Jump to content

Sony Xperia X


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κάνε λίγη εξάσκηση και πάτα λίγο παρατεταμένα το κουμπί και θα γίνουν και τα δύο ταυτόχρονα.

Αν το πατήσεις όταν είναι ανοιχτό θα κλειδώσει το κινητό ανάλογα με τα δευτερόλεπτα που έχεις βάλει στις ρυθμίσεις να κλειδώνει το κινητό όταν σβήσει η οθόνη

 

Στάλθηκε από το E5823 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 515
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το πήρα και εγώ στα 200.πρωτες εντυπώσεις καλές μου αρέσει. Το αυτοκόλλητο του nfc αν το ξεκολλήσω τι θα γίνει
Link to comment
Share on other sites

Μόλις αγόρασα το κινητό και θέλω λίγη βοήθεια σχετικά με το δακτυλικό αποτύπωμα. Πρώτον, γιατί δεν ξεκλειδώνει η οθόνη με fingerprin; Πρέπει πρώτα να πατήσω μια φορά το on button και μετά με fingerprint ξεκλειδώνει η οθόνη. Δεύτερον, γιατί δεν κλειδώνει η οθόνη με fingerprint ή δεν είναι δυνατό αυτό;

Υποθετω οτι εχεις αποθηκευσει το δακτυλικο αποτυπωμα σου στις ρυθμισεις ακολουθωντας τις οδηγιες.

Κατα τα αλλα με τον συγκεκριμενος sensor δεν απαιτειται να περασεις ολο το δακτυλο απο πανω μεχρι κατω όπως απαιτούν άλλοι σενσορες. Απλως και να τον ακουμπησεις θα δουλεψει.

Για να ξεκλειδωσεις, με μια κίνηση απλως πατώντας το κουμπί με ακουμπισμενη την επιφανεια του δακτυλικου αποτυπωματος ή με δυο κινήσεις πρώτα πατάς το κουμπί και μετά ακουμπας τον σενσορα.

Το κλειδωμα δεν εχει σχεση με τον σενσορα. Πατάς το κουμπί για να κλειδώσει η οθόνη και δεν χρειάζεται τίποτα άλλο. Οπότε επανέχρχομαι στην αρχική μου παρατήρηση, αν εχεις αποθηκευσει\εκπαιδευσει τον σενσορα, απλη διαδικασία καθώς και επίσης αν εχεις σεταρει να κλειδωνει η οθονη. Γενικά η χρήση του σένσορα προυποθετει και την υπαρξη και άλλου είδους λειδώματος πχ με σχεδιο.

Επειδη εχω και το s7, το οποιο εχει τον σένσορα στο home button, συγκριτικά η υλοποιηση λειτουργίας απο τη sony του σενσορα στο power button είναι πολύ πιο πρακτική και ποτέ δεν είχα πρόβλημα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το πήρα και εγώ στα 200.πρωτες εντυπώσεις καλές μου αρέσει. Το αυτοκόλλητο του nfc αν το ξεκολλήσω τι θα γίνει

 

Τίποτα, μόνο να θυμάσαι σε ποιο σημειο ήταν κολλημενο γιατί αλλοιώς θα ψάχνεις να βρεις γιατί δεν δουλεύει το nfc. Όλοι οι κατασκευαστές έχουν κάποιο σηματάκι που υποδηλωνει το σημειο που ειναι η κεραια του.

Βασικά το Ν του NFC βγαινει απο το near, οπότε καταλαβαίνεις ότι απο τις προδιαγραφές του για να δουλέψει το nfc, πρέπει να είναι σχεδόν σε επαφή οι δύο επιφάνειες.

Edited by mpamies40
Link to comment
Share on other sites

Υποθετω οτι εχεις αποθηκευσει το δακτυλικο αποτυπωμα σου στις ρυθμισεις ακολουθωντας τις οδηγιες.

Κατα τα αλλα με τον συγκεκριμενος sensor δεν απαιτειται να περασεις ολο το δακτυλο απο πανω μεχρι κατω όπως απαιτούν άλλοι σενσορες. Απλως και να τον ακουμπησεις θα δουλεψει.

Για να ξεκλειδωσεις, με μια κίνηση απλως πατώντας το κουμπί με ακουμπισμενη την επιφανεια του δακτυλικου αποτυπωματος ή με δυο κινήσεις πρώτα πατάς το κουμπί και μετά ακουμπας τον σενσορα.

Το κλειδωμα δεν εχει σχεση με τον σενσορα. Πατάς το κουμπί για να κλειδώσει η οθόνη και δεν χρειάζεται τίποτα άλλο. Οπότε επανέχρχομαι στην αρχική μου παρατήρηση, αν εχεις αποθηκευσει\εκπαιδευσει τον σενσορα, απλη διαδικασία καθώς και επίσης αν εχεις σεταρει να κλειδωνει η οθονη. Γενικά η χρήση του σένσορα προυποθετει και την υπαρξη και άλλου είδους λειδώματος πχ με σχεδιο.

Επειδη εχω και το s7, το οποιο εχει τον σένσορα στο home button, συγκριτικά η υλοποιηση λειτουργίας απο τη sony του σενσορα στο power button είναι πολύ πιο πρακτική και ποτέ δεν είχα πρόβλημα.

 

 

Σ' ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Αυτό που δεν μπορώ να καταφέρω είναι το εξής. Με σεταρισμένο αποτύπωμα αντίχειρα. Ας υποθέσουμε πως το τηλέφωνο είναι κλειστό/κλειδωμένο (μαύρη οθόνη). Εάν ακουμπήσω τον αντίχειρα επάνω στον σενσορα δεν ξεκλειδώνει η οθόνη. Για να ξεκλειδώσει η οθόνη πρέπει είτε να κάνω double tap στην οθόνη και μετά να ακουμπήσω τον αντίχειρα στον σένσορα είτε να πατήσω μια φορά τον σενσορα και μετά να κάνει scan. Εγώ υπέθετα πως θα μπορώ να ξεκλειδώνω τον οθόνη απλά και μόνο με ένα άγγιγμα του on. Αυτό δεν γίνεται;

 

 

Link to comment
Share on other sites

οχι πατας και μενεις εκει και ξελειδωνει.

επισης βαλε το ιδιο δαχτυλο ξανα κ ξανα στα δαχτυλικα αποτυπωματα,εχει ποσοστο ξεκλειδωματος 100% αν δεν ειναι υδρωμενο-βρεγμενο το δαχτυλο.

Link to comment
Share on other sites

Το πήρα και εγώ σε μαύρο από media markt στα 199.Νομίζω ότι είναι εξαιρετική η τιμή του.
Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

πηγα το πηρα για την αδερφη μου , με λεει το ειχα δει παλια και ειναι ομορφο. Πηγα πηρα ενα ασπρο...μετα απο λιγο ρωτησα και αν εχουν και μαυρο....:rolleyes:

 

θελω να μου πειτε το καλυτερο tempered glass / προστασια οθονης για το αγνωστο αυτο αστερακι

All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

πηγα το πηρα για την αδερφη μου , με λεει το ειχα δει παλια και ειναι ομορφο. Πηγα πηρα ενα ασπρο...μετα απο λιγο ρωτησα και αν εχουν και μαυρο....:rolleyes:

 

θελω να μου πειτε το καλυτερο tempered glass / προστασια οθονης για το αγνωστο αυτο αστερακι

 

Τελικά ποιο πήρες; Άσπρο ή μαύρο :)

 

 

Link to comment
Share on other sites

1+1, παοκ παντου, παιδια τζαμακι πειτε μου ενα καλο ομως. ZAGG που προτειναν στα media καθεται καλα?
All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

Σοβαρά το αγόρασες και στα δυο χρώματα; :) Εγώ πάντως έχω ανάμεικτες εντυπώσεις μέχρι στιγμής. Επίσης, υπάρχει μια ρύθμιση για αναγνώριση προσώπου. Δεν την δοκίμασα ακόμα αλλά όντως κάνει αυτό που αναφέρει στην περιγραφή;

 

 

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι δικα μου και τα 2, εγω πηρα ενα μαυρο παντως. Κοιτα στα 320 δεν υπηρχε περιπτωση να το παρω, στα 200 με κλειστα ματια. μονο κινεζικα παιζουν στις τιμες αυτες και εδω εχουμε φωτογραφικη που ειναι κατι ετη φωτος καλυτερη απο τα κινεζικα, στοκαδουρα UI σχεδον, και πολυ ομορφο σχεδιασμο. me gusta. Ακομα δεν το εχω σκαλιξει αρκετα αλλα πρεπει να παραδεχτω κατα βαθος ειμαι σονακιας...:O
All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το πήρα κι εγώ, σε μαύρο. Όλο για τα bezel οικόπεδα άκουγα. Καμία σχέση!! Το κινητό αδικείται στις φωτο!!

 

Τι είναι τα bezel οικόπεδα; :happy:

 

 

Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία του είναι η έκπληξη μέχρι στιγμής, κρατάει καλά για την ώρα
All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

Τι είναι τα bezel οικόπεδα; :happy:

 

Μεγάλα bezel σαν οικόπεδα :) Ακριβώς όμως, το κινητό φαίνεται με μεγαλύτερα bezels στις φωτο ενώ η πραγματικότητα είναι διαφορετική.

 

Κάνω αλλαγή από Htc One M7 (μαγικό τηλέφωνο, lagfree). Ελπίζω να μην απογοητευτώ..

Link to comment
Share on other sites

για προστασια οθονης, πατε στα media markt και βαλτε την ζελατινα που τοποθετουν επι τοπου αυτοι. Τελεια εφαρμογη, HDX νομιζω μου την ειπε. Ειναι κατι σαν ζελατινα-γυαλι. δεν κανει καθολου φουσκαλες, θα ανεβασω και φωτο πιο μετα. Δαχτυλιες οκ αντεχει, δεν ειναι ομως nillkin 9h+ pro στο τομεα αυτο. Γενικα για κυρτη οθονη εκατσε καλα, αφηνει πολυ λιγο περιθωριο οθονης δεξια αριστερα.
All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

2-2 ακριβως και τωρα τα πουλανε ενα 50ρικο πανω.ειδη σε αλλο site ξεπηδουν οι αγγελιες.το περιμενα για αυτο και το κοιταξα.μεροκαματακι τα παιδια. :lol:
Link to comment
Share on other sites

Πάντως και τα 199 ήταν πολλά χρήματα, πάντα κατά την γνώμη μου, φυσικά ίσως κάνω λάθος . Το αγόρασα την προηγούμενη Παρασκευή και μέχρι στιγμής δεν έχω βρει κάτι που να δικαιολογεί τέτοια τιμή αντιθέτως ώρες ώρες το μετανιώνω. Ενδεικτικά αναφέρω: το μενού κατά την κλήση είναι μια απογοήτευση. Ηχείο, σίγαση και πληκτρολόγιο; Μόνο 3 επιλογές κατά την κλήση; Επιλογή για βιντεοκλήση υπάρχει; Εδώ το samsung που έχω, που δεν είναι και κάτι ιδιαίτερο είναι full στις επιλογές όταν κάνεις κλήση. Μετά το fingerprint πρακτικά είναι χωρίς χρήση. Από την στιγμή που πατάς μια φορά το κουμπί, τότε ποια η χρήση του αποτυπώματος; Σαν hardware είναι δυνατό αλλά η εμφάνιση των μενού δεν βοηθάει. Πάντα ό,τι ανέφερα παραπάνω είναι από προσωπική χρήση και τις εντυπώσεις που έχω μέχρι στιγμής.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πάντως και τα 199 ήταν πολλά χρήματα, πάντα κατά την γνώμη μου, φυσικά ίσως κάνω λάθος . Το αγόρασα την προηγούμενη Παρασκευή και μέχρι στιγμής δεν έχω βρει κάτι που να δικαιολογεί τέτοια τιμή αντιθέτως ώρες ώρες το μετανιώνω. Ενδεικτικά αναφέρω: το μενού κατά την κλήση είναι μια απογοήτευση. Ηχείο, σίγαση και πληκτρολόγιο; Μόνο 3 επιλογές κατά την κλήση; Επιλογή για βιντεοκλήση υπάρχει; Εδώ το samsung που έχω, που δεν είναι και κάτι ιδιαίτερο είναι full στις επιλογές όταν κάνεις κλήση. Μετά το fingerprint πρακτικά είναι χωρίς χρήση. Από την στιγμή που πατάς μια φορά το κουμπί, τότε ποια η χρήση του αποτυπώματος; Σαν hardware είναι δυνατό αλλά η εμφάνιση των μενού δεν βοηθάει. Πάντα ό,τι ανέφερα παραπάνω είναι από προσωπική χρήση και τις εντυπώσεις που έχω μέχρι στιγμής.

 

μονο τα σαμμυ κανουν βιντεοκληση , κανενα αλλο για τα αλλα που λες μου κανει εντυπωση. Και τα σαμμυ πρεπει να πατησεις το κουμπι για να ενεργοποιηθει το δαχτυλικο αποτυπωμα. Κατα τα αλλα με 199 πηρες εργαλειο και να μην εχεις αμφιβολιες, δες τι παιρνεις στα ιδια λεφτα με 199...

All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

2-2 ακριβως και τωρα τα πουλανε ενα 50ρικο πανω.ειδη σε αλλο site ξεπηδουν οι αγγελιες.το περιμενα για αυτο και το κοιταξα.μεροκαματακι τα παιδια. :lol:

 

Τώρα ό,τι και να πω, λίγο θα είναι... :down:

 

Πάντως και τα 199 ήταν πολλά χρήματα, πάντα κατά την γνώμη μου, φυσικά ίσως κάνω λάθος . Το αγόρασα την προηγούμενη Παρασκευή και μέχρι στιγμής δεν έχω βρει κάτι που να δικαιολογεί τέτοια τιμή αντιθέτως ώρες ώρες το μετανιώνω. Ενδεικτικά αναφέρω: το μενού κατά την κλήση είναι μια απογοήτευση. Ηχείο, σίγαση και πληκτρολόγιο; Μόνο 3 επιλογές κατά την κλήση; Επιλογή για βιντεοκλήση υπάρχει; Εδώ το samsung που έχω, που δεν είναι και κάτι ιδιαίτερο είναι full στις επιλογές όταν κάνεις κλήση. Μετά το fingerprint πρακτικά είναι χωρίς χρήση. Από την στιγμή που πατάς μια φορά το κουμπί, τότε ποια η χρήση του αποτυπώματος; Σαν hardware είναι δυνατό αλλά η εμφάνιση των μενού δεν βοηθάει. Πάντα ό,τι ανέφερα παραπάνω είναι από προσωπική χρήση και τις εντυπώσεις που έχω μέχρι στιγμής.

 

Λάθος δεν είναι καθόλου. Έχω το Redmi Note 3, με ακριβώς ίδια cpu/gpu. Δε με έχει απογοητεύσει πουθενά. Και να φανταστείς ότι ήθελα να πάρω και το X, αλλά δεν πρόλαβα.

 

Στην κλήση, χωρίς να έχω δει το μενού, θες τους αριθμούς και 2-3 βασικές επιλογές, με μεγάλα εικονίδια για ευκολία. Τώρα, να έχω ένα πλέγμα με καμία 20αριά εικονίδια, τύπου Samsung, δε θα πάρω...

 

Το fingerprint λειτουργεί έτσι και στα Samsung και αν δεν κάνω λάθος και στα iPhones.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα πατας διαβάζει ανοίγει.δεν χρειάζεται να ειναι stand by συνέχεια ο αισθητηρας μια ζωη και για τον ίδιο και για την μπαταρία,δε βρίσκω λόγο δηλαδή.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia X

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...