Jump to content

[LG G4] Κολλημένο σε bootloop!!!


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

στα σχόλια στο skroutz βρεθηκε αυτο :/ >>>

 

Πρώην φανατικός πλέον της LG, αφού ψάχτηκα αρκετά με τις εκδόσεις λόγω του γνωστού προβλήματος, αποφάσισα να προχωρήσω και εγώ στην αγορά του συγκεκριμένου τηλεφώνου. Το κινητό αγοράστηκε χτες 18/03 από γνωστό κατάστημα του κέντρου, έκδοση 602 (1.1). Ακριβώς μια μέρα μετά παρέδωσε πνεύμα... Μπήκε ξαφνικά σε κατάσταση boot loop. Δυστυχώς έμελλε να είμαι ο πρώτος που την πάτησε από αυτή τη σειρά. Αν είχα διαβάσει το παραμικρό και για τα καινούρια κομμάτια δεν θα το πλησίαζα..

Link to comment
Share on other sites

Το καλό τουλάχιστον είναι πως μπορεί να ισχυριστεί doa. Μακάρι όλα όσα είχαν πρόβλημα να το έβγαζαν τόσο νωρίς.

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Ενα μικρό update από την πονεμένη ιστορία μου. G4 με 2 φορές service. Στην τελευταία φορά έγινε αλλαγή πλακέτας version 603.

Ερχεται στήνω και την επόμενη μέρα bootloop. Στήνω ξανά χωρίς να κάνω restore τίποτα απο google και εδώ και 4 μέρες παίζει σωστά. Θα δείξει!

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι με το θέμα του φίλου με παρτίδα 602... Δοκίμασε hard reset χωρίς να βάλει Gmail account όπως τον συμβουλεψε και το LG support τηλεφωνικά... Άνοιξε και με το που έφτασε στην αρχική οθόνη ξανά bootloop... Οπότε μάλλον είναι hardware θέμα και όχι software bootloop όπως ήλπιζα... Δυστυχώς για μένα μάλλον δεν έχουν εντοπίσει επακριβως το θέμα και από που προκύπτει δεδομένου ότι μιλάμε για καινούργια συσκευή και από τις τελευταίες παρτίδες... Σίγουρα το φαινόμενο σταδιακά θα εξαληφθει και είναι μόνο ένα δείγμα αλλα και πάλι προκαλεί λίγο άγχος... Τεσπα μόλις επιστρέψει το τηλέφωνο από procordia ενημερώνω τι ενέργειες έκαναν αν και υποθέτω ότι θα γίνει αλλαγή πλακετας

 

Το λοιπόν το κινητό είναι στην procordia και θα γίνει παραλαβή σε 5 μέρες. Το πρόβλημα εντοπίστηκε στην πλακέτα και θα γίνει αλλαγή της. Αυτά. Νομίζω ήρθε η ώρα να σταματήσει η συζήτηση περί σειρών καθώς όπως φαίνεται είναι θέμα της κάθε συσκευής ξεχωριστά και όχι σειράς κατασκευής... Ενδεχομένως να ελαχιστοποιούνται οι πιθανότητες σε νέες σειρές ωστόσο δεν έχουν εξαλειφθεί πλήρως κάτι που έμενα προσωπικά μου δείχνει οτι η LG δεν έχει εντοπίσει επακριβώς το πρόβλημα... Ελπίζω αύριο μεθαύριο να μην μας πουν οτι είναι χαρακτηριστικό της συσκευής όπως έγινε με την P-OLED του flex 2... :p

Οπότε ας χαρούμε τις συσκευές μας και ας ελπίσουμε οτι δεν θα βγάλουν πρόβλημα :cool::cool::cool:

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω μιλαμε για το μοναδικο 602 παγκοσμιως που εχει θεμα bootloop. Παιξε joker. :lol:

 

Μέχρι τώρα.! Θες να μας πεις ότι τον Ιούνιο είχαν βγάλει πολλά G4 παρτίδας 505 πρόβλημα με την πλακέτα? :X

Μην αυταπατάστε, το πρόβλημα είναι γενικό και ανάθεμα αν θα φτιαχτεί ποτέ. :mad:

 

Τη συσκευή σκέφτομαι 2 & 3 φορές να την προτείνω πλέον, αλλά ακόμα και έτσι είναι τρελό vfm.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον την αλλάζουν την πλακέτα καλυπτομαστε. Το κακο είναι το στήσιμο ξανά από την αρχή και το ψυχολογικό θέμα στο οποίο βυθίζεσαι αν σου συμβεί. Και στη σκέψη ότι σε μερικούς ξανασυμβαίνει..
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω μιλαμε για το μοναδικο 602 παγκοσμιως που εχει θεμα bootloop. Παιξε joker. :lol:

 

Δεν μπαίνουν όλοι σε forum να το γράψουν και κάποιοι που ενδεχομένως να το έχουν πάθει απλά να πηγαίνουν στο σέρβις για επισκευή. Το οτι κάποιος αγοράζει μια συσκευή δεν σημαίνει οτι έχει διαβάσει και για αυτή όπως κάνουμε εμείς.

 

Μέχρι τώρα.! Θες να μας πεις ότι τον Ιούνιο είχαν βγάλει πολλά G4 παρτίδας 505 πρόβλημα με την πλακέτα? :X

Μην αυταπατάστε, το πρόβλημα είναι γενικό και ανάθεμα αν θα φτιαχτεί ποτέ. :mad:

 

Τη συσκευή σκέφτομαι 2 & 3 φορές να την προτείνω πλέον, αλλά ακόμα και έτσι είναι τρελό vfm.

 

Δυστυχώς Παρασκευά αυτό φοβάμαι εφόσον έχει περάσει σχεδόν 1 έτος (παρά δυο μήνες) απο την κυκλοφορία και ακόμα συζητάμε για το ίδιο θέμα. Μάλλον εκέι στην LG ακόμα ψάχνουν...

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον την αλλάζουν την πλακέτα καλυπτομαστε. Το κακο είναι το στήσιμο ξανά από την αρχή και το ψυχολογικό θέμα στο οποίο βυθίζεσαι αν σου συμβεί. Και στη σκέψη ότι σε μερικούς ξανασυμβαίνει..

 

Αν δεν το κάλυπταν στο service θα μιλάγαμε για σκάνδαλο και φυσικά κανείς δεν θα ξαναπλησίαζε Lg. (Ούτε τα fanboys τις)

 

Από κει και πέρα υπάρχει αρκετός κόσμος στην επαρχία, άρα δεν μιλάμε για 1-2h ταλαιπωρία αλλά για πολύ πολύ περισσότερο.

Επειδή το φαινόμενο είναι γενικό έχει παρατηρηθεί πολλές φορές έλλειψη στο stock των πλακετών και κάποιοι έχουν περιμένει βδομάδες, και εδώ δεν μιλάμε για την κιτρινίλα των g2. Απλά μένεις με ένα τούβλο στο χέρι.

Στην τελική όταν στο κάνει χάνεις τα πάντα, κάποιοι έχουν σημαντικά data μες στη συσκευή συν του ότι κάθε φορά που κάνεις reboot ή μια αναβάθμιση ή γενικά ανα πάσα στιγμή ξέρεις ότι μπορεί να σε πουλήσει.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον την αλλάζουν την πλακέτα καλυπτομαστε. Το κακο είναι το στήσιμο ξανά από την αρχή και το ψυχολογικό θέμα στο οποίο βυθίζεσαι αν σου συμβεί. Και στη σκέψη ότι σε μερικούς ξανασυμβαίνει..

 

Δεν είναι ακριβώς έτσι... Είναι κάτι το οποίο οδηγεί σε απώλεια δεδομένων.. Δεν είναι μόνο το στήσιμο είναι οτι σε βάζει σε μια διαδικασία να κρατάς σχεδόν επι καθημερινής βάσης backup και σου δημιουργεί άγχος κάτι που στην εμπειρία χρήσης είναι πολύ αρνητικό... Μπορεί το κινητό γενικά να είναι όπλο απλά μερικές φορές αυτοκατατρέφεται! :p:p:p

 

Τέλος πάντων μακάρι να μην τύχει σε κανέναν ξανά.

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς Παρασκευά αυτό φοβάμαι εφόσον έχει περάσει σχεδόν 1 έτος (παρά δυο μήνες) απο την κυκλοφορία και ακόμα συζητάμε για το ίδιο θέμα. Μάλλον εκέι στην LG ακόμα ψάχνουν...

 

Το θέμα έσκασε περι τα Χριστούγεννα.

Το μόνο λογικό που βλέπω σ'όλο αυτόν τον παραλογισμό είναι να το ψάχνουν ακόμα.

Από την άλλη δεν μπορώ να καταλάβω από που πήγαζε όλη αυτή η αισιοδοξία ότι παρτίδες 601/602 είναι εντάξει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ακριβώς έτσι... Είναι κάτι το οποίο οδηγεί σε απώλεια δεδομένων.. Δεν είναι μόνο το στήσιμο είναι οτι σε βάζει σε μια διαδικασία να κρατάς σχεδόν επι καθημερινής βάσης backup και σου δημιουργεί άγχος κάτι που στην εμπειρία χρήσης είναι πολύ αρνητικό... Μπορεί το κινητό γενικά να είναι όπλο απλά μερικές φορές αυτοκατατρέφεται! :p:p:p

 

Τέλος πάντων μακάρι να μην τύχει σε κανέναν ξανά.

 

Συμφωνω σε ολα, τα δεδομενα ειναι πολυ σημαντικα, απλα φροντιζω να τα διπλοφυλαω και φυσικα...μη μας τυχει!

 

@bas13 , και εγω στην επαρχια ειμαι , ξερω τι λες! Ειναι μια διαδικασια η αληθεια ειναι...

Edited by tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα έσκασε περι τα Χριστούγεννα.

Το μόνο λογικό που βλέπω σ'όλο αυτόν τον παραλογισμό είναι να το ψάχνουν ακόμα.

Από την άλλη δεν μπορώ να καταλάβω από που πήγαζε όλη αυτή η αισιοδοξία ότι παρτίδες 601/602 είναι εντάξει.

Μιλάμε για φρέσκες συσκευές που ακόμα δεν έχουν δείξει τίποτα... Ίσως έπειδη πάντα η LG στις πρώτες παρτίδες τα κάνει μαντάρα με hardware προβλήματα και μετά τα διορθώνει να υπάρχει αυτή η αισιοδοξία. Σίγουρα θα έχουν πέσει οι πιθανότητες απλά δεν είναι μηδενικες από όσο βλέπουμε. Εγώ μόλις με το καλό έρθει το νέο μέλος της οικογένειας σε δύο βδομάδες περίπου θα κινηθώ σε άλλη συσκευή (μάλλον v10) γιατί μου έχει δημιουργηθεί ένα άγχος που δεν είχα άλλοτε με συσκευή. Παρόλο που είμαι πλήρως ικανοποιημενος από την γενικότερη χρήση και από τον τρόπο που ανταπροκρινεται η συσκευή

Edited by takaros31

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δεν αλλάζεις εσύ ...always lg :p:D

 

Αγαπώ LG απο το G2 και μετά και έχω πάρει όλες τις ναυαρχίδες της ( με ενδιάμεσες στάσεις σε S4,note3,nexus 6) και πρώτη φορά έχω προβληματιστεί έτσι. Ελπίζω οτι δεν θα γίνει κάτι μιας και έχω 505 παρτίδα που έχει πιο πολύ καιρό πάνω της και βλέπουμε. :rolleyes::rolleyes:

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ελπίζω οτι δεν θα γίνει κάτι μιας και έχω 505 παρτίδα που έχει πιο πολύ καιρό πάνω της και βλέπουμε. :rolleyes::rolleyes:

 

Είμαστε πολλοί με 505 παρτίδα που δεν είχαν ποτέ πρόβλημα, το λέω τόσο καιρό... είναι θέμα συγκεκριμένων συσκευών / μητρικών, όχι παρτίδας.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Είμαστε πολλοί με 505 παρτίδα που δεν είχαν ποτέ πρόβλημα, το λέω τόσο καιρό... είναι θέμα συγκεκριμένων συσκευών / μητρικών, όχι παρτίδας.

Πολύ σωστή η εκτίμησή σου. Κι εγώ αυτό τείνω να πιστέψω. Δεν είναι πρόβλημα ούτε της πλακέτας, ούτε φυσικά του software. Είναι στην γενική κατασκευή/συναρμολόγηση. Σε κάποιες συσκευές δεν πατάει καλά η πλακέτα, ίσως; Με αποτέλεσμα μετά από ένα διάστημα να μην λειτουργεί σωστά, βγάζοντας πρόβλημα; Κάποια βίδα; Μια κόλληση; Έστω και μισό χιλιοστό, ή μια επιμέρους αστοχία υλικού μπορεί να το προκαλέσει. Βέβαια όλα είναι εικασίες.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστή η εκτίμησή σου. Κι εγώ αυτό τείνω να πιστέψω. Δεν είναι πρόβλημα ούτε της πλακέτας, ούτε φυσικά του software. Είναι στην γενική κατασκευή/συναρμολόγηση. Σε κάποιες συσκευές δεν πατάει καλά η πλακέτα, ίσως; Με αποτέλεσμα μετά από ένα διάστημα να μην λειτουργεί σωστά, βγάζοντας πρόβλημα; Κάποια βίδα; Μια κόλληση; Έστω και μισό χιλιοστό, ή μια επιμέρους αστοχία υλικού μπορεί να το προκαλέσει. Βέβαια όλα είναι εικασίες.

Αυτό που φοβάμαι είναι ότι εκτός από εμάς που κάνουμε εικασίες το ίδιο κάνει και η LG... Μακάρι να κάνω λάθος και να έχουν όντως εντοπίσει από τι προκαλείται αυτο το πρόβλημα και να σταματήσει η ταλαιπωρία όσων έχουν πέσει σε bootloop

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που φοβάμαι είναι ότι εκτός από εμάς που κάνουμε εικασίες το ίδιο κάνει και η LG... Μακάρι να κάνω λάθος και να έχουν όντως εντοπίσει από τι προκαλείται αυτο το πρόβλημα και να σταματήσει η ταλαιπωρία όσων έχουν πέσει σε bootloop

Ίσως όμως Και να το έχουν εντοπίσει. Τι να κάνουν; Να αλλάζουν ολόκληρο τηλέφωνο; Ακόμη κι αυτό να κάνουν τους συγκεκριμένους πελάτες κατά 90% τους έχουν χάσει. Δεν θα πάνε σε LG για την επόμενη συσκευή τους. Πολλοί λίγοι θα το εκτιμήσουν.

 

Εσύ κι εγώ είμαστε μια πολύ μικρή μειοψηφία. Που παρά τα απανωτά περιστατικά περιμένουμε να γίνει πιο προσιτό το V10. :D

Link to comment
Share on other sites

Ίσως όμως Και να το έχουν εντοπίσει. Τι να κάνουν; Να αλλάζουν ολόκληρο τηλέφωνο; Ακόμη κι αυτό να κάνουν τους συγκεκριμένους πελάτες κατά 90% τους έχουν χάσει. Δεν θα πάνε σε LG για την επόμενη συσκευή τους. Πολλοί λίγοι θα το εκτιμήσουν.

 

Εσύ κι εγώ είμαστε μια πολύ μικρή μειοψηφία. Που παρά τα απανωτά περιστατικά περιμένουμε να γίνει πιο προσιτό το V10. :D

Να μην αλλάξουν το τηλέφωνο απλα φοβάμαι αυτό που σου είπα ότι δεν έχω εντοπίσει ακριβώς το πρόβλημα γιατί φαίνεται να βγαίνει και σε νέες παρτίδες.

 

Εννοείται πάμε για v10 :p :p :p

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται πάμε για v10 :p :p :p

 

Κορυφή το v10 (με κλασσική μπαταρία Lg βέβαια). Ταμάμ για τους λάτρεις των ταψιών, σαν και μένα :D

Link to comment
Share on other sites

Κορυφή το v10 (με κλασσική μπαταρία Lg βέβαια). Ταμάμ για τους λάτρεις των ταψιών, σαν και μένα :D

Χεχε... Η μπαταρία κλασσικά... Και εμένα που μου αρέσουν τα πλακάκια μια χαρά είναι ! Τεσπα πίσω στο θέμα... Πήραν σήμερα το μεσημεράκι τον φίλο τελικά αύριο παραλαμβάνει με πλακέτα 603. Μακάρι να είναι απροβληματιστο γιατί ποιος τον ακούει! :p

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν βρει το πρόβλημα η lg μας βλέπω με ισόβια εγγύηση
Σημασία δεν έχει η πτώση, αλλά η πρόσκρουση.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [LG G4] Κολλημένο σε bootloop!!!

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...