Jump to content

Νοσταλγία: Τα παλιά κινητά της Ericsson


alkis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παίρνοντας αφορμή απο ενα αντίστοιχο thread του Esato, το οποίο είναι απο τα πιο πολυσυχναστα, αναρωτιέμαι πόσοι απο εσας που μπαινετε στο Sonyericsson forum ασχολειστε ακομα ή νοσταλγείτε τα παλια καλα μοντελα της Ericsson.

Προσωπικά ακομα θαυμάζω το Τ39, το οποίο ήταν έτη φωτός μπροστά απο την εποχή του ή το Τ28, το οποίο είχε ξετρελάνει κοσμο με το μεγεθός του και το design του.

Καθώς είμαι παλιός και πιστός χρηστης Ericsson ήδη απο το 1999, πρόσφατα ξεκίνησα να κανω μια μικρή συλλογή απο τα πιο κλασσικά μοντέλα της, είτε μαζευοντάς τα απο συγγενείς και φίλους ή αγοράζοντάς τα απο internet.

 

Μεχρι τώρα η συλλογή μου έχει τα εξής κομμάτια:

-Ενα άψογο σαν καινουριο Τ28s σκουρο γκρι, αγορασμενο απο το ebay,

-Δύο Τ39, ένα άσπρο τριών χρονών, με εμφανη σημάδια απο την χρήση που του είχα κάνει, και το καμάρι μου, ένα γαλάζιο Τ39mc (ασιατική έκδοση) το οποίο αγόρασα απο το ebay σφραγισμένο στο original κουτί του, με ολα τα συνοδευτικά. Αυτό το τηλέφωνο είναι πραγματικά καινούριο, με το flip counter (το οποίο για όσους δεν ξερουν απο παλiα Ericsson μετράει πόσες φορές έχει ανοιξει και κλεισει το πορτάκι) να γράφει μόνο 17.

-Ενα Τ20s σε χρώμα ασπρο γαλάζιο σε πολύ καλή κατάσταση

-Ενα γκρί PF 768, δυστυχώς ο πατέρας μου έσπασε το πορτάκι του

-Ενα πορτοκαλί R 310s (ο περίφημος καρχαριας, το αδιάβροχο και άθραυστο μοντέλο της Ericsson)

-Eνα μπλε Τ65 , σε άριστη κατάσταση

 

Αναπολεί κανείς άλλος τα παλία Εricsson?

My devices: Mi 10T Pro, Sony Xperia Z Ultra

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Ontos polu wraio to antistoixo thread sto esato me polu iliko kai photo apo ta palia ericsson

 

Egw sti sillogi mou exw dio GH688, ena ble T10s, ena klassiko t20s kai fisika ta dio teleytaia aristourgimata tis ericsson t39m (skouro ble) kai t68m (gri)

'Greed, for lack of a better word... is good!'
Link to comment
Share on other sites

Η Ericsson θα έχει πάντα μια θέση στην καρδιά μου καθώς το πρώτο μου κινητό ήταν το T39m (icecap blue) που είναι το πιο όμορφο κινητό που είχα μέχρι τώρα και φυσικά τότε ήταν έτη μπροστά από κάτι 3330 :p:p:p

 

http://www.handy-blitz.de/pics/produkte/ericsson_pics/eri_t39_gruppe.jpg

 

Δυστυχώς όμως το έδωσα τσάμπα και νιώθω μα@@@ας γι'αυτο :(:(

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά το Τ39 ηταν απιστευτο κινητό για την εποχή του. Αν το καλοσκεφτείς απο την business πλευρα κάνει όσα ακριβώς μπορεί να κάνει και το Κ700 (ιδιος τηλ. καταλογος, ιδιο ημερολόγιο, ιδιες δυνατοτητες συνδεσιμοτητας με bluetooth και υπερυθρες, τρομερός χρόνος αναμονής,) σε ενα πολυ όμορφο και μικρό design. Ειναι πραγματικά το κορυφαιο μοντελο που εχει βγαλει ποτέ η Ericsson, για αυτό άλλωστε και προσπάθησα να βρω ενα καινουριο για να το κρατησω συλλεκτικό.

Ομοιως και το Τ28 ηταν πραγματικά ξεχωριστό ως προς το σχεδιο και το μεγεθος, σε μια εποχή που τα κινητά ειχαν μεγεθος σαγιοναρας

Οριστε και ενα μερος απο την συλλογή μου.

 

Na parei, den mporo na vro pos episynaptoun fotografies!

My devices: Mi 10T Pro, Sony Xperia Z Ultra

Link to comment
Share on other sites

Η Ericsson θα έχει πάντα μια θέση στην καρδιά μου καθώς το πρώτο μου κινητό ήταν το T39m (icecap blue) που είναι το πιο όμορφο κινητό που είχα μέχρι τώρα και φυσικά τότε ήταν έτη μπροστά από κάτι 3330 :p:p:p

 

http://www.handy-blitz.de/pics/produkte/ericsson_pics/eri_t39_gruppe.jpg

 

Δυστυχώς όμως το έδωσα τσάμπα και νιώθω μα@@@ας γι'αυτο :(:(

Το t 39 στο θαλασσί του μου άρεσε και μου αρέσει πολύ,μήπως ξέρει κανείς πόσο και που μπορώ να το βρώ?

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Φιλε lefkaditis, πριν μια εβδομαδα αγορασα απο το ebay ενα θαλασσί Τ39 ολοκαινουριο στο κουτί του. Οπως ελεγε ο πωλητης προερχονταν απο στοκ και ηταν 10 κομματια. Δυστυχως ομως μολις μπηκα στην καταχώρηση και εχουν εξαντληθει!

Το τηλέφωνο ειναι πραγματι ολοκαινουριο και θα το δεις στην παρακάτω φωτογραφία, μαζι με τα υπολοιπα Ericsson που έχω (ειναι το καμαρι της συλλογης μου!!)

My devices: Mi 10T Pro, Sony Xperia Z Ultra

Link to comment
Share on other sites

Πολύ μου αρέσει το thread. :)

 

My Collection :

GH 197 (1993)

GH 198 (1994)

S868 (1999)

T28 (2000)

T29 (2001)

T39 (2001)

T65 (2001)

T68 (2001)

 

Θα πλουτίσω τη συλλογή με την πρώτη ευκαιρία ;)

http://www.danasoft.com/sig/Da_I3oSS.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ericsson 788e

Eνα απο τα πρώτα μου κινητά με δώρο ενα car kit, το HF 6500.

Φοβερός συνδυασμός. :up:

Το πρώτο δυστυχώς το πούλησα,το δεύτερο το έχω ακομα, χωμένο σε κάποια ντουλάπα.

http://img404.imageshack.us/img404/9686/bestiolnv6nd7.gif
Link to comment
Share on other sites

Από SE (ή ορθότερα Ericsson) είχα το T29s

 

Καλό και στιλάτο κινητό (θυμάμαι του είχα βάλει την Li-Polymer μπαταρία, την πολύ λεπτή σαν του T28 και ήταν κουκλί)

και όπως μας είχε από τότε καλομάθει η Ericsson παρών τα EMS με επεξεργαστή εικονιδίων για να σχεδιάζεις τα δικά σου εικονάκια των EMS (η ΝΟΚΙΑ δεν τα έχει ακόμα ανακαλύψει!!!)

 

δυτυχώς γιατί αν και αποδείχθηκε σκυλί κινητό με πρόδωσε τελικά το πορτάκι του (και συγκεκριμένα η επαφή του μικροφώνου που βρισκόταν εκεί) κάτι το οποίο δεν το περίμενα.

 

Πάντως το έχω ακόμα (όχι για χρήση, αν και με hands-free λειτουργεί) και πολλές φορές το ανοίγω και παίζω εκείνο το εθιστικότατο Erix !

"Η χειρότερη άρνηση, η μεγαλύτερη απελπισία, είναι να φουντάρεις στον τόπο σου και να ζεις με τις αναμνήσεις..."

Νίκος Καββαδίας

Link to comment
Share on other sites

Για μένα όλα ξεκίνησαν με ένα Τ39m το οποίο το κράτησα 3,5 χρόνια!!! :cool:

 

Δυστυχώς με πούλησε η κεραία του.... :mad: (Ό,τι εξέχει έχει και τις συνέπειές του!) :X

 

Τώρα είμαι χαρούμενος κάτοχος ενός Κ700i :D (Το βλέπω να το κρατάω για 5 χρόνια) :shifty:

 

Οι δυνατότητες ενός Τ39m μπορούν άνετα να συγκριθούν με ένα Κ700i. Ας σκεφτεί κανείς ότι τότε δεν υπήρχαν έγχρωμα κινητά (μετά βγήκαν αυτά των 256 χρωμάτων :wacko: )

 

Άντε Ericsson εις ανώτερα!!!!!!

Σωστή εκτίμηση προκύπτει από εμπειρία.

Η εμπειρία όμως προκύπτει από λάθος εκτιμήσεις! ! ! :X

Link to comment
Share on other sites

Μου εχει ξεμείνει μια κεραια για Τ39 απο τοτε που άλλαξα το χρωμα του απο σκουρο μπλέ σε μπεζ. Ειναι πολυ εύκολο να αλλαχτεί, αν την θες στειλε ΡΜ

My devices: Mi 10T Pro, Sony Xperia Z Ultra

Link to comment
Share on other sites

Ειχα ενα Τ28, ακομα το αναπολω, πολυ το γουσταρω αλλα το εδωσα και μετα ενιωσα πολυ μ.....ς. Μετα πηρα ενα Τ65 που ακομα το εχω καπου και πρεπει να το ξαναβγαλω στην επιφανεια.
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα χτες να χρησιμοποιησω το Τ28 μου για μια ημερα, ετσι για να θυμηθώ τα παλια... Ολα καλα, αλλα το μενου του ειναι απελπιστικά αργο για τα σημερινα δεδομενα. Βεβαια ειναι τελικα πολυ βολικο το πορτακι, δεν χρειαζεται να εχεις το νου σου αν κλειδωθηκαν τα πληκτρα και οι κλησεις απαντώνται και τερματίζονται πολυ εύκολα. Δεν το συζηταω για το μεγεθός του, συνειδητοποίησα ποσο πισω ειναι τα σημερινα κινητά στο θεμα του μεγεθους και της φορητοτητας.

Δυστυχώς έκανα μια μεγαλη κλήση (περιπου 15 λεπτα) και μετα με πονεσε λιγο το κεφαλι μου, πραγμα λογικό, αφου οπως διάβασα εχει SAR 1,27!!!

My devices: Mi 10T Pro, Sony Xperia Z Ultra

Link to comment
Share on other sites

πως μπορω να ξεχασω.

αχ ειμαι ενας ανθρωπος που ειτε καλο ειτε κακο ζω μεσα απο τις αναμνησεις μου μεσα στις καλυτερες μου στιγμες ειχε τυχει να χω κινητα της τοτε ericsson,αρχιζω.

το 1998 ενα χρονο πριν παω να υπηρετησω τη μαμα πατριδα πηρα το ericsson gf-788 κινηταρα για την εποχη του και με πολυ μικρες διαστασεις το τι ποτε βεβαια ειχε πιει ειναι αλλη ιστορια δουλευα τοτε σε στριπτιτζαδικο το χειμωνα οχι για στριπτιζ φυσικα αλλα σαν dj και μιλαμε αυτο το κινητο ειχε δοκιμασει ολα τα ποτα κι ομως δε μου παρουσιασε ποτε τιποτα.

το 2000 πηρα το t-28 πολυ καλο κινητακι αν και δε κρατουσε πολυ η μπαταρια του μετα ομως που βγηκε η μεγαλη εσκιζε,τον ιδιο χρονο πηρα και το t-10 πολυ καλο και φτηνο,λιγο αργοτερα πηρα το t-68 που δυστυχως απογοητευτηκα τελειως και το t-39 που το χω ακομα και πραγματικα ηταν πολυ μπροστα για την εποχη του και φετος το k-700 που φυσικα εμεινα πολυ ευχαριστημενος.

ξεχασα να προσθεσω οτι απο την συλλογη μου περασαν και το t-18 και το 388.

γενικα η ericsson ειναι ενα μικρο κομματι της καρδιας μου ισως λογω του οτι τοτε εκεινη την εποχη ειχα γνωρισει το πιο μαγευτικο πλασμα που ειχα γνωρισει ποτε μου και θυμαμαι ποσες ωρες μιλουσα με εκεινη στο κινητο με τα τοτε ericsson κινητα που ειχα,απλα τελεια.τιποτα δεν ειναι οπως τοτε,ενα μπραβο σε αυτον που ανοιξε αυτο το θεμα μου θυμησε πολλα

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν, μπράβο στο μέλος που άνοιξε το θέμα.

Όταν μιλάμε για την ericsson, εννοούμε την εταιρία που έχει συνδέσει την ύπαρξή της με την ιστορία των τηλεπικοινωνιών και της κινητής τηλεφωνίας. Με συσκευές πρωτοποριακές και ανθεκτικές και σχεδιασμό αξεπέραστο κατά την προσωπική μου εκτίμηση. Ακόμη και σήμερα, παλαιότερα μοντέλα της συγκρίνονται με τα σημερινά και σε πολλές περιπτώσεις τα ξεπερνούν σε αισθητική.

Το πρώτο μου ericsson λοιπόν, ήταν το GF788e, εκπληκτικά μικρό και πανέμορφο. Την εποχή που το είχα αγοράσει, κόστιζε αρκετά λεφτά, αλλά θυσίασα άλλες δαπάνες προκειμένου να το αποκτήσω. Δε μου είχε βγάλει το παραμικρό πρόβλημα και λειτουργούσε πάντα στην εντέλεια. Πολύ καλό.

Επόμενο στη λίστα, το Τ18s. Θυμάμαι χαρακτηριστικά το απόγευμα εκείνο που το είχα αγοράσει και το πόσο μου είχε αρέσει. Ιδιάιτερα στιβαρή και όμορφη κατασκευή, δούλευε κι αυτό απρόσκοπτα χωρίς προβλήματα. Έχω συνδέσει πολλές από τις ωραιότερες προσωπικές μου στιγμές με αυτήν τη συσκευή.

Τρίτο από τα Ericsson ήταν το Τ65, το οποίο είχε πάρα πολλές δυνατότητες σε πολύ οικονομική τιμή. Αυτή κι αν ήταν στιβαρή κατασκευή...

Συνεχίζουμε με το Τ310, το οποίο έχω εδώ και δύο χρόνια και να σημειώσω ότι η μπαταρία του είναι σαν καινούρια, υπόδειγμα αυτονομίας για έγχρωμο κινητό. Δεν παρουσίασε ποτέ πρόβλημα και συνεχίζει να υπάρχει ως εφεδρική συσκευή. Κι εγώ δεν θυμάμαι πόσες φωτογραφίες έχω βγάλει με αυτό και την communicam.

Αυτήν τη στιγμή έχω το Ζ600, από το οποίο είμαι υπέρ ικανοποιημένος και έχω να σημειώσω και εδώ την πολύ καλή ποιότητα κατασκευής και τον επαγγελματικό χαρακτήρα του τηλεφώνου. Εννοείται ότι δεν έχει βγάλει το παραμικρό πρόβλημα και δουλεύει 24 ώρες το 24ωρο. Να πω στο σημείο αυτό, ότι τα κινητά μου τα προσέχω και τα φροντίζω πολύ, ίσως σε σημείο υπερβολής, αλλά έτσι είμαι! :)

Η γυναίκα μου έχει το Κ500i, με το οποίο βέβαια ασχολούμαι κι εγώ!

Κλέινοντας, θα ήθελα να πω ότι τα ericsson αποτελούν ένα κομμάτι της ζωής μου. Το θέμα που άνοιξε ο φίλος είναι πολύ θετικό γιατί επιτρέπει σε όλους εμάς να αναπτύξουμε τις απόψεις και τους προβληματισμούς μας για τα τηλέφωνα της ericsson και φυσικά να θυμηθούμε παλιές, όμορφες στιγμές που συνδέονται με αυτά.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο μου κινητό ήταν Ericsson, ένα μπλέ GF768! Παντόφλα και με μια γραμμή οθόνης! :p

Το δεύτερό μου ήταν ένα μαύρο T39m. Απίστευτο κινητό! Μεγάλη αγάπη. Είχε κυριολεκτικά τα πάντα για την εποχή και ήταν μακράν καλύτερο από τους ανταγωνιστές του. Θυμάμαι που καθόμουν κι έφτιαχνα μέχρι και εικονάκια pixel-pixel με μια εφαρμογή του κινητού, καθώς και πολλά διπλά με υπέρυθρες στο Tennis!

Τα έχω ακόμα και τα δύο σε άριστη κατάσταση εξωτερικά, αλλά έχουν μερικά προβληματάκια εσωτερικά...:cry:

Επίσης το T68m (μαύρο ή χρυσό) ήταν ένα θαύμα για την εποχή του, το πρώτο με έγχρωμη οθόνη (αν εξαιρέσουμε το communicator της Nokia) και είχε & όλα τα χαρακτηριστικά του T39. Ωραία παιχνίδια (το πορωτικό Erix), animated themes όταν άνοιγε/έκλεινε το κινητό... Και κατά τη γνώμη μου είναι το πιο όμορφο κινητό που έχει κυκλοφορήσει μέχρι σήμερα! :cool:

Link to comment
Share on other sites

Πολυ χαίρομαι που το thread τελικα ειχε ανταποκριση. Αν και εγω δεν ημουν τοσο τυχερος σε θεματα αξιοπιστίας με τα ericsson που κατα καιρούς είχα (μονο για το Τ39, η αντιπροσωπεια μου εκανε 5 αντικαταστασεις συσκευης, με διαφορετικά προβλήματα καθε φορα), μετά το Τ28 κολλησα με αυτην την μαρκα.

Αλλωστε και τα προβληματα δεν με πειραζαν ιδιαιτερα, αφου ηξερα οτι η αντιπροσωπεια θα μου αντικαθιστουσε το κινητο άμεσα (πανε αυτες οι καλες εποχές που είχες καινουρια συσκευή σε μια ωρα!)

Και ποτε δεν καταλαβα αυτους που θεωρουσαν τα ΝΟΚΙΑ πιο ευχρηστα, αφου το μενου των ericsson μετα το Τ28 το βρισκω πολύ πιο βολικο απο οποιοδήποτε άλλο κινητό.

Αυριο λεω να βγαλω βολτα και το Τ39, ετσι για να θυμηθούμε τα παλια!

My devices: Mi 10T Pro, Sony Xperia Z Ultra

Link to comment
Share on other sites

κοιταξε φιλε μου κι εγω ειχα καποια προβληματα αξιοπιστιας και με το t-28 και με το t-39 αλλα ας ειναι καλα το service της ericsson που παντα με φτιαχνε και μου αλλαζε τις συσκευες κι ετσι δε ξενερωνα σε αντιθεση με τη Nokia που ποτε δε μου αλλαξαν συσκευη ολο για αναβαθμισεις μου λεγανε και πρασινα αλογα

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Ntaxei auta den einai kai toso palia.Ti na poune kai osoi eixan 1stG?Anyway apo ta xeria mou perasan kai emeinan

T10s

T28s

T66

T68i

R360 gia ena feggari

T39 gia ena mhna.

To kalytero bebaia synaisthimatika htan to t28s.To xa modarei kiolas(sic) me epipedh after market keraia paxoys 1 mm kai eixa afaieresei xeirourgika to portaki me apotelesma na einai AKOMA pio mikro.Thymamai pws psarwnan tote oi 8210khdes otan to bgaza apo thn tseph.Ti wraia xronia pou mallwname pio einai to mikrotero kai omorfotero.Twra pairneis ena p900 h ena JAm kai les pali kala...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Νοσταλγία: Τα παλιά κινητά της Ericsson
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...