Jump to content

Πάροχοι Ηλεκτρικής ενέργειας!


odim
 Κοινοποίηση

Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;  

301 members have voted

  1. 1. Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;

    • ΔΕΗ
      143
    • PROTERGIA
      27
    • ELPEDISON
      30
    • ΗΡΩΝ
      19
    • WATT+VOLT
      29
    • NRG
      8
    • ΕΛΤΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑ
      2
    • GREEN
      3
    • VOLTERRA
      20
    • VOLTON
      4
    • ΖΕΝΙΘ
      6
    • ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ
      9
    • ΚΕΝ
      1


Recommended Posts

Κλείνω το off topic με την οριστική κατάληξη:

''ΕΚΤΑΚΤΟ: Βγήκε η απόφαση του Συμβουλίου Εφετών για τον Αριστείδη Φλώρο - Επιστρέφει στη φυλακή''

 

https://www.newsbomb.gr/ellada/dikaiosynh/story/912546/ektakto-vgike-i-apofasi-toy-symvoylioy-efeton-gia-ton-aristeidi-floro-epistrefei-sti-fylaki

 

 

 

Στις φυλακές επιστρέφει ο καταδικασμένος για το μεγάλο οικονομικό σκάνδαλο υπεξαίρεσης των εταιρειών παροχής ηλεκτρικού ρεύματος Energa - Hellas Power, Άρης Φλώρος ο οποίος είχε αποφυλακιστεί με όρους στα μέσα Αυγούστου, για λόγους υγείας (αναπηρία 67%).

 

 

 

Το Συμβούλιο Εφετών Ευβοίας με διαδικασίες εξπρές έκανε δεκτή λίγο πριν τα μεσάνυχτα της Παρασκευής (31/8/2018), την έφεση που άσκησε νωρίτερα το μεσημέρι κατα του βουλεύματος αποφυλάκισης ο προϊστάμενος της Εισαγγελίας Εφετών Ευβοίας, Λ.Σοφουλάκης.

 

Με το διατακτικό του βουλεύματος ακυρώνεται το βούλευμα αποφυλάκισης και διατάσσεται η σύλληψή του. Αμέσως ο κ.Σοφουλάκης διαβίβασε το διατακτικό στη ΓΑΔΑ και η προσαγωγή του Φλώρου μετατράπηκε σε σύλληψη.

 

Η διαδικασία πάντως ήταν πρωτόγνωρα ταχύτατη από την ελληνική δικαιοσύνη καθώς σε μια ημέρα, ο αντεισαγγελέας του Αρείου Πάγου Χαρ. Βουρλιώτης παρήγγειλε να μελετηθεί το ενδεχόμενο έφεσης, ο προϊστάμενος της Εισαγγελίας Εφετών Ευβοίας Λ. Σοφουλάκης την άσκησε αι αυθημερόν συνεκλήθη το συμβούλιο για να αποφανθεί!

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Μόνο ΜΠΡΑΒΟ, μπορώ να πω, αφού διορθωθηκε το κακό.

 

Το κακό δε διορθώθηκε. Θα διορθωθεί μόνο αν επιστραφούν τα κλεμμένα στο ακέραιο.

Link to comment
Share on other sites

Όσοι έχετε ρεύμα από άλλο πάροχο πλην ΔΕΗ και nrg που δεν χρεώνουν ΟΤΣ ,να είστε έτοιμοι για τη λυπητερή... αυτό το μήνα η ΟΤΣ έχει εκτοξευτεί πάνω από τα 70 ευρώ.Σήμερα είναι στα 75 ευρώ.Όλο τον Αύγουστο ήταν στα ύψη.Οι περισσότεροι πάροχοι έχουν ως ταβάνι τα 55-60 ευρώ.Μετά χρεώνουν.

 

''Μ. Τράτσα: Αυξημένες τιμές στη χονδρεμπορική ρεύματος''

 

https://energypress.gr/news/m-tratsa-ayximenes-times-sti-hondremporiki-reymatos

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση. Έχω ένα ρολόι ΔΕΗ στο όνομα μου. Μένουν άλλοι μέσα. Υπάρχει εφαρμογή να ελέγχω ότι οι λογαριασμοί πληρώνονται στην ώρα τους; αν ενεργοποιήσω κανένα ebill όμως κλπ θέλω να έρχεται και το χαρτί όπως έρχεται σπίτι εννοείται. Απλά να ελέγχω online το λογαριασμό και να βλέπω ότι πληρώνεται
Link to comment
Share on other sites

Αν τα στοιχεία σου είναι περασμένα στο σύστημα της ΔΕΗ σωστά (ΑΔΤ ΑΦΜ κλπ ) τότε ναι.Μπες εδώ:https://www.dei.gr/EBill/Register.aspx?LegalEntityTypeID=1

και κάνε εγγραφή.Το έντυπο δεν σταματάει ΕΚΤΟΣ αν κάνεις κλικ στο ειδικό κουτάκι που το δηλώνει ξεκάθαρα.Αν δεν έχεις τα στοιχεία που ζητάει(ο κωδικός εταίρου βρίσκεται μόνο στο λογαριασμό) , μπορείς να κάνεις εγγραφή με άλλη παροχή η οποία αν έχει ίδια ακριβώς στοιχεία με την 2η παροχή (όνομα ,αφμ,αδτ)τότε θα έχεις πρόσβαση σε όλες.Δηλαδή κάνεις μία εγγραφή για μία παροχή και αποκτάς αυτόματα πρόσβαση σε όσες παροχές είναι στο όνομά σου με τα ίδια ακριβώς στοιχεία.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Τις προάλλες ο Ρουβίκωνας έκανε ντου στον Μυτιληναίο... Έχει ενδιαφέρον η ενέργεια....

 

:cool: - ακουσες να χτυπαει συναγερμος? ειδες πουθενα εταιρια security ή αστυνομια? πολλες φορες αυτοι οι επαγγελματιες μπαχαλακηδες χρησιμοποιουνται ποτε απο τον εναν και ποτε απο τον αλλον για θεματα ανταγωνισμου και "πολιτικης" γενικοτερα

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

''Το ράλι των ρύπων αύξησε ήδη τα τιμολόγια ρεύματος – Χρέωση CO2 από τη ΔΕΗ, αναπροσαρμογές από τους εναλλακτικούς''

 

https://energypress.gr/news/rali-ton-rypon-ayxise-idi-ta-timologia-reymatos-hreosi-co2-apo-ti-dei-anaprosarmoges-apo-toys

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό μιλάει, για την ώρα, για τη μέση τάση αλλά όσοι έχουν πάροχο ιδιώτη, πλην της NRG και δεν έχουν προσφορά που να έχει ''απεριόριστο'' ΟΤΣ θα τους έρθει αύξηση...

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Νομίζω είναι και άλλη μια εταιρία που δεν έχει ρήτρα ΟΤΣ. Όσοι πάντως πάροχοι την έχουν είναι επιφυλακτικοί να την ενεργοποιήσουν, εκτός αν μπαίνουν πολύ μέσα, γιατί είναι δύσκολο ειδικά στους οικιακούς να το εξηγήσεις και να το αποδεχθούν παρόλο που το έχουν υπογράψει.

 

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Νομίζω είναι και άλλη μια εταιρία που δεν έχει ρήτρα ΟΤΣ. Όσοι πάντως πάροχοι την έχουν είναι επιφυλακτικοί να την ενεργοποιήσουν, εκτός αν μπαίνουν πολύ μέσα, γιατί είναι δύσκολο ειδικά στους οικιακούς να το εξηγήσεις και να το αποδεχθούν παρόλο που το έχουν υπογράψει.

 

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

 

Η elpedison που έχω τη χρεώνει κανονικότατα κάθε μήνα και βγαίνει ασύμφορη. Η σύμβαση που έχω μαζί τους λήγει τον ερχόμενο Μάιο και αν δε μου κάνουν ανάλογη προσφορά θα πάω στην nrg.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Νομίζω είναι και άλλη μια εταιρία που δεν έχει ρήτρα ΟΤΣ. Όσοι πάντως πάροχοι την έχουν είναι επιφυλακτικοί να την ενεργοποιήσουν, εκτός αν μπαίνουν πολύ μέσα, γιατί είναι δύσκολο ειδικά στους οικιακούς να το εξηγήσεις και να το αποδεχθούν παρόλο που το έχουν υπογράψει.

 

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

Αυτό που ξέρω είναι ότι δεν χρεώνουν οι ΔΕΗ και NRG.Αλλά και η voltera έχει τόσο μεγάλο όριο (70) που σχεδόν ποτέ δεν ενεργοποιείται..αλλά τώρα με τις τρομερές αυξήσεις στην ΟΤΣ και για τόσο μεγάλο διάστημα αν δεν την εφαρμόσουν θα μπαίνουν μέσα με τη σέσουλα.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

''Το ράλι των ρύπων αύξησε ήδη τα τιμολόγια ρεύματος – Χρέωση CO2 από τη ΔΕΗ, αναπροσαρμογές από τους εναλλακτικούς''

 

:mad: - Οικιακο τιμολογιο Γ1 για 1128 kWh ηρθε 164 ευρω, για ρευμα 108 και τα υπολοιπα φοροι κλπ

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Με βάση το energy market, η nrg πλέον έχει οριακή τιμή συστήματος 45-60E/MWh και τα ΕΛΤΑ ενέργεια δεν έχουν καθόλου ρήτρα προσαρμογής.

 

Μπορεί κάποιος να το επιβεβαιώσει αυτό;

Το site της nrg αυτή τη στιγμή δε λειτουργεί για να κοιτάξω τους όρους προμήθειας και οι όροι προμήθειας για τα ΕΛΤΑ ενέργεια στο site τους όντως δε γράφουν κάτι για ρήτρα προσαρμογής.

Link to comment
Share on other sites

Η NRG και άλλη μια νομίζω δεν έχει ρήτρα ΟΤΣ ή προσαρμογής

 

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

 

https://nrgprovider.com/sites/default/files/sitefiles_2018-09/genikoi_oroi_promitheias_ilektrikis_energeias_gia_oikiakoys_pelates.pdf

Με βάση αυτή τη σελίδα έχει ΟΤΣ 45-60. Μάλλον τα βρήκανε σκούρα εκεί στην nrg και το βάλανε. Ίσως δεν ισχύει για παλιούς πελάτες και αφορά μόνο νέους.

Αποτέλεσμα, το energy-market είναι αξιόπιστο.

Link to comment
Share on other sites

Με βάση το energy market, η nrg πλέον έχει οριακή τιμή συστήματος 45-60E/MWh και τα ΕΛΤΑ ενέργεια δεν έχουν καθόλου ρήτρα προσαρμογής.

 

Μπορεί κάποιος να το επιβεβαιώσει αυτό;

Το site της nrg αυτή τη στιγμή δε λειτουργεί για να κοιτάξω τους όρους προμήθειας και οι όροι προμήθειας για τα ΕΛΤΑ ενέργεια στο site τους όντως δε γράφουν κάτι για ρήτρα προσαρμογής.

H NRG πρόσφατα πουλήθηκε στον Βαρδινογιάννη.Άρα , ίσως άλλαξε πολιτική.To site allazorevma.gr συνεχίζει να γράφει πως δεν έχει ρήτρα.Αντίθετα για τα ΕΛΤΑ λέει 40-55.Έψαξα στη σελίδα των ΕΛΤΑ και όντως δεν το αναφέρουν πια.Τι να πω...100% δεν χρεώνει η ΔΕΗ.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως.. εγώ πάντως δεν έφυγα ποτέ :)

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως σήμερα, στο ΕΘΝΟΣ της Κυριακής είχε ολοσέλιδη διαφήμιση της NRG.Είχε και το σήμα της motoroil του Βαρδινογιάννη δίπλα, άρα ολοκληρώθηκε η εξαγορά.Άρχισε να παρέχει και αέριο..

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

'Ελαφριά αύξηση σημείωσε το μερίδιο της ΔΕΗ στην προμήθεια τον Αύγουστο από 80,73% σε 80,99%''

 

https://energypress.gr/news/elafria-ayxisi-simeiose-meridio-tis-dei-stin-promitheia-ton-aygoysto-apo-8073-se-8099

 

Αυξημένο στο 80,99% ήταν το μερίδιο της ΔΕΗ στην προμήθεια τον Αύγουστο από 80,73% ένα μήνα νωρίτερα, σύμφωνα με το νεώτερο δελτίο του Χρηματιστηρίου Ενέργειας.

 

Στους υπόλοιπους παρόχους η εικόνα είχε ως εξής τον μήνα που πέρασε:

 

Ήρων 4,13% (4,30% τον Ιούνιο) με 1,95% στη ΧΤ και 2,18% στη ΜΤ.

 

Μυτιληναίος 4,01% (4,07%) με 1,76% στη ΧΤ, 2,24% στη ΜΤ και 0,02% στην ΥΤ.

 

Elpedison 2,95% (3,04%) με 1,37%, 1,38% και 0,20%.

 

Watt & Volt 1,65% (1,69%) με 1,35% στη ΧΤ και 0,29% στη ΜΤ.

 

Volterra 1,43% (1,38%) με 0,59% και 0,84%.

 

NRG 1,23% (1,18%) με 0,47% και 0,75%.

 

ΕΛΤΑ 0,98% (1,00%) με 0,42% και 0,56%.

 

ΚΕΝ 0,69% (0,69%) όλο στη ΧΤ.

 

Green 0,53% (0,52%) με 0,35% και 0,18%.

 

ΟΤΕ 0,31% (0,35%) με 0,30% και 0,01%.

 

Volton 0,25% (0,24%) με 0,24% και 0,01%.

 

Αέριο Αττικής 0,20% (0,18%) με 0,08% και 0,10%.

 

ΕΠΑ ΘΕΣΣ 0,13% (0,15%) με 0,06% και 0,07%.

 

Vener 0,08% (0,08%) όλο στη ΜΤ.

 

Growth 0,06% (0,05%) με 0,02% και 0,04%.

 

Interbetton 0,04% (0,05) με 0,00% και 0,04%.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

https://nrgprovider.com/sites/default/files/sitefiles_2018-09/genikoi_oroi_promitheias_ilektrikis_energeias_gia_oikiakoys_pelates.pdf

Με βάση αυτή τη σελίδα έχει ΟΤΣ 45-60. Μάλλον τα βρήκανε σκούρα εκεί στην nrg και το βάλανε. Ίσως δεν ισχύει για παλιούς πελάτες και αφορά μόνο νέους.

Αποτέλεσμα, το energy-market είναι αξιόπιστο.

Έστειλα μνμ στο γνωστό, allazorevma.gr και μου είπαν , ότι θα το δουν.Έχουν περάσει ώρες και ακόμη λέει ότι δεν έχει ΟΤΣ....Εν το μεταξύ το site αυτό πρέπει να τα παίρνει από την NRG για διαφήμιση, γιατί στέλνει συνέχεια newsletters με τις προσφορές της.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να δω την τιμή της ΟΤΣ και το πιο εύκολο ήταν από εδώ μιας και έκανε τους υπολογισμούς και στο έβγαζε ανά ημέρα.

 

Τις τελευταίες ημέρες όμως τη βγάζει μηδενική. Είναι πράγματι μηδενική όπως είχε γίνει και για κάποιες ώρες στο παρελθόν; Μου φαίνεται πολύ τραβηγμένο τόσες ημέρες όμως να είναι μηδενική, και είμαι σίγουρος ότι απλά είναι λάθος στη σελίδα.

 

Υπάρχει κάπου αλλού κάποιος πίνακας που μπορώ να βρω υπολογισμένη την ΟΤΣ ανα ημέρα;

Edited by thodoris85
Link to comment
Share on other sites

Έστειλα μνμ στο γνωστό, allazorevma.gr και μου είπαν , ότι θα το δουν.Έχουν περάσει ώρες και ακόμη λέει ότι δεν έχει ΟΤΣ....Εν το μεταξύ το site αυτό πρέπει να τα παίρνει από την NRG για διαφήμιση, γιατί στέλνει συνέχεια newsletters με τις προσφορές της.

Μου απάντησαν:<<Καλημέρα σας

 

Η nrg προβλέπει πλέον στους γενικούς όρους προμήθειας ρήτρα οριακής τιμής με εύρος 45-60 €/ΜWh. Έχουμε προχωρήσει στις απαραίτητες διορθώσεις

 

Σας ευχαριστούμε και πάλι για την παρατήρηση σας>>

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Προσπαθώ να δω την τιμή της ΟΤΣ και το πιο εύκολο ήταν από εδώ μιας και έκανε τους υπολογισμούς και στο έβγαζε ανά ημέρα.

 

Τις τελευταίες ημέρες όμως τη βγάζει μηδενική. Είναι πράγματι μηδενική όπως είχε γίνει και για κάποιες ώρες στο παρελθόν; Μου φαίνεται πολύ τραβηγμένο τόσες ημέρες όμως να είναι μηδενική, και είμαι σίγουρος ότι απλά είναι λάθος στη σελίδα.

 

Υπάρχει κάπου αλλού κάποιος πίνακας που μπορώ να βρω υπολογισμένη την ΟΤΣ ανα ημέρα;

Εντελώς αδύνατο.Το πιο πρόσφατο:

https://energyin.gr/2018/09/25/%CE%BD%CE%AD%CE%B1-%CF%80%CF%84%CF%8E%CF%83%CE%B7-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%BF%CF%84%CF%83-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AC-%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81/

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

 

Αυτό λέω.

Υπάρχει κάπου όμως ένας πίνακας με την ημερήσια τιμή;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...