Jump to content

Ποιο κινητό βγάζει τις καλύτερες φωτογραφίες; (Νο3)


 Κοινοποίηση

Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;  

712 members have voted

  1. 1. Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;

    • Apple
      45
    • HTC
      43
    • Huawei
      27
    • Lenovo
      6
    • LG
      123
    • Microsoft / Nokia
      136
    • Motorola
      9
    • Samsung
      206
    • Sony
      46
    • Xiaomi
      24
    • ZTE
      7
    • Meizu
      15
    • ...άλλη εταιρεία
      25


Recommended Posts

Δεν ειναι καλες οι φωτο...κατω του μετριου θα ελεγα.

Καθολου λεπτομερεια, υπερβολικο παστελ για να σβησει ο θορυβος και ξεπλυμενα χρωματα.

 

Έχεις δίκιο, τις είδα σε υπολογιστή και δεν είναι όπως στην οθόνη του κινητού. Όντως θα μπορούσε πολύ καλύτερα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 42 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ναι έτσι είναι. Νομίζω μετά κάνει upscale από 12 στα 20. Οκ, θα δοκιμάσω και με στα 12 και βλέπουμε.

 

Αν λειτουργεί έτσι σίγουρα είναι καλύτερα να τραβάς στα 12.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σήμερα παρέλαβα από amazon τον "Manfrotto PIXI Mini Tripod", μικρός, στοιβαρός φορτώνεις μέχρι και DSLR με φακό κιτ ;)

 

https://www.amazon.co.uk/gp/product/B00GUND8XM/ref=oh_aui_detailpage_o00_s01?ie=UTF8&psc=1

 

Είναι πτυσομενο? Για να κρατάς το κινητό τι πήρες ? Έχω ένα φθηνό από ebnb που κρατάει με λίγη προσοχή και σηκώνεται και 30 πόντους ακόμα που βολεύει αλλά δεν έχω να στηρίξω κινητό. Το είχα για την ψηφιακή. Σκέφτομαι να πάρω αυτό που πρότεινες αλλά θα ήταν καλό να σηκώνεται λίγο

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο αντάπτορα καλό είναι να τον αποφύγεται ειδικά τύπου τζαμπο. Δεν έχει καλό υλικό επαφής και όταν σφίγγεις για να κρατήσεις το τηλέφωνο αυτό μπορεί να σου ξεφύγει και να έρθει σε επαφή το μέταλλο του αντάπτορα με το γυαλί του τηλεφώνου. Είναι ιδιαίτερο και το S8+ με αρκετό γυαλί στο πλάι οπότε δεν το ρισκάρεις. Τον τελευταίο χρόνο έχω πάρει δεξιά και αριστερά αρκετούς φθηνούς αντάπτορες και στο τέλος δεν έχει επιζήσει κανένας και αν τα μάζευα τα λεφτά θα μπορούσα να πάρω ένα καλό που θα τον είχα για πολλά χρόνια. Η φθήνια τρώει τον παρά :cool:.

 

Εκεί είναι που το V10 με μεταλλικό σασί γύρω γύρω χωρίς καθόλου πλήκτρα είναι ιδανικό για τους αντάπτορες. Με τη θήκη βέβαια τις στρετσάρει στα όρια λόγω μεγέθους....

"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

Είναι πτυσομενο? Για να κρατάς το κινητό τι πήρες ? Έχω ένα φθηνό από ebnb που κρατάει με λίγη προσοχή και σηκώνεται και 30 πόντους ακόμα που βολεύει αλλά δεν έχω να στηρίξω κινητό. Το είχα για την ψηφιακή. Σκέφτομαι να πάρω αυτό που πρότεινες αλλά θα ήταν καλό να σηκώνεται λίγο

 

Νίκο τo πήρα για το κινητό αλλά και για την Fuji Χ-Τ2 mirrorless που ξεπερνάει το 1Kg για να τραβάω και με τα 2 βίντεο τον πιτσιρικά στις εργασίες του ακουμπισμένο επάνω στο τραπέζι.

 

Υπάρχει και έκδοση με πτυσσόμενα ποδάρια το "Manfrotto PIXI EVO 2-Section Mini Tripod"

https://www.amazon.co.uk/Manfrotto-PIXI-2-Section-Mini-Tripod/dp/B0152X16XO/ref=sr_1_2?ie=UTF8&qid=1500449267&sr=8-2&keywords=Manfrotto+Mini+Tripod

αλλά εμένα αφενός μου φάνηκε πολύ ακριβό σε σχέση με τη βασική έκδοση και αφετέρου ήθελα χαμηλό κέντρο βάρους και δεν το πήρα.

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

S8+

 

35357491450_bdc34c3216_c.jpg2017-07-06_01-16-53 by V M, on Flickr

 

εκτος απο τη δυνατη γωνια ληψης που οδηγει το ματι ιδανικα εχει και φοβερη ευκρινεια και χρωματα!!!

 

πολυ δυνατη!!!

Link to comment
Share on other sites

εκτος απο τη δυνατη γωνια ληψης που οδηγει το ματι ιδανικα εχει και φοβερη ευκρινεια και χρωματα!!!

 

πολυ δυνατη!!!

 

Ευχαριστώ Μάριε. Ο θόρυβος κρατιέται σε χαμηλά επίπεδα ακόμα και στο τέρμα βάθος στα σκοτεινά.

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Νίκο τo πήρα για το κινητό αλλά και για την Fuji Χ-Τ2 mirrorless που ξεπερνάει το 1Kg για να τραβάω και με τα 2 βίντεο τον πιτσιρικά στις εργασίες του ακουμπισμένο επάνω στο τραπέζι.

 

Υπάρχει και έκδοση με πτυσσόμενα ποδάρια το "Manfrotto PIXI EVO 2-Section Mini Tripod"

https://www.amazon.co.uk/Manfrotto-PIXI-2-Section-Mini-Tripod/dp/B0152X16XO/ref=sr_1_2?ie=UTF8&qid=1500449267&sr=8-2&keywords=Manfrotto+Mini+Tripod

αλλά εμένα αφενός μου φάνηκε πολύ ακριβό σε σχέση με τη βασική έκδοση και αφετέρου ήθελα χαμηλό κέντρο βάρους και δεν το πήρα.

 

Όντως τα διπλά λεφτά, αν και πολλές φορές ήθελα την προέκταση ειδικά σε ανωμαλο έδαφος έχει βολέψει, αλλά οκ δεν ξέρω αν θα έδινα τόσα. Μάλλον θα χτυπήσω το δικό σου

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Μάριε. Ο θόρυβος κρατιέται σε χαμηλά επίπεδα ακόμα και στο τέρμα βάθος στα σκοτεινά.

Ναι Βασίλη το ειδα, έχουμε δει αρκετά νυχτερινα δειγματα απο το σ8 και ο θόρυβος στις πλείστες των περιπτώσεων είναι σε πολυ χαμηλά επίπεδα.

Ειπα να μην το αναφέρω ξανά για να μην γίνει κουραστικό αλλα και επειδή κάποιοι κοντραρονται μονοι τους και προσπαθουν να μας μάθουν την αλφαβήτα σχετικά με την φωτογραφία (πχ χρήση τριποδα)

Link to comment
Share on other sites

Htc 10 auto

 

35850295262_c63dbe9d5a_c.jpg2017-07-19_12-36-32 by Guardian, on Flickr

 

Sent from my Black Leather Htc 10

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Htc 10 auto

 

35850295262_c63dbe9d5a_c.jpg2017-07-19_12-36-32 by Guardian, on Flickr

 

Sent from my Black Leather Htc 10

 

Παρακαλούμε για τα κατοικίδιά σας υπάρχει αντίστοιχο τόπικ.... :p

"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

@tarirs μου φαινονται λιγο κουνημενες, επισης ειναι private και δεν μπορουμε να τις δουμε σε φουλ μεγεθος

+ ότι είναι η ίδια φωτό....

"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

@tarirs μου φαινονται λιγο κουνημενες, επισης ειναι private και δεν μπορουμε να τις δουμε σε φουλ μεγεθος

 

κουναγε το καραβι....οι μηχανες....δεν ειχα σταθερο χερι ....

 

ΥΓ. private πως το κανω να μην ειναι...???:(

android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

κουναγε το καραβι....οι μηχανες....δεν ειχα σταθερο χερι ....

 

ΥΓ. private πως το κανω να μην ειναι...???:(

 

ρυθμισεις, ρυθμ. λογαρ, ιδιωτικοτητα και άδειες

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβα από amazon τον "Manfrotto PIXI Mini Tripod", μικρός, στοιβαρός φορτώνεις μέχρι και DSLR με φακό κιτ ;)

 

https://www.amazon.co.uk/gp/product/B00GUND8XM/ref=oh_aui_detailpage_o00_s01?ie=UTF8&psc=1

 

 

εισαι παιχτουρα ευχαριστω πολυ!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Μάριε. Ο θόρυβος κρατιέται σε χαμηλά επίπεδα ακόμα και στο τέρμα βάθος στα σκοτεινά.

 

Μ'αρεσει που το παρουσιαζεις ως κατι θετικο για το galaxy s8.

H φωτo ειναι με iso 160...δηλαδη αμα ειχε και θορυβο σε τοσο χαμηλο iso, η καμερα θα ηταν για πεταμα.

Εαν καποιος πρεπει να θριαμβολογησει για διαχειριση θορυβου σε βραδυνες ειναι η Xiaomi με το mi5s.

Δειτε το δειγμα εδω...iso=6400 παρακαλω και σχεδον καθολου θορυβος

33466343654_c8ca857c3b_c.jpgIMG_20170427_224132_HHT by manthos kalaitzidis, on Flickr

Link to comment
Share on other sites

Μ'αρεσει που το παρουσιαζεις ως κατι θετικο για το galaxy s8.

H φωτo ειναι με iso 160...δηλαδη αμα ειχε και θορυβο σε τοσο χαμηλο iso, η καμερα θα ηταν για πεταμα...

 

... Το παρουσιάζω ως κάτι θετικό για τη φωτογραφία. Το ότι το ISO είναι 160 δεν σημαίνει ότι δεν θα έχει και θόρυβο η φωτογραφία αλλιώς θα τραβάγαμε πάντα στα 100 και θα τελείωνε το θέμα του θορύβου απλά στα 100 έχεις λιγότερο θόρυβο απ' ότι στα 400 και ο οποίος θα είναι λιγότερος απ' ότι στα 800 κ.λ.π. ;).

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

... Το παρουσιάζω ως κάτι θετικό για τη φωτογραφία. Το ότι το ISO είναι 160 δεν σημαίνει ότι δεν θα έχει και θόρυβο η φωτογραφία αλλιώς θα τραβάγαμε πάντα στα 100 και θα τελείωνε το θέμα του θορύβου απλά στα 100 έχεις λιγότερο θόρυβο απ' ότι στα 400 και ο οποίος θα είναι λιγότερος απ' ότι στα 800 κ.λ.π. ;).

 

Το ότι το ISO είναι 160 δεν σημαίνει ότι δεν θα έχει και θόρυβο.

αυτο ειναι λαθος.Ακομα και κινητα δεκαετιας με iso 160 δεν προκειται να εμφανισουν θορυβο..

Φοβερη δουλεια στον τομεα αυτο εχει γινει στο mi5s...Οπως δειχνω και πιο πανω.

Link to comment
Share on other sites

Μ'αρεσει που το παρουσιαζεις ως κατι θετικο για το galaxy s8.

H φωτo ειναι με iso 160...δηλαδη αμα ειχε και θορυβο σε τοσο χαμηλο iso, η καμερα θα ηταν για πεταμα.

Εαν καποιος πρεπει να θριαμβολογησει για διαχειριση θορυβου σε βραδυνες ειναι η Xiaomi με το mi5s.

Δειτε το δειγμα εδω...iso=6400 παρακαλω και σχεδον καθολου θορυβος

33466343654_c8ca857c3b_c.jpgIMG_20170427_224132_HHT by manthos kalaitzidis, on Flickr

 

Δεν μου αρέσει ο τρόπος γραφής σου θα πρέπει να συμμορφωθείς με τους κανόνες της κοινότητας, άμεσα κιόλας :down:

Link to comment
Share on other sites

Μ'αρεσει που το παρουσιαζεις ως κατι θετικο για το galaxy s8.

H φωτo ειναι με iso 160...δηλαδη αμα ειχε και θορυβο σε τοσο χαμηλο iso, η καμερα θα ηταν για πεταμα.

Εαν καποιος πρεπει να θριαμβολογησει για διαχειριση θορυβου σε βραδυνες ειναι η Xiaomi με το mi5s.

Δειτε το δειγμα εδω...iso=6400 παρακαλω και σχεδον καθολου θορυβος

33466343654_c8ca857c3b_c.jpgIMG_20170427_224132_HHT by manthos kalaitzidis, on Flickr

 

Πόσο εμπιστοσύνη έχεις στο λογισμικό της xiaomi ότι όντως το πραγματικό iso είναι 6400 και όχι κάτι πλασματικό? Εγώ καθόλου πάντως...

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Πόσο εμπιστοσύνη έχεις στο λογισμικό της xiaomi ότι όντως το πραγματικό iso είναι 6400 και όχι κάτι πλασματικό? Εγώ καθόλου πάντως...

Είναι κάτι που με "βασανίζει" και μένα από την πρώτη ημέρα που είδα βραδινές του Mi5s.

Τέτοια διαχείριση θορύβου...είναι πραγματικά αξιοζήλευτη και δεν νομίζω να υπάρχει σε άλλη συσκευή. Βλέπεις βραδιές από Mi5s με ISO 3200 και δεν υπάρχει ίχνος κόκκου!!!!! OMG!

Από την άλλη, διαχείριση θορύβου μέσω software από ποιόν;;;; Από την Xiaomi; Που πετάει ότι κάμερα βρεί επάνω στις συσκευές της και γειά σας;;;; Που η λέξη software κάμερας για αυτήν είναι άγνωστη;

Αντικρουόμενα πράγματα. :worry:

Γενικά, ενστερνίζομαι απόλυτα με τους ενδοιασμούς σου. Άν και δεν ξέρω κατά πόσο η αποτύπωση των τιμών (ISO, κλείστρο, φωτεινότητα κλπ...) είναι θέμα του εκάστοτε software ή κάτι fix - standard που καταγράφεται με συγκεκριμένο πάντα τρόπο.

Edited by pavlidisc

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Είναι κάτι που με "βασανίζει" και μένα από την πρώτη ημέρα που είδα βραδινές του Mi5s.

Τέτοια διαχείριση θορύβου...είναι πραγματικά αξιοζήλευτη και δεν νομίζω να υπάρχει σε άλλη συσκευή. Βλέπεις βραδιές από Mi5s με ISO 3200 και δεν υπάρχει ίχνος κόκκου!!!!! OMG!

Από την άλλη, διαχείριση θορύβου μέσω software από ποιόν;;;; Από την Xiaomi; Που πετάει ότι κάμερα βρεί επάνω στις συσκευές της και γειά σας;;;; Που η λέξη software κάμερας για αυτήν είναι άγνωστη;

Αντικρουόμενα πράγματα. :worry:

Γενικά, ενστερνίζομαι απόλυτα με τους ενδοιασμούς σου. Άν και δεν ξέρω κατά πόσο η αποτύπωση των τιμών (ISO, κλείστρο, φωτεινότητα κλπ...) είναι θέμα του εκάστοτε software ή κάτι fix - standard που καταγράφεται με συγκεκριμένο πάντα τρόπο.

 

Χρήστο, το Iso σχετίζεται με τη φωτοευαισθησία του αισθητήρα. όσο υψηλότερο, τόσο πιο ευαίσθητος γίνεται στο φώς. Αν λοιπόν η κάμερα του xiaomi κάνει τη νύχτα - μέρα, τότε το iso πράγματι θα είναι 3200 η 6400.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...