Jump to content

Samsung Galaxy S7 (SM-G930F)


geovass
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 7,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα παιδιά.

 

Χθες καθώς περιεργαζόμουν το κινητό (2 εβδομάδων) λίγο πιο προσεχτικά, παρατήρησα οτι στο μέρος που είναι το flash, υπάρχει απο πανω κατι σαν μια μικρή ζελατίνα που φαίνεται σα να εχει λίγο αποκολληθεί σε μία γωνία. Αν δειτε τη φωτογραφία θα καταλάβετε.

Ξερει κανεις τι ειναι αυτο κι αν θα πρεπει να με ανησυχεί;

 

s7flash.jpg

 

Ok ακυρο... προκειται για προστατευτικο που βγαινει... Χαχαχαχα :lol:

 

Μήπως και στην κάμερα υπάρχει αυτοκόλλητο;

Link to comment
Share on other sites

Πριν από 20 ημέρες αγόρασα το κινητό. Επειδή είχα διαπιστώσει ότι κάτι τρέχει και μου τρώει την μπαταρία πολύ γρήγορα το πήγα για έλεγχο στην Smartec Χαϊδαρίου. Μου άλλαξαν πλακέτα, μπαταρία, πίσω γυαλί κτλ διότι όπως μου είπαν η μητρική δεν πέρασε το τεστ. Εκτιμώ γιατί ξέχασα να ρωτήσω ότι η εγγύηση με καλύπτει για 2 χρόνια από την ημερομηνία αγορας ανεξάρτητα της εγγύησης των ανταλλακτικών που είναι 1 χρόνο...σωστα; Υπάρχει κάποιο θέμα που στην εκκίνηση του κινητού αναγνωρίζει ως αρχική γλώσσα τα Γερμανικά αντί των Ελληνικών που είχε πριν; Επιπλεον στο Samsung info app λέει οτι το κινητό είναι refurbishment. Μου το μαγαρισαν το κινητο και δεν ξέρω αν πρέπει να λυπηθώ ή να χαρώ πού το πρόβλημα διαπιστώθηκε νωρίς.. . Πάντως εμφανισιακά δεν φαίνεται τίποτα και η αδιαβροχοποιηση ισχύει κανονικά μου είπαν, καθώς τοποθετούν τις ειδικές ταινίες όποτε δεν υπάρχει φόβος. Ποια είναι η γνώμη σας;
Link to comment
Share on other sites

...Ποια είναι η γνώμη σας;

Άποψή μου είναι πως τζάμπα κατέστρεψες το κινητό σου. Κάτι σου έτρωγε την μπαταρία και θα το έβρισκε ένας με βασικές γνώσεις σε 2 λεπτά.

Τέλος πάντων, η διμή μου ψυχή λυπήθηκε το κινητό σου, φαντάζομαι η δική σου πόσο το λυπήθηκε...

 

Και γιατί παρακαλώ δεν πήγες για αντικατάσταση συσκευής;;;;; Σίγουρα το όποιο "πρόβλημα" το κατάλαβες νωρίς, αν και οι 20 μέρες επίσης αρκούν...

 

Τέλος πάντων, κρίμα...

Link to comment
Share on other sites

Άποψή μου είναι πως τζάμπα κατέστρεψες το κινητό σου. Κάτι σου έτρωγε την μπαταρία και θα το έβρισκε ένας με βασικές γνώσεις σε 2 λεπτά.

Τέλος πάντων, η διμή μου ψυχή λυπήθηκε το κινητό σου, φαντάζομαι η δική σου πόσο το λυπήθηκε...

 

Και γιατί παρακαλώ δεν πήγες για αντικατάσταση συσκευής;;;;; Σίγουρα το όποιο "πρόβλημα" το κατάλαβες νωρίς, αν και οι 20 μέρες επίσης αρκούν...

 

Τέλος πάντων, κρίμα...

 

Για αντικατάσταση δεν πήγα διότι είχαν περάσει οι πρώτες 15 μέρες... ή ισχύει κάτι αλλο ;Εαν το πρόβλημα ήταν απλό τότε γιατί δεν το επιδιορθωσαν οι ίδιοι αλλά προέβησαν σε μέτρηση μητρικής με αποτέλεσμα να μην περάσει το τεστ;

Link to comment
Share on other sites

Πριν από 20 ημέρες αγόρασα το κινητό. Επειδή είχα διαπιστώσει ότι κάτι τρέχει και μου τρώει την μπαταρία πολύ γρήγορα το πήγα για έλεγχο στην Smartec Χαϊδαρίου. Μου άλλαξαν πλακέτα, μπαταρία, πίσω γυαλί κτλ διότι όπως μου είπαν η μητρική δεν πέρασε το τεστ. Εκτιμώ γιατί ξέχασα να ρωτήσω ότι η εγγύηση με καλύπτει για 2 χρόνια από την ημερομηνία αγορας ανεξάρτητα της εγγύησης των ανταλλακτικών που είναι 1 χρόνο...σωστα; Υπάρχει κάποιο θέμα που στην εκκίνηση του κινητού αναγνωρίζει ως αρχική γλώσσα τα Γερμανικά αντί των Ελληνικών που είχε πριν; Επιπλεον στο Samsung info app λέει οτι το κινητό είναι refurbishment. Μου το μαγαρισαν το κινητο και δεν ξέρω αν πρέπει να λυπηθώ ή να χαρώ πού το πρόβλημα διαπιστώθηκε νωρίς.. . Πάντως εμφανισιακά δεν φαίνεται τίποτα και η αδιαβροχοποιηση ισχύει κανονικά μου είπαν, καθώς τοποθετούν τις ειδικές ταινίες όποτε δεν υπάρχει φόβος. Ποια είναι η γνώμη σας;

 

Απο που το πηρες το κινητο? Μηπως ηταν refurbishment?

Link to comment
Share on other sites

Απο που το πηρες το κινητο? Μηπως ηταν refurbishment?

 

Το αγόρασα καινούργιο απο τον Γερμανό αλλα τοτε όταν το τσέκαρα η εφαρμογή δεν έδειξε ότι είναι refurbishment. Επίσης μου εμφάνιζε ως χώρα την Ελλάδα ενώ τώρα την Γερμανία.

Επιπλέον το IMEI παρέμεινε το ίδιο, αυτό λέει κάτι;

Edited by xristos75
Link to comment
Share on other sites

Το αγόρασα καινούργιο απο τον Γερμανό αλλα τοτε όταν το τσέκαρα η εφαρμογή δεν έδειξε ότι είναι refurbishment. Επίσης μου εμφάνιζε ως χώρα την Ελλάδα ενώ τώρα την Γερμανία.

Επιπλέον το IMEI παρέμεινε το ίδιο, αυτό λέει κάτι;

 

 

a3051f9a090ca2dcef6db1e262b9c331.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by xristos75
Link to comment
Share on other sites

Πριν από 20 ημέρες αγόρασα το κινητό. Επειδή είχα διαπιστώσει ότι κάτι τρέχει και μου τρώει την μπαταρία πολύ γρήγορα το πήγα για έλεγχο στην Smartec Χαϊδαρίου. Μου άλλαξαν πλακέτα, μπαταρία, πίσω γυαλί κτλ διότι όπως μου είπαν η μητρική δεν πέρασε το τεστ. Εκτιμώ γιατί ξέχασα να ρωτήσω ότι η εγγύηση με καλύπτει για 2 χρόνια από την ημερομηνία αγορας ανεξάρτητα της εγγύησης των ανταλλακτικών που είναι 1 χρόνο...σωστα; Υπάρχει κάποιο θέμα που στην εκκίνηση του κινητού αναγνωρίζει ως αρχική γλώσσα τα Γερμανικά αντί των Ελληνικών που είχε πριν; Επιπλεον στο Samsung info app λέει οτι το κινητό είναι refurbishment. Μου το μαγαρισαν το κινητο και δεν ξέρω αν πρέπει να λυπηθώ ή να χαρώ πού το πρόβλημα διαπιστώθηκε νωρίς.. . Πάντως εμφανισιακά δεν φαίνεται τίποτα και η αδιαβροχοποιηση ισχύει κανονικά μου είπαν, καθώς τοποθετούν τις ειδικές ταινίες όποτε δεν υπάρχει φόβος. Ποια είναι η γνώμη σας;
Στο βγάζει refurbished γιατί σου άλλαξαν πλακέτα και αν δεις στο phone info το manufacturing date είναι πλέον η ημέρα που στο έκαναν service. Δεν ταιριάζει λοιπόν η ημερομηνία αυτή με την ημερομηνία του IMEI (το οποίο δεν αλλαζει) γι αυτό βγάζει refurbished. Το ίδιο βγάζει και σε μένα που μετά από αποτυχημένη προσπάθεια ενημέρωσης το κινητό κόλλησε και μου είπαν στη smartec ότι θέλει αλλαγή πλακέτας.
Link to comment
Share on other sites

Στο βγάζει refurbished γιατί σου άλλαξαν πλακέτα και αν δεις στο phone info το manufacturing date είναι πλέον η ημέρα που στο έκαναν service. Δεν ταιριάζει λοιπόν η ημερομηνία αυτή με την ημερομηνία του IMEI (το οποίο δεν αλλαζει) γι αυτό βγάζει refurbished. Το ίδιο βγάζει και σε μένα που μετά από αποτυχημένη προσπάθεια ενημέρωσης το κινητό κόλλησε και μου είπαν στη smartec ότι θέλει αλλαγή πλακέτας.

 

Εμένα στο manufacturing date εμφανίζεται η 2017.03.10 και όχι η χθεσινή δηλαδή 2018.17.01. Τι συμβαίνει λοιπόν, μπας και μου έβαλαν επισκευασμένη αντί καινούργια πλακέτα?

Link to comment
Share on other sites

Για αντικατάσταση δεν πήγα διότι είχαν περάσει οι πρώτες 15 μέρες... ή ισχύει κάτι αλλο ;Εαν το πρόβλημα ήταν απλό τότε γιατί δεν το επιδιορθωσαν οι ίδιοι αλλά προέβησαν σε μέτρηση μητρικής με αποτέλεσμα να μην περάσει το τεστ;

Γιατί όσο πιο πολλά διορθώσουν, τόσο πιο πολλά παίρνουν από την μαμά... απλά...

Link to comment
Share on other sites

Cosmote σήμερα μου έβγαλε αναβάθμιση G930FXXU1DQ4 περίπου 480mb. Διάφορες ακόμα δεν έχω δει κάτι κραυγαλέο

 

480MB?? :blink::blink:

Προφανως δεν ειναι...oreo, αλλα τι εβαλε πια αυτη η cosmote μεσα? Να φανταστω πηρε ενημερωση ασφαλειας Ιανουαριου κι εχει αυξημενο μεγεθος με τα περιβοητα patches?

 

Ασφάλεια Δεκέμβριου είναι και προσθέτει σαβουρα της cosmote όπως 11888, prepaid κλπ, τα οποία αφαιρούνται. Changelog να υπήρχε κιολας να δούμε τί αλλάζει κι αν..

 

Δεν είναι λίγο περίεργο που εγώ δεν έχω λάβει την ενημέρωση αυτή; Cosmote Galaxy S7 αγορασμενο απο Public. Εχω δοκιμασει να κανω manual search for update μεσα απο τα settings και δεν βγαζει τιποτα νέο. :worry:

Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία έγινε χειρότερη με την τελευταία ενημέρωση;
Εγώ πιστεύω πολύ καλύτερη. Δεν υπάρχει μέρα να μη δω 4:30 ώρες Sot, και αυτό με ατσαλη μεταχείριση, αρκετές κλήσεις bt on κλπ...

 

Στάλθηκε από το S7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εμένα στο manufacturing date εμφανίζεται η 2017.03.10 και όχι η χθεσινή δηλαδή 2018.17.01. Τι συμβαίνει λοιπόν, μπας και μου έβαλαν επισκευασμένη αντί καινούργια πλακέτα?
Δεν ξέρω τι ακριβώς μπορεί να συμβαίνει. Πάντως εμένα μετά την αλλαγή πλακέτας (και μπαταρίας αφού το ζήτησα εγω) στις 22-10-2017 το κινητό δούλευε άψογα για κάνα μήνα. Μετά από ένα μήνα περίπου κι ενώ ήταν με μισογεμάτη μπαταρία, πήγα να το ξεκλειδώσω και δεν ανταποκρινόταν. Μαύρη οθόνη και δεν λειτουργούσε κανένα πλήκτρο τίποτα. Όταν καλούσα από άλλη συσκευή ακουγόταν ότι χτυπάει αλλά η δική μου συσκευή εντελώς νεκρή. Με τα πολλά έκανα hard reset και επανήλθε. Από τότε μου έχει συμβεί αυτό 4 φορες περίπου και πάντα φτιάχνει με hard reset. Βέβαια πιθανώς να φταίει και κάποια εφαρμογή αλλά γενικά θέλω να καταλήξω ότι δεν είναι και το καλύτερο πράγμα να σου αλλάξουν την πλακέτα. Δυστυχώς στην περίπτωση μου όμως κι αφού το κινητό κόλλησε την ώρα που έκανε update λογισμικού, η αλλαγή πλακέτας ήταν αναπόφευκτη. Πέρα από αυτό το κινητό είναι άψογο και η μπαταρία σούπερ τώρα που άλλαξε.
Link to comment
Share on other sites

Εχει κανεις το apk του launcher s8?

 

http://www.teamandroid.com/2017/04/01/download-samsung-galaxy-s8-launcher-apk/

 

https://forum.xda-developers.com/galaxy-s8/themes/s8-launcher-apk-t3581823

 

Προσοχη - παιζουν θεματα / προβληματα

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα που μου εχει παρουσιαστει ειναι πως οταν πατω συνεχομενα στην αρχικη οθονη, καθε εικονιδιο, δεν βγαινει πλεον το pop up που να μου δωσει την επιλογη να κανω καταργηση συντομευσης.Δεν μπορω να αφαιρεσω κανενα εικονιδιο πλεον ! Επισης δεν μπορω να εγκαταστησω το apk απο το link που μου εχεις δωσει.

 

EDIT:Τελικα εχω ακομα τον S8 Launcher αλλα οταν πατω κα εικονιδια δεν εμφανιζεται το pop up και οταν σερνω το εικονιδιο, δεν εμφανιζεται ο καδος να το σβησω. Καμια βοηθεια παιδια?

Edited by jimmys
Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα που μου εχει παρουσιαστει ειναι πως οταν πατω συνεχομενα στην αρχικη οθονη, καθε εικονιδιο, δεν βγαινει πλεον το pop up που να μου δωσει την επιλογη να κανω καταργηση συντομευσης.Δεν μπορω να αφαιρεσω κανενα εικονιδιο πλεον ! Επισης δεν μπορω να εγκαταστησω το apk απο το link που μου εχεις δωσει.

 

EDIT:Τελικα εχω ακομα τον S8 Launcher αλλα οταν πατω κα εικονιδια δεν εμφανιζεται το pop up και οταν σερνω το εικονιδιο, δεν εμφανιζεται ο καδος να το σβησω. Καμια βοηθεια παιδια?

 

με τις τελευταίες εκδόσεις έχει διορθωθεί εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα δοκίμασε και πες μου!! (όταν το κανεις εγκατάσταση κανε εκκαθάριση δεδομένων και cache)

https://www.apkmirror.com/apk/samsung-electronics-co-ltd/touchwiz-home/touchwiz-home-6-1-82-57-release/

Link to comment
Share on other sites

με τις τελευταίες εκδόσεις έχει διορθωθεί εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα δοκίμασε και πες μου!! (όταν το κανεις εγκατάσταση κανε εκκαθάριση δεδομένων και cache)

https://www.apkmirror.com/apk/samsung-electronics-co-ltd/touchwiz-home/touchwiz-home-6-1-82-57-release/

 

Μπορουμε απλα να εγκαταστησουμε αυτο το .apk δηλαδη (Samsung TouchWiz Home 6.1.82.57) στο S7 μας; Αυτα που γραφουν και τα αρχεια που εχουν ανεβασει στο XDA δεν χρειαζονται;

Link to comment
Share on other sites

Μπορουμε απλα να εγκαταστησουμε αυτο το .apk δηλαδη (Samsung TouchWiz Home 6.1.82.57) στο S7 μας; Αυτα που γραφουν και τα αρχεια που εχουν ανεβασει στο XDA δεν χρειαζονται;

 

εννοείτε εγώ αυτο κάνω!!! όλα τα αρχεία apk που βγαίνουν στο apkmirror ενημερωμένα και με ενδιαφέρει το κάνω εγκατάσταση (Samsung TouchWiz, Galaxy Apps, Keyboard ,Gallery,weather αυτα εχω βαλει μεχρι τωρα) απλά να μην βάζεις τις εκδόσεις beta γιατί έχουν θέμα οι περισσότερες και επίσης πολλές από τις αναβαθμίσεις που βγάζουν κολλάνε το κινητό πχ το Always on display 2 update που έβγαλε ήταν άστα να πάνε κόλλαγε όλο το κινητό και μετά το αφησα στο αρχικό του δεν ασχολήθηκα άλλο!! επίσης σε πολλές εφαρμογές όπως Τα αρχεια μου στις ρυθμίσεις έχει το σχετικά με την εφαρμογή εκεί σου βγάζει άμα έχεις την τελευταία έκδοση η θέλει ενημέρωση (δεν μιλάω από τις ρυθμίσεις στο κινητό που σου βγάζει όλες τις εφαρμογές εκεί δεν φαίνεται) σε άλλες πάλι δεν έχει όπως τα μηνύματα η το τηλέφωνο η επαφές

https://www.apkmirror.com/apk/samsung-electronics-co-ltd/

(άμα σου βγάλει στην εγκατάσταση ""app not installed the package conflicts with an existing package by the same name" το τότε πας στις ρυθμίσεις μετά οθόνη κλειδώματος και ασφάλεια ενεργοποιείς τις άγνωστες πηγες και την ασφαλή εκκίνηση. κανεις restart και προσπαθείς πάλι

σε περίπτωση μετά από καιρό αφού ήδη τα έχεις ενεργοποιημένα σου βγάλει πάλι το ίδιο μήνυμα τα απενεργοποιείς κανεις restart και όταν ανοίξει το κινητό το ξανακάνεις από την αρχή την διαδικασία και κανεις restart πάλι και το κανεις εγκατάσταση

Edited by themis0009
Link to comment
Share on other sites

εννοείτε εγώ αυτο κάνω!!! όλα τα αρχεία apk που βγαίνουν στο apkmirror ενημερωμένα και με ενδιαφέρει το κάνω εγκατάσταση (Samsung TouchWiz, Galaxy Apps, Keyboard ,Gallery,weather αυτα εχω βαλει μεχρι τωρα) απλά να μην βάζεις τις εκδόσεις beta γιατί έχουν θέμα οι περισσότερες και επίσης πολλές από τις αναβαθμίσεις που βγάζουν κολλάνε το κινητό πχ το Always on display 2 update που έβγαλε ήταν άστα να πάνε κόλλαγε όλο το κινητό και μετά το αφησα στο αρχικό του δεν ασχολήθηκα άλλο!! επίσης σε πολλές εφαρμογές όπως Τα αρχεια μου στις ρυθμίσεις έχει το σχετικά με την εφαρμογή εκεί σου βγάζει άμα έχεις την τελευταία έκδοση η θέλει ενημέρωση (δεν μιλάω από τις ρυθμίσεις στο κινητό που σου βγάζει όλες τις εφαρμογές εκεί δεν φαίνεται) σε άλλες πάλι δεν έχει όπως τα μηνύματα η το τηλέφωνο η επαφές

https://www.apkmirror.com/apk/samsung-electronics-co-ltd/

(άμα σου βγάλει στην εγκατάσταση ""app not installed the package conflicts with an existing package by the same name" το τότε πας στις ρυθμίσεις μετά οθόνη κλειδώματος και ασφάλεια ενεργοποιείς τις άγνωστες πηγες και την ασφαλή εκκίνηση. κανεις restart και προσπαθείς πάλι

σε περίπτωση μετά από καιρό αφού ήδη τα έχεις ενεργοποιημένα σου βγάλει πάλι το ίδιο μήνυμα τα απενεργοποιείς κανεις restart και όταν ανοίξει το κινητό το ξανακάνεις από την αρχή την διαδικασία και κανεις restart πάλι και το κανεις εγκατάσταση

 

Ναι απο το apkmirror κατεβαζω τα updates του Mi Fit app που αργουν να ανεβουν στο Play store.

Thanks για τις οδηγιες. Ισως το δοκιμασω καποια στιγμη.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά η πίσω κάμερα έχει ζελατίνα απο την συσκευασία;

 

Εγω ειχα στο flash / HR sensor. Και στην αρχη ουτε που το ειχα καταλαβει.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σύμφωνα με το https://www.sammobile.com/

τα παρακάτω είναι τα τελευταία / νεότερα firmwares που έχουν βγει ή θα "φτάσουν" συντομα στις συσκευές μας:

 

Galaxy S7 Greece (Cosmote)(COS) SM-G930F 7 G930FXXS1DQK6

Galaxy S7 Greece (Cosmote)(COS) SM-G930F 7 G930FXXU1DQL4

Galaxy S7 Greece (Vodafone)(VGR) SM-G930F 7 G930FXXS1DQLC

Galaxy S7 Greece (Vodafone)(VGR) SM-G930F 7 G930FXXS1DQKH

 

εγω παντως (Cosmote) δεν εχω (ακόμα) κάποιο από αυτά στη συσκευή μου.

Link to comment
Share on other sites

Λογικα το κινητο μας δεν θα παρει και την εκδοση android 8 και τελος?

 

Απ' οτι ξερω τα κινητα της samsung παιρνουν παντα 2 βασικες εκδοσεις android απο αυτη που ερχονται.

 

Π.χ, το samsung galaxy s7 ηρθε με την android 6 και θα παρει την 7 & 8 και τελος.

 

Ετσι δεν ειναι?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S7 (SM-G930F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...