Jump to content

[LG G4] Κολλημένο σε bootloop!!!


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μη λετε τετοια πραγματα και μολις παρηγγειλα 602 σειρα απο Kaizerstore....Ελπιζω κανενα προβλημα να μην υπαρξει, αν και αυτους οποτε τους χρειαστηκα βοηθησαν και ηταν εξυπηρετικοι.

Βεβαια ο τυπος στο τηλεφωνο ηταν σιγουρος οτι ειναι μεμονωμενα περιστατικα, αλλα του εξηγησα πως η LG εχει γνωστοποιησει οτι παραδεχεται το προβλημα (ειχε γνωση για το προβλημα προφανως). Τωρα βλεπω οτι συμβαινει και σε 602 σειρα.. Τι να πω , ας ελπισουμε ο φιλος σου να βρει λυση και να ειναι απο τα λιγα, μεμονωμενα περιστατικα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν ειναι να φοβαστε κατι..

Απλα ο μονος φοβος ειναι το ρισκο που παιρνει κανεις αν ξεκλειδωσει τον bootloader αν και δεν ξερω κατα ποσο ειναι σε θεση να το δει η lg αυτο απο τη στιγμη που τα εχει παιξει η πλακετα.

Καλο ειναι λοιπον να περιμενουμε ενα χρονο ακομα για να ξεκλειδωσουμε με ασφαλεια..

Αν δεν παθει κατι στον 1ο χρονο δυσκολα να παθει στον 2ο.. ετσι το βλεπω εγω τουλαχιστον.. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Απλα ο μονος φοβος ειναι το ρισκο που παιρνει κανεις αν ξεκλειδωσει τον bootloader αν και δεν ξερω κατα ποσο ειναι σε θεση να το δει η lg αυτο απο τη στιγμη που τα εχει παιξει η πλακετα.

 

Είναι σε θέση να το δει η LG γιατί η συσκευή κολλάει στο boot logo όπου αναγράφεται στο κάτω μέρος "bootloader unlocked" (όταν φυσικά έχει ξεκλειδωθεί ο bootloader).

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Το ρισκο δε θα το παρω τουλαχιστον για 1-1.5 χρονο, αν ολα πανε καλα με τη συσκευη. Απλα να παιρνεις καινουρια συσκευη και να μπλεκεις με service , ειναι καπως .. αποκαρδιωτικο να το πω;

Τελος παντων , fingers crossed :P

Link to comment
Share on other sites

Οκ αρα η μονη λυση ειναι το μη ξεκλειδωμα της...

Αφου με αφηνει ικανοποιημενο δεν το πειραζω.. Οταν αρχιζει να ψοφαει απο support και updates θα ξεκλειδωσει 100%.

Μεχρι τοτε απλα περιμενω και κανω το σταυρο μου καθε μερα να βγαλουν ρουτ διχως bootloader ξεκλειδωμενο.. ή να γινεται επαναφορα..

Οχι γιατι εχει κατι απλα για να προσθεσω 1-2 πραγματακια και να δουλεψω τον tasker...

Link to comment
Share on other sites

Οκ αρα η μονη λυση ειναι το μη ξεκλειδωμα της...

Αφου με αφηνει ικανοποιημενο δεν το πειραζω.. Οταν αρχιζει να ψοφαει απο support και updates θα ξεκλειδωσει 100%.

Μεχρι τοτε απλα περιμενω και κανω το σταυρο μου καθε μερα να βγαλουν ρουτ διχως bootloader ξεκλειδωμενο.. ή να γινεται επαναφορα..

Οχι γιατι εχει κατι απλα για να προσθεσω 1-2 πραγματακια και να δουλεψω τον tasker...

 

Ούτε η επαναφορά λογικά σε καλύπτει. Καθότι όταν πάθει το bootloop πως θα το επαναφέρεις?

Η επαναφορά καλύπτει όσους ρούταραν πριν γίνει γνωστό το θέμα και τώρα θέλουν να γυρίσουν για να μην έχουν το άγχος.

Link to comment
Share on other sites

και εγω συνηθισα με root και greenify,xposed, root explorers , titanium backup κλπ, αλλα θα αναγκαστω να βολευτω χωρις αυτα για μεγαλο, απ'οτι φαινεται, διαστημα!
Link to comment
Share on other sites

Ούτε η επαναφορά λογικά σε καλύπτει. Καθότι όταν πάθει το bootloop πως θα το επαναφέρεις?

Η επαναφορά καλύπτει όσους ρούταραν πριν γίνει γνωστό το θέμα και τώρα θέλουν να γυρίσουν για να μην έχουν το άγχος.

 

Ναι δεν διαφωνω.

Κριμα παντως.. και γενικα πιο κριμα που το android θα μπορουσε να ηταν πολυ καλυτερο και να εξαφανισει για παντα (iphone/wp) αν απλα ολοι οι κατασκευαστες (πλυντηριων συνιστουσαν skip) :

1) αφηναν τα περιεργα κλειδωματα

2) Επετρεπαν το ρουτ

3) δινανε την δυνατοτητα υποβαθμισης των official rom πχ να μπορουμε να παμε στην lollipop αν το θελαμε (που δεν το θελω αλλα λεμε τωρα)

4) και το καλυτερο ολων να βγαζανε δυο roms μια με τα δικας τους ολα μεσα και αλλη μια με καθαρο android.

 

 

Γενικα ειμαι μαθημενος με τα lg παπαδες ηθελε θυμαμαι για να ξεκλειδωσω το lg g pro και πανω στη 2η εβδομαδα που το ειχα προσπαθησα να το ρουταρω ξεκλειδωνοντας τον bootloader... και κλασσικα κατι πηγε στραβα και ημουν ετοιμος να το πεταξω απο το παραθυρο... τελικα στη τελευταια προσπαθεια κατι εγινε και εφτιαξε ουτε που θυμαμαι τι ακριβως, αλλα καποιος driver χτυπουσε...

Edited by vamire666
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, μία εβδομάδα πριν γυρνούσα σπίτι από το πανεπιστήμιο. Με πήρε ο πατέρας μου και κλείνοντας το τηλέφωνο παρατηρώ ότι έχω ξεχάσει ανοιχτά τα data. Μόλις πήγα να τα κλείσω bootloop. Διάβασα γενικά στο xda, reddit κλπ ότι αν το βάλεις στην κατάψυξη για 10-15 λεπτά μπορεί να καταφέρεις να πάρεις τα δεδομένα σου (είναι δοκιμασμένο γενικά και σε πολλές περιπτώσεις λειτουργεί). Το δοκίμασα αλλά τίποτα. Τελικά έκανα hard reset. Μέχρι την Κυριακή το βράδυ όλα καλά. Πάω να στείλω κάτι φωτογραφίες με bluetooth, πάλι το ίδιο, και αυτή τη φορά η επαναφορά δεν κάνει και πολλά αφού σε 3 λεπτά πέφτει πάλι σε loop. Το πήγα σήμερα στην procordia, μου είπαν 2-3 εργάσιμες για να μου το επιστρέψουν και 90% λέει ότι είναι για αλλαγή μητρικής.

Έχει κανείς υπόψιν πόσο είναι το κόστος σε περίπτωση που βρεθεί υγρασία; Δεν νομίζω να έπαθε κάτι από την κατάψυξη(10 λεπτά το άφησα), ειδικά αφού υπάρχει κόσμος που το βγάζει και στη βροχή και δεν παθαίνει τίποτα...

Nokia 2760 -> LG GD510 -> Xperia X10 Mini -> Moto G 1st gen -> LG G4 -> Nexus 6P -> OnePlus 6 -> Pixel 4a 5G
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Μη σε ανησυχεί, δεν θα έχεις θέματα υγρασίας από την κατάψυξη, εκτός και αν έπεσε το ρεύμα όσο ήταν μέσα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, μία εβδομάδα πριν γυρνούσα σπίτι από το πανεπιστήμιο. Με πήρε ο πατέρας μου και κλείνοντας το τηλέφωνο παρατηρώ ότι έχω ξεχάσει ανοιχτά τα data. Μόλις πήγα να τα κλείσω bootloop. Διάβασα γενικά στο xda, reddit κλπ ότι αν το βάλεις στην κατάψυξη για 10-15 λεπτά μπορεί να καταφέρεις να πάρεις τα δεδομένα σου (είναι δοκιμασμένο γενικά και σε πολλές περιπτώσεις λειτουργεί). Το δοκίμασα αλλά τίποτα. Τελικά έκανα hard reset. Μέχρι την Κυριακή το βράδυ όλα καλά. Πάω να στείλω κάτι φωτογραφίες με bluetooth, πάλι το ίδιο, και αυτή τη φορά η επαναφορά δεν κάνει και πολλά αφού σε 3 λεπτά πέφτει πάλι σε loop. Το πήγα σήμερα στην procordia, μου είπαν 2-3 εργάσιμες για να μου το επιστρέψουν και 90% λέει ότι είναι για αλλαγή μητρικής.

Έχει κανείς υπόψιν πόσο είναι το κόστος σε περίπτωση που βρεθεί υγρασία; Δεν νομίζω να έπαθε κάτι από την κατάψυξη(10 λεπτά το άφησα), ειδικά αφού υπάρχει κόσμος που το βγάζει και στη βροχή και δεν παθαίνει τίποτα...

 

Σε περίπτωση που στο βγάλουν εκτός εγγύησης που δεν πιστεύω, το κόστος αντικατάστασης πλακετας ανέρχεται στα 230€. Αυτό τουλάχιστον μέχρι και πριν κάνα μήνα περίπου.

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω μένεις Δάσος, παίζει να είμαστε και γείτονες :p

Εσύ από εμπειρία το λες; Λογικά αν ήταν εκτός δεν θα με είχαν ειδοποιήσει ήδη;

Nokia 2760 -> LG GD510 -> Xperia X10 Mini -> Moto G 1st gen -> LG G4 -> Nexus 6P -> OnePlus 6 -> Pixel 4a 5G
Link to comment
Share on other sites

Βλέπω μένεις Δάσος, παίζει να είμαστε και γείτονες :p

Εσύ από εμπειρία το λες; Λογικά αν ήταν εκτός δεν θα με είχαν ειδοποιήσει ήδη;

Ναι δάσος μένω. Σκέψου ότι μπορεί να μην το έχουν ξεκινήσει καν να το ψάχνουν αλλά και πάλι νομίζω δεν θα έχεις θέμα

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Γελάω που λένε στο Site 1 ώρα για service και είσαι έτοιμος. Αυτή τη στιγμή είμαι χωρίς τηλέφωνο, βασικά με ένα x10 mini που πρακτικά είναι το ίδιο πράγμα, δεν μπορώ να δω email, δεν μπορώ να γράψω καν μήνυμα, έχει πέσει το productivity στο πάτωμα και δεν παλεύεται με τίποτα.
Nokia 2760 -> LG GD510 -> Xperia X10 Mini -> Moto G 1st gen -> LG G4 -> Nexus 6P -> OnePlus 6 -> Pixel 4a 5G
Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι με το θέμα του φίλου με παρτίδα 602... Δοκίμασε hard reset χωρίς να βάλει Gmail account όπως τον συμβουλεψε και το LG support τηλεφωνικά... Άνοιξε και με το που έφτασε στην αρχική οθόνη ξανά bootloop... Οπότε μάλλον είναι hardware θέμα και όχι software bootloop όπως ήλπιζα... Δυστυχώς για μένα μάλλον δεν έχουν εντοπίσει επακριβως το θέμα και από που προκύπτει δεδομένου ότι μιλάμε για καινούργια συσκευή και από τις τελευταίες παρτίδες... Σίγουρα το φαινόμενο σταδιακά θα εξαληφθει και είναι μόνο ένα δείγμα αλλα και πάλι προκαλεί λίγο άγχος... Τεσπα μόλις επιστρέψει το τηλέφωνο από procordia ενημερώνω τι ενέργειες έκαναν αν και υποθέτω ότι θα γίνει αλλαγή πλακετας

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ναι... Ενημέρωσε μας, εχει ενδιαφέρον, ειδικά από τη στιγμή που μιλάμε για τελευταία παρτίδα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Παρελαβα και ενω μου ειπαν 602 ειναι 601 με 5.1 πανω . Θα κανω την ενημερωση μετα την πρωτη φορτιση και ο θεος βοηθος...Δε θα ασχοληθώ με το ότι είναι 601 ενώ είπαν κάτι άλλο.. ΟΤΑ ή κάπως αλλιώς να την κάνω;
Link to comment
Share on other sites

Παρελαβα και ενω μου ειπαν 602 ειναι 601 με 5.1 πανω . Θα κανω την ενημερωση μετα την πρωτη φορτιση και ο θεος βοηθος...Δε θα ασχοληθώ με το ότι είναι 601 ενώ είπαν κάτι άλλο.. ΟΤΑ ή κάπως αλλιώς να την κάνω;

Εγω φιλε μου πριν ενα μηνα που το αγορασα με 511, την περασα κανονικα κ χωρις προβλημα με το LG Bridge.:)

Εικόνα εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.

 

"Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!!!"

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω αδερφέ . φαντάζομαι αυτό είναι μέσω usb ; θα τσεκάρω αύριο λογικά. και πάλι ευχαριστω και σορρυ για το οφτοπικ
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ευχαριστω αδερφέ . φαντάζομαι αυτό είναι μέσω usb ; θα τσεκάρω αύριο λογικά. και πάλι ευχαριστω και σορρυ για το οφτοπικ

 

Ναι, εγκαθιστάς στον υπολογιστή σου το LG bridge και αφού δει τη συσκευή σου μετά όλα τα άλλα γίνονται μόνα τους.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ναι, εγκαθιστάς στον υπολογιστή σου το LG bridge και αφού δει τη συσκευή σου μετά όλα τα άλλα γίνονται μόνα τους.

 

Το βρηκα απο το site της LG , εχω ηδη driver απο το παλιο κινητο, αλλα λεω να αναβαθμισω καλου κακου. Και παλι ευχαριστω! Θα επανελθω με εντυπωσεις, και ελπιζω να μη χρειαστει να γραψω σε αυτο το θεμα για το προβλημα! :)

Link to comment
Share on other sites

Ωραια, αρα οπως και να το κανω ειναι το ιδιο! Τωρα περιμενω να κλεισει ωστε να κανω μια πρωτη φορτιση με κλειστο κινητο και μετα , οταν ανοιξει , θα του κανω την αναβαθμιση και θα κανω επαναφορα εργοστασιακων μετα την αναβαθμιση (ελπιζω να τα λεω σωστα! )
Link to comment
Share on other sites

Ωραια, αρα οπως και να το κανω ειναι το ιδιο! Τωρα περιμενω να κλεισει ωστε να κανω μια πρωτη φορτιση με κλειστο κινητο και μετα , οταν ανοιξει , θα του κανω την αναβαθμιση και θα κανω επαναφορα εργοστασιακων μετα την αναβαθμιση (ελπιζω να τα λεω σωστα! )

Δεν χρειάζεται να κάνεις επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [LG G4] Κολλημένο σε bootloop!!!

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...