Jump to content

Νοσταλγία: Τα παλιά κινητά της Ericsson


alkis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μολις πριν απο ένα μηνα αγόρασα το R520m σε τέλεια κατάσταση, το οποίο είναι το πρωτο κινητό με bluetooth, καθώς κυκλοφόρησε 2-3 μήνες πριν το Τ39. Εχει λίγο περίεργο design, καθώς είναι μισό χάλκινο και μισό ασημί, και είναι μεγάλο (13 εκ. μήκος) αλλά έχει φοβερά χαρακτηριστικά για την εποχή του. Bluetooth, τρομερή μπαταρία, όλα όσα έχει και το Τ39 συν speakerphone και ανιχνευτή κίνησης!! Κλείνεις το ξυπνητηρι απλά κινώντας το χέρι σου πάνω απο το τηλέφωνο και επιπλέον το speaker απενεργοποιείται αυτόματα αν πλησιάσεις το κινητό στο αυτί σου!. Μάλιστα ο συγκεκριμένος χρωματισμός είναι και σπάνιος, καθώς η Ericsson παρήγαγε μόνο 2.500 κομμάτια χάλκινο - ασημί, μετά τα έβγαζε μόνο ασημί. Σε προσεχές post θα βάλω και φωτογραφία για να το δείτε, το χρησιμοποιω κανονικά για δεύτερο τηλέφωνο.

Νόμιζα ότι είχα καλή μνήμη, αλλά το R520m δεν μπορώ να το θυμηθώ καθόλου. Το design του εννοώ. Ανέβασε οπωσδήποτε φωτό.

Μια και είμαστε στο κατάλληλο thread.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Νόμιζα ότι είχα καλή μνήμη, αλλά το R520m δεν μπορώ να το θυμηθώ καθόλου. Το design του εννοώ. Ανέβασε οπωσδήποτε φωτό.

Μια και είμαστε στο κατάλληλο thread.

http://www.ringnow.com/specifications/images/SonyEricsson%20R520m.jpg

Πραγματικό αριστούργημα για την εποχή του! :)

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Το έδωσες πρόσφατα για 120 ευρώ; είσαι επιχειρηματικό δαιμόνιο ή βρήκες θύμα; Ένας λόγος που δεν το δίνω (εκτός του ότι το αγαπώ) είναι ότι η τιμή του θα ήταν ξεφτίλα, (φανταζόμουν).

8uma htan.tou eipa oti den to dinw giati mou aresei polu kai me leei meta autos 120 eurw to dineis kai lew den kserw 8a dw kai meta to edwsa!!!

Link to comment
Share on other sites

http://www.ringnow.com/specifications/images/SonyEricsson%20R520m.jpg

Πραγματικό αριστούργημα για την εποχή του! :)

Ευχαριστώ για την εικόνα bill_viper! To συγκεκριμένο που έβαλες είναι το ασημένιο, το δικό μου χρώμα όμως είναι το χάλκινο - ασημί (copper οπως το λεει η Ericsson) με μαύρα πλήκτρα. Απ΄οσο ξέρω το χάλκινο είναι πολύ πιο σπάνιο ως χρώμα, γιατί η Ericsson σταμάτησε να το παράγει πολύ γρήγορα (μάλλον ήταν πολύ extreme ως χρωμα) με αποτέλεσμα να υπάρχουν πολύ λίγα κομμάτια.

Το τηλέφωνο αυτό δεν πούλησε, γιατί είχε πολλά bugs στις αρχικές εκδόσεις ειδικά με το bluetooth kai to motion sensor, το οποίο πολύ συχνά δεν λειτουργούσε, αλλά και γιατί επισκιάστηκε απο το Τ39, το οποίο έχει σχεδόν τις ίδιες δυνατότητες με πολύ μικρότερες διαστάσεις.

 

Ορίστε και μια φωτό του τηλεφώνου

 

http://www.mphone.co.uk/sonyericsson/images/r520m_copper.jpg

My devices: Mi 10T Pro, Sony Xperia Z Ultra

Link to comment
Share on other sites

Μεταχειρισμένο Τ39 πάντως μπορεί να βρει κάποιος στο ebay με τιμές γύρω στα 50 - 60 ευρώ.

Για R520 που έψαξα, δεν βρήκα κανένα κομμάτι. Από που πήρες το δικό σου Alkis?

[sIGPIC][/sIGPIC]

Οι συσκευές μου: Nokia 6300 - Ε63, Palm TΧ

Link to comment
Share on other sites

Το αγόρασα απο το ebay πριν ένα μήνα. Ηρθε απο Αμερική, μόνο η συσκευή, χωρίς μπαταρία και φορτιστή. Είναι όμως σε τέλεια κατάσταση, σχεδόν σαν καινούριο (είχε ακόμα την ζελατίνα στην οθόνη) και κόστισε σχεδόν 50 Ευρώ με τα μεταφορικά. Ευτυχώς είχα μια καινούρια μπαταρία για Τ39, η οποία του ταιριάζει απόλυτα, και τώρα το τηλέφωνο λειτουργεί άψογα, χωρίς κολλήματα ή κανένα πρόβλημα. Το χρησιμοποιώ καθημερινά ως δεύτερο τηλέφωνο για το F2G που έχω και παρατηρώ τις αντιδράσεις όσων το βλέπουν, γιατί είναι μια συσκευή σχεδόν άγνωστη στην Ελλάδα.

Το τηλέφωνο είναι όντως πολύ λεπτό, οταν το κρατάς είναι σα να εχεις στο χέρι σου ενα κομάτι χοντρό κόντρα πλακέ, αλλά είναι κάπως μεγάλο, 13 εκ. μήκος + 2-3 εκ. η κεραία. Το πίσω μέρος είναι μεταλλικό, οπως των Τ28 και Τ39, και η μπαταρία του κρατάει πολλές πολλές μέρες!!

My devices: Mi 10T Pro, Sony Xperia Z Ultra

Link to comment
Share on other sites

Tα Εricsson κινητα μου ειναι:

 

Ericsson GH 388

Ericsson GH 628

Ericsson GF 768

Ericsson T29s

Ericsson T39s

Ericsson T68 >>

Sony Ericsson :love:

:shoot:Nokia:whip:

 

:cry: :...Δεν θα ξεχάσω ποτέ πόσο με πλήγωσες εκείνη την ημέρα...: :cry:

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω κανείς εδώ δεν είχε/έχει τα 3 8άρια.

Το SH888 (αν δεν κάνω λάθος). Θα ψάξω να το βρω για να βγάλω φωτό. Νομίζω ήταν το πρώτο με υπέρυθρες.

Link to comment
Share on other sites

Και ορίστε το SH888

 

http://gsmphones.nm.ru/sh888.gif

"Η χειρότερη άρνηση, η μεγαλύτερη απελπισία, είναι να φουντάρεις στον τόπο σου και να ζεις με τις αναμνήσεις..."

Νίκος Καββαδίας

Link to comment
Share on other sites

ρε μάγκες έχω κι εγώ ένα T28s που μου έχει χαλάσει το μικρόφωνο (δηλαδή δε με ακούει ο άλλος όταν του μιλάω)!

κατά τα άλλα δουλεύει άψογα!

το έχω παρατήσει εδώ κι ένα χρόνο μετά από αυτό το πρόβλημα..

φτιάχνεται..?κι αν ναι,πόσο λέτε να πηγαίνει?

:)

this is how we do...
Link to comment
Share on other sites

To s868 μου πρίν 2 λεπτά. :wink:

 

 

http://briefcase.pathfinder.gr/download/IVIetaCreatoR/38888/471663/0/DSC00393.JPG

 

Ναι το sh888 ήταν το πρώτο με irda.

http://www.danasoft.com/sig/Da_I3oSS.jpg
Link to comment
Share on other sites

To s868 μου πρίν 2 λεπτά. :wink:

 

 

Ναι το sh888 ήταν το πρώτο με irda.

 

Καλώς θυμόμουνα. Θα ήθελα πολύ να λειτουργεί τώρα, για να δω το μενού του. Αλλά που να βρεις μπαταρία γι αυτό. (Όχι ότι ψάχνω για μπαταρία).

Το s868 είχε βγει λίγο πριν;

Link to comment
Share on other sites

Πολύ δύσκολο να βρείς μπαταρία για αυτό το τηλέφωνο. Ισως κάτι βρείς στο ebay, αλλά αποκλείεται να είναι γνήσια. Χώρια το οτι οι μπαταρίες νικελίου χάνουν την απόδοσή τους αν μείνουν αχρησιμοποίητες για πολύ καιρό...

My devices: Mi 10T Pro, Sony Xperia Z Ultra

Link to comment
Share on other sites

Πολύ δύσκολο να βρείς μπαταρία για αυτό το τηλέφωνο. Ισως κάτι βρείς στο ebay, αλλά αποκλείεται να είναι γνήσια. Χώρια το οτι οι μπαταρίες νικελίου χάνουν την απόδοσή τους αν μείνουν αχρησιμοποίητες για πολύ καιρό...

Έτσι ακριβώς είναι. Δεν είχε πρόβλημα η μπαταρία του, αλλά το άφησα πολύ καιρό στην ακρη χωρίς να το φορτίζω. Και φυσικά όταν το φόρτισα για τελευταία φορά, απλά κατάφερα να βάλω το pin, να δω το μήνυμα αδύνατη μπαταρία και να ξανακλείσει. Έγινε μερικές φορές αυτό και μετά έμεινε οριστικά στην άκρη, να το τρώει η σκόνη στην αποθήκη.

BTW μήπως θα έπρεπε να γίνει και αυτό επισημασμένο; θα είναι πάντα επίκαιρο. Φαντάζεστε μετά από μερικά χρόνια posts του τύπου: "τι θυμήθηκα τώρα; το κ750. Δεν μπορώ να βρω όμως καμιά φωτογραφία του. Αν θυμάμαι καλά ήταν το πρώτο με 2MP."

Link to comment
Share on other sites

Θα ήταν καλή ιδέα να γίνει επισημασμένο, όχι μόνο για λόγους συναισθηματικούς ή αναπόλησης του παρελθόντος, αλλά και για την υποστηριξη μελών που χρησιμοποιουν ακομα παλιες συσκευες ericsson, είτε ως πρωτη είτε ως δεύτερη συσκευή.

My devices: Mi 10T Pro, Sony Xperia Z Ultra

Link to comment
Share on other sites

Θα ήταν καλή ιδέα να γίνει επισημασμένο, όχι μόνο για λόγους συναισθηματικούς ή αναπόλησης του παρελθόντος, αλλά και για την υποστηριξη μελών που χρησιμοποιουν ακομα παλιες συσκευες ericsson, είτε ως πρωτη είτε ως δεύτερη συσκευή.

Εγώ πάντως το Τ39 το χρησιμοποιώ κανονικά σαν δεύτερη συσκευή.

Με έχει βολέψει πάρα πολύ το bluetooth και η συμβατότητα του radio-handsfree της SE. Ετσι, απο το Τ39 μου δεν λείπει τίποτα! :)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Οι συσκευές μου: Nokia 6300 - Ε63, Palm TΧ

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο κι εγω hey_now, χρησιμοποιώ καθημερινά για δεύτερη συσκευή το R520 ή το Τ39, ανάλογα με τα κέφια μου. Ας όψεται το F2G για το έτερον ήμισυ... Κι εμένα δεν μου λείπει τιποτα οταν τα χρησιμοποιώ, αντίθετα με έχει βολεψει πολυ η μεγάλη αυτονομια της μπαταριας τους, η οποία πραγματικα ντροπιαζει το κύριο μου τηλέφωνο, το Κ700i....

My devices: Mi 10T Pro, Sony Xperia Z Ultra

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο κι εγω hey_now, χρησιμοποιώ καθημερινά για δεύτερη συσκευή το R520 ή το Τ39, ανάλογα με τα κέφια μου. Ας όψεται το F2G για το έτερον ήμισυ... Κι εμένα δεν μου λείπει τιποτα οταν τα χρησιμοποιώ, αντίθετα με έχει βολεψει πολυ η μεγάλη αυτονομια της μπαταριας τους, η οποία πραγματικα ντροπιαζει το κύριο μου τηλέφωνο, το Κ700i....

Το κ700 το έδωσα. Το Τ39 δεν σκοπεύω να το δώσω.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως για την Hey_Now που ρώτησε που μπορεί να βρει R520, σήμερα βρήκα στο ebay να πωλείται 1 ασημένιο σχεδον καινουριο στο κουτί τους, γύρω στα 6 ΕΥΡΩ !!!!! (+ταχυδρομικα). Η αγγελία ειναι στα γερμανικα!

 

Links

http://cgi.ebay.co.uk/NEU-Ericsson-R520m-OVP_W0QQitemZ6432303252QQcategoryZ22312QQssPageNameZWD2VQQrdZ1QQcmdZViewItem

My devices: Mi 10T Pro, Sony Xperia Z Ultra

Link to comment
Share on other sites

Πάντως για την Hey_Now που ρώτησε που μπορεί να βρει R520, σήμερα βρήκα στο ebay να πωλείται 1 ασημένιο σχεδον καινουριο στο κουτί τους, γύρω στα 6 ΕΥΡΩ !!!!! (+ταχυδρομικα). Η αγγελία ειναι στα γερμανικα!

 

Links

http://cgi.ebay.co.uk/NEU-Ericsson-R520m-OVP_W0QQitemZ6432303252QQcategoryZ22312QQssPageNameZWD2VQQrdZ1QQcmdZViewItem

 

Thanx alkis!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Οι συσκευές μου: Nokia 6300 - Ε63, Palm TΧ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Μόλις παρέλαβα απο το Ebay την ενισχυμένη μπαταρία για το Τ39 μου, με τον κωδικό BHC-10 (γνήσια Ericsson) σε πολύ καλή τιμή (7 Ευρω με τα μεταφορικά). Είναι πιο ογκώδης απο την κανονική, αλλά εχει αποδοση 1400mah. Είναι πραγματικά εντυπωσιακό πόσο χρόνο αναμονής δίνει με το Τ39: 550 ώρες αναμονής ή 21 ώρες ομιλίας, δηλαδή πρακτικά το κινητό μπορεί να μείνει σε κατάσταση αναμονής για 15-20 μέρες!! ΠΡαγματικά χρόνοι ασύλληπτοι για τα σημερινά δεδομένα!

My devices: Mi 10T Pro, Sony Xperia Z Ultra

Link to comment
Share on other sites

Καλό.... Εγώ πάντως είχα παράπονο από την αυτονομία του T29s, η αυτονομία της μπαταρία; του "έπεσε" πάρα πολύ γρήγορα κάτω από 100 ώρες.

"Η χειρότερη άρνηση, η μεγαλύτερη απελπισία, είναι να φουντάρεις στον τόπο σου και να ζεις με τις αναμνήσεις..."

Νίκος Καββαδίας

Link to comment
Share on other sites

Ακομα θυμαμαι το πρωτο μου κινητο το 2000: Ericsson T18s... το χα παρει σε μπορντω χρωμα και πραγματικα το χα ερωτευτει..οπως και τα κοριτσια στο λυκειο lol... νομιζω ηταν και το πρωτο κινητο που ειχε φωνητικη κληση (θυμαστε την διαφημιση με την γκομενα να λεει "μωρο μου"?)

Μετα ηρθε το Τ28 και υστερα το Τ20...Ομολογω οτι προδωσα την φιρμα και πηρα ενα Siemens CX65 πριν 7 μηνες το οποιο επεσε και εσπασε στο στρατοπεδο... Πηγα και τσιμπησα το Τ290i ΙΔΑΝΙΚΟ για στρατο ουτε πολυ μπανικο και την δουλεια του κανει ΠΟΛΥ καλα.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Νοσταλγία: Τα παλιά κινητά της Ericsson
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...