Jump to content

Ποιο κινητό βγάζει τις καλύτερες φωτογραφίες; (Νο3)


 Κοινοποίηση

Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;  

712 members have voted

  1. 1. Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;

    • Apple
      45
    • HTC
      43
    • Huawei
      27
    • Lenovo
      6
    • LG
      123
    • Microsoft / Nokia
      136
    • Motorola
      9
    • Samsung
      206
    • Sony
      46
    • Xiaomi
      24
    • ZTE
      7
    • Meizu
      15
    • ...άλλη εταιρεία
      25


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 13,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

...

S6 edge plus Δεν έχω γνώσεις σε Manual και χαμηλό φωτισμό και είπα να παίξω λίγο πριν. Για συμβουλές θα χαιρόμουν να ακούσω από τους δασκάλους τι μπορώ να κάνω καλύτερα όπως και τι έχω κάνει λάθος στις ρυθμίσεις

Μπραβο σε ολους σας σε αυτη τη σελιδα εκπληκτικες φωτο απ ολους.

 

Πολυ καλη κ αυτη.

Γενικα πραγματα να ξερεις, στους αισθητηρες των κινητων που ειναι πολυ μικροι σε μεγεθος προσπαθουμε να εχουμε οσο πιο χαμηλο ISO γινεται,οσο πιο ψηλο τοσο περισσοτερο θορυβο.

Οταν ομως θελουμε φωτο σε χαμηλο φωτισμο αναγκαστικα ανεβαζουμε το shutter speed γιατι με το iso αν το ανεβασουμε θα εχουμε θορυβο. Για shutter speed μεχρι 1sec αν το τηλεφωνο εχει ois και εχεις και σταθερο χερι μπορεις να παρεις αρκετα καλο αποτελεσμα,αν θες πανω απο 1 sec τοτε αναγκαστικα τριποδακι.

 

Οι δυνατοτητες καθε φακου για νυχτερινες φωτο εξαρτωνται απο τα εξης κυριως, καταρχας ποιοτητα οπτικων μερων, μεγεθος αισθητηρα,μεγεθος πιξελ,μεγεθος διαφραγματος.

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο σε ολους σας σε αυτη τη σελιδα εκπληκτικες φωτο απ ολους.

 

Πολυ καλη κ αυτη.

Γενικα πραγματα να ξερεις, στους αισθητηρες των κινητων που ειναι πολυ μικροι σε μεγεθος προσπαθουμε να εχουμε οσο πιο χαμηλο ISO γινεται,οσο πιο ψηλο τοσο περισσοτερο θορυβο.

Οταν ομως θελουμε φωτο σε χαμηλο φωτισμο αναγκαστικα ανεβαζουμε το shutter speed γιατι με το iso αν το ανεβασουμε θα εχουμε θορυβο. Για shutter speed μεχρι 1sec αν το τηλεφωνο εχει ois και εχεις και σταθερο χερι μπορεις να παρεις αρκετα καλο αποτελεσμα,αν θες πανω απο 1 sec τοτε αναγκαστικα τριποδακι.

 

Οι δυνατοτητες καθε φακου για νυχτερινες φωτο εξαρτωνται απο τα εξης κυριως, καταρχας ποιοτητα οπτικων μερων, μεγεθος αισθητηρα,μεγεθος πιξελ,μεγεθος διαφραγματος.

 

Κάθε μέρα μπαίνω σε αυτό το νήμα και βλέπω περισσότερο πάντα τις νυχτερινές με τι ρυθμίσεις τις βγάζετε και έτσι πάνω κάτω παίρνω μια ιδέα και κάνω πειράματα να δω τα αποτελέσματα μου..τριποδακι δεν εχω (την φώτο την τράβηξα ενώ στηριξα το κινητό στο τραπεζι).Όσο για το iso και τα σχετικά τα έχω μάθει εδώ και καιρό

 

Πάντως αυτό το νήμα part3 δηλαδή το βλέπω πολυ χαλαρό με την έννοια ότι δεν υπάρχουν εντάσεις όπως στο Part 2 κάποιες στιγμές. Συνεχίστε έτσι παίδες. Καλή σας μέρα

Link to comment
Share on other sites

Παραλία Χαλκίδας Βοιωτική ακτή...

25735067152_7169acde41_c.jpgWP_20160316_10_30_23_Raw by Dimitris Karachalios, on Flickr

 

+1020 Δημήτρη!

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

2 γρηγορες ενω περπατουσα με camera fv-5

 

25234931364_abb0f96062_c.jpgDSC_0076 by Guardian, on Flickr

 

25865435445_bcb6147449_c.jpgDSC_0074 by Guardian, on Flickr

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

S7 edge στα ματια μου υπερεχει αρκετα!

Καλυτερα χρωματα-ποιο ζωντανα, μεγαλυτερη λεπτομερεια και γενικως δειχνει πολυ καθαροτερη και ποιοτικοτερη!

 

Το παραλαμβανω και εγω αυριο:) Οποτε πρεπει να το προμοταρουμε καργα κιολας:lol::p:D

Οσο μεγαλωνω μαθαινω.......!!!
Link to comment
Share on other sites

Galaxy S7 edge

25853572815_16441de484_c.jpg2016-03-17_10-34-35 by V M, on Flickr

 

vs

 

Galaxy S6

25227011273_afa0033177_c.jpg2016-03-17_10-34-49 by V M, on Flickr

 

Στο 100% που τις βλεπω το sharpening ειναι στο Θεο και η λεπτομερεια μετρια.

Αμα τραβηξεις 16¨9, τα πραματα θα χειροτερεψουν κι αλλο.

Σιγουρα χειροτερο απο 950 και G4

Link to comment
Share on other sites

Κοντευω να μπω μεσα στον ροζο απο τα ξυλα....στην λεπτομερεια, και πεντακαθαρα φαινεται το σκαφος πισω.

Τον ουρανο τον εκαψε απο τον ηλιο!:lol:

Ιδιες συνθηκες, ιδια χερια η τριποδακια-τετραποδακια κλπ, την ιδια ωρα και μονο τοτε θα δουμε.....

Τα υπολοιπα τα ακουω βερεσε.:X

Οσο μεγαλωνω μαθαινω.......!!!
Link to comment
Share on other sites

Galaxy S7 edge

2016-03-17_10-34-35 by V M, on Flickr

 

vs

 

Galaxy S6

2016-03-17_10-34-49 by V M, on Flickr

Καταρχας ωραιο θεμα.

Το ιστιοφορο στο S6 δεν ειναι στο κεντρο της αποβαθρας.:p

 

Αν και η φωτο δεν εχει πολλα αντικειμενα να κρινουμε καλυτερα δεν εχει καποια διαφορα χτυπητη.

Αν κανεις ζουμ φαινεται λιγο παραπανω ευκρινεια στο S6 λογω περισσοτερων mp που αντισταθμιζεται απο την παραπανω οξυτητα του S7 καπως.

 

Ενα πιο εμπειρο ματι ακομα και σε αυτη τη φωτο θα διακρινει και την ευκολια αποτυπωσης των χρωματων στο S7 με καθαρότητα και διαυγεια.

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας ωραιο θεμα.

Το ιστιοφορο στο S6 δεν ειναι στο κεντρο της αποβαθρας.:p...

 

Θα συμφωνήσω όπως ότι και ο ορίζοντας γέρνει αριστερά :lol:, πάντως δεν είναι οι ιδανικές συνθήκες για να δείξει κάποιο τα δόντια του, ούτε πολύ φως για να γράψεις την απίστευτη λεπτομέρεια αλλά ούτε και πολύ σκοτάδι για να αρχίσει το πανηγύρι με τα iso και να κοντράρουμε τα διαφράγματα f. Βγαίνεις απλά από το αυτοκίνητο και ενώ ρίχνει ένα ψιλόβροχο βγάζεις από τη μία τσέπη το ένα και τραβάς, το ξαναβάζεις πάλι μέσα και βγάζεις από την άλλη τσέπη το άλλο και συνεχίζεις, βέβαια στο S7 δεν σε πολυενδιαφέρει γιατί είναι και αδιάβροχο, πιο πολύ με ενδιέφερε μη μου πέσουν μέσα στην θάλασσα ή ακόμα και εγώ ο ίδιος γιατί πάταγα επάνω σε χαλάσματα :p. Πάντως μου έκανε εντύπωση ότι όπως τα είχα κάθετα και χαμηλά ενώ στο S6 δεν έβλεπα καθόλου το κάδρο και το περιεχομενό του στο S7 ήταν πολύ καλύτερος ο έλεγχος που είχα στην οθόνη.

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

S7 edge (αυτόματο)

25773611471_d9c70ff941_c.jpg2016-03-18_12-43-48 by V M, on Flickr

 

vs

 

S6 (αυτόματο)

25241841863_1b8c0f347a_c.jpg2016-03-18_12-26-22 by V M, on Flickr

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Για μένα το 7αρι υπερέχει ξεκάθαρα απ τον προκάτοχο... Φαίνεται ικανότερο να συλλάβει σωστά τα χρώματα και το φωτισμό μιας σκηνής. Πάντως όμως δεν το βλέπω να κοντράρεται με τα g4 και 950 που τα θεωρώ καλλίτερα. Βέβαια με την επιφύλαξη οτι δεν έχουμε δει πολλά δείγματα απ το σαμσουγκ ακόμα... Οψόμεθα
Illusionary profit !
Link to comment
Share on other sites

Διαγράφηκαν ποστ. Δεν χρειάζεται να χαλάει το κλίμα και η καλή διάθεση που υπάρχει. :)

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Galaxy S7 edge

25853572815_16441de484_c.jpg2016-03-17_10-34-35 by V M, on Flickr

 

vs

 

Galaxy S6

25227011273_afa0033177_c.jpg2016-03-17_10-34-49 by V M, on Flickr

 

Αν δεν έγραφες ποιο ειναι ποιο ,θα έβαζα στοίχημα του S6 ειναι απο το S7 και αντίστροφα! Το S7 εχει εφαρμόσει τόσο sharpness που το κακόμοιρο το ιστιοφόρο εχει αποκτήσει φωτοστέφανο, ειδικά το κατάρτι του. Χωρις να ειναι κακή, γενικά στην φωτογραφία το υπερβολικό sharpness δεν ειναι αποδεκτό, ειδικά οταν δημιουργεί τέτοια artifacts.

 

----- προσθήκη μηνύματος 48 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

S7 edge (αυτόματο)

25773611471_d9c70ff941_c.jpg2016-03-18_12-43-48 by V M, on Flickr

 

vs

 

S6 (αυτόματο)

25241841863_1b8c0f347a_c.jpg2016-03-18_12-26-22 by V M, on Flickr

 

εδώ δεν μπορεί να γινει σύγκριση. Το S7 εχει εστιάσει στο λαμπατέρ, ενώ το S6 στο background και εχουν διαφορετικό aspect ratio και τα δύο θέματά σου. Επιβεβαιώνω πάντως το oversharpness που εχει εφαρμοστεί απο το S7.

Link to comment
Share on other sites

ειχα πει να μην ξαναγραψω στο φορουμ, καθως βλεπω οτι καποιοι συστηματικα μπαινουν μονο για να χαλανε θεματα και οχι για επικοδομητικο διαλογο, αλλα επειδη με ενδιαφερει το s7 edge και πιστευω οτι θα το κρατησω κανα 2 χρονια, ειπα να γραψω για να μου πειτε την αποψη σας μιας και εχω το s6 edge και μου αρεσει τοσο πολυ που θα ξενερωσω να το δωσω και να μην βγει καλο το επομενο.

αυτο που βλεπω λοιπον εγω ειναι πολυ χειροτερη απεικονιση της θαλασσας απο το s7.. Δηλαδη μολις ζουμαρεις λιγο η θαλασσα σπαει πολυ πιο νωρις σε σχεση με το s6 κατι που ηταν αναμενομενο λογω της σχεδιασης αισθητηρα..

Στο δευτερο συγκριτικο, μου φαινεται οτι τα κιτρινιζει πολυ, κατι που εκανε ο isocell, εδω ποιον εχουμε στο s7?

Οσο για την επεξεργασια, ηταν που ηταν μπολικη στο προηγουμενο μοντελο, μαλλον τωρα εχει αυξηθει κιαλλο, κατι που δε μαρεσει.

εν τελει δηλαδη, το s7 σιγουρα το βραδυ κανει καλυτερη δουλεια αλλα τη μερα αν την ψυρισεις λιγο τη φωτο ειναι ισως χειροτερο.. Επειδη η χρηση που κανουμε ειναι 80% social εμενα δε με νοιαζει και τοσο, αλλα σιγουρα θα ηθελα λιγοτερη επεξεργασια.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

ειχα πει να μην ξαναγραψω στο φορουμ, καθως βλεπω οτι καποιοι συστηματικα μπαινουν μονο για να χαλανε θεματα και οχι για επικοδομητικο διαλογο, αλλα επειδη με ενδιαφερει το s7 edge και πιστευω οτι θα το κρατησω κανα 2 χρονια, ειπα να γραψω για να μου πειτε την αποψη σας μιας και εχω το s6 edge και μου αρεσει τοσο πολυ που θα ξενερωσω να το δωσω και να μην βγει καλο το επομενο.

αυτο που βλεπω λοιπον εγω ειναι πολυ χειροτερη απεικονιση της θαλασσας απο το s7.. Δηλαδη μολις ζουμαρεις λιγο η θαλασσα σπαει πολυ πιο νωρις σε σχεση με το s6 κατι που ηταν αναμενομενο λογω της σχεδιασης αισθητηρα..

Στο δευτερο συγκριτικο, μου φαινεται οτι τα κιτρινιζει πολυ, κατι που εκανε ο isocell, εδω ποιον εχουμε στο s7?

Οσο για την επεξεργασια, ηταν που ηταν μπολικη στο προηγουμενο μοντελο, μαλλον τωρα εχει αυξηθει κιαλλο, κατι που δε μαρεσει.

εν τελει δηλαδη, το s7 σιγουρα το βραδυ κανει καλυτερη δουλεια αλλα τη μερα αν την ψυρισεις λιγο τη φωτο ειναι ισως χειροτερο.. Επειδη η χρηση που κανουμε ειναι 80% social εμενα δε με νοιαζει και τοσο, αλλα σιγουρα θα ηθελα λιγοτερη επεξεργασια.

 

 

Νίκο όλες οι κάμερες των android συσκευών συμπεριλαμβανομένου και του iPhone, κάπου πάσχουν. Καμία δεν ειναι τέλεια η έστω ολοκληρωμένη.

Το καλύτερο που έχεις να κανεις ειναι να βρεις κάποιον συμφορουμιτη με S7 και να κανεις ενα δικό σου συγκριτικό.

Μετά θα επιλέξεις ποιο ειναι καλύτερο εκει που σ ενδιαφέρει.

Εγώ για παράδειγμα ενδιαφέρομαι για φωτογραφίες εντός σε μέτριο φωτισμό σε πλάνα που υπάρχουν πρόσωπα.

Αν εκει μου δινει εύκολα με την μια ικανοποιητικό αποτέλεσμα, δεν μ ενδιαφέρουν άλλες λεπτομέρειες.

 

Θα είχα αγορασει το G4 που κανει πολύ καλα αυτό που θέλω αλλα δεν με καλύπτει σαν συσκευή.

Οποτε όσο και φτηνό να ειναι τώρα, η λύση δεύτερης συσκευής μονο για την καμερα δεν στέκει. Αν ειναι να κουβαλάω ενα κινητό ακόμα παίρνω μια καμερα. Το ιδιο και το 950 και ακόμα χειρότερα όσον αφορά το λειτουργικό.

 

Θα περιμένω λοιπόν να δω τι θα παρουσιάσει η Apple στο 7 στο οποίο πιστεύω θα δώσει έμφαση στην καμερα γιατι έχει παραμελήσει αυτόν τον τομέα αλλα και το Note 6. Μετά θα αποφασίσω.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Νίκο όλες οι κάμερες των android συσκευών συμπεριλαμβανομένου και του iPhone, κάπου πάσχουν. Καμία δεν ειναι τέλεια η έστω ολοκληρωμένη.

Το καλύτερο που έχεις να κανεις ειναι να βρεις κάποιον συμφορουμιτη με S7 και να κανεις ενα δικό σου συγκριτικό.

Μετά θα επιλέξεις ποιο ειναι καλύτερο εκει που σ ενδιαφέρει.

Εγώ για παράδειγμα ενδιαφέρομαι για φωτογραφίες εντός σε μέτριο φωτισμό σε πλάνα που υπάρχουν πρόσωπα.

Αν εκει μου δινει εύκολα με την μια ικανοποιητικό αποτέλεσμα, δεν μ ενδιαφέρουν άλλες λεπτομέρειες.

 

Θα είχα αγορασει το G4 που κανει πολύ καλα αυτό που θέλω αλλα δεν με καλύπτει σαν συσκευή.

Οποτε όσο και φτηνό να ειναι τώρα, η λύση δεύτερης συσκευής μονο για την καμερα δεν στέκει. Αν ειναι να κουβαλάω ενα κινητό ακόμα παίρνω μια καμερα. Το ιδιο και το 950 και ακόμα χειρότερα όσον αφορά το λειτουργικό.

 

Θα περιμένω λοιπόν να δω τι θα παρουσιάσει η Apple στο 7 στο οποίο πιστεύω θα δώσει έμφαση στην καμερα γιατι έχει παραμελήσει αυτόν τον τομέα αλλα και το Note 6. Μετά θα αποφασίσω.

 

σωστο αυτο που λες, αλλα ειμαι Σπαρτη πλεον και δεν εχω αυτη την ευκολια. Απο εκει και περα εγω κοιταζω συνολικα τη συσκευη και κριτηριο μου δεν ειναι μονο η καμερα, πχ το s7 ειναι αδιαβροχο και εχει πολυ καλη αυτονομια και για μενα αυτα μετρανε περισσοτερο, αφου γιαυτα ημουν τοσα χρονια στα σονυ. Οποτε θα το παρω απλα θα στενοχωρηθω αν δω κατωτερη καμερα σε τοπια κτλ οπου βγαζω συνηθως, απο του edge που εχω.

Κατα τα αλλα, αν διατηρουσε την ιδια ακριβως καμερα, η φετινη συσκευη, δε θα εκανα ουτε δευτερη σκεψη, εμενα μαρεσε πολυ η αποδοση της συνολικα. Τελος παντων, θα το παρω μολις πουλησω το edge Μου και θα δουμε τι θα βγει..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

ειχα πει να μην ξαναγραψω στο φορουμ, καθως βλεπω οτι καποιοι συστηματικα μπαινουν μονο για να χαλανε θεματα και οχι για επικοδομητικο διαλογο, αλλα επειδη με ενδιαφερει το s7 edge και πιστευω οτι θα το κρατησω κανα 2 χρονια, ειπα να γραψω για να μου πειτε την αποψη σας μιας και εχω το s6 edge και μου αρεσει τοσο πολυ που θα ξενερωσω να το δωσω και να μην βγει καλο το επομενο.

αυτο που βλεπω λοιπον εγω ειναι πολυ χειροτερη απεικονιση της θαλασσας απο το s7.. Δηλαδη μολις ζουμαρεις λιγο η θαλασσα σπαει πολυ πιο νωρις σε σχεση με το s6 κατι που ηταν αναμενομενο λογω της σχεδιασης αισθητηρα..

Στο δευτερο συγκριτικο, μου φαινεται οτι τα κιτρινιζει πολυ, κατι που εκανε ο isocell, εδω ποιον εχουμε στο s7?

Οσο για την επεξεργασια, ηταν που ηταν μπολικη στο προηγουμενο μοντελο, μαλλον τωρα εχει αυξηθει κιαλλο, κατι που δε μαρεσει.

εν τελει δηλαδη, το s7 σιγουρα το βραδυ κανει καλυτερη δουλεια αλλα τη μερα αν την ψυρισεις λιγο τη φωτο ειναι ισως χειροτερο.. Επειδη η χρηση που κανουμε ειναι 80% social εμενα δε με νοιαζει και τοσο, αλλα σιγουρα θα ηθελα λιγοτερη επεξεργασια.

 

Από την αρχή της παρουσίασης, είχα πεί ότι κρατάω πολύ μικρό καλάθι για το S7, λόγω σύγκρισης με το iPhone στον τομέα της κάμερας. Δεν γίνεται να θες να έχεις την καλύτερα κάμερα, και να συγκρίνεσαι με το iPhone, αφού πλέον έυκολα και γρήγορα παίρνεις φωτογράφία με όλα τα κίνητα σχεδόν. Το ότι το ξεπέρασε στις βραδυνές φωτογραφίες δεν χρειαζόταν να το αναφέρει για το S7, αφού δεν νομίζω το S6 που έχεις να είναι χειρότερο. Οπότε για μένα μιλάμε για μια σκέτη κοροίδια σε αυτό το θέμα. Στα της φωτογραφίας, προφανώς και χάνει σε λεπτομέρεια όταν κάνεις zoom. Σίγουρα θα παίρνεις φωτογραφίες με καλύτερο φωτισμό και πιο εύκολα, στο S7. Αλλά δεν νομίζω να αξίζει να δώσεις την διαφορά χρημάτων (+200) το λιγότερο, για να το πάρεις. Αυτά τα λέω χωρίς να υπολογίζω την χρωματικές διαφορές στις φωτογραφίες (κιτρινίλες κλπ) αφού θεωρώ πως θα φτιάξουν με μελλοντικό update, ή με τη χρήση άλλης κάμερας (fv-5).

 

Υγ. Φυσικά αναφέρομαι αποκλειστικά και μόνο στην φωτογραφία, και όχι γενικά στην συσκευή που την θεωρώ πανέμορφη (όπως και το S6) αν και, στα μάτια μου, εύθραυστη.

SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

Από την αρχή της παρουσίασης, είχα πεί ότι κρατάω πολύ μικρό καλάθι για το S7, λόγω σύγκρισης με το iPhone στον τομέα της κάμερας. Δεν γίνεται να θες να έχεις την καλύτερα κάμερα, και να συγκρίνεσαι με το iPhone, αφού πλέον έυκολα και γρήγορα παίρνεις φωτογράφία με όλα τα κίνητα σχεδόν. Το ότι το ξεπέρασε στις βραδυνές φωτογραφίες δεν χρειαζόταν να το αναφέρει για το S7, αφού δεν νομίζω το S6 που έχεις να είναι χειρότερο. Οπότε για μένα μιλάμε για μια σκέτη κοροίδια σε αυτό το θέμα. Στα της φωτογραφίας, προφανώς και χάνει σε λεπτομέρεια όταν κάνεις zoom. Σίγουρα θα παίρνεις φωτογραφίες με καλύτερο φωτισμό και πιο εύκολα, στο S7. Αλλά δεν νομίζω να αξίζει να δώσεις την διαφορά χρημάτων (+200) το λιγότερο, για να το πάρεις. Αυτά τα λέω χωρίς να υπολογίζω την χρωματικές διαφορές στις φωτογραφίες (κιτρινίλες κλπ) αφού θεωρώ πως θα φτιάξουν με μελλοντικό update, ή με τη χρήση άλλης κάμερας (fv-5).

 

Υγ. Φυσικά αναφέρομαι αποκλειστικά και μόνο στην φωτογραφία, και όχι γενικά στην συσκευή που την θεωρώ πανέμορφη (όπως και το S6) αν και, στα μάτια μου, εύθραυστη.

 

ο λογος που θελω το 7αρι ειναι η μπαταρια. αν και offtopic ειδα οτι με την αναβαθμιση σε ΜΜ αν θες να βαλεις sportstracker πχ να πας μια προπονηση, δεν μπορεις να εχεις ανοιχτη την εξοικονομηση, το ειχα αναφερει στα αντιστοιχα θεματα αλλα κανεις δεν ασχολειται. Μαλλον σε ολους τους φτανει η μπαταρια με κλειστη εξοικονομηση. Εγω αν παψ 4-5 ωρες ποδηλατο με ΒΤ ταυτοχρονα δεν ξερω ποσο θα με βγαλει, δεν εχω παει ακομα να το δοκιμασω, ομως δε θελω να γυρισω με 20% πισω και να θελω να παω μια βολτα στο καπακι και να μην εχω την ανεση να βγαλω φωτο κτλ. ή καμια φορα παω ποδηλατο και θελω να βγαλω πολλες φωτο κτλ, δεν ξερω τι αυτονομια θα εχει με κλειστη εξοικονομηση.

Γιαυτο λοιπον, για την αυτονομια, και για τη στεγανοποιηση θα παω στο S7, αλλα για την καμερα οντως δεν αξιζει η μεταβαση..

Καποιος που εχει κριτηριο την καμερα σιγουρα δε νομιζω οτι αξιζει να παει. Το iphone Προσωπικα θεωρω οτι εχει πολυ κατωτερη καμερα απο το S6, μιας και τα εχω συγκρινει, και το 6 και το 6s με το edge μου και πραγματικα ηταν πολυ καλυτερο το edge κατα τη γνωμη μου, εχοντας και τα 2 στο αυτοματο και με 1 κλικ...

Τελος παντων, το συμπερασμα ειναι οτι η καμερα του s7 ειναι καλη αλλα χανεις σε ημερησιες κτλ ομως συνολικα σα συσκευη ειναι βελτιωμενη σε σημαντικα σημεια οπως αυτονομια, που αξιζουν αν δε σε βγαζει το 6αρι.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...