Jump to content

χρέωση καρτας απο πενταψήφιο νούμερο


kostasw
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

τελικά λοιπόν η εφαρμογή που έκανε την ζημιά δεν ήταν αυτή αλλά κάποιο πρόσθετο σαν αναβάθμιση που ζήτησε από εχθές καλά κατάλαβα ότι κάτι συμβαίνει στο κινητό

παρεμπιπτόντως xiaomi note 5

μου πέταγε κάτι ειδοποιήσεις στην μπάρα για κάποιο wallpaper που έχω λάβει με το που πατάτες πάνω δεν γινόταν τίποτα εξαφανιζόταν η ειδοποίηση αλλά και το τηλέφωνο ψιλό σερνωταν

....

είδα στις εγκατεστημένες εφαρμογες μια εφαρμογή ακούστε τώρα χωρίς εικονίδιο και χωρίς όνομα....την απεγκατεστησα και βλέπουμε

Link to comment
Share on other sites

..

 

Από κάθε κλήση , από κάθε SMS προς άλλη εταιρεία , Από κάθε χρέωση ακόμα και σε φιλανθρωπικούς οργανισμούς , η εταιρεία δίνει ένα ποσοστό σε αυτήν την εταιρεία που καλείς ή σου παρέχει "υπηρεσίες" και κρατάει και ένα ποσοστό αυτή.

Από τα εξερχόμενα 5ψήφια κρατάει το 40% . Φαντάζομαι και από τα εισερχόμενα , άλλο τόσο.

Πηγή : https://www.m-stat.gr/el/premium-sms/

 

"Σύμφωνα με τους κανονισμούς των ρυθμιστικών φορέων, το 40% του τέλους των SMS αποδίδεται στους τηλεπικοινωνιακούς φορείς".

 

+1.

Edited by Vasileios
εκτός θέματος
Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Από κάθε κλήση , από κάθε SMS προς άλλη εταιρεία , Από κάθε χρέωση ακόμα και σε φιλανθρωπικούς οργανισμούς , η εταιρεία δίνει ένα ποσοστό σε αυτήν την εταιρεία που καλείς ή σου παρέχει "υπηρεσίες" και κρατάει και ένα ποσοστό αυτή.

Από τα εξερχόμενα 5ψήφια κρατάει το 40% . Φαντάζομαι και από τα εισερχόμενα , άλλο τόσο.

Πηγή : https://www.m-stat.gr/el/premium-sms/

 

"Σύμφωνα με τους κανονισμούς των ρυθμιστικών φορέων, το 40% του τέλους των SMS αποδίδεται στους τηλεπικοινωνιακούς φορείς".

 

Μου έλυσες μια απορία καθώς στέλνω ότι χρήματα περισσεύουν στην κιβωτό και στο χαμόγελο 2,48€/sms.

To 0,48€ κάνει μπαμ ότι είναι φπα (κράτος) . Δεν γνώριζα ότι ο τηλεπικοινωνιακός φορέας κρατά 40%.

Έχουμε και λέμε λοιπόν:

Δίνεις 2,78€ στην κάρτα.

Το κράτος κρατά το 12% δηλ 0,3 €. Μένουν 2,48€

Το κράτος κρατά το 24% Φπα δηλ 0,48 €. Μένουν 2 €

Η εταιρεία κινητής κρατά το 40% των 2€, δηλ 0,8€. Μένουν 1,2 για την κιβωτό

 

Τελικό αποτέλεσμα δίνεις 2,78€ για να πάρει αυτός που έχει ανάγκη τα 1,2 , το κράτος 0,78 και η εταιρεία τηλεφωνίας 0,8

Η κιβωτός ή το χαμόγελο δεν κάνουν παράπονα υποθέτω γιατί όλο αυτό θα δουλέψει αποτρεπτικά για όσους στέλνουν λεφτά.

Εγώ στέλνω χρήματα που θα χάνονταν έτσι και αλλιώς. Όποιος όμως στέλνει χρήματα με αυτό τον τρόπο καλύτερα είναι να χρησιμοποιήσει άλλο τρόπο, κατάθεση σε λογαριασμό ή να περάσει από τα γραφεία τους.

Link to comment
Share on other sites

Η κιβωτός θα λάβει 1,20 Ευρώ +24% Φ.Π.Α = 1,488

Έτσι γίνεται. Πιθανόν Η εταιρεία κινητής να δίνει παραπάνω σε φιλανθρωπικές οργανώσεις.

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Το ΦΠΑ λαμβάνεται και αποδίδεται μετά στο κράτος. Στα παιδιά της κιβωτού μένουν τα 1,2€.

Για το 2ο που γράφεις ελπίζω να είναι σωστό αν και δεν μας έχουν συνηθίσει οι εταιρείες αυτές να παράγουν φιλανθρωπικό έργο. Αυτά που δίνουν μετά από πυρκαγιές πλημμύρες κλπ δεν τους κοστίζουν τπτ. Μακάρι πάντως να έχεις δίκιο.

Edited by balkos
Link to comment
Share on other sites

Θα μου επιτρεψεις να επιμείνω.

1.488 παιρνουν και με αυτα τα χρήματα ψωνίζουν. Δεν απoδίδουν Φ.Π.Α σίγουρα λόγω εξόδων.

Δεν υπάρχουν κέρδη.

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Χτες το βράδυ εβαλα 10€ στην καρτα Q για να μην διαγραφεί το νούμερο και μόλις τώρα ήρθαν 4 απανωτά SMS από 5ψήφιο και πάνε όλα τα χρήματα! :shock: :angry:

 

Υπάρχει κάποιο τηλέφωνο για δωρεάν επικοινωνία με την Wind; Βρίσκω μόνο κάποια με χρέωση, και δεν θέλω να δώσω ούτε 1 cent

Edited by Vasileios
Προσωπικός χαρακτηρισμός.
Link to comment
Share on other sites

Χτες το βράδυ εβαλα 10€ στην καρτα Q για να μην διαγραφεί το νούμερο και μόλις τώρα ήρθαν 4 απανωτά SMS από 5ψήφιο και πάνε όλα τα χρήματα! :shock: :angry:

Υπάρχει κάποιο τηλέφωνο για δωρεάν επικοινωνία με την Wind; Βρίσκω μόνο κάποια με χρέωση, και δεν θέλω να δώσω ούτε 1 cent στους απατεώνες.

 

Πληκτρολόγησες τον αριθμό του κινητού σου και το PIN στο internet όπως όλοι μας; :lol:

Από ποια εταιρεία ήρθαν τα SMS?

Link to comment
Share on other sites

Πληκτρολόγησες τον αριθμό του κινητού σου και το PIN στο internet όπως όλοι μας; :lol:

Από ποια εταιρεία ήρθαν τα SMS?

 

MYMOBIPLANET.COM

Στάλθηκαν από το 54444.

 

Και μόλις ήρθαν όλα το μηνύματα και μηδένισε το ποσό, καπάκι στέλνει η Wind για προειδοποίηση και να κάνω φραγγή στέλνωντας STOP στο 1213.

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

MYMOBIPLANET.COM

Στάλθηκαν από το 54444.

Και μόλις ήρθαν όλα το μηνύματα και μηδένισε το ποσό, καπάκι στέλνει η Wind για προειδοποίηση και να κάνω φραγγή στέλνωντας STOP στο 1213.

 

Της Dimoco είναι το 54444.

Επικοινώνησε εδώ: info-gr@mobile-info.cc για να ζητήσεις επιστροφή των χρημάτων σου.

Αν δεν σου τα δίνουν, προχωράς σε καταγγελία στην EETT.

Διάβασε και τα προηγούμενα posts σε αυτό το thread. Στην ίδια εταιρεία αναφέρονται.

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει καταγγελία στην ΕΕΤΤ και μου είχε έρθει αυτοματοποιημένο μήνυμα ότι η προθεσμία για να απαντήσει η εταιρεία dimocco είναι 22/08/2019 και μέχρι τώρα δεν έχω λάβει τίποτα. Τι πρόκειται να γίνει;
Link to comment
Share on other sites

Η εταιρεία θα απάντησε 22/8 αλλά η επιστολή θα είναι καθ οδόν. Η Ε.Ε..Τ.Τ θα περιμένει περίπου 7 ημέρες ακόμα.

Είναι πιθανόν να έχει ήδη λάβει την απάντηση αλλά να μην στην έχει κοινοποιήσει ακόμα.

Παρ τους ένα τηλέφωνο την Δευτέρα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει καταγγελία στην ΕΕΤΤ και μου είχε έρθει αυτοματοποιημένο μήνυμα ότι η προθεσμία για να απαντήσει η εταιρεία dimocco είναι 22/08/2019 και μέχρι τώρα δεν έχω λάβει τίποτα. Τι πρόκειται να γίνει;

 

H Wind έχει απαντήσει;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ανέφερα στην καταγγελία τον πάροχο κινητής τηλεφωνίας.

 

Άρα το e-mail από την ΕΕΤΤ σου έλεγε ότι μόνο σε Dimoco έστειλε την καταγγελία σου. Σωστά;

 

Εμένα μου είχε απαντήσει μέσω e-mail η Dimoco και μέσω επιστολής η Wind πιο μετά.

Στη θέση σου θα περίμενα μέχρι αύριο μεσημέρι μήπως και απαντήσουν και αν δεν, θα έκανα δεύτερη καταγγελία στην EETT.

Edited by Prime
Link to comment
Share on other sites

Της Dimoco είναι το 54444.

Επικοινώνησε εδώ: info-gr@mobile-info.cc για να ζητήσεις επιστροφή των χρημάτων σου.

Αν δεν σου τα δίνουν, προχωράς σε καταγγελία στην EETT.

Διάβασε και τα προηγούμενα posts σε αυτό το thread. Στην ίδια εταιρεία αναφέρονται.

 

Τους έστειλα το Σάββατο.

Έχουμε κάποια ιδέα πόσες μέρες περίπου κάνουν να απαντήσουν;

Link to comment
Share on other sites

Τους έστειλα το Σάββατο.

Έχουμε κάποια ιδέα πόσες μέρες περίπου κάνουν να απαντήσουν;

 

2 εργάσιμες έκαναν για να μου απαντήσουν από ΕΕΤΤ.

Για την Dimoco δεν υπάρχει standard χρόνος. Όποτε θέλουν απαντούν!

Link to comment
Share on other sites

2 εργάσιμες έκαναν για να μου απαντήσουν από ΕΕΤΤ.

Για την Dimoco δεν υπάρχει standard χρόνος. Όποτε θέλουν απαντούν!

14 του μηνός έκανα εγώ την καταγγελία στην ΕΕΤΤ και ούτε φωνή ούτε ακρόαση.

Μας δουλεύουν κανονικά.

 

Sent from my OnePlus 7 Pro using Tapatalk

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

14 του μηνός έκανα εγώ την καταγγελία στην ΕΕΤΤ και ούτε φωνή ούτε ακρόαση.

Μας δουλεύουν κανονικά.

 

Μάλλον σε άδειες όλοι και στα τέτοια τους. Εν τω μεταξύ η Dimoco κονομάει εξάευρα.

 

Εγώ έκανα φορητότητα και μετά από 14 χρόνια αποχαιρέτησα τη Wind (πρώην TIM). 'Ημουν σε αυτήν λόγω χαμηλότερων τιμών. Πλέον κοστίζει παραπάνω για τη χρήση μου και με τα χαράτσια που έβαλε και που προγραμματίζει να βάλει και κάτι χρεώσεις 1.20 για daily internet και χειρότερο σήμα συνολικά και αυτό με τα πενταψήφια, το ποτήρι ξεχείλισε!

Αααα, σχεδόν να το ξεχάσω... Ο αναλυτικός 7 εβδομάδες μετά την αίτηση, ακόμα άφαντος! Συγχαρητήρια στη Wind! Άξιοι!

Edited by Prime
Link to comment
Share on other sites

Εδω δεν είσαι σωστός, είναι η μόνη εταιρία που έχει φτιάξει έυκολο 1213 στοπ σμσ για να τα σταματήσουν όλοι ασχετα αν έχουν παλιό ή νεο τηλεφωνο και χωρίς να περιμένουν ή και να πληρώνουν στην εξυπηρέτηση .... οι ανταγωνιστές δεν μπόρεσαν και βολικά ετσι κερδίζουν λεφτά από όσους βαριούνται.

Δεν μπορεί μια εταιρία να τα κόψει , φέρθηκε σωστά η wind , πάντα σχετικά.

 

Άποψή σου και απολύτως σεβαστή. Εγώ διαφωνώ όμως και το αν φέρεται/φέρθηκε σωστά, θα το κρίνω με τα λεφτά μου.

Link to comment
Share on other sites

Εσυ διαφωνείς και σεβαστό τι θα κάνεις τα λεφτά σου , απλά σε ενημέρωσα ότι η wind είναι η μόνη που επέλεξε να χάσει πολλές χιλιάδες ευρω από τα ποσοστά της στην συγκεκριμένη απάτη , φτιάχνοντας αυτό το σμσ.

 

Μας το ξαναείπες... Δεν χρειάζεται να το πεις ξανά. Το εμπεδώσαμε! Δες και λίγο το δάσος όμως, όχι μόνο το δέντρο! Από όλους τους λόγους που είπα στο προηγούμενο post, είδες μόνο το SMS στο 1213 εσύ.

Link to comment
Share on other sites

Ειπες ότι η η Dimoco κονομάει εξάευρα το ποτήρι ξεχείλισε οπότε φέυγω ... οταν η wind είναι η μόνη που έχει κάνει κάποια προσπάθεια με κόστος οικονομικό για αυτήν.

Σαν να λές πχ , δεν ξαναψηφίζω αυτή την κυβέρνηση , δεν φτάνει όσα έκαναν τωρα πάνε να βάλουν φυλακή τους κλέφτες.

Δεν ταιριάζει .... τα άλλα δεν με ενοχλούν να τα σχολιάσω , έχουν καθαρή λογική.

 

Δεν μου άρεσε η όλη αντιμετώπιση από τη Wind (τηλεφωνικά και σε κατάστημα) στο θέμα με τα πενταψήφια. Έχει μακράν τη χειρότερη εξυπηρέτηση και από τους 3. Δεν θα με κρατούσε κοντά της ένα SMS στο 1213.

Επίσης η αίτηση για αναλυτικό, έγινε λόγω των πενταψήφιων. Στη Wind έγινε η αίτηση, όχι στη Dimoco. Αν εσύ θεωρείς ότι το να κάνεις αίτηση για αναλυτικό και να μην τον έχεις μετά από 7 εβδομάδες, δεν είναι η τελευταία σταγόνα που θα ξεχειλίσει το ποτήρι, δικαίωμά σου. Για μένα ήταν. Αυτό είναι κάτι που εγώ δεν θα το επιβραβεύσω μένοντας στη Wind. Εσύ μείνε να κοιτάς το 1213 και να μου λες ότι δεν είμαι σωστός!

Link to comment
Share on other sites

Μας το ξαναείπες... Δεν χρειάζεται να το πεις ξανά. Το εμπεδώσαμε! Δες και λίγο το δάσος όμως, όχι μόνο το δέντρο! Από όλους τους λόγους που είπα στο προηγούμενο post, είδες μόνο το SMS στο 1213 εσύ.

 

Κοίτα prime, ακόμα και 100 κακά να έχει μια εταιρεία και 1 καλό δε σημαίνει ότι δε θα αναφέρουμε το καλό. Μπορεί αυτό να είναι σημαντικό για κάποιον. Δεν σημαίνει ότι λέγοντας το 1 καλό αυτόματα λέμε ότι αυτή η εταιρεία είναι καλύτερη. Και το γράφω αυτό εγώ που ήδη πήρα το σταθερό μου από τη wind γιατί δεν άντεχα τις κουτοπόνηρες αυξήσεις κ τις διακοπές το διαδίκτυο. Πήρα το trucker και τη μάνα μου από wind σε intertelecom. Πήγα τον πατέρα μου σε cu και σειρά έχουν το κινητό μου και της κόρης μου αν όπως φαίνεται καταργηθεί στην πράξη το free2talk όταν τελειώσει το μεγάλο χρηματικό απόθεμα που έχω φροντίσει να έχουν. Στο εξοχικό όμως με έχει βολέψει αφάνταστα το γεγονός ότι συνεχίζει να δέχεται εισερχόμενες για 13 μήνες και όχι για 3. Και το κρατάω. Αυτό για μένα είναι σημαντικό, για τους περισσότερους είναι άχρηστο. Επίσης για να μην βγούμε offtopic πριν 3 χρόνια με ένα τηλεφώνημα και με τεράστια ευγένεια και υπομονή μου μπλοκάραν τα 5ψηφια σε όλα τα τηλέφωνα που είχα στη wind. Και όντως έχω ησυχάσει τελείως.

Συνοψίζοντας μπορούμε και πρέπει να λέμε τα πάντα αρκεί να είναι αληθή και on topic.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...