Jump to content

[LG G4] Κολλημένο σε bootloop!!!


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αύριο μάλλον θα παραλάβω την συσκευή με σειρά 602 .(έτσι με διαβεβαίωσαν από το μαγαζί τηλεφωνικά)

Θα σας έχω ενήμερους.

Ελπίζω με καλές ειδήσεις :)

 

edit : ενω ειμαι στη λιστα της acs για παραλαβη σημερα, τελικα λογω απαγορευτικου αποπλου των πλοιων θα παραλαβω μαλλον αυριο...

Edited by patrik
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αύριο μάλλον θα παραλάβω την συσκευή με σειρά 602 .(έτσι με διαβεβαίωσαν από το μαγαζί τηλεφωνικά)

Θα σας έχω ενήμερους.

Ελπίζω με καλές ειδήσεις :)

 

Αν ειναι να κατσει σε καποιον απο εμας το προβλημα, δε θα ειναι day one. Μακαρι να ηταν day one και να μη προλαβαιναμε να στησουμε και να βαλουμε χρησιμα πραγματα μεσα.

Μια χαρα θα σου παει , don't worry. Καλοδουλευτο και να το χαρεις.

Link to comment
Share on other sites

Παρακάτω μια εμπειρία μετά από προσπάθεια αναβάθμισης σε g3 από το νήμα του g3... Μοιάζει με το πρόβλημα που βγαζει το g4... Δεν ξέρω αν σχετίζεται όμως μου έκανε εντύπωση... Sorry από τους admins αν θεωρεί off topic ας διαγραφεί απλά είναι σαν να περιγράφει αυτό που έχουν πάθει αρκετά g4

 

"Παιδιά μια βοήθεια αν υπάρχει κανείς που ξενυχτάει. Προσπάθησα να κάνω το update μεσω pc suite, μου έδειχνε ότι ολοκληρώθηκε και το κιν έκανε επανεκκίνηση, και τώρα έχει κολλήσει σε ένα σημείο που κάνει βελτιστοποίηση 44 εφαρμογών, και αμέσως μετά μου γράφει το android ξεκινάει, πλήν όμως κολλάει στην οθόνη με το σήμα της LG. Έβγαλα την μπαταρία, το κινητό φαίνεται σαν να ξεκινάει κανονικά, όμως φτάνει μέχρι to σημείο όπου πεταχτά μου δείχνει το φόντο της homescreen(χωρίς εικονίδια, χωρίς να μου έχει ζητήσει ΠΙΝ, μόνο την φωτό του φόντου) και αμέσως μετά ξανακάνει επανεκκίνηση όπου και κολλάει. Μπαίνει στο recovery και download mode. Τι να κάνω;"

 

Μήπως τελικά έχει και κάποια σχέση το πρόβλημα μας με την αναβάθμιση σε 6.0 και την δουλειά που έχει κάνει η LG πάνω σε αυτό το κομμάτι?

Edited by takaros31

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αν ισχυε οτι ειναι θεμα αναβαθμισεων , δε θα μπορουσες να ξαναφλασαρεις την μαμα ρομ με καποιο τροπο και να γλιτωνεις τα τρεξιματα; Αφου παντα στην πλακετα εντοπιζεται το θεμα.

Βεβαια εχεις ενα point γιατι συνεβη σε ανθρωπο με προεγκατεστημενη την 6.0 , αλλα μαλλον το πραγμα ειναι hit&miss και οχι τοσο software related. Ευχομαι να ειναι , και να δουμε ενα προσεχες update που να λεει μεταξυ αλλων "fixed boot loop issues " :p

Link to comment
Share on other sites

Αν ισχυε οτι ειναι θεμα αναβαθμισεων , δε θα μπορουσες να ξαναφλασαρεις την μαμα ρομ με καποιο τροπο και να γλιτωνεις τα τρεξιματα; Αφου παντα στην πλακετα εντοπιζεται το θεμα.

Βεβαια εχεις ενα point γιατι συνεβη σε ανθρωπο με προεγκατεστημενη την 6.0 , αλλα μαλλον το πραγμα ειναι hit&miss και οχι τοσο software related. Ευχομαι να ειναι , και να δουμε ενα προσεχες update που να λεει μεταξυ αλλων "fixed boot loop issues " :p

 

Εμένα ο προβληματισμός μου είναι στο οτι το G3 δεν έχει παρουσιάσει ξανά το ίδιο θέμα μιας και παρακολουθώ το νήμα και έχει ήδη σκάσει σε δυο άτομα... Ο ένας έλυσε το θέμα μόνο με downgrade φλασάροντας την lollipop. Δε λέω οτι δεν υπάρχει hardware θέμα στο G4 απλά προβληματίζομαι έντονα βλέποντας ενα τηλέφωνο που δεν είχε πρόβλημα στο παρελθόν να παρουσιάζει ακριβώς τα ίδια θέματα με το G4 κατά την προσπάθεια αναβάθμισης στην 6.0

Edited by takaros31

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο προβληματισμός μου είναι στο οτι το G3 δεν έχει παρουσιάσει ξανά το ίδιο θέμα μιας και παρακολουθώ το νήμα και έχει ήδη σκάσει σε δυο άτομα... Ο ένας έλυσε το θέμα μόνο με downgrade φλασάροντας την lollipop. Δε λέω οτι δεν υπάρχει hardware θέμα στο G4 απλά προβληματίζομαι έντονα βλέποντας ενα τηλέφωνο που δεν είχες πρόβλημα στο παρελθόν να παρουσιάζει ακριβώς τα ίδια θέματα με το G4 κατά την προσπάθεια αναβάθμισης στην 6.0

 

Και εμενα με προβληματιζει , και αν ειναι software related καλο θα ηταν να βγει συντομα ενα patch or something , γιατι δε την βλεπω καλα την LG. Θα ειναι η τελευταια της ευκαιρια απο εμενα, οσο και αν την συμπαθω σαν εταιρεια και βγαζει - εκτος των αλλων - ποιοτικα τηλεφωνα. Το να ταλαιπωρει τον κοσμο με τετοια πραγματα ειναι το λιγοτερο αστειο.

Προς το παρον εχω δει 1 μικροbug κατα το οποιο αλλαζα απο ελληνικα σε αγγλικα , και εγραφε παλι ελληνικα. Εχω κατεβασει 2-3 πληκτρολογια απο το smartworld και ειχα ενα απο αυτα (universe ή καπως ετσι). Ελπιζω να μην ειναι bug των θεματων :lol: Με restart λυθηκε, αν και εικαζω πως εφταιγε το tapatalk (για 2-3 μερες εκανε οτι να'ναι το προγραμμα, και στο παλιο μου κινητο και στο G2 της κοπελας μου).

Ελπιζω να μην βρουμε εμεις τι κανει trigger το hardwarικο ή softwarικό προβλημα που οδηγει σε bootloop. :O

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από το κουτί της συσκευασίας μπορούμε από κάπου αλλού να δούμε το serial number της συσκευής;

Το ρωτάω επειδή σήμερα μετά από 3 εβδομάδες παραλάβαμε το τηλέφωνο, που έγινε αντικατάσταση πλακέτας επειδή κάθε λίγο έπεφτε σε bootloop, αλλά δεν ξέρω τι παρτίδας πλακέτα βάλανε.

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από το κουτί της συσκευασίας μπορούμε από κάπου αλλού να δούμε το serial number της συσκευής;

Το ρωτάω επειδή σήμερα μετά από 3 εβδομάδες παραλάβαμε το τηλέφωνο, που έγινε αντικατάσταση πλακέτας επειδή κάθε λίγο έπεφτε σε bootloop, αλλά δεν ξέρω τι παρτίδας πλακέτα βάλανε.

 

δοκίμασε το lf phone from. Στην απόδειξη απο την procordia δεν φαίνεται?

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

δοκίμασε το lf phone from. Στην απόδειξη απο την procordia δεν φαίνεται?

 

Έχεις δίκιο και στο lg phone from αλλά και στο lg phone info το έγραφε ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρον εχω δει 1 μικροbug κατα το οποιο αλλαζα απο ελληνικα σε αγγλικα , και εγραφε παλι ελληνικα. Εχω κατεβασει 2-3 πληκτρολογια απο το smartworld και ειχα ενα απο αυτα (universe ή καπως ετσι). Ελπιζω να μην ειναι bug των θεματων :lol: Με restart λυθηκε, αν και εικαζω πως εφταιγε το tapatalk (για 2-3 μερες εκανε οτι να'ναι το προγραμμα, και στο παλιο μου κινητο και στο G2 της κοπελας μου).

Ελπιζω να μην βρουμε εμεις τι κανει trigger το hardwarικο ή softwarικό προβλημα που οδηγει σε bootloop. :O

 

Bug είναι και αυτό με την αλλαγή της γλώσσας που δεν την αλλάζει. Μου το έχει κάνει κι εμένα 2-3 φορές και δεν έχω ούτε tapatalk ούτε άλλο πληκτρολόγιο.

Link to comment
Share on other sites

Bug είναι και αυτό με την αλλαγή της γλώσσας που δεν την αλλάζει. Μου το έχει κάνει κι εμένα 2-3 φορές και δεν έχω ούτε tapatalk ούτε άλλο πληκτρολόγιο.

 

Το bug ειναι της 20d ή υπηρχε και πιο πριν; Το εκανε και σημερα μια , παλι στο tapatalk εμενα αλλα "φτιαχτηκε" αμεσως. Πως; Απλα εγραψα μια λεξη και την εσωσα , μετα εγραφε κανονικα αγγλικα :p

Link to comment
Share on other sites

Το bug ειναι της 20d ή υπηρχε και πιο πριν; Το εκανε και σημερα μια , παλι στο tapatalk εμενα αλλα "φτιαχτηκε" αμεσως. Πως; Απλα εγραψα μια λεξη και την εσωσα , μετα εγραφε κανονικα αγγλικα :p

 

Δεν θυμάμαι καθόλου αν μου το είχε κάνει και με την Lollipop. Επίσης άλλο ένα bug που έχω παρατηρήσει αρκετές φορές, είναι ένα μήνυμα που μου πετάει στον stock browser ότι η εφαρμογή έχει σταματήσει ή κάτι τέτοιο, δεν το θυμάμαι ακριβώς.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ελπιζω να μην βρουμε εμεις τι κανει trigger το hardwarικο ή softwarικό προβλημα που οδηγει σε bootloop. :O

 

Θα αστειεύεσαι, δεν εχει καμία σχέση αυτό που αναφέρεις με τα πρόβλημα,άρα του bootloop και κακώς γίνεται αυτή η συζήτηση στο παρόν θέμα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Θα αστειεύεσαι, δεν εχει καμία σχέση αυτό που αναφέρεις με τα πρόβλημα,άρα του bootloop και κακώς γίνεται αυτή η συζήτηση στο παρόν θέμα.

@athanaso77 έχουν αρχίσει και τα g3 να έχουν παρόμοιο θέμα μου έστειλαν για ακόμα ένα στο fb και στο νήμα του g3 έχουν αναφερθεί ήδη 3 και όλα το έπαθαν κατά την προσπάθεια αναβάθμισης. Πιστεύεις έχουν κάποια σχέση με το δικό μας πρόβλημα? Δεν ξέρω εγώ δεν έχω σιγουρευτει 100% ότι του g4 είναι hardware το θέμα.

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
@athanaso77 έχουν αρχίσει και τα g3 να έχουν παρόμοιο θέμα μου έστειλαν για ακόμα ένα στο fb και στο νήμα του g3 έχουν αναφερθεί ήδη 3 και όλα το έπαθαν κατά την προσπάθεια αναβάθμισης. Πιστεύεις έχουν κάποια σχέση με το δικό μας πρόβλημα? Δεν ξέρω εγώ δεν έχω σιγουρευτει 100% ότι του g4 είναι hardware το θέμα.

 

Θεωρώ ότι δεν σχετίζεται γιατί οι περισσότερες περιπτώσεις με bootloop δεν εμφανίστηκαν κατα την αναβάθμιση, κάποιες ναι, όχι όμως οι περισσότερες. Εδώ κάποιοι πήραν από το service καινούργιες παρτίδες ήδη αναβαθμισμένες σε marshmallow και πάλι είχαν πρόβλημα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι δεν σχετίζεται γιατί οι περισσότερες περιπτώσεις με bootloop δεν εμφανίστηκαν κατα την αναβάθμιση, κάποιες ναι, όχι όμως οι περισσότερες. Εδώ κάποιοι πήραν από το service καινούργιες παρτίδες ήδη αναβαθμισμένες σε marshmallow και πάλι είχαν πρόβλημα.

Τι να πω... Το ενδεχόμενο να έχει κάνει καμία πατάτα η LG γενικώς στην 6.0 και ανεξάρτητα με το αν πας να αναβαθμίσεις ή την έχεις ήδη, κάνει factory reset από μόνο του και την ώρα που πάει να το κάνει λόγω του κολληματος κατά την αναβάθμιση των εφαρμογών πέφτει σε bootloop το αποκλειουμε? Μου φαίνεται πολύ δύσκολο να πρόκειται για σύμπτωση και στις δύο συσκευές.

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Τίποτα δεν αποκλείουμε. Με τη λογική μιλάμε και στις πιθανότητες στηριζόμαστε. Από τη στιγμή που η ίδια η εταιρία εχει αποδεχθεί το πρόβλημα ως hardware, από τη στιγμή που το πρόβλημα έχει εμφανιστεί έστω κσι μεμονωμένα και σε lollipop, από τη στιγμή που το G3 είναι πλέον στη Δύση του και ποτέ δεν είχε απασχολήσει τους κατόχους του με τέτοιο θέμα (είχε αλλα ωστόσο), θεωρώ οτι είναι διαφορετικές περιπτώσεις.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω... Το ενδεχόμενο να έχει κάνει καμία πατάτα η LG γενικώς στην 6.0 και ανεξάρτητα με το αν πας να αναβαθμίσεις ή την έχεις ήδη, κάνει factory reset από μόνο του και την ώρα που πάει να το κάνει λόγω του κολληματος κατά την αναβάθμιση των εφαρμογών πέφτει σε bootloop το αποκλειουμε? Μου φαίνεται πολύ δύσκολο να πρόκειται για σύμπτωση και στις δύο συσκευές.

Τάκη, δεν νομίζω στο G3 να είναι hardware πρόβλημα. Είναι στο software. Μόλις έκανα κι εγώ την αναβάθμιση και εντόπισα ότι κάτι παίζει με τα Google services. Δεν αφήνει να βελτιστοποιηθούν οι Google εφαρμογές και κάποιες ακόμα που βασίζονται σε ίδιες λεπτομέρειες με αυτές. Δηλαδή υπάρχουν κάποιες εφαρμογές εκτός της Google που θέλουν τον ίδιο τρόπο "αδειοδότησης" με τις εφαρμογές της Google. (Λίγο δυσνόητο αυτό που γράφω, αλλά δεν έχω τις κατάλληλες λέξεις για να είμαι πιο κατανοητός. Ελπίζω να κατάλαβες περίπου το θέλω να πω).

Αυτό που χρειάζεται λοίπον είναι να δίνουμε εξαρχής την άδεια για back up στην Google και να κάνουμε υπομονή μέχρι να μας ζητήσουν αναβάθμιση τα Google services από μόνα τους. Είναι και η μόνη φορά που μας ζητάει την συναίνεση να αναβαθμιστούν. Δεν το έχω ξαναδεί από τότε που είχα την έκδοση 2.1 eclair. Μάλλον πρόκειται για κάποιο bug ή κενό στην όλη διαδικασία αναβάθμισης.

 

Εν κατακλείδι πιστεύω ότι είναι καθαρά software το πρόβλημα, που λύνεται με hard reset.

Link to comment
Share on other sites

Τάκη, δεν νομίζω στο G3 να είναι hardware πρόβλημα. Είναι στο software. Μόλις έκανα κι εγώ την αναβάθμιση και εντόπισα ότι κάτι παίζει με τα Google services. Δεν αφήνει να βελτιστοποιηθούν οι Google εφαρμογές και κάποιες ακόμα που βασίζονται σε ίδιες λεπτομέρειες με αυτές. Δηλαδή υπάρχουν κάποιες εφαρμογές εκτός της Google που θέλουν τον ίδιο τρόπο "αδειοδότησης" με τις εφαρμογές της Google. (Λίγο δυσνόητο αυτό που γράφω, αλλά δεν έχω τις κατάλληλες λέξεις για να είμαι πιο κατανοητός. Ελπίζω να κατάλαβες περίπου το θέλω να πω).

Αυτό που χρειάζεται λοίπον είναι να δίνουμε εξαρχής την άδεια για back up στην Google και να κάνουμε υπομονή μέχρι να μας ζητήσουν αναβάθμιση τα Google services από μόνα τους. Είναι και η μόνη φορά που μας ζητάει την συναίνεση να αναβαθμιστούν. Δεν το έχω ξαναδεί από τότε που είχα την έκδοση 2.1 eclair. Μάλλον πρόκειται για κάποιο bug ή κενό στην όλη διαδικασία αναβάθμισης.

 

Εν κατακλείδι πιστεύω ότι είναι καθαρά software το πρόβλημα, που λύνεται με hard reset.

Συμφωνώ μαζί σου. Σίγουρα στο g4 παίζει και κάποιο hardware θέμα απλά σκέφτομαι μήπως δεν είναι τελικά τόσο συχνό καθώς στην αρχή πολλοί που έπαθαν bootloop και πιστευοντας ότι είναι hardware bootloop δεν μπήκαν καν στη διαδικασία της προσπάθειας επαναφορας ορίζοντας να μην γίνει αναβάθμιση των εφαρμογών. Ίσως τώρα απλά να μιλαγαμε για ένα πολύ μικρότερο δείγμα που έκανε επίσκεψη στο σέρβις. Σκέψεις και θεωρίες είναι βέβαια όλα αυτά

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Έχετε εικόνα αν έχει προκύψει σε κάποιον που έκανε αναβάθμιση με LG up?
τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

Έχετε εικόνα αν έχει προκύψει σε κάποιον που έκανε αναβάθμιση με LG up?

 

Ναι σε εμενα πολλες φορες. Πλεον ειμαι με 603 version πλακετας και στησιμο κινητου χωρις google restore.

Link to comment
Share on other sites

Κολλησε τελικα και εμενα παρτιδα 507. Ξαφνικα παγωσε το κινητο και σε restart εμεινε στο logo της lg. :!:

 

Αφου προσπαθησα πολλες φορες να ανοιξω hard reset menu μου κολλαγε εκει που λεει yes/no.

Πατουσα yes για να κανει delete με επεστρεφε μονο του στο no και οταν ξαναπατουσα yes κολλουσε και επρεπε να βγαλω την μπαταρια για να ξεκολλησει. Καποια απο τις πολλες προσπαθειες που εκανα ξεκινησε το κινητο και φορτωνε το android σιγα σιγα..μεχρι που με εβαλε στον οδηγο για επιλογη γλωσσας.

 

Δοκιμασα να προχωρησω εφτασα στο κεντρικο μενου αλλα μετα απο λιγα λεπτα κολλησε παλι ξαναεφαγε bootloop.

Μετα ετυχε και ξαναεκανα hard reset αλλα εφαγα 2ο bootloop.

 

Παντως δεν μπορεσα να κανω skip την διαδικασια που ζηταγε gmail και wifi μετα το hardreset που λενε να μην βαζουμε το gmail. Γινετε παραβλεψη;

Απο τοτε δεν εχω κατεφερει να το ξανακανω hard reset αλλα πιστευω και να ξαναφτιαξει αργα η γρηγορα θα ξαναφαω bootloop.

 

Η διαδικασια τωρα ειναι να μιλησω με το customer support της LG ή με την procordia για να μου αλλαξουν πλακετα;

Edited by Asdf_7
P30 AURORA
Link to comment
Share on other sites

Κολλησε τελικα και εμενα παρτιδα 507. Ξαφνικα παγωσε το κινητο και σε restart εμεινε στο logo της lg. :!:

 

Αφου προσπαθησα πολλες φορες να ανοιξω hard reset menu μου κολλαγε εκει που λεει yes/no.

Πατουσα yes για να κανει delete με επεστρεφε μονο του στο no και οταν ξαναπατουσα yes κολλουσε και επρεπε να βγαλω την μπαταρια για να ξεκολλησει. Καποια απο τις πολλες προσπαθειες που εκανα ξεκινησε το κινητο και φορτωνε το android σιγα σιγα..μεχρι που με εβαλε στον οδηγο για επιλογη γλωσσας.

 

Δοκιμασα να προχωρησω εφτασα στο κεντρικο μενου αλλα μετα απο λιγα λεπτα κολλησε παλι ξαναεφαγε bootloop.

Μετα ετυχε και ξαναεκανα hard reset αλλα εφαγα 2ο bootloop.

 

Παντως δεν μπορεσα να κανω skip την διαδικασια που ζηταγε gmail και wifi μετα το hardreset που λενε να μην βαζουμε το gmail. Γινετε παραβλεψη;

Απο τοτε δεν εχω κατεφερει να το ξανακανω hard reset αλλα πιστευω και να ξαναφτιαξει αργα η γρηγορα θα ξαναφαω bootloop.

 

Η διαδικασια τωρα ειναι να μιλησω με το customer support της LG ή με την procordia για να μου αλλαξουν πλακετα;

Πάρε καλύτερα την LG και θα φροντίσουν αυτοί να το πάνε στην Procordia με κούριερ. Αν πάρεις την Procordia θα σου πουν να κάνεις αυτά που έχεις ήδη κάνει.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Η διαδικασια τωρα ειναι να μιλησω με το customer support της LG ή με την procordia για να μου αλλαξουν πλακετα;

 

Τώρα λειτουργεί κανονικά;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [LG G4] Κολλημένο σε bootloop!!!

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...