Jump to content

Samsung Gear S3 (Frontier, Classic)


me00016
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστώ παιδιά. Μέχρι στιγμής βλεπω εμοτι προκειται για πολυ δυνατό ρολόι. Το χρησιμοποιώ μια εβδομάδα. Θα μπορούσε να είχε και δυνατότητα νά ανοίγει και viber whatsapp κλπ αλλά ας μην τα θελουμε όλα δικά μας. Μέρα την βγάζει χαλαρά και με aod ενεργοποιημένη. Εδω θα μπορουσε να κραταει καποιες μερες γιατι η φορτιση θελει 2.5 ωρες. Κόσμημα στο χέρι. Αγόρασα σήμερα και λουρί Milanese από θεσσαλονίκη σε μαύρο. Κουμπώνει μαγνητικά. Αναβαθμίζει την αισθητικη του. Ευχαριστώ όλους για την βοήθεια.

 

Messenger, WhatsApp κλπ τα διαβάζει άνετα, απαντάς κιόλας. Αλλά δεν μπορείς να ανοίξεις την εφαρμογή κατευθείαν από το ρολόι. Γενικά στιβαρό και όμορφο το συγκεκριμένο έξυπνο ρολόι, με αρκετές χρήσιμες λειτουργίες. Κρατάει παρά τα χρονάκια του, είμαι ευχαριστημένος από την αγορά του και δεν σκοπεύω να το αντικαταστήσω άμεσα.

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

Μπαταρία φόρτιση 8 το πρωί. Στις 4 το απόγευμα. 80% Συνδεση με bt. Καλά αποτελέσματα. Ύπνος. Ξύπνησα στις 7.10 αλλά κινήθηκα λίγο στις 6.30. Το ρολόι κατέγραψε ότι ξύπνησα 6.30. Ότι νά ναι. Το honor band 5 κλάσεις Ανώτερο. Κριμα
Link to comment
Share on other sites

Από την αρχή σου είπαμε ότι πρέπει να επιλέξεις ανάλογα με τις ανάγκες σου και αν ψάχνεις για ακρίβεια στην καταγραφή δραστηριοτήτων να κοιτάξεις κάτι άλλο.

Το s3 είναι για επικοινωνία. Ειδοποιήσεις εφαρμογών, απαντήσεις σε αυτές, τηλεφωνική συνομιλία κλπ.

Επίσης είναι άψογο σε εμφάνιση. Μοιάζει με ρολόι κι έχει και άπειρες επιλογές σε καντράν.

Link to comment
Share on other sites

Από την αρχή σου είπαμε ότι πρέπει να επιλέξεις ανάλογα με τις ανάγκες σου και αν ψάχνεις για ακρίβεια στην καταγραφή δραστηριοτήτων να κοιτάξεις κάτι άλλο.

Το s3 είναι για επικοινωνία. Ειδοποιήσεις εφαρμογών, απαντήσεις σε αυτές, τηλεφωνική συνομιλία κλπ.

Επίσης είναι άψογο σε εμφάνιση. Μοιάζει με ρολόι κι έχει και άπειρες επιλογές σε καντράν.

 

Ακριβώς αυτό. Καλώς ή κακώς το s3 δεν συνίσταται για ακριβείς μετρήσεις. Προσωπικά το πήρα πρωτίστως για τις ειδοποιήσεις του και την εμφάνιση του και δεν τι μετάνιωσα. Του έχω και 3 διαφορετικα λουράκια που αλλάζουν πανεύκολα. Είναι πολύ ανθεκτικό, το χρησιμοποιώ καθημερινά στην εργασία μου όπου έχω συχνή παρουσία σε εργοστασιακό χώρο. Έχει δεχθεί κάποια χτυπήματα και φυσιολογικά έχει κάνει λίγα μικρά σημαδάκια στη στεφάνη που δεν φαίνονται όμως πολύ. Από την πρώτη στιγμή το χρησιμοποιώ με aod για να έχω όσο το δυνατόν την αίσθηση κανονικού ρολογιού. Ότι και να του κάνω βγάζει την μέρα και συνήθως έχει και για την επόμενη ενέργεια αλλά το φορτίζω το βράδυ. Δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ για μέτρηση του ύπνου αφού το βγάζω από το χέρι μου στο κρεβάτι. Άλλωστε είναι αρκετά ογκώδες για αυτή την χρήση νομίζω. Τέλος μου δίνει μια εικόνα για την δραστηριότητα μου στην διάρκεια της ημέρας ενώ το χρησιμοποιώ για παρακολούθηση όταν πάω για περπάτημα ή τρέξιμο που και που χωρίς να έχω το κινητό συνδεδεμένο. Μου αρκούν οι μετρήσεις του. Γενικά πολύ ευχαριστημένος. Προφανώς και δεν θα με χαλάγε μεγαλύτερη ακρίβεια στις μετρήσεις αλλά δεν μου είναι προτεραιότητα.

Στα της αναβάθμισης τώρα, μπορώ να πω με σιγουριά πλέον ότι έχουν πάψει οι σποραδικές αποσυνδέσεις που είχα. Η σύνδεση δείχνει πιο σταθερή. Δεν παρατήρησα καμία διαφορά στην μπαταρία. Γενικά θετική η αναβάθμιση.

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό. Καλώς ή κακώς το s3 δεν συνίσταται για ακριβείς μετρήσεις. Προσωπικά το πήρα πρωτίστως για τις ειδοποιήσεις του και την εμφάνιση του και δεν τι μετάνιωσα. Του έχω και 3 διαφορετικα λουράκια που αλλάζουν πανεύκολα. Είναι πολύ ανθεκτικό, το χρησιμοποιώ καθημερινά στην εργασία μου όπου έχω συχνή παρουσία σε εργοστασιακό χώρο. Έχει δεχθεί κάποια χτυπήματα και φυσιολογικά έχει κάνει λίγα μικρά σημαδάκια στη στεφάνη που δεν φαίνονται όμως πολύ. Από την πρώτη στιγμή το χρησιμοποιώ με aod για να έχω όσο το δυνατόν την αίσθηση κανονικού ρολογιού. Ότι και να του κάνω βγάζει την μέρα και συνήθως έχει και για την επόμενη ενέργεια αλλά το φορτίζω το βράδυ. Δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ για μέτρηση του ύπνου αφού το βγάζω από το χέρι μου στο κρεβάτι. Άλλωστε είναι αρκετά ογκώδες για αυτή την χρήση νομίζω. Τέλος μου δίνει μια εικόνα για την δραστηριότητα μου στην διάρκεια της ημέρας ενώ το χρησιμοποιώ για παρακολούθηση όταν πάω για περπάτημα ή τρέξιμο που και που χωρίς να έχω το κινητό συνδεδεμένο. Μου αρκούν οι μετρήσεις του. Γενικά πολύ ευχαριστημένος. Προφανώς και δεν θα με χαλάγε μεγαλύτερη ακρίβεια στις μετρήσεις αλλά δεν μου είναι προτεραιότητα.

Στα της αναβάθμισης τώρα, μπορώ να πω με σιγουριά πλέον ότι έχουν πάψει οι σποραδικές αποσυνδέσεις που είχα. Η σύνδεση δείχνει πιο σταθερή. Δεν παρατήρησα καμία διαφορά στην μπαταρία. Γενικά θετική η αναβάθμιση.

 

Καλη σας μερα. Πρωτα απ ολα ευχαριστω για τον χρονο που διαθετετε για απαντήσεις. Να ξεκαθαρισω κάποια πράγματα. Το ρολόι μου το εκαναν δωρο. Δεν πλήρωσα κάτι για να κλαίω ή όχι τα λεφτά μου. Σαν ρολόι είναι υπέροχο. Με το milanese λουρί είναι πανέμορφο και εφαρμόζει όπου θέλεις. Έχει άπειρα watch faces και με bt συνδεδεμένο με το mi 9 lite καταναλώνει περίπου 3% την ώρα. Με AOD ανεβάινει στα 4 ή 5. Οπότε με την χρήση που του κάνω βγάζει την ημέρα άνετα. Φορτίζω το βράδυ στις 10 περίπου και το φοράω και την νύχτα. Ετσι έκανα και με το band. Έρχονται όλες οι ειδοποιήσεις άψογα και μιλάς στο τηλ με ανοιχτή ακρόαση. Είναι επίσης πολύ παραμετροποιήσιμο. Δεν μπορώ απλά να παραβλέψω κάποια θέματα όπως τα του ύπνου όπου ενα το honor band 5 των 35 ευρώ κάνει παπάδες καθώς μετράει περισσότερες παραμέτρους και το huawei health είναι απίστευτα αναλυτικό σε όλα. Στο s3 επίσης μου βγάζει τώρα ότι έκανα 1200 βήματα δηλαδή 0,87 χλμ και έκαψα 800 θερμίδες (samsung health). 800 θερμίδες καίς με 1 ώρα τρέξιμο. Ένα ρολοι των 400 ευρώ όταν βγήκε και με άπειρες ασκήσεις διαθέσιμες θεωρώ ότι θα μπορούσε να τα πάει καλύτερα σε αυτό τον τομέα. Τώρα εαν είναι θέμα αισθητήρα του 2016 σε σχέση με του band του 2019 δεν το γνωρίζω. Γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος καθώς έχω ένα κινητό στο χέρι μου με τα όποια μικρά θέματα του. Φιλικά πάντα και πάλι ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Ξαφνικά στα καλά καθούμενα το ρολόι ξεκίνησε να κάνει συνεχόμενα reboot, λογικά είμαι για service, το ρολόι είναι εκτός εγγύησης οπότε δεν ξέρω αν αξίζει η επισκευή του. Έχει τύχη σε κάποιον κάτι παρόμοιο;;
ΦΤΑΙΕΙ, που είμαστε αυτοί που είμαστε. Και που δεν θ' αλλάξουμε ποτέ.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Ξαφνικά στα καλά καθούμενα το ρολόι ξεκίνησε να κάνει συνεχόμενα reboot, λογικά είμαι για service, το ρολόι είναι εκτός εγγύησης οπότε δεν ξέρω αν αξίζει η επισκευή του. Έχει τύχη σε κάποιον κάτι παρόμοιο;;

 

Δεν μου έχει τύχει όχι.

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το ρολόι έστρωσε κάνοντας επαναφορά.
ΦΤΑΙΕΙ, που είμαστε αυτοί που είμαστε. Και που δεν θ' αλλάξουμε ποτέ.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξεκινάω περπάτημα από το ρολόϊ χωρίς gps και εκεί που μετράει βήματα κλπ σταματάει (auto pause). Σταματάω και εγώ και πατάω το κουμπί για να συνεχίσει καθώς από μόνο του αργεί να επανέλθει. Το κάνει πολλές φορές και ενώ είμαι σε κίνηση. Διάβασα στο internet για λύσεις αλλα δεν βρήκα αυτά που αναφέρουνε για να το απενεργοποιήσω. Γνωριζει κανείς πως γίνεται?

 

Το βρήκα τελικά.

Samsung Health -> Active Time -> Workout.

Scroll down to your workout of choice and press the gear icon to the right.

Scroll until you see auto pause, and turn it off

Edited by kirdim71
Link to comment
Share on other sites

Έχω το ρολόι πολύ καιρό με πολύ αραιή χρήση, πάντα είχα προβλήματα αυτόματης σύνδεσης (redmi note 4 και μετά rn8). Σήμερα έκανα factory reset το ρολόι και στην συνέχεια διαπιστώσα Ότι δεν μπορώ να κάνω πλέον pair με τίποτα! Μετά από ώρες και αφού φθηνά γλίτωσαν κινητό κ ρολόι τον τοίχο διαπίστωσα ότι δημιουργείται conflict με το WiFi του κινητού. Μόλις έκλεισα το WiFi συνδέθηκε άμεσα, ξανανοιγοντας το WiFi είχα συνεχώς προβλήματα. Έτσι κατέβασα το backup μου και το πέρασα στο ρολόι με δεδομένα.
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ το ρολόι για καταγραφή βαδίσματος ως άσκηση. Το μόνο που λείπει είναι η καταγραφή σε χάρτη. Απλά πρεπει να ανοίξω το gps του s3 και συνεργάζεται με το samsung health? Η πρεπει νά ανοίξω το gps του κινητού και αυτό θα πάρει και τα δεδομένα του S3? Μου κάνει εντύπωση που όταν ξεκινάω άσκηση από τι ρολόι δεν την δείχνει και στο samsung health και το αντίστροφο. Στο Huawei health όταν ξεκινάς την άσκηση ξεκινάει και το band 5 και το αντίστροφο. Τα φώτα σας παρακαλώ.
Link to comment
Share on other sites

Επειδή τα καλά πρέπει να λέγονται.

Το ρολόι αγοράστηκε τον Απρίλιο του 2018.

Την προηγούμενη εβδομάδα ξαφνικά τα έπαιξε η μπαταρία.

Πήγα στην smartec όπου τους ανέφερα και κάτι μοκροκολληματα στον μετρητή ύπνου και βημάτων που έφτιαχναν με επανεκινηση.

Με ενημέρωσαν ότι επειδή η συσκευή ήταν εντός εγγύησης ( για όσους δεν ξέρουν η samsung έδωσε παράταση λόγω κορωνοιου) θα πληρώσω 12 € για την μπαταρία.

Μετά από μια ώρα με ενημέρωσαν ότι θα αλλάξουν τελικά και πλακέτα και δεν θα πληρώσω μία λόγω της εγγύησης.

Την επόμενη ημέρα λόγω έλλειψης της πλακέτας παρέλαβα το κινητό και πλέον η μπαταρία του είναι καλύτερη και από καινούργια .

Στην πρώτη φόρτιση το φόρτισα το τρίτο βράδυ έχοντας το πάντα συνδεδεμένο με Bluetooth με κλειστό το aod βέβαια και είχε μείνει και 12 %.

Αν βγάλει άλλα δυο χρόνια ακόμη μιλάμε για το απόλυτο vfm (220 ειχα δωσει) smartwatch μιας και τόσα χρόνια μετά παραμένει ένα από τα πιο ωραία ρολόγια

Και φυσικά για μια ακόμη φορά μπράβο στην smartec

Link to comment
Share on other sites

Επειδή τα καλά πρέπει να λέγονται.

Το ρολόι αγοράστηκε τον Απρίλιο του 2018.

Την προηγούμενη εβδομάδα ξαφνικά τα έπαιξε η μπαταρία.

Πήγα στην smartec όπου τους ανέφερα και κάτι μοκροκολληματα στον μετρητή ύπνου και βημάτων που έφτιαχναν με επανεκινηση.

Με ενημέρωσαν ότι επειδή η συσκευή ήταν εντός εγγύησης ( για όσους δεν ξέρουν η samsung έδωσε παράταση λόγω κορωνοιου) θα πληρώσω 12 € για την μπαταρία.

Μετά από μια ώρα με ενημέρωσαν ότι θα αλλάξουν τελικά και πλακέτα και δεν θα πληρώσω μία λόγω της εγγύησης.

Την επόμενη ημέρα λόγω έλλειψης της πλακέτας παρέλαβα το κινητό και πλέον η μπαταρία του είναι καλύτερη και από καινούργια .

Στην πρώτη φόρτιση το φόρτισα το τρίτο βράδυ έχοντας το πάντα συνδεδεμένο με Bluetooth με κλειστό το aod βέβαια και είχε μείνει και 12 %.

Αν βγάλει άλλα δυο χρόνια ακόμη μιλάμε για το απόλυτο vfm (220 ειχα δωσει) smartwatch μιας και τόσα χρόνια μετά παραμένει ένα από τα πιο ωραία ρολόγια

Και φυσικά για μια ακόμη φορά μπράβο στην smartec

ποσο εδωσε παραταση ?
Link to comment
Share on other sites

Για τις συσκευές που η εγγύηση έληξε από 15 Μαρτίου μέχρι 15 Ιουνίου έδωσε επέκταση μέχρι 15 Ιουλίου.

Έμενα τυπικά είχε λήξει τον Απριλιο όπως είπα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Σήμερα παρατήρησα ότι μέσα στο αυτοκίνητο μετρούσε βήματα. Παλιά δεν το έκανε αυτό.

Είχε κάποιος παρόμοιο πρόβλημα?

 

Νομίζω μετά την τελευταία αναβάθμιση έχω κι εγώ το ίδιο πρόβλημα. Τόσο με τα βήματα όσο και με τους ορόφους

Link to comment
Share on other sites

Εγώ νομίζω ότι μετά την τελευταία αναβάθμιση έχει γίνει ακόμα πιο αισιόδοξο αναφορικά με τα βήματα που μετράει. Σε μία μέτρηση 8.000 βημάτων που το είχα ταυτόχρονα με το mi band 4 το band μέτρησε 6.000! Ποιο από τα δύο να έχει δίκιο;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

Μόλις απέκτησα ένα Redmi Note 8T και προσπαθώ να συνδέσω ένα Samsung Galaxy Gear S3, χωρίς επιτυχία.

Προέρχομαι από Xiaomi Redmi Note 6 Pro όπου λειτουργούσε κανονικά.

 

Ευχαριστώ θερμά.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως πρέπει να το κάνεις κατάργηση απ' το προηγούμενο τηλέφωνο?

 

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk

 

Είχα αλλάξει τρεις φορές τηλέφωνο και δε χρειάστηκε. Απλά συνδέεσαι με το καινούργιο.

Άσχετο αλλά μετά την τελευταία αναβάθμιση νομίζω ότι μετράει ό,τι να ναι. Σε διαδρομή που παλαιότερα την έβγαζε 8000 βήματα, την υπολόγιαε χθες στα 10200! Να το στείλω service; Νομίζω ότι είναι software και αλλαγή πλακέτας δε θα ωφελήσει. Θα έκανα reset αλλά το samsung health δε μου συγχρονίζει για να κρατήσω τα δεδομένα μου εδώ και μια βδομάδα

Link to comment
Share on other sites

Είχα αλλάξει τρεις φορές τηλέφωνο και δε χρειάστηκε. Απλά συνδέεσαι με το καινούργιο.

Άσχετο αλλά μετά την τελευταία αναβάθμιση νομίζω ότι μετράει ό,τι να ναι. Σε διαδρομή που παλαιότερα την έβγαζε 8000 βήματα, την υπολόγιαε χθες στα 10200! Να το στείλω service; Νομίζω ότι είναι software και αλλαγή πλακέτας δε θα ωφελήσει. Θα έκανα reset αλλά το samsung health δε μου συγχρονίζει για να κρατήσω τα δεδομένα μου εδώ και μια βδομάδα

 

'Εχετε αφαιρέσει την δυνατότητα στο samsung health να μετράει ΚΑΙ τα βήματα από το κινητό? Γιατί μετράει πολλά περισσότερα αθριστικά που ειναι λάθος

Link to comment
Share on other sites

'Εχετε αφαιρέσει την δυνατότητα στο samsung health να μετράει ΚΑΙ τα βήματα από το κινητό? Γιατί μετράει πολλά περισσότερα αθριστικά που ειναι λάθος

 

Ευχαριστώ για την απάντηση αλλά μιλάω μόνο για τα βήματα που δείχνει το ρολόι. Παλιά είχε μεγαλύτερη ακρίβεια. Τώρα μετραει πιο αισιόδοξα. Θα έκανα, reset αλλα έχει πρόβλημα και ο συγχρονισμός στο s health

Link to comment
Share on other sites

'Εχετε αφαιρέσει την δυνατότητα στο samsung health να μετράει ΚΑΙ τα βήματα από το κινητό? Γιατί μετράει πολλά περισσότερα αθριστικά που ειναι λάθος

 

Και πως αφαιρείται καθώς εδώ και κανένα χρόνο ίσως και παραπάνω στην εφαρμογή εγώ βλέπω τις εξής επιλογές μόνο

Όλα τα βηματα και κινητο τηλέφωνο Παλαιά είχε και επιλογή μονο ρολόι

Link to comment
Share on other sites

Και πως αφαιρείται καθώς εδώ και κανένα χρόνο ίσως και παραπάνω στην εφαρμογή εγώ βλέπω τις εξής επιλογές μόνο

Όλα τα βηματα και κινητο τηλέφωνο Παλαιά είχε και επιλογή μονο ρολόι

 

Πηγαίνεις στο health. Βλέπεις τα βήματα ψηλά στην οθόνη. Μπαίνεις στο μενού τους. Επίλέγεις κινητό τηλέφωνο. Πανω δεξιά υπάρχουν 3 τελείες. Πατάς στην επιλογή παύση μέτρησης βημάτων. Όποτε θέλεις επιλέγεις έναρξη μέτρησης. Εγώ το έχω απενεργοποιήσει εδώ και 20 ημέρες. Αυτά τα βρήκα απο αντιστοιχο post στα αγγλικα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...