Jump to content

Νοσταλγία: Τα παλιά κινητά της Ericsson


alkis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχεις δίκιο και ορίστε ένα review που βρήκα στο site http://www.cellular.co.za/ στη διεύθυνση http://www.cellular.co.za/ericsson_r380.htm

 

_________________________________________

 

 

 

http://www.cellular.co.za/phones/ericsson/2000/ericsson_r380-front-tn.jpghttp://www.cellular.co.za/images/corporate/ericsson.gifhttp://www.cellular.co.za/phones/ericsson/2000/ericsson_r380-back-tn.jpg

 

The Ericsson R380 is a Smart Phone with a built in PDA (Personal Digital Assistant) - but still the size of a mobile phone. It has a touchscreen, WAP browser, can take voice notes and serve as a speaker phone

 

R380 features include:

 

 

 

  • GSM 900/1800 dual band phone
  • Touch screen with back light
  • Uses WAP system for Internet access
  • In-built modem
  • EPOC operating system
  • Flip with keys
  • Large display
  • Infrared communication
  • Size as a mobile phone
  • Address book
  • Calendar
  • E-mail and SMS
  • WAP browser
  • Voice notes
  • Notepad
  • Speaker phone
  • Calculator
  • Alarm clock
  • PC synchronisation
  • Ericsson Mobile Internet

The R380 has an address book, a calendar, a voice note recorder, a notepad and other personal organisation tools.

 

The R380 features hand writing recognition, voice dialling and voice answering. Synchronisation of user information between R380 and a PC will be supported.

 

To access information R380 will support Internet WML browser (WAP).

 

To access information from the Internet, R380 supports WAP (Wireless Application Protocol).

 

Developed specifically for mobile use the Mobile Internet service (based on WAP) is a unique function offering you quicker access to the Internet.

 

The Ericsson R380 is equipped with the EPOC operating system. Developed by Symbian especially for wireless information devices, this operating system is easier to operate, less power consuming, faster, and more versatile than others.

 

EPOC offers the user a fully featured suite of personal information management as well as productivity and communication applications.

 

Based on a new platform, the phone's components draw less current and thereby ensure work times, which will fulfil requirements from active users.

 

Batteries are made from lithium ion. Ericsson has developed an all-new series of accessories, which form an intelligent communications concept together with the phone.

________________________________________

Στο παραπάνω θα ήθελα να κάνω μια παρατήρηση.

Η αναγνώριση γραφής δεν ήταν δυνατή για την ελληνική γλώσσα.

"Η χειρότερη άρνηση, η μεγαλύτερη απελπισία, είναι να φουντάρεις στον τόπο σου και να ζεις με τις αναμνήσεις..."

Νίκος Καββαδίας

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Ευχαριστώ για το review multipetros! Τελικά το R380 είναι ο παππούς των τωρινών smartphones (το EPOC απ' οτι διάβασα είναι λειτουργικό της Symbian) και ήταν πολύ μπροστά για την εποχή του. Το παρήγγειλα και περιμένω να το παραλάβω και να το δοκιμάσω!

My devices: Mi 10T Pro, Sony Xperia Z Ultra

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για το review multipetros! Τελικά το R380 είναι ο παππούς των τωρινών smartphones (το EPOC απ' οτι διάβασα είναι λειτουργικό της Symbian) και ήταν πολύ μπροστά για την εποχή του. Το παρήγγειλα και περιμένω να το παραλάβω και να το δοκιμάσω!

Υπάρχει για να το αγοράσεις και αν ναι απο που?

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Ναι lefkaditis, πωλείται καινούριο στο site http://www.retrofone.co.uk. Αλλα και στο ebay βρισκεις μερικά, μεταχειρισμένα κυρίως

My devices: Mi 10T Pro, Sony Xperia Z Ultra

Link to comment
Share on other sites

Ναι lefkaditis, πωλείται καινούριο στο site http://www.retrofone.co.uk. Αλλα και στο ebay βρισκεις μερικά, μεταχειρισμένα κυρίως

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για την ενημερωσή σου!

Ψάχνω και για έναν desktop Charger CDT-10 (για ericsson t39m)είτε καινούργιο είτε μεταχειρισμένο ξέρει εσύ η κανένας άλλος τίποτα?

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

lefkaditis, δοκίμασε ενα search στο ebay, μπορεί να βρεις κατι. Αλλιώς υπάρχει και το froogle (http://www.froogle.google.com)

My devices: Mi 10T Pro, Sony Xperia Z Ultra

Link to comment
Share on other sites

lefkaditis, δοκίμασε ενα search στο ebay, μπορεί να βρεις κατι. Αλλιώς υπάρχει και το froogle (http://www.froogle.google.com)

Ξέρει κανείς αν υπάρχει κάποιο αντίστοιχο πρόγραμμα της ericsson όπως το data suite της νόκια?Αυτό το cd που περιέχει δεν μπορεί να διαχειριστεί τις επαφές (πράγμα που εγω θέλω)

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Πως μπορούμε να βρούμε ενα ericsson t39
Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Ρωτώντας...

"Η χειρότερη άρνηση, η μεγαλύτερη απελπισία, είναι να φουντάρεις στον τόπο σου και να ζεις με τις αναμνήσεις..."

Νίκος Καββαδίας

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου το T39m συνεχίζει να έχει φοβερή διάρκεια ζωής ( μπαταρία ) :cool:

 

Και το Design παραμένει κορυφή

Και το δικό μου 39άρι ζει και βασιλεύει. Το φορτίζω όποτε θυμάμαι πλέον, αλλά η αυτονομία του μια χαρά είναι ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

εγω ειμαι κατοχος πολλων ericsson κινητων..αλλα αυτο που δεν αλλαζω και που το χρησιμοποιω ακομη σε καταστασεις δυσκολες,και χωρις αγχος να μου το κλεψει και κανενας ειναι το αγαπυμενο μου t39.

Υ.Γ.μαλιστα ειχα παει μια εκδρομη καπου και δεν ειχα τον φορτιστη μαζι μου και το κινητο δεν με αφησε απο μπαταρια καθολου..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζουμε με το Τ310, το οποίο έχω εδώ και δύο χρόνια και να σημειώσω ότι η μπαταρία του είναι σαν καινούρια, υπόδειγμα αυτονομίας για έγχρωμο κινητό. Δεν παρουσίασε ποτέ πρόβλημα και συνεχίζει να υπάρχει ως εφεδρική συσκευή. Κι εγώ δεν θυμάμαι πόσες φωτογραφίες έχω βγάλει με αυτό και την communicam.

 

Συμφωνώ και επαυξάνω για την μπαταρία. Γενικά οι μπαταρίες των ericsson είναι

με μία λέξη άψογες. Ένα σημείο στο οποίο κατα γενική ομολογία υπερέχει η S ericsson μακραν. Όσο για την φωτογραφική του τ310, φοβερή (βέβαια δεν φαινόταν ή πραγματική ποιότητα των φωτογραφιών λόγο οθόνης).

 

Ο παππούς μου έχει το t18s. Τρελένομαι να γράφω μηνύματα στη οθόνη του :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι και εγω ενας "φανατικος" αυτης της εταιρειας και αν και εχουν περασει πολλα κινητα της απο τα χερια μου εχω ενα R380s το οποιο ειναι σε πολυ κατασταση και το δουλευω ακομα.Ειδικα για την μπαταρια του πραγματικα ξεχνας ποτε την φορτισες τελευταια φορα.Πραγματικα ωραιες εποχες!!

ΤΡΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΔΕΝ ΓΥΡΙΖΟΥΝ ΠΙΣΩ

ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΠΟΥ ΕΙΠΩΘΗΚΑΝ

Ο ΧΡΟΝΟΣ ΠΟΥ ΠΕΡΑΣΕ

ΚΑΙ Η ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΠΟΥ ΧΑΘΗΚΕ

Link to comment
Share on other sites

Μπρεί να έχω αλλάξει πολλά κινητά, αλλά το πιο αγαπημένο μου είναι το Τ39. Design που λατρεύω, μπαταρία που κρατάει, bluetooth! :)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Οι συσκευές μου: Nokia 6300 - Ε63, Palm TΧ

Link to comment
Share on other sites

To 788e είχε πραγματικά ξεχωριστό σουλούπι το οποίο και πήρε την τέλειά του μορφή στο Τ28 το οποίο θεωρώ το καλύτερο τηλέφωνο που έβγαλε ποτέ η Ερικσον τηρουμένων των αναλογιών βέβαια. Αυτό που πραγματικά όμως με σκλάβωσε για καιρό ήταν ένα από τα τελευταία της ,το Τ65, και αυτό γιατί ήταν η πιο στιβαρή κατασκευή που είχα δει σε απλό κινητό. Μου έπεσε από σκάλες ύψους 6 μέτρων (ξέρετε τωρα τι εννοώ, μέτραγα κάθε δευτερόλεπτο και ένα σκαλοπάτι) σε δάπεδο από μάρμαρο και το μόνο που έπαθε ήταν οτι έσβησε (εντάξει, εντάξει ψιλογρατσουνίστηκε κιόλας) επίσης η μπαταρία του είναι απλά φανταστική. μετά από 4+ χρόνια συνεχούς 24ης σχεδόν λειτουργίας έχει χάσει ελάχιστη από την αρχική διάρκειά της.

Μετά ήρθε η Sony και ποιός μας σώνει !!!

Link to comment
Share on other sites

Μπρεί να έχω αλλάξει πολλά κινητά, αλλά το πιο αγαπημένο μου είναι το Τ39. Design που λατρεύω, μπαταρία που κρατάει, bluetooth! :)

Bluetooth μάλιστα, που ήταν το πρώτο που δούλευε σωστά σε κινητό. Όταν έλεγα τότε για το bluetooth σε άλλους, ειδικά στους κατόχους nokia, έλεγαν τι βλακεία είναι αυτή πάλι; σε τι μπορεί να χρειαστεί;

Είναι οι ίδιοι που τώρα ακούω να λένε "ξέρεις, εγώ κινητό χωρίς bluetooth δεν μπορώ να πάρω".

Link to comment
Share on other sites

Είχα το GF768, απίστευτο κινητάκι για τότε, χανόταν σε μια τσέπη, συν ότι έπαιζα μπάλα με αυτό μεσα στο σπίτι - και έξω από αυτό. Μετά ήρθε το Τ18 (μωρό μου!) και το Τ28, πιο λεπτό ακόμα αλλά ήθελε το φορτιστή να τον έχεις μαζί σου. Και μετά ένα R320, ένα αγαπημένο κινητό με τεράστια οθόνη, αλλά και τεράστιο μέγεθος (ήταν 13cm το σώμα + 3cm η κεραία). Πιο μετά πήρα το Τ65, μεγάλη διάρκεια μπαταρία + μεγάλη οθόνη + caller id photo - τις οποίες έφτιαχνες εσύ με το πρόγραμμα ζωγραφικής που είχε. Μετά το T300 (με την αποσπώμενη κάμερα) και τελευταίο το Κ700 - το οποίο πήρε ο πατέρας μου όταν αγόρασα το SX1. Αυτιά.......
Panasonic GD70, Ericsson GF768, Panasonic GD30, Nokia 3210, Ericsson T18s, Panasonic GD92, Ericsson R320s, Nokia 6210, Ericsson T65i, SE T300i, SE K700i, Siemens SX1, Nokia 7610, Siemens SX1 Music Edition, SE J210i, Sendo X, Qtek 8500, Nokia 6021, HTC Touch Cruise, HTC HD2, LG Optimus 4X HD, HTC One M7, HTC One M9, HTC 10, Xiaomi Mi8 Lite
Link to comment
Share on other sites

Μολις πριν απο ένα μηνα αγόρασα το R520m σε τέλεια κατάσταση, το οποίο είναι το πρωτο κινητό με bluetooth, καθώς κυκλοφόρησε 2-3 μήνες πριν το Τ39. Εχει λίγο περίεργο design, καθώς είναι μισό χάλκινο και μισό ασημί, και είναι μεγάλο (13 εκ. μήκος) αλλά έχει φοβερά χαρακτηριστικά για την εποχή του. Bluetooth, τρομερή μπαταρία, όλα όσα έχει και το Τ39 συν speakerphone και ανιχνευτή κίνησης!! Κλείνεις το ξυπνητηρι απλά κινώντας το χέρι σου πάνω απο το τηλέφωνο και επιπλέον το speaker απενεργοποιείται αυτόματα αν πλησιάσεις το κινητό στο αυτί σου!. Μάλιστα ο συγκεκριμένος χρωματισμός είναι και σπάνιος, καθώς η Ericsson παρήγαγε μόνο 2.500 κομμάτια χάλκινο - ασημί, μετά τα έβγαζε μόνο ασημί. Σε προσεχές post θα βάλω και φωτογραφία για να το δείτε, το χρησιμοποιω κανονικά για δεύτερο τηλέφωνο.

My devices: Mi 10T Pro, Sony Xperia Z Ultra

Link to comment
Share on other sites

Σε προσεχές post θα βάλω και φωτογραφία για να το δείτε, το χρησιμοποιω κανονικά για δεύτερο τηλέφωνο.

Φίλε, βάλε οπωσδήποτε μια φωτογραφία του! :)

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

re paidia egw luph8hka pou edwsa to t39 alla ap thn allh to edwsa polu kala 120 eurw prin kana 6amhno!!

Το έδωσες πρόσφατα για 120 ευρώ; είσαι επιχειρηματικό δαιμόνιο ή βρήκες θύμα; Ένας λόγος που δεν το δίνω (εκτός του ότι το αγαπώ) είναι ότι η τιμή του θα ήταν ξεφτίλα, (φανταζόμουν).

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Νοσταλγία: Τα παλιά κινητά της Ericsson
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...