Jump to content

Πάροχοι Ηλεκτρικής ενέργειας!


odim
 Κοινοποίηση

Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;  

300 members have voted

  1. 1. Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;

    • ΔΕΗ
      142
    • PROTERGIA
      27
    • ELPEDISON
      30
    • ΗΡΩΝ
      19
    • WATT+VOLT
      29
    • NRG
      8
    • ΕΛΤΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑ
      2
    • GREEN
      3
    • VOLTERRA
      20
    • VOLTON
      4
    • ΖΕΝΙΘ
      6
    • ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ
      9
    • ΚΕΝ
      1


Recommended Posts

Kίνητρο για όσους έχουν συνεργασία με alpha bank http://www.alphabonus.gr/default.asp?pid=99

bonus πόντοι επί 4 (ή επί 8 με την amex) για ηλεκτρικό ρεύμα και φυσικό αέριο. Στο ρεύμα όπως είδα είναι σαν τη ΔΕΗ στο νυχτερινό και στην έκπτωση συνέπειας 15%. Και στο ημερήσιο ελάχιστα φθηνότερα στο 0-2000kwh χωρίς να αυξάνει η χρέωση στο 2000+.

 

Το νυχτερινό, είναι από τιμοκατάλογο και είναι σε όλους το ίδιο.

Όσον αφορά τους x8 πόντους με την AMEX, που το γράφει; Γιατί το μόνο που είδα είναι +50% για AMEX κάτι που σημαίνει x6 πόντους.

 

 

Επίσης έχει συμμετάσχει κανείς στον προπληρωμένο λογαριασμό της ΔΕΗ; Δίνει 6% έξτρα έκπτωση.

Μόλις είδα όμως ότι η προπληρωμή πρέπει να είναι για ένα κυλιόμενο έτος (δεν περισσεύουν τόσα για να τα δώσω στη ΔΕΗ)

Edited by thodoris85
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Το νυχτερινό, είναι από τιμοκατάλογο και είναι σε όλους το ίδιο.

Όσον αφορά τους x8 πόντους με την AMEX, που το γράφει; Γιατί το μόνο που είδα είναι +50% για AMEX κάτι που σημαίνει x6 πόντους.

 

Αν και δεν είναι σχετικά με το θέμα, λέω για τις amex που προσφέρουν διπλούς πόντους σε όλους τους συνεργάτες που oi περισσότεροi που μαζεύουμε εντατικά bonus πόντους έχουμε ήδη.

http://www.alphabankcards.gr/Default.aspx?tabid=329&xmid=604&gclid=EAIaIQobChMI9az3_4OR2QIV1cmyCh27IAhnEAAYASAAEgJe8vD_BwE

http://www.alphabankcards.gr/Default.aspx?Tabid=199&xmid=118

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν είναι σχετικά με το θέμα, λέω για τις amex που προσφέρουν διπλούς πόντους σε όλους τους συνεργάτες που oi περισσότεροi που μαζεύουμε εντατικά bonus πόντους έχουμε ήδη.

http://www.alphabankcards.gr/Default.aspx?tabid=329&xmid=604&gclid=EAIaIQobChMI9az3_4OR2QIV1cmyCh27IAhnEAAYASAAEgJe8vD_BwE

http://www.alphabankcards.gr/Default.aspx?Tabid=199&xmid=118

 

ok, δεν έχω κάποια από αυτές (την enter έχω)

Ευχαριστώ πάντως

Link to comment
Share on other sites

αποτι βλεπω μετα απο τοσο καιρο λιγα πραγματα αλλαξαν.θελω να φυγω απο την δεη,οχι γιατι εχω κανα τεραστιο κερδος με 850 κιλαβατ,μονο 37 ευρω,αλλα γιατι εχω αλλεργια σε καθε τι δημοσιο και ειδικα στην εξυπηρετηση αυτης της εταιρειας και των στελεχων της.

ομως για μενα δεν ηρθε ακομα αυτη η ωρα.οταν σταματησουν οι αλλοι να ζητανε παγια εντολη για εγγυηση,πριν το ειχαν για την εκπτωση και το αφαιρεσαν και οταν μερικοι αφαιρεσουν και την ελαχιστη διαρκεια παραμονης τοτε θα φυγω.ασε που θελει ξανα σχεδιο ηλεκτρολογου δλδ. και αλλλο εξοδο αν παω αλλου.σε λιγο πιστευω...

Link to comment
Share on other sites

Εγγύηση έδωσα 60€ και τίποτα άλλο..

Επειδη γνωριζω την περίπτωσή σου ;) , 60€ ήταν το κόστος επανασύνδεσης μαζί με την εγγύηση.

Και οπως σωστα είπες, "δεν έχεις καμία δέσμευση παραμονής"

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Επειδη γνωριζω την περίπτωσή σου ;) , 60€ ήταν το κόστος επανασύνδεσης μαζί με την εγγύηση.

Και οπως σωστα είπες, "δεν έχεις καμία δέσμευση παραμονής"

 

Ναι σωστα... ηθελα και επανασυνδεση εγω... Δεν εμενε κανεις στο σπιτι πριν...

 

Απολυτα ικανοποιημενος απο την Watt + Volt

Link to comment
Share on other sites

Μου εκάναν μία προσφορά από τη voterra και θέλω να πάω γνωρίζει κάποιος περαιτέρω πληροφορίες ή να βρίσκεται ήδη στη volterra για να μου πει τις εντυπώσεις του....ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

''Πολλές ήταν οι καταγγελίες που δέχθηκε το υπουργείο περιβάλλοντος από καταναλωτές οι οποίοι απευθυνόμενοι σε ιδιώτες παροχους για το νεο μειωμένο τιμολόγιο ή τους απάντησαν ότι δε γνωρίζουν τίποτα ή τους παρέπεμπαν στη ΔΕΗ.

 

Πηγή: ΕΡΤ1''

 

από το http://www.ert.gr

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

μου κοινοποίησε η ΡΑΕ το εγγραφο που εστειλε στην elpedison με τα παραπονά μου.

Περιμενω να δω τι θα απαντήσουν.

Link to comment
Share on other sites

μου κοινοποίησε η ΡΑΕ το εγγραφο που εστειλε στην elpedison με τα παραπονά μου.

Περιμενω να δω τι θα απαντήσουν.

Τάχιστα βλέπω...:lol:

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

40 μερες εκαναν, τους εγραψα τα παράπονα μου πριν τις γιορτές...

Πάλι καλά που απάντησαν...Έχει προσθεσμία, ώστε να απαντήσει ο πάροχος;;

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Πάλι καλά που απάντησαν...Έχει προσθεσμία, ώστε να απαντήσει ο πάροχος;;

 

δεν αναφερεται κατι συγκεκριμένα, μνημονευονται καποια αρθρα τα οποια δεν καθησα να διαβασω.

 

Γενικα η elpedison δεν μου εχει απαντησει ποτε και για τιποτα σε οσα ερωτηματα τους εκανα μεσω της φορμας επιοινωνιας που εχουν (και στην οποια σε παραπεμπουν απο το τηλεφωνο)

Η μονη φορα που με εξυπηρετησαν και απαντησαν στα ερωτηματα μου ηταν οταν επισκεφτηκα ενα καταστημα τους (καταστηματα ομως δεν εχουν παντου)

Edited by bebes
Link to comment
Share on other sites

Έχω -20% έκπτωση στην protergia & μηδενικό παγιο στο 3φασικο που έχω, να κάνω αίτηση για ΚΟΤ2 ή δεν με συμφαιρει; Μήπως δηλ η έκπτωση θα είναι μικρότερη του 20% που έχω ήδη;
http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

Έχω -20% έκπτωση στην protergia & μηδενικό παγιο στο 3φασικο που έχω, να κάνω αίτηση για ΚΟΤ2 ή δεν με συμφαιρει; Μήπως δηλ η έκπτωση θα είναι μικρότερη του 20% που έχω ήδη;

Όχι με τίποτα.Κάνε αίτηση.Αλλά αν θες να το δεις και μόνος σου, πάρε τον εκκαθαριστικό λογαριασμό και δες πόσα σε χρεώνει ανα KWH.Αν θες βοήθεια βάλε φωτο.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, θα ανεβάσω αύριο το πρωί μια φωτό τον εκκαθαριστικό λογαριασμό του προηγούμενου μήνα (δίνω κάθε μήνα τις ενδείξεις για να λαμβάνω εκκαθαριστικό).
http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

Όχι με τίποτα.Κάνε αίτηση.Αλλά αν θες να το δεις και μόνος σου, πάρε τον εκκαθαριστικό λογαριασμό και δες πόσα σε χρεώνει ανα KWH.Αν θες βοήθεια βάλε φωτο.

 

Ευχαριστώ, θα ανεβάσω αύριο το πρωί μια φωτό τον εκκαθαριστικό λογαριασμό του προηγούμενου μήνα (δίνω κάθε μήνα τις ενδείξεις για να λαμβάνω εκκαθαριστικό).

 

Καλήμερα,

Αυτό που παρατήρησα είναι ότι κάθε μήνα πλήρωνα χρέωση ημέρας 0,08980€/kWh και τον Ιανουάριο 2018 με χρέωσαν με 0,09430€/kWh. Το ίδιο έγινε και πέρυσι παλι στον εκκαθαρ. λογ/σμο του Ιανουαριου 2017.

 

Συνολικές ημερήσιες κιλοβατώρες από Οκτώβριο 2017 έως Ιανουάριο 2018 (4μηνο): 1594

Συνολικές κιλοβατώρες νυχτερινού από Οκτώβριο 2017 έως Ιανουάριο 2018 (4μηνο): 412

 

Έχω 2 ερωτήσεις λοιπόν:

1) Αξίζει να κάνω αίτηση για ΚΟΤ-Β; Δεδομένου ότι μου δίνει ήδη η Protergia -20% στην αξία ρεύματος και μηδενική χρέωση παγίου (3φασικο)

2) Εαν κάνω την αίτηση για ΚΟΤ-Β και εγκριθεί από το σύστημα ενημερώνει άμεσα η ΔΕΔΔΗΕ τον παροχο (Protergia); Θα έχω δηλαδή από τον επόμενο μήνα άμεση εφαρμογή του ΚΟΤ-Β στον νέο εκκαθαρ. λογ/μο;

 

Επισυνάπτω τους 2 τελευταίους εκκαθαριστικους για Δεκέμβριο 2017 + Ιανουάριο 2018:

https://imgur.com/a/L1fC8

Edited by stixima
http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

Καλήμερα,

Αυτό που παρατήρησα είναι ότι κάθε μήνα πλήρωνα χρέωση ημέρας 0,08980€/kWh και τον Ιανουάριο 2018 με χρέωσαν με 0,09430€/kWh. Το ίδιο έγινε και πέρυσι παλι στον εκκαθαρ. λογ/σμο του Ιανουαριου 2017.

 

Συνολικές ημερήσιες κιλοβατώρες από Οκτώβριο 2017 έως Ιανουάριο 2018 (4μηνο): 1594

Συνολικές κιλοβατώρες νυχτερινού από Οκτώβριο 2017 έως Ιανουάριο 2018 (4μηνο): 412

 

Έχω 2 ερωτήσεις λοιπόν:

1) Αξίζει να κάνω αίτηση για ΚΟΤ-Β; Δεδομένου ότι μου δίνει ήδη η Protergia -20% στην αξία ρεύματος και μηδενική χρέωση παγίου (3φασικο)

2) Εαν κάνω την αίτηση για ΚΟΤ-Β και εγκριθεί από το σύστημα ενημερώνει άμεσα η ΔΕΔΔΗΕ τον παροχο (Protergia); Θα έχω δηλαδή από τον επόμενο μήνα άμεση εφαρμογή του ΚΟΤ-Β στον νέο εκκαθαρ. λογ/μο;

 

Επισυνάπτω τους 2 τελευταίους εκκαθαριστικους για Δεκέμβριο 2017 + Ιανουάριο 2018:

https://imgur.com/a/L1fC8

1)Όπως μπορείς να δεις εδώ:https://www.dei.gr/el/oikiakoi-pelates/timologia/enimerwsi-gia-to-koinwniko-oikiako-timologio-kot

η χρέωση για τοΚΟΤ Β είναι 0,045€/kWh.Αυτό ισχύει για ΟΛΟΥΣ τους παρόχους,με Υπουργική απόφαση.Εσύ τώρα πληρώνεις 0.09430-20%=0,075

 

2)Η αίτηση γίνεται στο ΗΔΙΚΑ εδώ:https://www.idika.gr/kot/

Το αποτέλεσμα βγαίνει σε 1 λεπτό και ενημερώνεσαι αμέσα.Ο πάροχος ενημερώνεται την ίδια στιγμή.Προτίνω να κάνεις άμεσα αίτηση.

 

Όσο για τη διαφορά που λες, μάλλον έχει να κάνει με την αύξηση του ΟΤΣ κάθε χειμώνα λόγω ζήτησης.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

1)Όπως μπορείς να δεις εδώ:https://www.dei.gr/el/oikiakoi-pelates/timologia/enimerwsi-gia-to-koinwniko-oikiako-timologio-kot

η χρέωση για τοΚΟΤ Β είναι 0,045€/kWh.Αυτό ισχύει για ΟΛΟΥΣ τους παρόχους,με Υπουργική απόφαση.Εσύ τώρα πληρώνεις 0.09430-20%=0,075

 

2)Η αίτηση γίνεται στο ΗΔΙΚΑ εδώ:https://www.idika.gr/kot/

Το αποτέλεσμα βγαίνει σε 1 λεπτό και ενημερώνεσαι αμέσα.Ο πάροχος ενημερώνεται την ίδια στιγμή.Προτίνω να κάνεις άμεσα αίτηση.

 

Όσο για τη διαφορά που λες, μάλλον έχει να κάνει με την αύξηση του ΟΤΣ κάθε χειμώνα λόγω ζήτησης.

Ένα ωραίο άρθρο για την αγορά.

 

Η μάχη των... μετρητών ανάμεσα σε ΔΕΗ και ιδιώτες

 

 

 

Διπλασιάστηκε μεν, σε διάστημα μόλις ενός έτους, ο αριθμός των καταναλωτών που ηλεκτροδοτούνται από τους ανεξάρτητους προμηθευτές, μικρή όμως παραμένει η επίπτωση στο σύνολο των μετρητών της ΔΕΗ.

 

Σύμφωνα με στοιχεία του Euro2day.gr που προέρχονται από αρμόδιες πηγές, ο αριθμός των «ρολογιών» των εναλλακτικών παρόχων ρεύματος τον περασμένο Δεκέμβριο του 2017 ανήλθε στα 355.000, όταν τον Ιανουάριο της ίδιας χρονιάς ήταν στα 183.500. Πρόκειται ουσιαστικά για μία εντυπωσιακή αύξηση της τάξης του 93%.

 

Στον αντίποδα, η δημόσια επιχείρηση που έχει τη δεσπόζουσα θέση στην αγορά είχε τον περασμένο Δεκέμβριο περίπου 7.150.000 μετρητές όταν τον Ιανουάριο της ίδια χρονιάς ήταν στους 7.300.000. Η μείωση των ρολογιών ήταν μικρή, κοντά στο 2%.

 

Τα στοιχεία αυτά αναδεικνύουν αφενός την εμπιστοσύνη που δείχνουν όλο και περισσότεροι καταναλωτές στους ιδιώτες προμηθευτές ηλεκτρικής ενέργειας από την άλλη μεριά, όμως, και τη δυσκολία με την οποία νοικοκυριά κι επιχειρήσεις αφήνουν τη ΔEΗ.

 

Η εικόνα αυτή ούτε λίγο ούτε πολύ αποτυπώνεται και στις μετρήσεις που κάνει ο Λειτουργός Αγοράς Ηλεκτρικής Ενέργειας (ΛΑΓΗΕ) και αφορούν βέβαια στα φορτία, δηλαδή στην κατανάλωση ρεύματος. Τον Ιανουάριο του 2018 το μερίδιο της δημόσιας επιχείρησης ήταν 84,9%, ενώ το ποσοστό της στην προμήθεια είχε ακολουθήσει μία ανοδική πορεία το προηγούμενο δίμηνο. Τον Δεκέμβριο του 2017 ήταν 85,4% και τον Νοέμβριο της ίδιας χρονιάς 84,21%. Τον Ιανουάριο του 2017 το μερίδιο της εταιρίας ήταν 89,59%.

 

Το ζητούμενο στην αγορά ηλεκτρικής ενέργειας είναι, ως γνωστόν, το άνοιγμα της με την ενίσχυση του ανταγωνισμού και τη μείωση της δεσπόζουσας θέσης στην αγορά.

 

Οι ανεξάρτητοι προμηθευτές παρά το μπαράζ των προσφορών και ανταγωνιστικών τιμών εντούτοις δεν μπορούν να ρίξουν δραστικά το μερίδιο της κρατικής επιχείρησης. Οι λόγοι, όπως περιγράφονται, και από τους θεσμούς στην έκθεση συμμόρφωσης (compliance report) αποδίδονται κατά κύριο λόγο στη ΔΕΗ και είναι:

 

1. Η δυσκολία είσπραξης συσσωρευμένων χρεών αλλά και η αδυναμία αποσύνδεσης των οφειλετών. Το αποτέλεσμα είναι εκατοντάδες χιλιάδες καταναλωτές να έχουν βολευτεί στην τακτική αυτή της επιχείρησης. Υπολογίζεται ότι περίπου 2 εκατομμύρια πολίτες έχουν ληξιπρόθεσμες οφειλές.

 

2. Στην εκπτωτική πολιτική που ακολούθησε η ΔEΗ προκειμένου να εισπράξει απλήρωτους λογαριασμούς. Πρόκειται για την έκπτωση συνέπειας 15% και την έκπτωση 6% στην προπληρωμή του συνολικού ποσού. Με τον τρόπο αυτό ανακόπηκε η τάση μετακίνησης καταναλωτών στους ανταγωνιστές της.

 

3. Στο μονοπώλιο που έχει η δημόσια επιχείρηση στις πρώτες ύλες του λιγνίτη και του νερού για την παραγωγή ρεύματος με αποτέλεσμα σε συνδυασμό και με τις μονάδες φυσικού αερίου και ντίζελ να μπορεί να διαθέτει ένα πλούσιο ενεργειακό μείγμα έναντι των ιδιωτών της αγοράς.

 

Επιπλέον, το brand name της ΔΕΗ παραμένει ακόμα ισχυρό στην καταναλωτική συνείδηση. Νοικοκυριά κι επιχειρήσεις δύσκολα εμπιστεύονται τους εναλλακτικούς παρόχους έχοντας ακόμα νωπές τις μνήμες από το σκάνδαλο των Energa και Hellas Power.

 

(euro2day.gr)

Edited by MIKU

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Οι ιστοριες φρικης με τον ηρων συνεχιζονται(αφου τα ειχαν κανει σκατα σε μεταβαση σε νυχτερινο ρευμα). Ενεργοποιησα παγια εντολη μεσω πιστωτικης καρτας για να αφαιρεθει το ποσο της εγγυησης (130 ευρω)

 

Τους ζητησα να φροντισουν στον επομενο λογαριασμο να μην πανε να χρεωσουν ποσο εγγυησης + λογαριασμο απο τη καρτα και μου ειπαν δεν γινεται γιατι εκδοθει ηδη ο λογαριασμος και θα με χρεωσουν ολο το ποσο στη καρτα. Και θα πρεπει να περιμενω τον επομενο λογαριασμο για να γινει πιστωση. Μαλιστα η τυπισσα στο customer care που μιλησα μου ειπε πως ειναι πολυπλοκο αυτο που ζηταω.

 

Ας δουμε αντιμετωπιση απο αλλο εναλλακτικο παροχο σε αντιστοιχη περιπτωση. Elpedison. Με χρεωσαν στη καρτα ολο το ποσο (εγγυηση + λογαριασμος) και 1-2 μερες αργοτερα μου πιστωσαν το ποσο της εγγυησης στη καρτα.

 

Μακρια απο ηρων. Χτυπαω το κεφαλι μου που τους επελεξα.

Link to comment
Share on other sites

Οι ιστοριες φρικης με τον ηρων συνεχιζονται(αφου τα ειχαν κανει σκατα σε μεταβαση σε νυχτερινο ρευμα). Ενεργοποιησα παγια εντολη μεσω πιστωτικης καρτας για να αφαιρεθει το ποσο της εγγυησης (130 ευρω)

 

Τους ζητησα να φροντισουν στον επομενο λογαριασμο να μην πανε να χρεωσουν ποσο εγγυησης + λογαριασμο απο τη καρτα και μου ειπαν δεν γινεται γιατι εκδοθει ηδη ο λογαριασμος και θα με χρεωσουν ολο το ποσο στη καρτα. Και θα πρεπει να περιμενω τον επομενο λογαριασμο για να γινει πιστωση. Μαλιστα η τυπισσα στο customer care που μιλησα μου ειπε πως ειναι πολυπλοκο αυτο που ζηταω.

 

Ας δουμε αντιμετωπιση απο αλλο εναλλακτικο παροχο σε αντιστοιχη περιπτωση. Elpedison. Με χρεωσαν στη καρτα ολο το ποσο (εγγυηση + λογαριασμος) και 1-2 μερες αργοτερα μου πιστωσαν το ποσο της εγγυησης στη καρτα.

 

Μακρια απο ηρων. Χτυπαω το κεφαλι μου που τους επελεξα.

Αν δεις τα αποτελέσματα , ο ΗΡΩΝ μαζί με ΕΛΠΕΝΤΙΣΟΝ και ΠΡΟΤΕΡΓΙΑ έχουν χάσει πελάτες, οι οποίοι έφυγαν για άλλους παρόχους, ή την ΔΕΗ....Αυτό κάτι λέει.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Η αίτηση μου για το ΚΟΤ-Β εγκρίθηκε εχθές για 1700kWh. Ευτυχώς κάπου εκεί παίζω στο 4μηνο με την θέρμανση 1400-1650. Έστειλα μήνυμα την protergia για να τους ρωτήσω ποτε θα ενεργοποιηθεί και μου απάντησαν τα εξής:

«θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε πως μόλις έχουμε επίσημη ενημέρωση από τον διαχειριστή δικτύου θα ενημερωθείτε αντίστοιχα ώστε να γνωρίζετε πότε ξεκινάτε να χρεώνεστε με τους όρους του κοινωνικού τιμολογίου.»

 

Έχει εμπειρία κάποιο μέλος από αντίστοιχη εμπειρία ΚΟΤ και εναλλακτικού παρόχου;

http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

Η αίτηση μου για το ΚΟΤ-Β εγκρίθηκε εχθές για 1700kWh. Ευτυχώς κάπου εκεί παίζω στο 4μηνο με την θέρμανση 1400-1650. Έστειλα μήνυμα την protergia για να τους ρωτήσω ποτε θα ενεργοποιηθεί και μου απάντησαν τα εξής:

«θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε πως μόλις έχουμε επίσημη ενημέρωση από τον διαχειριστή δικτύου θα ενημερωθείτε αντίστοιχα ώστε να γνωρίζετε πότε ξεκινάτε να χρεώνεστε με τους όρους του κοινωνικού τιμολογίου.»

 

Έχει εμπειρία κάποιο μέλος από αντίστοιχη εμπειρία ΚΟΤ και εναλλακτικού παρόχου;

Απλά να ξέρεις ότι με την νέα Υπουργική απόφαση και να ξεπεράσεις το όριο δεν υπάρχει πρόβλημα.Θα χρεωθείς φτηνά τα 1700 και τα υπόλοιπα με την κανονική τιμή, κάτι που παλιά ίσχυε μόνο αν όλο τον υπόλοιπο χρόνο ήσουν μέσα στα όρια.Πλέον ισχύει πάντα.Και φυσικά οι KWH του νυχτερινού δεν μετράνε..

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν το ήξερα, είναι πολύ καλό διότι με το προηγούμενο ΚΟΤ αν ξεπερνουσες και 1 κιλοβατώρα το όριο σου χρέωναν για όλες με αυξημένη τιμή.

Ευχαριστώ MIKU για την πληροφορία :)

http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Θέλω μες στη βδομάδα θα μετακομίσω. Για να ηλεκτροδοτηθει το σπίτι πόσες μέρες θα χρειαστεί η ΔΕΗ και πόσες ένας εναλλακτικός πάροχος;

 

Στάλθηκε από το LEX820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...