Jump to content

Πάροχοι Ηλεκτρικής ενέργειας!


odim
 Κοινοποίηση

Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;  

300 members have voted

  1. 1. Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;

    • ΔΕΗ
      142
    • PROTERGIA
      27
    • ELPEDISON
      30
    • ΗΡΩΝ
      19
    • WATT+VOLT
      29
    • NRG
      8
    • ΕΛΤΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑ
      2
    • GREEN
      3
    • VOLTERRA
      20
    • VOLTON
      4
    • ΖΕΝΙΘ
      6
    • ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ
      9
    • ΚΕΝ
      1


Recommended Posts

Σαφώς. Θα τον πληρώσει με περίπου ένα μήνα καθυστέρηση, γενικά είναι πολύ τυπικός και συνεπής, όμως αυτήν τη φορά αδυνατεί.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

65% είναι τα χρήματα που δίνουμε στους κλέφτες και 35% αυτά για τη δεη.

 

Με 400kw νυχτερινο και 1380 μέρας μου ήρθε 356 ευρώ με 25 ευρώ 15% έκπτωση συνεπειας. Δηλαδή 0.214 η κάθε kw. Με αφαίρεση της έκπτωσης πάει 0.2 η kw ακριβώς. Τα 200 πάνε στους απατεώνες και τα υπόλοιπα στη ΔΕΗ. Το ρεύμα είναι φθηνό τα κερατιάτικα που πληρώνουμε είναι πολλά.

 

Send From My NOTE 3 With Note 8 Port Rom

Απατεώνες;Σε όλες τις χώρες πληρώνουν για το δίκτυο μεταφοράς και διανομής(ΑΔΜΗΕ ΔΕΔΔΕ), σε όλες τις χώρες πληρώνουν ΦΠΑ...Το άδικο για εμένα είναι το ΕΤΜΕΑΡ, (ο,ο2 ανα kwh)που πάει για την ''πράσινη'' ένεργεια και καλά...το ΥΚΩ είναι δικαιολογιμένο γιατί κάποιοι όταν έπρεπε δεν πήραν τις αποφάσεις ώστε τα μεγάλα νησιά να συνδεθούν με την ηπειρωτική χώρα και έτσι παράγουν πανάκριβο ρεύμα με πετρέλαιο...η ΕΡΤ είναι 3 ευρώ και ο δήμος είναι αρκετά λεφτά...

 

----- προσθήκη μηνύματος 49 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σαφώς. Θα τον πληρώσει με περίπου ένα μήνα καθυστέρηση, γενικά είναι πολύ τυπικός και συνεπής, όμως αυτήν τη φορά αδυνατεί.

Μπορεί να καταθέσει τμηματικά τα χρήματα.Από το dei.gr με χρεωστική/πιστωτική κάρτα.Δηλαδή μπορεί να βάλει πχ 100 ευρώ τώρα και τα ένα άλλο ποσό μετά..

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να καταθέσει τμηματικά τα χρήματα.Από το dei.gr με χρεωστική/πιστωτική κάρτα.Δηλαδή μπορεί να βάλει πχ 100 ευρώ τώρα και τα ένα άλλο ποσό μετά..

 

Eάν πληρώσει ολόκληρο το ποσό ένα μήνα μετά δεν θα υπάρχει όμως πρόβλημα, σωστά;

Εννοώ να μην το καταβάλλει τμηματικά, αλλά ολόκληρο το ποσό απευθείας με ένα μήνα καθυστέρηση.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Eάν πληρώσει ολόκληρο το ποσό ένα μήνα μετά δεν θα υπάρχει όμως πρόβλημα, σωστά;

Εννοώ να μην το καταβάλλει τμηματικά, αλλά ολόκληρο το ποσό απευθείας με ένα μήνα καθυστέρηση.

Δεν υπάρχει κανένα θέμα, φυσικά χάνει το 15% έκπτωση...

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κανένα θέμα, φυσικά χάνει το 15% έκπτωση...

Aυτό αποδίδεται μόνο όταν η πληρωμή είναι εμπρόθεσμη;

Εάν χαθεί η έκπτωση αλλά ο επόμενος λογαριασμός πληρωθεί στην ώρα του, τι γίνεται;

Η έκπτωση 15% επανέρχεται;

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Aυτό αποδίδεται μόνο όταν η πληρωμή είναι εμπρόθεσμη;

Εάν χαθεί η έκπτωση αλλά ο επόμενος λογαριασμός πληρωθεί στην ώρα του, τι γίνεται;

Η έκπτωση 15% επανέρχεται;

Σύφμωνα με αυτό:

https://www.dei.gr/el/oikiakoi-pelates/xrisimes-plirofories-gia-to-logariasmo-sas/ekptwsi-15-kai-evnoikis-rythmisis-ton-ofeilon/ekptwsi-15-se-epaggelmaties-epixeiriseis-noikokuri

 

πρέπει να πληρώνονται οι λογαριασμοί στην ώρα τους.Τώρα αν αφήσεις έναν απλήρωτο και μετά πληρώνεις πάλι κανονικά, λογικά θα επανέλθει η έκπτωση.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχεται.

Πλήρωσα εγώ έναν ληξιπρόθεσμο, έχασα για έναν λογαριασμό την έκπτωση και μετά επανήλθε.

 

Sent from my Amstrad CPC 6128

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους ,ένας ιδιότης κάνει επένδυση:

''Δυναμική κίνηση από τη ΜΥΤΙΛΗΝΑΙΟΣ: Ανακοίνωσε νέα μονάδα συνδυασμένου κύκλου 650 MW – Πάνω από 300 εκατ. η επένδυση''

 

https://energypress.gr/news/dynamiki-kinisi-apo-ti-mytilinaios-anakoinose-nea-monada-syndyasmenoy-kykloy-650-mw-pano-apo

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Σύφμωνα με αυτό:

https://www.dei.gr/el/oikiakoi-pelates/xrisimes-plirofories-gia-to-logariasmo-sas/ekptwsi-15-kai-evnoikis-rythmisis-ton-ofeilon/ekptwsi-15-se-epaggelmaties-epixeiriseis-noikokuri

 

πρέπει να πληρώνονται οι λογαριασμοί στην ώρα τους.Τώρα αν αφήσεις έναν απλήρωτο και μετά πληρώνεις πάλι κανονικά, λογικά θα επανέλθει η έκπτωση.

 

Η εκπτωση αφορα καθε εκκαθαριστικο λογαριασμο ξεχωριστα. Αν ο εκκαθαριστικος πληρωθει σωστα τοτε στον επομενο εναντι φαινεται/μπαινει η εκπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Η πρωτη μου δημοσίευση στις 18 Δεκ 2017,

καλημερα,

εχω ενα πρόβλημα με elpedison και ήθελα να ρωτήσω για να δω αν αντιμετώπισε κάποιος κάτι παρόμοιο.

 

Κατά τη γνώμη μου η εταιρία είναι εντελώς αναξιόπιστη όσον αφορά τις υπηρεσίες πρός τους πελάτες (οχι το ρεύμα, αφου αυτό το δίνει η ΔΕΔΔΗΕ) και εξηγώ.

Είμαι πελάτης τους σχεδόν ενάμιση χρόνο, απο το καλοκαίρι τους ζητάω να μου στείλουν αντίγραφο του συμβολαίου, πρέπει να έγιναν πάνω απο 5 τηλέφωνα στο 18128, έστειλα και μερικά μαιιλ εκει που μου είπανε, αλλά συμβόλαιο γιοκ :mad:

Επίσης, την έκπτωση λόγω έγκαιρης καταβολής δεν μου την κάνουν.

Αρχικά μου την πρότειναν οι ίδιοι, αλλά παρόλο που πληρώνω με πάγια εντολη η έκπτωση δεν δινεται.

Εννοείται οτι έκανα πολλά τηλέφωνα, δήθεν "θα μπει στον επόμενο λογαριασμο", οχι "θα κανουμε ξανα το αίτημα", με λιγα λογια και η έκπτωση γιοκ :mad:

 

Λέω να παω απο τα γραφεία τους να κανω μια έγγραφη αίτηση να μου επιστραφουν τα χρήματα της έκπτωσης απο ολους τους μηνες που δικαιούμαι και να κάνω και αίτηση διακοπης.

 

Εκανε κάποιος αίτηση διακοπής;

Γνωρίζουμε τη διαδικασία;

ή μήπως πρέπει να πάω σε άλλο πάροχο (πχ ΔΕΗ) και να ζητήσω τη γραμμή πίσω;

 

Δυστυχώς η ΔΕΗ με τα οποια προβλήματά της φαντάζει σαν όαση μπροστά στους νέους μνηστήρες.

 

Δεν ξέρω για τις άλλες εταιρίες, αλλά η elpedison είναι τρομερά αναξιόπιστη, τουλάχιστον για μένα

Λίγο πρίν τις γιορτες έκανα παράπονα στη ΡΑΕ, στις 18/2/2018 η ΡΑΕ μου κοινοποίησε τις ενέργειές της

δεν αναφερεται κατι συγκεκριμένα, μνημονευονται καποια αρθρα τα οποια δεν καθησα να διαβασω.

 

Γενικα η elpedison δεν μου εχει απαντησει ποτε και για τιποτα σε οσα ερωτηματα τους εκανα μεσω της φορμας επιοινωνιας που εχουν (και στην οποια σε παραπεμπουν απο το τηλεφωνο)

Η μονη φορα που με εξυπηρετησαν και απαντησαν στα ερωτηματα μου ηταν οταν επισκεφτηκα ενα καταστημα τους (καταστηματα ομως δεν εχουν παντου)

Τελικά η elpedison ελέησε να απαντήσει (στη ΡΑΕ βέβαια οχι σ'εμένα, τον πελάτη της, παρά τα επανηλειμένα γραπτά και τηλεφωνικά αιτήματα που τους έκανα):mad:

Με λίγα λόγια, παραδέχεται οτι απο τον λογαριασμό Ιουνίου και μετα ΟΛΟΙ οι λογαριασμοί πληρώνονται εμπρόθεσμα, αλλά επειδή κατα τη διάρκεια του καλοκαιριου απενεργοπιήθηκε η πάγια εντολή (άλλαξα καρτα και οταν αντιλήφθηκα τι έγινε την επανεργοποίησα άμεσα) φάνηκε για ενα χρονικό διάστημα σαν ανεξόφλητο το ποσό της εγγύησης (οι λογαριασμοί πληρωνόταν κανονικά).

Εξαιτίας του γεγονότος αυτου δεν μου κανουν την έκπτωση 9 μήνες τωρα που πληρώνω εμπρόθεσμα!!!:X

Κοινώς μας δουλεύουν κανονικά.

Το κερασάκι στην τούρτα;

Στο τέλος του εγγράφου τους μου υπενθυμίζουν οτι πρέπει να εξαντλήσω το χρόνο δέσμευσης του συμβολαίου μου γιατι αλλιώς υπάρχει ρήτρα.

 

Η απόλυτη λογική της αρπαχτής, απο μια υποτιθέμενη μεγάλη εταιρία.

Οτι προλάβουμε και αρπάξουμε:cry:

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μου έστειλε sms η protergia και μου αναφέρει ότι έγινε επιτυχώς η ένταξη μου στο ΚΟΤ-Β έως 1700kWh.

Στις 28/2 όπως και κάθε τελευταία ημέρα δίνω ηλεκτρονικά τις ενδείξεις του μετρητή για να λάβω εκκαθαριστικό λογαριασμό.

Το μεσημέρι με κάλεσαν από την εξυπηρέτηση πελατών για να μου πουν πάλι για το ΚΟΤ-Β και ότι επειδή ενεργοποιήθηκε στον αριθμό παροχής το ΚΟΤ-Β δεν θα εκδώσουν για τον Φεβρουαρίο εκκαθαρ. αλλά έναντι για να προλάβουν να περάσουν στο σύστημα τους τις νέες ρυθμίσεις χρεώσεων.

http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

Η πρωτη μου δημοσίευση στις 18 Δεκ 2017,

 

Λίγο πρίν τις γιορτες έκανα παράπονα στη ΡΑΕ, στις 18/2/2018 η ΡΑΕ μου κοινοποίησε τις ενέργειές της

 

Τελικά η elpedison ελέησε να απαντήσει (στη ΡΑΕ βέβαια οχι σ'εμένα, τον πελάτη της, παρά τα επανηλειμένα γραπτά και τηλεφωνικά αιτήματα που τους έκανα):mad:

Με λίγα λόγια, παραδέχεται οτι απο τον λογαριασμό Ιουνίου και μετα ΟΛΟΙ οι λογαριασμοί πληρώνονται εμπρόθεσμα, αλλά επειδή κατα τη διάρκεια του καλοκαιριου απενεργοπιήθηκε η πάγια εντολή (άλλαξα καρτα και οταν αντιλήφθηκα τι έγινε την επανεργοποίησα άμεσα) φάνηκε για ενα χρονικό διάστημα σαν ανεξόφλητο το ποσό της εγγύησης (οι λογαριασμοί πληρωνόταν κανονικά).

Εξαιτίας του γεγονότος αυτου δεν μου κανουν την έκπτωση 9 μήνες τωρα που πληρώνω εμπρόθεσμα!!!:X

Κοινώς μας δουλεύουν κανονικά.

Το κερασάκι στην τούρτα;

Στο τέλος του εγγράφου τους μου υπενθυμίζουν οτι πρέπει να εξαντλήσω το χρόνο δέσμευσης του συμβολαίου μου γιατι αλλιώς υπάρχει ρήτρα.

 

Η απόλυτη λογική της αρπαχτής, απο μια υποτιθέμενη μεγάλη εταιρία.

Οτι προλάβουμε και αρπάξουμε:cry:

Κατάλαβα....αίσχος.Εσύ είσαι σε αυτούς τώρα , εε;;

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Παντως δεν πρεπει καποιος νακανει αλλαγες χωρις να δει ακριβως τι καταναλωνει.

Με πηραν απο ΗΡΩΝ χθες με την προσφορα για νυχτερινη χρεωση ολη την ημερα και λογικα πειστικα πως συμφερει. Ζητησα ομως να με παρουν σημερα για να το ψαξω λιγο πρωτα.

Τι ισχυει λοιπον στην περιπτωση μου οπως και σε πολλες αλλες,,,

 

Ο τελευταιος μου εκκαθαριστικος χειμερινος με αφυγραντηρα να δουλευει 5-6 ωρες μου βγηκε 1360KW και συνεπως υπολογιζω περιπου 3500kw συνολικα τον χρονο αφου δεν εχω air condition και το καλοκαιρι λειπω αρκετες μερες απο το σπιτι.

 

Αρα

ΧΡΕΩΣΗ ΔΕΗ

3500KW Χ 0.0946 = 331€

ΠΑΓΙΟ 0.39Χ12μηνες = 4.7€

Συνολο = 335.7€

Εκπτωση συνεπειας 335.7 Χ 15% = 50

Τελικη χρεωση 285.7€

 

ΧΡΕΩΣΗ ΗΡΩΝ

3500 Χ 0.0659 = 230

ΠΑΓΙΟ 4.5Χ12 = 54 ("ΞΕΧΑΣΕ" να μου πει στο τηλεφωνο οτι το παγιο θα ειναι 4.5 το μηνα)

Συμβολαιο 2 χρονια

Τελικη χρεωση 284 με εμπροθεσμη καταβολη παντα.

 

Το συμπερασμα μου?

Οι εταιριες αυτες "κλεβουν"¨χωρις ρισκο τους πελατες της ΔΕΗ, αλλα μονο αυτους που με σιγουρια θα τους αποφερουν κερδος. Θεωρω οτι εκ των προτερων γνωριζουν τις ετησιες καταναλωσεις καθε πελατη και απλα μεταφερουν το κερδος της ΔΕΗ σε αυτους χωρις ο καταναλωτης να κερδιζει τιποτα αφου παρουσιαζουν με διαφημιστικα τρυκ χαμηλες χρεωσεις που ομως τελικα καταληγουν το ιδιο με τις ΔΕΗ.

Αν ειχα 3000kw λογαριασμο θα με επαιρναν τηλεφωνο? Μαλλον οχι.

 

Βεβαια το προγραμμα ισχυει για ολους και γι αυτο στην πραγματικοτητα οι εταιριες αυτες αν διαβασετε εχουν ολες ζημια (πληρωνουν τα χρεη τους ομως???) αφου ο πελατης μεγαλων καταναλωσεων δεν αποδιδει κερδος ενω ο μικρος (οπως εγω) δεν παει σε αυτους.

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα....αίσχος.Εσύ είσαι σε αυτούς τώρα , εε;;

 

σ'αυτούς, ναι.

Αλλά οχι για πολύ ακόμα

 

 

@jks13

εχεις απόλυτο δίκαιο.

Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική, πρέπει να υπολογίζουμε τι πληρώνουμε και να μην αρκούμαστε μόνο στην τιμή της κιλοβατώρας

Link to comment
Share on other sites

Για volterra έχει να πει κανείς κάτι;

Κάποια κακή εμπειρία, κάποια καλή;

 

Βλέπω στο allazorevma βάσει κατανάλωσης μου, βγαίνει δεύτερη καλύτερη. Το κυριότερο είναι ότι δεν έχει ελάχιστο χρόνο παραμονής και θέλω να το ψάξω λιγάκι παραπάνω μήπως και κάνω αλλαγή από ΔΕΗ.

Link to comment
Share on other sites

Παντως δεν πρεπει καποιος νακανει αλλαγες χωρις να δει ακριβως τι καταναλωνει.

Με πηραν απο ΗΡΩΝ χθες με την προσφορα για νυχτερινη χρεωση ολη την ημερα και λογικα πειστικα πως συμφερει. Ζητησα ομως να με παρουν σημερα για να το ψαξω λιγο πρωτα.

Τι ισχυει λοιπον στην περιπτωση μου οπως και σε πολλες αλλες,,,

 

Ο τελευταιος μου εκκαθαριστικος χειμερινος με αφυγραντηρα να δουλευει 5-6 ωρες μου βγηκε 1360KW και συνεπως υπολογιζω περιπου 3500kw συνολικα τον χρονο αφου δεν εχω air condition και το καλοκαιρι λειπω αρκετες μερες απο το σπιτι.

 

Αρα

ΧΡΕΩΣΗ ΔΕΗ

3500KW Χ 0.0946 = 331€

ΠΑΓΙΟ 0.39Χ12μηνες = 4.7€

Συνολο = 335.7€

Εκπτωση συνεπειας 335.7 Χ 15% = 50

Τελικη χρεωση 285.7€

 

ΧΡΕΩΣΗ ΗΡΩΝ

3500 Χ 0.0659 = 230

ΠΑΓΙΟ 4.5Χ12 = 54 ("ΞΕΧΑΣΕ" να μου πει στο τηλεφωνο οτι το παγιο θα ειναι 4.5 το μηνα)

Συμβολαιο 2 χρονια

Τελικη χρεωση 284 με εμπροθεσμη καταβολη παντα.

 

Το συμπερασμα μου?

Οι εταιριες αυτες "κλεβουν"¨χωρις ρισκο τους πελατες της ΔΕΗ, αλλα μονο αυτους που με σιγουρια θα τους αποφερουν κερδος. Θεωρω οτι εκ των προτερων γνωριζουν τις ετησιες καταναλωσεις καθε πελατη και απλα μεταφερουν το κερδος της ΔΕΗ σε αυτους χωρις ο καταναλωτης να κερδιζει τιποτα αφου παρουσιαζουν με διαφημιστικα τρυκ χαμηλες χρεωσεις που ομως τελικα καταληγουν το ιδιο με τις ΔΕΗ.

Αν ειχα 3000kw λογαριασμο θα με επαιρναν τηλεφωνο? Μαλλον οχι.

 

Βεβαια το προγραμμα ισχυει για ολους και γι αυτο στην πραγματικοτητα οι εταιριες αυτες αν διαβασετε εχουν ολες ζημια (πληρωνουν τα χρεη τους ομως???) αφου ο πελατης μεγαλων καταναλωσεων δεν αποδιδει κερδος ενω ο μικρος (οπως εγω) δεν παει σε αυτους.

Έτσι είναι.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό εγώ το βλέπω ως παραδοχή

 

 

''Ευάγγελος Μυτιληναίος: «Αν πέσει η ΔΕΗ, θα πέσουμε όλοι»''

http://energyin.gr/2018/03/05/%ce%b5%cf%85%ce%ac%ce%b3%ce%b3%ce%b5%ce%bb%ce%bf%cf%82-%ce%bc%cf%85%cf%84%ce%b9%ce%bb%ce%b7%ce%bd%ce%b1%ce%af%ce%bf%cf%82-%ce%b1%ce%bd-%cf%80%ce%ad%cf%83%ce%b5%ce%b9-%ce%b7-%ce%b4%ce%b5%ce%b7/

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

''Νέα ελαφρά κάμψη των μεριδίων της ΔΕΗ το Φεβρουάριο – Τσιμπάνε νούμερα τα ΕΛΤΑ''

 

https://energypress.gr/news/nea-elafra-kampsi-ton-meridion-tis-dei-fevroyario-tsimpane-noymera-ta-elta

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

''Νέο προϊόν από την Elpedison''

 

 

Την είσοδο του νέου προϊόντος Elpedison ΗomePack | Ρεύμα για το Σπίτι ανακοίνωσε η εταιρεία. Όπως επισημαίνει η Elpedison σε σχετική της ανακοίνωση, ο πελάτης επωφελείται για όλη τη διάρκεια του συμβολαίου του από πραγματικές εκπτώσεις μέχρι και 32%.

 

Επίσης, μέσω μοναδικού εκπτωτικού κωδικού, που αναγράφεται στη συσκευασία του HomePack, αποκτά έκπτωση ύψους 45 ευρώ που λαμβάνει στον πρώτο του λογαριασμό, στην αξία ρεύματος του σπιτιού του. Παράλληλα, εξασφαλίζει χρεώσεις χωρίς πάγια και χωρίς κλίμακες κατανάλωσης αλλά και πρόσβαση στις φιλικές υπηρεσίες myelpedison, από κινητό, tablet και υπολογιστή.

 

Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να γίνουν πελάτες της Εlpedison με ένα email, on-line ή τηλεφωνικά στο 18128.

 

Οι ενδιαφερόμενοι θα μπορούν πολύ σύντομα να αποκτήσουν το Elpedison HomePack σε ένα από τα καταστήματα των συνεργαζόμενων με την Elpedison Δικτύων Λιανικής, Public, Media Markt, Electronet και Φως-Για ό,τι ανάβει.

 

Το νέο προϊόν θα είναι διαθέσιμο σε όλη την ηπειρωτική Ελλάδα και σε πολλά νησιά.

 

ΠΗΓΗ:NEWSIT

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

:blink: - ρωταω εναν γνωστο μου που εβαλε Protergia εαν τον συμφερει,μου απαντησε πως τωρα πριν 2 μηνες μπηκε μεσα στο σπιτι με την οικογενεια του, το σπιτι 106 τετραγωνικα και απο λογαριασμους ελαβε εναν 55 ευρω και τον αλλον 195 ευρω, συνολο διμηνιας 250 ευρω

Δεν μπορει να κανει συγκριση με το παλιο του σπιτι γιατι ηταν σε αλλη περιοχη (αρα αλλα δημοτικα τελη κλπ) και αλλα τεραγωνικα

απο την εκφραση του ομως ειδα πως δεν περιμενε τετοιο νουμερο, τον ειδα διστακτικο και λεει θα περιμενει και το διμηνο να δει αν συμφερει τελικα αλλιως θα γυρισει στην ΔΕΗ (!)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Στους όρους της volterra, στην παράγραφο 6.5 γράφει:

Σε περίπτωση σφάλματος εξ υπαιτιότητας του Προμηθευτή εξ αιτίας του οποίου υπήρξε μεγαλύτερη χρέωση του Πελάτη, θα καταβάλλεται στον Πελάτη ποσό ίσο με το 5% του υπερβάλλοντος του πραγματικά οφειλουμένου ποσού (με αντίστοιχη πίστωση στον επόμενο λογαριασμό), μη οφειλομένου οιουδήποτε άλλου ποσού για την ως άνω αιτία.

 

Πήρα τηλέφωνο να ρωτήσω σχετικά, και μου είπε ότι ισχύει αυτό (το άλλο 95% δηλαδή δεν το παίρνεις πίσω).

Γενικώς η τηλεφωνική υποστήριξη (όχι μόνο στη volterra) έχουν μεγάλο θέμα και δε μπορείς να βγάλεις άκρη. Αλλά αν ισχύει για το σύνολο του λογαριασμού (π.χ 20 ευρώ διαφορά, θα σου δώσουν πίσω μόνο το ένα ευρώ), τότε είναι καθαρή κλεψιά.

Μου λέει η κοπέλα, τόσα χρόνια που είμαι εδώ, δεν έχω δει τέτοιο λάθος. Εκεί κανονικά θα έπρεπε να της πω, τότε γιατί δεν αφαιρείτε τον όρο αυτόν;

 

@TSAKHS_EVIA, από αυτά μόνο δε μπορείς να βγάλεις απολύτως κανένα συμπέρασμα. Πρέπει να ξέρεις κατανάλωση και αν τα βάλεις σε ένα excel για υπολογισμούς και να κρίνεις.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω δει σε έντυπο πληρωμής να χρεώνουν τόκους υπερημερίας . (0,67 λεπτά). που σημαίνει καθυστέρηση 1 ή 2 ήμερες. Έτσι κάνουν όλοι?. Αυτό δεν το κάνει η ΔΕΗ. Πάντως η Volterra είναι η μόνη που δεν έχει πάγιο σε τριφασικό η μονοφασικό ρεύμα. Γιατί και και είναι περίπου 3 έως 7 ευρώ παραπάνω.
Link to comment
Share on other sites

@TSAKHS_EVIA, από αυτά μόνο δε μπορείς να βγάλεις απολύτως κανένα συμπέρασμα. Πρέπει να ξέρεις κατανάλωση και αν τα βάλεις σε ένα excel για υπολογισμούς και να κρίνεις.

 

:rolleyes: - ναι εχεις δικιο γιαυτο του ειπα θα περιμενω νεα του και απο τον αλλον εκκαθαριστικο του,με εναν δεν βγαινει συμπερασμα

εχουμε μελλον ακομη

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Στους όρους της volterra, στην παράγραφο 6.5 γράφει:

 

Σε περίπτωση σφάλματος εξ υπαιτιότητας του Προμηθευτή εξ αιτίας του οποίου υπήρξε μεγαλύτερη χρέωση του Πελάτη, θα καταβάλλεται στον Πελάτη ποσό ίσο με το 5% του υπερβάλλοντος του πραγματικά οφειλουμένου ποσού (με αντίστοιχη πίστωση στον επόμενο λογαριασμό), μη οφειλομένου οιουδήποτε άλλου ποσού για την ως άνω αιτία.

 

Πήρα τηλέφωνο να ρωτήσω σχετικά, και μου είπε ότι ισχύει αυτό (το άλλο 95% δηλαδή δεν το παίρνεις πίσω).

Γενικώς η τηλεφωνική υποστήριξη (όχι μόνο στη volterra) έχουν μεγάλο θέμα και δε μπορείς να βγάλεις άκρη. Αλλά αν ισχύει για το σύνολο του λογαριασμού (π.χ 20 ευρώ διαφορά, θα σου δώσουν πίσω μόνο το ένα ευρώ), τότε είναι καθαρή κλεψιά.

Μου λέει η κοπέλα, τόσα χρόνια που είμαι εδώ, δεν έχω δει τέτοιο λάθος. Εκεί κανονικά θα έπρεπε να της πω, τότε γιατί δεν αφαιρείτε τον όρο αυτόν;

 

Σήμερα τους ρώτησα ξανά για να έχω και κάποια γραπτή απάντηση, και μου απάντησαν το παρακάτω:

Καλησπέρα και πάλι,

 

Σχετικά με την παράγραφο που αναφέρεται, στο 6.5 αναφέρεται «ποσό ίσο με το 5% του υπερβάλλοντος του πραγματικά οφειλομένου ποσού».

 

Πρακτικά αυτό σημαίνει ότι γίνεται η διόρθωση του λογαριασμού σε ολόκληρο το ποσό και, επιπλέον, το 5% του ποσού αυτού επιστρέφεται στον πελάτη σαν αποζημίωση.

 

Δηλαδή αν από δική μας ευθύνη σας χρεώσουμε 100 € παραπάνω, τότε ο λογαριασμός θα διορθωθεί και θα λάβετε 5 € σαν αποζημίωση.

 

Σας Ευχαριστούμε για την επικοινωνία,

 

Τμήμα Εξυπηρέτησης Πελατών

http://www.volterra.gr

 

Λογικά μέσα στην εβδομάδα θα κάνω αίτηση στη volterra

Edited by thodoris85
Link to comment
Share on other sites

''Πώς ΕΛΤΑ και ΔΕΗ παίρνουν μεγάλους πελάτες ιδιωτών προμηθευτών''

 

Αλυσίδες λιανικής και βιομηχανίες προτίμησαν κρατικές εταιρίες για προμήθεια ρεύματος. Η υψηλή τιμή στις δημοπρασίες ΝΟΜΕ εμπόδισε τους εναλλακτικούς παρόχους να βγάλουν φθηνότερα τιμολόγια. Τι δείχνουν τα στοιχεία του ΛΑΓΗΕ.

 

 

Μεγάλους πελάτες ηλεκτρικής ενέργειας από τους εναλλακτικούς προμηθευτές έκλεψαν… τα ΕΛΤΑ τους τελευταίους δύο με τρεις μήνες, ενώ κάποιοι εξ αυτών επέστρεψαν και στη ΔΕΗ ΔΕΗ 0,00%.

 

Την ανάγνωση αυτή κάνουν παράγοντες της αγοράς ρεύματος με αφορμή την ανακοίνωση των μεριδίων στην προμήθεια ηλεκτρικής ενέργειας του Λειτουργού Αγοράς Ηλεκτρικής Ενέργειας για τον Φεβρουάριο.

 

Σύμφωνα με το μηνιαίο δελτίο του ΛΑΓΗΕ, η δημόσια επιχείρηση παρέμεινε ουσιαστικά ακλόνητη από τη δεσπόζουσα θέση της, κατέχοντας το 84,08% των φορτίων κατανάλωσης. Σε σχέση με τον Ιανουάριο, έχασε μόλις 0,82 ποσοστιαίες μονάδες (84,9%), ενώ τον Δεκέμβριο ήταν στο 85,4%.

 

Για το τρίμηνο Δεκεμβρίου-Φεβρουαρίου, τα ΕΛΤΑ πραγματοποίησαν άνοδο της θέσης τους από το 0,3% στο 0,6% της αγοράς.

 

Σύμφωνα με στελέχη της αγοράς, μεγάλοι καταναλωτές όπως αλυσίδες λιανικής και βιομηχανίες άφησαν ιδιώτες προμηθευτές και κατευθύνθηκαν στη σχετικά νεοεμφανιζόμενη εταιρεία στην αγορά ρεύματος των ΕΛΤΑ, η οποία εμφανίζει χαμηλότερα τιμολόγια ρεύματος. Επίσης αρκετοί γύρισαν στη ΔEH. Οι εκτιμήσεις θέλουν ο όγκος των φορτίων που μετακινήθηκε να είναι 1% της συνολικής κατανάλωσης ηλεκτρικής ενέργειας.

 

Εναλλακτικοί προμηθευτές, σύμφωνα με παράγοντες της αγοράς, δεν μπόρεσαν να ανανεώσουν συμβόλαια με μεγάλους πελάτες προσφέροντας χαμηλότερα τιμολόγια, καθώς είχαν επιβαρυνθεί από το υψηλό κόστος των δημοπρασιών ΝΟΜΕ του περασμένου έτους. Υπενθυμίζεται ότι η τελευταία πλειοδοτική διαδικασία είχε ανεβάσει τις τιμές ακόμη και στα 45 ευρώ ανά Μεγαβατώρα, όταν η τιμή εκκίνησης ήταν στα 32,05 ευρώ. Έτσι, δεν είχαν τα περιθώρια μεγαλύτερων εκπτώσεων.

 

Πάντως, οι ίδιες πηγές σημειώνουν ότι οι ανεξάρτητοι προμηθευτές κερδίζουν σε αριθμό μετρητών καθώς πολλοί καταναλωτές αναζητούν τις προσφορές και τις χαμηλές τιμές.

 

Την ίδια στιγμή, πέραν αυτού του γεγονότος της μετακίνησης μεγάλων πελατών προς τις δύο κρατικές επιχειρήσεις, τα μεγαλύτερα εμπόδια που καθυστερούν την αποκλιμάκωση του μεριδίου της δημόσιας επιχείρησης και το άνοιγμα της αγοράς παραμένουν. Αυτά είναι το μεγάλο ύψος των ληξιπρόθεσμων οφειλών, που κρατούν «εγκλωβισμένους» εκατοντάδες χιλιάδες καταναλωτών στη ΔEΗ, οι εκπτώσεις συνέπειας που έκανε η ίδια η εταιρεία καθώς και η επιβάρυνση με τη «χρέωση προμηθευτή». Η τελευταία είχε σαν αποτέλεσμα την ανάσχεση της όποιας ανταγωνιστικής τιμολογιακής πολιτικής των ιδιωτικών εταιρειών.

 

Πάντως, με τη «χρέωση προμηθευτή» μηδενίστηκε το έλλειμμα των ΑΠΕ, ενώ η ηγεσία του υπουργείου ΠΕΝ έχει αναγγείλει την αποκλιμάκωσή της.

 

Τέλος, σε ό,τι αφορά τα υπόλοιπα μερίδια των μεγαλύτερων ανεξάρτητων προμηθευτών για τον μήνα Φεβρουάριο σε σχέση με τον Ιανουάριο, σύμφωνα με τον ΛΑΓΗΕ είναι (εντός παρένθεσης τα ποσοστά του Ιανουαρίου):

 

Elpedison: 3,58% (3,47%)

 

Protergia: 3,45% (3,39%)

 

Ήρων: 3,4% (3,19%)

 

Watt & Volt: 1,4% (1,33%)

 

NRG: 0,95% (0,89%)

 

Volterra: 0,94% (0,87%)

 

ΕΛΤΑ: 0,6% (0,49%)

 

Green: 0,45% (0,43%)

 

KEN: 0,33% (0,3%)

 

Volton: 0,13% (0,13%)

 

πηγη euroday

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...