Jump to content

iPhone 7


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα και Χρόνια Πολλά!

 

Νέος κάτοχος iphone μετά απο πολλάααα χρόνια σε android και ήθελα να ρωτήσω κάτι.

Το βράδυ, κατα τον ύπνο, είναι φυσιολογικό να χάνει περίπου 10% η μπαταρία?

Σε όποια άλλη συσκευη είχα έχανε 1-2% με δεδομένα + wifi πάντα ανοιχτά

 

Χρόνια Πολλά!

Δεν είναι φυσιολογικό (ειδικά σε ios συσκευές) .. Δες στα στατιστικά τι είναι αυτό που σου καταναλώνει μπαταρία..

Πιθανόν κάποια εφαρμογή ή έχεις κακό σήμα με αποτέλεσμα να καταναλώνει πόρους η συσκευή σε αναζήτηση σήματος..

Θανάσης
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Χρόνια Πολλά!

Δεν είναι φυσιολογικό (ειδικά σε ios συσκευές) .. Δες στα στατιστικά τι είναι αυτό που σου καταναλώνει μπαταρία..

Πιθανόν κάποια εφαρμογή ή έχεις κακό σήμα με αποτέλεσμα να καταναλώνει πόρους η συσκευή σε αναζήτηση σήματος..

 

Απο σήμα είναι χάλια μέσα στο σπίτι αλλά απο τα στατιστικά δεν μπορώ να καταλάβω αν προέρχεται απο το σήμα.

Δεν έχει τέτοια πληροφορία.

Ωστόσο έχω ενεργοποιημένο το Voice over Wifi και μέσα στο σπίτι είναι πάντα ενεργό απ'οτι βλέπω. Και σε αυτή την περίπτωση μπορεί να καταναλώνει περισσότερη μπαταρία για να βρει καλό σήμα?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και Χρόνια Πολλά!

 

Νέος κάτοχος iphone μετά απο πολλάααα χρόνια σε android και ήθελα να ρωτήσω κάτι.

Το βράδυ, κατα τον ύπνο, είναι φυσιολογικό να χάνει περίπου 10% η μπαταρία?

Σε όποια άλλη συσκευη είχα έχανε 1-2% με δεδομένα + wifi πάντα ανοιχτά

 

Δεν είναι λογικό

Τις πρώτες μέρες κάνει κάποιες διεργασίες στο παρασκήνιο ίσως σε επηρεάζει αυτό

Επίσης υπάρχουν μέσα κάποιες ρυθμίσεις που μπορείς να κλείσεις όπως η ανανέωση στο παρασκήνιο

Καλά είναι να το ψάξεις λίγο

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Θα δοκιμάσω αν είναι να απενεργοποιησω την ανανέωση στο παρασκήνιο και βλέπουμε :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και Χρόνια Πολλά!

 

Νέος κάτοχος iphone μετά απο πολλάααα χρόνια σε android και ήθελα να ρωτήσω κάτι.

Το βράδυ, κατα τον ύπνο, είναι φυσιολογικό να χάνει περίπου 10% η μπαταρία?

Σε όποια άλλη συσκευη είχα έχανε 1-2% με δεδομένα + wifi πάντα ανοιχτά

 

Αρχικά θέλει 7-8 φορτίσεις για να πιάσει η μπαταρία τα μέγιστα επίπεδα της. Τόσο περίπου χάνει. Δες όμως τι τρέχει στο υπόβαθρο. Έχε υπόψην σου πως το facebook και το messenger ελέω voip τρώνε αρκετή μπαταρία. Εμείς οι παλαιοί κάτοχοι από το 3g θυμόμαστε την εφαρμογή ως άψογη μόνο που τότε δεν υπήρχαν όλες αυτές οι προσθήκες. Εν συνεχεία κάνε τα update της εφαρμογής youtube γιατί έχει αναφερθεί πως ρουφάει την μπαταρία με το καλαμάκι και τέλος το σημαντικότερο όλων. Κλείσε το 4g και κράτα το 3g ανοιχτό και το 4g το χρησιμοποιείς μόνο όταν το χρειάζεσαι απόλυτα. Αυτό θα σου ενισχύσει την μπαταρία κατά 30% περίπου.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ είναι το 10%, εμένα το έκανε μεχρι να τελειώσει ο συγχρονισμός του iCloud, δηλαδή το πρώτο βράδυ

 

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

Χρόνια Πολλά και καλή χρονιά.

Iphone 7 φίλου, όταν μιλάει στο τηλέφωνο, και βάζει τέρμα την ένταση ακούει την φωνή του συνομιλητή κάπως παραμορφωμενη.

Σαν παράσιτα κάτι.

Συμβαίνει εδώ και καιρό αυτό.

Στην Θεσσαλονίκη που ακριβώς το στέλνω?

Και ποια είναι η διαδικασία, απλά το βάζω σε ένα φάκελο και το στέλνω αναφέροντας το πρόβλημα?

Ευχαριστώ.

kountouraN
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

Χρόνια Πολλά και καλή χρονιά.

Iphone 7 φίλου, όταν μιλάει στο τηλέφωνο, και βάζει τέρμα την ένταση ακούει την φωνή του συνομιλητή κάπως παραμορφωμενη.

Σαν παράσιτα κάτι.

Συμβαίνει εδώ και καιρό αυτό.

Στην Θεσσαλονίκη που ακριβώς το στέλνω?

Και ποια είναι η διαδικασία, απλά το βάζω σε ένα φάκελο και το στέλνω αναφέροντας το πρόβλημα?

Ευχαριστώ.

 

Να παει στην istorm στην Τσιμισκη (δίπλα στο εμπορικό κέντρο Πλατεία) ή στο άλλο κατάστημα της istorm στο Mediterranean cosmos. Η istorm είναι το επίσημο σέρβις της Apple στην Ελλάδα.

Πρέπει πρώτα να κρατήσει ένα backup σε iTunes ή σε iCloud και τους αφήνει εκεί τη συσκευή για έλεγχο και σέρβις εντός εγγύησης.

Αν η βλάβη δεν οφείλεται σε κακή χρήση, δεν πληρώνει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Να παει στην istorm στην Τσιμισκη (δίπλα στο εμπορικό κέντρο Πλατεία) ή στο άλλο κατάστημα της istorm στο Mediterranean cosmos. Η istorm είναι το επίσημο σέρβις της Apple στην Ελλάδα.

Πρέπει πρώτα να κρατήσει ένα backup σε iTunes ή σε iCloud και τους αφήνει εκεί τη συσκευή για έλεγχο και σέρβις εντός εγγύησης.

Αν η βλάβη δεν οφείλεται σε κακή χρήση, δεν πληρώνει κάτι.

 

Εμείς δηλαδή από Πτολεμαΐδα πληρώνουμε μόνο τα έξοδα αποστολής?

Ευχαριστώ

kountouraN
Link to comment
Share on other sites

Εμείς δηλαδή από Πτολεμαΐδα πληρώνουμε μόνο τα έξοδα αποστολής?

Ευχαριστώ

 

Ναι, αλλά για επιβεβαίωση πάρε τους τηλ και συνεννοηθείτε

http://www.istorm.gr

Link to comment
Share on other sites

Καλά εντάξει δεν είναι και πανακεια η istorm.

Το συγκεκριμένο κατάστημα ( αλλά ολα με την ίδια παράλογη λογική δουλεύουν) δεν κατάφερε να με εξυπηρετήσει σε τρεις διαφορετικές περιπτώσεις (όλες εντός εγγύησης).

 

Βγάλε φωτός το κινητό από παντού πριν τους το δώσεις.

Edited by IRONMAIDEN
Link to comment
Share on other sites

Αρχικά θέλει 7-8 φορτίσεις για να πιάσει η μπαταρία τα μέγιστα επίπεδα της. Τόσο περίπου χάνει. Δες όμως τι τρέχει στο υπόβαθρο. Έχε υπόψην σου πως το facebook και το messenger ελέω voip τρώνε αρκετή μπαταρία. Εμείς οι παλαιοί κάτοχοι από το 3g θυμόμαστε την εφαρμογή ως άψογη μόνο που τότε δεν υπήρχαν όλες αυτές οι προσθήκες. Εν συνεχεία κάνε τα update της εφαρμογής youtube γιατί έχει αναφερθεί πως ρουφάει την μπαταρία με το καλαμάκι και τέλος το σημαντικότερο όλων. Κλείσε το 4g και κράτα το 3g ανοιχτό και το 4g το χρησιμοποιείς μόνο όταν το χρειάζεσαι απόλυτα. Αυτό θα σου ενισχύσει την μπαταρία κατά 30% περίπου.

 

Τελικά μετά απο μέρες δοκιμών κατάλαβα οτι η κατανάλωση το βράδυ προέρχεται μάλλον απο το κακό σήμα μέσα στο δωμάτιο.

Με ανοιχτά δεδομένα + wifi έχω 10-15% κατανάλωση κατά τις ώρες του ύπνου.

Σε λειτουργία πτήσης έχω 1%

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μετά απο μέρες δοκιμών κατάλαβα οτι η κατανάλωση το βράδυ προέρχεται μάλλον απο το κακό σήμα μέσα στο δωμάτιο.

Με ανοιχτά δεδομένα + wifi έχω 10-15% κατανάλωση κατά τις ώρες του ύπνου.

Σε λειτουργία πτήσης έχω 1%

 

Εννοείται αυτό

Δοκίμασε να κλείσεις το 4g

Εγώ έχω σπίτι 1 κουτάκι 4g ενώ παράλληλα έχω full 3g

Όποτε καταλαβαίνει κανείς ότι αν το έχει στο 4g τρώει παραπάνω μπαταρία την νύχτα στο 8ωρο

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται αυτό

Δοκίμασε να κλείσεις το 4g

Εγώ έχω σπίτι 1 κουτάκι 4g ενώ παράλληλα έχω full 3g

Όποτε καταλαβαίνει κανείς ότι αν το έχει στο 4g τρώει παραπάνω μπαταρία την νύχτα στο 8ωρο

 

Για να μην κλείνω και ανοίγω το 4G, απλά το βάζω σε λειτουργία πτήσης με το Wifi ανοιχτό, οπότε δεν χάνω και κλήσεις λόγω του VoWifi της Cosmote :happy:

Link to comment
Share on other sites

Για να μην κλείνω και ανοίγω το 4G, απλά το βάζω σε λειτουργία πτήσης με το Wifi ανοιχτό, οπότε δεν χάνω και κλήσεις λόγω του VoWifi της Cosmote :happy:

 

Για δοκιμή λέω να το κανείς

Εννοείται πως το βράδυ αν έχεις θέμα κανείς αυτό που είπες και είσαι μια χαρά

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος κάτοχος iPhone αν η υπηρεσία της cosmote 2in1 είναι συμβατή με την συσκευή μας ;

Στο 13888 ο ένας μου λέει ναι ο άλλος όχι.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

iPhone 13 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος κάτοχος iPhone αν η υπηρεσία της cosmote 2in1 είναι συμβατή με την συσκευή μας ;

Στο 13888 ο ένας μου λέει ναι ο άλλος όχι.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Αν εννοείς ένα νούμερο σε δυο sim το είχα δοκιμάσει πριν 3 χρόνια περίπου στο 6αρι .Δεν δούλευε σωστά και το κατάργησα

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά τι σας λένε αυτά τα στατιστικά μπαταρίας

0815f6559d1cc8dcfd58f68b5a5781a2.jpg

 

Σχεδόν από το 100% το έχω με λειτουργία χαμηλής ισχύος

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς ένα νούμερο σε δυο sim το είχα δοκιμάσει πριν 3 χρόνια περίπου στο 6αρι .Δεν δούλευε σωστά και το κατάργησα

 

 

 

Όχι εννοώ το ακριβώς ανάποδο.

Δυο διαφορετικά νούμερα σε μια sim.

https://www.whatsup.gr/el/cosmote-2in1

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

iPhone 13 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Όχι εννοώ το ακριβώς ανάποδο.

Δυο διαφορετικά νούμερα σε μια sim.

https://www.whatsup.gr/el/cosmote-2in1

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Λαθος έκανα .Εγω τότε είχα μπλέξει με την twin sim

Link to comment
Share on other sites

Δουλεύουν κανονικά αυτές οι υπηρεσίες αρκεί να είναι τα pin απενεργοποιημένα
Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Οταν με παίρνουν σε ένα από τα 3 τις 8 από τις 10 φορές μου έρχεται η κλήση σε μήνυμα αρκετά αργότερα και μόνο 2 από τις 10 μιλάω κατευθείαν Επίσης η κάρτα μου vodafone είναι καινούργια ( την άλλαξα πριν 1 χρόνο) Τι μπορεί να συμβαίνει? είναι θέμα τηλεφώνου, vodafone η εφαρμογών ?
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος κάτοχος iPhone αν η υπηρεσία της cosmote 2in1 είναι συμβατή με την συσκευή μας ;

Στο 13888 ο ένας μου λέει ναι ο άλλος όχι.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Η κάρτα λειτουργεί κανονικά, (άλλα δεν έχεις μηνύματα όπως είναι γνωστό στην 1 απο τις 2 γραμμές),

ΔΕΝ έχεις τα ονόματα που έχεις δώσει στις γραμμές δλδ πάνω πάνω το τηλέφωνο γράφει τον πάροχο και όχι την πχ γραμμή 1 ή γραμμή 2.

M. K.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά τι σας λένε αυτά τα στατιστικά μπαταρίας

0815f6559d1cc8dcfd58f68b5a5781a2.jpg

 

Σχεδόν από το 100% το έχω με λειτουργία χαμηλής ισχύος

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Αυτη την στιγμη που μιλαμε...απο 100%... εχω χρηση 4:36 και αναμονη 18:40 ...υπολοιπο 20%.. χωρις χρηση χαμηλης ισχυος...

Μπορεις και καλυτερα νομιζω. εξαρταται ποιες εφαρμογες χρησιμοποιεις... πχ το Instragram/fb/messenger και λιγο να τα χρησιμοποιησεις τα ρουφαει ολα...

Link to comment
Share on other sites

Το downgrade επιτρέπεται χωρίς shsh μεταδώστε το όσο μπορείτε ισχύει για όλα εκτός του 8/8+/Χ ακόμα και για ipad. Κάντε το και κρατείστε shsh.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone 7
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...