Jump to content

Ποιο κινητό βγάζει τις καλύτερες φωτογραφίες; (Νο3)


 Κοινοποίηση

Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;  

712 members have voted

  1. 1. Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;

    • Apple
      45
    • HTC
      43
    • Huawei
      27
    • Lenovo
      6
    • LG
      123
    • Microsoft / Nokia
      136
    • Motorola
      9
    • Samsung
      206
    • Sony
      46
    • Xiaomi
      24
    • ZTE
      7
    • Meizu
      15
    • ...άλλη εταιρεία
      25


Recommended Posts

Καλησπέρα 2 φωτογραφίες και απο εμένα lg g4, η πρώτη auto hdr και η δεύτερη manual βραδινή

 

25654486156_fa3167042d_c.jpg20160310_180316_HDR by Χρηστος Παλαντζας, on Flickr

 

Φιλε κοψε -εστω και εκ των υστερων δεν πειραζει η φωτογραφια ειναι παιχνιδι και πειραματισμος- το αριστερο μερος που εχει το κτηριο και κολλαει η ματια, οι σκιες στο εδαφος μαζι με τα συννεφα του ουρανου θα σου δωσουν αλλο καλλιτεχνικο αποτελεσμα. Εμενα μου αρεσει.

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Φιλε κοψε -εστω και εκ των υστερων δεν πειραζει η φωτογραφια ειναι παιχνιδι και πειραματισμος- το αριστερο μερος που εχει το κτηριο και κολλαει η ματια, οι σκιες στο εδαφος μαζι με τα συννεφα του ουρανου θα σου δωσουν αλλο καλλιτεχνικο αποτελεσμα. Εμενα μου αρεσει.

 

Ευχαριστώ για τις συμβουλές, έκανα μια γρήγορη προσπάθεια με το touchretouch.. Αν ασχοληθώ λίγο παραπάνω με την εφαρμογή ίσως να δώσει και καλύτερα αποτελέσματα!

 

25407397660_71c190d616_c.jpg2016-03-11_10-32-26 by Χρηστος Παλαντζας, on Flickr

Link to comment
Share on other sites

και 3 φωτογραφίες από το G4 μου, βιαστικές και στο αυτόματο...

 

25081781623_d762dbea03_z.jpg2016-03-11_10-46-03 by Vlasis Miriagkos, on Flickr

 

25613293471_1281e0140c_c.jpg2016-03-11_10-43-57 by Vlasis Miriagkos, on Flickr

 

25407589230_7103714e85_c.jpg2016-03-11_10-43-15 by Vlasis Miriagkos, on Flickr

Link to comment
Share on other sites

Πετανε οι φωτογραφιες :lol:

25580166972_dbd1ae205a_b.jpg20160311_114721 by Vasileios Kallioras, on Flickr

25397362700_cce08d0cb3_b.jpg20160311_114625_HDR by Vasileios Kallioras, on Flickr

Οσο μεγαλωνω μαθαινω.......!!!
Link to comment
Share on other sites

Δε γινονται αυτα...

25710593205_23e0a9b951_c.jpgWP_20160311_22_47_16_Raw by foxy4270, on Flickr

 

Ποιο από όλα τώρα? :lol: :lol: :lol:

 

ΣΑΝ ΦΡΑΝΣΙΣΚΟ

 

Ζ5 στο χέρι

 

Αν και τα πρόσωπα είναι κουνημένα, γενικά μου φαίνεται πολύ καλή για βραδινή σε αυτόματο..!

SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

Ποιο από όλα τώρα? :lol: :lol: :lol:

 

 

 

Αν και τα πρόσωπα είναι κουνημένα, γενικά μου φαίνεται πολύ καλή για βραδινή σε αυτόματο..!

Είναι κουνημενα λόγω του χρόνου έκθεσης (0.5sec) στο night scene!

Link to comment
Share on other sites

Είναι κουνημενα λόγω του χρόνου έκθεσης (0.5sec) στο night scene!

 

η πλάκα ειναι οτι η πωλήτρια μέσα βγήκε ακίνητη σαν άγαλμα και οι άλλοι εξω σαν φαντάσματα..

πολύ καθαρή και με ωραία χρώματα πάντως

Link to comment
Share on other sites

ΣΑΝ ΦΡΑΝΣΙΣΚΟ

 

Ζ5 στο χέρι

Πολυ ρεαλιστικη φαινεται με μεγαλο βαθος χρωματος.

Πραγματικα η καλυτερη καμερα μεχρι στιγμης,ois να ειχε και full manual και δεν θα ηθελα κατι αλλο.

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ρεαλιστικη φαινεται με μεγαλο βαθος χρωματος.

Πραγματικα η καλυτερη καμερα μεχρι στιγμης,ois να ειχε και full manual και δεν θα ηθελα κατι αλλο.

 

Θα αστειευεσαι μου φαινεται...το Z5 απο τις χειροτερες καμερες που υπαρχουν στο thread.

1.δεν εχει οπτικο σταθεροποιητη

2.δεν εχει manual settings

3.το software ειναι για φαπες

4. υπερβολικος θορυβος ακομα σε χαμηλα iso

Τωρα για τη συγκεκριμμενη φωτο την βρισκω μετριοτατη

1. δεν εχει λεπτομερεια

2.δεν εχει ευκρινεια

3.ειναι κουνημενη

4. τα παντζουρια στα δεξια τεινουν να εξαφανιστουν απο το υπερβολικο processing και το θορυβο.

Και μαλιστα σε iso 80....αμα τραβηξει με κανα iso 400 θα χαιρετησει.

Link to comment
Share on other sites

Θα αστειευεσαι μου φαινεται...το Z5 απο τις χειροτερες καμερες που υπαρχουν στο thread.

1.δεν εχει οπτικο σταθεροποιητη

2.δεν εχει manual settings

3.το software ειναι για φαπες

4. υπερβολικος θορυβος ακομα σε χαμηλα iso

Τωρα για τη συγκεκριμμενη φωτο την βρισκω μετριοτατη

1. δεν εχει λεπτομερεια

2.δεν εχει ευκρινεια

3.ειναι κουνημενη

4. τα παντζουρια στα δεξια τεινουν να εξαφανιστουν απο το υπερβολικο processing και το θορυβο.

Και μαλιστα σε iso 80....αμα τραβηξει με κανα iso 400 θα χαιρετησει.

Δεν αστιευομαι,κρινοντας φωτογραφικα και μονο, οσο ησουν banned ειχα ανεβασει αρκετες φωτο και ειχα γραψει ενα review οπου καταθετω ολοκληρωμενη την αποψη μου γιατι το Ζ5 το θεωρω ανωτερο,αν θες διαβασε το και θα καταλαβεις.

 

 

Και ηθελα αυτες τις μερες να εκανα ενα review του Ζ5,μιας και μου εδωσες την ευκαιρια θα το κανω τωρα,οσο πιο αντικειμενικα μπορω.

 

Κοιτα,κρινοντας αυστηρα μονο το αποτελεσμα, χωρις να υπολογιζω το ποσο ευκολα η δυσκολα αποκτηθηκε απο την καθε συσκευη θα πω οτι το Ζ5 πιανει αριστες φωτογραφιες σε σχεση με τον ανταγωνισμο που εχω δοκιμασει αλλα και που βλεπω εδω(πριν απο αυτο πχ ειχα s6 και περασαν απο τα χερια μου για λιγο το m9 και g4) ,τα θετικα του που εχω βρει οτι υπερεχει ειναι το ταχυτατο και ακριβες focus, απιστευτο ευρος χρωματων και η ρεαλιστικη αποδοση τους.

Ειδικα σε πρασινα τοπια εβγαζα με το S6 και εβλεπα μια δυο αποχρωσεις του πρασινου το z5 τις πιανει ολες και τις ξεχωριζεις.Πραγματικα πιανει απιστευτη ποικιλια χρωματων σε καθε φωτο που δεν το βρισκεις σε αλλες συσκευες. Μικρες λεπτομερειες που κανουν μεγαλη διαφορα ομως στο αποτελεσμα.

 

Επισης ακομα και το sharpening που κανει δεν ειναι καθολου υπερβολικο,δεν θα προσπαθησει να υπερτονισει τις ακρες του αντικειμενου που θα βγαλεις αλλα θα προσπαθησει να στο αποτυπωσει οσο πιο ρεαλιστικα μπορει,χωρις αυστηρα περιγραμματα που αλλοιωνουν,ειδικα σε μικροαντικειμενα οπως φυλλα και κλαδια ειναι τοσο εντονο σε αλλες συκευες που χαλανε την ολη εικονα,ισως σε καποιες περιπτωσεις να ηθελε ενα ελαχιστο sharpening ακομα αλλα οχι απαραιτητα.

 

Παμε στα αρνητικα του,δεν εχουν δωσει ρυθμιση για shutter speed(ισως στην Μ,θα δειξει), ois,οπως και να το κανουμε μας διευκολυνει σε χαμηλο φωτισμο χωρις να κανει θαυματα ομως, θελει βελτιωση στην ευχρηστια του manual.

 

Το Ζ5 ειναι ο,τι καλυτερο μπορει να παρει καποιος που εχει μερακι με τη φωτογραφια και θελει οσο πιο εντυπωσιακα ρεαλιστικες φωτογραφιες γινεται απο το κινητο του.:)

 

Απο κει και περα,στο συνολο οπως λες, αν βαλουμε μεσα και τον παραγοντα της ευκολια αποκτησης του αποτελεσματος στο auto τοτε το Z5 χανει απο τον ανταγωνισμο,την ημερα ειναι σε παρομοια επιπεδα με τα άλλα ομως οσο πεφτει το σκοταδι (ελλειψη και ois)υστερει αρκετα απο τον ανταγωνισμο.Επισης και στο manual δεν εχει πολυ ευχρηστο μενου,με τα Νokia να ειναι οτι καλυτερο εχω δοκιμασει σε ευκολια χρησης του manual.

 

Φυσικα υπαρχουν και οι προτιμησεις του καθενος,μπορει καποιος να μην θελει ρεαλιστικα αποτελεσματα αλλα ωραιοποιημενα.Λιγο στον κορεσμο χρωματων,λιγο στο sharpening ή και τα δυο μαζι.Αυτο το καταφερνουν ευκολα και αμεσα οι αλγοριθμοι επεξεργασιας σχεδον σε ολες τις συσκευες που δοκιμασα και βλεπω απο εδω.

 

Επισης ξεχασα να σημειωσω οτι το Ζ5 δεν εχει παρει ακομα καμια αναβαθμιση που να βελτιωνει τον αλγοριθμο της καμερας,μια αναβαθμιση πηρε που βελτιωσε αισθητικα το μενου της καμερας

 

 

Αυτα περι Ζ5 απο μενα,ελπιζω να μην κουρασα.

 

 

Και ενδεικτικα καποιες νυχτερινες φωτο που ειχα ανεβασει πιο πισω,δες και τις υπολοιπες στο προφιλ μου στο flirck αν θες.

XPERIA Z5

extreme low light παρ ολα αυτα πιανει απιστευτα ρεαλιστικα χρωματα :cool:

 

H δευτερη χερατη

25004165876_280ae8d43b_z.jpg2016-02-14_11-58-36 by Thanasis Liontiris, on Flickr

24734968110_8e43788b9d_z.jpg2016-02-15_12-05-24 by Thanasis Liontiris, on Flickr

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ρεαλιστικη φαινεται με μεγαλο βαθος χρωματος.

Πραγματικα η καλυτερη καμερα μεχρι στιγμης,ois να ειχε και full manual και δεν θα ηθελα κατι αλλο.

Δε ξέρω για το καλύτερη αλλά δείχνει τα δόντια της. Με Android 6 είναι;

 

Ένα z6 με ois, βελτίωση σε software και ρυθμίσεις. Όπως και να έχει δυνατή για χερατη. Top5 καμερων άνετα. Ούτως ή άλλως όλοι sony φακό φοράνε, άρα όπως έχουμε ξαναπεί είναι στο χέρι της.

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω για το καλύτερη αλλά δείχνει τα δόντια της. Με Android 6 είναι;

 

Ένα z6 με ois, βελτίωση σε software και ρυθμίσεις. Όπως και να έχει δυνατή για χερατη. Top5 καμερων άνετα. Ούτως ή άλλως όλοι sony φακό φοράνε, άρα όπως έχουμε ξαναπεί είναι στο χέρι της.

 

Οι δικες μου ειναι με 5.1.1 του sfortis νομιζω με 6

 

Συμφωνω ,ενα ois λειπει και να δωσουν full manual, ομως δεν τα εβαλε ουτε στη ναυαρχιδα της για το 2016 (xperia x)

Edited by THEO_LEGEND

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω για το καλύτερη αλλά δείχνει τα δόντια της. Με Android 6 είναι;

 

Ένα z6 με ois, βελτίωση σε software και ρυθμίσεις. Όπως και να έχει δυνατή για χερατη. Top5 καμερων άνετα. Ούτως ή άλλως όλοι sony φακό φοράνε, άρα όπως έχουμε ξαναπεί είναι στο χέρι της.

 

Οταν θα βαλει οπτικο σταθεροποιητη( προσωπικα δεν το βλεπω συντομα) και οταν θα δωσει ρυθμισεις για ταχυτητα κλειστρου και οταν φτιαξει αυτο το ρημαδι το software...γιατι εκει ειναι το μεγαλο προβλημα κυριως στο αυτοματο....τοτε το ξανασυζηταμε το πραγμα.Προς το παρον δεν εχει τιποτα απο αυτα.

Η τεχνογνωσια υπαρχει, το hardware υπαρχει...τωρα μονο η Sony ξερει τι παιζεται.

Link to comment
Share on other sites

Οταν θα βαλει οπτικο σταθεροποιητη( προσωπικα δεν το βλεπω συντομα) και οταν θα δωσει ρυθμισεις για ταχυτητα κλειστρου και οταν φτιαξει αυτο το ρημαδι το software...γιατι εκει ειναι το μεγαλο προβλημα κυριως στο αυτοματο....τοτε το ξανασυζηταμε το πραγμα.Προς το παρον δεν εχει τιποτα απο αυτα.

Η τεχνογνωσια υπαρχει, το hardware υπαρχει...τωρα μονο η Sony ξερει τι παιζεται.

 

Πολύ σωστά , το software ειναι πολύ πίσω. Ευτυχώς υπάρχει το night scene που δίνει χαμηλο ISO για βραδυνές και σώζεται λιγο η κατάσταση! Στο αυτόματο δεν εχω εντοπίσει κανένα πρόβλημα, αντιθέτως το αυτόματο στο "M" (χωρίς σκηνή επιλεγμένη) κάνει αρκετά καλή δουλειά προσπαθώντας να κρατήσει χαμηλά ISO. Αν και δεν περίμενα θαύματα για βραδυνές, το night scene ,it does the job και αν οχι με τρελή λεπτομέρεια, γράφει καλά και ειδικά τα χρώματα.

 

Οπότε η καλύτερη κάμερα σίγουρα δεν ειναι, θέλει λίγο ειδικό χειρισμό και ειναι μέσα στις καλύτερες. Ο 24άρης ευρυγώνιος φακός (αποδεχόμενος μια μικρή πτώση του sharpness στα πολύ άκρα στο 16:9 (μην ξεχνάμε οτι ειναι multi aspect ο αισθητήρας και ναι με τόσο μικρό φακό ευρυγώνιο δεν γίνονται θαύματα) , η ταχύτητα στο AF και η σταθεροποίηση που εχει βάλει η sony στο video ηταν κάτι που με κέρδισαν μαζί με το υπόλοιπο πακέτο του Z5.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά , το software ειναι πολύ πίσω. Ευτυχώς υπάρχει το night scene που δίνει χαμηλο ISO για βραδυνές και σώζεται λιγο η κατάσταση! Στο αυτόματο δεν εχω εντοπίσει κανένα πρόβλημα, αντιθέτως το αυτόματο στο "M" (χωρίς σκηνή επιλεγμένη) κάνει αρκετά καλή δουλειά προσπαθώντας να κρατήσει χαμηλά ISO. Αν και δεν περίμενα θαύματα για βραδυνές, το night scene ,it does the job και αν οχι με τρελή λεπτομέρεια, γράφει καλά και ειδικά τα χρώματα.

 

Οπότε η καλύτερη κάμερα σίγουρα δεν ειναι, θέλει λίγο ειδικό χειρισμό και ειναι μέσα στις καλύτερες. Ο 24άρης ευρυγώνιος φακός (αποδεχόμενος μια μικρή πτώση του sharpness στα πολύ άκρα στο 16:9 (μην ξεχνάμε οτι ειναι multi aspect ο αισθητήρας και ναι με τόσο μικρό φακό ευρυγώνιο δεν γίνονται θαύματα) , η ταχύτητα στο AF και η σταθεροποίηση που εχει βάλει η sony στο video ηταν κάτι που με κέρδισαν μαζί με το υπόλοιπο πακέτο του Z5.

 

Σε αυτα θα συμφωνησω.

Link to comment
Share on other sites

και 3 φωτογραφίες από το G4 μου, βιαστικές και στο αυτόματο...

 

25081781623_d762dbea03_z.jpg2016-03-11_10-46-03 by Vlasis Miriagkos, on Flickr

 

25613293471_1281e0140c_c.jpg2016-03-11_10-43-57 by Vlasis Miriagkos, on Flickr

 

25407589230_7103714e85_c.jpg2016-03-11_10-43-15 by Vlasis Miriagkos, on Flickr

 

Και οι 3 αψογες.

Link to comment
Share on other sites

στα γρήγορα στο χέρι manual!!!25419757920_308e03fe30_c.jpg20160312_075245 by manthos kalaitzidis, on Flickr

25419756160_e85d9cb8c8_c.jpg20160311_213430 by manthos kalaitzidis, on Flickr

 

Ωραία η πλατεία του χωριού μας :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...