχομένου ειδοποιήσεων των μημυμάτων αλλά δεν δούλεψε.

Ευχαριστώ πολύ!

 

Στάλθηκε από το MHA-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πήρα ένα tempered glass, το οποίο δεν καλύπτει όλη την οθόνη και ο πωλητής μου είπε ότι έτσι βγαίνουν για το συγκεκριμένο... Ισχύει κάτι τέτοιο ή υπάρχει κανένα που να την καλύπτει απ' άκρη σ' άκρη?
Link to comment
Share on other sites

Πήρα ένα tempered glass, το οποίο δεν καλύπτει όλη την οθόνη και ο πωλητής μου είπε ότι έτσι βγαίνουν για το συγκεκριμένο... Ισχύει κάτι τέτοιο ή υπάρχει κανένα που να την καλύπτει απ' άκρη σ' άκρη?

 

Στο mobilefun βλέπω υπάρχουν κάποια Glass Screen Protector Edge To Edge.

Link to comment
Share on other sites

Νέο update για την κινεζική έκδοση... B167 242mb βελτίωση συστήματος και μπαταρίας...

Με τις ειδοποιήσεις δεν άλλαξε τίποτα δυστυχώς... Μια από τα ίδια αν δεν έχεις ανοιχτές τις εφαρμογές δεν έρχεται τίποτα...

 

Screenshot_20170209_212101.pngupload image online free"]Screenshot_20170209_212101.pngupload image online free[/url]

Edited by tsiglas
Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

Νέο update για την κινεζική έκδοση... B167 242mb βελτίωση συστήματος και μπαταρίας...

Με τις ειδοποιήσεις δεν άλλαξε τίποτα δυστυχώς... Μια από τα ίδια αν δεν έχεις ανοιχτές

Πώς αντέχεις? Νομίζω είναι πολύ μεγάλο πρόβλημα αυτό.

 

By the way, έπεσε στα χέρια μου σήμερα ένα ελληνικό Mate 9 με την Β138 εγκατεστημενη. Δεν πρόλαβα να το δουλέψω πολύ, αλλά το touch όντως έχει διορθωθεί στα σημεία που υπήρχε θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Πώς αντέχεις? Νομίζω είναι πολύ μεγάλο πρόβλημα αυτό.

 

By the way, έπεσε στα χέρια μου σήμερα ένα ελληνικό Mate 9 με την Β138 εγκατεστημενη. Δεν πρόλαβα να το δουλέψω πολύ, αλλά το touch όντως έχει διορθωθεί στα σημεία που υπήρχε θέμα.

Εντάξει δεν είναι και τόσο τραγικό απλά θα προτιμούσα να μην το έκανε... Μετά από κάθε φόρτιση (αν 2 μερες) κάνω επανεκκίνηση (παλιά συνήθεια) και μόλις ανοίγει ανοίγω μια φορά 4 εφαρμογές που με ενδιαφέρουν και τις κλειδώνω... Εκ τότε λειτουργούν τέλεια

Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

Β126 έχει το δικό μου, αγορασμένο από το Πλαίσιο. Κάνω αναζήτηση για update και δεν βγάζει κάτι. Θα έπρεπε να μου βγάλει την Β138;

 

Στάλθηκε από το MHA-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θα το ψάξω, ευχαριστώ!!

Απλά να ξέρει κολλάνε μόνο στης άκρες και σικονονται και σπάνε με το παραμικρό. Και το touch χάνει και λίγο την ευαισθησία του

Γενικός καλό γιαλακι για curve screen δεν υπάρχει

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με τα update εχει καταντησει τραγικο πραγματικα, δε βλεπω φως στο τουνελ με την κατασταση που εχει στησει η Huawei.

Και πραγματικα δεν μπορω να σκεφτω καποιον σοβαρο λογο για να κινητε ετσι η εταιρια, απλα κριμα.

HTC HD2 --> HTC ONE --> LG G2 --> SONY XPERIA L --> LG G2 --> Note 4 Snapdragon 805 --> SONY XPERIA M --> SAMSUNG NOTE 5 N920CD DUAL SIM BLACK 32GB --> NOKIA 220 --> SAMSUNG NOTE 5 N920CD DUAL SIM GOLD 32GB --> LG G5 32GB GOLD --> NOKIA 220 --> HUAWEI MATE 9 4/64GB MHA-L09 GRAY --> HUAWEI MATE 10 PRO 6/128GB BLA-L29 GRAY --> MATE 40 PRO 8/256GB NOH-NX9 BLACK
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα!

Όσο και να το έψαξα δεν μπόρεσα να απενεργοποιήσω την προεπισκόπιση περιεχομένου ειδοποιήσεων (δλδ όταν με ειδοποιεί στην οθόνη κλειδώματος να εμφανίζει μόνο τον αποστολέα του μηνύματος και όχι τις πρώτες λέξεις του μηνύματος.

Η μόνη ρύθμιση που βρήκα είναι η παρακάτω αλλά δεν κάνει κάτι! :( b93a4467e785db2acd2bf691c0cecf37.jpg

 

Στάλθηκε από το MHA-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε το εξης: σε αυτη την οθονη που εισαι ,πηγαινε μια πισω,οποτε πας στις ειδοποιησεις. Εκει πατα το γραναζι πανω δεξια. Επελεξε το Κατα το κλειδωμα της συσκευης. Μετα πατα το Αποκρυψη ευαισθητου περιεχομενου και δες αν εγινε τιποτα.
Link to comment
Share on other sites

Απλά να ξέρει κολλάνε μόνο στης άκρες και σικονονται και σπάνε με το παραμικρό. Και το touch χάνει και λίγο την ευαισθησία του

Γενικός καλό γιαλακι για curve screen δεν υπάρχει

Μάλιστα... Δεν το ήξερα αυτό... Οπότε χρειάζεται σκέψη... Ευχαριστώ για τις πληροφορίες!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...