Jump to content

Πάροχοι Ηλεκτρικής ενέργειας!


odim
 Κοινοποίηση

Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;  

300 members have voted

  1. 1. Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;

    • ΔΕΗ
      142
    • PROTERGIA
      27
    • ELPEDISON
      30
    • ΗΡΩΝ
      19
    • WATT+VOLT
      29
    • NRG
      8
    • ΕΛΤΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑ
      2
    • GREEN
      3
    • VOLTERRA
      20
    • VOLTON
      4
    • ΖΕΝΙΘ
      6
    • ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ
      9
    • ΚΕΝ
      1


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Αρθρο 3 παραγραφος 1

http://www.heron.gr/images/doc/eidikoi_oroi/eidikoi_oroi_emporikou_programmatos_nyxterines_xreoseis_24-7_RevPA_2017_09_v01.pdf

ετσι βγαινει η τιμη του νυχτερινου 24/24.

Στους υπόλοιπους το πάγιο το πληρώνεις ΜΙΑ φορά το τετράμηνο

 

Δεν πήγαινε σε εσένα το μήνυμα.Συμφωνουμε.

 

----- προσθήκη μηνύματος 69 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αρα λοιπον δεν ειναι και τοσο συμφερουσα.Φθηνοτερα μου βγαινει νομιζω με την εκπτωση -15% της ΔΕΗ

 

Βάλε τις καταναλώσεις στο αλλάζω ρεύμα και θα δεις.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Ειχα δικιο τελικα , δεν με συμφαιρει .Η εταιρια που ειναι στην κορυφη της λιστας ειναι η Zeniθ.Τι γνωμη εχετε?

 

περιμενω κι εγω να ακούσω τις προτάσεις τους και τυχόν προωθητικές ενέργειες.

Ειναι η ίδια εταιρία που μου προμηθεύει φυσικό αέριο, οπότε μπορεί να εχουν και κάποιο συνδυαστικό πακέτο.

 

Η elpedison συνεχίζει την...τρελίτσα.

Πηγα απο τα γραφεία τους, είδαν οτι πράγματι απο Μάιο πληρώνονται εμπρόθεσμα οι λογαριασμοι, είδαν οτι υπάρχει και αίτημα για την έκπτωση, αλλά: Κατά τη διάρκεια του καλοκαιριού άλλαξα την κάρτα που είχα συνδεδεμένο τον λογαριασμό και ακυρώθηκε η πάγια εντολή που είχα για πληρωμή. Βέβαια, πλήρωσα εμπρόθεσμα το λογαριασμό και ανανέωσα κατευθείαν την πάγια εντολή, αλλά λόγω της ακύρωσης επανήλθε η εγγύηση (η οποία αφαιρείται αν πληρώνεις με πάγια εντολή), οπότε για ενα μικρό διάστημα φαινόταν ως ανεξόφλητη.

Λόγω αυτου του γεγονότος λοιπόν, ακυρώθηκε η δυνατότητα έκπτωσης :mad: και ως σήμερα δεν επανήλθε. Θα επανέλθει σε 2 ή 3 λογαριασμους :dizzy:

Κοινώς θα συμπληρώσω σχεδόν ενα χρόνο έγκαιρων εξοφλήσεων μέχρι να δω την έκπτωση.

 

Μαύρο λοιπόν στην elpedison κι αν δεν προσφέρι κατι ιδιαίτερο η Ζενίθ (λόγω συνδυαστικότητας πχ), θα επιστρέψω στη ΔΕΗ

Link to comment
Share on other sites

Εγώ 2 μήνες στην watt παιδιά, πληρώνω την ίδια μέρα που μου στέλνουν τον λογαριασμό και μια χαρά ευχαριστημένος είμαι. Πολύ καλή. Έχω πάρει 0,077 την κιλοβατώρα και όλα καλά. Στέλνω εγώ μετρήσεις.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά. Αναμένω να ακούσω απόψεις για Ζενίθ που μου βγάζει το allazorevma.gr πρώτο στην εξοικονόμηση χρημάτων, volterra και nrg. Elpedison και Ηρων έχω ακούσει τα χειρότερα.

 

Στάλθηκε από το LEX820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

με οικιακο τιμολογιο Γ1 κ κοινωνικο ΚΟΤ/Α ειχα στον εκκαθαριστικο(120 ημερων) για 748kWh επι 0.03489 και 2,77 το συνολικο παγιο.

υπαρχει κατι πιο χαμηλό στην.. αγορα; δινουν αλλες εταιριες κοινωνικο τιμολογιο;

Link to comment
Share on other sites

Μόνο που το κοινωνικό τιμολόγιο είναι για λίγους, ελπίζω μόνο για όσους το έχουν ανάγκη και το κόστος του το πληρώνουν όλοι οι άλλοι καταναλωτές μέσω των ΥΚΩ. Οπότε δεν είναι μέτρο σύγκρισης.

 

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μόνο που το κοινωνικό τιμολόγιο είναι για λίγους, ελπίζω μόνο για όσους το έχουν ανάγκη και το κόστος του το πληρώνουν όλοι οι άλλοι καταναλωτές μέσω των ΥΚΩ. Οπότε δεν είναι μέτρο σύγκρισης.

 

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

Ακριβώς!

Καμια εταιρεία δεν παίρνει κοινωνικο για πολλούς λογους

 

-------------

Στάλθηκε με το Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

''Νέα αύξηση στα μερίδια της ΔΕΗ το Δεκέμβριο!''

 

Μία ακόμα μονάδα, ίσως και κάτι παραπάνω, κέρδισε το Δεκέμβριο στη λιανική του ρεύματος η ΔΕΗ σύμφωνα με πληροφορίες του energypress. Το μερίδιο του δεσπόζοντος παίκτη φέρεται να κινήθηκε στα επίπεδα του 85,4% όταν ο Νοέμβριος είχε κλείσει στο 84,21% με τη ΔΕΗ να έχει και τότε κερδίσει μία εκατοστιαία μονάδα.

 

Πληροφορίες αναφέρουν ότι η αύξηση πάνω από 2 μονάδες του μεριδίου της ΔΕΗ το τελευταίο δίμηνο δεν οφείλεται απλώς στην αύξηση της κατανάλωσης εκ μέρους των πελατών της λόγω χειμώνα, αλλά αντίθετα έχουμε μετακίνηση περί των 70.000 καταναλωτών που επέστρεψαν στο πελατολόγιο της ΔΕΗ.

 

https://energypress.gr/news/nea-ayxisi-sta-meridia-tis-dei-dekemvrio-oi-strevloseis-kai-i-politiki-toy-despozontos-paikti

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει συμβόλαιο με την Ήρων αλλά έχει ένα δίμηνο και ακόμη δεν.ήρθε λογαριασμός..Κάθε μήνα δεν έπρεπε να.έρχεται?

 

Στάλθηκε από το LEX722 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται τι συμφώνησες στο συμβόλαιο. Εαν δεν ειπώθηκε κάτι σχετικά με τη συχνότητα έκδοσης λογαριασμού τότε θα έρχεται κάθε δύο μήνες. Εκκαθαριστικος - Έναντι

 

Στάλθηκε από το LEX820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει συμβόλαιο με την Ήρων αλλά έχει ένα δίμηνο και ακόμη δεν.ήρθε λογαριασμός..Κάθε μήνα δεν έπρεπε να.έρχεται?

 

Στάλθηκε από το LEX722 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αναμένουμε εντυπώσεις όσον αφορά τις χρεώσεις που υπόσχονται.!

PiranxaS
Link to comment
Share on other sites

Οι τιμές που βγάζει στο allazorevma ισχύουν; Βάζω τις κιλοβατώρες του τελευταίου έτους και η τιμή για ΔΕΗ συμπεριλαμβανομένης τη έκπτωση (15%) δεν είναι σωστή.

Στους εναλλακτικούς ισχύουν οι τιμές που βγάζει; Μπορεί να το τεστάρει κάποιος (δε με νοιάζει για κάποια εταιρία συγκεκριμένα, απλά να δω ότι δουλεύει σωστά για αρχή)

Link to comment
Share on other sites

Οι τιμές που βγάζει στο allazorevma ισχύουν; Βάζω τις κιλοβατώρες του τελευταίου έτους και η τιμή για ΔΕΗ συμπεριλαμβανομένης τη έκπτωση (15%) δεν είναι σωστή.

Στους εναλλακτικούς ισχύουν οι τιμές που βγάζει; Μπορεί να το τεστάρει κάποιος (δε με νοιάζει για κάποια εταιρία συγκεκριμένα, απλά να δω ότι δουλεύει σωστά για αρχή)

 

Πάρε τον εκκαθαριστικο λογαριασμο της εταιρειας που εισαι, k γραψε τα ζητουμενα που σου ζηταει το site.

Eαν πολλαπλασιάσεις χ 3 (βγαινουν 3 εκκαθαριστικοι το ετος) την χρεωση προμήθειας που γραφει ο λογαριασμος σου κ ειναι ιδια με του site, τοτε "λειτουργει" αλλιως οχι.

 

Το καλυτερο ειναι να μπεις στον καθε ενα πάροχο ξεχωριστα και να κανεις τους υπολογισμους βλέποντας ολες τις χρεωσεις - παγια - δεσμευσεις.

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Έχω την ετήσια κατανάλωση και βλέπω ακριβώς τι έχω καταναλώσει και μπορώ να συγκρίνω με ακρίβεια.

Απλά μου φαίνονται εξωπραγματικές οι διαφορές που βλέπω σε μια σύγκριση που έβαλα πριν 2-3 μέρες σε σχέση με κάποιες που είχα δει πέρυσι το καλοκαίρι.

 

Θα περιμένω μερικές μέρες να ανανεώσουν σίγουρα με τα νέα τιμολόγια και θα κάνω αυτό που λες στη σελίδα του κάθε παρόχου.

Link to comment
Share on other sites

Έστω:1963KWX0,09460=185,69 EΠΙ 3=557.09 ΤΟ ΧΡΟΝΟ.

ΜΕΙΟΝ 15%=473,53 ΤΟ ΧΡΟΝΟ.Το site γράφει:539,47....τι να σκεφτώ εγώ τώρα;;;΄Οτι το κάνουν επίτηδες για να τσεπώνουν μπόνους από αλλαγή παρόχου;;;Θα τους στείλω μνμ...

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Έστω:1963KWX0,09460=185,69 EΠΙ 3=557.09 ΤΟ ΧΡΟΝΟ.

ΜΕΙΟΝ 15%=473,53 ΤΟ ΧΡΟΝΟ.Το site γράφει:539,47....τι να σκεφτώ εγώ τώρα;;;΄Οτι το κάνουν επίτηδες για να τσεπώνουν μπόνους από αλλαγή παρόχου;;;Θα τους στείλω μνμ...

 

Αυτό σκέφτηκα κι εγώ... Από την άλλη βέβαια, στο site αναφέρει ότι οι τιμές είναι με ΦΠΑ...και το 0,09460 είναι προ ΦΠΑ.

Επίσης μέχρι προχτές ενώ έβαζα ότι έχω 15% έκπτωση, μου έδινε διαφορά τιμής από τιμολόγιο ΔΕΗ χωρίς έκπτωση.

Το είχα παρατηρήσει και παλιότερα αυτό.

Σήμερα έχει φτιάξει το συγκεκριμένο όμως.

 

 

Η λύση είναι μια όπως λέει και ο coulis. Έλεγχος σε κάθε εταιρία ξεχωριστά

Edited by thodoris85
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά αυτό είναι παραπλάνηση...

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά αυτό είναι παραπλάνηση...

 

Έκανα edit ταυτόχρονα με την απάντηση σου.. Κοίτα πάλι, με το ΦΠΑ φαίνεται να είναι σωστά τα νούμερα (ίσως συμπεριλαμβάνει και το πάγιο)

Link to comment
Share on other sites

Έκανα edit ταυτόχρονα με την απάντηση σου.. Κοίτα πάλι, με το ΦΠΑ φαίνεται να είναι σωστά τα νούμερα (ίσως συμπεριλαμβάνει και το πάγιο)

Αχ ναι όντως...

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

''Στο 85,4% το μερίδιο της ΔΕΗ το Δεκέμβριο - Απώλειες για τους εναλλακτικούς προμηθευτέ''

 

https://energypress.gr/news/sto-854-meridio-tis-dei-dekemvrio-apoleies-gia-toys-enallaktikoys-promitheytes

 

Εκτός από ΕΛΤΑ και ΚΕΝ όλοι οι άλλοι έπεσαν...μεγάλη πτώση σε ΗΡΩΝ και ELPEDISON

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

''Στο 85,4% το μερίδιο της ΔΕΗ το Δεκέμβριο - Απώλειες για τους εναλλακτικούς προμηθευτέ''

 

https://energypress.gr/news/sto-854-meridio-tis-dei-dekemvrio-apoleies-gia-toys-enallaktikoys-promitheytes

 

Εκτός από ΕΛΤΑ και ΚΕΝ όλοι οι άλλοι έπεσαν...μεγάλη πτώση σε ΗΡΩΝ και ELPEDISON

Συμφωνα με το αρθρο, Ελτα - ΚΕΝ - Watt+Volt - Volton - Novaera ειναι οι εταιρείες που ειχαν αύξηση

 

-------------

Στάλθηκε με το Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Guest Bernadi7

Καλησπέρα παιδιά.

 

Μετά το χθεσινό σοκ του λογαριασμού της Δ.Ε.Η. μπήκαμε στη διαδικασία να σκεφτούμε σοβαρά την αλλαγή παρόχου. Μου φαίνεται ελκυστική η προσφορά της εταιρείας "Ήρων" με νυχτερινή χρέωση όλο το 24ωρο και με πρόχειρους υπολογισμούς σα ρεύμα είναι 80€ κάτω απ΄της Δ.Ε.Η. Ο λογαριασμός μου ήταν 210 συν κερατιάτικα 290, με περίπου 2000kwh κατανάλωση :!: Θεωρώ εξωφρενικές και τις kwh και τις χρεώσεις, γιατί στην τελική σε σπίτι είμαστε όχι σε κατάστημα φωτισμού :mad: Μ' αυτά που βλέπω, σκέφτομαι το καλοκαίρι με το κλιματιστικό τί έχει να γίνει...

 

Αξίζει να μεταφερθώ εις στον Ήρωνα? Είναι πράγματι τόσο παραδεισένιες οι τιμές?

Υ.Γ. αν φύγω, δεν πληρώνω πχ πάγια στη ΔΕΗ και χρήση στον Ήρωνα ή τα κερατιάτικα μεταφέρονται μια και καλή στον πάροχο?

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Αξίζει να μεταφερθώ εις στον Ήρωνα? Είναι πράγματι τόσο παραδεισένιες οι τιμές?

Υ.Γ. αν φύγω, δεν πληρώνω πχ πάγια στη ΔΕΗ και χρήση στον Ήρωνα ή τα κερατιάτικα μεταφέρονται μια και καλή στον πάροχο?

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Ποστ 298 - 300

 

Από την Δεη φευγεις εντελώς κ στον νεο παροχο θα σου έρχονται τα "κερατιάτικα" του κράτους.

Οι πάροχοι κάνουν την έκπτωση ΜΟΝΟ στην τιμή της παρεχόμενης ενέργειας. Ρυθμιζομενες χρεωσεις και Διάφορα, είναι του κρατους

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...