Jump to content

[LG G4] Κολλημένο σε bootloop!!!


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να τους πεις οτι αυτα που λενε ειναι μλ....κιες

Το android εχει ελληνικα ουτως ή αλλως, ευρωπαϊκη συσκευη ειναι , και εντος της Ευρωπης, ισχυει το ιδιο για την εγγυηση.

Εχω και την εντυπωση πως και root να εγινε (που δεν εγινε) , δε θα το καταλαβαιναν. Πραγματικα, οτι να'ναι σου λενε! Πρωτη φορα το βλεπω αυτο, ας δωσει και κανεις αλλος τα φωτα του.

 

τους το ειπα μιλησα και με υπεύθυνο μιλησα και με τους τεχνικους αλλα τιποτα τα ιδια και τα ιδια.. εχω μπροστα μου και την γνωματευση που μου στειλανε.. λεει : EW.ANLDLD. δεν επισκευαστηκε λογω μη αποδοχης κοστους 220( εκτος εγγυησης λογω ROOT)

 

ακριβως αυτα που μου γράψανε στο χαρτί

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

τους το ειπα μιλησα και με υπεύθυνο μιλησα και με τους τεχνικους αλλα τιποτα τα ιδια και τα ιδια.. εχω μπροστα μου και την γνωματευση που μου στειλανε.. λεει : EW.ANLDLD. δεν επισκευαστηκε λογω μη αποδοχης κοστους 220( εκτος εγγυησης λογω ROOT)

 

ακριβως αυτα που μου γράψανε στο χαρτί

 

έχει ξαναναφερθεί παλιά παρόμοια περίπτωση στο νήμα του G3... Είχες φίλε μου πριν το G4 άλλη συσκευή android?

 

Αν είχες την είχες ρουτάρει...?

 

Ρωτάω γιατί υπάρχει περίπτωση να είχες κατεβάσει κάποια εφαρμογή παλαιότερα που ήταν για root τηλέφωνα πχ SU να το είδαν με κάποιο τρόπο στο account της google μέσω της ιστορικότητας και να νομίζουν οτι είχε κατέβει σε αυτό το τηλέφωνο.

 

Δεν λέω οτι αυτό έγινε...Υποθέτω.

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

έχει ξαναναφερθεί παλιά παρόμοια περίπτωση στο νήμα του G3... Είχες φίλε μου πριν το G4 άλλη συσκευή android?

 

Αν είχες την είχες ρουτάρει...?

 

Ρωτάω γιατί υπάρχει περίπτωση να είχες κατεβάσει κάποια εφαρμογή παλαιότερα που ήταν για root τηλέφωνα πχ SU να το είδαν με κάποιο τρόπο στο account της google μέσω της ιστορικότητας και να νομίζουν οτι είχε κατέβει σε αυτό το τηλέφωνο.

 

Δεν λέω οτι αυτό έγινε...Υποθέτω.

 

 

το sony experia L ειχα αλλα οχι δεν ειχα κατεβασει τιποτα τετοιο το μονο που κατεβαζα στο κινητο κανα παιχνιδι και αυτο πολυ σπανια

Link to comment
Share on other sites

τους το ειπα μιλησα και με υπεύθυνο μιλησα και με τους τεχνικους αλλα τιποτα τα ιδια και τα ιδια.. εχω μπροστα μου και την γνωματευση που μου στειλανε.. λεει : EW.ANLDLD. δεν επισκευαστηκε λογω μη αποδοχης κοστους 220( εκτος εγγυησης λογω ROOT)

 

ακριβως αυτα που μου γράψανε στο χαρτί

 

Κανε μου μια χαρη και αν θες βαλει το ΙΜΕΙ της συσκευης σου σε αυτο το site. Τι σου λεει ως χωρα προελευσης; ΜΑDE FOR?

Αυτο που σου γραφουν οπως ειδα με λιγο ψαξιμο , σημαινει πως εχει φλασαρισμενη Ολλανδικη Rom. Πραγμα που δεν ειναι κακο, αν ειναι οντως Ολλανδικο το κινητο

 

έχει ξαναναφερθεί παλιά παρόμοια περίπτωση στο νήμα του G3... Είχες φίλε μου πριν το G4 άλλη συσκευή android?

 

Αν είχες την είχες ρουτάρει...?

 

Ρωτάω γιατί υπάρχει περίπτωση να είχες κατεβάσει κάποια εφαρμογή παλαιότερα που ήταν για root τηλέφωνα πχ SU να το είδαν με κάποιο τρόπο στο account της google μέσω της ιστορικότητας και να νομίζουν οτι είχε κατέβει σε αυτό το τηλέφωνο.

 

Δεν λέω οτι αυτό έγινε...Υποθέτω.

 

Εμενα που εχω ρουτ στο LG optimus G, διαλεξα να περασει οσες εφαρμογες ηθελα εγω, και οχι supersu και τα σχετικα. Αλλα μου φαινεται τελειως κουλο , και εφαρμογη να περασεις, δε δουλευει αν δεν ειναι ρουτ το κινητο. Και αν εγινε ρουτ απλα, πως διαολο το συμπεραναν;

Edited by tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Κανε μου μια χαρη και αν θες βαλει το ΙΜΕΙ της συσκευης σου σε αυτο το site. Τι σου λεει ως χωρα προελευσης; ΜΑDE FOR?

Αυτο που σου γραφουν οπως ειδα με λιγο ψαξιμο , σημαινει πως εχει φλασαρισμενη Ολλανδικη Rom. Πραγμα που δεν ειναι κακο, αν ειναι οντως Ολλανδικο το κινητο

 

Made in: Korea

 

Made for: NLD

 

Date of manufacture: 07/03/2015

 

Age: 8 months

Edited by Giannispolios
Link to comment
Share on other sites

Made in: Korea

 

Made for: NLD

 

Date of manufacture: 07/03/2015

 

Age: 8 months

 

Serial Number:

 

Μη βγαζεις το Serial number φορα παρτιδα καλυτερα , τροποποιησε και σβηστο :)

Απο τα παραπανω τπτ το επιληψιμο δε μπορω να καταλαβω. Οτι λεει και σε εμενα κοινως. Μου φαινεται πολυ παραξενο εως αδιανοητο αυτο που συμβαινει...

Link to comment
Share on other sites

Μη βγαζεις το Serial number φορα παρτιδα καλυτερα , τροποποιησε και σβηστο :)

Απο τα παραπανω τπτ το επιληψιμο δε μπορω να καταλαβω. Οτι λεει και σε εμενα κοινως. Μου φαινεται πολυ παραξενο εως αδιανοητο αυτο που συμβαινει...

 

ωραια και γω τι μπορω να κανω σε αυτη την περιπτωση?? πως μπορω να διεκδικήσω το δικιο μου απο την στιγμη που ειναι φταίξιμο δικο τους?

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω ιδεα φιλε μου.

Εγω θα απευθυνομουν εδω, και οτι προκυψει!

Αντε να αποδειξεις τωρα οτι δεν εισαι ελεφαντας

Πρωτα θα τηλεφωνουσα και θα ζητουσα καθοδηγηση, αφου εξηγουσα το θεμα μου. Αν θες κανε ενα κοπο να διαβασεις τι ισχυει.

Edited by tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω ιδεα φιλε μου.

Εγω θα απευθυνομουν εδω, και οτι προκυψει!

Αντε να αποδειξεις τωρα οτι δεν εισαι ελεφαντας

Πρωτα θα τηλεφωνουσα και θα ζητουσα καθοδηγηση, αφου εξηγουσα το θεμα μου. Αν θες κανε ενα κοπο να διαβασεις τι ισχυει.

 

θα παρω τοτε αυριο που ειναι ανοιχτα για να με βοηθησουν. Σας ευχαριστω πολυ ολους για το χρονο σας!!

Link to comment
Share on other sites

το κινητο μου κλαταρε και εκλεισε μονο του και μου κανει συνεχεια επανεκκίνηση και επαναφέρετε μονο με hard reset..

 

Όταν λες επαναφέρεται με hard reset, δηλαδή μπορεί να λειτουργήσει η συσκευή; Ίσως να ζητήσεις βοήθεια στο φόρουμ πως να επαναφέρεις το λειτουργικό σε εργοστασιακή κατάσταση το οποίο θα εξαλείψει το root και έπειτα να ξαναστείλεις την συσκευή σου στο σερβις. Δεν ξέρω αν έχει τέτοια τακτική η LG αλλά μπορεί να είσαι τυχερός και απλά να θέλουν να τους πας την συσκευή σε εργοστασιακή κατάσταση ώστε να σε καλύψει η εγγύηση, όπως κάνει η HTC (από ότι διαβάζω στο παρόν φόρουμ από εμπειρίες άλλων).

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά λύστε μου μια απορια..δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί ποτέ αλλά υπήρξε ποτέ συσκευή ρουταρισμενη με άλλη ρομ που να έπεσε θύμα bootloop ? Εγώ πχ είμαι ρουταρισμενος με imperium Rom και κερνελ το κινητό είναι αγορασμένο 10/15 508 παρτίδα και όλα καλά μέχρι στιγμής (φτου φτου φυσικά μην το ματιαξω)
Link to comment
Share on other sites

Όταν λες επαναφέρεται με hard reset, δηλαδή μπορεί να λειτουργήσει η συσκευή; Ίσως να ζητήσεις βοήθεια στο φόρουμ πως να επαναφέρεις το λειτουργικό σε εργοστασιακή κατάσταση το οποίο θα εξαλείψει το root και έπειτα να ξαναστείλεις την συσκευή σου στο σερβις. Δεν ξέρω αν έχει τέτοια τακτική η LG αλλά μπορεί να είσαι τυχερός και απλά να θέλουν να τους πας την συσκευή σε εργοστασιακή κατάσταση ώστε να σε καλύψει η εγγύηση, όπως κάνει η HTC (από ότι διαβάζω στο παρόν φόρουμ από εμπειρίες άλλων).

 

την συσκευη την εστειλα ενω το ειχα γυρισει στη εργοστασιακή κατάσταση και οταν μου ξανα έκλεινε το ξανα εκανα και τωρα οταν μου κλεινει το κανω hard reset και το επαναφερω.. το κινητο ειμαι σίγουρος οτι δν εχει root γτ εκτος οτι δν ηξερα μεχρι προσφατα που μου χαλασε τι ειναι αυτο δεν υπαρχει λογος να το κανω γιατι μου τα παρέχει ολα οσα χρειάζομαι γιαυτο και αγόρασα το συγκεκριμένο κινητο και εδωσα τοσα λεφτα..

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
την συσκευη την εστειλα ενω το ειχα γυρισει στη εργοστασιακή κατάσταση και οταν μου ξανα έκλεινε το ξανα εκανα και τωρα οταν μου κλεινει το κανω hard reset και το επαναφερω.. το κινητο ειμαι σίγουρος οτι δν εχει root γτ εκτος οτι δν ηξερα μεχρι προσφατα που μου χαλασε τι ειναι αυτο δεν υπαρχει λογος να το κανω γιατι μου τα παρέχει ολα οσα χρειάζομαι γιαυτο και αγόρασα το συγκεκριμένο κινητο και εδωσα τοσα λεφτα..

 

Τότε ζήτησε τους περισσότερες εξηγήσεις. Προφανώς για να το έστειλες και να μην πήγες εκεί αυτοπροσώπως για να το παραδώσεις δεν θα είσαι και κοντά. Αλλά το καλύτερο είναι να πας να σου δείξουν ακριβώς τι έχουν βρει που θέτει τη συσκευή εκτός εγγύησης. Αν είχε ξεκλειδωθεί ο bootloader σε κάθε επανεκκίνηση θα το έβλεπες πάνω αριστερά όπου θα το ανέφερε ξεκάθαρα.

 

Το μόνο που μπορώ να φανταστώ είναι να πήρες κάποια συσκευή από επιστροφή και εκεί να φέρει ευθύνη το κατάστημα πώλησης. Ωστόσο δεν μπορούμε να ρίξουμε έτσι ευθύνες οπουδήποτε μέχρι να δούμε τι πραγματικά έχει συμβεί.

 

Όταν το αγόρασες η συσκευή ήταν σφραγισμένη και με την εξωτερική ζελατίνα;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Γράφω από το G4. Λοιπόν, μου είπε η κοπέλα επειδή έγινε αλλαγή πλακέτας, να μην κάνω ολική επαναφορά εφαρμογών κλπ αλλά μόνο ρυθμίσεις και επαφές, και τις εφαρμογές χειροκίνητα μια μια. Καλού κακού αυτό θα κάνω, θα δούμε πως θα πάει
Nokia 2760 -> LG GD510 -> Xperia X10 Mini -> Moto G 1st gen -> LG G4 -> Nexus 6P -> OnePlus 6 -> Pixel 4a 5G
Link to comment
Share on other sites

τελικα Giannispolios τι εγινε με το κινητο.?? Τους πηρες ξανα τηλεφωνο.? ενημερωσε μας αν θελεις..!!

..ΙΣΩΣ ΝΑ ΦΤΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ.... ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΝ ΒΡΟΧΗ..ΜΙΑ ΤΕΛΕΤΑΙΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗ...!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.

Επειδη ειμαι λιγο μπερδεμενος. Σκεφτομαι το δικαρτο G4. Θα χρησιμοποιησω το τηλεφωνο οπως ειναι. Υπαρχει θεμα με bootloop? Η μονο οσα ειναι ρουτ ειναι επιφοβα?

Δεν ειδα κατι ποσταρισμενο πιο πριν. Ελπιζω να μην μου ξεφυγε δηλαδη. :)

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.

Επειδη ειμαι λιγο μπερδεμενος. Σκεφτομαι το δικαρτο G4. Θα χρησιμοποιησω το τηλεφωνο οπως ειναι. Υπαρχει θεμα με bootloop? Η μονο οσα ειναι ρουτ ειναι επιφοβα?

Δεν ειδα κατι ποσταρισμενο πιο πριν. Ελπιζω να μην μου ξεφυγε δηλαδη. :)

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας.

 

Σε παλιοτερες παρτιδες εμφανιζοταν το προβλημα out of the blue, δεν εχει συνδεθει με το root, απλα αποφευγουμε το root γιατι θελει ξεκλειδωτο bootloader, οποτε αυτοματα θετει εκτος εγγυησης τη συσκευη, και αν "κατσει" το προβλημα , την "κατσαμε" γενικως.

Και καποιος με νεοτερη παρτιδα αναφερει οτι του συνεβη. Ανησυχητικο μεν , αλλα η LG εχει αναγνωρισει το προβλημα και αλλαζει τις πλακετες αμεσα, με παρατραγουδο μονο ενα παιδι 1-2 σελιδες πισω που του λενε οτι ειναι rootαρισμενο , ενω δεν ειναι, χωρις να ξερουμε ακομη τι συνεβη ακριβως.

Link to comment
Share on other sites

Στις νεότερες παρτίδες, είναι τόσα λίγα τα όποια περιστατικά που πιστεύω πως δεν αξίζει κάποιος που αγοράζει τώρα τηλέφωνο να τα λάβει καν υπ'όψην και να αγχωθεί. Φυσικά θα πρέπει να περιμένουμε κάποιους μήνες για να είμαστε σίγουροι αλλά νομίζω πως με την εγγύηση κι όλας θα είμαστε εντάξει.
Δικέφαλε θα τρελαθώ.... :yahoo:
Link to comment
Share on other sites

Στις νεότερες παρτίδες δεν έχει να κάνει με κατασκευαστικό λάθος,οπως στις πρώτες, αλλά με αστοχία υλικού και είναι πολύ σπάνια η βλάβη πλακέτας.

Πλακέτες όλες οι συσκευές καίνε, όπως το s6 φίλου

Gilles smiles!
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Καλησπερα παιδια.

Επειδη ειμαι λιγο μπερδεμενος. Σκεφτομαι το δικαρτο G4. Θα χρησιμοποιησω το τηλεφωνο οπως ειναι. Υπαρχει θεμα με bootloop? Η μονο οσα ειναι ρουτ ειναι επιφοβα?

Δεν ειδα κατι ποσταρισμενο πιο πριν. Ελπιζω να μην μου ξεφυγε δηλαδη. :)

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας.

 

Δεν είναι θέμα root, δεν εχει σχέση αυτό για το αν θα σου κάνει bootloop.

 

Ούτως ή άλλως όμως στις δίκαρτες συσκευές δεν εμφανίζεται το συγκεκριμένο πρόβλημα.

 

Στις νεότερες παρτίδες δεν έχει να κάνει με κατασκευαστικό λάθος,οπως στις πρώτες, αλλά με αστοχία υλικού και είναι πολύ σπάνια η βλάβη πλακέτας.

 

Από που ενημερώθηκε για αυτό;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ξανά το ίδιο... Για να είμαι ειλικρινής έκανα restore από το λογαριασμό μου... Ευτυχώς με ένα factory reset λειτουργεί και τώρα κάνω την πιο tedious διαδικασία να περάσω 110 εφαρμογές μία μία
Nokia 2760 -> LG GD510 -> Xperia X10 Mini -> Moto G 1st gen -> LG G4 -> Nexus 6P -> OnePlus 6 -> Pixel 4a 5G
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θέμα root, δεν εχει σχέση αυτό για το αν θα σου κάνει bootloop.

Ούτως ή άλλως όμως στις δίκαρτες συσκευές δεν εμφανίζεται το συγκεκριμένο πρόβλημα.

Από που ενημερώθηκε για αυτό;

 

Κοιτάζοντας ξένα φορουμ... π.χ. xda έχω δει αναφορές ΚΑΙ για δίκαρτα δυστυχώς (έψαξα να τις βρω γιατί θέλω δίκαρτο και με νοιάζει),

τρέχει και ένα poll εδώ http://forum.xda-developers.com/poll.php?do=showresults&pollid=22087 που δυστυχώς βλέπει κανείς ότι οι αστοχίες - προβλήματα φτάνει στο 30% (χοντρικά), αν και είναι πολύ μικρό το δείγμα (347μόνο χρήστες)

Antony,

------------------------

Dreaming is for FREE

------------------------

Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα το στήσιμο σε δικαρτο με την MM. Κανένα θέμα με bootloop

 

δεν βλεπεις αμεσα το προβλημα ,μπορει να προκυψει μετα απο ενα μηνα, αν και στα δικαρτα δε ξερω αν συμβαινει.

Και εγω ειχα με 5.1, περασα την ΜΜ, εκανα factory reset και ολα ειναι ρολοι. Ελπιζω για παντα :p

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [LG G4] Κολλημένο σε bootloop!!!

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...