Jump to content

LeEco Le Max 2 (X820 / X821 / Χ822 Global - X825 / Χ829 U.S.)


Paul64
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Νέος κάτοχος κι εγώ ενός (LeTV) LeEco Le Max 2 X821 4/32GB (από GeekBuying, IT Warehouse).

Θα αναφέρω κάποια πραγματάκια από τη δική μου εμπειρία, που είναι αχρείαστα για όσους έχουν ήδη το Le Max2 και έχουν τα TWRP flashing για κολατσιό, αλλά μπορεί να φανούν χρήσιμα σε όποιον σκέφτεται τώρα την αγορά του και δη από GeekBuying και ενδιαφέρονται πως πάει η μαμά ROM. Μετά θα ακολουθήσουν ερωτήσεις-απορίες προς τους μύστες του forum. ChrisBal ακούει;

 

Tο GeekBuying δεν προσφέρει τριγωνική αποστολή στην Ελλάδα, οπότε η μόνες λύσεις είναι απευθείας αποστολή από τις ευρωπαϊκές αποθήκες (IT, DE, ES).

Ισπανία είναι out of stock στα $200

Γερμανία, στα $186 και τα μεταφορικά είναι Germany-Economy (2-15 Business days), $40.52 οπότε άκυρο.

Η μόνη λύση είναι από Ιταλία, στα $186, με μεταφορικά Italy-DHL (1-2 Business days), $4.74. Επιπρόσθετα επιλογές για ''Shipping Insurance'' $1.99 (αχρείαστο μιας και έρχεται με DHL σφαιράτα, αποκλείεται να χαθεί) και ''Italia Local Return Service'' $2.99. To αφήνω στην κρίση σας αν αυτό είναι χρήσιμο. Ενδεικτικά αναφέρω: ΕΛΤΑ Ιταλία 7,80/8,70/11,20ευρ VS ΕΛΤΑ Κίνα 10,80/12,50/15,00ευρ B' Προτεραιότητα Απλό/Α' Προτεραιότητα Απλό/Α' Προτεραιότητα Συστημένο αντίστοιχα.

 

Πήρα το Χ821 λόγω: α. Η X821 ROM είναι multilanguage χωρίς κινεζιές και με περασμένο Play Store, β. Υποστηρίζει LTE Band 800MHz B20, αλλά αποδείχτηκε ότι οποιοδήποτε stock ROM (CN, IN) είναι flashable σε οποιδήποτε hardware (x820, x821, x822, x829) και ακόμα και το κινέζικο hardware x820 υποστηρίζει B20.

 

ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ

- Το στοκ x821 στην ιταλική αποθήκη είναι από το παλιό στοκ (το δικό μου ήταν 11/2016) με το παλιό λογότυπο ''LeTV'' και όχι το νέο ''LE''.

- Eφόσον είναι παλιό στοκ, παίρνεις τον 1st gen fingerprint reader. Ο δικός μου παρότι σχετικά αργός και όχι πολύ ακριβής δουλεύει ικανοποιητικά, ιδιαίτερα αν προσαρμόσεις τον τρόπο που τοποθετείς το δάχτυλο (δεν είναι deal breaker). Ακόμη έχω ακούσει ότι στο νέο στοκ των κινέζικων x820 έχουν καλύτερη οθόνη (δεν είμαι σίγουρος γι' αυτό)

- H ROM είναι Indian multilanguage 5.8.016s με Play store και Google services προεγκατεστημένες. Κινεζιές δεν υπάρχουν παρότι οι χρήσιμες LeEco εφαρμογές υπάρχουν (Phone Manager, Remote Control, File Manager κλπ)

- Η ελληνική γλώσσα interface έχει ελλειπής μεταφράσεις. Ανάμεικτα ελληνικά-αγγλικά, αλλά τουλάχιστον πουθενά κινέζικα.

- To theme/wallpaper store φαίνεται να μη λειτουργεί ακόμα και αν βάλεις Local Mainland China. Ίσως παραπέμπει σε indian servers οι οποίοι έχουν κλείσει.

- Η ROM είναι bugless κατά βάση, malware free ΑΛΛΑ δεν έχει ΟΤΑ update στα Settings και δεν περνάει SafetyNet (FAIL στα Basic Integrity και CTS profile match). Μαλλον μιλάμε για vendor(shop) ROM του geekbuying. Eύκολα όμως flashάρεις stock ROM είτε ινδική (τελευταία 5.8.019s) είτε κινέζικη bilingual (chinese-english) (τελευταία 5.9.026s)

+ Η μπαταρία παρότι παλιό στοκ, ενός χρόνου, δεν έχει καθόλου degrαdation. Έχω ολοκληρώσει 10+ κύκλους φόρτισης και το AccuBattery αναφέρει χωρητικότητα ουσιαστικά ίση με τα specs, 3100mAh.

+ Πολύ καλό standby battery draining, που φτάνει εως και 0,1%/h μετά από reboot. Βέβαια δεν είναι ενδεικτικό χρήσης αφού α. χωρίς SIM, b. όλα (WiFi, GPS, BT) off, c. μόλις 20 apps εγκατεστημένες εκ των οποίων καμμία notification/background running intensive, παρά μόνο ένα weather widget και ένα currency widget. Google play/services σεταρισμένα και μόνο ένα email account σεταρισμένο (το gmail) και αυτό σε manual update (no push notifications)

+ Αntutu 142K / GeekBench 4.1 1780 / 4300 / 7350 single-core / multi-core / RenderScript

+ Δεν είναι encrypted η ROM, AndroBench 428 / 163 ΜΒ/sec read / write. Έκανα κανονικά backup μεσω ADB->TWRP χωρίς εγκατάσταση

 

Γενικά δε θα πρότεινα αγορά x821 από geekbying λόγω του ότι για να αποφύγεις Τελωνείο πρέπει να αγοράσεις από IT Warehouse που έχει μόνο παλιό στοκ. Το x820 είναι εξαντλημένο σε όλες τις EU αποθήκες του GeekBuying εκτός από την x820 4/32GB rose gold έκδοση στα $183. Συστήνεται μόνο σε όσους βιάζονται. Η DHL delivery άψογη σε λιγότερο από 48ώρες από την ώρα που πάτησα το Buy και εννοείται με το κεφάλι σου ήσυχο χωρίς Τελωνείο αφού έρχεται από Ιταλία.

Edited by chemeng

Samsung S500 -> Siemens S65 -> Nokia E51 -> HTC Diamond2 -> Samsung Omnia7 -> Huawei P1 LTE -> ZTE Blade S6 -> Huawei P8 -> Apple iPhone SE -> LeEco Le Max2 -> Honor View20 -> Xiaomi Mi MIX3 5G -> Motorola Edge20

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα και πάλι. Ευχαριστώ πιο πριν τους φίλους που βοήθησαν στις απορίες μου.

Είμαι λοιπόν σε αναμονή του x820 4/32gb σε γκρί, αλλά να ενημερώσω (και το φίλο πιο πάνω από το ίδιο κατάστημα) πως μίλησα μαζί τους και ζήτησα αν μπορεί να γίνει τριγωνική μέσω ευρωπαικής αποθήκης. Η απάντηση ήταν πως μπορούν μέσω Ολλανδίας, όπου και το επέλεξα. Το αποτέλεσμα θα φανεί όταν γίνει η αποστολή. Στην συνέχεια βλέπω όμως ότι έχει πέσει κι άλλο η τιμή του 6/64gb σε χρυσό (η οποία πέφτει λίγο ακόμη μέσω του κουπονιού " PAYPAL "). Θεωρώ πως τα 6gb είναι υπερβολή για μένα που δεν ασχολούμαι με παιχνίδια, αλλά η τιμή του είναι τόσο δελεαστική που σκέφτομαι να αλλάξω την παραγγελία. Αυτά προς όποιον το σκέφτεται για αγορά.

Link to comment
Share on other sites

αλλά να ενημερώσω (και το φίλο πιο πάνω από το ίδιο κατάστημα) πως μίλησα μαζί τους και ζήτησα αν μπορεί να γίνει τριγωνική μέσω ευρωπαικής αποθήκης. Η απάντηση ήταν πως μπορούν μέσω Ολλανδίας, όπου και το επέλεξα. Το αποτέλεσμα θα φανεί όταν γίνει η αποστολή. Στην συνέχεια βλέπω όμως ότι έχει πέσει κι άλλο η τιμή του 6/64gb σε χρυσό (η οποία πέφτει λίγο ακόμη μέσω του κουπονιού " PAYPAL "). Θεωρώ πως τα 6gb είναι υπερβολή για μένα που δεν ασχολούμαι με παιχνίδια, αλλά η τιμή του είναι τόσο δελεαστική που σκέφτομαι να αλλάξω την παραγγελία. Αυτά προς όποιον το σκέφτεται για αγορά.

Και μόνο για τα 64GB storage αξίζει να δώσεις 20-30 δολλάρια παραπάνω πόσο μάλλον και για +2GB RAM. To 32άρι out of the box έρχεται με ~20GB free. Η τριγωνική μέσω Ολλανδίας πως γίνεται; Εμένα μου εμφανίζει τις εξής επιλογές:

 

China

- Registered Airmail (15-30 business days) $0.00 (πιθανό τελωνείο, χαμηλό fee εκτελωνισμού)

- DHL ECONOMY (4-8 business day) $4.70 (σίγουρα τελωνείο, υψηλό fee εκτελωνισμού)

- EMS (7-15 business days) $15.33 (σίγουρα τελωνείο, υψηλό fee εκτελωνισμού)

 

HongKong

- Registered Airmail (15-30 business days) $0.00 (πιθανό τελωνείο, χαμηλό fee εκτελωνισμού)

- DHL ECONOMY (4-8 business day) $7.11 (σίγουρα τελωνείο, υψηλό fee εκτελωνισμού)

- HKDHL Express (3-5 business days) $14.13 (σίγουρα τελωνείο, υψηλό fee εκτελωνισμού)

- EMS (7-15 business days) $17.74 (σίγουρα τελωνείο, υψηλό fee εκτελωνισμού)

 

Έκανες πριν την αγορά κάποια συμφωνία;

Edited by chemeng

Samsung S500 -> Siemens S65 -> Nokia E51 -> HTC Diamond2 -> Samsung Omnia7 -> Huawei P1 LTE -> ZTE Blade S6 -> Huawei P8 -> Apple iPhone SE -> LeEco Le Max2 -> Honor View20 -> Xiaomi Mi MIX3 5G -> Motorola Edge20

Link to comment
Share on other sites

Και μόνο για τα 64GB storage αξίζει να δώσεις 20-30 δολλάρια παραπάνω πόσο μάλλον και για +2GB RAM. To 32άρι out of the box έρχεται με ~20GB free. Η τριγωνική μέσω Ολλανδίας πως γίνεται; Εμένα από CN/HK αποθήκες μου εμφανίζει τις εξής επιλογές:

- Registered Airmail (15-30 business days) $0.00 (πιθανό τελωνείο, χαμηλό fee εκτελωνισμού)

- DHL ECONOMY (4-8 business day) $7.11 (σίγουρα τελωνείο, υψηλό fee εκτελωνισμού)

- HKDHL Express (3-5 business days) $14.13 (σίγουρα τελωνείο, υψηλό fee εκτελωνισμού)

- EMS (7-15 business days) $17.74 (σίγουρα τελωνείο, υψηλό fee εκτελωνισμού)

Έκανες πριν την αγορά κάποια συμφωνία;

 

Έχεις δίκιο για τον τρόπο σκέψης, γι'αυτό και προβληματίζομαι. Είναι το χρώμα που με "χαλάει", αλλά ακόμη δεν το χω πάρει απόφαση.:lol:

Δεν έχει κάποια επιλογή, οπότε μίλησα μαζί τους στο chat και μου το επαλήθευσαν πως μπορούν να το κάνουν. Τώρα από κεί κι έπειτα κράτησα και την συνομιλία μας κι ό,τι βγεί.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο για τον τρόπο σκέψης, γι'αυτό και προβληματίζομαι. Είναι το χρώμα που με "χαλάει", αλλά ακόμη δεν το χω πάρει απόφαση.:lol:

Δεν έχει κάποια επιλογή, οπότε μίλησα μαζί τους στο chat και μου το επαλήθευσαν πως μπορούν να το κάνουν. Τώρα από κεί κι έπειτα κράτησα και την συνομιλία μας κι ό,τι βγεί.

Σε νιώθω γιατί κι εγώ όταν έκανα έρευνα κινεζοαγοράς πριν κανά μήνα, είχε μπουχτίσει η αγορά με Rose Gold, και τα Gray (πρωτίστως) και Force Gold άφαντα ή σε πολύ ακριβότερη τιμή. Γι' αυτό και όταν είδα το γκρι x821 από Ιταλία δεν το πολυσκέφτηκα και τσίμπησα άμεσα (ειδικά δε όταν βρήκα και κουπόνι που το κατέβαζε από τα $200 στα $180). Άσε που το παρήγγειλα πρωί Δευτέρας και Τρίτη απόγευμα το είχα στα χέρια μου. Το ψιλομετάνιωσα που βιάστηκα γιατί υπολόγιζα ότι η αγορά θα στέρευε λόγω ότι η LeEco θα σταμάταγε σε κάποιο σημείο παραγωγή, και δεν μπορούσα να την ξαναπατήσω με ακόμα ένα φτηνό SD820 κινητό να μου ξεφεύγει (Lenovo ZUK Z2, Xiaomi Mi5S, ZUK Z2 Pro). Aλλά ξάφνου πριν 2-3 εβδομάδες ήρθαν σε στοκ περισσότερα variants και οι τιμές έπεσαν κι άλλο. Μάλιστα κοίταγα φωτό από reviews στα κινεζομάγαζα και είδα sticker με production date 08/2017, άρα δεν έχουν κλείσει ακόμα την παραγωγή. Σκέφτομουν σοβαρά να τσιμπήσω ένα 2ο στα $160, αλλά μάλλον θα περιμένω να πέσουν και τα 6/64GB ή ακόμα και τα 6/128GB. Πιστεύω ότι είναι safe bet να περιμένεις να πέσουν αυτά γιατί δεν κινδυνεύεις να μην υπάρχει στοκ. Πρώτα θα εξαντληθούν τα 32άρια και αυτό θα είναι το καμπανάκι ότι πρέπει να αγοράσεις τώρα. Αν έχει πέσει η τιμή καλώς, αν όχι έχεις χρόνο να αγοράσεις τα 64αρια/128αρια που θα είναι σε στοκ. Όταν φτάσει το 128αρι γκρι στα $250 θα τσιμπήσω σαν κόμπρα.

 

Όσο για την αποστολή από GeekBuying, δε θέλω να γίνω μάντης κακών αλλά πολύ φοβάμαι ότι εννοούν ότι η Netherlands Post (PostNL) θα είναι το ταχυδρομείο που θα κάνει το handling μόλις μπει το πακέτο Ευρώπη και απλά σου έδωσαν κινεζοαπάντηση για να αγοράσεις. Η αρχική διεύθυνση αποστολής φαίνεται ότι είναι Κίνα. Ας μας πει κάποιος που έκανε αγορά από GeekBuying με Registered Airmail αν πήρε PostNL tracking no.

Edited by chemeng

Samsung S500 -> Siemens S65 -> Nokia E51 -> HTC Diamond2 -> Samsung Omnia7 -> Huawei P1 LTE -> ZTE Blade S6 -> Huawei P8 -> Apple iPhone SE -> LeEco Le Max2 -> Honor View20 -> Xiaomi Mi MIX3 5G -> Motorola Edge20

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μερικες ερωτησεις μιας και κυριακες εχω χρονο για πειρα(γ)ματα..ειμαι με την 26s cbg

 

1) τι ειναι το safetynet?ειναι λογικο που μου βγαζει οτι δεν το εχω?

 

2) στο root explorer θελοντας να πειραξω καποια apks παρατηρησα οτι δε μ αφηνει να πατησω το r/w ενω εχω δωσει δικαιαωματα στο magisk

 

3) εχει δοκιμασει κανεις dirty flash απο την 26s στην 28s2 η να πειραματιστω πρωτος;;χαχα

 

1) το safetynet είναι πιστοποίηση της συσκευής. Με μια αναζήτηση στο γουγλή θα βρεις παραπάνω λεπτομέρειες.

2) περίεργο.

3)καλυτερα περνάτο με clean flash για να αποφύγεις και το παραμικρό θέμα.

 

Στάλθηκε από το Le X820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Σε νιώθω γιατί κι εγώ όταν έκανα έρευνα κινεζοαγοράς πριν κανά μήνα, είχε μπουχτίσει η αγορά με Rose Gold, και τα Gray (πρωτίστως) και Force Gold άφαντα ή σε πολύ ακριβότερη τιμή. Γι' αυτό και όταν είδα το γκρι x821 από Ιταλία δεν το πολυσκέφτηκα και τσίμπησα άμεσα (ειδικά δε όταν βρήκα και κουπόνι που το κατέβαζε από τα $200 στα $180). Άσε που το παρήγγειλα πρωί Δευτέρας και Τρίτη απόγευμα το είχα στα χέρια μου. Το ψιλομετάνιωσα που βιάστηκα γιατί υπολόγιζα ότι η αγορά θα στέρευε λόγω ότι η LeEco θα σταμάταγε σε κάποιο σημείο παραγωγή, και δεν μπορούσα να την ξαναπατήσω με ακόμα ένα φτηνό SD820 κινητό να μου ξεφεύγει (Lenovo ZUK Z2, Xiaomi Mi5S, ZUK Z2 Pro). Aλλά ξάφνου πριν 2-3 εβδομάδες ήρθαν σε στοκ περισσότερα variants και οι τιμές έπεσαν κι άλλο. Μάλιστα κοίταγα φωτό από reviews στα κινεζομάγαζα και είδα sticker με production date 08/2017, άρα δεν έχουν κλείσει ακόμα την παραγωγή. Σκέφτομουν σοβαρά να τσιμπήσω ένα 2ο στα $160, αλλά μάλλον θα περιμένω να πέσουν και τα 6/64GB ή ακόμα και τα 6/128GB. Πιστεύω ότι είναι safe bet να περιμένεις να πέσουν αυτά γιατί δεν κινδυνεύεις να μην υπάρχει στοκ. Πρώτα θα εξαντληθούν τα 32άρια και αυτό θα είναι το καμπανάκι ότι πρέπει να αγοράσεις τώρα. Αν έχει πέσει η τιμή καλώς, αν όχι έχεις χρόνο να αγοράσεις τα 64αρια/128αρια που θα είναι σε στοκ. Όταν φτάσει το 128αρι γκρι στα $250 θα τσιμπήσω σαν κόμπρα.

 

Όσο για την αποστολή από GeekBuying, δε θέλω να γίνω μάντης κακών αλλά πολύ φοβάμαι ότι εννοούν ότι η Netherlands Post (PostNL) θα είναι το ταχυδρομείο που θα κάνει το handling μόλις μπει το πακέτο Ευρώπη και απλά σου έδωσαν κινεζοαπάντηση για να αγοράσεις. Η αρχική διεύθυνση αποστολής φαίνεται ότι είναι Κίνα. Ας μας πει κάποιος που έκανε αγορά από GeekBuying με Registered Airmail αν πήρε PostNL tracking no.

 

Χαχα...εσύ το χεις ψάξει περισσότερο από μένα. Καλοδούλευτο να ναι και βλέπουμε για το μέλλον. :p

Για την αποστολή μου ανέφεραν Ολλανδικό tracking, αλλά ακόμη δεν έχει φύγει επομένως δε μπορώ να το επαληθεύσω.

Όταν με το καλό παραλάβω θα αναφέρω και φυσικά θα ξεκινήσει ο γολγοθάς των αναβαθμίσεων. :cool:

Να ναι καλά οι γνώστες που βοηθούν και παιδιά πιο αδαή σαν εμένα. :)

Link to comment
Share on other sites

 

Πήρα το Χ821 λόγω: α. Η X821 ROM είναι multilanguage χωρίς κινεζιές και με περασμένο Play Store, β. Υποστηρίζει LTE Band 800MHz B20, αλλά αποδείχτηκε ότι οποιοδήποτε stock ROM (CN, IN) είναι flashable σε οποιδήποτε hardware (x820, x821, x822, x829) και ακόμα και το κινέζικο hardware x820 υποστηρίζει B20.

Στα x829 ότι ROM και να φλασάρεις δεν υποστηρίζεται η Β20 - είναι θέμα hardware.

Επίσης αυτό για το "παλιό fingerprint sensor" δεν το έχω βρει κάπου να αναφέρεται για κάποια παρτίδα. Κι εγώ το "ιταλικό" 4/32 x822 έχω. Φαντάζομαι ότι ανάλογα με τη ROM και το radio που έχεις φλασάρει έχει και διαφορετική συμπεριφορά.

Τέλος για το λογότυπο (LeTV / LE) έχω διαβάσει και μια εξήγηση ότι το x822 απευθύνεται στην αγορά της Ινδίας. Μικρό το κακό όποιος και αν είναι ο λόγος, με μόνη εξαίρεση το θέμα του "παλιού fingerprint sensor"...

Καλή απόλαυση

LeEco Le Max 2 - AOSiP
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Υπάρχει τρόπος να δω ποιο le eco 2 max έχω; x820 ή x829?

Έχει διαφορά στην εγκατάσταση της s28 η επιλογή μοντέλου x820 ή x829?

Ευχαριστώ,

Στάθης

Link to comment
Share on other sites

τελικα αξιζει η αγορα του συγκεκριμενου ? σκεφτομαι να το παρω αλλα καπου στα σχολια στο σκρουτζ λενε μονο η εκδοση 820 αξζει,ισχυει αυτο?

καπου στα 150ευρω βγαινει το ροζ απο αποθηκη ευρωπαικη το 32αρι ομως.

αν παρω με τον 821 και μεγαλυτερη χωρητικότητά θα εχω ασυμβατοτητες ?

ειμαι αναμεσα σε αυτο και στο xiaomi note mi 2 στα 250 τελικη με priority line gearbest

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος να δω ποιο le eco 2 max έχω; x820 ή x829?

Αν το πήρες 1ο χέρι (φοράει μαμά rom δηλαδή, αν πας Settings -> About Phone -> στο πεδίο Model λέει αν είναι x820, x821, x822, x829

Αλλά αν το flashάρεις με ROM αλλού hardware, αλλάζει και το model. Σ'αυτήν την περίπτωση ο μόνος τρόπος να δεις τι hardware είναι το κινητό σου, πρέπει να δεις τα αυτοκόλλητα στο κουτί.

 

x820 - κινέζικη αγορά, έχει B20, υπάρχουν firmware στο ίντερνετ bilingual (αγγλικά-κινέζικα). Παίρνει συχνά ΟΤΑ updates

x821 - ινδική αγορά, έχει B20, υπάρχουν firmware στο ίντερνετ multilingual (ελληνικα συμπεριλαμβάνονται με μερική μετάφραση). Παίρνει ΟΤΑ updates, αλλά όχι τόσο συχνά όσο το κινέζικο fw

x822 - κάποια ασιατική αγορά, αλλά πλασάρεται ως EU version, έχει Β20, δεν υπάρχουν fw στο net

x829 - αμερικάνικη αγορά, ΔΕΝ έχει Β20, δεν υπάρχουν fw στο net

 

Όλα τα firmware φλασάρονται σε όλα τα μοντέλα, φλασάρισμα fw x820/821 στο x829 ναι μεν το μετατρέπει σε x820/821 αλλά ΔΕΝ ξεκλειδώνει την B20 (δεν υποστηρίζεται από το hw)

Edited by chemeng

Samsung S500 -> Siemens S65 -> Nokia E51 -> HTC Diamond2 -> Samsung Omnia7 -> Huawei P1 LTE -> ZTE Blade S6 -> Huawei P8 -> Apple iPhone SE -> LeEco Le Max2 -> Honor View20 -> Xiaomi Mi MIX3 5G -> Motorola Edge20

Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι η snap camera.

 

Στάλθηκε από το Le X820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Εγκατέστησα αυτή τη κάμερα.

https://forum.xda-developers.com/le-max-2/themes/google-pixel-hdr-camera-x820-t3655812/page24

 

Πολύ καλή υλοποίηση. με αρκετή παραμετροποιηση αλλα το εβγαλα φωτογραφία πριν λίγο κάτω απο το σπίτι μου με χαμηλό φωτισμό και ειδα φοβερή βελτιώση σε σχέση με τη κάμερα που ειναι μεσα στη ROM

My Phone Samsung Note 9

My Tablet Ipad Mini 4 4G, Samsung Tab S7 11'' 4G

My Notebook MICROSOFT SURFACE BOOK 2, HP elitebook x360

Link to comment
Share on other sites

τελικα αξιζει η αγορα του συγκεκριμενου ? σκεφτομαι να το παρω αλλα καπου στα σχολια στο σκρουτζ λενε μονο η εκδοση 820 αξζει,ισχυει αυτο?

καπου στα 150ευρω βγαινει το ροζ απο αποθηκη ευρωπαικη το 32αρι ομως.

αν παρω με τον 821 και μεγαλυτερη χωρητικότητά θα εχω ασυμβατοτητες ?

ειμαι αναμεσα σε αυτο και στο xiaomi note mi 2 στα 250 τελικη με priority line gearbest

Είτε x821, είτε 64/128GB, όλες οι ROM (stock EUI, custom EUI, full custom (RR, Lineage, MIUI)) είναι συμβατές.

Samsung S500 -> Siemens S65 -> Nokia E51 -> HTC Diamond2 -> Samsung Omnia7 -> Huawei P1 LTE -> ZTE Blade S6 -> Huawei P8 -> Apple iPhone SE -> LeEco Le Max2 -> Honor View20 -> Xiaomi Mi MIX3 5G -> Motorola Edge20

Link to comment
Share on other sites

Αν το πήρες 1ο χέρι (φοράει μαμά rom δηλαδή, αν πας Settings -> About Phone -> στο πεδίο Model λέει αν είναι x820, x821, x822, x829

Αλλά αν το flashάρεις με ROM αλλού hardware, αλλάζει και το model. Σ'αυτήν την περίπτωση ο μόνος τρόπος να δεις τι hardware είναι το κινητό σου, πρέπει να δεις τα αυτοκόλλητα στο κουτί.

 

x820 - κινέζικη αγορά, έχει B20, υπάρχουν firmware στο ίντερνετ bilingual (αγγλικά-κινέζικα). Παίρνει συχνά ΟΤΑ updates

x821 - ινδική αγορά, έχει B20, υπάρχουν firmware στο ίντερνετ multilingual (ελληνικα συμπεριλαμβάνονται με μερική μετάφραση). Παίρνει ΟΤΑ updates, αλλά όχι τόσο συχνά όσο το κινέζικο fw

x822 - κάποια ασιατική αγορά, αλλά πλασάρεται ως EU version, έχει Β20, δεν υπάρχουν fw στο net

x829 - αμερικάνικη αγορά, ΔΕΝ έχει Β20, δεν υπάρχουν fw στο net

 

Όλα τα firmware φλασάρονται σε όλα τα μοντέλα, φλασάρισμα fw x820/821 στο x829 ναι μεν το μετατρέπει σε x820/821 αλλά ΔΕΝ ξεκλειδώνει την B20 (δεν υποστηρίζεται από το hw)

 

Έγραψες!!! Ευχαριστώ πάρα πολύ!

Όντως του έχω περάσει όλες τις rom που έχουν ανεβει εδώ και έχω χάσει το αρχικό...

Το κουτί όμως όχι!!! Le X829 φαίνεται ξεκάθαρα!!! :)

Θα δοκιμάσω να επιλέξω x829 αντί για x820 στην 28s γιατί ακόμα το κινητό καλάει κάνει restart σε άσχετες φάσεις! :(

 

Υπάρχει μήπως τρόπος να έχω κάποιο background log να τρέχει και να δω τι του προκαλεί restart?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρέα. Πέρασα και εγώ την 28s μέχρι τώρα το μονο πρόβλημα είναι στις εξειδικευμένες ρυθμίσεις μου βγάζει: δυστυχώς η εφαρμογή έχει σταματήσει. στο (φλας/ειδοποιήσεις) και (απεγκατασταση εφαρμογών) και ενημερωσεις συστήματος δεν μπαίνει καθόλου. Χρειάζεται να κάνω κάποιες ρυθμίσεις;
Link to comment
Share on other sites

Είτε x821, είτε 64/128GB, όλες οι ROM (stock EUI, custom EUI, full custom (RR, Lineage, MIUI)) είναι συμβατές.

 

ειναι καποιο απο αυτα τα μοντελα καποιο πιο καλο η ολα τα ιδια ειναι?

το κινητο μπορει να παρει και την εκδοση 8,9 και σε mui και σε καθαρο αντροιντ?

το leeco 3 δεν αξιζει τοσο λογω οθονης να φανταστω ε??

Link to comment
Share on other sites

Εγκατέστησα αυτή τη κάμερα.

https://forum.xda-developers.com/le-max-2/themes/google-pixel-hdr-camera-x820-t3655812/page24

 

Πολύ καλή υλοποίηση. με αρκετή παραμετροποιηση αλλα το εβγαλα φωτογραφία πριν λίγο κάτω απο το σπίτι μου με χαμηλό φωτισμό και ειδα φοβερή βελτιώση σε σχέση με τη κάμερα που ειναι μεσα στη ROM

 

Με τι ρομ είσαι; Εμένα δε μου το περνάει εγκατάσταση...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρέα. Πέρασα και εγώ την 28s μέχρι τώρα το μονο πρόβλημα είναι στις εξειδικευμένες ρυθμίσεις μου βγάζει: δυστυχώς η εφαρμογή έχει σταματήσει. στο (φλας/ειδοποιήσεις) και (απεγκατασταση εφαρμογών) και ενημερωσεις συστήματος δεν μπαίνει καθόλου. Χρειάζεται να κάνω κάποιες ρυθμίσεις;

 

Απλά δεν τα επέλεξες να μπουν στην εγκατάσταση. Διάβασε προσεκτικά όταν κάνεις εγκατάσταση. Έχει μία σελίδα οδηγό μέσα. Κάνε custom εγκατάσταση και επέλεξε τα Magisk or Sunday settings για να μπουν. Κάνε από πάνω ξανά εγκατάσταση.

LeMax2-X820 LegionOS / LeMax2-X822 DerpFest

Xiaomi RN3Pro-MIUI10_9.3.14

Xiaomi RN9Pro-MIUI-12.5.5-RJWMIX

Link to comment
Share on other sites

Με τι ρομ είσαι; Εμένα δε μου το περνάει εγκατάσταση...

 

Δεν την χρειάζεστε αυτή αν είστε με Nougat. Μόνο GOOGLE HDR+.

LeMax2-X820 LegionOS / LeMax2-X822 DerpFest

Xiaomi RN3Pro-MIUI10_9.3.14

Xiaomi RN9Pro-MIUI-12.5.5-RJWMIX

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Υπάρχει τρόπος να δω ποιο le eco 2 max έχω; x820 ή x829?

Έχει διαφορά στην εγκατάσταση της s28 η επιλογή μοντέλου x820 ή x829?

Ευχαριστώ,

Στάθης

 

Αν έχεις 829 το γράφει πίσω στο καπάκι χαμηλά. Αν έχεις άλλο τηλέφωνο στο κουτί ή δίπλα στα IMEI.

LeMax2-X820 LegionOS / LeMax2-X822 DerpFest

Xiaomi RN3Pro-MIUI10_9.3.14

Xiaomi RN9Pro-MIUI-12.5.5-RJWMIX

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Απλά δεν τα επέλεξες να μπουν στην εγκατάσταση. Διάβασε προσεκτικά όταν κάνεις εγκατάσταση. Έχει μία σελίδα οδηγό μέσα. Κάνε custom εγκατάσταση και επέλεξε τα Magisk or Sunday settings για να μπουν. Κάνε από πάνω ξανά εγκατάσταση.

 

Σε ευχαριστώ. Έκανα custom εγκατάσταση και όλα ok.

Link to comment
Share on other sites

 

Και στο Geek με την ιδια τιμη.

Το θεμα ειναι ποιος αντεχει 2+ μηνες αναμονη και απροσδιοριστο κοστος εκτελωνισμου.

Για μενα παντως ειναι ακομα πιο δελεαστικο το 6/64 στα 176€.

Link to comment
Share on other sites

Cris εμένα πάντως συμβαίνει το εξής κουλό.

Είμαι με miui την δική σου.

Πάω να βάλω την 28s V2 σαν δεύτερη σε multirom για να τη στήσω σιγά σιγά και να δω ποια θα κρατήσω.

Όταν την έβαλα με launcher nova ξεκίνησε κανονικά.

Επειδή κάτι ήθελα να δω την έσβησα και μπήκα να την βάλω ξανά με τον eui launcher.

Όσες φορές και αν προσπάθησα πάντα σε κάποιο σημείο κόλλησε.

Μια υποτίθεται τελείωσε η εγκατάσταση αλλά γυρνώντας στο twrp είδα ότι την έσβησε σαν incomplete, άλλη απόπειρα κόλλησε στην εγκατάσταση στο 80% στον aroma , τρίτη ενώ όλα πήγαν θεωρητικά καλά έκανε bootloop στο στο logo της le eco .

Μετά έτσι για να δω πέρασα eui cuocco και μπήκε κανονικά.....

Ερώτηση : το widget του καιρού της eui που παίρνει δεδομένα τοποθεσίας μέσω IP του Wi-Fi η του 4g δεν μπορούμε να έχουμε στον nova ?

Άλλη εφαρμογή καιρού που δεν χρειάζεται ανοικτό GPS υπάρχει?

 

Στάλθηκε από το Le X820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Alcatel OT Easy ,Siemens S25 ,Nokia 8210 ,Ericsson T39 ,Nokia 5210 ,Motorola RAZR V3 ,Motorola KRZR K1 ,Samsung U700 ,LG GC900 Viewty Smart ,LG KF750 ,LG Optimus GT540 ,LG Optimus True HD LTE P936 ,Inew V3 ,Xiaomi Hongmi ,Doogee DG350 ,Coolpad F1 ,ZTE V5 Red Bull ,Cubot X9 ,Xiaomi Redmi Note 2 ,Xiaomi Redmi Note 3 ,LeTV Le 1 (X600) ,Xiaomi Redmi Note 3 Global ,Xiaomi Redmi Note 4 Global ,LeEco LeMax 2 6/64, Xiaomi Pocofone F1 6/64
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...