Jump to content

Ποιο κινητό βγάζει τις καλύτερες φωτογραφίες; (Νο3)


 Κοινοποίηση

Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;  

712 members have voted

  1. 1. Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;

    • Apple
      45
    • HTC
      43
    • Huawei
      27
    • Lenovo
      6
    • LG
      123
    • Microsoft / Nokia
      136
    • Motorola
      9
    • Samsung
      206
    • Sony
      46
    • Xiaomi
      24
    • ZTE
      7
    • Meizu
      15
    • ...άλλη εταιρεία
      25


Recommended Posts

 

 

Αυτές ειναι ψωμοτύρι για το iPhone. Μόλις σουρουπώσει τι κάνουμε; :)

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αυτές ειναι ψωμοτύρι για το iPhone. Μόλις σουρουπώσει τι κάνουμε; :)

 

 

Έχουμε ένα προβολέα για πηγή φωτός εκτός πλάνου και βγάζουμε τζαμάτες :) Στο πρώτο συγκριτικό που ανέβασες από τα link, στις βραδινές που έχει φως, βγήκε πρώτο το iPhone, όταν δεν υπάρχει όμως, όπως στα ποτά, εκεί πασχουμε

Edited by dgeorge4
Link to comment
Share on other sites

@aptaliko: οι φωτογραφίες σου ειναι καταπληκτικες φίλε μου, συνέχισε ετσι:) Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

Sony Z5 Marshmallow.

Ολες σε superior auto , καθως και ενα δειγμα video FHD @60fps.

Κατεβαστε τις για να τις δειτε. Εγω, δεν εχω προλαβει να τις δω σε μεγαλη οθονη.

https://www.dropbox.com/sh/grkwre1lp72tddb/AAAv8nFIrnXg6NjrGGHv8VBKa?dl=0

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Sony Z5 Marshmallow.

Ολες σε superior auto , καθως και ενα δειγμα video FHD @60fps.

Κατεβαστε τις για να τις δειτε. Εγω, δεν εχω προλαβει να τις δω σε μεγαλη οθονη.

https://www.dropbox.com/sh/grkwre1lp72tddb/AAAv8nFIrnXg6NjrGGHv8VBKa?dl=0

 

Υπέροχα και ρεαλιστικά χρώματα, η sony ειναι ''μανούλα'' σ αυτα:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε ένα προβολέα για πηγή φωτός εκτός πλάνου και βγάζουμε τζαμάτες :) Στο πρώτο συγκριτικό που ανέβασες από τα link, στις βραδινές που έχει φως, βγήκε πρώτο το iPhone, όταν δεν υπάρχει όμως, όπως στα ποτά, εκεί πασχουμε

 

Με το S6 plus που εχει ενα απο τα καλύτερα ois, όταν ο φωτισμός αρκεί για 1/4 ISO 100 παίρνω ικανοποιητικά αποτελέσματα.

Παρόλα αυτά ο θόρυβος στις όποιες σκιές του πλάνου, χαλάει το αποτέλεσμα.

 

 

 

 

@aptaliko: οι φωτογραφίες σου ειναι καταπληκτικες φίλε μου, συνέχισε ετσι:)

 

 

 

 

Παράδειγμα η φωτο με τον σκύλο στο iPhone θα μπορούσε να βγει χωρίς τα έντονα φωτισμένα σημεία μειώνοντας το exposure απο ρύθμιση πανω στην οθόνη.

Σίγουρα υπαρχει τρόπος να γίνει και στο S7.

 

Η οξύτητα είπαμε παρόλο οτι δεν ενοχλεί όταν δεν υπάρχουν πρόσωπα, γινεται να μειωθεί.

Αυτό που μ ενοχλεί περισσοτερο στα δείγματα που έχω δει εδώ κι εκει, ειναι η επεξεργασία όταν φωτογραφίζεις πρόσωπα που τείνει να ρετουσαρει τις ρυτίδες. Λαθος επιλογή για μένα.

Απο την στιγμή που η φωτο εχει πάρει το σωστό φως και δεν εχει θόρυβο, ας αφήσουν τον χρήστη να επεξεργαστεί το πρόσωπο αν το επιθυμεί.

Χαλάνε την φωτογραφια μόνοι τους εδώ.

Γι αυτό θα ήθελα μερικά δείγματα σε manual ώστε να αξιολογήσουμε τον φακό.

Βεβαίως το auto ειναι το όπλο κάθε mobile κάμερας και αν δεν μπορεί να τα πάει καλα, χαιρετίσματα. Όμως δεν ειναι τόσο κακό.

 

Ειδα πριν μέρες συγκριτικό σε πρόσωπα απο S7 και G4.

Ενώ το S7 έπαιρνε περισσοτερο φως, τα χάλαγε στην επεξεργασία. Μείωνε τις ρυτίδες. Θα μου πεις τις περισσότερες φορές το κάνουμε μόνοι μας με FaceTune. Εντάξει αλλα οχι και ρετούς σε παιδικά πρόσωπα που δεν το χρειάζονται.

Edited by impreza_sti
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Είναι 2-3 άτομα εδώ τα οποία δεν θέλουν να καταλάβουν ότι δεν μπορούν να χαλάνε το κλίμα σε ένα topic το οποίο και πολύ κίνηση έχει και μεγάλο ενδιαφέρον για πολύ κόσμο. :down: Φροντίστε παρακαλώ πολύ να σεβαστείτε την κοινότητα μας και τα μέλη αυτής. Ειδάλλως μην συμμετέχετε στις συζητήσεις. Δεν θα υπάρξει από εδώ και πέρα η παραμικρή ανοχή από μέρους της Ομάδας Διαχείρισης. Ελπίζω να έγινα κατανοητός. ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να ανεβάζεις συνέχεια τα ίδια και τα ίδια. Η καμερα του 950 ειναι η καλύτερη.

Όμως επειδή δεν υπαρχει σε συσκευή android η iPhone, ειναι αδιάφορη για το 98% του κοινού.

 

Χαχαχα, καινούριο πάλι αυτό??? Δηλαδή όταν εσύ ανέβαζες απο το zoom που αφορούσε το 0,01% ίσχυαν άλλα? Αν δεν σε ενδιαφέρουν οι φωτογραφίες του 950 τότε απλά αγνόησέ τες. Έλεος.....

Εγώ βέβαια με το 1020 ούτε καν να σκεφτώ να ανεβάσω......:lol: :lol: :lol:

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα δεν έχουμε δει αντιπροσωπευτικές φωτο απο το S7, εδώ μεσα τουλάχιστον (και δύσκολα θα δούμε).

Οποτε ειναι νωρίς για τελικά συμπεράσματα.

Όπως είπα σε κάμερες άλλων κινητών ψάχνουν όλες τις εφαρμογές του play store μεχρι να βρουν ποια το ευνοεί η προσπαθούν με manual ρυθμίσεις να διορθώσουν όπου δεν τα πάνε καλα.

Εδώ με 2 φωτογραφίες βγάλαμε την καμερα για τα μπάζα.

 

Δεν το έχω αγορασει και παρόλο που μου πέρασε απο το μυαλό να το δοκιμάσω, δεν θα το πάρω, οχι για την καμερα αλλα για άλλους λόγους.

Όμως μου έκανε εντύπωση ο τρόπος που αντιμετωπίστηκε εδώ. Το ιδιο έγινε και με το Z5 αν και εκει υπάρχουν βασικές ελλείψεις όπως το OIS και οι ρυθμίσεις κλείστρου, οποτε υπήρχε δεδομένο οτι δεν μπορούν να υπάρξουν διορθώσεις χωρίς αυτά.

Στο S7 δεν δόθηκε καν η ευκαιρία να αποδείξει τι μπορεί να κανει.

Βλέπω μια βιασύνη απο κάποιους να πετάξουν έξω ενα πιθανό ανταγωνιστή της δικιας τους συσκευής. :)

 

Ακριβώς.. Συμφωνώ απόλυτα, απλά κατακρίνω το γεγονός πως έχει δώσει μια κάμερα υποβαθμισμένη. Μπορεί να βγάζει καλύτερες το βράδυ από το S6, αλλα το ίδιο μπορεί να κάνει και το G4, συνδυάζοντας και λεπτομέρεια και όμορφα ρεαλιστικά χρώματα. Αναφέρομαι αποκλειστικά σε android κινητά δεδομένου ότι το λειτουργικό είναι το πρώτο που κοιτάει κάποιος. Προέχουν οι προσωπικές ανάγκες. Σίγουρα θα πρέπει να δούμε και άλλες, άλλα τα πρώτα δείγματα δεν θα τα έλεγα ενθαρρυντικά. Το Z5 είναι πολύ καλό, άλλα έχει ελλείψεις που σε κάποια τεστ θα χωλαίνει. Όπως και να έχει δε μου αρέσει η αποκλειστική σύγκριση της Samsung με την Apple, στην κάμερα όμως..! Προσωπική μου γνώμη είναι, αλλά και αίσθηση. Πάντα κρίνω ένα κινητό πρώτα με την συσκευή που αντικαθιστά. Και μετά τα άλλα.

SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

Sony Z5 Marshmallow.

Ολες σε superior auto , καθως και ενα δειγμα video FHD @60fps.

Κατεβαστε τις για να τις δειτε. Εγω, δεν εχω προλαβει να τις δω σε μεγαλη οθονη.

https://www.dropbox.com/sh/grkwre1lp72tddb/AAAv8nFIrnXg6NjrGGHv8VBKa?dl=0

Εξαιρετικές ολες, στην ρεαλιστικοτητα δεν παιζεται.

 

Εμπειρικα και μονο διακρινω διαφορες απο την εκδοση 5.1.1.

Βελτιώθηκε πολυ το auto.

 

Ακομα δεν εχω αξιωθει να την περασω στο δικο μου:p

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Sony Z5 Marshmallow.

Ολες σε superior auto , καθως και ενα δειγμα video FHD @60fps.

Κατεβαστε τις για να τις δειτε. Εγω, δεν εχω προλαβει να τις δω σε μεγαλη οθονη.

https://www.dropbox.com/sh/grkwre1lp72tddb/AAAv8nFIrnXg6NjrGGHv8VBKa?dl=0

 

O φακος ειναι πολυ δυνατος.Αλλου πασχει η Sony.

Χρωματα βλεπω ρεαλιστικα, σωστο sharpening χωρις artifacts.

Στα 20Mp ειναι? γιατι βλεπω μεγαλα αρχεια

Link to comment
Share on other sites

O φακος ειναι πολυ δυνατος.Αλλου πασχει η Sony.

Χρωματα βλεπω ρεαλιστικα, σωστο sharpening χωρις artifacts.

Στα 20Mp ειναι? γιατι βλεπω μεγαλα αρχεια

Ναι, superior auto στα 20mpxls, 16:9

 

Το βιντεο πως σας φαινεται για 60 fps?

 

Θα ανεβασω αργοτερα και ενα βραδυνο!

Edited by ddr2

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Το OIS του S7 δείχνει να είναι πολύ καλό. Ο τύπος το εβαλε σε drone και εκανε live streaming !!!

 

 

Μερικοί γκρινιάζουν για το digital stabilazation οτι τους κανει το video πολύ θολό και περισσότερο κουνημένο σε full zoom.

Link to comment
Share on other sites

Μια απλη απο μενα για σημερα!! :)

 

25279629894_cc16e436fa_c.jpgIMG_20160319_125207 by Guardian, on Flickr

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Sony Z5 Marshmallow.

Ολες σε superior auto , καθως και ενα δειγμα video FHD @60fps.

Κατεβαστε τις για να τις δειτε. Εγω, δεν εχω προλαβει να τις δω σε μεγαλη οθονη.

https://www.dropbox.com/sh/grkwre1lp72tddb/AAAv8nFIrnXg6NjrGGHv8VBKa?dl=0

 

Γιάννη όλες είναι ωραίες με πλούσια και ζωντανά χρώματα, θα ήθελα να τις περάσω και σε μια μεγάλη τηλεόραση για ξεψάχνιασμα :p.

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Δυσκολη καμερα πολυ ειναι ακομη και στο manual.

25818069491_acdb3e670e_z.jpg20160319_175238 by Vasileios Kallioras, on Flickr

25818065451_a8e2be6ca3_z.jpg20160319_175405 by Vasileios Kallioras, on Flickr

25280495044_792096864a_z.jpg20160319_190059 by Vasileios Kallioras, on Flickr

25280558174_1418d62925_z.jpg20160319_205402 by Vasileios Kallioras, on Flickr

Οσο μεγαλωνω μαθαινω.......!!!
Link to comment
Share on other sites

S7 edge με ταχύτητα διαφράγματος στα 2 sec. Από 4 sec και πέρα είχα πολύ φωτεινό κάδρο, πρέπει να βρω κάτι πιο σκοτεινό για να αυξήσω χρόνους έκθεσης.

 

25887301396_309b9465c7_c.jpg2016-03-19_09-31-58 by V M, on Flickr

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

S7 edge με ταχύτητα διαφράγματος στα 2 sec. Από 4 sec και πέρα είχα πολύ φωτεινό κάδρο, πρέπει να βρω κάτι πιο σκοτεινό για να αυξήσω χρόνους έκθεσης.

 

 

Δεν μου αρέσει καθόλου sorry φίλε αλλά πολύ κίτρινη είναι.

Link to comment
Share on other sites

Η αγαπημενη μου καμερα...

 

Γειά σου ρε παοκαρα!! :) Kαι μια παλια αγαπημενη.

 

Απιστευτο κινητο που στην κατηγορια του παιζει μονο του κατα την γνωμη μου.

 

24024946382_22a8254fc3_c.jpgDSC_0368 by Guardian, on Flickr

Edited by johnnyman25

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

S7 edge με ταχύτητα διαφράγματος στα 2 sec. Από 4 sec και πέρα είχα πολύ φωτεινό κάδρο, πρέπει να βρω κάτι πιο σκοτεινό για να αυξήσω χρόνους έκθεσης.

 

 

Δεν μου αρέσει καθόλου sorry φίλε αλλά πολύ κίτρινη είναι.

 

Ετσι ειναι απλα ο πραγματικός φωτισμός δεν απέχει και πολύ από αυτό της φωτογραφιας.

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Γειά σου ρε παοκαρα!! :) Kαι μια παλια αγαπημενη.

 

Απιστευτο κινητο που στην κατηγορια του παιζει μονο του κατα την γνωμη μου.

 

John

 

Μέχρι πόσο πάει η ταχύτητα κλείστρου στο manual?

Link to comment
Share on other sites

S7 edge με ταχύτητα διαφράγματος στα 2 sec. Από 4 sec και πέρα είχα πολύ φωτεινό κάδρο, πρέπει να βρω κάτι πιο σκοτεινό για να αυξήσω χρόνους έκθεσης.

 

25887301396_309b9465c7_c.jpg2016-03-19_09-31-58 by V M, on Flickr

 

Κακη φωτογραφια απ'οπου και να την πιασεις...να υποθεσω πειραματιζεσαι?

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δυσκολη καμερα πολυ ειναι ακομη και στο manual.

 

η 4 εχει παραπανω εκθεση.Η 3 ειναι καλη αλλα και παλι δεν βλεπω λεπτομερεια.

Link to comment
Share on other sites

Κακη φωτογραφια απ'οπου και να την πιασεις...να υποθεσω πειραματιζεσαι?

 

Το ήδη φωτεινό διάφραγμα f/1.7 μαζί με τη δυνατότητα της αύξησης του χρόνου έκθεσης θέλει προσεκτικό χειρισμό. Το φως για αυτό το τηλέφωνο είναι η εύκολη υπόθεση, ο έλεγχος για το φωτογράφο είναι η δύσκολη υπόθεση. Πραγματικά θέλει αλλά και πρέπει να παίξεις μαζί του για να το μάθεις και να το ευχαριστηθείς;).

Edited by aptaliko
Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...