Jump to content

[LG G4] Κολλημένο σε bootloop!!!


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οπότε έχουμε bootloop:

 

1. Κατά τη εναλλαγή WIFI/4G.

 

2. Κατά το update σε MM.

 

3. Κατά το update σε MM αν έκανε κάποιος επαναφορά ρυθμίσεων από Gmail/Google.

 

4. Μετά από μία περίοδο 5-6 μηνών από την έκδοση 505 είχαμε "μαζικά" bootloop. (έγινε κάποιο Google Play Services update για την επερχόμενη 6.0; )

 

Πως διορθώνουμε το bootloop;

 

1. Με fix από XDA το οποίο απενεργοποιεί τους 2 μεγάλους πύρινες και το κινητό ανοίγει με σκοπό να σώσουμε τα αρχεία μας.

 

2. Στις τελευταίες παρτίδες διορθώνεται (προσωρινά; ) με hard reset.

 

3. Βάζουμε το κινητό στο ψυγείο και ανοίγει και πάλι προσωρινά ώστε να σώσουμε τα αρχεία μας.

 

4. Κάποιος από XDA κινητο σε παλια εκδοση 505, το έφτιαξε βάζοντας τη πλακέτα στο φούρνο για 20 λεπτά. Μία διαδικασία που έκανε και με προβληματικές κάρτες γραφικών.

 

5. Δεν διορθώνεται.

 

Το Patch αυτό για τους πυρήνες προτείνεται σε όσους δεν εχουν εγγύηση απλά και μόνο για να σώσουν τα αρχεία τους γιατί αλλιώς δεν μπορείς να το επαναφέρεις σε bootloop state για να αποδείξες βλάβη και να σου κάνουν επισκευή εντός εγγύησης.

Θα μου πείς βέβαια οτι προφανώς δεν πρέπει να έχεις εγγύηση επίσης για να πιάνεις να το βάζεις στην κατάψυξη ή να το ψήνεις στον φούρνο...

Με όλα αυτά πάντως που έχω ακούσει και διαβάσει για το bootloop πλέον όποτε περάσει καμιά ωρα και δεν έχει χτυπήσει το κινητό, το πλησιάζω και το κοιτάζω κάπως έτσι, μήπως έχει πέσει σε bootloop.

http://assets.menshealth.co.uk/main/thumbs/26744/manhidingface.jpg

Xiaomi 13T User

Previously

Motorola C520 - Philips Twist - Bosch 509 - Ericsson T10s - Ericsson T65 - Nokia 3330 - Siemens SL42 - Siemens S55 - SE T610i - Motorola C980 - Siemens SX-1 - SE P800 - SE P900 - SE M600i - HTC Touch Cruise - SE Xperia X10 mini pro - Google Nexus S - Nokia Lumia 1020 - LG G4 - Xiaomi Mi Mix 2

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κρίμα για τέτοιο κινητό να έχει αυτά τα προβλήματα.. Και θα το αγόραζα σε λίγες μέρες με κλειστά μάτια..

 

Αν μου έλεγε κάποιος οτι αντε θα το κανει μια φορα αλλα μετα ξερουν τι φταιει και στο επισκευαζουν, ή οτι οι καινουριες παρτιδες ειναι οκ, θα το επαιρνα χθες..

 

Τωρα η για το V10 θα παω ή για Nexus 6p.. Αλλά 150+ ευρώ.. :/ Δεν με ενθουσιάζει άλλο τηλέφωνο..

Link to comment
Share on other sites

Έχεις ενα δίκιο απλά με προβληματίζει το γεγονός οτι κάτι παίχτηκε απο τα Χριστούγεννα περίπου και μετά (κάποιο Google ή LG update?) διότι όπως είπα ενω τα 505 άρχισαν την ίδια περίοδο και τα τίναζαν όλα μαζί έστω και μετά 6 μήνες άριστης λειτουργίας τα 601+ τα φτύνουν ακόμα και μετά απο 2-3 ημέρες χρήσης αρα κάτι στράβωσε σχετικά πρόσφατα (μάλλον software related?). Δεν είναι οτι τα G4 εμφανίζουν το θέμα στάνταρ μετά απο εξάμηνο πχ...

 

ειχε γινει ενα update πριν κανενα 5 μηνο στα G3 της google ενα μικρο που ελεγε πως ειναι για θεματα ασφαλειας δεν ξερω αν ειχε γινει και στο 4αρι δεν το ειχα τοτε...αλλα θυμαμαι στο νημα του 3 επειδη ηταν λιγες μερες πριν ανακοινωθει οτι θα παρουμε την 6.0 μας ειχε ερθει και νομζαμε οτι ειναι της 6!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

Απο την LG μου λενε οτι: Σε ελληνικές συσκευές που εισάγει η ελληνική αντιπροσωπεία δεν έχει παρατηρηθεί κάποιο πρόβλημα με Bootloop. Σε ευρωπαϊκές συσκευές που εισάγονται από καταστήματα εκτός των συνεργαζόμενων με την αντιπροσωπεία δεν μπορούμε να γνωρίζουμε αν εξακολουθεί να υπάρχει κάποιο ζήτημα ή όχι. Γελαω...
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιω το κινητο χωρις δισταγμους. Αν ειναι να το παθει θα γινει αλλαγη πλακετας και θα το στειλω απο εκει που ηρθε για να παρω το V10. Δεν θα κατσω καν να σκασω. ΠΟΛΥ ΚΑΚΩΣ δε περιμενα να πεσει το V10 , οταν το κοιτουσα ειχε 480€ και τωρα εχει 430 ,μεσα σε 10 μερες. Και το V10 νομιζω οτι εκτος απο μερικα update που εγιναν σε ορισμενα δικτυα , δεν εχει παρει ακομη 6.0. Δε ξερω αν ειναι τυχαιο ή οχι..

Το bootloop το παρατηρησαν ατομα μεχρι και στις συζητησεις του skroutz.. Δε ξερω κατα ποσο μεγαλο ή οχι ειναι το προβλημα εν τελει και ειναι πραγματικα μετρημενες περιπτωσεις , και ανησυχουμε τσαμπα

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα για τέτοιο κινητό να έχει αυτά τα προβλήματα.. Και θα το αγόραζα σε λίγες μέρες με κλειστά μάτια..

 

Αν μου έλεγε κάποιος οτι αντε θα το κανει μια φορα αλλα μετα ξερουν τι φταιει και στο επισκευαζουν, ή οτι οι καινουριες παρτιδες ειναι οκ, θα το επαιρνα χθες..

 

Τωρα η για το V10 θα παω ή για Nexus 6p.. Αλλά 150+ ευρώ.. :/ Δεν με ενθουσιάζει άλλο τηλέφωνο..

 

Το χειρότερο είναι οτι δεν υπάρχει κάποια διαδικασία προκειμένου να αναπαράγεις το πρόβλημα ώστε να το τσεκάρεις αν έχεις πρόβλημα η όχι και να σου φύγει η ιδέα, απλά περιμένεις χωρις να ξέρεις τι... σε περιμενει.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

http://i.imgur.com/Rta2Vf1.png

 

Ναι τα ελληνικά έχουν κάποια μαγική διαδικασία κατασκευής και δεν τα πιάνει το bootloop ενω ολα τα υπόλοιπα ευρωπαικά, όπως και τα αμερικάνικα, κορεάτικα κλπ. (όλου του πλανήτη πλην της Ελλάδας) φτιάχνονται σε δευτέρας κατηγορίας γραμμές παραγωγής και εμφανίζουν προβλήματα...

 

Τώρα που το σκέφτομαι είναι λογικό να μην έχει εμφανίσει κανένα Ελληνικό πρόβλημα, πόσα να έχουν πουληθεί στα 500+ ευρώ που τα δίνουν... μπορεί και κανένα!

Edited by bad_freddy

Xiaomi 13T User

Previously

Motorola C520 - Philips Twist - Bosch 509 - Ericsson T10s - Ericsson T65 - Nokia 3330 - Siemens SL42 - Siemens S55 - SE T610i - Motorola C980 - Siemens SX-1 - SE P800 - SE P900 - SE M600i - HTC Touch Cruise - SE Xperia X10 mini pro - Google Nexus S - Nokia Lumia 1020 - LG G4 - Xiaomi Mi Mix 2

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως σε βαθος 2ετιας πιστευω οτι σχεδον ολα τα G4 θα το παθουν και θα εχουμε περισσοτερα κρουσματα μεσα στο καλοκαιρι ή αμεσως στα πρωτα κρύα μετα το καλοκαιρι.. Ειναι αστοχια υλικου που δεν εχει να κανει με τις παρτιδες αλλα την αντοχη του υλικου που με το χρονο και την επιδραση των θερμοκρασιων ισως δεν αντεχει.. Το διορθωσανε λιγο μετα τις πρωτες παρτιδες, αλλα ισως ειναι και θεμα σχεδιασμου της συσκευης και δεν μπορουν να κανουν πολλα.
Link to comment
Share on other sites

Απο την LG μου λενε οτι: Σε ελληνικές συσκευές που εισάγει η ελληνική αντιπροσωπεία δεν έχει παρατηρηθεί κάποιο πρόβλημα με Bootloop. Σε ευρωπαϊκές συσκευές που εισάγονται από καταστήματα εκτός των συνεργαζόμενων με την αντιπροσωπεία δεν μπορούμε να γνωρίζουμε αν εξακολουθεί να υπάρχει κάποιο ζήτημα ή όχι. Γελαω...

 

Μακάρι τα ελληνικά κομμάτια να μην βγάλουν ποτέ πρόβλημα γιατί και το δικό μου Ελληνικό είναι από βονταφον αγορασμένο τα Χριστούγεννα.

Έχω μια μεγάλη απορια:

Τα ελληνικά κομμάτια δεν έβγαλαν το συγκεκριμένο πρόβλημα?

Η έτσι έτσι ισχυρίζεται η LG Hellas?

Link to comment
Share on other sites

Η LG Hellas λες και εχει μαλωσει με τις "παραεισαγωγες" , και λεει οτι μπουρδα της κατεβει στο κεφαλι. Πανε ρωτησε τους αν τα Ευρωπαικα μοντελα τα κατασκευαζει η LG απο την Ταγκανίκα, και γι'αυτο χαζεύουν.. Τι άλλο θα ακουσουμε..
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως σε βαθος 2ετιας πιστευω οτι σχεδον ολα τα G4 θα το παθουν και θα εχουμε περισσοτερα κρουσματα μεσα στο καλοκαιρι ή αμεσως στα πρωτα κρύα μετα το καλοκαιρι.. Ειναι αστοχια υλικου που δεν εχει να κανει με τις παρτιδες αλλα την αντοχη του υλικου που με το χρονο και την επιδραση των θερμοκρασιων ισως δεν αντεχει.. Το διορθωσανε λιγο μετα τις πρωτες παρτιδες, αλλα ισως ειναι και θεμα σχεδιασμου της συσκευης και δεν μπορουν να κανουν πολλα.

 

Κριμα πραγματικα απαραδεκτη η LG. Και εγω με παρτιδα 507 ελεγα δεν θα εχω προβλημα μεχρι που επαθε bootloop.

Ελπιζω να μην ξεχαστει το προβλημα με τον ερχομο του G5 και να δωσει λυση η LG.

P30 AURORA
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως σε βαθος 2ετιας πιστευω οτι σχεδον ολα τα G4 θα το παθουν και θα εχουμε περισσοτερα κρουσματα μεσα στο καλοκαιρι ή αμεσως στα πρωτα κρύα μετα το καλοκαιρι.. Ειναι αστοχια υλικου που δεν εχει να κανει με τις παρτιδες αλλα την αντοχη του υλικου που με το χρονο και την επιδραση των θερμοκρασιων ισως δεν αντεχει.. Το διορθωσανε λιγο μετα τις πρωτες παρτιδες, αλλα ισως ειναι και θεμα σχεδιασμου της συσκευης και δεν μπορουν να κανουν πολλα.

 

αυτο που θα πω ειναι καθαρα προσωπικη αποψη**δεν πστευω η lg να αφησει αυτο ξεφτιλικι ετσι γιατι μιλαμε για ενα μεγαλο πλήγμα παγκοσμιος και επειδη η εν λογο εταιρια εχει μπει δυναμικα στην ευρωπη στην κινητή και ανεβηκε ραγδαια στις τοπ εταιριες να κοντραρει μεχρι και το μηλοτηλεφωνο το 4αρι το εχει σημαία και αυτο φαινεται απο το οτι το 5 δεν εκανε καμια συνταρακτική αλλαγη και πιστευω πως οι σχιστοματιδες ψαχνουν απεγνωσμένα λυση...τωρα θα ειναι software θα ειναι αντικατασταση καποιου συγκεκριμενου εξαρτατηματος δεν ξερω τι θα ειναι αλλα η αλλαγη πλακετας θεωρω πως ειναι προσωρινη για να κερδισουν χρονο!!

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

Ειχε κανενας εδω στο forum, bootloop σε συσκευη αγορασμενη απο ελληνικο καταστημα; Ή καποιο γνωστο αν εχουμε σε Γερμανο, Vodafone, κλπ να ρωτησουμε αν εχουν επιστρεψει συσκευες.. ;

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επισης γιατι τα μεγαλα ελληνικα καταστηματα δεν πουλανε πια το LG G4, αλλα πουλανε μονο το LG G4 (Λευκό-Χρυσό), το LG G4c, και το LG G3???

Link to comment
Share on other sites

Μια εβδομάδα το εχω κ εγω 602 σειρα κ πριν 2ημερες ξεκινησαν τα προβληματα με το wifi , δεν συνδεοταν , το εκανα διαγραφη επαιξα κ λιγο με τις ρυθμίσεις του μοντεμ κ μετα ξανα συνδέθηκε. Βεβαια παρατηρω οτι σαν να αργει λιγο να φορτώσει τις σελιδες ο chrome , ενω στο tablet φορτωνουν σφαιρα. Επισης 1 φορα μου κολησε κατα το τερματισμο κλησης κ επανηλθε με restart της συσκευής. Να αρχισω να περιμενω κ εγω πότε θα πέσει σε bootloop ;
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι σήμερα με το αμάξι μου εσβησε στο φανάρι στη Μπότσαρη και πήρε με τη δεύτερη , να περιμένω και Εγώ bootloop ;

 

Ρε παιδιά τι ρωτάτε τώρα; ξεκολλατε και σκιστε το , αλλοίμονο αν σε κάθε σκαλωμα τρώμε και από ένα νύχι.

All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι οτι θα το είχα κάνει ροοτ , κ τωρα στο περιμενε αν θα βγαλει τιποτα κ πρεπει να το καλυψει η εγγύηση
Link to comment
Share on other sites

Ειναι και αυτο.. Ολα μου τα κινητα root τα εχω κανει, και για τις δυνατοτητες αλλα και επειδη καποια στιγμη πανω στο χρονο, βαριεσαι και θες να το αλλαξεις λιγο.. Τωρα δεν το αγγιζει κανεις και γι αυτο το λογο δεν εχει και καμια μεγαλη υποστηριξη απο XDA.
Link to comment
Share on other sites

Root δε μπορεις χωρις ξεκλειδωτο bootloader. Αλλα και να μπορουσες, παλι θα ηταν το ψυχολογικο στη μεση (μη σου κανει τη ζημια ενω εισαι root).

Το κινητο δε χρειαζεται ρουτ και ειναι απροβληματιστο οσο το λειτουργησα, αλλα εκανε μια διακοπη στο WiFi και εμενα, μια τα clicking sounds στο τραβηγμα βιντεο 4Κ , μια αυτα που ακουγονται και διαβαζουμε εδω (δε μου παρουσιασε εμενα προβλημα ,10 ημερων ειναι ακομη)

Γενικως ειναι λες και περιμενουμε οτι θα γινει το κακο απο στιγμη σε στιγμη. Αλλα υπαρχουν και αλλοι ποσοι που εχουν κινητο 505 παρτιδα και δεν εχει θεμα, αλλοι ποσοι που δε μπαινουν ΚΑΝ στον κοπο να ποσταρουν ή δε γνωριζουν απο forums ,και αλλοι τοσοι στο εξωτερικο... Οποτε ειναι σιγουρα ενα καλο ποσοστο αυτο που παθαινει προβληματα, απλα προσπαθουμε να βρουμε ΤΙ το κανει trigger.

Και εδω ειναι το περιεργο... Προσπαθουμε εμεις... Η LG τι διαολο κανει;

Link to comment
Share on other sites

Λετε ρε παιδες οι προβληματικες/επισκευασμενες μητρικες να τις στελνουν μετα στις "κατωτερες" Ευρωπαικες χωρες πχ Ρουμανια κλπ και να τις παιρνουμε εμεις απο Skroutz με εκδοση 600+ ??

 

Στο εξωτερικο πλεον μετα την 510, δεν βλεπω και πολλες αναφορες για bootloop.. Μου κανει εντυπωση, και εδω στην Ελλαδα εψαξα ολα τα σαιτ μεγαλων καταστηματων πχ Πλαισιο κλπ και δεν βλεπω κακες κριτικες στα σχολια, καμια..

 

Αυτος ο αλλος κωδικος εκτος απο τον 3ψηφιο αριθμο 60x, αυτος ο 1.0BL, τι ρολο βαραει; Ειναι εκδοση μητρικης; Μηπως αυτον πρεπει να κοιταμε τελικα και ειναι ιδιος στα προβληματικα ανεξαρτητα της εκδοσης;

Link to comment
Share on other sites

αυτος εμενα λεει 1.1, αλλα στο κρυφο μενου νομιζω γραφει 1.0. Δε ξερω τι να υποθεσω...

Αν ειναι να κατσει, θα κατσει μια φορα... Μετα δεν εχει καινουρια. Το κινητο θα κανει φτερα και θα παμε για V10 ή κατι αλλο. Ισως να επρεπε να περιμενω για "σιγουρια". Βεβαια οι αναφορες γενικως παιδια ειναι μετρημενες , και συνηθως θα μπει αυτος που πραγματικα του επεσε σε bootloop , οποτε ας μην ανησυχουμε ΤΟΣΟ πολυ... Που να το ειχες κιολας φιλε swimmer :lol: :p\

στο μεταξυ διαβαζω ξανα την απαντηση της LG και ειναι ΓΙΑ ΓΕΛΙΑ ... Αν τους στειλω , οχι ευχαριστω πολυ , αλλα με τις πετρες θα τους παρω...

Edited by tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

αυτος εμενα λεει 1.1, αλλα στο κρυφο μενου νομιζω γραφει 1.0. Δε ξερω τι να υποθεσω...

 

Φανταζεσαι να κανουν λαμογια και να στελνουν τις 1.0 ως 1.1 ; Θελει ψαξιμο το πραγμα παντως..

 

Α καλα αν το ειχα ισως να ημουν και πιο ηρεμος, οτι ειναι να γινει θα γινει θα ελεγα, τωρα ομως που περιμενα τοσο καιρο να το αγορασω, ξενερωσα και προσπαθω να καταλαβω αν εχει διορθωθει το προβλημα ή οχι, και για να γλιτωσω λεφτα και γιατι μονο το LG G4 με ενθουσιαζει μεχρι 300 ευρω.

 

Τωρα ειμαι στο διλημμα να δωσω παραπανω λεφτα για το LG V10 και αν δωσω, γιατι να μην δωσω και για το Nexus 6p που το θεωρω απο τα καλυτερα κινητα; Και τσουπ, 150 ευρω πανω απο το budget. :p

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα για τέτοιο κινητό να έχει αυτά τα προβλήματα.. Και θα το αγόραζα σε λίγες μέρες με κλειστά μάτια..

 

Αν μου έλεγε κάποιος οτι αντε θα το κανει μια φορα αλλα μετα ξερουν τι φταιει και στο επισκευαζουν, ή οτι οι καινουριες παρτιδες ειναι οκ, θα το επαιρνα χθες..

 

Τωρα η για το V10 θα παω ή για Nexus 6p.. Αλλά 150+ ευρώ.. :/ Δεν με ενθουσιάζει άλλο τηλέφωνο..

 

φίλε, τα ίδια ακριβώς με εσένα σκέφτομαι. Εμένα με τράβηξε αυτό το κινητό κυρίως λόγω κάμερας (σε συνδυασμό με τιμή κ.λπ., βέβαια). Με όλα αυτά που διαβάζω, ψιλοαπογοητεύτηκα και κοιτάζω πλέον κι αλλού. Η πλάκα είναι ότι αρχικά ενδιαφέρθηκα για το g flex 2, αλλά το παράτησα γιατί διάβασα για προβλήματα στην poled οθόνη του. Τι στο καλό κάνει αυτή η LG;

Έχασε η μάνα το παιδί, και το παιδί τη βρήκε.
Link to comment
Share on other sites

Το κινητό είναι φοβερό ,bootloops aside :p

Συζήτησα και με τη γυναίκα. Αν μου το κάνει το κινητό θα πωληθεί και θα πάω για nexus ή v10 ή ένας Θεός ξέρει τι . Ως τοτε, παύω να το σκεφτομαι

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα. Το δικό μου είναι σειρά 511 και έχει το πρόβλημα. Αγορασμένο Δεκέμβριο 2015.

Να βοηθήσω λίγο με πληροφορίες λόγο ιδιωτητας της δουλειάς μου. Όλες η παρτίδες έχουν πρόβλημα. Είναι να μην σου τύχει. Το κινητό το παθαίνει όταν ψάχνει για αρκετή ώρα Wi-Fi δίκτυο. Πρέπει να έχεις έκδοση Android 6 επάνω. Ή LG θα το αποσύρει το κινητό. Θα θαφτεί απλά.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [LG G4] Κολλημένο σε bootloop!!!

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...