Jump to content

OnePlus 3


asot
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα σε όλους,

 

μετά από 5 περίπου μέρες καθημερινής χρήσης, ήρθε η ώρα να γράψω κάποιες πρώτες απορίες που έχω σχετικά με τη συσκευή.

Σαν πρώτη παρατήρηση που έχω, σε κάτι που υστερεί από το 1+1 που είχα είναι η διάρκεια της μπαταρίας, καθώς τώρα βγάζω οριακά 2 μέρες, ενώ πριν τις έβγαζα σχετικά άνετα.

Ένα θετικό πάντως (εκτός του αναβαθμισμένου hardware) είναι οι πιο μαζεμένες διαστάσεις του 1+3 σε σχέση με το 1+1.

Γενικώς πάντως είμαι πολύ ευχαριστημένος για τη χρήση που κάνω.

 

Λοιπόν, στις απορίες μου:

 

1) Είχα παλιότερα μαζί μου πάντα ένα καλώδιο micro-USB για να το συνδέω με το PC της δουλειάς ή με τον φορτιστή της φίλης μου σε περίπτωση που ήθελα επείγουσα φόρτιση. Θα έχω πρόβλημα αν αγοράσω ένα αντίστοιχο καλώδιο type-C και να το συνδέω για φόρτιση πάλι σε PC ή φορτιστή άλλου κινητού? Ρωτάω γιατι με απασχολεί μήπως κάνω κακό στη μπαταρία μου (εφόσον δεν χρησιμοποιώ τον μαμά-φορτιστή). Έχετε να προτείνετε κάποιο τέτοιο καλώδιο?

 

Μπορείς απλά να πάρεις ένα adaptor type-c σε micro για να μην κουβαλάς καλώδια.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς απλά να πάρεις ένα adaptor type-c σε micro για να μην κουβαλάς καλώδια.

 

Παιδια μηπως γνωριζουμε ποτε θα επανακυκλοφορησει απο το επισημο site της οne plus; Η σε pm καποια αλλη πηγη προμηθευσης

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε το τζαμάκι μαμά curved. Ντάξει τέλειο σαν ποιότητα. Ούτε τελίτσες, ούτε rainbow. Απλά είμαι άτυχος και έχει halo effect απ'τη μια πλευρά. Τους έστειλα για αντικατάσταση. Θα μου κάτσει που θα πάει..

 

Απλά θέλει υπομονή με το Squeeze card. Και εμένα κατα την αρχική εφαρμογη ειχε φυσαλλίδες και το hallo effect και μετα απο ένα

μισάωρο παίδεμα δεν έχει τίποτα.Τέλεια ποιότητα νομίζεις οτι είναι η αρχική του οθόνη ούτε τελίτσες, ούτε δαχτυλιές.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, ήρθε χθες το κινητό και σήμερα που το χρησιμοποίησα αρκετά είδα ότι όταν σκρολαρω και έχει κάπου μαύρο, φαίνεται κάπως παράξενα, σα να μην αλλάζουν αμέσως τα από κάτω πιξελ αλλά να μένει λίγο μαύρο και μετά να αλλάζει.. Είναι φυσιολογικό αυτό η έχω θέμα; :/

 

Edit:

Ορίστε ένα βίντεο για να καταλάβετε τι εννοώ

https://vimeo.com/191073581

Edited by D_Angelos
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε όλους,

 

μετά από 5 περίπου μέρες καθημερινής χρήσης, ήρθε η ώρα να γράψω κάποιες πρώτες απορίες που έχω σχετικά με τη συσκευή.

Σαν πρώτη παρατήρηση που έχω, σε κάτι που υστερεί από το 1+1 που είχα είναι η διάρκεια της μπαταρίας, καθώς τώρα βγάζω οριακά 2 μέρες, ενώ πριν τις έβγαζα σχετικά άνετα.

Ένα θετικό πάντως (εκτός του αναβαθμισμένου hardware) είναι οι πιο μαζεμένες διαστάσεις του 1+3 σε σχέση με το 1+1.

Γενικώς πάντως είμαι πολύ ευχαριστημένος για τη χρήση που κάνω.

 

Λοιπόν, στις απορίες μου:

 

1) Είχα παλιότερα μαζί μου πάντα ένα καλώδιο micro-USB για να το συνδέω με το PC της δουλειάς ή με τον φορτιστή της φίλης μου σε περίπτωση που ήθελα επείγουσα φόρτιση. Θα έχω πρόβλημα αν αγοράσω ένα αντίστοιχο καλώδιο type-C και να το συνδέω για φόρτιση πάλι σε PC ή φορτιστή άλλου κινητού? Ρωτάω γιατι με απασχολεί μήπως κάνω κακό στη μπαταρία μου (εφόσον δεν χρησιμοποιώ τον μαμά-φορτιστή). Έχετε να προτείνετε κάποιο τέτοιο καλώδιο?

 

2) Γνωρίζει κανείς πως μπορώ να σετάρω τα χρώματα του led για ειδοποιήσεις ανά εφαρμογή? πχ παλιότερα είχα πράσινο για whatsapp, μπλε για Messenger κλπ, γίνεται το ίδιο κι εδώ? Σημειωτέον πως ρωτάω αν γίνεται αυτό μέσω του OS, χωρίς να χρειαστεί να εγκαταστήσω κάποια επιπλέον εφαρμογή.

 

3) Μπορώ κάπως να επεξεργαστώ το app drawer? Περισσότερο με ενδιαφέρει να αφαιρέσω τη search bar από το πάνω μέρος καθώς δεν τη χρησιμοποιώ και μου πιάνει τσάμπα χώρο.

 

4) Μια ερώτηση που είχα κάνει και εδώ σχετικά με διαφορά για το LTE και το 4G

 

Αυτά προς το παρόν, thanks εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας!

 

1) Μπορείς να χρησιμοποιείς κάποιο καλώδιο οπως αυτό http://m.banggood.com/BlitzWolf-2_4A-USB-Type-C-Reversible-Braided-Data-Cable-3_33ft1m-USB-2_0-A-Male-to-USB-3_1-Type-C-Male-pnew-1015832.html

Ή ενα ανταπτορακι οπως αυτό για να μη πανε χαμενα τα παλια καλωδια,pοwerbank κλπ http://m.banggood.com/BlitzWolf-USB-Type-C-to-Micro-USB-Adapter-Type-C-Male-to-Micro-USB-Female-Convert-Connector-pnew-1026317.html

 

2) Προσωπικά δουλεύω την light manager που δουλευει αψογα.

 

3) Κρατας πατημενο το δαχτυλο σου σε κενο χωρο,επιλέγει παραμετροποίηση κανεις swype δεξια και αποεπιλέγεις τη μπαρα google.

 

4) Lte & 4G είναι το ίδιο πραγμα.Αλλες ρομ το λενε 4G,αλλες Lte.

Το 4G+ ειναι διαφορετικό και ολες οι ρομ το αναφέρουν σαν 4G+.

 

Καλοριζικο!

Link to comment
Share on other sites

2)Δεν βλέπω να γίνεται κάτι τέτοιο.

3)Με παρατετανο πάτημα σε ένα κενό σημείο θα σου εμφανίσει κάποιες επιλογές. Αυτό που θέλεις (περίπου) θα το βρεις στην παραμετροποιηση . Περίπου, γιατί το κενό δεν μπορείς να το εκμεταλλευτείς. Μένει απλά... Κενό.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

3) Οχι δυστυχώς δεν μπορείς να κάνεις καμία αλλαγή στο app drawer.

 

Μπορείς απλά να πάρεις ένα adaptor type-c σε micro για να μην κουβαλάς καλώδια.

 

1) Μπορείς να χρησιμοποιείς κάποιο καλώδιο οπως αυτό http://m.banggood.com/BlitzWolf-2_4A-USB-Type-C-Reversible-Braided-Data-Cable-3_33ft1m-USB-2_0-A-Male-to-USB-3_1-Type-C-Male-pnew-1015832.html

Ή ενα ανταπτορακι οπως αυτό για να μη πανε χαμενα τα παλια καλωδια,pοwerbank κλπ http://m.banggood.com/BlitzWolf-USB-Type-C-to-Micro-USB-Adapter-Type-C-Male-to-Micro-USB-Female-Convert-Connector-pnew-1026317.html

 

2) Προσωπικά δουλεύω την light manager που δουλευει αψογα.

 

3) Κρατας πατημενο το δαχτυλο σου σε κενο χωρο,επιλέγει παραμετροποίηση κανεις swype δεξια και αποεπιλέγεις τη μπαρα google.

 

4) Lte & 4G είναι το ίδιο πραγμα.Αλλες ρομ το λενε 4G,αλλες Lte.

Το 4G+ ειναι διαφορετικό και ολες οι ρομ το αναφέρουν σαν 4G+.

 

Καλοριζικο!

 

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις!

 

@Da_rudakos για το (3), αυτό που μου είπες είναι για το Search bar της Google στη homepage. Εγώ αναφερόμουν στο search που έχει η οθόνη με όλες τις εγκατεστημένες εφαρμογές (app drawer). Απ ότι είδα, αν εξαιρέσεις την πυκνότητα των εικονιδίων, δε μπορείς να κάνεις κάποιο άλλο customization...

 

Επομένως απ' ότι καταλαβαίνω, δε χάθηκε ο κόσμος αν μια στο τόσο το φορτίζω κι από USB υπολογιστή ή από φορτιστή άλλης συσκευής, σωστά?

A clever person solves a problem.

A wise person avoids it.

 

-- Einstein

Link to comment
Share on other sites

Επομένως απ' ότι καταλαβαίνω, δε χάθηκε ο κόσμος αν μια στο τόσο το φορτίζω κι από USB υπολογιστή ή από φορτιστή άλλης συσκευής, σωστά?

 

Σωστά φίλε μου..

Link to comment
Share on other sites

..3) Κρατας πατημενο το δαχτυλο σου σε κενο χωρο,επιλέγει παραμετροποίηση κανεις swype δεξια και αποεπιλέγεις τη μπαρα google..

Μολις αυτο ηθελα να ρωτησω και γω σχετικα με την Search bar της Google (Που ειναι σε ολες τις οθονες και οχι μονο στην home page) και, στην ουσια "τρωει" το 20% της λειτουργικης επιφανειας της ΚΑΘΕ οθονης! (Τεσσερις σειρες για εφαρμογες αντι για 5 που θα μπορουσε ανα οθονη..):mad:

 

Δεν υπαρχει κανενας τροπος, ουτε με root? :worry:

Soyons réalistes, nous demandons l'impossible!! ;)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, ήρθε χθες το κινητό και σήμερα που το χρησιμοποίησα αρκετά είδα ότι όταν σκρολαρω και έχει κάπου μαύρο, φαίνεται κάπως παράξενα, σα να μην αλλάζουν αμέσως τα από κάτω πιξελ αλλά να μένει λίγο μαύρο και μετά να αλλάζει.. Είναι φυσιολογικό αυτό η έχω θέμα; :/

 

Edit:

Ορίστε ένα βίντεο για να καταλάβετε τι εννοώ

https://vimeo.com/191073581

 

αν έχει πρόβλημα η οθόνη, στο screen capture πως θα φανεί κάτι;

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή παρατήρηση (είμαι ηλιθιος..) Αν καταφέρω και το βγάλω βίντεο θα ανεβάσω.

Αλλά εκεί που είναι το μαύρο όταν το πηγαίνω πάνω κάτω έχει κάτι σαν εφέ μου μωβιζουν τα pixel πριν αλλάξουν από το μαύρο στο άλλο χρώμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,μερικες φορες ενω κλεινει η οθονη,τα φωτιζομενα πληκτρα μενουν ανοιχτα κ χρειαζεται να ενεργοποιησω ξανα την οθονη για να σβησουν.τι να παιζει?

π.χ,ειμαι μεσα στο μενου κ παταω συνεχεια το αριστερο return button μεχρι που βγαινω στη επιφανεια,αφηνω να σβησει η οθονη,σβηνει κανονικα τα τα φοτιζομενα παραμενουν ανοιχτα.

Δεν το κανει παντα ομως.

Edited by giorgos79
Link to comment
Share on other sites

<off-topic>Εν τω μεταξύ, super εταιρεία η OnePlus, μπήκα χθες βράδυ στο site τους και όλες οι συσκευές σε όλα τα χρώματα ήταν out of stock :ooch: </off-topic>

A clever person solves a problem.

A wise person avoids it.

 

-- Einstein

Link to comment
Share on other sites

<off-topic>Εν τω μεταξύ, super εταιρεία η OnePlus, μπήκα χθες βράδυ στο site τους και όλες οι συσκευές σε όλα τα χρώματα ήταν out of stock :ooch: </off-topic>

 

Προφανως ξεστοκαρει για το αλλο μοντελο..

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι η θηκούλα δεν χοντραίνει το μέγεθος του κινητού και το προφυλλάσει γύρω γύρω!! Μπαινοβγαίνει πολύ εύκολα και ταιριάζει μια χαρά με τα κουμπιά.

 

Τέλεια!! Την παρήγγειλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή παρατήρηση (είμαι ηλιθιος..) Αν καταφέρω και το βγάλω βίντεο θα ανεβάσω.

Αλλά εκεί που είναι το μαύρο όταν το πηγαίνω πάνω κάτω έχει κάτι σαν εφέ μου μωβιζουν τα pixel πριν αλλάξουν από το μαύρο στο άλλο χρώμα.

Μπορεί κάποιος να δοκιμάσει αυτό το σαιτ με χαμηλή φωτεινότητα και να μου πει αν στο σκρολαρισμα παρατηρεί κάτι παράξενο;

Παρατηρώ κάτι σαν blurring στα σκούρα χρώματα.

 

http://imgur.com/xTfrRrh

 

Ευχαριστώ

 

Edit: https://youtu.be/8KVOvsE_l2Y

Edited by D_Angelos
Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως που το τσέκαρα δεν έχει κάποιο πρόβλημα

 

Μπορεί κάποιος να δοκιμάσει αυτό το σαιτ με χαμηλή φωτεινότητα και να μου πει αν στο σκρολαρισμα παρατηρεί κάτι παράξενο;

Παρατηρώ κάτι σαν blurring στα σκούρα χρώματα.

 

http://imgur.com/xTfrRrh

 

Ευχαριστώ

 

Edit: https://youtu.be/8KVOvsE_l2Y

1+ Never Settle
Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως που το τσέκαρα δεν έχει κάποιο πρόβλημα

Μάλιστα, άρα θα μιλήσω μαζί τους αν είναι να το στείλω πίσω..

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τόσο γρήγορα πάει να βγάλει νέο μοντέλο η Oneplus...για πιο λόγο?
1+ Never Settle
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τόσο γρήγορα πάει να βγάλει νέο μοντέλο η Oneplus...για πιο λόγο?

 

Είναι απλό... για να προλάβει τον ανταγωνισμό μιας και υπάρχει καταιγισμός νέων συσκευών (με Snapdragon 821) από Κίνα και όχι μόνο. Πως θα σταθεί σαν εταιρία αν μείνει πίσω τεχνολογικά η ναυαρχίδα της;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Είναι τόσο καλύτερος ο 821 από τον 820 που είναι ανάγκη να βγάλεις νέα συσκευή τόσο γρήγορα?

 

Είναι απλό... για να προλάβει τον ανταγωνισμό μιας και υπάρχει καταιγισμός νέων συσκευών (με Snapdragon 821) από Κίνα και όχι μόνο. Πως θα σταθεί σαν εταιρία αν μείνει πίσω τεχνολογικά η ναυαρχίδα της;
1+ Never Settle
Link to comment
Share on other sites

Είναι τόσο καλύτερος ο 821 από τον 820 που είναι ανάγκη να βγάλεις νέα συσκευή τόσο γρήγορα?

 

Σύμφωνα με άρθρο που διάβασα στο Android Headlines, γράφουν πως δεν είναι τόσο καλύτερος ο 821 που να δικαιολογεί καινούρια ναυαρχίδα σε τόσο μικρό διάστημα.

Ούτε και οι χρήστες θα καταλάβουν την όποια διαφορά ανάμεσα στους επεξεργαστές.

 

 

 

Let’s take a minute to talk about the Snapdragon 821. It’s not a huge improvement over the Snapdragon 820, as the name suggests. It’s still a 14nm processor, with a slight speed boost. One that is so slight that it is only a 10% increase from the Snapdragon 820. Definitely not a big improvement, to say the least. The Snapdragon 820 has two dual-core clusters, one that runs at 1.6GHz and the other at 2.2GHz. Now the Snapdragon 821 has the same clusters, but they are clocked higher at 2GHz and 2.4GHz. It’s even running the same GPU, in the Adreno 530, but it is a bit faster in the Snapdragon 821 at 650MHz versus 624MHz in the Snapdragon 820. So we’re looking at minor improvements all around with this chip. But the big question here is, whether users will really feel a difference in a device with the Snapdragon 820 inside versus the slightly newer Snapdragon 821? Likely not. In fact, for the most part, users don’t feel the difference between a Snapdragon 600-series chip like the Snapdragon 652 and a higher-end Snapdragon 820. Because the chips are so powerful already.

 

 

 

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...