Jump to content

Πάροχοι Ηλεκτρικής ενέργειας!


odim
 Κοινοποίηση

Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;  

300 members have voted

  1. 1. Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;

    • ΔΕΗ
      142
    • PROTERGIA
      27
    • ELPEDISON
      30
    • ΗΡΩΝ
      19
    • WATT+VOLT
      29
    • NRG
      8
    • ΕΛΤΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑ
      2
    • GREEN
      3
    • VOLTERRA
      20
    • VOLTON
      4
    • ΖΕΝΙΘ
      6
    • ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ
      9
    • ΚΕΝ
      1


Recommended Posts

''Πήραν φωτιά οι χονδρικές τιμές του ρεύματος - Συναγερμός στις εταιρείες προμήθειας που μπαίνουν σε επικίνδυνα μονοπάτια''

 

https://energypress.gr/news/piran-fotia-oi-hondrikes-times-toy-reymatos-synagermos-stis-etaireies-promitheias-poy-mpainoyn

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

ΡΑΕ: Μετά τα ΕΛΤΑ γνωστές εταιρείες ηλεκτρικής ενέργειας ελέγχονται για παρακράτηση χρημάτων πελατών

http://www.pronews.gr/oikonomia/energeia/691197_rae-meta-ta-elta-gnostes-etaireies-ilektrikis-energeias-eleghontai-gia

 

"Μεταξύ αυτών που θα κληθούν στην προσκόμιση συμπληρωματικών στοιχείων είναι η ΚΕΝ, η Volterra, η Green AE και η Eunice Trading"

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΗ και ΕΛΤΑ φιγουράρουν στο νούμερο 1 και νούμερο 2 αντίστοιχα.

Θέλω να δω που θα καταλήξει αυτή η ιστορία.

Εν τω μεταξύ πρόσφατα άλλαξα σε volterra.

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΗ και ΕΛΤΑ φιγουράρουν στο νούμερο 1 και νούμερο 2 αντίστοιχα.

Θέλω να δω που θα καταλήξει αυτή η ιστορία.

Εν τω μεταξύ πρόσφατα άλλαξα σε volterra.

''Η Ρυθμιστική Αρχή Ενέργειας έχει ξεκινήσει από διμήνου τον έλεγχο στην αγορά ενέργειας, θορυβημένη από τις πρακτικές που φαίνεται να υιοθετούν πολλές από τις εταιρείες του κλάδου για να διατηρηθούν στην αγορά, με πρώτα στη λίστα, τα ΕΛΤΑ.''

 

Δε λέει ότι τα ΕΛΤΑ χρωστάνε..λέει ότι κοιτάνε τις πρακτικές τους.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

''Η Ρυθμιστική Αρχή Ενέργειας έχει ξεκινήσει από διμήνου τον έλεγχο στην αγορά ενέργειας, θορυβημένη από τις πρακτικές που φαίνεται να υιοθετούν πολλές από τις εταιρείες του κλάδου για να διατηρηθούν στην αγορά, με πρώτα στη λίστα, τα ΕΛΤΑ.''

 

Δε λέει ότι τα ΕΛΤΑ χρωστάνε..λέει ότι κοιτάνε τις πρακτικές τους.

 

είπα εγώ ότι χρωστάνε;

 

όπως και να έχει όμως, δες εδώ για τα ΕΛΤΑ και λογαριασμούς της ΔΕΗ: http://www.newmoney.gr/palmos-oikonomias/356645-rae-stelnei-stin-epitropi-antagonismou-dei-kai-elta

Edited by thodoris85
Link to comment
Share on other sites

είπα εγώ ότι χρωστάνε;

 

όπως και να έχει όμως, δες εδώ για τα ΕΛΤΑ και λογαριασμούς της ΔΕΗ: http://www.newmoney.gr/palmos-oikonomias/356645-rae-stelnei-stin-epitropi-antagonismou-dei-kai-elta

Άλλο αυτό. Αυτό αφορά χρήματα της ΔΕΗ για τούς λογαριασμούς της και όχι για τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις.Και έτσι και αλλιώς λύθηκε.Το άλλο θέμα αφορά τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις και προκαλεί πρόβλημα σε όλο το σύστημα. Και να είπες ότι φιγουράρουν στην 1η και 2η θέση...

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Άλλο αυτό. Αυτό αφορά χρήματα της ΔΕΗ για τούς λογαριασμούς της και όχι για τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις.Και έτσι και αλλιώς λύθηκε.Το άλλο θέμα αφορά τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις και προκαλεί πρόβλημα σε όλο το σύστημα. Και να είπες ότι φιγουράρουν στην 1η και 2η θέση...

 

Οκ, δεν ξέρω τι είπα.....

παρεμπιπτόντως...εννοώ του άρθρου.

Όταν κάποιος τρώει λεφτά, τρώει λεφτά. Τέλος.

 

και εξετάζουν πολλά πράγματα, μέχρι και δόλο από πλευράς ΔΕΗ.

 

Για το τι χρωστάει ο κάθε ένας, θα φανεί στο μέλλον (μακάρι να μην χάσουμε λεφτά).

 

Αυτό που δε μπορώ να καταλάβω είναι ότ χρωστάει η ΔΕΗ, αλλά μια χαρά τους υπερασπίζεσαι, αλλά οι ενναλακτικοί πάνε για κλείσιμο. Γιατί διαφορετικό τσουβάλι;

Edited by thodoris85
Link to comment
Share on other sites

Διαφορετικό τσουβάλι, διότι η ΔΕΗ ασκει μια κοινωνική πολιτική και δεν κόβει το ρεύμα αν δε χρωστάς πάνω από 1000 ευρώ.Της χρωστάνε 3ΔΙΣ οι καταναλωτές .Είναι λογικό λοιπόν.Οι ιδιώτες από την άλλη τα εισπράττουν, διότι ως ιδιώτες αν δεν πληρώσεις μια φορά, σου κόβουν το ρεύμα(και καλώς αφού είναι ιδιωτές).Αυτό που λἐω είναι ότι δεν υπάρχει δικαιολογία για καθυστέρηση χρημάτων προς το σύστημα(δίκτυα, ετμεαρ λαγηε) από ιδιώτες.Τι κἀνουν τα λεφτά που έχουν εισπράξει;Όσο για τα ΕΛΤΑ το πρόβλημα, που λύθηκε προέκυψε με το τμήμα της ταχυδρομικής υπηρεσίας και όχι με το τμήμα προμήθειας.Δηλαδή τα ΕΛΤΑ δε χρωστούσαν λεφτά στο σύστημα ενέργειας(όπως κάνουν οι ιδιώτες).Χρωστούσαν στην ίδια τη ΔΕΗ επειδή καθυστέρησε η πληρωμή σε αυτήν τους ΄λογαριασμούς.Νομίζω υπάρχει διαφορά.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Διαφορετικό τσουβάλι, διότι η ΔΕΗ ασκει μια κοινωνική πολιτική και δεν κόβει το ρεύμα αν δε χρωστάς πάνω από 1000 ευρώ.Της χρωστάνε 3ΔΙΣ οι καταναλωτές .Είναι λογικό λοιπόν.Οι ιδιώτες από την άλλη τα εισπράττουν, διότι ως ιδιώτες αν δεν πληρώσεις μια φορά, σου κόβουν το ρεύμα(και καλώς αφού είναι ιδιωτές).Αυτό που λἐω είναι ότι δεν υπάρχει δικαιολογία για καθυστέρηση χρημάτων προς το σύστημα(δίκτυα, ετμεαρ λαγηε) από ιδιώτες.Τι κἀνουν τα λεφτά που έχουν εισπράξει;Όσο για τα ΕΛΤΑ το πρόβλημα, που λύθηκε προέκυψε με το τμήμα της ταχυδρομικής υπηρεσίας και όχι με το τμήμα προμήθειας.Δηλαδή τα ΕΛΤΑ δε χρωστούσαν λεφτά στο σύστημα ενέργειας(όπως κάνουν οι ιδιώτες).Χρωστούσαν στην ίδια τη ΔΕΗ επειδή καθυστέρησε η πληρωμή σε αυτήν τους ΄λογαριασμούς.Νομίζω υπάρχει διαφορά.

 

Σίγουρα υπάρχει διαφορά όπως λες κι εσύ.

Όπως και να έχει το ζήτημα μπορεί να λύθηκε, αλλά ερευνάται ακόμα για ενδεχόμενο δόλο (αν και δεν το νομίζω, ποτέ δεν ξέρεις).

Επίσης το άλλο που διάβασα και νομίζω ότι είναι και τα ΕΛΤΑ μέσα (εκτός αν κατάλαβα λάθος γιατί το διάβαζα και γρήγορα το άρθρο που είχα βρει), είναι ότι και τα ΕΛΤΑ χρησιμοποιούν παρόμοιες πρακτικές με κάποιους ιδιώτες όσον αφορά την τιμολογιακή τους πολιτική και το κόστος χονδρικής (το δίνουν φτηνότερα ενώ δεν θα έπρεπε, δεν το θυμάμαι πολύ καλά τώρα απ' έξω).

 

Όπως και να έχει όμως, και ασχέτως με τα παραπάνω, αυτό που έχει σημασία είναι

η ΔΕΗ και ο κάθε ιδιώτης που χρωστάει, ας χρωστάνε αυτοί και να μην μετακυλιθεί το χρεός τους σε εμάς που από την μεριά μας έχουμε ξεχρεώσει τους λογαριασμούς μας

Link to comment
Share on other sites

Για τα ΕΛΤΑ, το άρθρο που λες, έλεγε ότι ιδιώτες κατηγορούν τα ΕΛΤΑ πως πουλάνε κάτω του κόστους για να πάρουν πελάτες από άλλους ιδιώτες, στην μέση τάση(μεγάλες καταναλώσεις).Δεν ξέρω αν τα ΕΛΤΑ έχουν κρατήσει χρήματα του συστήματος(δίκτυα κλπ)..Όπως και να έχει δεν θα έρθει σε εμάς ΑΜΕΣΑ το ποσό, αλλά έμεσα διότι αν το κάνουν περισσότεροι, τότε ο ΔΕΔΔΗΕ, ο ΑΔΜΗΕ κλπ θα έχουν έλλειμα και μετά μπαμ...το ίδιο και αν δεν πληρώνουν στο ΛΑΓΗΕ(και κατά συνέπεια στη ΔΕΗ ) το ρεύμα που αγοράζουν.Δες εδώ:https://energypress.gr/news/g-fintikakis-ta-magika-ton-elta-stin-agora-reymatos-me-ta-lefta-ton-allon

 

ΥΓ το liberal που γράφει το άρθρο είναι ένα ΑΚΡΩΣ φιλελεύθερο σαιτ κατά του ό,τι είναι κρατικό...

Edited by MIKU

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ το liberal που γράφει το άρθρο είναι ένα ΑΚΡΩΣ φιλελεύθερο σαιτ κατά του ό,τι είναι κρατικό...

 

Δεν το ήξερα...γιατί δεν το διαβάζω

Link to comment
Share on other sites

''Εξαγορές και συγχωνεύσεις φέρνει στη λιανική ρεύματος η ασφυξία των υψηλών τιμών χονδρικής''

 

https://energypress.gr/news/exagores-kai-syghoneyseis-fernei-sti-lianiki-reymatos-i-asfyxia-ton-ypsilon-timon-hondrikis

 

ΥΓ άντε τώρα ένας να αλλάξει , μετά από τέτοιες δηλώσεις...μόνοι τους αυτοκαταστρέφονται.Βέβαια αυτός βγάζει εκτός τις protergia,elpedison και ΗΡΩΝ.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Είπε ο "καθετοποιημένος" Μυτιλιναίος που δε ξέρει από που έχει "φάει".

Αυτοί είναι οι επενδυτές μας.... Δε ξέρεις ποιον να εμπιστευτείς.

Link to comment
Share on other sites

το αναμενομενο γινεται.. τα εχω γραψει πριν λιγους μηνες.

ετσι ειχε γινει κ στην αρχη της σταθερης τηλεφωνιας κ του ιντερνετ..

πολλες εταιριες που παλευαν στα ορια. Ειχα σπιτι Columbia , μετα ειχα altec..

Θεμα χρονου οι εταιριες ηλεκτρικης ενεργειας. να ειναι μετρημενες στα δαχτυλα ενος χεριου.

Υποψηφιες για να παραμεινουν οσες εχουν δικο τους ρευμα.

Link to comment
Share on other sites

το αναμενομενο γινεται.. τα εχω γραψει πριν λιγους μηνες.

ετσι ειχε γινει κ στην αρχη της σταθερης τηλεφωνιας κ του ιντερνετ..

πολλες εταιριες που παλευαν στα ορια. Ειχα σπιτι Columbia , μετα ειχα altec..

Θεμα χρονου οι εταιριες ηλεκτρικης ενεργειας. να ειναι μετρημενες στα δαχτυλα ενος χεριου.

Υποψηφιες για να παραμεινουν οσες εχουν δικο τους ρευμα.

Δηλαδή :

ΔΕΗ

PROTERGIA

ELPEDISON

ΗΡΩΝ.

 

Από τις υπόλοιπες θεωρώ ότι θα συνεχίσουν οι ΖΕΝΙΘ,ΕΛΤΑ,Φυσικό Αέριο Αττικής ...

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή :

ΔΕΗ

PROTERGIA

ELPEDISON

ΗΡΩΝ.

 

Από τις υπόλοιπες θεωρώ ότι θα συνεχίσουν οι ΖΕΝΙΘ,ΕΛΤΑ,Φυσικό Αέριο Αττικής ...

 

τελειωσε η εκπτωση μου στην elpedition και μου ειχανε κανει προταση απο την watt and volt αλλα δεν ξερω τι κανω; τι μου προτεινεται ;

οσο για την watt and volt το ετησιο παγιο τελος για να κρατας χαμηλη την τιμη του ρευματος θα πρεπει να το πληρωνω καθε χρονο ; . στα βαζει στον λογαριασμο; .

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Ειναι η ετησια συνδρομη για το προγραμμα

 

-------------

Στάλθηκε με το Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

τελειωσε η εκπτωση μου στην elpedition και μου ειχανε κανει προταση απο την watt and volt αλλα δεν ξερω τι κανω; τι μου προτεινεται ;

οσο για την watt and volt το ετησιο παγιο τελος για να κρατας χαμηλη την τιμη του ρευματος θα πρεπει να το πληρωνω καθε χρονο ; . στα βαζει στον λογαριασμο; .

Ναι κάθε χρόνο...

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Εαν εχεις δέσμευση, πληρωνεις - φευγεις.

Εαν οχι, φεύγεις κατευθείαν

 

-------------

Στάλθηκε με Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

πιστευω με τα εως τωρα δεδομενα, συμφερει καθε χρόνο ή καθε δυο χρονια, ανάλογα με το συμβόλαιο να αλλάζεις πάροχο. Οι εκπτώσεις και προσφορες που δίνουν σε νεους πελάτες είναι σημαντικές, ενώ αν σ'εχουν πελάτη δεν ασχολούνται.

 

Η elpedison μου έκανε "προσφορά" -10% της αξίας ρεύματος για έγκαιρη εξόφληση!!! Αυτό.

 

οπότε δοκιμάζω Ζενίθ για ενα χρόνο και βλέπουμε

Link to comment
Share on other sites

πιστευω με τα εως τωρα δεδομενα, συμφερει καθε χρόνο ή καθε δυο χρονια, ανάλογα με το συμβόλαιο να αλλάζεις πάροχο. Οι εκπτώσεις και προσφορες που δίνουν σε νεους πελάτες είναι σημαντικές, ενώ αν σ'εχουν πελάτη δεν ασχολούνται.

 

Η elpedison μου έκανε "προσφορά" -10% της αξίας ρεύματος για έγκαιρη εξόφληση!!! Αυτό.

 

οπότε δοκιμάζω Ζενίθ για ενα χρόνο και βλέπουμε

 

και εγω το ιδια προσφορα με -10 % εχω στο οικιακο με την elpedition οσο για την ζενιθ αφορα και την αθηνα ή μονο την Θεσαλλονικη;

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Ποσο ευκολη/ανωδυνη ειναι η επιστροφη στη δεη?

 

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Καλείς το 11770 και σου έρχεται κουριερ.Υπογράφεις και τέλος.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ακουσα οτι δε μπορεις να επιστρεψεις ετσι απλα και ευκολα στη δεη.

Κατι για υπέρογκη χρέωση/ποινη με ειπαν και τρόμαξα

 

 

 

Ποια εταιρία προτεινετε?

Elpedison ειναι οκ?

 

 

 

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...