Jump to content

Ποιο κινητό βγάζει τις καλύτερες φωτογραφίες; (Νο3)


 Κοινοποίηση

Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;  

712 members have voted

  1. 1. Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;

    • Apple
      45
    • HTC
      43
    • Huawei
      27
    • Lenovo
      6
    • LG
      123
    • Microsoft / Nokia
      136
    • Motorola
      9
    • Samsung
      206
    • Sony
      46
    • Xiaomi
      24
    • ZTE
      7
    • Meizu
      15
    • ...άλλη εταιρεία
      25


Recommended Posts

Μετα απο αρκετή ξεκούραση και περισυλλογή επέστρεψα...

Υπόσχομαι να ειμαι καλο και υπάκουο παιδί.:cry:

950 xl

 

35722293631_c72c92f062_c.jpgWP_20170710_23_57_30_Pro by Nikos Manousakis, on Flickr

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μετα απο αρκετή ξεκούραση και περισυλλογή επέστρεψα...

Υπόσχομαι να ειμαι καλο και υπάκουο παιδί.:cry:

950 xl

 

35722293631_c72c92f062_c.jpgWP_20170710_23_57_30_Pro by Nikos Manousakis, on Flickr

 

Καλως τον...καλως ηρθες!

Link to comment
Share on other sites

Το bokeh πως το κάνετε;

 

 

 

Η με την μαμά κάμερα η με εφαρμογή τρίτου.

Τώρα πως το ονομάζει η κάθε εταιρία δεν ξέρω.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

Το bokeh πως το κάνετε;

 

αν εχεις samsung χρησιμοποιησε το mode επιλεκτικη εστιαση και εστιασε σε ενα κοντινο αντικειμενο, ιδανικα φτιαξε - επελεξε το background σου ωστε να αναδεικνυει το αντικειμενο αυτο. (γινεται και σε auto ή manual mode απλα ειναι λιγο πιο ξεκαθαρο με το mode που λεω)

 

πειραματισου και βαλε δειγματα να δουμε

Link to comment
Share on other sites

αν εχεις samsung χρησιμοποιησε το mode επιλεκτικη εστιαση και εστιασε σε ενα κοντινο αντικειμενο, ιδανικα φτιαξε - επελεξε το background σου ωστε να αναδεικνυει το αντικειμενο αυτο. (γινεται και σε auto ή manual mode απλα ειναι λιγο πιο ξεκαθαρο με το mode που λεω)

 

πειραματισου και βαλε δειγματα να δουμε

Ναι Samsung έχω!

Οταν βρω ευκαιρία θα το δοκιμάσω και θα σας δείξω. Βρήκα πως γίνεται. Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφη !!!

 

Υ.Γ. Το σημαδάκι πάνω δςξιά τι είναι και με χαλάει στο να την απολάυσω στην εντέλεια :).

Γλάρος :)

 

Στάλθηκε από το HTC 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Βασικα μου φαινεται οτι μπερδευτετε το bokeh με το backround blur.

Bokeh is the visual quality of out-of-focus area...

 

Μιλάς με γρίφους γέροντα... Ποια η διαφορά στην πράξη;

Link to comment
Share on other sites

Μιλάς με γρίφους γέροντα... Ποια η διαφορά στην πράξη;

 

Αυτη ειναι η διαφορα. Bokeh (η τριτη ειναι δικη μου):

 

8312268573_4b7b0567ce_o.jpg

 

bokeh-girl-portrait-photography-wallpapers-14358419248ng4k.jpg

 

34009859655_de64ec6cc8_c.jpgDSC04560-1 by Andreas L., on Flickr

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Με τη διαφορά οτι το μέλος ρώτησε πως γίνεται αυτό και οχι τι είναι θεωρίες κτλπ.

Φαντάζομαι αν κάνει Google search τα μαθαίνει ολα αυτα.

Απλη απάντηση στην ερώτηση χωρίς πολλά πολλά.

Link to comment
Share on other sites

Με τη διαφορά οτι το μέλος ρώτησε πως γίνεται αυτό και οχι τι είναι θεωρίες κτλπ.

Φαντάζομαι αν κάνει Google search τα μαθαίνει ολα αυτα.

Απλη απάντηση στην ερώτηση χωρίς πολλά πολλά.

 

Δεν νομιζω οτι ρωτησε αυτο αλλα μαλλον να δωσουμε δειγματα για να ειναι ξεκαθαρη η διαφορα.

 

Κατα τα αλλα γινεται με μεγαλο αισθητηρα, ανοιχτο διαφραγμα, μεγαλο focal και background που να εχει μεγαλη αποσταση απο το θεμα. Στο κινητο γενικα δεν ειναι και τοσο εφικτο για αυτο και εχουμε το artificial bokeh

 

Κατα τα αλλα cool. Στη τελικη μπορεις και εσυ να απαντησεις :)

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι ρωτησε αυτο αλλα μαλλον να δωσουμε δειγματα για να ειναι ξεκαθαρη η διαφορα.

 

Κατα τα αλλα γινεται με μεγαλο αισθητηρα, ανοιχτο διαφραγμα, μεγαλο focal και background που να εχει μεγαλη αποσταση απο το θεμα. Στο κινητο γενικα δεν ειναι και τοσο εφικτο για αυτο και εχουμε το artificial bokeh

 

Κατα τα αλλα cool. Στη τελικη μπορεις και εσυ να απαντησεις :)

 

Προσωπικά εδώ βλέπω στρογγυλά σχήματα όπως λέει και στο άρθρο που ανέβασε ο gtf. Δεν είναι bokeh αυτό;

 

35208061914_735c3e1a3f_c.jpg2017-07-20_07-20-47 by alex-mand, on Flickr

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι ρωτησε αυτο αλλα μαλλον να δωσουμε δειγματα για να ειναι ξεκαθαρη η διαφορα.

 

Κατα τα αλλα γινεται με μεγαλο αισθητηρα, ανοιχτο διαφραγμα, μεγαλο focal και background που να εχει μεγαλη αποσταση απο το θεμα. Στο κινητο γενικα δεν ειναι και τοσο εφικτο για αυτο και εχουμε το artificial bokeh

 

Κατα τα αλλα cool. Στη τελικη μπορεις και εσυ να απαντησεις :)

 

Η ερώτηση ήταν το '' bokeh πως το κάνετε;'' και σε αυτό απάντησα απλά αυτό λέω.

Link to comment
Share on other sites

@Abdalis_3k60 ναι, θα μπορουσες να το πεις bokeh.

 

Δεν ειναι μονο κυκλακια αλλα γενικα οταν γινεται πιο συμπαγες το background με ενα ποιοτικο τροπο. Να δινει δηλαδη μια υφη που μεσα της θα δεις και "κυκλακια" ή "κρυσταλλακια"

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Η ερώτηση ήταν το '' bokeh πως το κάνετε;'' και σε αυτό απάντησα απλά αυτό λέω.

 

Εγω σε αυτο απαντησα παντως: "Μιλάς με γρίφους γέροντα... Ποια η διαφορά στην πράξη;"

 

Κατα τα αλλα ας εχουμε λιγο πιο χαλαρους ρυθμους.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Κατα τα αλλα ας εχουμε λιγο πιο χαλαρους ρυθμους.

 

Δεν υπήρχε καμία δόση ειρωνείας στο σχόλιο μου. Γνωστή φράση για χιούμορ ήταν, αλλά οκ.

Για τα του bokeh θα ανεβάσω μια που τελικιαζει το bokeh effect στο κινητό μου.

 

35920263201_9ef18c5904_c.jpg2017-07-21_02-20-51 by alex-mand, on Flickr

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπήρχε καμία δόση ειρωνείας στο σχόλιο μου. Γνωστή φράση για χιούμορ ήταν, αλλά οκ.

 

Δεν αναφερομουν σε σενα. :) Αν δεις η παραθεση του κειμενου σου εγινε απλα για να δειξω ως προς την ερωτηση που απαντησα και μετα απλα συνεχιζα το κειμενο μου. Ηταν σαφες οτι εκανες χιουμορ. ;)

 

Το διορθωνω για να ειναι πιο ξεκαθαρο.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Δεν αναφερομουν σε σενα. :) Αν δεις η παραθεση του κειμενου σου εγινε απλα για να δειξω ως προς την ερωτηση που απαντησα και μετα απλα συνεχιζα το κειμενο μου. Ηταν σαφες οτι εκανες χιουμορ. ;)

Όσον αφορά τους χαλαρούς ρυθμούς θα απαντούσα... Οσο μας αφήνουν... :)

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα απλά να μάθω πως κάνετε το bokeh παιδιά!

Θα το κάνω από τις manual ρυθμίσεις του κινητού με την επιλεκτική εστίαση! Δεν ήξερα πως να το κάνω απλά...

Με κάλυψε ο Μάριος :)

 

Κατάλαβα τι είναι το bokeh από τις φωτογραφίες σας που βλέπω. Πως να το κάνω κ εγώ δεν ήξερα...

Edited by lek88
Link to comment
Share on other sites

Δεν αναφερομουν σε σενα. :) Αν δεις η παραθεση του κειμενου σου εγινε απλα για να δειξω ως προς την ερωτηση που απαντησα και μετα απλα συνεχιζα το κειμενο μου. Ηταν σαφες οτι εκανες χιουμορ. ;)

 

Το διορθωνω για να ειναι πιο ξεκαθαρο.

 

Ουπς. Σορρυ τότε, τώρα κατάλαβα πως το έγραψες ακριβώς!

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα απλά να μάθω πως κάνετε το bokeh παιδιά!

Θα το κάνω από τις manual ρυθμίσεις του κινητού με την επιλεκτική εστίαση! Δεν ήξερα πως να το κάνω απλά...

Με κάλυψε ο Μάριος :)

Τίποτα να σε καλα, απλα έλυσα την απορία σου on point που λεμε και όχι με αχρειαστα μαθήματα διαχωρισμού τι είναι bokeh και τι background blur.

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα να σε καλα, απλα έλυσα την απορία σου on point που λεμε και όχι με δήθεν αχρειαστα μαθήματα διαχωρισμού τι είναι bokeh κτλπ.
Αυτό ήθελα να μάθω!

Το τι είναι το bokeh το κατάλαβα από τις φωτογραφίες που ανεβάζετε! Θολώνει όλο το background και κρατάει καθαρό μόνο το σημείο της εστίασης! Έλα που δεν ήξερα πως να το κάνω....

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά τους χαλαρούς ρυθμούς θα απαντούσα... Οσο μας αφήνουν... :)

 

Προσωπικα δεν σου εχω χαλασει καθολου τους ρυθμους για να μου απαντας ετσι. ;) http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7264634#post7264634

 

Και με αφορμη το μηνυμα σου να πω οτι γενικα ολοι σας καλο θα ηταν να ριξετε λιγο ρυθμους και να μην περνετε τοσο προσωπικα τυχον διαφορετικες αποψεις απο τις δικες σας. Δεν με ενδιαφερει ποιος ή τι ξεκιναει μια αντιπαραθεση σε ενα θεμα που λεγεται "ποιο κινητο βγαζει της καλυτερες φωτογραφιες", δηλαδη σε ενα θεμα που απο τον ιδιο του τον τιτλο ειναι αναμενομενο να υπαρχουν κριτικες (δικαιες ή αδικες). Με νοιαζει ομως το πως το συνεχιζετε.

 

Και αν νιωθετε θιγμενοι ή ρηγμενοι καλο θα ηταν πριν αρχισετε τις αναφορες μηνυματων αλλων μελων να διαβασετε ξανα τους Ο.Π.Χ. αλλα και τα δικα σας προηγουμενα μηνυματα τα οποια δεν αφαιρεθηκαν σε αντιστοιχες περιπτωσεις.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...