Jump to content

Νοσταλγία: Τα παλιά κινητά της Ericsson


alkis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ntaxei auta den einai kai toso palia.Ti na poune kai osoi eixan 1stG?Anyway apo ta xeria mou perasan kai emeinan

T10s

T28s

T66

T68i

R360 gia ena feggari

T39 gia ena mhna.

To kalytero bebaia synaisthimatika htan to t28s.To xa modarei kiolas(sic) me epipedh after market keraia paxoys 1 mm kai eixa afaieresei xeirourgika to portaki me apotelesma na einai AKOMA pio mikro.Thymamai pws psarwnan tote oi 8210khdes otan to bgaza apo thn tseph.Ti wraia xronia pou mallwname pio einai to mikrotero kai omorfotero.Twra pairneis ena p900 h ena JAm kai les pali kala...

 

Πως κατάφερες και του αφαίρεσες το πορτάκι;

Τι έκανες με το μικρόφωνο;

Στο ρωτάω, διότι εμένα μου βγήκε καταλάθος το πορτάκι, στράβωσαν οι επαφές του μικροφώνου και ύστερα δεν δούλευε το μικρόφωνο.

Και δυστυχώς δεν κατάφερα να το διορθόσω :(

"Η χειρότερη άρνηση, η μεγαλύτερη απελπισία, είναι να φουντάρεις στον τόπο σου και να ζεις με τις αναμνήσεις..."

Νίκος Καββαδίας

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

To kalytero bebaia synaisthimatika htan to t28s.To xa modarei kiolas(sic) me epipedh after market keraia paxoys 1 mm kai eixa afaieresei xeirourgika to portaki me apotelesma na einai AKOMA pio mikro

Χωρίς πορτάκι πως κλείδωνες το πληκτρολόγιο όταν το είχες στην τσέπη; Μην μου πεις ότι είχες κάνει πατέντα και στο software; :p
Link to comment
Share on other sites

Αχ εκείνο το ηρωϊκό 388 τι τράβηξε στα χεράκια μου!Εποχή που ήταν free τα sms μέσω των ξένων κέντρων μυνημάτων των δικτύων! Ούτε που θυμάμαι πόσα μυνήματα έφευγαν την ημέρα, αφού απο την μεγάλη χρήση μπλόκαρε το τηλέφωνο και έβγαζα την μπαταρία για να επανέλθει...........Ωραίες εποχές!
Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το τηλέφωνο είναι πραγματικά καινούριο, με το flip counter (το οποίο για όσους δεν ξερουν απο παλiα Ericsson μετράει πόσες φορές έχει ανοιξει και κλεισει το πορτάκι) να γράφει μόνο 17.

 

Eixe flip counter to T39??? :blink: Xampari den pira... Pws to tsekarw?

 

Exo akoma to thriliko kai panemorfo galazio T39m kai malista to xanafortisa prin liges vdomades otan to TRAGIKO (apo piotita kataskeveis) Siemens s55 exase to TRITO koumpi mesa se 1.5 xrono! Eixa xehasei poso argo itan to menu, enw h ellipsi ellinikou T9 me kourase :p. To xrisimopoiousa gia 1 mina fetos, mexri pou agorasa ena K700i (to opio den me siginei idietera, by the way).

 

Nomizw oi meres pou ta kinita itan mikra, lepta kai omorfa efygan kai den tha xanagyrisoun... Den katalavenw tin xrisimotita tis cameras twn 1.3MPixel. H piotita xamhlh kai to kostos se megethos tis siskevis dysanaloga megalo! Mipws oi eteries theloun na sinithisoume sta 3G features pou erxontai?

 

Paliotera perasa apo ena ble (sparkling!) T18s (to thewrw episis thriliko, logo voice commands, ktl) kai ena bez T28s me to gnwsto portaki pou fthirete :D

 

Mipws exei kaneis to palio klassiko ringtone tis Ericsson? Afto pou eixe treis overlapping notes... Elpizw na katalavate ti ennow.

 

Ante, se ligo xekinaw thread gia ton thriliko Spectrum 48K (me ta lastixenia koumpia mono, osoi eixate ta plastika na xekiniste diko sas thread :lol: ).

http://www.thesimpsons.com/bios/images/bios_family_snowball2.gif
Link to comment
Share on other sites

Mipws exei kaneis to palio klassiko ringtone tis Ericsson? Afto pou eixe treis overlapping notes... Elpizw na katalavate ti ennow.

 

Εννοείς το "μικτό" ringtone αν κατάλαβα καλά. :)

Φίλε μου κι εγώ το ψάχνω αυτό, για να το περάσω στο Ζ600 μου, μαζί βέβαια και με τα άλλα δύο κλασικά κουδουνίσματα της ericsson (το υψηλό και το μεσαίο).

Πού θα μπορούσαμε να τα βρούμε;

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ενα ενα τα ερωτήματα:

Το Τ39 εχει flip counter στο service menu (>*<<*<*) στο service tests κάτω κάτω. Στο παλιό μου Τ39 γράφει 26.000 flips!

Και όσον αφορά τον κλασσικό ήχο της Ericsson, το μικτό, το έχω, αλλά σε ΜΡ3,

για όσους το θέλουν, here you are!!

ericsson_classic.zip

My devices: Mi 10T Pro, Sony Xperia Z Ultra

Link to comment
Share on other sites

@nikossp:Σε K700 το περνάς κανονικά (με BT ή IR,αναλόγως τι έχεις),σε Τ630 δεν μπορείς όμως καθώς δεν υποστηρίζει .mp3 αρχεία.

 

@alkis:Φίλε μου μήπως εκτός από τον "μεικτό" ήχο έχεις και κανέναν από τους υπόλοιπους (υψηλό,χαμήλο,μεσαίο);;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω ένα Τ68 γκρι 3.5 χρονων το οποίο έχει γράψει πάνω από 900 ώρες ομιλίας, 5000 μηνύματα και 500.000 μετακινήσεις του Joystic.

Λοιπόν η μπαταρία του είναι ακόμα καινούργια παρακαλώ και όλα δουλευουν σχεδόν ρολόι. Ακόμα το χρησιμοποιώ αραιά και που και όταν σύντομα θα πάω στρατό θα το χρησιμοποιώ συνέχεια. Ύστερα από αυτό το κινητό ορκίστικα οτι θα παραμείνω παντοντινά πιστός στην SE.

Less is more...
Link to comment
Share on other sites

@spycom: Δυστυχώς δεν έχω τους υπόλοιπους ήχους..μόνο αυτόν έχω καταφέρει να βρώ, όμως νομίζω οτι είναι ο πιο χαρακτηριστικός της Ericsson. Αν βρω κάτι, θα το μοιραστώ πάντως άμεσα.

My devices: Mi 10T Pro, Sony Xperia Z Ultra

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, αν γινεται να βρουμε τους 3 αυτους ηχους σε midi και οχι mp3...για να μπορεσουν να περαστουν και σε Ζ600... :)

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σε midi είναι ακομα πιο δυσκολο να βρεθουν. Τους έψαχνα οταν ειχα το Τ610, αλλά δεν υπάρχουν μάλλον. Σε Μρ3 ίσως γίνει κατι

My devices: Mi 10T Pro, Sony Xperia Z Ultra

Link to comment
Share on other sites

Κάποτε ήμουν πωρωμένος με το GF768, το είχα αγοράσει σε πράσινο χρώμα και το κράτησα περίπου 1 χρόνο, σε γενικές γραμμές έβγαλε πολλά τεχνικά προβλήματα (και μια ρωγμή στο σημείο που βίδωνε η κεραία του), ύστερα ήρθε το T28s, θαυμάσιο design αλλά η χρήση του μου προξενούσε έντονους πονοκεφάλους (!).. ύστερα από αυτά είπα τέρμα τα Ericsson και το γύρισα σε Nokia ως τώρα..

 

Αν νοσταλγώ κάτι από εκείνες τις εποχές.. όσο και αν ακούγεται περίεργο.. ήταν το design των συσκευών!!

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον λογικο να σου προκαλει πονοκεφάλους, αφου το Τ28 έχει SAR γύρω στο 1,27!!

Ενδεικτικά αναφέρω οτι το Κ700 έχει SAR 0,48

My devices: Mi 10T Pro, Sony Xperia Z Ultra

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τα καταφερα και βρήκα δύο απο τους παλιούς ήχους σε midi,το μικτό και το υψηλό.

Here you are!

Mixed tone.zip

My devices: Mi 10T Pro, Sony Xperia Z Ultra

Link to comment
Share on other sites

Θυμάται κανείς πως έβλεπες στο t28s και t39 to πόσες φορές εχει ανοίξει το πορτάκι του?
Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Θυμάται κανείς πως έβλεπες στο t28s και t39 to πόσες φορές εχει ανοίξει το πορτάκι του?

 

> * < < * < * >

 

και για περισσότερα tips για το T28 δείτε στο http://t28.lpvs.net/html/tips.html

"Η χειρότερη άρνηση, η μεγαλύτερη απελπισία, είναι να φουντάρεις στον τόπο σου και να ζεις με τις αναμνήσεις..."

Νίκος Καββαδίας

Link to comment
Share on other sites

> * < < * < * >

 

και για περισσότερα tips για το T28 δείτε στο http://t28.lpvs.net/html/tips.html

Ευχαριστώ για t39m εχεις τίποτα?

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για t39m εχεις τίποτα?

 

Έχω και για Τ39 και για Τ65 και για Τ68 για θα τα βρεις στο http://www.esato.com/archive/t.php/t-626

"Η χειρότερη άρνηση, η μεγαλύτερη απελπισία, είναι να φουντάρεις στον τόπο σου και να ζεις με τις αναμνήσεις..."

Νίκος Καββαδίας

Link to comment
Share on other sites

Στην προηγούμενη διεύθυνση λέει και για ένα κρυφό παιχνίδι φιδάκι!

 

Δεν το γνώριζα, εντυπωσιάστικα!

 

Και για όσους βαριούνται να ψάχνουν, μεταφέρω αυτούσια τα όσα λέει:

 

Secrets in T39:

Erix:

- Go into Erix.

- Tap this buttons: 3#2 (some software: 123 or 789)

- Play a secret snake game.

- Navigate with: 7,5,9 and 0.

 

Secrets in T68:

 

€ Erix:

- Go into Erix.

- Tap this buttons: 123 (some software: 789)

- Play a secret snake game.

- Navigate with joystick.

"Η χειρότερη άρνηση, η μεγαλύτερη απελπισία, είναι να φουντάρεις στον τόπο σου και να ζεις με τις αναμνήσεις..."

Νίκος Καββαδίας

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να ρωτησω αν κανεις απο το forum εχει εμπειρία χρήσης του R380. Για οσους δεν θυμουνται είναι το πρωτο smartphone με touchscreen και πενακι (ενταξει μην φανταστειτε κανενα Ρ800), το οποίο σκεφτομαι να αγοράσω για συλλεκτικους λογους.

Είχε προβλήματα και κολλήματα?

My devices: Mi 10T Pro, Sony Xperia Z Ultra

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να ρωτησω αν κανεις απο το forum εχει εμπειρία χρήσης του R380. Για οσους δεν θυμουνται είναι το πρωτο smartphone με touchscreen και πενακι (ενταξει μην φανταστειτε κανενα Ρ800), το οποίο σκεφτομαι να αγοράσω για συλλεκτικους λογους.

Είχε προβλήματα και κολλήματα?

Όχι δεν είχε προβλήματα.

Βέβαια δεν ήταν smarthone, απλά ένα κινητό με οθόνη αφής.

Το βασικό του ατού ήταν η εμφάνιση και πλοήγηση στις σελίδες wap στην οθόνη του.

"Η χειρότερη άρνηση, η μεγαλύτερη απελπισία, είναι να φουντάρεις στον τόπο σου και να ζεις με τις αναμνήσεις..."

Νίκος Καββαδίας

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι για την εποχή του ήταν κατι παραπάνω απο ενα απλο κινητό με οθόνη αφής, καθώς είχε πολλές δυνατότητες διαχείρισης προσωπικών πληροφοριών και αν δεν κάνω λάθος είχε και ενα πρωτόγονο λειτουργικό συστημα (EPOC?). Πάντως σίγουρα δεν επαιρνε επιπλέον προγράμματα και είχε μνήμη μόνο 2 ΜΒ. Δεν ξέρω, αυτό το τηλέφωνο μου αρέσει πολύ!

My devices: Mi 10T Pro, Sony Xperia Z Ultra

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Νοσταλγία: Τα παλιά κινητά της Ericsson
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...