Jump to content

Samsung Galaxy A5 (2016 edition)


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ειδα το κινητο απο κοντα και ειναι πανεμορφο. Δεν εχω ξαναδει καλυτερη οθονη, μαζι με του s7. Σκεφτομαι να το αγορασω αλλα το μονο που με προβληματιζει ειναι οτι στην τιμη του υπαρχουν πολυ καλυτερα κινητα. Xiaomi Redmi Note 3, LG Nexus 5X, OnePlus X. Αν και κανενα απο αυτα δεν μου αρεσει σε θεμα οθονης-ποιοτητας κατασκευης και δεν ψηνομαι να παρω καποιο απ'αυτα. Ποτε το βλεπετε να πεσει η τιμη του? Και σε ποια τιμη θα ηταν κατα τη γνωμη σας value for money?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα mihalis-1Εγώ το πήρα 270€ από online κατάστημα και σκέψου ότι έξω στην αγορα εχει απο 370 και πανω. Οποτε η τιμη μαλλον καλη ειναι, αυτή τη στιγμή. Και οσο για το κινητο ειναι ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟΤΑΤΟ. ΟΘΟΝΑΡΑ φιλε μου και απο καμερα εγω ειμαι ευχαριστημενος. Παρτο αφοβα. Να παρεις με τον Exynos επεξεργαστη... Edited by tzastin007
Link to comment
Share on other sites

Ειδα το κινητο απο κοντα και ειναι πανεμορφο. Δεν εχω ξαναδει καλυτερη οθονη, μαζι με του s7. Σκεφτομαι να το αγορασω αλλα το μονο που με προβληματιζει ειναι οτι στην τιμη του υπαρχουν πολυ καλυτερα κινητα. Xiaomi Redmi Note 3, LG Nexus 5X, OnePlus X. Αν και κανενα απο αυτα δεν μου αρεσει σε θεμα οθονης-ποιοτητας κατασκευης και δεν ψηνομαι να παρω καποιο απ'αυτα. Ποτε το βλεπετε να πεσει η τιμη του? Και σε ποια τιμη θα ηταν κατα τη γνωμη σας value for money?

φιλε εχω το κινητο εδω και 3 μερες και πραγματικα αξιζει τα λεφτα που ζηταει.προφανως θα το παρεις απο skroutz που εχει γυρω στα 270-275 και οχι απο μεγαλα καταστηματα που το εχουν 375.

Smartphones:Sony Ericsson Xperia X10 mini,Sony Ericsson Xperia mini,Sony Xperia M,Samsung Galaxy A5 2016,Samsung Galaxy S10
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κάποιος που να έχει βάλει custom recovery + root?

Να μας δώσει τα φώτα του...

Το έκανα όπως λέει εδώ αλλά τίποτα http://www.smartphoneclinics.com/installing-twrp-root-samsung-galaxy-a5-a510f-2016/

Edited by pasgr
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

Μια ιστορία με το Α5 2016 με ηθικό δίδαγμα:

 

Μετά από πολύ μεγάλη έρευνα για κινητό με τις παρακάτω προτεραιότητες: 1) κάμερα, 2) απροβλημάτιστη λειτουργία, 3) οθόνη, 4) ποιότητα κατασκευής 5) μπαταρία, το πολύ μέχρι 300€, όπως είναι φυσικό κατέληξα στο νέο Α5 2016. :D

 

Κάνω λοιπόν την παραγγελία μου σε γνωστό Σκρουτζομάγαζο και σε 1 ημέρα το έχω στα χέρια μου (Θεσσαλονίκη). Όλος χαρά πάω να το κοντράρω σε φωτογραφία με το G2 που έχω εδώ και έναμιση χρόνο και βλέπω το εξής: ενώ σε χρωματική απόδοση, dynamic range, φωτεινότητα το Α5 είναι σαφώς καλύτερο, χάνει σε ευκρίνεια. Ειδικά στο αριστερό 25% της φωτογραφίας τα πράγματα γίνονται θολά όσο πλησιάζουμε στο αριστερό άκρο. Σε φωτο της πόλης από ψηλά, τα κτίρια στο αριστερό 25% κυριολεκτικά δεν ξεχωρίζουν. Δε λέω, σε όλα τα κινητά όσο πλησιάζουμε προς τα άκρα χάνουμε σε ευκρίνεια, αλλά στο συγκεκριμένο ένα παραπάνω.

 

Έχοντας δει πάμπολες φωτογραφίες του Α5 σε reviews και συγκριτικά, ξέρω ότι δεν έχει την κάμερα του S6 αλλά δεν υπολείπεται και τραγικά. Απογοητευμένος σκέφτομαι "έπεσα σε πατάτα". Αν δε με ενδιέφερε τόσο η φωτογραφία δεν θα ασχολούμουν και θα έμενα με αυτήν.

 

Αποφάσισα όμως να το κάνω θέμα. Ρωτάω πρώτα το κατάστημα που το αγόρασα και παίρνω την απάντηση πως, αν δεν είναι η ιδέα μου και αν ξέρω τι μου γίνεται, να το στείλω σε αυτούς, να το στείλουν στη Samsung (Αρβάτο προφανώς, βλέπε 'υγρασία' :lol: ) και αν όντως διαπιστωθεί πρόβλημα τότε θα μου το αντικαταστήσουν. Αν όχι, τότε θα χρεωθώ και αποστολή και παραλαβή. Εντάξειιιι...

 

Πάω λοιπόν σε 2 καταστήματα που το έχουν demo και κάνω σύγκριση. Ίδιες φωτογραφίες με το δικό μου και το demo, με δύο διαφορετικά demo A5 2016 σε δυο διαφορετικά καταστήματα. Και τα δύο δείχνουν το ίδιο πράγμα: το δικό μου βγάζει θολές φωτογραφίες στο αριστερό άκρο και έχει γενικότερα ελαφρά μειωμένη αντίθεση.

 

Ρίχνω με bluetooth τις συγκριτικές φωτο απο τα demo στο δικό μου και μπαίνω στο site της Samsung. Μιλάω σε chat με τεχνικό, του δείχνω τις φωτο και μου λέει 'ανεπαίσθητη διαφορά'. Μου δίνει τα εξουσιοδοτημένα service στη Θεσσαλονίκη και το πηγαίνω αμέσως. Το αφήνω για έλεγχο και προσεύχομαι ο τεχνικός που θα το δει να σκαμπάζει από φωτογραφία ώστε να αντιληφθεί το πρόβλημα.

 

Ευτυχώς ο άνθρωπος διαπίστωσε όχι μόνο τη θολούρα αριστερά αλλά γενικότερη θολούρα που έριχνε και την αντίθεση και τώρα περιμένουμε νέο camera module για αντικατάσταση. Πραγματικά χαίρομαι που έχουμε τέτοιο service στη Θεσσαλονίκη.

 

Το ηθικό δίδαγμα: έχω ακούσει αρκετές περιπτώσεις παραπόνων για θολές ή κάτω του μετρίου φωτογραφίες στο A5 2016, ενώ άλλοι λένε ότι βγάζει εξαιρετικές. Ίσως είναι ένδειξη κάποιου συχνού προβλήματος στο μοντέλο. Μην το αφήνετε! Εφόσον είναι σε εγγύηση πάτε το στο service (με συγκεκριμένα στοιχεία) και ζητήστε έλεγχο και επισκευή.

Edited by nikaslan
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

Μια ιστορία με το Α5 2016 με ηθικό δίδαγμα:

 

Μετά από πολύ μεγάλη έρευνα για κινητό με τις παρακάτω προτεραιότητες: 1) κάμερα, 2) απροβλημάτιστη λειτουργία, 3) οθόνη, 4) ποιότητα κατασκευής 5) μπαταρία, το πολύ μέχρι 300€, όπως είναι φυσικό κατέληξα στο νέο Α5 2016. :D

 

Κάνω λοιπόν την παραγγελία μου σε γνωστό Σκρουτζομάγαζο και σε 1 ημέρα το έχω στα χέρια μου (Θεσσαλονίκη). Όλος χαρά πάω να το κοντράρω σε φωτογραφία με το G2 που έχω εδώ και έναμιση χρόνο και βλέπω το εξής: ενώ σε χρωματική απόδοση, dynamic range, φωτεινότητα το Α5 είναι σαφώς καλύτερο, χάνει σε ευκρίνεια. Ειδικά στο αριστερό 25% της φωτογραφίας τα πράγματα γίνονται θολά όσο πλησιάζουμε στο αριστερό άκρο. Σε φωτο της πόλης από ψηλά, τα κτίρια στο αριστερό 25% κυριολεκτικά δεν ξεχωρίζουν. Δε λέω, σε όλα τα κινητά όσο πλησιάζουμε προς τα άκρα χάνουμε σε ευκρίνεια, αλλά στο συγκεκριμένο ένα παραπάνω.

 

Έχοντας δει πάμπολες φωτογραφίες του Α5 σε reviews και συγκριτικά, ξέρω ότι δεν έχει την κάμερα του S6 αλλά δεν υπολείπεται και τραγικά. Απογοητευμένος σκέφτομαι "έπεσα σε πατάτα". Αν δε με ενδιέφερε τόσο η φωτογραφία δεν θα ασχολούμουν και θα έμενα με αυτήν.

 

Αποφάσισα όμως να το κάνω θέμα. Ρωτάω πρώτα το κατάστημα που το αγόρασα και παίρνω την απάντηση πως, αν δεν είναι η ιδέα μου και αν ξέρω τι μου γίνεται, να το στείλω σε αυτούς, να το στείλουν στη Samsung (Αρβάτο προφανώς, βλέπε 'υγρασία' :lol: ) και αν όντως διαπιστωθεί πρόβλημα τότε θα μου το αντικαταστήσουν. Αν όχι, τότε θα χρεωθώ και αποστολή και παραλαβή. Εντάξειιιι...

 

Πάω λοιπόν σε 2 καταστήματα που το έχουν demo και κάνω σύγκριση. Ίδιες φωτογραφίες με το δικό μου και το demo, με δύο διαφορετικά demo A5 2016 σε δυο διαφορετικά καταστήματα. Και τα δύο δείχνουν το ίδιο πράγμα: το δικό μου βγάζει θολές φωτογραφίες στο αριστερό άκρο και έχει γενικότερα ελαφρά μειωμένη αντίθεση.

 

Ρίχνω με bluetooth τις συγκριτικές φωτο απο τα demo στο δικό μου και μπαίνω στο site της Samsung. Μιλάω σε chat με τεχνικό, του δείχνω τις φωτο και μου λέει 'ανεπαίσθητη διαφορά'. Μου δίνει τα εξουσιοδοτημένα service στη Θεσσαλονίκη και το πηγαίνω αμέσως. Το αφήνω για έλεγχο και προσεύχομαι ο τεχνικός που θα το δει να σκαμπάζει από φωτογραφία ώστε να αντιληφθεί το πρόβλημα.

 

Ευτυχώς ο άνθρωπος διαπίστωσε όχι μόνο τη θολούρα αριστερά αλλά γενικότερη θολούρα που έριχνε και την αντίθεση και τώρα περιμένουμε νέο camera module για αντικατάσταση. Πραγματικά χαίρομαι που έχουμε τέτοιο service στη Θεσσαλονίκη.

 

Το ηθικό δίδαγμα: έχω ακούσει αρκετές περιπτώσεις παραπόνων για θολές ή κάτω του μετρίου φωτογραφίες στο A5 2016, ενώ άλλοι λένε ότι βγάζει εξαιρετικές. Ίσως είναι ένδειξη κάποιου συχνού προβλήματος στο μοντέλο. Μην το αφήνετε! Εφόσον είναι σε εγγύηση πάτε το στο service (με συγκεκριμένα στοιχεία) και ζητήστε έλεγχο και επισκευή.

 

Μόλις το πάρω στον πατέρα θα σου στείλω μερικές φωτογραφίες να μου πεις τη γνώμη σου...πριν του το δώσω..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Και εμενα εχασε 8% τη νυχτα σε λειτουργια πτησης αποψε. Πρωτη φορα το κανει. Βαζω gsam battery monitor να δω τι παιζει...

 

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Της γυναίκας μου πάντως που έχανε 40% σε μια νύχτα και δεν έβγαζε τη μέρα ούτε μέχρι το μεσημέρι, έφταιγε η rom της cosmote. Έβαλα με odin γερμανική DBT και έχασε από τις 9 το πρωί μέχρι τις 11 το βράδυ 40% μόνο. Με τη χρήση που έκανε πάντα με όλα τα smartphone.... Δηλαδή πήγε σπίτι με 60%..... Μιλάμε για 2 μέρες άνετα.
Link to comment
Share on other sites

Ψάξε λίγο και τις αγγελίες στο insomnia φίλε μου. Εγώ το αγόρασα από ιδιώτη, ΕΛΛΗΝΙΚΟ από Cosmote στα 240 σφραγισμένο από επιδότηση. Δε το είχε ανοίξει καν. Υπάρχουν ευκαιρίες αν ψαχτείς
Link to comment
Share on other sites

Εμενα επεφτε μονιμα οπως ξαναειπα γυρω στο 8% τη νυχτα και μεχρι το 80% περιπου μετα τη πηγαινε νερο τη μπαταρια.το φορτισα με αλλο απλο φορτιστη lg 0.850ma (αργη φορτιση δηλαδη) και επεσε 3% σε 11 ωρες αναμονη το βραδυ κ την υπολυπη μερα η μπαταρια δε πεφτει με τπτ...(εκτος αν παιζεις με wi-ri,3g κτλ βεβαια) απλα απο το 80% και πανω καθε τοσο αναβε η οθονη και εκανε τον ηχο οτι φορτιζει καθε τοσο μαλλον επειδη ηταν λιγο το ρευμα.θα του κανω τη επομενη φορτιση με το δικο του και αν εχω παλι θεμα θα παρω απο eshop που βρηκα ενα φορτιστη 1mb που ειναι καπου στη μεση σε σχεση με το δικο του να ησυχασω.μαλλον ολη την ιστορια την κανει η γρηγορη φορτιση.επισης ακριβως το ιδιο κανει κ της αδερφης μου που ειναι το προιγουνενο μοντελο...δε νομιζω να ειναι τοσο τυχαιο..ας το δοκιμασει αμα θελει καποιος και να πει..

 

Στάλθηκε από το SM-A310F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Λογικα οταν ερθει η 6 θα υπαρχει επιλογη για απενεργοποιηση της γρηγορης φορτισης.

 

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by GMF80
Link to comment
Share on other sites

Λογικα οταν ερθει η 6 θα υπαρχει επιλογη για απενεργοποιηση της γρηγορης φορρισης.

 

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Nαι ισχύει αυτό, στην 6 υπάρχει επιλογή για να κλείσεις το fast charging.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κάποιος που να έχει βάλει custom recovery + root?

Να μας δώσει τα φώτα του...

Το έκανα όπως λέει εδώ αλλά τίποτα http://www.smartphoneclinics.com/installing-twrp-root-samsung-galaxy-a5-a510f-2016/

 

Κανένας σας.... δεν το έχει root + custom recovery ?

Link to comment
Share on other sites

Ας αναφέρω κάτι πολύ περίεργο μήπως κάποιος ξέρει περισσότερα:

Πήρα προχτές το κινητό (το απλό, όχι το δίκαρτο) και κάνοντας ένα βασικό έλεγχο και πριν προλάβει να γίνει κάποια αυτόματη αναβάθμιση (είχα σετάρει wifi στην αρχή) κοιτάω στις πληροφορίες και βλέπω με έκπληξη να λέει Galaxy A5 (2016) Duos!

Περνάω ένα google account και μου ρχεται email "New sign-in from Samsung Galaxy A5 2016 Duos". Κάποια στιγμή κάνει μια αναβάθμιση και το Duos εξαφανίζεται από παντού. Η έκδοση σταθερά ήταν EUR με περιοχή SEGR/GR.

Είναι δυνατόν μια συσκευή να είναι δίκαρτη και απλώς με αναβάθμιση να απενεργοποιείται η δυνατότητα;

Link to comment
Share on other sites

Ας αναφέρω κάτι πολύ περίεργο μήπως κάποιος ξέρει περισσότερα:

Πήρα προχτές το κινητό (το απλό, όχι το δίκαρτο) και κάνοντας ένα βασικό έλεγχο και πριν προλάβει να γίνει κάποια αυτόματη αναβάθμιση (είχα σετάρει wifi στην αρχή) κοιτάω στις πληροφορίες και βλέπω με έκπληξη να λέει Galaxy A5 (2016) Duos!

Περνάω ένα google account και μου ρχεται email "New sign-in from Samsung Galaxy A5 2016 Duos". Κάποια στιγμή κάνει μια αναβάθμιση και το Duos εξαφανίζεται από παντού. Η έκδοση σταθερά ήταν EUR με περιοχή SEGR/GR.

Είναι δυνατόν μια συσκευή να είναι δίκαρτη και απλώς με αναβάθμιση να απενεργοποιείται η δυνατότητα;

 

Στο πορτάκι που βγαίνει για την sim και την SD, δες πόσες υποδοχές για sim έχει... Είναι τόσο απλό

Link to comment
Share on other sites

Στο πορτάκι που βγαίνει για την sim και την SD, δες πόσες υποδοχές για sim έχει... Είναι τόσο απλό

 

Δυστυχώς δεν το έχω πλέον το κινητό. Και πάλι όμως, αν είχε 2 υποδοχές για sim δε θα εξηγούσε πως με update εξαφανίστηκε το duos ή αν είχε 1 υποδοχή δε θα έστεκε να γράφει duos εξ'αρχής. Το βασικό ερώτημα είναι αν ένα δίκαρτο τηλέφωνο μπορεί να χάσει τη δυνατότητα με αναβάθμιση πχ να κάνανε εισαγωγή στην Ευρώπη κάποια δίκαρτα και να τα πουλάνε ως απλά κάνοντας στη πορεία μια αναβάθμιση. Η υποψία αυτή στηρίζεται και στο ότι η συσκευασία ήταν πειραγμένη και το πορτάκι της sim φαγωμένο τόσο όσο χρειάζεται για να καταλάβω πως σίγουρα κάποιος το άνοιξε απρόσεκτα με το σχετικό εργαλείο.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε oxygene, και εγώ στο δικό μου (μονόκαρτο) πρόσεξα ότι έγραφε DUOS. Η συσκευασία μου όμως ήταν σφραγισμένη και είχε μια υποδοχή για SIM. Δεν προσεξα τι εγινε μετά το update γιατί με έκαιγε άλλο θέμα (η κάμερα). Θα το τσεκαρω μολις το παραλάβω από το service.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως που το έχω λίγες μέρες διαπίστωσα ότι κατά τη διάρκεια της φόρτισης, μερικές φορές, μπορεί να κολλήσει εάν ανοιξω το facebook ή το κάποιο βαρύ πρόγραμμα.

 

Πάντως είναι χαρά να το πιάνεις στα χέρια σου. Τρομερή ποιότητα κατασκευής.

Xiaomi Mi9 Lite

Samsung A5 2016

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον είναι νωρίς να χάσουμε την εγγύηση.

 

Εγώ πάντως το ρούταρα με το CF-Auto-Root και όλα οκ, πέρασα ότι εφαρμογή μου είναι χρήσιμη και χρειαζόταν ρουτ. Σταμάτησα με adAway όλες αυτές τις σπαστικές διαφημίσεις που ξεφύτρωναν με ανοιχτό WiFi ...(το adfree δεν δούλεψε) και τώρα μπορώ να πω ότι το χαίρομαι σε όλο το μεγαλείο του !!!!!

Απλά custom recovery δεν κατάφερα να περάσω, μην έχοντας πολύ χρόνο να το ψάξω περισσότερο, που είναι χρήσιμη για nandroid backup το πλείστων. Για την ώρα δεν χρειάζεται .... αν πέσει κάτι στην αντίληψή σας το αναφέρεται στο φόρουμ....

Όσο για την εγγύηση έως τώρα όσες συσκευές Samsung έχουν περάσει από τα χέρια μου ποτέ δεν μου χρειάστηκε και ούτε τώρα θα μου χρειαστεί.

Είναι σκυλιά τα άτiμα ατελείωτα φλασαρίσματα δοκιμές kernels κ.λ.π. δεν καταλαβαίνουν τίποτα !!!!

Άλλωστε αν πάθει κάτι σοβαρό πλακέτα π.χ. έχω διαβάσει πως αν είσαι καλυμμένος χρονικά το επισκευάζουν χωρίς να ελέγξουν ρουτ και πως να το δουν αν δεν ανοίγει το κινητό.....

Τώρα αν είναι κάτι απλό π.χ. μετά από κάποιο φλασάρισμα brickari τότε εύκολα το επαναφέρει κάποιος δεν θέλει και τρελές γνώσεις αρκεί να έχεις ασχοληθεί λίγο και προπάντων να μην σε πιάνει πανικός.

Link to comment
Share on other sites

Υποστηρίζει ο 7580 hw decode Hi10p 10bit h265;Έχει δοκιμάσει κανείς; Edited by Lacrymosa
Quote: Λοιπόν τα iPhone που έχουν 512 RAM είναι ποιο καλα και απο αλλα κινητά με 1 Gb RAM γιατί παίζει ρολο και η ποιότητα της μνήμης το υλικό.Η Apple δίνει στους πελάτες της το καλύτερο υλικό και θα είναι πάντα πρωτοπόρα. :clap:
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy A5 (2016 edition)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...