Jump to content

Huawei Mate 9


Kos_77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ένας ακόμα λόγος ήταν ότι μόνο στην κινεζική έκδοση κρύβονται τα on screen buttons...

Και στην international κρύβονται στις εφαρμογές που "πρέπει" (games, video κτλ). Λίγο πολύ η λειτουργία τους είναι παρόμοια με του G4/G5.

Γιώργο η συσκευή μετά από 6-7 update που έχω πάρει με ασφάλεια θα πω ότι είναι πάρα πολύ καλή... Για εμένα που που δεν είμαι επαγγελματίας φωτογράφος και που με το S7 edge - Note 7 - LG V20 τράβαγα βραδυνές & σκοτεινές φωτογραφίες πάντα με φλας (γιατί διαφορετικά δεν μου άρεσαν) βρίσκω την κάμερα του στα ίδια επίπεδα (λίγο πάνω λίγο κάτω ανάλογα με την σκηνή)...

Αν έπρεπε οπωσδήποτε να πω πια συσκευή είναι καλύτερη συνολικά θα έλεγα στους λάτρες της μεγάλης οθόνης ότι το MATE 9 είναι σε καλό δρόμο

Γενικά όμως Note 7 duos δεν είναι....αλλα μου αρέσει περισσότερο από το LG V20 & S7 edge που το είχα 5 μήνες... Δεν λέω ότι είναι καλύτερο απλά εμένα μου αρέσει γενικός περισσότερο... Προσπαθώ να είμαι όσο πιο αντικειμενικος γίνεται περιμένοντας το S8 PLUS

H κάμερα αντικειμενικά είναι χειρότερη από του s7 edge. Μετά από 1 σχεδόν μήνα χρήσης μπορώ να το πω με βεβαιότητα αυτό. Επαναλαμβάνω όμως κακώς συγκρίνουμε το Mate9 με συσκευές μικρότερου μεγέθους. Για κάποιον που θέλει μεγάλη οθόνη οι επιλογές είναι πολύ περιορισμένες...το Μate θα πρέπει να συγκριθεί με το v20, το mi note 2 κτλ. Αν υπήρχε s7 edge στις 6 ιντσες ενδεχομένως θα το προτιμούσα και εγώ από το Mate και θα έμπαινα στην διαδικασία σύγκρισης. Δεν υπάρχει όμως την στιγμή που μιλάμε.

Αν το s8+ κυκλοφορήσει στις 6.2" με τις διαστάσεις που φημολογείται, τότε ΝΑΙ το Mate 9 έχει περιθώριο πολύ λίγων μηνών για να συνεχίσει να πουλάει. Μετά θα το φάει η σκόνη.

Edited by panosf
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αν το s8+ κυκλοφορήσει στις 6.2" με τις διαστάσεις που φημολογείται, τότε ΝΑΙ το Mate 9 έχει περιθώριο πολύ λίγων μηνών για να συνεχίσει να πουλάει. Μετά θα το φάει η σκόνη.

 

Αν βγεί και σε dual sim σίγουρα το s8+ με 6.2" θα είναι προτιμότερο αφού σχεδόν στα ίδια χρήματα θα παίζουν αφού πλέον και το mate ειναι dual sim standby δεν έχει κάποιο λόγο ώστε να υπερτερεί σε κάποιο τομέα. Φυσικά θα μου πεις το s8+ θα πρέπει να συγκριθεί με το Mate 10 οπότε δεν υπάρχει άμεση σύγκριση....

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Να γράψω κ εγώ κάποιες εντυπώσεις μιας κ έχω αλλάξει ουκ ολίγες συσκευές. Στα θετικά...

Η συσκευή είναι τέρας πραγματικό με μπαταρία φορτηγου ακόμα κ με 2 κάρτες κ όλα ανοιχτα. Διπλό ηχείο απίστευτα δυνατό κ πολύ καθαρό ήχο.Σημα το καλύτερο που έχω δει. Κάμερα καλή το πρωί με ήλιο αν έχει λίγο συννεφιά θέλει manual ρυθμίσεις να πάρεις σωστό αποτέλεσμα. Ας πάμε κ Στα αρνητικά μιας κ αλλά θετικά εγώ δεν εντόπισα. Το touch της οθόνης είναι απλά απαράδεκτο απο τις πλευρές αλλά κ στις γωνίες .Αυτό γίνεται κ στις εφαρμογές πχ chrome viber tapatalk κ.α. φάουλ 2ο οι αναβαθμίσεις κ ο τροπος της εταιρίας που επέλεξε τον κ καλα funky Huawei για να μοιράζει credits.

Ας πάω λίγο στην κάμερα την πολύ διαφημισμενη μόλις σκοτεινιάσει γίνεται του πανηγυριού ο θόρυβος.. ois ανύπαρκτο κ σε φωτογραφία κ βίντεο. Καμία ομαλότητα στο βίντεο . Προκαλω να τραβήξετε βίντεο Στα 60fps με το mate 9 κ με s7 edge . Θα πάθετε πολιτισμικό σοκ από το χάος που θα αντυκρισετε. Τα διάβαζα από τον Gkp κ στην ουσία τον βγάλατε εμπαθή και αλλά. Έχει απόλυτο δίκιο. Κακο τελικό αποτέλεσμα για οποιοδήποτε χρήστη. Μετάνιωσα κ το κάθε ευρώ που δαπάνησα για Αυτό το κινητο. Κρίμα πάντως γιατί η ίδια εταιρία έβγαλε τα μάτια της. Στα κινέζικα λέει δίνει αναβαθμίσεις αλλά δεν έρχονται ειδοποιήσεις. Στα ευρωπαϊκά ερχονται ειδοποιήσεις αλλά δεν έρχονται αναβαθμίσεις να διορθώσουν ένα κάρο θεματα. Αυτά δεν είναι σοβαρά πράγματα κύριοι.

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Να γράψω κ εγώ κάποιες εντυπώσεις μιας κ έχω αλλάξει ουκ ολίγες συσκευές. Στα θετικά...

Η συσκευή είναι τέρας πραγματικό με μπαταρία φορτηγου ακόμα κ με 2 κάρτες κ όλα ανοιχτα. Διπλό ηχείο απίστευτα δυνατό κ πολύ καθαρό ήχο.Σημα το καλύτερο που έχω δει. Κάμερα καλή το πρωί με ήλιο αν έχει λίγο συννεφιά θέλει manual ρυθμίσεις να πάρεις σωστό αποτέλεσμα. Ας πάμε κ Στα αρνητικά μιας κ αλλά θετικά εγώ δεν εντόπισα. Το touch της οθόνης είναι απλά απαράδεκτο απο τις πλευρές αλλά κ στις γωνίες .Αυτό γίνεται κ στις εφαρμογές πχ chrome viber tapatalk κ.α. φάουλ 2ο οι αναβαθμίσεις κ ο τροπος της εταιρίας που επέλεξε τον κ καλα funky Huawei για να μοιράζει credits.

Ας πάω λίγο στην κάμερα την πολύ διαφημισμενη μόλις σκοτεινιάσει γίνεται του πανηγυριού ο θόρυβος.. ois ανύπαρκτο κ σε φωτογραφία κ βίντεο. Καμία ομαλότητα στο βίντεο . Προκαλω να τραβήξετε βίντεο Στα 60fps με το mate 9 κ με s7 edge . Θα πάθετε πολιτισμικό σοκ από το χάος που θα αντυκρισετε. Τα διάβαζα από τον Gkp κ στην ουσία τον βγάλατε εμπαθή και αλλά. Έχει απόλυτο δίκιο. Κακο τελικό αποτέλεσμα για οποιοδήποτε χρήστη. Μετάνιωσα κ το κάθε ευρώ που δαπάνησα για Αυτό το κινητο. Κρίμα πάντως γιατί η ίδια εταιρία έβγαλε τα μάτια της. Στα κινέζικα λέει δίνει αναβαθμίσεις αλλά δεν έρχονται ειδοποιήσεις. Στα ευρωπαϊκά ερχονται ειδοποιήσεις αλλά δεν έρχονται αναβαθμίσεις να διορθώσουν ένα κάρο θεματα. Αυτά δεν είναι σοβαρά πράγματα κύριοι.

Άκη λίγο πολύ τα όσα περιγράφεις έχουμε επισημάνει και εμείς. H "διαφωνία" των υπολοίπων μελών με τον gkp είναι ότι το χαρακτήρισε σκουπίδι, άσχετα αν μετά το αγόρασε επειδή το βρήκε 100 ευρώ χαμηλότερα. :p

 

Για να βάλουμε τα πράγματα στην θέση τους, γιατί οι υπερβολές σίγουρα δεν κάνουν καλό:

ΥΠΕΡ

- Το κινητό έχει μια πάρα πολύ καλή IPS LCD οθόνη. Σίγουρα μέσα στις 1-2 καλύτερες IPS που κυκλοφορούν.

- Τα ηχεία του είναι εξαιρετικά.

- Τα μικρόφωνα του απλά εκπληκτικά.

- Το σήμα κινητής και wifi είναι από τα καλύτερα που έχω δει σε συσκευή.

- Η μπαταρία του απλά η καλύτερη που υπάρχει σε σύγχρονο flagship.

- Ποιότητα κατασκευής αψεγάδιαστη

- Fingerprint ακαριαίο

- Μέγεθος άριστο για κινητό σχεδόν 6"

- Απόδοση...ένα από τα πιο σπιρτόζα android που κυκλοφορούν μαζί με OP3T, mi note 2.

- Συσκευασία πλήρης που περιλαμβάνει από ακουστικά και αντάπτορες μέχρι και θήκη, ενώ το κινητό έρχεται και με πολύ καλό preinstalled screen protector.

- Εγγύηση 3 χρόνια, μεγαλύτερη από κάθε άλλο κατασκευαστή.

- Από τα ελάχιστα flagship που διαθέτουν ακόμη IR.

- Επιλογή μοντέλου DUAL sim και για την ευρωπαϊκή αγορά

 

ΟΥΔΕΤΕΡΑ

- Κάμερα...μεγάλο ζήτημα το αν είναι καλή η κακή. Καταρχήν κατά την γνώμη μου είναι ατυχές να συγκρίνεται το κινητό μόνο με το s7 edge. Είναι σαν να συγκρίνεις έναν καλό δρομέα 100μ. με τον Μπόλτον και να τον χαρακτηρίζεις άχρηστο επειδή δεν μπορεί να τον κερδίσει. Η κάμερα του Mate έχει πολλά προτερήματα και πολλά μειονεκτήματα. Επειδή τον τελευταίο καιρό έτυχε να έχω στα κοντά (και παράλληλα πολλές φορές) όλα σχεδόν τα τελευταία flagship (s7 edge, iphone 7 plus, OP3T, G5) θα πω ότι την ημέρα με το Mate 9 τράβηξα σε πολλές περιπτώσεις τις καλύτερες φωτογραφίες. Σε low light situations η απόδοση της κάμερας υπολείπεται αρκετά σε σχέση με το s7 edge , όχι όμως ιδιαίτερα σε σχέση με τα υπόλοιπα. Επίσης μπορείς να βγάλεις πολύ όμορφες φωτό με την ασπρόμαυρη 20αρα κάμερα και να μην ξεχάσω να επισημάνω ότι το bokeh effect του Mate είναι με διαφορά το καλύτερο, ακόμη και σε σύγκριση με το πολυδιαφημισμένο portrait mode του 7 plus.

Σε video υπάρχει ένα θεματάκι με το OIS...θέλει αρκετά σταθερό χέρι. Εκεί κακά τα ψέματα o βασιλιάς είναι ένας και λέγεται iphone 7 plus με το s7 edge να ακολουθεί. Και πάλι όμως να επισημάνω ότι ο ήχος που καταγράφει το Mate είναι κατά πολύ ανώτερος.

Συνολικά...συνολικά επαναλαμβάνω...αν ήταν να επιλέξω τηλέφωνο με γνώμονα την κάμερα από τα 5 που προανέφερα, αυτό θα ήταν το s7 edge, με το iphone 7 plus να ακολουθεί και σαν 3 επιλογή θα επέλεγα το Mate 9 και όχι το Op3t ή τo G5.

 

ΚΑΤΑ

- Κάκιστη πολιτική στο θέμα των update. Μεγάλες καθυστερήσεις στην διάθεση και απαράδεκτος τρόπος αναβάθμισης. Το θέμα του touch που αναφέρθηκε δεν το βρήκα τόσο μεγάλο, ήταν καθαρά εντός του UI (άρα θέμα software) και λύθηκε όπως είπα με την B138, την οποία δυστυχώς δεν έχουν λάβει όλοι. Για το θέμα των κινέζικων μοντέλων δεν έχω άποψη...αν το θέμα οφείλεται αποκλειστικά σε google services και εφόσον το συγκεκριμένο μοντέλο δεν προορίζεται για αγορές εκτός Κίνας, δεν μπορώ να τους κατηγορήσω για κάτι.

- Υψηλό Sar

- Τιμή...θεωρώ ότι έπρεπε να πωλείται γύρω στα 550 ευρώ.

 

Ο καθένας ζυγίζει τα υπέρ και τα κατά και αποφασίζει αν το κινητό του κάνει ή όχι...αν είναι καλό, μέτριο ή σκουπίδι. Όλα αυτά φυσικά σε συνδυασμό με το αν αναζητά κινητό με μεγάλη οθόνη και ποιές εναλλακτικές επιλογές έχει σε αυτή την κατηγορία.

Edited by panosf
Link to comment
Share on other sites

Φιλε panosf τα πραγματα ειναι οπως ακριβως τα περιγραφεις. Εισαι ακριβης στο 101% σε αυτα που λες.

 

Μια ερωτηση, για την Β138 τι εκανες ακριβως και σου ηρθε η αναβαθμιση ? Το ΜΑΤΕ 9 απο ποιο μαγαζι το αγορασες ?

Edited by johnx2
HTC HD2 --> HTC ONE --> LG G2 --> SONY XPERIA L --> LG G2 --> Note 4 Snapdragon 805 --> SONY XPERIA M --> SAMSUNG NOTE 5 N920CD DUAL SIM BLACK 32GB --> NOKIA 220 --> SAMSUNG NOTE 5 N920CD DUAL SIM GOLD 32GB --> LG G5 32GB GOLD --> NOKIA 220 --> HUAWEI MATE 9 4/64GB MHA-L09 GRAY --> HUAWEI MATE 10 PRO 6/128GB BLA-L29 GRAY --> MATE 40 PRO 8/256GB NOH-NX9 BLACK
Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση, για την Β138 τι εκανες ακριβως και σου ηρθε η αναβαθμιση ? Το ΜΑΤΕ 9 απο ποιο μαγαζι το αγορασες ?

Το μοντέλο που αναφέρθηκα ήταν αγορασμένο από ΠΛΑΙΣΙΟ (MHA-L09) και το απέκτησα μεταχειρισμένο. Όταν το παρέλαβα είχε ήδη την Β138 εγκατεστημένη, οπότε θεωρώ οτι η αναβάθμιση πρέπει να έγινε μεσώ Funky Huawei. Το λέω αυτό γιατί σε δύο άλλα μοντέλα που είχα πριν λίγες εβδομάδες, ένα από ΚΩΤΣΟΒΟΛΟ (MHA-L09) και ένα MHA-L29 Dual από εξωτερικό, δεν είχαν λάβει το συγκεκριμένο Update.

Πέρα από το θέμα του touch που βελτιώθηκε, δεν είδα κάτι άλλο διαφορετικό σε απόδοση ή αυτονομία. Το ζουμ της κάμερα έμεινε στο 6Χ, γιατί κάτι είχα ακούσει για 10Χ στα κινέζικα. Πιστεύω πάντως ότι σύντομα θα κυκλοφορήσει κάποιο major update με άλλη κωδική ονομασία που θα περιλαμβάνει και τα fix της B138.

Edited by panosf
Link to comment
Share on other sites

Το δικο μου ειναι αγορασμενο απο το Πλαισιο, Ελληνικοτατο και εχω κολλησει στην Β126.

Μιλησα και με Huawei χθες στο τηλεφωνο, τους εδωσα EMAI και αριθμο εκδοσης μπας και εχουν την Β138 και μπορουν να μας την περασουν..

Δεν εχουν καμια ενημερωση για το Update μου ειπαν, οπως επισης δεν εχουν και την Β138 σαν αρχειο, μονο οτι λαβουμε μεσω ΟΤΑ μου ειπαν.

Κριμα.....

Edited by johnx2
HTC HD2 --> HTC ONE --> LG G2 --> SONY XPERIA L --> LG G2 --> Note 4 Snapdragon 805 --> SONY XPERIA M --> SAMSUNG NOTE 5 N920CD DUAL SIM BLACK 32GB --> NOKIA 220 --> SAMSUNG NOTE 5 N920CD DUAL SIM GOLD 32GB --> LG G5 32GB GOLD --> NOKIA 220 --> HUAWEI MATE 9 4/64GB MHA-L09 GRAY --> HUAWEI MATE 10 PRO 6/128GB BLA-L29 GRAY --> MATE 40 PRO 8/256GB NOH-NX9 BLACK
Link to comment
Share on other sites

Άκη λίγο πολύ τα όσα περιγράφεις έχουμε επισημάνει και εμείς. H "διαφωνία" των υπολοίπων μελών με τον gkp είναι ότι το χαρακτήρισε σκουπίδι, άσχετα αν μετά το αγόρασε επειδή το βρήκε 100 ευρώ χαμηλότερα. :p

 

Για να βάλουμε τα πράγματα στην θέση τους, γιατί οι υπερβολές σίγουρα δεν κάνουν καλό:

ΥΠΕΡ

- Το κινητό έχει μια πάρα πολύ καλή IPS LCD οθόνη. Σίγουρα μέσα στις 1-2 καλύτερες IPS που κυκλοφορούν.

- Τα ηχεία του είναι εξαιρετικά.

- Τα μικρόφωνα του απλά εκπληκτικά.

- Το σήμα κινητής και wifi είναι από τα καλύτερα που έχω δει σε συσκευή.

- Η μπαταρία του απλά η καλύτερη που υπάρχει σε σύγχρονο flagship.

- Ποιότητα κατασκευής αψεγάδιαστη

- Fingerprint ακαριαίο

- Μέγεθος άριστο για κινητό σχεδόν 6"

- Απόδοση...ένα από τα πιο σπιρτόζα android που κυκλοφορούν μαζί με OP3T, mi note 2.

- Συσκευασία πλήρης που περιλαμβάνει από ακουστικά και αντάπτορες μέχρι και θήκη, ενώ το κινητό έρχεται και με πολύ καλό preinstalled screen protector.

- Εγγύηση 3 χρόνια, μεγαλύτερη από κάθε άλλο κατασκευαστή.

- Από τα ελάχιστα flagship που διαθέτουν ακόμη IR.

- Επιλογή μοντέλου DUAL sim και για την ευρωπαϊκή αγορά

 

ΟΥΔΕΤΕΡΑ

- Κάμερα...μεγάλο ζήτημα το αν είναι καλή η κακή. Καταρχήν κατά την γνώμη μου είναι ατυχές να συγκρίνεται το κινητό μόνο με το s7 edge. Είναι σαν να συγκρίνεις έναν καλό δρομέα 100μ. με τον Μπόλτον και να τον χαρακτηρίζεις άχρηστο επειδή δεν μπορεί να τον κερδίσει. Η κάμερα του Mate έχει πολλά προτερήματα και πολλά μειονεκτήματα. Επειδή τον τελευταίο καιρό έτυχε να έχω στα κοντά (και παράλληλα πολλές φορές) όλα σχεδόν τα τελευταία flagship (s7 edge, iphone 7 plus, OP3T, G5) θα πω ότι την ημέρα με το Mate 9 τράβηξα σε πολλές περιπτώσεις τις καλύτερες φωτογραφίες. Σε low light situations η απόδοση της κάμερας υπολείπεται αρκετά σε σχέση με το s7 edge , όχι όμως ιδιαίτερα σε σχέση με τα υπόλοιπα. Επίσης μπορείς να βγάλεις πολύ όμορφες φωτό με την ασπρόμαυρη 20αρα κάμερα και να μην ξεχάσω να επισημάνω ότι το bokeh effect του Mate είναι με διαφορά το καλύτερο, ακόμη και σε σύγκριση με το πολυδιαφημισμένο portrait mode του 7 plus.

Σε video υπάρχει ένα θεματάκι με το OIS...θέλει αρκετά σταθερό χέρι. Εκεί κακά τα ψέματα o βασιλιάς είναι ένας και λέγεται iphone 7 plus με το s7 edge να ακολουθεί. Και πάλι όμως να επισημάνω ότι ο ήχος που καταγράφει το Mate είναι κατά πολύ ανώτερος.

Συνολικά...συνολικά επαναλαμβάνω...αν ήταν να επιλέξω τηλέφωνο με γνώμονα την κάμερα από τα 5 που προανέφερα, αυτό θα ήταν το s7 edge, με το iphone 7 plus να ακολουθεί και σαν 3 επιλογή θα επέλεγα το Mate 9 και όχι το Op3t ή τo G5.

 

ΚΑΤΑ

- Κάκιστη πολιτική στο θέμα των update. Μεγάλες καθυστερήσεις στην διάθεση και απαράδεκτος τρόπος αναβάθμισης. Το θέμα του touch που αναφέρθηκε δεν το βρήκα τόσο μεγάλο, ήταν καθαρά εντός του UI (άρα θέμα software) και λύθηκε όπως είπα με την B138, την οποία δυστυχώς δεν έχουν λάβει όλοι. Για το θέμα των κινέζικων μοντέλων δεν έχω άποψη...αν το θέμα οφείλεται αποκλειστικά σε google services και εφόσον το συγκεκριμένο μοντέλο δεν προορίζεται για αγορές εκτός Κίνας, δεν μπορώ να τους κατηγορήσω για κάτι.

- Υψηλό Sar

- Τιμή...θεωρώ ότι έπρεπε να πωλείται γύρω στα 550 ευρώ.

 

Ο καθένας ζυγίζει τα υπέρ και τα κατά και αποφασίζει αν το κινητό του κάνει ή όχι...αν είναι καλό, μέτριο ή σκουπίδι. Όλα αυτά φυσικά σε συνδυασμό με το αν αναζητά κινητό με μεγάλη οθόνη και ποιές εναλλακτικές επιλογές έχει σε αυτή την κατηγορία.

 

Θα μου επιτρέψεις να κάνω και εγώ εκ νέου τις επισημάνσεις μου και τα δικά μου σχόλια.

 

 

Κάμερα.

Την βάζεις στα ουδέτερα. Δύο πράγματα συμβαίνουν. Ή δεν θέλεις να πεις την αλήθεια ή δεν έχει δοκιμάσει τα κορυφαία κινητά σε αυτόν τον τομέα όπως s7 edge, lg g5, iphone 7 κτλ κτλ.

 

Επειδή δεν είσαι χθεσινός όπως ξέρω μάλλον δεν λες όλη την αλήθεια οπότε θα μου επιτρέψεις να βάλω τα πράγματα στη θέση τους.

 

Πότε θα χαρακτήριζες μια κάμερα κακή. Η συγκεκριμένη στις βραδυνές λήψεις είναι κάτω του μετρίου ενώ στο βίντεο όταν δεν έχεις τρίποδο νομίζεις ότι έχει 10 ρίχτερ σεισμό?

 

- Κάμερα...μεγάλο ζήτημα το αν είναι καλή η κακή. Καταρχήν κατά την γνώμη μου είναι ατυχές να συγκρίνεται το κινητό μόνο με το s7 edge. Είναι σαν να συγκρίνεις έναν καλό δρομέα 100μ. με τον Μπόλτον και να τον χαρακτηρίζεις άχρηστο επειδή δεν μπορεί να τον κερδίσει.

Η η σύγκριση που κάνω με τα υπόλοιπα κινητά στο κομμάτι της κάμερας είναι απολύτως δίκαιη μιας και στα χέρια μου εκτός του mate 9 έχω και το mate 9 pro που είναι ακριβώς ίδια σπεκς φακού με το mate 9. Οι διαστάσεις του είναι ακριβώς ίδιες με το s7 edge και γενικά η όψη του είναι σχεδόν ένα s7 edge.

Εκεί πως θα δικαιολογήσεις την απόδοση του Mate 9 Pro που είναι πανομοιότυπη με του mate 9 και σε σχέση με τα υπόλοιπα δύο κλάσεις κάτω. Κάπου το χάνεις.

 

Η κάμερα είναι ΜΕΤΡΙΑ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΕΠΙΠΕΔΑ. Αυτό είναι δεδομένο. Το τι θα γίνει στο μέλλον με τις αναβαθμίσεις το βλέπουμε. Η μέχρι τώρα ιστορία έχει δείξει πάντως ότι Κινέζος με καλή κάμερα δεν υπάρχει.

 

Το μεγάλο θέμα όμως της συσκευής σήμερα είναι στην αφή. Γιατί δεν αναφέρεις ότι η χρήση της συσκευής σε πολλές περιπτώσεις είναι προβληματική και κουραστική και ότι δεν ακούει όπως πρέπει.

 

Μην ξεχνάτε ότι και εγώ κάτοχος αυτής της συσκευής είμαι απλά δεν φοβάμαι να γράψω τη γνώμη μου.

 

Όταν με το καλό η τιμή της πάει 100 ευρώ κάτω από το s7 edge που είναι πλέον έναν χρόνο στην αγορά τότε το ξανασυζητάμε. Μέχρι τότε εγώ προσωπικά δεν θα το πρότεινα σε κανέναν γνωστό μου.

 

Μέχρι τότε θα μου επιτρέψεις και εσύ και οι υπόλοιποι να λέω ότι πρόκειται για κινεζιά ολκής των 700 ευρώ!!!

 

Άκη λίγο πολύ τα όσα περιγράφεις έχουμε επισημάνει και εμείς. H "διαφωνία" των υπολοίπων μελών με τον gkp είναι ότι το χαρακτήρισε σκουπίδι, άσχετα αν μετά το αγόρασε επειδή το βρήκε 100 ευρώ χαμηλότερα.

 

Προφανώς δεν γνωρίζεις τους νόμους της αγοράς.

Όταν κάτι είναι ευκαιρία άσχετα αν το θεωρείς καλό ή κακό αν είναι στα πλαίσια του χόμπι σου οφείλεις να το αγοράσεις για να το ξαναδείς. Εξάλλου τη δίκαρτη έκδοση δεν την είχα δει και ήθελα να της κάνω hands on όπως και έκανα σε τιμή 115 ευρώ χαμηλότερα και μάλιστα όταν δεν υπήρχε εκείνο το διάστημα πουθενά αυτή η έκδοση.

 

Αν στο μέλλον λοιπόν το ξαναβρώ σε τιμή 200 ευρώ κάτω από την τρέχουσα της περιόδου θα το ξαναπάρω άσχετα αν είναι σκουπίδι που το συγκεκριμένο είναι όπως και τα περισσότερα που κυκλοφορούν εκεί έξω. Που ξέρεις μπορεί να έχει πάρει αναβάθμιση και να έχει φτιάξει το τατς και η κάμερα

 

Άκου εκεί 700 ευρώ

Edited by gkp

Ο καλύτερος μου φίλος FLEX (9/4/2000 - 19/06/2010).

Θα σε θυμόμαστε για πάντα

Link to comment
Share on other sites

Σχεδον 2 μερες το δουλευω το κινητο με αρκετη ωρα ενασχολησης,ψεγαδι με την αφη -ειδικα σε ακρες που εχει γραφτει εδω- δεν εχω παρατηρήσει....θα το κοιταω βεβαια αλλα διακρινω καποια υπερβολη κι αυτο ειναι η προσωπικη μου αποψη και δε σημαινει οτι θελω να προσβαλω καποιον ετσι? Τουναντιον,οτι εχω διαπιστωσει εγω γραφω....και δεκτη και η αντιθετη αποψη φυσικα ,κατα τ΄αλλα ενα κοσμημα πραγματικο το κινητο με οθοναρα,μπαταριαρα και πολυ καλη λειτουργια γενικοτερα,σαν κατασκευη ειναι στιβαρο και ομορφο με άριστη συναρμογή...θα επανελθω αν διαπιστωσω κατι.....σκουπιδι δεν ειναι,μην επιμενετε. :) Edited by kek

samsung-galaxy-s23-s23-ultra-enterprise-edition.jpg.webp

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά από τον gkp τον οποίο γνωρίζω και προσωπικά περνάνε κάθε μήνα δεν ξέρω και εγώ πόσα τηλέφωνα... Είναι υπερβολικός στην κρίση του αυτό δεν σημαίνει ότι έχει και άδικο... Έχει να κάνει με την αισθητική και την καθημερινή χρήση και στήσιμο του κάθε ένα από εμάς...

Ο gkp ήταν ο πρώτος που χαρακτήρισε το Note 7 σκουπίδι και πάλι ήμουν ενάντια στην γνώμη του...Όπως το ίδιο μου έχει εκφράσει και για το iPhone 7 plus... Εγώ συμφωνα με την δική μου αισθητική και καθημερινή χρήση και σαν λάτρεις των συσκευών 5,7 και πάνω ίντσες θεωρώ καλύτερη συσκευή ever το Note 7 μετά το S7 edge (παρόλο 5,5 ιντσες καλύτερη κάμερα και πιο όμορφο με σωστές ειδοποιήσεις) και μετά το MATE 9 που για μένα είναι πανέμορφο πιο γρήγορο και από Note 7 - S7 edge και έχει υπέροχη οθόνη στο κατάλληλο για εμένα μέγεθος οθόνης και συσκευής...Βέβαια είμαι και της άποψης ότι δεν κάνω πισωγύρισμα σε συσκευές που έχω δοκιμάσει...

Γιαυτό πάντα κλείνω λέγοντας εν αναμονή του S8 PLUS (6,2 ιντσες λένε αν όχι θα φάνε μαύρο από εμενα και θα μείνω σε αυτό που με βολεύει ΜΑΤΕ 9 μέχρι την άφιξη της επόμενης phablet συσκευης)

Edited by tsiglas
Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά από τον gkp τον οποίο γνωρίζω και προσωπικά περνάνε κάθε μήνα δεν ξέρω και εγώ πόσα τηλέφωνα... Είναι υπερβολικός στην κρίση του αυτό δεν σημαίνει ότι έχει και άδικο... Έχει να κάνει με την αισθητική και την καθημερινή χρήση και στήσιμο του κάθε ένα από εμάς...

Ο gkp ήταν ο πρώτος που χαρακτήρισε το Note 7 σκουπίδι και πάλι ήμουν ενάντια στην γνώμη του...Όπως το ίδιο μου έχει εκφράσει και για το iPhone 7 plus... Εγώ συμφωνα με την δική μου αισθητική και καθημερινή χρήση και σαν λάτρεις των συσκευών 5,7 και πάνω ίντσες θεωρώ καλύτερη συσκευή ever το Note 7 μετά το S7 edge (παρόλο 5,5 ιντσες καλύτερη κάμερα και πιο όμορφο με σωστές ειδοποιήσεις) και μετά το MATE 9 που για μένα είναι πανέμορφο πιο γρήγορο και από Note 7 - S7 edge και έχει υπέροχη οθόνη στο κατάλληλο για εμένα μέγεθος οθόνης και συσκευής...Βέβαια είμαι και της άποψης ότι δεν κάνω πισωγύρισμα σε συσκευές που έχω δοκιμάσει...

Γιαυτό πάντα κλείνω λέγοντας εν αναμονή του S8 PLUS (6,2 ιντσες λένε αν όχι θα φάνε μαύρο από εμενα και θα μείνω σε αυτό που με βολεύει ΜΑΤΕ 9 μέχρι την άφιξη της επόμενης phablet συσκευης)

 

Κώστα όταν βγει το s8 πιστεύεις ότι θα γράψω κάτι καλύτερο;

 

:) :) :) :) :) :)

 

Ακόμα θυμάμαι το Note 7 και ότι γράφαμε για το μεγαλύτερο εκρηκτικό σκουπίδι όλων των εποχών που πληρωσα κοντά 900 με κίνδυνο τη σωματική μου ακεραιότητα.

 

Την αγωνία τη δική σου και του Γιώργου (geovass) να επιστραφεί στο dubai κτλ κτλ.

 

Θρυλικές εποχες

 

Για να επανέλθω εντός θέματος στο Mate 9 Κώστα στο viber λαμβάνεις ειδοποιήσεις διότι από εχθές που σου έστειλα μήνυμα δεν ξέρω αν το έλαβες. Θα σου στέλνω και sms για σου λέω να ανοίξεις το viber.

 

Χεχεχε

Edited by gkp

Ο καλύτερος μου φίλος FLEX (9/4/2000 - 19/06/2010).

Θα σε θυμόμαστε για πάντα

Link to comment
Share on other sites

Κώστα όταν βγει το s8 πιστεύεις ότι θα γράψω κάτι καλύτερο;

 

:) :) :) :) :) :)

 

Ακόμα θυμάμαι το Note 7 και ότι γράφαμε για το μεγαλύτερο εκρηκτικό σκουπίδι όλων των εποχών που πληρωσα κοντά 900 με κίνδυνο τη σωματική μου ακεραιότητα.

 

Την αγωνία τη δική σου και του Γιώργου (geovass) να επιστραφεί στο dubai κτλ κτλ.

 

Θρυλικές εποχες

 

Για να επανέλθω εντός θέματος στο Mate 9 Κώστα στο viber λαμβάνεις ειδοποιήσεις διότι από εχθές που σου έστειλα μήνυμα δεν ξέρω αν το έλαβες. Θα σου στέλνω και sms για σου λέω να ανοίξεις το viber.

 

Χεχεχε

Ναι το πήρα κανονικά στο viber... Ολα λειτουργούν ρολόι... Αλλά τι να απαντήσω στο σχόλιο "Θα σε χαρακτηρίσω ήρωα και σαβουροχρηστη"...." Απορώ με τα κουράγια σου με συσκευή κάδο"

Πλέον επειδή σε ξέρω καταλαβαίνω πως τα λες και γιατί σε ξενερώνουν συσκευές μεγάλης αξίας με πολλά θέματα... Και το MATE 9 είναι ένα από αυτά... Απλά σε διαβάζω και λιώνω... Πάντα όμως με ενδιαφέρον...

Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

Κάμερα.

Την βάζεις στα ουδέτερα. Δύο πράγματα συμβαίνουν. Ή δεν θέλεις να πεις την αλήθεια ή δεν έχει δοκιμάσει τα κορυφαία κινητά σε αυτόν τον τομέα όπως s7 edge, lg g5, iphone 7 κτλ κτλ.

Επειδή δεν είσαι χθεσινός όπως ξέρω μάλλον δεν λες όλη την αλήθεια οπότε θα μου επιτρέψεις να βάλω τα πράγματα στη θέση τους.

Θεωρώ ότι ελληνικά γνωρίζεις, οπότε ότι έγραψα για τις συσκευές που κατείχα ισχύει στο ακέραιο. Με γνωρίζουν πολλοί εδώ μέσα και ακόμη περισσότερο σε γειτονικό site. Ενδεικτικά και μόνο για τα συγκεκριμένα μοντέλα:

Το mate 9 το έχω πάρει 3 φορές (singe/dual), το s7/s7 edge (single/duos) καμιά 10αριά, 3 φορές το iphone 7 plus, 2 φορές το G5 (singe/dual) και μια και μοναδική το OP3T. Πολλά μέλη εδώ μέσα, γράφουν από τα κινητά μου αυτά.

Mπορεί να μην ανεβάζουμε όλοι unboxing και hands on στο Youtube, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι είσαι ο μοναδικός με αυτό το χόμπι , ούτε ότι κατέχεις την μοναδική αλήθεια.

 

Πότε θα χαρακτήριζες μια κάμερα κακή. Η συγκεκριμένη στις βραδυνές λήψεις είναι κάτω του μετρίου ενώ στο βίντεο όταν δεν έχεις τρίποδο νομίζεις ότι έχει 10 ρίχτερ σεισμό?

Σε παραπέμπω στην περιληπτική ανάλυση που έκανα για την κάμερα και αφορά φωτογραφία, video και ήχο. Νομίζω είναι σαφέστατη.

 

Η η σύγκριση που κάνω με τα υπόλοιπα κινητά στο κομμάτι της κάμερας είναι απολύτως δίκαιη μιας και στα χέρια μου εκτός του mate 9 έχω και το mate 9 pro που είναι ακριβώς ίδια σπεκς φακού με το mate 9. Οι διαστάσεις του είναι ακριβώς ίδιες με το s7 edge και γενικά η όψη του είναι σχεδόν ένα s7 edge.

Προφανώς δεν διαβάζεις τα όσα γράφω. Παντού αναφέρω ότι η κάμερα του s7 edge είναι συνολικά καλύτερη. Το ίδιο και του iphone 7 plus. Όποιος θέλει όμως 6ιντσο κινητό δεν θα βρει καλύτερη κάμερα....so simple....Το mate 9 pro που κολλάει σε όλα αυτά;

 

Το μεγάλο θέμα όμως της συσκευής σήμερα είναι στην αφή. Γιατί δεν αναφέρεις ότι η χρήση της συσκευής σε πολλές περιπτώσεις είναι προβληματική και κουραστική και ότι δεν ακούει όπως πρέπει.

Ξαναλέω ότι θέτεις το θέμα σε υπερβολική βάση και όσοι διαβάζουν to thread θα φαντάζονται θεούς και δαίμονες. Το πρόβλημα του touch αφορά μόνο κάποια στοιχεία που βρίσκονται στις άκρες του UI. Εχω τεστάρει το τηλέφωνο με ένα αρκετά touch tester apps και το touch είναι υποδειγματικό. Για χιλιοστή φορά είναι θέμα software και θα λυθεί (όσοι έχουν την Β138 το εχουν ήδη λύσει). Ανάλογα θέματα υπήρξαν και σε iphone και στο s7 edge στην αρχή (λύθηκε με Update).

 

Μην ξεχνάτε ότι και εγώ κάτοχος αυτής της συσκευής είμαι απλά δεν φοβάμαι να γράψω τη γνώμη μου.

Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι εγώ έχω μετοχές της Huawei ή ότι σκέφτομαι να παντρευτώ με το Mate 9;

 

Μέχρι τότε θα μου επιτρέψεις και εσύ και οι υπόλοιποι να λέω ότι πρόκειται για κινεζιά ολκής των 700 ευρώ!!!

Δε νομίζω ότι σου στέρησε κανείς αυτή την χαρά. :) Απλά πριν τρέξεις να το ξαναπάρεις 100 ευρώ φθηνότερα από Saturn/amazon κτλ, ρίξε μια ματιά αν αποκαταστάθηκαν τα προβλήματα που σε απασχολούν με την συσκευη. Είναι κρίμα να δίνεις έστω και 570-600 ευρώ για κινεζιές ολκής και σκουπίδια.

Edited by panosf
Link to comment
Share on other sites

Υπενθυμίζω ότι στο παρόν θέμα η συζήτηση αφορά αποκλειστικά το Huawei Mate 9.

Για συγκρίσεις κινητών υπάρχει άλλη ενότητα:!:

Link to comment
Share on other sites

Υπενθυμίζω ότι στο παρόν θέμα η συζήτηση αφορά αποκλειστικά το Huawei Mate 9.

Για συγκρίσεις κινητών υπάρχει άλλη ενότητα:!:

Δεν νομίζω πως έγινε κάποια ιδιαίτερη σύγκριση συσκευών, αλλά οκ. Η εν μέρη σύγκριση είναι αναπόφευκτη όταν μιλάμε για κινητά.

Αλλά πραγματικά θα ήθελα να ξέρω αν υπάρχει κάποια συσκευή καλύτερα σε αυτές τις ιτζες και με τέτοια μπαταρία. Έχουμε πει πως το ΜΑΤΕ9 είναι ιδιαίτερη κατηγορία. Εγώ παντός είμαι απόλυτα ικανοποιημένος στο γενικό σύνολο της συσκευης και τώρα αν αγόραζα κινητό το ίδιο θα έπαιρνα.

Link to comment
Share on other sites

......Αλλά πραγματικά θα ήθελα να ξέρω αν υπάρχει κάποια συσκευή καλύτερα σε αυτές τις ιτζες και με τέτοια μπαταρία......

Σιγά την μπαταρία...

Επειδή είναι 4000mAh; Eκ του αποτελέσματος κρίνονται όλα.

Το iPhone 6 Plus που είχα πριν, με έβγαζε παραπάνω από 24ωρο...

 

d18539512f8282923026d32f57f1a171.jpg

 

Στάλθηκε από το MHA-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by Meraklis87
Link to comment
Share on other sites

Σιγά την μπαταρία...

Επειδή είναι 4000mAh; Eκ του αποτελέσματος κρίνονται όλα.

Το iPhone 6 Plus που είχα πριν, με έβγαζε παραπάνω από 24ωρο...

 

d18539512f8282923026d32f57f1a171.jpg

 

Στάλθηκε από το MHA-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Κάτι κάνεις ή κάτι λες λάθος.

Μην λέμε ότι νανε. Πάρε ανοιχτή οθόνη 9ωρες (είναι όλο με wifi) 6 με 6,5 ώρες έχω με 4g και μου λες για 24ωρες και για iPhone;

6d68bd0fa674dbf79041fce30899c565.jpg

Link to comment
Share on other sites

αυτο με την οθονη δεν ισχυει....πως μηδενιζει ? σε εμενα δειχνει 14 ωρες.....:rolleyes: κατι δεν υπολογιζει σωστα....

παντως ενα 6μισαρι το εχει....

samsung-galaxy-s23-s23-ultra-enterprise-edition.jpg.webp

Link to comment
Share on other sites

αυτο με την οθονη δεν ισχυει....πως μηδενιζει ? σε εμενα δειχνει 14 ωρες.....:rolleyes: κατι δεν υπολογιζει σωστα....

παντως ενα 6μισαρι το εχει....

Μηδενίζει αν το κλείσεις και το φορτίσεις κλειστό μέχρι το 100%

 

Εστάλη από το Mate 8

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μηδενίζει αν το κλείσεις και το φορτίσεις κλειστό μέχρι το 100%

 

Εστάλη από το Mate 8

 

Και ανοιχτό αμα το αφήσεις μέχρι 100% πάλι μηδενίζει.

Link to comment
Share on other sites

Και ανοιχτό αμα το αφήσεις μέχρι 100% πάλι μηδενίζει.

 

Σωστή η παρατήρηση. Δεν τα φορτίζω ποτέ ανοιχτά.:lol:

Η αλήθεια είναι ότι τα νούμερα του Meraklis87 είναι αξιοπερίεργα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

αυτο με την οθονη δεν ισχυει....πως μηδενιζει ? σε εμενα δειχνει 14 ωρες.....:rolleyes: κατι δεν υπολογιζει σωστα....

παντως ενα 6μισαρι το εχει....

Κάνεις λάθος μια χαρά ισχύει και μια χαρά δουλεύει.

 

 

Μηδενίζει αν το κλείσεις και το φορτίσεις κλειστό μέχρι το 100%

 

Εστάλη από το Mate 8

Δεν χρειάζεται να είναι κλειστό και δεν μηδενίζει και το κινητο να σβήσεις, μόνο με πλήρες φόρτιση.

Και ανοιχτό αμα το αφήσεις μέχρι 100% πάλι μηδενίζει.

Έτσι ακριβώς. Όταν φτάσει στο 100% μηδενίζει και καταγραφεί κανονικά και σωστότατα πόση ώρα έχεις ανοιχτή την οθόνη που είναι το σημαντικότερο.

Δεν το λέω σε εσένα geovas ξέρω ότι το ξέρεις... Απλά το αναφέρω για να το διαβάσουν.

Link to comment
Share on other sites

7.5 ωρες οθονη βγαζει για πλακα το MATE 9 και μενω σε περιοχη που το σημα μεσα στο σπιτι ειναι ολιγων τραγικο.

Εαν εμενα σε σπιτι με σημα FULL ανετα 8+ ωρες οθονη.

 

Οποιος κατηγορει την μπαταρια του ΜΑΤΕ 9 πρεπει να κοιταχτει...

 

Η χρηση που κανω στα κινητα μου ειναι NORMAL.

 

Δηλαδη..

Ανοιγω δεδομενα / Wifi / GPS μονο οταν τα χρειαζομαι, η φωτεινοτητα παντα στο αυτοματο, καθημερινα περιπου 45 λεπτα ομηλιας και normal χρηση Facebook / Viber / Messenger.

 

Το ΝΟΤΕ 5 μου εβγαζε 2 με 2.5 μερες

Το G5 μου εβγαζε 1.5 μερα

Το ΜΑΤΕ 9 μου βγαζει 4 με 4.5 μερες

Edited by johnx2
HTC HD2 --> HTC ONE --> LG G2 --> SONY XPERIA L --> LG G2 --> Note 4 Snapdragon 805 --> SONY XPERIA M --> SAMSUNG NOTE 5 N920CD DUAL SIM BLACK 32GB --> NOKIA 220 --> SAMSUNG NOTE 5 N920CD DUAL SIM GOLD 32GB --> LG G5 32GB GOLD --> NOKIA 220 --> HUAWEI MATE 9 4/64GB MHA-L09 GRAY --> HUAWEI MATE 10 PRO 6/128GB BLA-L29 GRAY --> MATE 40 PRO 8/256GB NOH-NX9 BLACK
Link to comment
Share on other sites

Κάνεις λάθος μια χαρά ισχύει και μια χαρά δουλεύει.

 

Mας πως τολμας και με αμφισβητεις ? ΔΕ ΝΤΡΕΠΕΣΕ ?? :lol::lol::lol::p:p:p:p Πλακα σου κανω φυσικα....το δικο μου 14ωρο αμφισβητουσα βασικα και δε το εκανα σαφες....σε πιστευω και δεν εχω λογο για το αντιθετο,αυτο που δε γνωριζα ειναι ο μηδενισμος της οθονης στο 100%.

Ευχαριστω ολους για τις επεξηγησεις...μπαταριαρα λοιπον και μια συσκευη που ειναι υπεροχη...ποιο σκουπιδι βρε σεις ? :)

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

εδω τι παιζει παιδες για την αναβαθμιση ?

 

https://forum.xda-developers.com/mate-9/how-to/guide-installing-b138-using-firmware-t3557089

Edited by kek

samsung-galaxy-s23-s23-ultra-enterprise-edition.jpg.webp

Link to comment
Share on other sites

Μηδενίζει κάθε φορά που φτάνεις 100%...

Το MATE 9 δίνει περίπου 5,5 ώρες οθόνη σε 48 ωρες λειτουργία με wifi μόνιμα ενεργό και 5 λογαριασμούς mail και όλα τα social media ανοιχτά για να μου έρχονται ειδοποιήσεις...

Δηλαδή αυτονομία από άλλο πλανήτη...

Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...