Jump to content

Πάροχοι Ηλεκτρικής ενέργειας!


odim
 Κοινοποίηση

Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;  

300 members have voted

  1. 1. Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;

    • ΔΕΗ
      142
    • PROTERGIA
      27
    • ELPEDISON
      30
    • ΗΡΩΝ
      19
    • WATT+VOLT
      29
    • NRG
      8
    • ΕΛΤΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑ
      2
    • GREEN
      3
    • VOLTERRA
      20
    • VOLTON
      4
    • ΖΕΝΙΘ
      6
    • ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ
      9
    • ΚΕΝ
      1


Recommended Posts

Να κάνω μια χαζή ερώτηση ; Σε περίπτωση απεργίας της ΔΕΗ οι πελάτες των εναλλακτικών επιρεάζονται;

 

Εαν απεργήσει η ΔΕΗ ΠΑΡΑΓΩΓΟΣ, θα υπάρχουν ΜΙΚΡΟπροβλήματα για ΟΛΟΥΣ.

Στα σπιτια - εππαγελματικους χώρους, έχουμε τους ΠΑΡΟΧΟΥΣ (ΔΕΗ ειναι ενας από αυτους) που κάνουν ΜΟΝΟ το λογιστικό μέρος.

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

καλημερα,

εχω ενα πρόβλημα με elpedison και ήθελα να ρωτήσω για να δω αν αντιμετώπισε κάποιος κάτι παρόμοιο.

 

Κατά τη γνώμη μου η εταιρία είναι εντελώς αναξιόπιστη όσον αφορά τις υπηρεσίες πρός τους πελάτες (οχι το ρεύμα, αφου αυτό το δίνει η ΔΕΔΔΗΕ) και εξηγώ.

Είμαι πελάτης τους σχεδόν ενάμιση χρόνο, απο το καλοκαίρι τους ζητάω να μου στείλουν αντίγραφο του συμβολαίου, πρέπει να έγιναν πάνω απο 5 τηλέφωνα στο 18128, έστειλα και μερικά μαιιλ εκει που μου είπανε, αλλά συμβόλαιο γιοκ :mad:

Επίσης, την έκπτωση λόγω έγκαιρης καταβολής δεν μου την κάνουν.

Αρχικά μου την πρότειναν οι ίδιοι, αλλά παρόλο που πληρώνω με πάγια εντολη η έκπτωση δεν δινεται.

Εννοείται οτι έκανα πολλά τηλέφωνα, δήθεν "θα μπει στον επόμενο λογαριασμο", οχι "θα κανουμε ξανα το αίτημα", με λιγα λογια και η έκπτωση γιοκ :mad:

 

Λέω να παω απο τα γραφεία τους να κανω μια έγγραφη αίτηση να μου επιστραφουν τα χρήματα της έκπτωσης απο ολους τους μηνες που δικαιούμαι και να κάνω και αίτηση διακοπης.

 

Εκανε κάποιος αίτηση διακοπής;

Γνωρίζουμε τη διαδικασία;

ή μήπως πρέπει να πάω σε άλλο πάροχο (πχ ΔΕΗ) και να ζητήσω τη γραμμή πίσω;

 

Δυστυχώς η ΔΕΗ με τα οποια προβλήματά της φαντάζει σαν όαση μπροστά στους νέους μνηστήρες.

 

Δεν ξέρω για τις άλλες εταιρίες, αλλά η elpedison είναι τρομερά αναξιόπιστη, τουλάχιστον για μένα

Link to comment
Share on other sites

Κάνε μια καταγγελία στη ΡΑΕ, έχει τμήμα προστασίας καταναλωτών.

 

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

καλημερα,

εχω ενα πρόβλημα με elpedison και ήθελα να ρωτήσω για να δω αν αντιμετώπισε κάποιος κάτι παρόμοιο.

 

Κατά τη γνώμη μου η εταιρία είναι εντελώς αναξιόπιστη όσον αφορά τις υπηρεσίες πρός τους πελάτες (οχι το ρεύμα, αφου αυτό το δίνει η ΔΕΔΔΗΕ) και εξηγώ.

Είμαι πελάτης τους σχεδόν ενάμιση χρόνο, απο το καλοκαίρι τους ζητάω να μου στείλουν αντίγραφο του συμβολαίου, πρέπει να έγιναν πάνω απο 5 τηλέφωνα στο 18128, έστειλα και μερικά μαιιλ εκει που μου είπανε, αλλά συμβόλαιο γιοκ :mad:

Επίσης, την έκπτωση λόγω έγκαιρης καταβολής δεν μου την κάνουν.

Αρχικά μου την πρότειναν οι ίδιοι, αλλά παρόλο που πληρώνω με πάγια εντολη η έκπτωση δεν δινεται.

Εννοείται οτι έκανα πολλά τηλέφωνα, δήθεν "θα μπει στον επόμενο λογαριασμο", οχι "θα κανουμε ξανα το αίτημα", με λιγα λογια και η έκπτωση γιοκ :mad:

 

Λέω να παω απο τα γραφεία τους να κανω μια έγγραφη αίτηση να μου επιστραφουν τα χρήματα της έκπτωσης απο ολους τους μηνες που δικαιούμαι και να κάνω και αίτηση διακοπης.

 

Εκανε κάποιος αίτηση διακοπής;

Γνωρίζουμε τη διαδικασία;

ή μήπως πρέπει να πάω σε άλλο πάροχο (πχ ΔΕΗ) και να ζητήσω τη γραμμή πίσω;

 

Δυστυχώς η ΔΕΗ με τα οποια προβλήματά της φαντάζει σαν όαση μπροστά στους νέους μνηστήρες.

 

Δεν ξέρω για τις άλλες εταιρίες, αλλά η elpedison είναι τρομερά αναξιόπιστη, τουλάχιστον για μένα

Αν θες να γυρίσεις στη δεη καλέις στο 11770 και ζητάς επιστροφή.Σου στέλνουν με κουριερ να υπογράψεις και σε 14 μέρες είσαι πίσω.Παράλληλα κάνε μια καταγγελία εδώ:http://www.rae.gr/site/categories_new/consumers/complaint_form.csp

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

''Μειώσεις στους λογαριασμούς ηλεκτρικής ενέργειας για όσους υπερβαίνουν τα κλιμάκια κατανάλωσης''

 

http://news247.gr/eidiseis/oikonomia/energy/meiwseis-stoys-logariasmous-hlektrikhs-energeias-gia-osoys-ypervainoyn-ta-klimakia-katanalwshs.4994103.html

 

EΠΙΤΕΛΟΥΣ εμείς που έχουμε θέρμανση με ρεύμα ΣΩΘΗΚΑΜΕ!!Επιτέλους κάτι καλό!Και φυσικά ισχύει για όλους τους παρόχους.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για τις άλλες εταιρίες, αλλά η elpedison είναι τρομερά αναξιόπιστη, τουλάχιστον για μένα

 

:cool: -γκρινια υπαρχει και για τον Ηρων ιδιως σε μικρους καταναλωτες και μερικους μεσαιους,δεν βλεπω αισοδοξια να συνεχισουν.

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Ετοιμαστείτε για συνδυαστικά πακέτα αερίου και ηλεκτρισμού. Η νέα χρονιά αναμένεται με ενδιαφέρον ελπίζω προς όφελός μας.

 

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

''Μειώσεις στους λογαριασμούς ηλεκτρικής ενέργειας για όσους υπερβαίνουν τα κλιμάκια κατανάλωσης''

 

http://news247.gr/eidiseis/oikonomia/energy/meiwseis-stoys-logariasmous-hlektrikhs-energeias-gia-osoys-ypervainoyn-ta-klimakia-katanalwshs.4994103.html

 

EΠΙΤΕΛΟΥΣ εμείς που έχουμε θέρμανση με ρεύμα ΣΩΘΗΚΑΜΕ!!Επιτέλους κάτι καλό!Και φυσικά ισχύει για όλους τους παρόχους.

 

Καλά το σωθηκαμε είναι σχετικό γιατί όσοι χρησιμοποιούν ρεύμα πολύ για θέρμανση χρησιμοποιούν συχνά και νυχτερινό ρεύμα ή γενικά όπου εκεί βλέπω πλέον ειδικά πάνω από τις 1600 αυξάνει σημαντικά.

 

"Για τη νυχτερινή κατανάλωση, η νέα κλίμακα είναι ίδια με την ημερήσια, ενώ η παλιά χρέωση ήταν ενιαία, 0,00889 ευρώ ανά κιλοβατώρα ανεξαρτήτως κατανάλωσης. Έτσι, για καταναλώσεις μέχρι 1600 κιλοβατώρες προκύπτει όφελος για τον καταναλωτή αφού θα χρεώνεται με την τιμή του πρώτου κλιμακίου που είναι 0,0069 ευρώ. Για υψηλότερες καταναλώσεις όμως, πάνω από τις 1680 κιλοβατώρες το τετράμηνο οι ΥΚΩ για το νυχτερινό αυξάνονται."

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Αν θες να γυρίσεις στη δεη καλέις στο 11770 και ζητάς επιστροφή.Σου στέλνουν με κουριερ να υπογράψεις και σε 14 μέρες είσαι πίσω.Παράλληλα κάνε μια καταγγελία εδώ:http://www.rae.gr/site/categories_new/consumers/complaint_form.csp

 

εκανα καταγγελία στη ΡΑΕ, πιο πολύ για να δω αν θα κάνουν κάτι.

Τα λεφτά της έκπτωσης είναι ελάχιστα (10% νομίζω της αξιας ρευματος --->3 με 4,5€ σε καθε λογαριασμο), αλλά εκνευρίζομαι με την ασυδοσία των εταιριών...:mad:

Link to comment
Share on other sites

εκανα καταγγελία στη ΡΑΕ, πιο πολύ για να δω αν θα κάνουν κάτι.

Τα λεφτά της έκπτωσης είναι ελάχιστα (10% νομίζω της αξιας ρευματος --->3 με 4,5€ σε καθε λογαριασμο), αλλά εκνευρίζομαι με την ασυδοσία των εταιριών...:mad:

 

Πολύ σωστά έπραξες

Δεν έχει καμία απολύτως σημασία αν είναι πολλά, λίγα ή ελάχιστα τα λεφτά.

 

Ενημέρωσε μας για την εξέλιξη όταν έχεις νεότερα

Link to comment
Share on other sites

εκανα καταγγελία στη ΡΑΕ, πιο πολύ για να δω αν θα κάνουν κάτι.

Τα λεφτά της έκπτωσης είναι ελάχιστα (10% νομίζω της αξιας ρευματος --->3 με 4,5€ σε καθε λογαριασμο), αλλά εκνευρίζομαι με την ασυδοσία των εταιριών...:mad:

Καλά έκανες!Αν γίνει κάτι πες μας.θα είναι χρήσιμο για πολλούς..Καλή τύχη!Η δεη σε ενεργοποιεί σε ΕΩΣ 14 μέρες και όχι σε 14 που σου είχα γράψει...πρακτικά μπορεί να αλλάξεις πάροχο και 1 ημέρα αφού υπογράψεις στο courier που θα στείλει η δεη αν καλέσεις το 11770...

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Δείτε την πτώση των ιδιωτών..

 

 

English edition Live Blog Weekly Issues 22 Δεκεμβρίου 2017

 ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ

Αύξηση 1% στο μερίδιο της ΔΕΗ το Νοέμβριο - Ανακατατάξεις μεταξύ των εναλλακτικών προμηθευτών

21 12 2017 | 14:23

 

Αύξηση 1% καταγράφει το μερίδιο της ΔΕΗ στην προμήθεια ηλεκτρικής ενέργειας το Νοέμβριο, όπως αποτυπώνεται στο Μηνιαίο Δελτίο Συστήματος Συναλλαγών ΗΕΠ του ΛΑΓΗΕ, επιβεβαιώνοντας έτσι σχετικό πρόσφατο ρεπορτάζ του energypress.

 

Συγκεκρικένα το μερίδιο της ΔΕΗ το Νοέμβριο σκαρφάλωσε στο 84,21% (13,58% στην ΥΤ, 16,68% στη ΜΤ, 53,95% στη ΧΤ), έναντ 83,21% τον Οκτώβριο.

 

Σε ό,τι αφορά τους ιδιώτες προμηθευτές, η εικόνα που αποτυπώνεται στο δελτίο του ΛΑΓΗΕ έχει ως εξής:

 

ΗΡΩΝ 3,79% (2,48% στη ΜΤ, 1,31% στη ΧΤ), έναντι 4,07% τον Οκτώβριο

 

ELPEDISON 3,72% (0,39& στην ΥΤ, 1,77% στη ΜΤ, 1,56% στη ΧΤ), έναντι 3,89%

 

MYTILINEOS (PROTERGIA) 3,57% (0,02% στην ΥΤ, 1,94% στη ΜΤ, 1,61% στη ΧΤ), έναντι 3,81%

 

WATT+VOLT 1,26% (0,19% στη ΜΤ, 1,08% στη ΧΤ), έναντι 1,37%

 

NRG 0,95% (0,6% στη ΜΤ, 0,34% στη ΧΤ), έναντι 1,09%

 

VOLTERRA 0,89% (όλο στη ΜΤ), έναντι 0,99%

 

GREEN 0,48% (0,15% στη ΜΤ, 0,33% στη ΧΤ), έναντι 0,56%

 

OTEESTATE 0,28% (όλο στη ΧΤ), έναντι 0,28%

 

ΕΛΤΑ 0,22% (0,12% στη ΜΤ, 0,1% στη ΧΤ), έναντι 0,12%

 

KEN 0,2% (0,07% στη ΜΤ, 0,13% στη ΧΤ), έναντι 0,16%

 

VOLTON 0,08% (0,01% στη ΜΤ, 0,07% στη ΧΤ), έναντι 0,06%

 

VIENER 0,07% (όλο στη ΜΤ), έναντι 0,08%

 

INTERBETON 0,05% (όλο στη ΜΤ), έναντι 0,06%

 

GROWTH 0,04% (0,03% στη ΜΤ, 0,01% στη ΧΤ), έναντι 0,05%

 

NOVAERRA 0,04% (όλο στη ΜΤ), έναντι 0,04%.

 

Οι 3 μεγάλοι(ΗΡΩΝ ΕΛΠΕΝΤΙΣΟΝ,ΠΡΟΤΕΡΓΙΑ)έχουν μεγάλη πτώση...αυτό κάτι δείχνει..Μόνο τα ΕΛΤΑ έχουν αύξηση, και πολύ μικρή ο ΚΕΝ....

Τι γίνεται;

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Οι 3 μεγάλοι(ΗΡΩΝ ΕΛΠΕΝΤΙΣΟΝ,ΠΡΟΤΕΡΓΙΑ)έχουν μεγάλη πτώση...αυτό κάτι δείχνει..Μόνο τα ΕΛΤΑ έχουν αύξηση, και πολύ μικρή ο ΚΕΝ....

Τι γίνεται;

 

Μάλλον ανακάλυψε ο κόσμος οτι η εξυπηρέτηση των ιδιωτικών εταιριων ειναι χειρότερη και απο της ΔΕΗ (+οτι στις περισσότερες των περιπτώσεων δεν υπάρχει κάποιο γραφείο να εκφράσεις τα παράπονα σου με "φυσική παρουσία").

 

Αν το καλοσκεφτεί κανείς, δεν κάνουν και τίποτα, πουλάνε το ρεύμα της ΔΕΗ λίγο φτηνότερα.

Δεν έχουν δίκτυο δικό τους όπως έφτιαξαν οι εταιρίες τηλεφωνίας, οτι χρειαστει και εχει να κάνει με το ρεύμα παλι στη ΔΕΗ απευθυνόμαστε (ΔΕΔΔΗΕ μεν, αλλά στη συνείδηση των περισσοτερων ΔΕΔΔΗΕ = ΔΕΗ).

Επιπλέον λόγω υπαρξης πολλών επιβαρύνσεων στους λογαριασμους (Φοροι κλπ), η όποια έκπτωση δεν "φαίνεται".

Link to comment
Share on other sites

1) οι τρεις εχουν κ δικες τους μοναδες παραγωγης

2) οι.. ενναλακτικοι πουλανε στα ορια του κοστους με τις.. προσφορες τους

3) με τον συνδυασμο αεριου-ρευμα που ξεκιναει σε λιγες μερες ο ανταγωνισμος προχωραει.

αναμενεται να γινει οτι εγινε με τους παροχους σταθερης τηλεφωνιας κ ιντερνετ οταν ειχε ανοιξει η αγορα.

Link to comment
Share on other sites

Δείτε και τι συμβουλεύει η ΡΑΕ σχετικά με την αλλαγή προμηθευτή

https://energypress.gr/news/n-karakatsani-ti-prepei-na-prosexete-prin-epilexete-paroho-reymatos-101-hrisima-simeia-gia-na

 

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η ΔΕΗ θα εκδίδει μηνιαίους λογαριασμούς

 

Χθες λοιπόν ο πρόεδρος της ΔΕΗ Μ. Παναγιωτάκης ανακοίνωσε με αφορμή τα αποτελέσματα εννιαμήνου της εταιρείας, ότι μετά από καθυστέρηση αρκετών ετών, η εταιρεία θα καθιερώσει την αποστολή μηνιαίων λογαριασμών για όσους καταναλωτές είναι εγγεγραμμένοι στην εφαρμογή ηλεκτρονικής πληρωμής.

Σύμφωνα με τον πρόεδρο της ΔΕΗ, η δράση θα αφορά σε πρώτη φάση 800 χιλιάδες καταναλωτές οι οποίοι σήμερα είναι γραμμένοι στο e-bill της ΔΕΗ, το οποίο εκσυγχρονίζεται από την υποτυπώδη μορφή που είχε μέχρι σήμερα (είχε κυρίως ενημερωτικό χαρακτήρα).

 

http://news247.gr/eidiseis/koinonia/h-deh-tha-ekdidei-mhniaioys-logariasmous.5001679.html

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά παιδιά. Καλή χρονιά.

 

Είμαι στην watt and volt και πληρώνω κάθε μήνα λογαριασμούς. Έδωσα 54€ για ένα μήνα. 21€ ρεύμα και τα υπόλοιπα δημοτικά τέλη κλπ. 30 κάτι ευρώ δηλαδή για φόρους.

 

Στο 4 μηνο δηλαδή θα δώσω 120€ για φόρους; η όχι; αν αφήσω να μου έρθει έναντι και εκκαθαριστικός θα δώσω λιγότερα; με συμφέρει τελικά το κάθε μήνα η πληρώνω παραπάνω φόρους;

Link to comment
Share on other sites

Οι φόροι είναι 2.Είναι η ερτ(3 ευρώ το μήνα) και ο δήμος που ΟΣΟ και να κάψεις, με έναντι ή εκκαθαριστικό δεν αλλάζουν.Οι άλλοι φόροι είναι ο ΦΠΑ(13%) και οι ρυθμιζόμενες χρεώσεις.Αυτά ανεβαίνουν όσο καις περισσότερο.Αν έχεις 3 έναντι και 1 εκκαθαριστικό κάθε 4 μήνες τότε ο εκκαθαριστικός θα είναι πιο βαρύς.Αλλά το συνολικό ποσό θα είναι το ίδιο.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Η προσφορά του ΗΡΩΝ (νυχτερινη χρεωση 24/7) είναι δελεαστική. Είναι όμως και στην πραγματικότητα? Συμφορουμίτης είχε διαπιστώσει παλιότερα πως κρύβονται χρεώσεις στις ρυθμιζόμενες χρεώσεις και εν τέλει δεν έχουμε νυχτερινή χρέωση την ημέρα όπως υπόσχονται.

Ισχύει κάτι τέτοιο?Γιατί έιμαι έτοιμος να κάνω την αίτηση, και φρέναρα μετά την αναφορά του.

Ευχαριστώ

PiranxaS
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά εφαρμόζονται ρυθμιζόμενες χρεώσεις στην ημερήσια κατανάλωση. Αυτό δεν εξαρτάται από τον Ήρωνα .

Η χρεώση κάθε κιλοβατώρας είναι ίση με την χρέωση της νυχτερινής.

Link to comment
Share on other sites

Και εχεις πάγιο ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ 4.5 €

 

-------------

Στάλθηκε με το Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Δες λίγο ποιο πίσω την ανάλυση μου.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Δες λίγο ποιο πίσω την ανάλυση μου.

 

Αρθρο 3 παραγραφος 1

http://www.heron.gr/images/doc/eidikoi_oroi/eidikoi_oroi_emporikou_programmatos_nyxterines_xreoseis_24-7_RevPA_2017_09_v01.pdf

ετσι βγαινει η τιμη του νυχτερινου 24/24.

Στους υπόλοιπους το πάγιο το πληρώνεις ΜΙΑ φορά το τετράμηνο

Edited by coulis

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...