Jump to content

Sony Xperia X


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το νέο μέλος της X σειράς που αποκαλύφθηκε στην Βαρκελώνη τελη Φεβρουαρίου και σταδιακά εντός των επόμενων λίγων εβδομάδων αναμένεται η κυκλοφορία του.

 

http://www.sonymobile.com/gr/products/phones/xperia-x/

 

ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΈΣ

 

Κάμερα 23 MP με προγνωστική υβριδική αυτόματη εστίαση.

Εμπρός κάμερα 13 MP για selfie σε χαμηλό φωτισμό

 

Καμπυλωτή οθόνη 5" Full HD

 

Διάρκεια μπαταρίας έως και 2 ημέρες.

 

Εξαπύρηνος επεξεργαστής Qualcomm® Snapdragon™ 650, 64 bit

 

ΥΠΟΣΤΉΡΙΞΗ ΚΑΡΤΏΝ SIM

Μία κάρτα SIM, Nano SIM

 

ΜΝΉΜΗ ΚΑΙ ΧΏΡΟΣ ΑΠΟΘΉΚΕΥΣΗΣ

Κάρτα microSD™ έως 200 GB

 

ΒΆΡΟΣ

152 γραμμάρια

 

ΔΙΑΣΤΆΣΕΙΣ

143 × 69 × 7,7 mm

 

ΟΘΌΝΗ

5" Full HD 1080p, Τεχνολογία TRILUMINOS Display για κινητές συσκευές, Τεχνολογία X-Reality για κινητές συσκευές, Δυναμική βελτίωση αντίθεσης

 

ΚΆΜΕΡΑ

23 MP, Αισθητήρας εικόνας 1/2,3" Exmor™ RS για κινητές συσκευές, Γρήγορη εκκίνηση, Προγνωστική υβριδική αυτόματη εστίαση, Ευκρινές ζουμ εικόνας 5x, Φακός G 24 mm F2.0, Φωτογράφιση σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού: ISO 12800 , Εγγραφή βίντεο Full HD 1080p

 

ΣΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΌ

Google Android™ M, Επεξεργαστής Qualcomm® Snapdragon 650, Υποστήριξη 64 bit

 

 

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160522/eeeb004461fd903170037d3f5f2860d9.jpg

 

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160522/24bbbc5e9fd969e05d3e41a659eb4f0f.jpg

 

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160522/c0ac22bf179aecab3b906afc788e0cb8.jpg

 

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160522/9ed4f9e0b4de20c94ca74d53e8457532.jpg

 

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160522/417e894d91da3ae5c339ee8552594f6d.jpg

 

 

Sent from my iPad Air 2

Edited by konstantinoslp

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 515
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδια το κινητό εχει βγει κανονικα στο Πλαισιο

 

http://www.plaisio.gr/tilefona/kinita-smartphones/smartphones/Sony-Xperia-X-White-1302-3026.htm

Link to comment
Share on other sites

Βγηκε κανονικα παιδια! Φτιαξτε το τιτλο! Και ας ξεκινήσουμε να δουμε πως τα παει αυτο το θηριακι

 

Στάλθηκε από το D6503 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κλασσικα η τιμη ξεκινησε στα ύψη!! Αντε να δούμε

Και thanosdurex πως να υπαρχει ζητηση οταν φερνει ενα τετοιο smartphone τωρα που εχουν βγει ηδη G5 S7 και με snapdragon 650

 

Στάλθηκε από το D6503 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Speed Tests, πιο γρηγορο απο HTC και LG, λιγο πιο αργο απο S7:

 

 

 

Φαινεται να κραταει πολυ η μπαταρια,

Link to comment
Share on other sites

Speed Tests, πιο γρηγορο απο HTC και LG, λιγο πιο αργο απο S7:

 

 

 

Φαινεται να κραταει πολυ η μπαταρια,

 

Αμα το Χ περνάει τα άλλα και ισοφαρίζει σχεδόν το S7 φαντάσου τι θα κάνει το X Performance.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς πολύ φασαρία η Sony μου φαίνεται πάλι αγγίζει τη κορυφή....Πολύ καλή δουλειά πραγματικά!

Υ.Γ Η κορυφή κατά τη ταπεινή μου άποψη και μετά απο μιας εβδομάδας συμβίωσεις μαζι του ακόμη νομίζω ανήκει στο S7 αλλά στις πολύ μικρές λεπτομεριες που στη καθημερινότητα εν τέλει δε παίζουν και τόσο μεγάλο ρόλο...

Edited by mak25

Sony Ζ5 compact, Sony XZ1, Sony Xperia 5 - Samsung Galaxy tab S2 2016

Kia sportage ex full

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς πολύ φασαρία η Sony μου φαίνεται πάλι αγγίζει τη κορυφή....Πολύ καλή δουλειά πραγματικά!

Υ.Γ Η κορυφή κατά τη ταπεινή μου άποψη και μετά απο μιας εβδομάδας συμβίωσεις μαζι του ακόμη νομίζω ανήκει στο S7 αλλά στις πολύ μικρές λεπτομεριες που στη καθημερινότητα εν τέλει δε παίζουν και τόσο μεγάλο ρόλο...

 

Το καλό κινητό δεν φαίνεται σε 1-2 εβδομάδες χρησης αλλά μετά απο 1 χρόνο συνεχούς χρήσης. Δυστυχώς στην υπερκαταναλωτική κοινωνία που ζούμε αυτό δε γίνεται αντιληπτό.

Link to comment
Share on other sites

Το καλό κινητό δεν φαίνεται σε 1-2 εβδομάδες χρησης αλλά μετά απο 1 χρόνο συνεχούς χρήσης. Δυστυχώς στην υπερκαταναλωτική κοινωνία που ζούμε αυτό δε γίνεται αντιληπτό.

Εννοείτε πως έχεις δίκιο... Αλλα απο την εμπειρία μου στα sony πιστεύω ότι και αυτό θα ακολουθήσει την αξιόπιστη πορεία της εταιρίας...Μη νομίζεις και εγω τα κινητά μου δε τα αλλάζω και κάθε χρόνο...

Ας πούμε το xperia M που αντικαστάθηκε απο το Ζ5 Compact που έχω τώρα το κράτησα 2,5 χρόνια χωρίς απόλυτως κανένα προβλημα!

Sony Ζ5 compact, Sony XZ1, Sony Xperia 5 - Samsung Galaxy tab S2 2016

Kia sportage ex full

Link to comment
Share on other sites

Εννοείτε πως έχεις δίκιο... Αλλα απο την εμπειρία μου στα sony πιστεύω ότι και αυτό θα ακολουθήσει την αξιόπιστη πορεία της εταιρίας...Μη νομίζεις και εγω τα κινητά μου δε τα αλλάζω και κάθε χρόνο...

Ας πούμε το xperia M που αντικαστάθηκε απο το Ζ5 Compact που έχω τώρα το κράτησα 2,5 χρόνια χωρίς απόλυτως κανένα προβλημα!

 

Ναι και εγώ περίπου τόσα χρόνια τα κρατάω και τα παλιά κινητά τα χρησιμοποιώ σαν δεύτερες συσκευές ή τα δίνω σε συγγενείς μου.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτες εντυπώσεις απο το Anandtech για το Xperia X.

http://www.anandtech.com/show/10381/the-sony-xperia-x-preview

Στα θετικά η αρκετα βελτιωμένη οθόνη σε σχέση με τις προηγούμενες z σειρές.

Επίσης στα θετικά η αυτονομία της συσκευής με άριστο power management και ικανοποιητική μπαταρία για τα κυβικά της(2620)

 

Η βασική διαφοροποίηση με την Z σειρά η χρήση αλουμινίου πλάτη,αλλα με αρνητικό οτι περιμετρικά χρησιμοποιήσει πλαστικό ενώ με βάση και την τιμολόγηση της θα έπρεπε να κάνει χρήση full aluminum unibody.

 

If you’ve used the Xperia Z3, the Xperia X will probably be quite familiar in feel, but instead of an aluminum frame and glass back, the Xperia X uses a plastic frame and an aluminum back that appears to have a sand-blasted anodized finish. I do have to admit it is a bit disappointing to me that Sony didn’t go all the way with an aluminum unibody design here, but it does feel easier to grip than the rather slippery Xperia Z3.

 

Κατα τα αλλα εχει πολλές ομοιότητες με Z σειρά.

 

 

Sent from my iPad Air 2

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν πέσει στα 350-400 πολυ δύσκολα θα κάνει μια οποια πορεία.

 

Αδικαιολόγητα πολυ υψηλή αρχική τιμή.

 

 

Sent from my iPad Air 2

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν πέσει στα 350-400 πολυ δύσκολα θα κάνει μια οποια πορεία.

 

Αδικαιολόγητα πολυ υψηλή αρχική τιμή.

 

 

Sent from my iPad Air 2

Συμφωνω απολυτα! Αν δεν πεσει η τιμη θα φυγει ακλαφτο και λογικό!

Link to comment
Share on other sites

Πρώτες εντυπώσεις απο το Anandtech για το Xperia X.

http://www.anandtech.com/show/10381/the-sony-xperia-x-preview

 

Η βασική διαφοροποίηση με την Z σειρά η χρήση αλουμινίου πλάτη,αλλα με αρνητικό οτι περιμετρικά χρησιμοποιήσει πλαστικό ενώ με βάση και την τιμολόγηση της θα έπρεπε να κάνει χρήση full aluminum unibody.

 

 

Ναι μα αν γίνει ολο μεταλλικό τοτε το SAR θα πάει στο θεο και το κεφάλι σου θα γινει μπιφτέκι :D

 

Δεν είναι τυχαίες οι πλαστικές γραμμές που χρησιμοποιεί η Apple.

Link to comment
Share on other sites

Η βασική διαφοροποίηση με την Z σειρά η χρήση αλουμινίου πλάτη,αλλα με αρνητικό οτι περιμετρικά χρησιμοποιήσει πλαστικό ενώ με βάση και την τιμολόγηση της θα έπρεπε να κάνει χρήση full aluminum unibody.

 

 

Για να μην έχουν γραμμές για την κεραία και το nfc ακολούθησαν αυτό τον τρόπο κατασκευής.

Link to comment
Share on other sites

Ναι μα αν γίνει ολο μεταλλικό τοτε το SAR θα πάει στο θεο και το κεφάλι σου θα γινει μπιφτέκι :D

 

Δεν είναι τυχαίες οι πλαστικές γραμμές που χρησιμοποιεί η Apple.

 

Υπάρχουν full metal συσκευες και δεν εχουν SAR στο θεό.

Έτσι κι αλλιώς εγώ Bluetooth χρησιμοποιώ κάθε μέρα όλη μέρα με όλα τα κινητά.

 

Και δεν αναφερόμουν στις πλαστικές γραμμές που χρησιμοποιεί η Apple για την κεραία,αλλα οτι περιμετρικά η Sony χρησιμοποιεί full πλαστικούρα.

 

Μήπως χρησιμοποεί η Apple πλαστικούρα στο όλο το περίβλημα περιμετρικά;;;

 

Οχι η απάντηση.

 

Μήπως χρησιμοποιούσε στο z3/z5 η Sony στο 5.2 version;;;

 

Οχι και εδω η απάντηση.

 

 

Για να μην έχουν γραμμές για την κεραία και το nfc ακολούθησαν αυτό τον τρόπο κατασκευής.

 

 

Ένταξη αλλα εμένα η ένσταση μου ηταν διαφορετική.

 

 

 

Sent from my iPad Air 2

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
πολυ μου αρέσει το rounded γυαλι μπροστα παντως!

 

Αυτή είναι η νέα μόδα, το κακό είναι ότι τα γνωστά tempered glass / screen protector δεν κάθονται καλά σε αυτές τις οθόνες.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν full metal συσκευες και δεν εχουν SAR στο θεό.

Έτσι κι αλλιώς εγώ Bluetooth χρησιμοποιώ κάθε μέρα όλη μέρα με όλα τα κινητά.

 

Και δεν αναφερόμουν στις πλαστικές γραμμές που χρησιμοποιεί η Apple για την κεραία,αλλα οτι περιμετρικά η Sony χρησιμοποιεί full πλαστικούρα.

 

Μήπως χρησιμοποεί η Apple πλαστικούρα στο όλο το περίβλημα περιμετρικά;;;

 

Οχι η απάντηση.

 

Μήπως χρησιμοποιούσε στο z3/z5 η Sony στο 5.2 version;;;

 

Οχι και εδω η απάντηση.

 

 

 

 

 

Ένταξη αλλα εμένα η ένσταση μου ηταν διαφορετική.

 

 

 

Sent from my iPad Air 2

 

Δεν ξέρω κανένα τηλέφωνο που να ειναι full metal. Αν βγει και εχει χαμηλό SAR θα το παρω αύριο. Επίσης εγώ όπως και οι περισσότεροι άνθρωποι δεν χρησιμοποιούν bluetooth οταν ομιλούν και το SAR πεζει για μας σημαντικό ρόλο. Προσωπικά προτιμώ το πλαστικο πλαισιο και ενιαία μεταλλική πλάτη παρα τις πλαστικές γραμμές που έχουν Apple, HTC και που τώρα βάζει και η Samsung στο C5 και C7.

Δεν είναι αισθητικά ωραίες οι πλαστικές γραμμές ανάμεσα στο μέταλλο ενώ αντίθετα το πλαστικό πλαίσιο αν ταιριάζει με το σύνολο δε φαίνεται καθόλου αντιαισθητικό. Και σου λεω για μετα σημαντικότερο ειναι το SAR παρα αν ειναι πλαστικό ή μεταλλικό ή γυάλινο. Φιλικά.

Edited by joe-4
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia X

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...