Jump to content

Πάροχοι Ηλεκτρικής ενέργειας!


odim
 Κοινοποίηση

Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;  

300 members have voted

  1. 1. Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;

    • ΔΕΗ
      142
    • PROTERGIA
      27
    • ELPEDISON
      30
    • ΗΡΩΝ
      19
    • WATT+VOLT
      29
    • NRG
      8
    • ΕΛΤΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑ
      2
    • GREEN
      3
    • VOLTERRA
      20
    • VOLTON
      4
    • ΖΕΝΙΘ
      6
    • ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ
      9
    • ΚΕΝ
      1


Recommended Posts

για το πράσινο τιμολόγιο που λένε ότι στην αρχή του μήνα βλέπεις την τιμή, εάν ξαφνικά δούμε ότι ανεβαίνει η τιμή πόσος όμως χρόνος χρειάζεται πχ για να πας είτε σε σταθερό πρόγραμμα είτε ακόμα και σε άλλον πάροχο;; προλαβαίνεις πριν τον επόμενο μήνα;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

48 minutes ago, Titarasaudi said:

Βλέπω πάντως υπάρχει μια τρομοκρατία στον κόσμο (μεταξύ αυτών και εγώ γιατί ζεσταινομαι με ρεύμα) για το τι θα γίνει, επειδή τη "φάγαμε" πριν 2 χρόνια! Είναι σίγουρο ότι η τιμή της Mwh θα ανέβει τόσο πολύ όσο πριν 2 χρόνια;
Αν δεν ανέβει τόσο πολύ τότε κανονικά δε θα μας σφάξουν οι ρήτρες όπως τότε. Επειδή και 'γω την "έφαγα" τότε και πήγα μετά σε σταθερό με 17 λεπτά την κιλοβατώρα σκέφτομαι και τώρα το σταθερό της ΔΕΗ με 17.5 λεπτά. Αλλά από τα 8 λεπτά που δίνω τώρα είναι τεράστια η διαφορά, ειδικά τώρα το χειμώνα που ξεπερνώ κατά πολυ τις 1000 Kwh το μήνα. Δηλαδή θα πάμε σε σταθερό με υπερδιπλάσια τιμή απ' αυτή που έχουμε τώρα και θα χαιρόμαστε κιόλας που δε θα έχουμε ρήτρες;

Κανείς δεν έχει κρυστάλλινη σφαίρα για να πούμε με σιγουριά τι θα γίνει, αλλά είναι πολύ απίθανο να έχουμε καθολικούς διπλασιασμούς χρεώσεων στα κυμαινόμενα. Από την άλλη, μου φαίνεται ιδιαίτερα χαμηλο το 0,08 που αναφέρεις - μήπως είναι η τιμή πριν τη ρήτρα; Τελική τιμή KWh κάτω από 0,10€ δεν έχω δει πουθενά αυτό τον μήνα.

@ilka71 το πράσινο έχει εκ των προτέρων ανακοίνωση τιμής, οπότε ξέρεις τι θα πληρώσεις τον επόμενο μήνα.

Edited by minast
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά ντροπή να μετατρέπονται οι πελάτες σε επαίτες, ζητιανεύοντας ψίχουλα από τη μία εταιρεία στην άλλη.

Αυτό λέγεται και κατάντια

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κανείς δεν έχει κρυστάλλινη σφαίρα για να πούμε με σιγουριά τι θα γίνει, αλλά είναι πολύ απίθανο να έχουμε καθολικούς διπλασιασμούς χρεώσεων στα κυμαινόμενα. Από την άλλη, μου φαίνεται ιδιαίτερα χαμηλο το 0,08 που αναφέρεις - μήπως είναι η τιμή πριν τη ρήτρα; Τελική τιμή KWh κάτω από 0,10€ δεν έχω δει πουθενά αυτό τον μήνα.
@ilka71 το πράσινο έχει εκ των προτέρων ανακοίνωση τιμής, οπότε ξέρεις τι θα πληρώσεις τον επόμενο μήνα.
ναι το ξέρω αλλά προλαβαίνεις να φύγεις μέσα στον μήνα και ΠΡΙΝ τον επόμενο, σε άλλη εταιρεία;
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, ilka71 said:
38 minutes ago, minast said:
Κανείς δεν έχει κρυστάλλινη σφαίρα για να πούμε με σιγουριά τι θα γίνει, αλλά είναι πολύ απίθανο να έχουμε καθολικούς διπλασιασμούς χρεώσεων στα κυμαινόμενα. Από την άλλη, μου φαίνεται ιδιαίτερα χαμηλο το 0,08 που αναφέρεις - μήπως είναι η τιμή πριν τη ρήτρα; Τελική τιμή KWh κάτω από 0,10€ δεν έχω δει πουθενά αυτό τον μήνα.
@ilka71 το πράσινο έχει εκ των προτέρων ανακοίνωση τιμής, οπότε ξέρεις τι θα πληρώσεις τον επόμενο μήνα.

ναι το ξέρω αλλά προλαβαίνεις να φύγεις μέσα στον μήνα και ΠΡΙΝ τον επόμενο, σε άλλη εταιρεία;

Ναι, και στα μισά του μήνα. Οι KWh κατανέμονται μεταξύ παρόχων αναλογικά βάσει της ημερομηνίας.

Link to comment
Share on other sites

Κανείς δεν έχει κρυστάλλινη σφαίρα για να πούμε με σιγουριά τι θα γίνει, αλλά είναι πολύ απίθανο να έχουμε καθολικούς διπλασιασμούς χρεώσεων στα κυμαινόμενα. Από την άλλη, μου φαίνεται ιδιαίτερα χαμηλο το 0,08 που αναφέρεις - μήπως είναι η τιμή πριν τη ρήτρα; Τελική τιμή KWh κάτω από 0,10€ δεν έχω δει πουθενά αυτό τον μήνα.
@ilka71 το πράσινο έχει εκ των προτέρων ανακοίνωση τιμής, οπότε ξέρεις τι θα πληρώσεις τον επόμενο μήνα.

Τώρα είμαι Ηρων Generous quarantinee...
56ab72047dc85d05ecdc3c52463ed19b.jpg
Link to comment
Share on other sites




Τώρα είμαι Ηρων Generous quarantinee...


Μια απ'τα ιδια, μιας κ είμαι "του χώρου", κ οπως σου έγραψαν κ στο μήνυμα , είσαι 16% πιο φθηνός σε σχεση με το πράσινο τους.


Tapa

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, dreamer12 said:

φυσικα πρεπει να  αναφερουμε παλι το πιο σημαντικο,οτι ο αλγοριθμος που υπολογιζει την ρητρα διαφερει απο παροχο σε παροχο και αυτο ειναι το πιο δυσκολο γιατι οι περισοτεροι δεν μπορουν να υπολογισουν η' δεν εχουν την διαθεση να το προσπαθησουν .οποτε εκει ,αν ο πινακας βοηθησει ,οταν τον δουμε ,καλως,αν οχι τοτε μονο εμπειρικα,παθαινοντας και μαθαινοντας.

 

Πάλι λάθος, όπως σε ενημέρωσε και ο minast

5 ώρες πριν, ilka71 said:

για το πράσινο τιμολόγιο που λένε ότι στην αρχή του μήνα βλέπεις την τιμή, εάν ξαφνικά δούμε ότι ανεβαίνει η τιμή πόσος όμως χρόνος χρειάζεται πχ για να πας είτε σε σταθερό πρόγραμμα είτε ακόμα και σε άλλον πάροχο;; προλαβαίνεις πριν τον επόμενο μήνα;

Αν επιλέξεις άλλο πρόγραμμα του ίδιου παρόχου μπορείς να το κάνεις, αλλά αν θέλεις άλλο πάροχο χρειάζεσαι τελευταίο λογαριασμό του παρόχου σου.

4 ώρες πριν, Titarasaudi said:


Τώρα είμαι Ηρων Generous quarantinee...
 

Είσαι για τον ΔΕΚ, από 1/1/24 πας στο πράσινο του Ήρωνα αν δεν αλλάξεις πάροχο

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, makap said:

 

Είσαι για τον ΔΕΚ, από 1/1/24 πας στο πράσινο του Ήρωνα αν δεν αλλάξεις πάροχο

Ο Ηρων έχει στείλει μήνυμα στους πελάτες του, αν θέλουν να παραμείνουν στο πρόγραμμα τους (που θα γίνει κίτρινο) ή να περάσουν στο πράσινο, κάνοντας και μια σύγκριση %. 

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, coulis said:

Ο Ηρων έχει στείλει μήνυμα στους πελάτες του, αν θέλουν να παραμείνουν στο πρόγραμμα τους (που θα γίνει κίτρινο) ή να περάσουν στο πράσινο, κάνοντας και μια σύγκριση %. 

Αν εννοείς ότι αν το πρόγραμμα που είσαι τώρα το έχει περιλάβει ο πάροχος στα κίτρινα που θα ισχύσουν από 1/1/24, τότε πρέπει να το δηλώσεις πριν την ημερομηνία αυτή.

 

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς ότι αν το πρόγραμμα που είσαι τώρα το έχει περιλάβει ο πάροχος στα κίτρινα που θα ισχύσουν από 1/1/24, τότε πρέπει να το δηλώσεις πριν την ημερομηνία αυτή.
 
Αυτο έγραψα παραπάνω.
Σου στέλνει μνμα αν θες να παραμένεις ή οχι κ πρέπει να κλικάρεις οτι συναινείς για την παραμονή σου


Tapa


Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

αυτές όμως οι τιμές εκτοξεύονται εάν ξαφνικά βήξει ο πουτιν... δεν έχει τελειώσει ο πόλεμος και τα 8 λεπτά όπως είδαμε γίνονται πανεύκολα 70!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν το σκεπτικό μου είναι σωστό, αν και λόγω του επαγγέλματος θεωρώ ότι έχω κάποια άποψη, αλλά εγώ τουλάχιστον για αρχή επέλεξα το κυμαινόμενο. Η διαφορά είναι αρκετά μεγάλη και αν δούμε ότι η αγορά ενέργειας δυσκολεύει, μπορούμε ανά πάσα στιγμή να το γυρίσουμε στο σταθερό. Σίγουρα η τιμή του σταθερού σε αυτή την περίπτωση θα είναι ελαφρώς αυξημένη αλλά δε νομίζω κάτι τραγικό. Μέχρι στιγμής τα δεδομένα είναι ευνοϊκά για το κυμαινόμενο

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν αυτό που αναρτήθηκε ως (νέο?) σταθερό (μπλε) της ΔΕΗ (MyHome Enter) με 0,179Η/0,169Ν θα είναι η νέα απάντηση της ΔΕΗ στον ανταγωνισμό.

Μίλησα με εκπρόσωπο στο 800900100 και επιβεβαίωσε ότι είναι η νέα πρόταση της ΔΕΗ σε σταθερό.

Edited by makap
Link to comment
Share on other sites

On 10/12/2023 at 1:22 ΜΜ, p_k said:

Πραγματικά ντροπή να μετατρέπονται οι πελάτες σε επαίτες, ζητιανεύοντας ψίχουλα από τη μία εταιρεία στην άλλη.

Αυτό λέγεται και κατάντια

σίγουρα αλλά απο το καλοκαίρι μαζεύεται ένα 500ρικο+ απο τα ψίχουλα 😛

48 minutes ago, Yrrah said:

μπράβο 

οχι μπράβο τους !!!

Αν και εχω ηδη πάει στον ΗΡΩΝα με 0,16 ΣΤΑΘΕΡΟ απο 27/10 !!

έχει η weenergy με 0,16 χωρίς δέσμευση αν θες σταθερό

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

On 10/12/2023 at 6:47 ΜΜ, makap said:

Πάλι λάθος, όπως σε ενημέρωσε και ο minast

 

.αφου το επισημανε δεν χρειαζεται να το τονισεις και εσυ,ειδικα για κατι τοσο ασημαντο.αλλα αμα εχεις θεματα...

21 ώρες πριν, makap said:

Δεν ξέρω αν αυτό που αναρτήθηκε ως (νέο?) σταθερό (μπλε) της ΔΕΗ (MyHome Enter) με 0,179Η/0,169Ν θα είναι η νέα απάντηση της ΔΕΗ στον ανταγωνισμό.

Μίλησα με εκπρόσωπο στο 800900100 και επιβεβαίωσε ότι είναι η νέα πρόταση της ΔΕΗ σε σταθερό.

σοβαρη συζητηση εκανες..δεν ειναι και πολυ αξιοπιστη η συνομιλια μαζι τους.αν θελετε πραγματικα αξιπιστες πληροφοριες μονο σε καταστημα .

εμενα μου ειπαν στο καταστημα οτι αυτη θα ειναι η τιμη τωρα για οποιον θελει να κλεισει αλλα το τι θα γινει απο 1η πρεπει να περιμενουμε να δουμε τις τιμες που θα ανακοινωθουν.

On 10/12/2023 at 1:57 ΜΜ, ilka71 said:
On 10/12/2023 at 1:21 ΜΜ, minast said:

 

ναι το ξέρω αλλά προλαβαίνεις να φύγεις μέσα στον μήνα και ΠΡΙΝ τον επόμενο, σε άλλη εταιρεία;

περιμενε να βγουν οι τιμες την 1η και βλεπεις και κανεις. ο επιθεωρητης αυτος λεει οτι συμφωνα με τις τιμες ενεργειας τωρα,θα ειναι χαμηλες οι τιμες τον γεναρη εκτος απροοπτου γεγονοτος.οποτε θα δεις και θα συγκρινεις.ξαναμπαινουμε στην λογικη που ψαχνομασταν  μηνα με μηνα,τοτε με τις τεραστιες ρητρες.τοτε ευτυχως ειχα κλεισει φθηνα ενα χρονο πριν.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

μου ήρθε αυτό το μήνυμα από δεη. τώρα έχουμε το σταθερό που κανονικά λήγει 13 Φλεβάρη. αλλά από 1η Γενάρη θα μας αλλάξουμε; αφού έχουμε συμβόλαιο. αυτό το Γ1 είναι κυμαινόμενο με ρήτρα ε; εάν θέλουμε σταθερό δεν λέει το email τι να κάνουμε. 2087b8cb7245e35ed3fc7e4a3793b571.jpg

Link to comment
Share on other sites

οταν ρωτησα στο καταστημα ,ειπαν εμεις εδω στην δεη ,οσοι εχουν σταθερο θα συνεχισουν εκει μεχρι να ληξει το συμβολαιο τους, την νεα χρονια.δεν πειραζουμε τα συμβολαια,το ιδιο καναμε και πριν το ιδιο και τωρα.

εγω παντως κραταω μικρο καλαθι γιατι κανεις δνε ξερει τι θα ξημερωσει με τον ανταγωνισμο και εφοσον εχουν το δικαιωμα να αλλαζουν τιμες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

τώρα έχουμε το σταθερό της ΔΕΗ και λήγει 13 Φλεβάρη. εάν θέλουμε να μην μας πάνε στο πράσινο αλλά εμείς θέλουμε το σταθερό μπλε τι κάνουμε, ποιες είναι οι κινήσεις που πρέπει να κάνουμε; 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, ilka71 said:

τώρα έχουμε το σταθερό της ΔΕΗ και λήγει 13 Φλεβάρη. εάν θέλουμε να μην μας πάνε στο πράσινο αλλά εμείς θέλουμε το σταθερό μπλε τι κάνουμε, ποιες είναι οι κινήσεις που πρέπει να κάνουμε; 

Τους παιρνεις τηλεφωνο και λες σε ποιο τιμολογιο θες να ενταχθεις.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...