Jump to content

Huawei Mate 9


Kos_77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

σωστά είδα έτσι?

 

Έχει, από 12 Ιανουαρίου όπως λέει, 20 ΔΙΚΑΡΤΟ(?) 64 GB στις 517 λίρες. Καλή τιμή νομίζω... 610 ευρώ περίπου.

 

Το δίκαρτο είναι γενικά πολύ ακριβότερο από το μονόκαρτο?

 

Πάντως στο site της Ηuawei ΔΕΝ αναφέρει το obsidian black που θες.... δεν το έχει ως χρώμα...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το "φυσιολογικό" είναι να μην δουλευει λόγω των περιορισμών του λειτουργικού από κάποιο Update το ΜΜ και μετά . Έχω βρει ελάχιστες συσκευές που ξεκλείδωνουν με δαχτυλίκο όταν κλείνεις την συσκευή με 3rd part app.

Επίσης υπάρχει μια εφαρμογή κλειδώματος που παρακάμπτει αυτόν τον περιορισμό στην pro έκδοση της. Αν θυμάμαι καλά είναι αυτη:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.iglint.android.screenlockpro

 

Screen off (free) ολα αυτα τα χρονια. Ξεκλειδωνει κανονικοτατα με αποτυπωμα μισο δευτερολεπτο μετα απο οταν το κλεισω με το widget... Την ιδια εχω βαλει και σε xiaomi και επισης δουλευει κανονικα. Εγω απορησα που λεγατε οτι δεν δουλευει αυτο το πραγμα σωστα. Ποτε δεν ειχα προβλημα με κανενα τηλεφωνο, ειτε ηταν ξεκλειδωμα με double tap ειτε με fingerprint...

Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

Screen off (free) ολα αυτα τα χρονια. Ξεκλειδωνει κανονικοτατα με αποτυπωμα μισο δευτερολεπτο μετα απο οταν το κλεισω με το widget... Την ιδια εχω βαλει και σε xiaomi και επισης δουλευει κανονικα. Εγω απορησα που λεγατε οτι δεν δουλευει αυτο το πραγμα σωστα. Ποτε δεν ειχα προβλημα με κανενα τηλεφωνο, ειτε ηταν ξεκλειδωμα με double tap ειτε με fingerprint...

Στο mate9 δουλεύει μόνο αυτή που έδωσε ο φίλος από πάνω. Ούτε εγώ είχα πρόβλημα σε κανένα άλλο κινητό, εδώ έχουμε. Για δωσε λινκ να δοκιμάσω και την δική σου μπας και. Screen OFF έχει καμία 100αρια

Link to comment
Share on other sites

Θέλα να κάνω μια ερώτηση αλλά θέλω - σας παρακαλώ - ειλικρινή απάντηση:

 

Κάτω από τον ήλιο, δηλαδή uder direct sunlight.... βλέπει κανείς τίποτα στην οθόνη? Ή φαίνονται θολά... και θαμπά ?

 

Εγώ έχω ένα passport και η σύζυγος ένα Note 4 που έχει amoled οθόνη, βάζει μαμάτες φωτογραφίες, και έχει σούπερ απίθανα χρώματα. Ε... κάτω από τον ήλιο όμως, στο Note δεν έβλεπα τίποτα... ενώ το ταπεινό passport, είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ !!!! Τι και αν είμαι κάτω από ντάλα ήλιο, βλέπω πεντακάθαρα, λες και είμαι σε σκοτεινό θάλαμο. Απίστευτο....

 

Αυτό τι χρειάζεται.. ? Contrast ? Brightness ? Φωτεινότητα==Nits?

 

Για πείτε μου σας παρακαλώ, γιατί είναι σημαντικός παράγοντας για μένα..... Ευχαριστώ.

 

βρες μας ήλιο μετα θα κάνουμε και δοκιμή :lol:

Link to comment
Share on other sites

Screen off (free) ολα αυτα τα χρονια. Ξεκλειδωνει κανονικοτατα με αποτυπωμα μισο δευτερολεπτο μετα απο οταν το κλεισω με το widget... Την ιδια εχω βαλει και σε xiaomi και επισης δουλευει κανονικα. Εγω απορησα που λεγατε οτι δεν δουλευει αυτο το πραγμα σωστα.

Ποτε δεν ειχα προβλημα με κανενα τηλεφωνο, ειτε ηταν ξεκλειδωμα με double tap ειτε με fingerprint...

Και εμείς ποτέ δεν είχαμε πρόβλημα μέχρι που η Google αποφάσισε ότι θα πρέπει να έχουμε. Ετσι μετά από ένα security Update στην MM, αν κλειδώσεις με 3rd part app δεν μπορείς να ξεκλειδώσεις με δαχτυλίκο. Δοκιμασμένο σε s7, s7 edge, G5, mate 9. Σε xaiomi redmi note 3 pro πάντως λειτουργεί κανονικά γιατί πιθανώς να μην έχει ενσωματωθεί το συγκεκριμένο Update ή να το παρακάμπτουν οι Κινέζοι. Η μοναδική σοβαρή λύση που βρήκα, αν και όχι τέλεια, είναι η εφαρμογή που προανέφερα.

Link to comment
Share on other sites

@egodemis

 

Σήμερα, ακόμα και εδώ έχει συννεφιά... αλλά μην ανησυχείς, πολύ σύντομα θα σου "στείλω δεματάκι"... να έχετε να φαν και οι κότες..

Link to comment
Share on other sites

895 ευρώ τιμή αυτή την στιγμή στον Σκρουτζ ...Είναι δυνατόν;;;

 

Στάλθηκε από το Lenovo A5500-H μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

895 ευρώ τιμή αυτή την στιγμή στον Σκρουτζ ...Είναι δυνατόν;;;

 

Στάλθηκε από το Lenovo A5500-H μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Πρόκειται για το δίκαρτο και προφανώς μεμονωμένη εισαγωγη. Το επίσημο μοντέλο που εισάγεται Ελλάδα είναι το μονοκαρτο και κοστίζει 700 ευρώ. Υπάρχει περιορισμένη διαθεσιμότητα όμως.

Link to comment
Share on other sites

Πρόκειται για το δίκαρτο και προφανώς μεμονωμένη εισαγωγη. Το επίσημο μοντέλο που εισάγεται Ελλάδα είναι το μονοκαρτο και κοστίζει 700 ευρώ. Υπάρχει περιορισμένη διαθεσιμότητα όμως.

Αυτή την στιγμή δεν έχει καν βασικά

Link to comment
Share on other sites

Αυτή την στιγμή δεν έχει καν βασικά

Ναι δεν υπάρχει τίποτα εδώ και λίγες μέρες.

 

Στάλθηκε από το Lenovo A5500-H μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Από πού προκύπτει ότι δεν υπάρχει ετοιμοπαράδοτο..?

Διαθέσιμο στο Πλαίσιο κανονικά.

Και στον Γερμανό.

Edited by frix_ath
Link to comment
Share on other sites

Πήρε κάποιος την ενημέρωση να πει αν βελτιώθηκε η μπαταρία όπως λένε; :)

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Πήρε κάποιος την ενημέρωση να πει αν βελτιώθηκε η μπαταρία όπως λένε; :)

Διάβασα στο XDA ότι χτες βγήκε για όλους, αλλά μετά από λίγη ώρα ανακλήθηκε λόγω προβλήματος πιστοποίησης. Πρέπει πάντως η Ηuawei να απλοποιήσει λίγο το σύστημα update και εγκαταστάσεων firmware γιατί είναι λίγο δυσκοίλιο.

 

Η μπαταρία πόσο μπορεί να βελτιωθεί; Προχτές με πολύ σκίσιμο είχα 6.30 ώρες οθόνη....σήμερα με 53% υπόλοιπο μπαταρίας έχω 3 ώρες και 40 λεπτά οθόνη. Με τα πάντα ανοιχτά, μικτή χρήση 4G-Wifi, συγχρονισμούς, Camera, Gaming , Youtube κτλ χωρίς να μπει σε flight mode το βραδυ κτλ

Edited by panosf
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα στο XDA ότι βγήκε για όλους, αλλά μετά από λίγη ώρα ανακλήθηκε λόγω προβλήματος πιστοποίησης. Πρέπει πάντως η Ηuawei να απλοποιήσει λίγο το σύστημα update και εγκαταστάσεων firmware γιατί είναι λίγο δυσκοίλιο.

 

Η μπαταρία πόσο μπορεί να βελτιωθεί; Προχτές με πολύ σκίσιμο είχα 6.30 ώρες οθόνη....σήμερα με 53% υπόλοιπο μπαταρίας έχω 3 ώρες και 40 λεπτά οθόνη. Με τα πάντα ανοιχτά, μικτή χρήση 4G-Wifi, συγχρονισμούς, Camera, Gaming , Youtube κτλ χωρίς να μπει σε flight mode το βραδυ κτλ

8 ώρες του Mate 8 και 9 ώρες του Mate 7... Πριν πάρουν βέβαια το καινούργιο update και κατρακύλησε στα μισά..

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες του Mate 8 και 9 ώρες του Mate 7... Πριν πάρουν βέβαια το καινούργιο update και κατρακύλησε στα μισά..

Αυτά τα νούμερα είναι πολύ σχετικά και αλλάζουν ανάλογα με την χρήση που κάνει ο καθένας. Εγώ έχω υπόψη την δική μου χρήση και πάντα σε σύγκριση με προηγούμενα τηλέφωνα που είχα.

Για παράδειγμα βλέπω ότι στην πράξη και στην καθημερινότητα μου, έχω περίπου 25-30% περισσότερη μπαταρία σε σχέση με το s7 edge. Αν όμως κάποιος βλέπει περισσότερο video/σειρές κτλ από mx player κτλ ενδεχομένως το s7 edge να δώσει και μεγαλύτερη αυτονομία γιατί η οθόνη του είναι ιδιαίτερα οικονομική. Γι' αυτό λέω ότι τα πάντα είναι σχετικά.

 

Σε overall χρήση πάντως και από αυτά που έχω δοκιμάσει, το μοναδικό τηλέφωνο που κοντράρει στα ίσια την μπαταρία -ίσως είναι και καλύτερο- είναι το φτωχό και ταπεινό rerdmi note 3 pro.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα νούμερα είναι πολύ σχετικά και αλλάζουν ανάλογα με την χρήση που κάνει ο καθένας. Εγώ έχω υπόψη την δική μου χρήση και πάντα σε σύγκριση με προηγούμενα τηλέφωνα που είχα.

Για παράδειγμα βλέπω ότι στην πράξη και στην καθημερινότητα μου, έχω περίπου 25-30% περισσότερη μπαταρία σε σχέση με το s7 edge. Αν όμως κάποιος βλέπει περισσότερο video/σειρές κτλ από mx player κτλ ενδεχομένως το s7 edge να δώσει και μεγαλύτερη αυτονομία γιατί η οθόνη του είναι ιδιαίτερα οικονομική. Γι' αυτό λέω ότι τα πάντα είναι σχετικά.

 

Σε overall χρήση πάντως και από αυτά που έχω δοκιμάσει, το μοναδικό τηλέφωνο που κοντράρει στα ίσια την μπαταρία -ίσως είναι και καλύτερο- είναι το φτωχό και ταπεινό rerdmi note 3 pro.

 

ειχα και το mate 7 και το mate 8

το mate 7 με wifi , 80% φως και android 4.4 με χρήση browsing κλπ εβγαζε 8 ώρες χαλαρά (με χαμηλότερο φωτισμό ακόμη παραπαίω me 4g κάπου στης 6 ωρες

το ίδιο mate 7 με android 5 και μετά (οτι βλέπεις ακριβός τα μισά)

 

mate 8 με το 5 με ίδια χρήση με πριν γύρο στης 6,5 7 ώρες (max) με android 6 έπεσε στης 5,5 6 max

 

s7 ιδια χρήση 5 ώρες max (root + debloat + greenyfy + no facebook 7 ώρες με ίδια χρήση

 

με λιγα λόγια τα google services και facebookia γ....ε την μπαταρια

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με Mate 9 chinese 6g-128g με μόνιμα wifi ενεργώ μόνιμα ανοιχτές και κλειδωμένες 7 εφαρμογές (Facebook - messenger - viber - Twitter - Instagram - Skype - mail app με 4 λογαριασμούς και περισσότερα από 50 mail ημερησίως ) με την χρήση που κάνω βγάζω 36 με 40 ώρες και 5,5 ώρες οθόνη....

Τι άλλο να θέλω.....

Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

Στο http://www.to2c.com έχει Black 64αρι. Ξέρει κανείς αν είναι το obsidian? Έχει αγοράσει κάνεις από το συγκεκριμένο site? Είναι ασφαλές/αξιόπιστο?

 

Sent from my SM-P550 using Tapatalk

Dio
Link to comment
Share on other sites

Εγώ με Mate 9 chinese 6g-128g με μόνιμα wifi ενεργώ μόνιμα ανοιχτές και κλειδωμένες 7 εφαρμογές (Facebook - messenger - viber - Twitter - Instagram - Skype - mail app με 4 λογαριασμούς και περισσότερα από 50 mail ημερησίως ) με την χρήση που κάνω βγάζω 36 με 40 ώρες και 5,5 ώρες οθόνη....

Τι άλλο να θέλω.....

Μήπως μπορείς να μου πεις αν έχεις και Google accounts για συγχρονισμό? Από software ποιες είναι οι πιο ενεργοβορες εφαρμογές? Εμένα πχ το Google account Manager μου τρώει μόνο του 5℅

 

Sent from my MHA-AL00 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μήπως μπορείς να μου πεις αν έχεις και Google accounts για συγχρονισμό? Από software ποιες είναι οι πιο ενεργοβορες εφαρμογές? Εμένα πχ το Google account Manager μου τρώει μόνο του 5℅

 

Sent from my MHA-AL00 using Tapatalk

Το τσέκαρα και από ότι είδα είναι στο 0,35%

Δες παρακάτω το screenshot...

https://s29.postimg.org/6b0gy63pj/Screenshot_20170108_024830.pngpc screenshot"]https://s29.postimg.org/6b0gy63pj/Screenshot_20170108_024830.pngpc screenshot[/url]

 

https://s28.postimg.org/jp34luhnx/Screenshot_20170108_024846.pngwindows screen capture"]https://s28.postimg.org/jp34luhnx/Screenshot_20170108_024846.pngwindows screen capture[/url]

 

https://s27.postimg.org/ah9sg5bkj/Screenshot_20170108_025130.pngimage sharing"]https://s27.postimg.org/ah9sg5bkj/Screenshot_20170108_025130.pngimage sharing[/url]

Edited by Johny-B
Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Χθες όλη μέρα facebook και messenger μου ξεζούμισαν την μπαταρία χωρίς καν να χρησιμοποιώ τις εν λόγω εφαρμογές. Και οι 2 εφαρμογές κατείχαν ποσοστό κατανάλωσης στο 30%. Η συσκευή ζεματούσε στο όλο πίσω μέρος αλλά και στο μπροστινό, ιδιαίτερα πάνω δεξιά. Σαν αποτέλεσμα από τις 1 το μεσημέρι που το έβγαλα από την φόρτιση, εξαιτίας όλων των παραπάνω, το ξαναέβαλα στην πρίζα στις 10 το βράδυ. Δηλαδή από το 100% μπαταρία έπεσα στο 6% με μικτή χρήση wifi / mobile. Ευτυχώς σήμερα το ποσοστό κατανάλωσης έχει πέσει σε φυσιολογικά επίπεδα, η μπαταρία βράχος όπως τις προηγούμενες μέρες, η συσκευή δεν ανεβάζει καθόλου θερμοκρασία. Από αυτά που πρόλαβα να διαβάσω, παρόμοια προβλήματα αντιμετώπισαν και άλλοι σύμφωνα με XDA, αλλά και άλλα μέλη του φόρουμ κάτοχοι S7, op3, op3t. Είχα σκοπό αν συνέχιζε το φαινόμενο να προβώ σε hard reset, και σε περίπτωση που θα εξακολουθούσε να υφίσταται να φύγει στο σέρβις. Τέλος καλό όλα καλά προς το παρόν.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Χθες όλη μέρα facebook και messenger μου ξεζούμισαν την μπαταρία χωρίς καν να χρησιμοποιώ τις εν λόγω εφαρμογές. Και οι 2 εφαρμογές κατείχαν ποσοστό κατανάλωσης στο 30%. Η συσκευή ζεματούσε στο όλο πίσω μέρος αλλά και στο μπροστινό, ιδιαίτερα πάνω δεξιά. Σαν αποτέλεσμα από τις 1 το μεσημέρι που το έβγαλα από την φόρτιση, εξαιτίας όλων των παραπάνω, το ξαναέβαλα στην πρίζα στις 10 το βράδυ. Δηλαδή από το 100% μπαταρία έπεσα στο 6% με μικτή χρήση wifi / mobile. Ευτυχώς σήμερα το ποσοστό κατανάλωσης έχει πέσει σε φυσιολογικά επίπεδα, η μπαταρία βράχος όπως τις προηγούμενες μέρες, η συσκευή δεν ανεβάζει καθόλου θερμοκρασία. Από αυτά που πρόλαβα να διαβάσω, παρόμοια προβλήματα αντιμετώπισαν και άλλοι σύμφωνα με XDA, αλλά και άλλα μέλη του φόρουμ κάτοχοι S7, op3, op3t. Είχα σκοπό αν συνέχιζε το φαινόμενο να προβώ σε hard reset, και σε περίπτωση που θα εξακολουθούσε να υφίσταται να φύγει στο σέρβις. Τέλος καλό όλα καλά προς το παρόν.

Ναι αδερφέ ακριβώς το ίδιο και σε εμένα που τις είχα κλειδωμένες στις πρόσφατες εφαρμογές... Και οι 2 μαζί πάνω από 30%....ήταν θέμα των εφαρμογών εφόσον δεν συνέβη μόνο σε εμένα... Σήμερα δείχνει να πηγαίνουν φυσιολογικά.... Ποιος ξέρει!!!

Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο και σε μένα με Μate 8. Μιλάμε για τις πιο κακογραμμένες εφαρμογές που έχουν γραφτεί ποτέ από καταβολής applications. Ή ξηλώστε τες ή μάθετε να ζείτε με την αλλόκοτη συμπεριφορά τους. Αλλά ούτε το hard reset σας σώζει και φυσικά δεν φταίει το τηλ για να το πάτε service. ;)
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...