Jump to content

myphone POLL: Έχετε κάνει root την Android συσκευή σας;


AgelosMo
 Κοινοποίηση

Έχετε κάνει root την Android συσκευή σας;  

654 members have voted

  1. 1. Έχετε κάνει root την Android συσκευή σας;

    • Ναι, την έκανα root από την πρώτη στιγμή επίτηδες
      350
    • Ναι την έκανα root για να δω πως είναι / από περιέργεια
      98
    • Όχι δεν την έχω κάνει root ποτέ αλλά το σκέφτομαι
      86
    • Όχι δεν την έχω κάνει root ποτέ και δεν πρόκειται
      113
    • Δεν ξέρω / δεν απαντώ
      7


Recommended Posts

Όταν ήμουν φοιτητής και μετά εργένης μεταξύ άλλων σκάλιζα και το κινητό. Ως εργαζόμενος οικογενειάρχης τέτοια χόμπι είναι πολυτέλεια και ούτε που θέλω να ξέρω πως γίνεται το root. To κινητό πλέον είναι για να εξυπηρετεί τις ανάγκες και επιθυμίες μου όχι για να μου τρώει το χρόνο. Άρα θα αγοράσω αυτό που θα είναι άμεσα έτοιμο για ικανοποιητική χρήση και τέλος.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 125
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Aπο παντα εχω ροοτ στις συσκευες , για διαφημισεις ,greenify ,titanium , ktl αλλα τελευταια αρχισα να χρησιμοποιω καρτες οπως revolut viva και εφαρμογη τραπεζας . Ποτε δεν μου περασε απο το μυαλο οτι θα εχω προβλημα ασφαλειας , γιατι το ροοτ οποτε ανοιγω μια εφαρμογη το εχω και ρωταει permissions για deny ή οχι. Νομιζετε οτι ειναι ασφαλες αυτο ή θα εχω προβλημα ? Επισης αν επιτρεψω συνεχης προσβαση στο ροοτ ,να ανοιγει τις εφαρμογες αυτες θα εχω προβλημα την στιγμη που ζηταει συνεχεια τους κωδικους για να μπω ?

Άλλος αποτρεπτικος λογος για ροοτ ειναι το ote go & nova go αλλα τα εγκαταστησα σε ενα tablet για να μπορω να αναβαθμιζω - πειραζω το κινητο μου οποτε θελω , γιατι και χωρις ροοτ σε μια αναβαθμιση , η novago ειδε το κινητο σαν άλλη συσκευη .

Link to comment
Share on other sites

Aπο παντα εχω ροοτ στις συσκευες , για διαφημισεις ,greenify ,titanium , ktl αλλα τελευταια αρχισα να χρησιμοποιω καρτες οπως revolut viva και εφαρμογη τραπεζας . Ποτε δεν μου περασε απο το μυαλο οτι θα εχω προβλημα ασφαλειας , γιατι το ροοτ οποτε ανοιγω μια εφαρμογη το εχω και ρωταει permissions για deny ή οχι. Νομιζετε οτι ειναι ασφαλες αυτο ή θα εχω προβλημα ? Επισης αν επιτρεψω συνεχης προσβαση στο ροοτ ,να ανοιγει τις εφαρμογες αυτες θα εχω προβλημα την στιγμη που ζηταει συνεχεια τους κωδικους για να μπω ?

Άλλος αποτρεπτικος λογος για ροοτ ειναι το ote go & nova go αλλα τα εγκαταστησα σε ενα tablet για να μπορω να αναβαθμιζω - πειραζω το κινητο μου οποτε θελω , γιατι και χωρις ροοτ σε μια αναβαθμιση , η novago ειδε το κινητο σαν άλλη συσκευη .

 

για να είσαι ασφαλής σε ένα μεγάλο βαθμό με root θα πρέπει

 

1. να βγάλεις το custum recovery και να βαλεις μαμα(δεν θα φύγει το root) (αν έχεις τπτ xiaomi, onle plus κλπ δλδ στης συσκευές όπου το bootloader είναι ξεκλείδωτος by default τοτε δεν έχει καμία σιμασια είναι τρύπα ασφάλειας από μόνο του έχεις δεν εχεις root(καθώς στο τσακ ο άλλος περναει cwm χωρίς να σβιστουν τα data σου και παίρνει κλώνο ολόκληρη την συσκευη)

 

2. να κάνεις lock το bootloader πίσω η relock (root δεν θα φύγει) (αυτο σε κινητά οπος sony, lg, huawei κλπ)

 

3. να κλήσεις το developer options για να μην υπάρχει το adb bridge (ουσιαστικά και να το κουμπώσουν στο pc δεν θα μπορούν να κανουν τπτ χορις το passcode σου)

 

4. να ξετσεκαρεις την δυνατότητα για 3rd party apps

 

ετσι θα έχεις root και θα είσαι και ασφαλής :)

 

btw ο σωστός και ο ποιο ασφαλής τρόπος να έχεις root χωρις να επηρεάζεται η ασφάλεια σου

 

1. παίρνεις συσκευη με κλειδωμένα και κρυπτογραφημένα bootloaders (περισσότερες σύγχρονες ναυαρχίδες δλδ (με εξαίρεση καποιες εταιρίες που προανέφερα ποιο πάνω)

 

2. κάνεις unlock το bootloader απο το επίσημο site του κατασκευαστή (χάνεις την εγγύηση προφανώς)

 

3. περνάς custum recovery

 

4. περνάς την τελευταια έκδοση του su

 

5. γυρνάς το recovery σε μαμα

 

6. κάνεις relock το bootloader (θα σου σβήσει όλο το κινητό αλλά root θα μείνει)

 

7. ανοίγεις το κινητό σεταρεις το su να είναι σε ερώτηση και πάντα να κάνει deny αν δεν δόσεις approve

 

8. κλείνεις developer options (adb bridge) και 3rd party app installation option

 

 

ετσι έχεις root με ολα τα καλά του χωρίς να εκτίθεται στο παραμικρό η ασφάλεια σου (εκτός και αν κάνεις χαζομάρα ο ίδιος)

 

 

α ναι και το titanium backup κλπ κλπ ποτε σε sdcard μονο στην internal

Edited by egodemis
Link to comment
Share on other sites

Παλιότερα, μόλις έπιανα συσκευή στα χέρια μου την έκανα root. Πλέον δεν νομίζω ότι χρειάζεται καν να γίνει αυτό. Με ικανοποιεί το λειτουργικό στο επίπεδο που έχει φτάσει.
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Από τότε που το έμαθα έκανα όλες τις συσκευές μου.

 

@egodemis Φυσικά και είναι κλειδωμένοι οι bootloaders σε xiaomi και oneplus. Όμως κάνεις unlock χωρίς απώλεια εγγύησης.

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

Από τότε που το έμαθα έκανα όλες τις συσκευές μου.

 

@egodemis Φυσικά και είναι κλειδωμένοι οι bootloaders σε xiaomi και oneplus. Όμως κάνεις unlock χωρίς απώλεια εγγύησης.

 

οταν το κανεις unlock σβήνει την συσκευη? απο οτι ξερω δεν έσβηνε

Link to comment
Share on other sites

Πάντως να βλέπεις οτι το 69% όσων απάντησαν έχουν κάνει root λέει πολλά τόσο για την κοινότητά μας, όσο και για το τι ψάχνει ο χρήστης από το κινητό του. Λέω την ερχόμενη εβδομάδα να βάλουμε poll αντίστοιχο για jailbreak στο iOS. ;)

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

οταν το κανεις unlock σβήνει την συσκευη? απο οτι ξερω δεν έσβηνε

 

Ναι, κανονικά! Ό,τι είχες σετάρει μέχρι εκείνη τη στιγμή του λες bye bye, ακόμα και την εσωτερική μνήμη...

 

 

ΥΓ: Στο opo έκανα root όταν το ένιωσα ανάγκη να το κάνω, όχι day 1, αλλά δεν υπάρχει τέτοια επιλογή.

Edited by NikoSoti

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το έκανα root και το έχω μετανιώσει. Νόμιζα ότι είχα πρόβλημα software όταν είχε μπει νερό στην 3.5mm και δε μου δούλευε. Τώρα δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω τη συσκευή με εφαρμογές για ίντερνετ banking.
You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το έκανα root και το έχω μετανιώσει. Νόμιζα ότι είχα πρόβλημα software όταν είχε μπει νερό στην 3.5mm και δε μου δούλευε. Τώρα δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω τη συσκευή με εφαρμογές για ίντερνετ banking.

 

κανε restore που το θεμα? :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Αν και το software των εταιριών έχει φτάσει πια σε ένα αξιόλογο επίπεδο, η ευκολία που προσφέρει σε όλους τους τομείς η δυνατότητα του να έχεις superuser permissions πιστεύω δεν μπορεί να τη φτάσει κανένα λειτουργικό. Για έναν απαιτητικό χρήστη τουλάχιστον.

 

Άμεσα βέβαια βλέπω να ακολουθούν την πολιτική της Samsung με root & τερματισμό εγγύησης και οι υπόλοιποι.. :X

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το έκανα root και το έχω μετανιώσει. Νόμιζα ότι είχα πρόβλημα software όταν είχε μπει νερό στην 3.5mm και δε μου δούλευε. Τώρα δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω τη συσκευή με εφαρμογές για ίντερνετ banking.

 

Galaxy s4 root χρησιμοποιω κανονικα το nbg εθνική, Alpha bank, winbank ολα αυτα ίντερνετ banking. Τι σου βγάζει;

Link to comment
Share on other sites

Galaxy s4 root χρησιμοποιω κανονικα το nbg εθνική, Alpha bank, winbank ολα αυτα ίντερνετ banking. Τι σου βγάζει;

 

λογικά το nfc pay της πειραιως (εκείνο για να παίξει με root θέλει ακροβατικά)

Link to comment
Share on other sites

παντα κανω ρουτ απο την δευτερη μερα(την πρωτη μαθαινω) και ενα σχολιο ποιο καλα χωρις συρταρι εφαρμογων.
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Πάντως να βλέπεις οτι το 69% όσων απάντησαν έχουν κάνει root λέει πολλά τόσο για την κοινότητά μας, όσο και για το τι ψάχνει ο χρήστης από το κινητό του. Λέω την ερχόμενη εβδομάδα να βάλουμε poll αντίστοιχο για jailbreak στο iOS. ;)

 

Ναι, θα έλεγα πως θα ήταν πολύ καλή ιδέα, για να δούμε και πόσοι θυσιάζουν εγγύηση για περισσότερη ελευθερία από Apple μεριά.

Θάνος :)
Link to comment
Share on other sites

Ναι, θα έλεγα πως θα ήταν πολύ καλή ιδέα, για να δούμε και πόσοι θυσιάζουν εγγύηση για περισσότερη ελευθερία από Apple μεριά.

Το καλό με την Apple είναι ότι κάνοντας jb δεν χάνεις την εγγύηση σε αντίθεση με κάποιες Android συσκευές και με ένα restore και set up as new γίνεται καινούργιο.

 

Sent from my iPhone

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Πάντως να βλέπεις οτι το 69% όσων απάντησαν έχουν κάνει root λέει πολλά τόσο για την κοινότητά μας, όσο και για το τι ψάχνει ο χρήστης από το κινητό του. Λέω την ερχόμενη εβδομάδα να βάλουμε poll αντίστοιχο για jailbreak στο iOS. ;)

 

Πάντως διαβάζοντας τις απαντήσεις, βλέπω ότι αρκετοί (όπως κι εγώ) απάντησαν ότι έχουν κάνει root, αλλά πλέον δεν το κρίνουν τόσο απαραίτητο. Νομίζω ότι αφενός αντικατοπτρίζει κάποια βελτίωση του android, αφετέρου έχει αξία ως στατιστικό που δεν καταγράφεται ακριβώς στην ψηφοφορία.

Link to comment
Share on other sites

Το καλό με την Apple είναι ότι κάνοντας jb δεν χάνεις την εγγύηση σε αντίθεση με κάποιες Android συσκευές και με ένα restore και set up as new γίνεται καινούργιο.

 

Sent from my iPhone

 

Ααα, αυτό δεν το ήξερα. Η αλήθεια είναι πως iphone δεν έχω δουλέψει αρκετό καιρό ώστε να έχω κάνει jailbreak. Και τότε τι μειονεκτήματα έχει το jailbreak, και δεν το κάνουν όλοι, εφόσον δεν χάνεται εγγύηση;

Θάνος :)
Link to comment
Share on other sites

Ααα, αυτό δεν το ήξερα. Η αλήθεια είναι πως iphone δεν έχω δουλέψει αρκετό καιρό ώστε να έχω κάνει jailbreak. Και τότε τι μειονεκτήματα έχει το jailbreak, και δεν το κάνουν όλοι, εφόσον δεν χάνεται εγγύηση;

 

Είναι πολύ μικρο το ποσοστό παγκοσμίως από τους χρήστες smartphone που κάνουν root ή jb ,οι περισσότεροι δεν ξέρουν καν τι είναι ή δεν έχουν τον χρόνο να ασχοληθούν .

Γενικά όλοι θελουν -με μια απροβλημάτιστη συσκευή που να δουλεύει σωστά out of the box ,μην κοιτάς τι γίνεται στα forum που και εκεί πλέον δεν ειναι όπως παλιά .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Πάντως διαβάζοντας τις απαντήσεις, βλέπω ότι αρκετοί (όπως κι εγώ) απάντησαν ότι έχουν κάνει root, αλλά πλέον δεν το κρίνουν τόσο απαραίτητο. Νομίζω ότι αφενός αντικατοπτρίζει κάποια βελτίωση του android, αφετέρου έχει αξία ως στατιστικό που δεν καταγράφεται ακριβώς στην ψηφοφορία.

 

Μπορεί βέβαια να αντικατοπτρίζει και το γεγονώς ότι πολλοί χρήστες έχουν απλώς βαρεθεί να ασχολούνται. :p

Δεν ελπίζω σε τίποτα.

Δεν φοβάμε τίποτα.

Είμαι παντρεμένος.

Link to comment
Share on other sites

Root από την πρώτη μέρα. Επειδή διάβασα όλα τα σχόλια, παιδιά ανάλογα τι θέλει ο καθένας από την συσκευή του. Το xposed π.χ. είναι το Α και το Ω γιατί έχει ότι module μπορεί να φανταστεί κάποιος ( έ.... περίπου:p ).

Για μένα αν πάψει το root να υφίσταται ( αν και απίθανο το κόβω ) δεν υπάρχει λόγος να πάρεις android.

Πρέπει να καταλάβετε όσοι δεν ξέρετε ή δεν έχετε ασχοληθεί ότι ΕΧΕΤΕ ΠΛΗΡΗ ΠΡΟΣΒΑΣΗ ΣΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ. Φυσικά με τα υπέρ ΑΛΛΑ και τα κατά.

Link to comment
Share on other sites

Βασικα εγω δεν μπορω να καταλαβω πως καποιοι δουλευουν τα android κινητα τους χωρις rooT!!!:confused:

 

 

Μια χαρά δουλεύει ένα Android κινητό χωρίς δικαιώματα διαχειριστή.

Εντάξει, μη φτάνουμε και στο άλλο άκρο, είπαμε.

Link to comment
Share on other sites

Galaxy s4 root χρησιμοποιω κανονικα το nbg εθνική, Alpha bank, winbank ολα αυτα ίντερνετ banking. Τι σου βγάζει;

Η συσκευή έχει ξεκλείδωτο boot loader και η εφαρμογή της Lloyds το αναγνωρίζει. Θα πρέπει να κάνω relock χωρίς να είναι σίγουρο ότι αυτό θα λειτουργήσει. Εγώ ξέρω ότι από τότε που έβαλα χέρι στη συσκευή έχω περισσότερα προβλήματα από αυτό που ήθελα να λύσω κι ας χρησιμοποιώ Rom σχεδόν ίδια με αυτήν που αγόρασα τη συσκευή. Και το συμπέρασμα μου είναι ότι δεν ξαναβάζω χέρι σε συσκευή που έχω σκοπό να χρησιμοποιήσω σοβαρά.

You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...