Jump to content

[LG G4] Κολλημένο σε bootloop!!!


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχοντας πλεον περασει τουλαχιστον 8 μηνες με το κινητο (508) και εχοντας παθει ενα bootloop που επανηλθε με reset δεν θα πω πως εχω βγαλει ακριβες συμπερασμα αλλα συμφωνα με οτι συνεβηκε με εμενα καθως και συμπτωματικα και με αλλους χρηστες, παρατηρησα τις εξης συμπτωσεις.

 

Α) ειχα κανει αναβαθμιση σε mm και μετα επαθα το συμβαν.

Β) Οταν το επαθα βρισκομουν εκτος σπιτιου και προσπαθουσα να συνδεθω σε διαφορα wifi.

Χρησιμοποιωντας το greek w** fi**er προσπαθουσα να συνδεθω δοκιμαζοντας δυκτια με γρηγορες εναλλαγες.

Ετσι το επαθα. (Βγαζοντας μου και την ενδειξη πως 14 διεργασιες προσπαθουν να ενημερωθουν)

 

Απο τοτε που το επαθα, καθημερινα μπαινοβγαινω στο δικο μου wifi 7-8 φορες την μερα, καθως και εκτος σπιτιου αλλα εξω αραια.

Δεν εχει ξανα βγαλει κατι, αλλα το μυαλο μου παντα γυρναει αυτη η σκεψη οτι κατι συμβαινει οταν η συκευη μπαινοβγαινει σε δυκτια.

 

Επισης, για 1-2 μερες καποτε ειχα και το συμβαν με τις κλησεις που δεν τερματιζαν, αλλα οπως εμφανιστηκε, ετσι εξαφανιστηκε αυτο το προβλημα και δεν το ξανα συναντησα.

 

Δεν ειμαι σιγουρος πλεον οτι το bootloop ειναι προβλημα πλακετας (οπως πιστευα πριν πολλους μηνες οταν πρωτο αναφερθηκε το συμβαν και ειχε βγει η lg και ελεγε οτι φταινε κολλησεις)

Ισως να υφισταται ΚΑΙ τετοιο προβλημα, ομως αν αναλογιστουμε το γενονος πως τα συμβαντα υπαρχουν ακομη και σημερα με νεες πλακετες, κατι με σπρωχνει να εικαζω οτι κατι τρεχει με το software παρα με hardware.

Φυσικά και ΔΕΝ είναι πρόβλημα πλακετας. Απλά αυτή είναι η εύκολη λύση και πιστέψτε με οίκονομικοτερη.

 

Προβλήματα hardware, ΔΕΝ επανέρχονται με reset

Edited by athanaso77
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Και το δικό μου τις 3/5 φορές ήταν από wifi...

Είτε προσπαθούσα να συνδεθώ σε πολλά είτε σπίτι αφού ξυπνάω ,το βγάζω από flight mode και τέλος .

Έχει παρατηρήσει κανένας άλλος μικρό κόλλημα στην σελίδα του wifi καθώς κάνεις scroll στα δίκτυα ή ενώ κάνεις σύνδεση ;;

Να κόψω το ρεύμα για 1 εβδομάδα να δω τον πολιτισμό σας ...
Link to comment
Share on other sites

Επισκευη και παραδοση σε χρονο ρεκορ η procordia. Τρίτη εφυγε απο Χιο σημερα ηρθε πίσω. Για να δουμε ποσο θα αντεξει αυτη τη φορά!
Link to comment
Share on other sites

Επισκευη και παραδοση σε χρονο ρεκορ η procordia. Τρίτη εφυγε απο Χιο σημερα ηρθε πίσω. Για να δουμε ποσο θα αντεξει αυτη τη φορά!

Καλώς τα δέχτηκες μακάρι να είναι απροβληματιστο!

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά ήθελα να πάρω την συσκευή αλλά με όλα αυτά που ακούγονται περί BootLoop με αγχώνουν με αποτέλεσμα πλέων να μην θέλω να πάρω την συσκευή. Όλες οι παρτίδες έχουν το θέμα; η κάποιες παρτίδες διορθώθηκαν;
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά ήθελα να πάρω την συσκευή αλλά με όλα αυτά που ακούγονται περί BootLoop με αγχώνουν με αποτέλεσμα πλέων να μην θέλω να πάρω την συσκευή. Όλες οι παρτίδες έχουν το θέμα; η κάποιες παρτίδες διορθώθηκαν;

 

Το δικό μου με 505 πλακέτα είναι απροβλημάτιστο. Που οι 505 ήταν από τις προβληματικές. Είναι το πως θα σου τύχει.

Άσχετα αν άλλαξα πλακέτα για άλλο λόγο.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από πολύ καιρό γράφω γιατί απλά δεν έχει νόημα η συγκεκριμένη συζήτηση.... Μόνο διάφορες εικασίες μπορούμε να κάνουμε... Η LG δεν ξέρει από το προκύπτει το πρόβλημα γιαυτό δεν έχει βγάλει ανακοίνωση που εξηγεί.η γνώμη μου είναι όπως και παλιότερα ότι δεν είναι θέμα πλακέτας γιατί θα είχε διορθωθεί.... Η χρήση του καθενός από εμάς το προκαλεί νομίζω και πόσο το πάμε στα όρια.... Επίσης θεωρώ ότι το ποσοστό είναι πολύ μικρό των συσκευών που έχουν πρόβλημα αλλιώς θα είχαν πάρει δραστικά μέτρα...

 

Στάλθηκε από το C6603 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω είναι ένα ρίσκο. Θα ψαχτώ λίγο ακόμα περί αυτού και θα δω τι θα αποφασίσω. Εσύ πόσο καιρό το έχεις;

 

5 μήνες το έχω.

Link to comment
Share on other sites

Παρομοίως...ίδια παρτίδα απο τέλος 11ου στα χερια μου..Απροβλημάτιστο..2-3 φορες δεν τερμάτισε κλήση αλλα μαλλον ειναι θεμα της mm.. Edited by spirospatra
Link to comment
Share on other sites

Τα ζυγιζεις και αποφασίζεις.. Μηβ ξεχνάς οτι υπάρχει το g4 dual αλλά και το v10...

QUOTE=EmiyaKiritsugu;6717540]Λέτε να το ρισκάρω; Μου αρέσει σαν συσκευή πάντως

Link to comment
Share on other sites

Λέτε να το ρισκάρω; Μου αρέσει σαν συσκευή πάντως

Η συσκευή είναι φοβερή!!! Αλλά όπως λες κ εσύ υπάρχει ένα ρίσκο.... Δες και το v10 που σου προτείνουν.

 

(Στάλθηκε απο lg g4. Lollipop 5.1)

Link to comment
Share on other sites

Όταν επέλεξα την αγορά του τον περασμένο Φλεβάρη ερχόμενος από το g3, υπήρχαν αρκετά περιστατικά με το γνωστό θέμα, όχι όμως στο βαθμό που εμφανίζονται τώρα. Είμαι πολύ ευχαριστημενος από το g4 .Μην το ματιάσω είναι εξαιρετικο σε όλα. Όταν αλλάξω κινητό λογικά μετά το καλοκαίρι θα επιλέξω το s7 samsung edge. Προς το παρόν το απολαμβάνω κι αν "σκάσει " ....έσκασε. Πάντως δεν παύει η αντιμετώπιση του θέματος από την lg να την έχει ρίξει τουλάχιστον στα δικά μου μάτια κατά πολύ. ...γενικώς μετά το g2 η lg έκανε τραγικά λάθη είτε με το 3 είτε με το 4 και είναι κρίμα, ειδικά από τις πωλήσεις του g3 μάζεψε πολύ χρήμα και είναι απαράδεκτο να συνεχίζει να εμφανίζει στις συσκευές της τόσα προβλήματα
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Κύριοι, το θέμα αυτού νήματος είναι για τους χρήστες του G4 που έχουν τον εν λόγω πρόβλημα με το bootloop. Ούτε για να το συγκρίνουν με άλλο, ούτε για να επαινέσουν το δικό τους που δουλεύει ούτε κάτι άλλο.

Σεβαστείτε αυτούς που έχουν θέμα με τη συσκευή και την ίδια την εταιρία και αφήστε περιττά σχόλια και αντιπαραθέσεις, δε βοηθούν σε κάτι.

Το πρόβλημα σε πολλούς ή σε λίγους είναι υπαρκτό. Μη λέμε ξανά τα ίδια, πραγματικά κουράζει.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια! Ειμαι κ εγω κατοχος ενος G4 Μarshmallow 601 σειρα.. Πριν λιγα λεπτα επαθα κ εγω αυτο που κολλαει κατα την ενεργοποιηση του wifi και σε αφηνει στη βελτισποποιηση εφαρμογων κ μπηκα στο φορουμ για καποια λυση. Δεν εχω καταλαβει αν αυτο που επαθε η συσκευη μου ειναι το λεγομενο bootloop η κατι αλλο. Εχω ξενερωσει λιγο για ημουν πολυ ικανοποιημενος απ την αγορα μου κ το προτεινα σε οποιον με ρωτουσε :worry:
Link to comment
Share on other sites

Το θεμα του thread δυστυχώς έχει χαθεί.

 

Εγώ διαβάζω επί του θέματος στο xda developer που τα πράγματα είναι πιο normal και κυρίως πιο συγκεκριμένα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θα με θυμάστε κάποιοι για τη συσκευή που είχα στείλει στο service για 2η φορά μέσα σε λιγότερο από 2 μήνες με το ίδιο πρόβλημα : bootloop. Προχθές το απόγευμα δέχθηκα τηλέφωνο από μια κυρία από την LG Hellas (όπως είπε η ίδια) και με ενημέρωσε ότι "Η LG Hellas λόγω της εμφάνισης του ίδιου προβλήματος (ή κάτι τέτοιο, δεν είχα και πολύ καλό σήμα στο κινητό) μου επιστρέφει τη συσκευή πίσω με κούριερ - λογικά αύριο Δευτέρα θα την παραλάβω- χωρίς να τη φτιάξει και έχει ανοίξει πίστωση στο όνομα μου για να πάρω μία καινούρια συσκευή, όποιο μοντέλο θέλω (προφανώς LG και μέχρι τα χρήματα που είχα δώσει, 400€ δηλαδή). Μόνη προυπόθεση να πάω τη συσκευή μαζί με το κουτί της και ότι άλλο έχω από αυτό - δηλ. ακουστικά και δεύτερη πίσω όψη - στο κατάστημα που το αγόρασα". Αύριο θα ξανατηλεφωνήσω για διευκρινήσεις γιατί έπαθα ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ ΣΟΚ, δεν το περίμενα και μου ήρθε ξαφνικό και απότομο. Ειδικά γιατί διαβάζοντας αρκετά τον τελευταίο καιρό το φόρουμ, δεν είδα κανένας άλλος να έχει την ίδια αντιμετώπιση με μένα. Εις αύριον τα νεότερα .... εύχομαι το ίδιο και σε όσους άλλους αντιμετωπίζουν το ίδιο πρόβλημα. Να σημειώσω μόνο ότι το κινητό είναι ελληνικής αντιπροσωπείας αγορασμένο από μαγαζί Vodafone και είχε αρχικό σειριακό αριθμό από 505 και η πρώτη πλακέτα που άλλαξαν άρχιζε από 602.
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει σημασια απο που το αγορασες μην λετε οτι να'ναι!! Απο τι στιγμη που ειναι ευρωπαικο μοντελο οφειλει αντικατασταση σε περιπτωση που ταλαιπωρηθει ο πελατης για δευτερη φορα ή να το δωσει τα χρηματα του πισω.

 

Πανε για samsung τωρα :p

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι (και αυτό θέλω να διευκρινίσω αύριο τηλεφωνικώς) ότι πιθανότατα θα μπορώ να πάρω μόνο LG (ίδιο ή και άλλο μοντέλο) και όχι άλλη μάρκα αφού η πίστωση είναι από την LG... Θα το μάθω πάντως αύριο και θα ενημερώσω το φόρουμ. Όσο για το ότι είναι ελληνικής αντιπροσωπείας, είναι δική μου σημείωση μόνο, βλέποντας τους άλλους να μιλάνε για ευρωπαικές συσκευές που καμία δεν ανέφεραν ότι τους το αντικατέστησαν, απλά το επισκεύασαν. Αυτά προς το παρόν ...
Link to comment
Share on other sites

Εχουν αναφερθει ακομα και μη ανατικατασταση απο μαγαζι vodafone/γερμανος ή εδω ή στο insomnia δεν θυμαμαι ουτε εχω ορεξη να το ψαξω.

Ενημερωσε μας για την εξελιξη.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι (και αυτό θέλω να διευκρινίσω αύριο τηλεφωνικώς) ότι πιθανότατα θα μπορώ να πάρω μόνο LG (ίδιο ή και άλλο μοντέλο) και όχι άλλη μάρκα αφού η πίστωση είναι από την LG... Θα το μάθω πάντως αύριο και θα ενημερώσω το φόρουμ. Όσο για το ότι είναι ελληνικής αντιπροσωπείας, είναι δική μου σημείωση μόνο, βλέποντας τους άλλους να μιλάνε για ευρωπαικές συσκευές που καμία δεν ανέφεραν ότι τους το αντικατέστησαν, απλά το επισκεύασαν. Αυτά προς το παρόν ...

Μόνο lg δίνουν!! Δεν μπορω να φανταστώ πως θα σου δώσει το servis της LG κάποια άλλη μάρκα κινητού για να κάνεις την δουλειά σου μέχρι να φτιαχτεί το κινητό σου. Θα σου δώσει το σέρβις της LG Samsung συσκευή ας πούμε? Με τίποτα. Η θα σου δώσει ένα g4 η κάποιο παλαιότερο. Όσο για το δεύτερο, έγραψε πρόσφατα ένα παιδί στο νήμα του g4 ότι είχε αγορασμένο το κινητό από σκρουτζ και του δώσανε κανονικά ένα lg g3 από το σέρβις μέχρι να φτιαχτεί το δικό του.

 

Edit: κατάλαβα λάθος. Θα σου αντικαταστησουν μόνιμα την συσκευή. Λογικά μόνο lg θα μπορείς να Πάρεις. Πολύ καλό αυτό. Όντως μακάρι να είχαν κ άλλοι την ίδια αντιμετώπιση! Ρώτα τους αν μπορείς να πάρεις οποιο lg θες στην τιμή των 400€

 

(Στάλθηκε απο lg g4. Lollipop 5.1)

Edited by lek88
Link to comment
Share on other sites

Φίλε lek88, κάνεις κάποιο λάθος, δε γράφω για αντικατάσταση συσκευής μέχρι να φτιάξουν την δική μου αλλά για επιστροφή της δικής μου χωρίς να την επισκευάσουν και πηγαίνοντας την στο κατάστημα που την αγόρασα, χρησιμοποιώντας την πίστωση της LG να πάρω καινούρια την ίδια ή όποιο άλλο μοντέλο θέλω.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [LG G4] Κολλημένο σε bootloop!!!

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...