Jump to content

LeEco Le Max 2 (X820 / X821 / Χ822 Global - X825 / Χ829 U.S.)


Paul64
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

χωρις cdla η miui ειναι απαγορευτικη για μενα

 

Ναι ρε τα άτιμα βγάζουν απίστευτο ήχο. Χαίρεσαι να ακούς.

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!! Μετα από 6 ώρες χθες και αφού κουρκούτιασα τελειώς προσπαθώντας να βάλω twrp να κάνω root και να βάλω μια ρομ απ αυτές που διαβάζω απογοητευτηκα πλήρως... Ο bootloader ανοιχτός αλλά κάτι γίνεται και δεν αναγνωρίζει το τηλ... Να μην μακρυγορω... Υπάρχει κανείς Θεσσαλονίκη να βοηθήσει... Αποκλείεται να τα καταφέρω μόνος μου
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!! Μετα από 6 ώρες χθες και αφού κουρκούτιασα τελειώς προσπαθώντας να βάλω twrp να κάνω root και να βάλω μια ρομ απ αυτές που διαβάζω απογοητευτηκα πλήρως... Ο bootloader ανοιχτός αλλά κάτι γίνεται και δεν αναγνωρίζει το τηλ... Να μην μακρυγορω... Υπάρχει κανείς Θεσσαλονίκη να βοηθήσει... Αποκλείεται να τα καταφέρω μόνος μου
Μάλλον φταίει το καλώδιο η ενδεχομένως οι drivers στον υπολογιστή σου. Εν πας περίπτωση δες τα pm σου

 

Στάλθηκε από το Le X820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by nick1967
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τσίμπησα και γώ το "κινητάκι" μεταχερισμένο. Από ότι βλέπω φοράει την CN-26s του @CrisBal.

 

Σκέφτομαι βέβαια να του περάσω κάποια nougat για να παίζει και η google camera με το hdr+. Πριν της πάρω όλες σβάρνα, από nougat ποια είναι η λιγότερο buggy που να μην χάνει πολύ σε κάμερα και δαχτυλικό; Να δοκιμάσω LOS ή AOSP? Βλέπω ότι έχει και κάποιες Nougat ο CrisBal :)

 

Παρεμπιπτόντως, στη rom που είμαι τώρα υπάρχει κάποια κάμερα με καλύτερη απόδοση; Θυμάμαι ότι συζητάγατε παλαιότερα για ένα camera port που ετοίμαζε ο Τάσος. Τελικά προχώρησε;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα, όταν πήρα το κινητό le max 2 x829 (EUI version 5.8.016S) πέρασα το kingroot και έκανα πετυχημένα (;) root. Ωστόσο, λόγω αστάθειας του συστήματος και διαρκών - τυχαίων επανεκκινήσεων απεγκατέστησα το kingroot (χωρίς να είμαι σίγουρος ότι αυτό ήταν το πρόβλημα). Θα ήθελα να μου προτείνετε τα βήματα (ώστε να ανατρέξω στους οδηγούς στο forum) για να ρουτάρω σωστά το κινητό καθώς και την καλύτερη ρομ για την περίπτωσή μου... ευχαριστώ πολύ!:)
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα, όταν πήρα το κινητό le max 2 x829 (EUI version 5.8.016S) πέρασα το kingroot και έκανα πετυχημένα (;) root. Ωστόσο, λόγω αστάθειας του συστήματος και διαρκών - τυχαίων επανεκκινήσεων απεγκατέστησα το kingroot (χωρίς να είμαι σίγουρος ότι αυτό ήταν το πρόβλημα). Θα ήθελα να μου προτείνετε τα βήματα (ώστε να ανατρέξω στους οδηγούς στο forum) για να ρουτάρω σωστά το κινητό καθώς και την καλύτερη ρομ για την περίπτωσή μου... ευχαριστώ πολύ!:)

 

Διάβασε προσεκτικά την πρώτη σελίδα και θα τα βρεις όλα,

Le max 2 x829/6x128/ - RROS-Q-8.7.3-20210920-x2-Official

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον φταίει το καλώδιο η ενδεχομένως οι drivers στον υπολογιστή σου. Εν πας περίπτωση δες τα pm σου

 

Στάλθηκε από το Le X820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

! Ευχαριστώ Νίκο!! Θα σε πάρω το απόγευμα!!!!
Link to comment
Share on other sites

Φοραω την tele 26s-αψεγαδιαστη χωρις κανενα προβλημα) αλλα ψηνομαι να δοκιμασω και την V5F του Cris. Υπαρχει καποια εφαρμογη ωστε να με βοηθησει να περασω την νεα rom αλλα να μην χασω καμμια απο τις εφαρμογες και τις ρυθμισεις που εχω τωρα?? Το Titanium buckup μπορει να βοηθησει??
Mi Note 10 .
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς αλλά , οι rom έχουν διαφορετικές ρυθμίσεις,

Μπορείς από το titanium backup να πάρεις τις εφαρμογές και τις ρυθμίσεις συστήματος, αλλά κάπου θα έχεις πρόβλημα

Μπορείς το ίδιο από recovery , να κάνεις backup μόνο τα data , και μετά την νέα rom να τα επαναφέρεις με restore μόνο τα data, οι οθόνες σου θα είναι όπως τις βλέπεις τωρα, αλλά όλο και κάπου θα εχεις πρόβλημα

Πρόταση: titanium backup, backup εφαρμογές μόνο του χρήστη, μετά την νέα room, θα πρέπει να κάνεις όλες τις ρυθμίσεις, από το titanium backup οι εφαρμογές σου θα έλθουν με τα data τους

OnePlus 8 pro + Mi 10t lite + poco f1
Link to comment
Share on other sites

Φοραω την tele 26s-αψεγαδιαστη χωρις κανενα προβλημα) αλλα ψηνομαι να δοκιμασω και την V5F του Cris. Υπαρχει καποια εφαρμογη ωστε να με βοηθησει να περασω την νεα rom αλλα να μην χασω καμμια απο τις εφαρμογες και τις ρυθμισεις που εχω τωρα?? Το Titanium buckup μπορει να βοηθησει??

 

Ναι το pro για τις εφαρμογες για τις ρυθμισεις ομως μαλλον θα χαθουν και θα πρεπει νατις ξαναπερασεις. Ισως καποιος που γνωρίζει πιο πολλά σου πει περισσότερα.

IPHONE 11 PRO MAX

Link to comment
Share on other sites

Φοραω την tele 26s-αψεγαδιαστη χωρις κανενα προβλημα) αλλα ψηνομαι να δοκιμασω και την V5F του Cris. Υπαρχει καποια εφαρμογη ωστε να με βοηθησει να περασω την νεα rom αλλα να μην χασω καμμια απο τις εφαρμογες και τις ρυθμισεις που εχω τωρα?? Το Titanium buckup μπορει να βοηθησει??

 

V10 τελευταία βάλε. Έγινε πολύ σταθερή με πρόσθετα safety stuff. Αν όμως δεν έχεις θέματα μείνε εκεί ή πάρε Φούλ μπακαπ και γυρνάς πίσω σέ 5 λεπτά.;)

Αν πάρεις backup me Titanium και τα Data θα έχεις και τις εφαρμογές.

LeMax2-X820 LegionOS / LeMax2-X822 DerpFest

Xiaomi RN3Pro-MIUI10_9.3.14

Xiaomi RN9Pro-MIUI-12.5.5-RJWMIX

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

χθες πέρασα την v.5f (Aroma). Πιθανώς κάτι έκανα λάθος, γιατί το κινητό μου (Χ820) έπαψε να είναι rooted (πριν ήταν).

Έκανα τη διαδικασία από την αρχή, ο bootloader είναι ξεκλείδωτος και το TWRP (x2-f2fs) στη θέση του. Εγκαθιστώ αυτό το SuperSU με μήνυμα ότι η εγκατάσταση έγινε κανονικά, αλλά το κινητό παραμένει unrooted. Τι κάνω λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

χθες πέρασα την v.5f (Aroma). Πιθανώς κάτι έκανα λάθος, γιατί το κινητό μου (Χ820) έπαψε να είναι rooted (πριν ήταν).

Έκανα τη διαδικασία από την αρχή, ο bootloader είναι ξεκλείδωτος και το TWRP (x2-f2fs) στη θέση του. Εγκαθιστώ αυτό το SuperSU με μήνυμα ότι η εγκατάσταση έγινε κανονικά, αλλά το κινητό παραμένει unrooted. Τι κάνω λάθος;

 

Δεν χρειάζεται ξεχωριστό root η Ρομ έχει τα πάντα έτοιμα μέσα αρκεί να πάς ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΓΘΑ ΠΡΟΧΩΡΗΜΕΝΟΥΣ. Κάνε wipe μέσα από το Aroma και βάλε την ξανά επιλέγοντας την αντίστοιχη καρτέλα όχι την προεπιλογή και επέλεξε τι θέλεις όπως το θέλεις. Βάλε V10 ακόμη καλύτερα..

LeMax2-X820 LegionOS / LeMax2-X822 DerpFest

Xiaomi RN3Pro-MIUI10_9.3.14

Xiaomi RN9Pro-MIUI-12.5.5-RJWMIX

Link to comment
Share on other sites

Οι πρώτες μου με google camera hdr+

 

36747667084_74fa884ee2_c.jpgIMG_20171002_203956 by Andreas L., on Flickr

 

36787054143_7161a6b01b_c.jpgIMG_20171002_204050 by Andreas L., on Flickr

Που την βρίσκουμε αυτή που είναι για μας?

 

Στάλθηκε από το Le X820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Που την βρίσκουμε αυτή που είναι για μας?

 

Στάλθηκε από το Le X820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δεν υπάρχει προσαρμοσμένη για μας. Απλά βάλε κάποια και βάλε αυτές τις ρυθμίσεις

 

Model: pixel xl (corr)

Suport level override: Nexus_2015

Support HW Level back: Limited

Support HW Level front: Level_3 (δυστυχώς κρασάρει αν βάλουμε hdr+ στην μπροστινη, οπότε μόνο με level_3 παίζει)

Config camera: Pixel 2017 Hardware Zsl (DR Dogfood)

Buffer size: 15

Total imereader image count: 14

hdr+ burst: 7

Calculation hdr+ imgereader image count: Pixel, PixelXL

 

Όταν τραβάς ενεργοποίησε μόνιμα το hdr+ για την καλύτερη ποιότητα.

 

Δεν έχω προλάβει να πειραματιστώ με την google camera στο le max 2. Σύντομα θα ανεβάσω ποιες κατά τη γνώμη μου είναι οι καλύτερες ρυθμίσεις. (αν έχει κάποιος άλλος πειραματιστεί, πολύ ευχαρίστως να "ακούσουμε" τις δικές του ρυθμίσεις :) )

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Ενώ μέχρι εχτές μου έρχονταν κανονικά οι ενημερώσεις (εκτός από το gmail κάποιες φορές), σήμερα δεν μου έρχεται καμία (gmail,viber,messener...) Είμαι σε v9..., πρέπει να κάμω κάτι?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Ενώ μέχρι εχτές μου έρχονταν κανονικά οι ενημερώσεις (εκτός από το gmail κάποιες φορές), σήμερα δεν μου έρχεται καμία (gmail,viber,messener...) Είμαι σε v9..., πρέπει να κάμω κάτι?

 

Εγώ θα έλεγα να βάλεις την v10 που όπως λέει και o Cris είναι stable.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

https://www.xda-developers.com/google-camera-hdr-customization-raw-support/

 

 

την δοκιμασα σε lineage 14 δουλευει μια χαρα

 

δοκίμασα αυτές τις 2 που έχει εδώ αλλά δεν ανοίγει καμία. Λογικά θέλει κάτι που δεν έχουμε εμείς.

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

δοκίμασα αυτές τις 2 που έχει εδώ αλλά δεν ανοίγει καμία. Λογικά θέλει κάτι που δεν έχουμε εμείς.

 

Έχεις nougat? Έχεις ενεργοποιημένο το api2?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Ενώ μέχρι εχτές μου έρχονταν κανονικά οι ενημερώσεις (εκτός από το gmail κάποιες φορές), σήμερα δεν μου έρχεται καμία (gmail,viber,messener...) Είμαι σε v9..., πρέπει να κάμω κάτι?

Κοίτα να δεις μήπως έχουν απενεργοποιηθεί από την προστασία καθαρισμού οθόνης. Τσέκαρε διαχειριστή τηλεφώνου για καθαρισμό οθόνης και τράβα τες να είναι με λουκέτο στα recent apps.

LeMax2-X820 LegionOS / LeMax2-X822 DerpFest

Xiaomi RN3Pro-MIUI10_9.3.14

Xiaomi RN9Pro-MIUI-12.5.5-RJWMIX

Link to comment
Share on other sites

δοκίμασα αυτές τις 2 που έχει εδώ αλλά δεν ανοίγει καμία. Λογικά θέλει κάτι που δεν έχουμε εμείς.

Mόνο σε Nougat δουλεύει η Google HDR+ .Τα έχουμε πει πολλές φορές...Είναι πολύ καλύτερη από stock και ότι άλλο κυκλοφορεί. Αν πας σε Nougat θα δουλεύει κανονικά με ενεργό το Cam2API.;)

LeMax2-X820 LegionOS / LeMax2-X822 DerpFest

Xiaomi RN3Pro-MIUI10_9.3.14

Xiaomi RN9Pro-MIUI-12.5.5-RJWMIX

Link to comment
Share on other sites

Mόνο σε Nougat δουλεύει η Google HDR+ .Τα έχουμε πει πολλές φορές...Είναι πολύ καλύτερη από stock και ότι άλλο κυκλοφορεί. Αν πας σε Nougat θα δουλεύει κανονικά με ενεργό το Cam2API.;)
Οπότε την αφήνουμε και βλέπουμε.

 

Στάλθηκε από το Le X820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Παντως οι φωτο για νυχτα ειναι ακρως εντυπωσιακες. Καλυτερες απο οτι βγαζει το δικο μου τη μερα μη σου πω. Κι εχω 5-6 καμερες πανω. Τιποτα ετοιμες ρυθμισεις για τις δικες μας καμερες (απο το πακετο του cris, stok, google,open camera, htc camera, HD Camera) εχουμε?
Mi Note 10 .
Link to comment
Share on other sites

Mόνο σε Nougat δουλεύει η Google HDR+ .Τα έχουμε πει πολλές φορές...Είναι πολύ καλύτερη από stock και ότι άλλο κυκλοφορεί. Αν πας σε Nougat θα δουλεύει κανονικά με ενεργό το Cam2API.;)

 

Αυτή τη στιγμή του χω την lineage 14.1. Έχεις κάποια να αντιπροτείνεις με γνώμονα την μπαταρία;

 

Πάντως την google camera την έχω δοκιμάσει μέχρι στιγμής σε redmi note 4x, le max 2 και lg g5. Στα πρώτα 2 είναι εντυπωσιακή η διαφορά. Στο g5 κάπου κέρδιζες αλλά και κάπου έχανες μιας και έχει εξαιρετικό λογισμικό και OIS.

 

Παντως οι φωτο για νυχτα ειναι ακρως εντυπωσιακες. Καλυτερες απο οτι βγαζει το δικο μου τη μερα μη σου πω. Κι εχω 5-6 καμερες πανω. Τιποτα ετοιμες ρυθμισεις για τις δικες μας καμερες (απο το πακετο του cris, stok, google,open camera, htc camera, HD Camera) εχουμε?

 

Το τζαμάκι σου σε τι κατάσταση είναι; Σε εσωτερικό φωτισμό ή νύχτα (δηλαδή με το που φεύγεις από base iso) να προτιμάς nght mode auto όπου τραβάει σε 1/10.

 

Βασικά η stock camera είναι ότι έχει πολύ επιθετικό noise reduction. Θα προτιμούσα να άφηνε λίγο θόρυβο προκειμένου να διατηρούσε περισσότερη λεπτομέρια. Αλλά αυτό που με έκανε να αλλάξω rom για την google camera ήταν το πολύ μικρό dynamic range που δεν δικαιολογείται για τον αισθητήρα που έχει (τον είχα δουλέψει στο moto x style και κανονικά έχει εντυπωσιακό dynamic range)

Link to comment
Share on other sites

Με το night mode σε ολες τις καμερες που εχω βγαινουν υποκιτρινες οι φωτογραφιες . Απολυτως καμια σχεση με τις δικιες σου.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Με την tele 26s εχετε notifications σε viber, gmail, messages?? Aν ναι τι πρεπει να τσεκαριστει/ενεργοποιηθει? Στις γυναικας το Xiaomi redmi 4X ερχονται κανονικα χωρις απολυτως καμια ρυθμιση.

Mi Note 10 .
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...