Jump to content

Πάροχοι Ηλεκτρικής ενέργειας!


odim
 Κοινοποίηση

Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;  

300 members have voted

  1. 1. Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;

    • ΔΕΗ
      142
    • PROTERGIA
      27
    • ELPEDISON
      30
    • ΗΡΩΝ
      19
    • WATT+VOLT
      29
    • NRG
      8
    • ΕΛΤΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑ
      2
    • GREEN
      3
    • VOLTERRA
      20
    • VOLTON
      4
    • ΖΕΝΙΘ
      6
    • ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ
      9
    • ΚΕΝ
      1


Recommended Posts

Καλησπέρα, είμαι σε protergia οικιακό mvp plus και η κατανάλωση μου ειναι περίπου 1200kwh το 4μηνο. Έχει ψάξει κανείς τελευταία τι συμφέρει σε αντίστοιχη περίπτωση;

Στάλθηκε από το V2145 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Χαιρετώ την παρέα. Σε σπίτι χωρίς παροχή, νέο σπίτι, τι βάζουμε; ένα άτομο θα μένει, όχι μεγάλη κατανάλωση δηλαδή. Ποιο συμφέρει καλύτερα;

Sent from my SM-G998B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να είμαι ειδικός και έχοντας περάσει από 3 παροχους θα επέλεγα(όπως και έχω καταλήξει στη) ΔΕΗ.

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την παρέα. Σε σπίτι χωρίς παροχή, νέο σπίτι, τι βάζουμε; ένα άτομο θα μένει, όχι μεγάλη κατανάλωση δηλαδή. Ποιο συμφέρει καλύτερα;

Sent from my SM-G998B using Tapatalk



Οι τιμές κάθε μήνα αλλάζουν και συχνά έρχονται τα πάνω κάτω.
Αφού οι καταναλώσεις θα είναι χαμηλές μπορείτε να πάτε στη "σταθερότητα" της ΔΕΗ με τιμή για Ιουνίο στα 14 λεπτά.
Στον αντίποδα όμως έχει παρόχους με τιμές γύρω στα 10 λεπτά όπως nrg, ζενίθ (περίπου 9 λεπτά) και άλλους. Φυσικό αέριο Ελλάδας περίπου 10.5 λεπτά, Ηρων simple generous 11 λεπτά κ.α. Αυτά για Ιούνιο. Στις 20-21 Ιουνίου θα έχουμε ανακοίνωση τιμών για Ιούλιο.
Link to comment
Share on other sites

Το τελευταίο χρόνο ας πούμε ποια συμφέρει; αν είναι η nrg ας πούμε να έχει ένα μήνα 20 ένα 10 και η ΔΕΗ σταθερά ένα χρόνο 14, συμφέρει η ΔΕΗ.

Sent from my SM-G998B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Χαζη ερωτηση, αλλα οι παροχοι ηλεκτρικης ενεργειας, παραγουν ρευμα;

Γιατι περα απο την ΔΕΗ, και ισως και καμια εταιρια του Μυτηληναιου, δεν ξερω αν κανεις παραγει. Αν δεν παραγουν ομως, πως πουλανε; Εισαγωγη απο αλλου; Ή ...πουλάνε αερα;

Link to comment
Share on other sites

Χαζη ερωτηση, αλλα οι παροχοι ηλεκτρικης ενεργειας, παραγουν ρευμα;
Γιατι περα απο την ΔΕΗ, και ισως και καμια εταιρια του Μυτηληναιου, δεν ξερω αν κανεις παραγει. Αν δεν παραγουν ομως, πως πουλανε; Εισαγωγη απο αλλου; Ή ...πουλάνε αερα;
Οι περισσότεροι παράγουν. (παράγουν σημαίνει : άνεμογεννήτριες, φωτοβολταϊκά, εργοστάσια, εισαγωγή.)
Όλοι πουλάνε στο κράτος.
Το κράτος ρυθμίζει την τιμή κ στην συνέχεια πουλάει στους "παρόχους".
Ο κάθε πάροχος βάζει το κέρδος του κ πουλάει.



Tapa

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, motoboots said:

Από τους 18 παρόχους οι 5 παράγουν.

Αραγε καλα υπεθεσα, οτι οι περισσοτεροι ειναι μεταπωλητες ή...αεριτζηδες.

Link to comment
Share on other sites

Αραγε καλα υπεθεσα, οτι οι περισσοτεροι ειναι μεταπωλητες ή...αεριτζηδες.
Σου στελνω ότι πιο επίσημο για τον μηνα Ιουνιο 2023.
Στην σελίδα 17,θα δεις ονοματα κ τρόπους παραγωγής. (οχι αυτους που εισάγουν)

https://www.admie.gr/sites/default/files/attached-files/type-file/2023/07/Energy_Report_202306_v1_gr.pdf


Tapa

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Αραγε καλα υπεθεσα, οτι οι περισσοτεροι ειναι μεταπωλητες ή...αεριτζηδες.
Σωστά υποθέτεις, όπως φαίνεται και στο παραπάνω έγγραφο.671eaf08911b2d0c191cf49d25c483ed.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Βλέπω ότι το Φυσικό αέριο maxi free plus είναι το πιο φθηνό αυτή τη στιγμή; ισχύει; τελειώνει το my home online σε 2 μήνες και πρέπει να ψαχτώ σιγά σιγά

Sent from my SM-S918B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Και εμένα το ΔΕΗ home online με ΚΟΤ λήγει τον Οκτώβριο. Θέρμανση έχω από κλιματιστικά οπότε τους χειμερινούς (κρύους μήνες) έχω καταναλώσεις 1600-1700Kwh. Τι προτείνετε? Να μείνω και αν κατάλαβα καλά θα μεταφέρω στο myhome open η να αλλάξω σε άλλο πρόγραμμα η εταιρεία?

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Και εμένα λήγει στο my home online, η μηνιαία κατανάλωση είναι περίπου 350kwh με τις 100 περίπου από αυτές να είναι νυχτερινό. Το χειμώνα μπορεί να πάει +100kwh

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω ότι το Φυσικό αέριο maxi free plus είναι το πιο φθηνό αυτή τη στιγμή; ισχύει; τελειώνει το my home online σε 2 μήνες και πρέπει να ψαχτώ σιγά σιγά

Sent from my SM-S918B using Tapatalk


Καλησπέρα. Και εμένα το ΔΕΗ home online με ΚΟΤ λήγει τον Οκτώβριο. Θέρμανση έχω από κλιματιστικά οπότε τους χειμερινούς (κρύους μήνες) έχω καταναλώσεις 1600-1700Kwh. Τι προτείνετε? Να μείνω και αν κατάλαβα καλά θα μεταφέρω στο myhome open η να αλλάξω σε άλλο πρόγραμμα η εταιρεία?

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Και εμένα λήγει στο my home online, η μηνιαία κατανάλωση είναι περίπου 350kwh με τις 100 περίπου από αυτές να είναι νυχτερινό. Το χειμώνα μπορεί να πάει +100kwh
Σε όλους μας λήγει το home online βλέπω.
Αν αξίζει κάπου να πάμε ή να μείνουμε σε αυτό που θα μας πετάξει αυτοματα η ΔΕΗ πρέπει να το δουμε
Link to comment
Share on other sites

Πάντως στο allazorevma το πιο οικονομικό βγάζει την elpedison green economy με 0,11 λεπτά την κιλοβατώρα. Βέβαια δεν ξέρω αν τυχόν έχει τίποτα κρυφές χρεώσεις η ρήτρα, αν γνωρίζει κάποιος ας μας πει.

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Πάντως στο allazorevma το πιο οικονομικό βγάζει την elpedison green economy με 0,11 λεπτά την κιλοβατώρα. Βέβαια δεν ξέρω αν τυχόν έχει τίποτα κρυφές χρεώσεις η ρήτρα, αν γνωρίζει κάποιος ας μας πει.

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


https://www.fysikoaerioellados.gr/product/reyma-oikiako-maxi-free-plus/
Δες εδώ όπου δίνει 25% έκπτωση όταν πληρώνεις στην ώρα σου
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, takpanos said:

https://www.fysikoaerioellados.gr/product/reyma-oikiako-maxi-free-plus/
Δες εδώ όπου δίνει 25% έκπτωση όταν πληρώνεις στην ώρα σου

Αυτό φαίνεται καλή περίπτωση. Αν δεν υπάρχουν κρυφές χρεώσεις. Αρχίζω να ψάχνομαι και εγώ καθώς το πρόγραμμα myhome online λήγει τον άλλο μήνα. 

Link to comment
Share on other sites

Όλα έχουν πάγιο όμως και αυτό συγκεκριμένα είχε 5€

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Σε 15 μερες ληγει και μενα το συμβολαιο myhomeonline- νυχτερινο με τη ΔΕΗ ... εχουμε καμια προταση; καταναλωση στο 4μηνο περιπου 1000kwh ημερησιο και  450kwh νυχτερινο

Link to comment
Share on other sites

παιδια σημερα μπηκα στο ΚΟΤ. απο ευαθ μου ζητανε για να μπω και εκει , μια 4σελιδη εγκριση απο το κοτ,οτι ειμαι εκει.εψαξα μεσα στην σελιδα της ηδικα που εχει την εγκριση αλλα δνε βρισκω καποιο αρχειο. γνωριζει κανεις που ειναι? αν υπαρχει οντως?

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, dreamer12 said:

παιδια σημερα μπηκα στο ΚΟΤ. απο ευαθ μου ζητανε για να μπω και εκει , μια 4σελιδη εγκριση απο το κοτ,οτι ειμαι εκει.εψαξα μεσα στην σελιδα της ηδικα που εχει την εγκριση αλλα δνε βρισκω καποιο αρχειο. γνωριζει κανεις που ειναι? αν υπαρχει οντως?

Μπορείς να εκτυπώσεις από το φυλλομετρητή σου την ισχύουσα εγκεκριμένη αίτησή σου και να τους την προσκομίσεις (edit : ή να την εκτυπώσεις σε pdf και να τη στείλεις)

Edited by manoz
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...